VIF es X es es fc »-• 0) a 0 0» ft) SS IM IA 01 0) o? 0) 0fH% IM «4 O SS es X W H O iJ IJMUIDEN Het Witte Kruis. Moedercursus te Velsen-Noord. Zooals is medegedeeld heeft het bestuur der afdeeling Velsen van Het Witte Kruis besloten een moedercursus te doen plaats hebben. Deze zal van Woensdag te drie uur af in een der lokalen van de Maria Cornelia Bewaarschool aan de Eendrachtstraat te Velsen-Noord worden gehouden. Vrouwen en meisjes boven de achttien jaar zijn in de gelegenheid hiervan gebruik te maken. Evenals voorheen zal de cursus worden gegeven door zuster N. Nieuwpoort, gedi plomeerd docente van de Provinciale Com missie voor Kinderhygiëne. Op eenvoudige en practische wijze zal de docente onderrichten hoe een baby moet worden verzorgd en wat allemaal noodig is vóór de nieuwe wereldburger(es) zijn of haar intrede doet. Door onvoldoende kennis en verkeerde voorlichting, worden soms ernstige fouten gemaakt, die voor moeder en kind zeer nadeelig zijn. Aangezien het volgen van den cursus dus van het grootste belang is. mag men verwachten, dat talrijke dames, vooral aanstaande en jonge moeders van de gelegenheid een goed gebruik zullen maken. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: W. v. d. Tuin, Terburgstr 18, Santpoort en G. Wijnands, Vredenrijk- straat 1, Haarlem. Toek. adres: Santpoort, Terburgstraat 18: D. v. Duijn, Parkweg 10, Bloemendaal en L. de Waard, Duinlustpark- weg 50, Santpoort. Toek. adres onbekend. L. Boleek, Hagelingerweg 30, Santpoort en E. G. Perquin, J. Lui.jckenstraat 59, Haar lem. Toek. adres onbekend. D. de Feber, Fr. Naereboutstraat 58, IJmuiden, en A. A. M. Homan, J. T. Cremerlaan 49, Santpoort. Toek. adres onbekend. Gehuwd: W. H. Molenaar en F. J. Zwa nenburg, Velsen, Rijksweg 226; H. J. En gelhart en A. C, Tulckens, Beverwijk, Ko ningsstraat 102; J. P. Böhm en M. Th. de Groot, IJmuiden, Zeeweg 197. Bevallen: H. Goebert, z., Zijkanaal C weg 2, Velsen: J. Brands, z. en d„ P. Potterstr. 20, IJ muiden; J. v. d. Does, d., De Lumeystr. 25. IJmuiden; L. Blijdorp, z., Gladiolenstr. 16, Santpoort. Overleden: J. Beumer, 38 j.. echtgen.e v. A. Zandwijk, v. Galenstraat 11, IJmuiden; A. E. v. d. Giesen. 1 j„ d. van J. v. d. Gie- sen en A. Stolp, Rijksweg 200, Velsen. Veel animo voor sportdag. Ook een wandeltocht? Dat er animo voor de plannen inzake het houden van een veelzijdigen sportdag is, be hoeft thans niet meer aan twijfel onderhevig te zijn. De bespreking tusschen afgevaardigden van de vereenigingen, die zich in principe tot medewerking bereid hadden getoond, heeft dit bewezen. Maar tevens mag worden aangeno men, dat de sportdag zich im een druk bezoek zal mogen verheugen, aangezien zeer velen met belangstelling van het initiatief kennis hebben genomen. Beeds vorig jaar bracht het bestuur van de IJmuider wandelsportvereeniging De Storm vogels naar voren, dat het voornemen was de organisatie van een sportdag te stimuleeren. Het was de overtuiging toegedaan, dat hier aan zeker behoefte zou blijken te zijn. Vooral de voorzitter, de heer Joh. Rademakers, ont wikkelde veel activiteit. Was het de bedoeling den sportdag reeds vorig jaar te organiseéren, al spoedig stond vast, dat er vele bezwaren waren. Tenslotte werd dan ook tot uitstel besloten. In de afge- loopen maanden heeft het bestuur ruimschoots den tijd gehad de mogelijkheden te bestudee- ren. Het is niet voor wat werk teruggeschrok ken en dit was ook noodig, want er is heel wat correspondentie noodig geweest. Ook dit jaar zijn er reeds weer vele bezwaren naar voren gebracht, maar alles wijst er op, dat de plannen toch binnenkort zullen worden ver wezenlijkt. Na de bespreking te Bloemendaal wordt immers de noodige spoed in acht genomen. Donderdagavond te half acht zal er opnieuw een bijeenkomst worden gehouden, thans in De Weijman te Santpoort-dorp. Besloten is, dat van elke deelnemende vereeniging een af gevaardigde, tevens commissielid, deze verga, dering zal bijwonen. De commissie zal dan kunnen worden gevormd, terwijl tevens de plannen zullen worden vastgelegd. Vereenigin gen, die alsnog willen medewerken, kunnen eveneens een afgevaardigde zenden. Naar wij vernemen onderzoekt het bestuur van De Stormvogels de mogelijkheid tijdens den sportdag een stertocht voor de georgani seerde wandelsportliefhebbers te doen plaats hebben. Of het hiertoe zal komen dient echter te worden afgewacht, daar de tijd voor voor bereiding kort is en er eerst overleg met den bond moet worden gepleegd. Maar 'hoe het zij aan activiteit en goeden wil is er geen gebrek, zoodat met belangstelling naar de resultaten kan worden uitgezien. Zit er room door V.I.F.-pudding? Het recept? Neem F.I.F.vud- ding.wantl'.I.F.-pudding her kent U blindelings door den vollen, sterken roomsmaak, dien elke pudding van ons naast zijn vanille- of vrucMen smaak nog hè f. PUDDING EN VLA Kaufmann traint Stormvogels. Op het Terrasvogels-terrein waren ze Vrij dagavond present, de Stormvogels uitverko renen, wien de gelegenheid werd geboden dien avond onder leiding van Bonds-oefen- meester Kaufmann de kunst van het edele voetbalspel in nóg hooger mate machtig te worden dan dit eventueel reeds het geval mocht zijn. Enkele bestuursleden kwamen een kijkje nemen. Wat ze zagen? Een 15-tal ernstig oefenende Stormvogels, van wie Dinant Haak de nestor was, maar bij wie ook „Pietje" Kraak en de volledige midden linie HoogendijkZwemmerGoedhart niet ontbraken en die zich tot 't uiterste inspan den om alles zóó uit te voeren, als Kaufmann het hun had voorgedaan. Kaufmann bleek er slag van te hebben de animo er in te houden. De eene oefening volgde op de andere en steeds weer wierpen de Vogels er zich vol moed op. Noet altijd was Kaufmann over de uitvoe ring er van even tevreden. Dat bleek wel uit het feit, dat hij meermalen met een stem als de groote klok van Haarlem over het veld bulderde: „Vooruit mannen,'uit elkaar, we hebben vanavond het heele land gehuurd, nee, nee, links stoppen, rechts doorgeven, hup links, hup rechts, niet trappen, maar schuiven, dat was nog niet schoon daar, voor uit nou: Ik schuif, wij schuiven, enz. Aan het slot van den inspannenden oefen avond nam hij het onderdeel „schieten" nog even onderhanden. Ingewijden in voetbal kringen weten, dat dit niet de sterkste zijde van de IJmuider ploeg is. Kaufmann legde twee ballen op betrekkelijk korten afstand schuin achter elkaar en die moesten vlot na elkander resp. met het linker- en rechter been langs Kraak gewerkt worden. Hoogen dijk bleek hiervan het best kaas gegeten te hebben, doch de meesten brachten er maar weinig van terecht. 't Moge hun tot troost zijn, dat Kaufmann hen hier ook wel voor een zéér zware oefe ning geplaatst had, waarover ze verheugd mogen zijn, als ze haar aan het eind van de zomertraining onder de knie hebben.... Aan Kaufmann zal dit zeker niet liggen. Het woord is nu aan de Stormvogels Politiesportvereeniging. Zooals we hebben medegedeeld heeft de Politiesportvereeniging Velsen om in een be hoefte te voorzien, onlangs ook een bridge- afdeeling gevormd. Onder leiding van den heer Rob is er flink gewerkt en hierdoor kon men den strijd tegen de Bridgeclub De Ken- nemers te Santpoort aanbinden. Het was te verwachten, dat het een prettige en span nende ontmoeting zou worden en inderdaad is dit het geval geweest. Den Santpoorters werd het niet gemakke lijk gemaakt. Het eerste en het tweede team der politiemenschen kregen een nederlaag te incasseeren (respectievelijk met 44 tegen 24 punten en 52 tegen 46 punten), doch het derde politie-team slaagde er in te winnen (21 tegen 59 punten). Hierdoor behaalden de Santpoorters een kleine overwinning. Intusschen heeft deze wedstrijd weer be wezen, dat de Politiesportvereeniging wat zij doet goed doet, zoodat de bridge-afdeeiing ongetwijfeld steeds meer belangstelling zal ondervinden Zege van B.C. De Kennemers. De Politiesportvereeniging, welke ook een afdeeling bridge heeft opgericht, was met crie teams gast van de Santpoorter Bridge club De Kennemers. De wedstrijd, die een spannend verloop had, is maar juist, door De Kennemers gewonnen, wel een bewijs van het feit, dat de heer Rob, die de leiding van de bridgende politiedienaren heeft de zaken goed heeft aangepakt. De resultaten was als volgt: Team 1 (Mulder-Wyers-Seegers en Schuurman) wint van heer en mevr. Rob en heer en mevr. Berkhout met 44 tegen 24 p. Team 2 (heer en mevr. Jonker en Menso- Taal) wint v. Oostenbrugge-Alberda-Gryss en Hes met 52 tegen 46 punten. Team 3 (mevr. Mulder-Holleman-mevr. Holleman en Kooraen) verliest van Wou denberg-Dekker-Kamerbeek I en Witte brood met 21 tegen 59 punten. PERSOONLIJK HOOFDKLASSE-KAM PIOENSCHAP VAN KENNEMERLAND Deze dam-wedstrijd is thans geheel beëin digd. De eindstand luidt: 1. H. Laros (Dam club „IJmuiden") 16 punten; 2. F. Raman (Haarlemsche Damclub) 13 punten; 3 en 4. J. A. van Dixhoorn (Damcl. IJmuiden) en Chr. Gerritsen (Haarl. Damclub) elk 10 punten; 5. J. W. van Dartelen (Haarl. Dam club) 9 punten; 6, 7 en 8. P. H. Meure (Haarl. Damclub), T .Postma (Damclub IJmuiden) en Aebe de Jong (Damcl. Oos terkwartier) elk 8 punten; 9 en 10. Nico Blom (Haarl. Damclub) en J. Neele (Dam club Oosterkwartier) elk 4 punten. De twee laatstgenoemde spelers moeten degradatie wedstrijden spelen. SANTPOORT CONCERT ONDER LEIDING VAN DEN HEER J. GROOT. Het fanfarecorps Santpoort geeft Zondag 7 Mei een concert in de zaal van hotel Zomer- lust. De zangvereeriiging Vox Humana, onder leiding van den heer Henk J. Arisz verleent welwillende medewerking. „Santpoort" voert de volgende nummers uit: Uebel's marsch Jubelklanken, Marie Henriette ouverture van Montagne, Variaties o,p motie ven van de opera Martha van Flotow, in een arrangement van Gadenne en het symfonisch gedicht van Kenry Vilette: Chant Druidique. Na de pauze: Fantasie l'Aurore d'un beau jour (J. Martin) en Govaert's fantasie Une soiree d'automme aux ardennes. „Vox Humana" heeft als repertoire: Bede (Kools), Avondlied (Zweers), Hef vol moed (Mozart), Kerstlied (Hoogerwerf), Sanctus (Kools) en een lied van Jos. Haydn. DE TERRASJEUGD Voor de competitie won Terrasvogels c met 23 den uitwedstrijd tegen HBC e. Voor het DIO-tournooi versloeg Terrasvo gels a TYBB b met 6—0 en verloor Terras vogels (nadat elf strafschoppen waren ge nomen) met 2—van EHS a. Terrasvogels versloeg i.E.V. Alleszins verdiende zege. I.E.V. is uitgebekerd.En zooals de Noordelijke Velsenaren gisteren speelden, verdienden zij ook niet beter. Hun verdedi ging heeft zich van een vrij goede zijde doen kennen, maar het spel hunner voorhoede was van dien aard, dat we ons afvroegen, hoe het mogelijk is geweest, dat dit quintet tegen Onze Gezellen zooveel doelpunten bij elkaar trapte. Midvoor Nieuwenhuis toonde zich uitex-mate traag, reageerde veel te langzaam en kwam door één en ander aan het spelen van den bal niet toe. Ook de andere aanvallers presteerden maar weinig tegen hef hechte backstel van Terrasvogels, zoodat doelman Douma maar heel weinig moeilijks kreeg te verrichten. Slechts één keer was hij bijna gepasseerd, n.l. voor de ï'ust, toen hij, uitloopend, den bal keihard tegen den I.E.V.-midvoor aantrapte, waarna het leer net langs het verlaten doel vloog. Het voorhoede-spel van de thuisclub was ongetwijfeld beter dan dat der bezoekers, maar, zooals reeds gezegd, de vex-dediging van I.E.V. heef), zich goed geweerd. Vooral Stals en Van Zon, de beide achterspelers, maar vooral ook spil v. d. Bex-ghe bleken lastig te passeeren. en was dit al eens het geval, dan stond in de meeste gevallen doel man Van Tunen op de juiste plaats. Van de Terrasvogels brachten we de ach- tex-hoede reeds voor 't voetlicht. In de mid denlinie viel het rustige, wèloverlegde spel van spil De Ruyter op. Waar gevaar dreigde was hij present, terwijl hij bovendien door goede passes een dito steun voor de voor hoede was. In de voorhoede was Zaal het zwakke punt. De Joixge Sr. voi'nide een goeden schakel tusschen middenlinie en vooi'hoede en toonde zich uitermate actief. De beide buitenspelers, Van Gelder en Tabernal, toonden zich een klasse beter dan hun col lega's van I.E.V. Jammer, dat Tabernal bij opgelegde kansen, het hoofd wel eens kwijt Midvoor De Jong Jr. zorgde voor de beide doelpunten, die van goede kwaliteit en on houdbaar voor Van Tunen waren. Toch zou De Jong o.i. nog productiever zijn, wanneer hij den bal wat meer af gaf, om zich zelf dan „vrij" te loopen. Mef de rust had Terrasvogels een 1ll- voorsprong. Deze stand bleef geruimen tijd na de rust gehandhaafd en toen tegen het eind I.E.V. af en toe stevig kwam opzetten, „voelde" men de spanning in het Terras vogels-kamp: Immers bij een gelijk spel wa ren de Vogels verloren! Toen De Jong Jr. echter kort voor het einde Van Tunen op nieuw passeerde, was de strijd definitief beslist en gaf I.E.V. zich gewonnen. Scheidsrechter Dinserdis, die den offi cieel aangestelden aroiter. die verstek liet gaan, verving, deed dit alleszins naar be- hooren. Elf doelpunten bij Alcm.V,-Sentpoort. Gastheeren wonnen na veel spanning. Santpoort vei-scheen met invallers voor Stet, Wijker en Diedericks en 5 minuten na den aanvang moest Gerrits het veld we gens een blessux-e aan zijn enkel verlaten. Het begin was voor A.V., dat een prima partijtje demonstreerde. In deze periode was Ixet ex-doelman Koks. die zijn doel op solide wijze verdedigde. Hei*haaL"e malen kwam de'bal voor zijn heiligdom, maar met kunst en vlïegwei-k hield hij de gevaarlijk ste schoten uit zijn.hok. Toch moest hij na 15 minuten zwichten, toen de A.V.-spil van de middenlijn af een welgericht schot in het net deponeerde. Niet ontmoedigd nam Santpooi't midden- uit en na een doelworsteling was het Jan Bakkum, die voor de afwerking zorgde, 1-1. De vreugde in het Santpoort-kamp was echter van korten duur. A. V. wist een cor ner te forceeren, die door den linksbuiten werd genomen. De bal kwam hoog voor he* Santpoort-doé! in de nabijheid van C. Tromp; om onbegrijpelijke redenen floot de scheidsrechter en wees deze naar de be ruchte stip. Bij het nemen van de strafschop maakte A.V. geen fout en de stand was dus 2—1. Santpoort liet het er niet bij en viel weer verwoed aan. Ninaber gaf een snelle ren ten beste, een keib.ax-d schot volgde, maar ■:e bal kwam tegen de lat; dit werk had beter lot verdiend. Even later zag dezelfde speler een prachtig schot schitterend door den keeper stoppen. Met 2.1 brak de rust aan. Na tien minuten in de tweede helft was de stand51 door toedoen van dèn gevaarlijken A. V.-mid'denvoor v. Wierin- gen; De situatie leek voor Santpoort hope loos. doch met den moed der wanhoop trok men ten aanval. Na een schot van Bakkum stuitte de bal via de lat in het veld, waar de linksbinnen inschoot; doch voor de tweede maal bracht het houtwerk redding: het leer belandde voor ce voeten van Ninaber, die geen fout maakte. De stand was 52. Er was nog 30 minu ten te spelen, dus alles was mogelijk. Sant poort drong op en dit was noodlottig. Een snelle uitval en de stand werd 62. De resteerende tijd was kort, maar het leek wel een kampioenswedstrijd. Bij een Santpoortaanval maakte een der backs hands en Ninaber voltrok het vonnis (63). Kort hierop wist ook J. Bakkum het net weer te vinden (64). Heftig werd er ge streden. In deze periode kwam de rechts achter van A.V. zoo ongelukkig te vallen, dat hij met een gebroken been van het veld werd gedragen. Onvermoeid wex-d er verder gestreden en het was de Santpoort-links binnen, die met een juweel van een omhaal den keeper totaal verraste (65). De scheidsrechter keek toen reeds op zijn klokje. De wedstrijd was door Santpoort op eervolle wijze verloren. Verduisteren: van 21.15 tot 6.00 uur 2 Mei: zon op 6.07, onder 21.08 uur maan onder 1.32, op 14.33 uur yS* eev Vf' oU»e BEVERWIJK Jaarvergadering V.V.V. Tijdens de jaarvergadering der Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer voor Beverwijk en omgeving, welke Zaterdagmiddag in de Mennozaal aan de Parklaan werd gehouden, hanteerde mr. A. Moens de voorzittershamer. Bij de opening merkte deze op, dat V.V.V. niet tegenstaande de ongunstige factoren haar ac tiviteit wist te behouden. Spr. memoreerde de uitbreiding van het werkterrein der Vereeni ging door de inschakeling der gemeenten Heemskerk en Uitgeest. Naar aanleiding van deze regeling werden er zes nieuwe leden in het bestuur opgenomen. De heeren R. W A. Muyen, R. Beentjes en H. van Benthem te Heemskerk; Schregardus, Kalkman en v. d. Zee te Uitgeest maken thans eveneens deel uit van het V.V.V.-college. Voorts kwamen de notulen aan de orde, die in dank werden aanvaard. In het uitvoerig jaarverslag van den heer J. Belterman Jr., secretaris, waren talrijke in teressante gegevens verwerkt- Zoo bleek bijv., dat het aantal leden steeg van 150 tot 197. Voorwaar een gunstig symptoom, waaraan de gehouden tooneelvoorstelling niet vreemd is. De subsidie bleef ook in 1943 achterwege. Voor de inrichting van een V.V.V.-documen- tatie-archief werd omvangrijk materiaal ont vangen. In samenwerking met den kunstenaar F. Stapel kon een speciale V.V.V.-etalage van Beverwijk, Heemskerk en Uitgeest worden ontworpen. Deze expositie zal van 1 tot 15 Mei voor V.V.y. Amsterdam", Rokin 5, worden gehouden. Verder werd in het jaarverslag de plaatsing van banken aan de Breestraat be handeld. De excursie van het Hist. Genoot schap Oud West-Friesland, de drukte der voet balwedstrijden (V.S.V.), het sohaaktournooi en dergelijke bleven niet onvermeld. Het ontbreken der jaarlijksche harddraverij beteekende een teleurstelling. De heer G. J. W. Langendijk constateerde in zijn financieel jaarverslag, dat er in totaal f 303.96, waaronder 227.50 (toename 15 aan contributies was ontvangen. Het batig saldo luidde 126.77%, terwijl het vermogen der vereeniging een bedrag van 1431.1 l'/s omvatte. De heèrëri Starreveld en Zuidema rapporteerden, dat het beheer der financiën keurig was verzorgd. De heer J. G. Wittpen hield tenslotte een causerie over de N.Z.H.R.M. Spr. schetste het ontstaan van het reddingswezen in 1824. Thans bedragen de uitgaven der N.Z.H.R.M. per jaar 160.000.Men beschikt over een behoorlijk aantal stations, solide reddingsroei- en -motor booten, een keurkorps vrijwilligers en uitste kend materiaal. Sinds de oprichting werden er door de redders der N.Z.H.R.M. tot het redden van schipbreukelingen 3000 personen aan de golven ontrukt. De boeiende causerie werd geïllustreerd door een film, waarin tal rijke flitsen van het prachtige reddingswerk waren opgenomen. V.V.V. kan met succes op dezen middag terugzien. Wat doet de Landwacht Nederland. Hardhandig optreden tegen uitwassen. Een groot aantal kleine" zoowel als groote" zaken zijn reeds door leden van de Landwacht met gevaar voor eigen leven tot klaarheid gebracht. Scherp is opgetreden tegen saboteurs en zwarte handelaars. De opdracht „bescherming van leven en goed van alle Nederlanders en bestrijding van de onderwereld" wordt tot in alle consequenties uitgevoerd. Huizen vol zwarte voorraden, wapens, gou den tientjes, zilveren guldens, wol, ver- valschte distributiebescheiden, een saboteur centrale midden in een bosch onder den grond, vrachtauto's vol levensmiddelen zonder pa pieren.... zijn reeds ontdekt. Dat de onder wereld het streven van de Landwacht niet op prijs stelt, bewijzen de aanslagen, die ge pleegd zijn. Doch geen lid van de Landwacht laat zich daardoor afschrikken. In deze lut tele weken is reeds overduidelijk gebleken, dat de nieuwe organisatie recht van bestaan heeft. Er is eindelijk een apparaat aan het werk, waarvan de leden van hoog tot laag hun plicht doen. Gangstermethoden mogen in Amerika aanhang vinden, hier in Neder'and zal geen weldenkend mensch steun aan saboteurs en onderwereld geven. Deze uit wassen, waar thans zoo hardhandig tegen opgetreden wordt, zullen eenmaal tot het verleden behooren. KWARTIERGELBEN EN DE INKOMSTEN BELASTING. De vraag is gerezen of de kwartiergelden, welke kwartiergevers ontvangen terzake van de inkwartiering van de door de zorg van het Bureau Afvoer Burgerbevolking onder gebrachte geëvacueerden, bij de vaststelling van het inkomen van zoodanige kwartier gevers in aanmerking moeten worden ge nomen. De secretaris-generaal van het depar tement van financiën heeft deze vraag ont kennend beantwoord voor de gevallen, waar in de kwartiergever niet bij wijze van be roep of bedrijf kamers verhuurt of pension houdt.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3