5 X De rede van Mussert is S6; *8 r 0 - PUDDING <3 3> p1 mm *9 Vervolg van van. 1 Wi weten nooit, welken weg God mei ons wil gaan. Wij overzien altijd maar een klein stukje van dien weg en ondervinden, dat deze stukjes soms zoo wonderlijk aan elkan der geschakeld zijn, dat het wel eens lijkt of wij naar het uitgangspunt worden terug- gev rd. Toch is dit niet zoo. Er is ontwik keling, er is voortgang, er is geen afbreken. Gij, mijne volksgenooten, die strijders waart in vroegere jaren, voor wie dus 1 Mei vroe ger een begrip was van strijd, en dus van hoop, tot u kom ik vandaag in de eerste plaats, om in u het geloof te versterken, dat uw strijd niet voor niets is geweest. De weg is anders dan gij in vroegere jaren gedacht hebt, daarom staat gij terzijde of wellicht afwijzend, maar over dit conservatisme moet gij heen komen en dan ziet gij den nieuwen tijd gloren, die u zal brengen wat u eens den moed gaf tot den strijd. Wat in dezen geweldigen tijd van wereld revolutie en wereldoorlog geschiedt, is in wezen niets anders dan het vrijmaken van den weg, die voert naar een hoogtepunt van sociale gerechtigheid, zooals de besten onder de oude strijders van 18751914 nauwelijks mogelijk hebben geacht. De revolutie, die zich voltrekt, is die van den arbeid tegen het kapitalisme. Tot 1914 was het kapitalisme onbeperkt de baas. En geland was honderd jaren lang het meest kapitalistische land ter wereld en beheerschte met zijn vloot en zijn steunpunten een be langrijk deel van wereld, dat in het Britsche imperium was ingelijfd. Het laatste, het bru taalste en het meest treffende op dit gebied was het neerschieten en neerbranden van de boerenrepublieken Transvaal en Oranje- Vrijstaat, om in het bezit te komen van de diamant- en goudmijnen. Toenmaals, om streeks 1900, wist toch iedereen in Neder land, dat Engeland een roofstaat was Omstreeks dienzelfden tijd werd het Duit- sche kapitalisme gevaarlijk in de oogen van Engeland, dat Europa wilde blijven beheer- schen. Engeland vormde een bondgenoot schap met den Tsaar van Rusland en betrok ook Frankrijk in de omsingeling van Duitsch land. In 1914 begon het geweld met de wapenen en in de geschiedenis zal dit jaar vermeld worden als het begin van het einde van het kapitalistisch tijdperk. Van 1914 tot 1918 woedde de oorlog, die eindigde met de schijn bare overwinning van het kapitalisme. Ik zeg schijnbaar, omdat wij nu weten, dat toen reeds de grondslag werd gelegd voor den ondergang van het kapitalisme. Om te be ginnen werd het kapitalisme gesplitst in tweeën: het privaat-kapitalisme en het staats kapitalisme.'' Het centrum van het privaat kapitalisme verplaatste zich van Londen naar New-York, de zetel van de groote Amerikaan- sche banken en wereldtrusts. Een nieuw cen trum ontstond in Moskou, omdat Sovjet- Rusland in 1917 tot stand kwam. Een nieuw wereldrijk deed zijn intrede onder de vlag van den sikkel en den hamer, beide sym bolen van den arbeid, welke vlag en lading dekt, die zuiver staats-kapitaüstisch is. Vóór 1914 was het kapitalistisch centrum Londen. Na 1914 schrompelde Londen ineen en werd vervangen door New-York als zetel van het privaat-kapitalisme en Moskou als zetel van het staatskapitalisme. Maar er gebeurde nog meer. In Duitsch- land ontstond onder den arbeider Adolf Hitler het nationaal-socialisme en in Italië, onder den arbeider Benito Mussolini, het fascisme Beiden anti-kapitalistisch in hart en nieren, beider streven gericht op de verheffing van het volk. Beiden zich daarvan bewust, dat het kapitalisme alleen dan overwonnen kan worden, wanneer de arbeiders van hoog tot laag zich, met elkander solidair gevoelen en zich niet meer door democratische of eon- fessioneele leuzen laten splitsen. Ieder volk is een van God gegeven eenheid van werkers van hoog tot laag, een volksche werkgemeen schap. Iedere volksgenoot heeft arbeidsplicht, moet zijn gaven van hoofd en hand wijden aan zijn taak om mede te werken aan de instandhouding en de verheffing van de arbeidsgemeenschap. Zij, die niet werken, niettegenstaande zij daartoe in staat zijn, zullen de uitgestootenen zijn. Maar zij, die hun plicht doen, kunnen er op rekenen, dat zij volwaardige volksgenooten zullen zijn geborgen in eigen volk. Niet klassenstrijd, verzandende in de ge zapige stroomen van de parlementaire demo cratie, is het middel, maar de volksche soli dariteit, gegrond op den eerbied voor den arbeid. Dit volksche socialisme is de barricade op den triomfweg van het privaat-kapitalisme en het staats-kapitalisme, een doorn in het vleesch van New-York en Moskou. Twintig jaren lang, van 1919 tot 1939, is het tijdvak van de voorbereiding en het begin van den opbouw van de socialistische volksge meenschappen in Europa. Van 1933 tot 1939 liet Hitier aan de wereld zien, dat het Duit- sche volk in snel tempo verlost werd uit den druk van het kapitalisme en speciaal de Kraft-durch-Freude-schepen, die de Duitsche arbeiders de gelegenheid gaven om buitenland ï&fJJP PUDDING If Hi \'i wist geert raad met zich zelf. Vroeger was hij „een sloome duikelaar", die met zichzelf geen raad wist. Dikwijls keek hij met jaloersche blikken naar die flinke kerels in de Waffen tl. Toen deed hjj de groote stap van zijn leven en meldde zich als vrijwilliger. Nu had hij een doel in zijn leven, zijn lamlendig heid was verdwenen. Doe als hij. Meldt U voor één der keuringen, die iedere maand plaatsvinden en in de dag bladen bekend worden gemaakt. U krijgt daar alle inlichtingen. NAAM ADRES WOONPLAATS verzoekt toezending eener brochure over de Waffen ff. Uitknippen en inzenden aan Ersatz-kommando Niederlande. Korte Vijverberg 5. Den Haag. sche reizen te maken, waren een ergernis voor de Angelsaksische plutocraten, die terecht vreesden, dat de arbeiders in Engeland en de Vereenigde Staten zouden eischen, dat ook daar de socialistische opbouw krachtig ter hand zou worden genomen. Aan de socialis tische ontwikkeling van Europa moest met geweld een einde worden gemaakt. Het pri vaat-kapitalisme en het staatskapitalisme, New York en Moskou, verbonden zich tot vernie tiging. Zij bleven voorloopig achter de scher men en stuurden Londen vooruit om de kat de bel aan te binden. In 1939 vond Londen het voorwendsel om den oorlog te verklaren, we gens Danzig en den Corridor; de derde phase begon: de eindstrijd tusschen het volksche socialisme van Europa eenerzijds en het kapi talisme van Amerika, vereenigd met 'het com munisme, d.w.z. het staatskapitalisme van het Sovjet-wereldrijk, anderzijds. In dien eindstrijd staan wij nu en wij zijn er ons van bewust, dat het verliezen van dien eindstrijd den ondergang van Europa betee- kent. Eens was het oude Perzië machtig; na eeuwen van verval werd het in de vorige eeuw verdeeld tusschen Rusland en 't Britsch imperium, die ieder hun z.g. invloedssfeer tot uitbuiting kregen. Het doel van dezen oorlog is de ruggegraat van Europa te breken, zijn cultuur te vernietigen en het daarna te ver- deelen in twee invloedssferen: Oostelijk en Midden-Europa, domein van de Sovjets; West Europa, kolonie van Amerika en wee dan den arbeider I Wij gelooven in het behoud van Europa dank zij het nationaal-socialisme, dank zij Adolf Hitler, die de top is van de defensieve macht van Europa. Zware offers vergt deze strijd van de arbei ders van alle landen van Europa, die als sol daat aan het front staan, of thuis of op groo- ten afstand van huis moeten produceeren, pro- duceeren en nogmaals produceeren grana ten, vliegtuigen, tanks, enz. In lijnrechten strijd is dit alles met dat wat wij willen: volksordening: de mannen in hun gezinnen; productie om de behoeften aan kleeding, voed sel, woonruimte van de volkeren te voldoen. Hoe eerder de bedreiging van Europa is af gewend, hoe eerder dus New-York en Moskou hun greep naar Europa opgeven, omdat hun lange vingers zijn afgeschoten, des te eerder kan het enorme Europeesche oorlogsapparaat worden omgeschakeld in een nog grooter ap paraat om de menschen te dienen. Niet de mensch is er voor het kapitaal, maar het kapi taal is er voor den mensch. Dat zal straks in Europa tot werkelijkheid worden gemaakt en dan zullen aller oogen open gaan, ook die van de millioenen van ons volk. die dit nu nog niet kunnen zien, omdat zij zich blind staren op de goudschittering van Engeland en Ame rika. Het kapitalistisch tijdvak was voor den ar beider een stikdonkere nacht. Nu is het nóg nacht, hoe laat in den nacht, twee uur, drie uur, wij weten het niet. Maar de nacht zal eindigen en de zon zal opgaan en dan komt stralend een nieuwe dag, de dag van het volksche socialisme, het eenig mogelijk socia lisme. Dan gaat Europa een nieuwe toekomst in en in dat nieuwe Europa zal zijn een her boren Nederlandsch volk. Met elkander gaan wij werken voor de eer van den arbeid en voor het welzijn van het volk. Een gezond, sterk, krachtig volk, een werkgemeenschap van millioenen, gegrond op de beginselen van de sociale gerechtigheid. Dan zullen de strijders van voorheen, zij, die op 1 Mei-dagen getuigenis aflegden van hun onwrikbaar geloof, zien, dat hun strijd niet vergeefsch is geweest. De strijd gaat voort, het socialistische doel zal worden bereikt, ook al is de weg daarheen anders dan men zich dien vroeger had voorgesteld. Volksgenooten, onverwoestbaar leeft dit ge loof in onze harten; het laat zich oiêt weg dringen, wij zullen het behouden, gij en ik, wij zullen daarnaar handelen. De toekomst is aan ons. de strijders voor de sociale gerechtigheid! Houzee i Nieuwe kolenbonnen aangewezen. Zoo spoedig mogelijk bij den leverancier inleveren! De Secretaris-Generaal van het Departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat gedurende het tijd vak van 1 Mei t.m. 30 November 1944 elk der bonnen „29 BV", „30 BV", „31 BV" en „32 BV" van de nieuwe kaart voor vaste brandstoffen „T 405" recht geeft op het koo- pen van één eenheid vaste brandstoffen, met uitzondering van fabrieksturf. Teneinde de gezinnen tijdig in staat te stellen dit gedeelte van hun winterrantsoen te ontvangen is het noodzakelijk, dat de thans aangewezen 4 bonnen zoo spoedig mogelijk door het publiek bij den leveran cier, bij wien men als klant staat ingeschre ven, worden ingeleverd. Brandstoffen voor kookdoeleinden. Van 1 Mei 1944 t.m. 30 Juni 1944 geeft de bon „21 K.F.".van de kookkaart „U 405" recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen, met uitzondering van fa- briefsturf. De verbruikers zullen met de op dezen bon aan te schaffen brandstoffen één maand moeten toekomen, daar het in de be doeling ztgt, op 1 Juni 1944 een tweeden bon van de kaart „U 405" aan te wijzen. Daar de op kookbonnen beschikbaar gestelde brand stoffen in dringende behoefte moeten voor zien, is den handel met klem verzocht op deze bonnen met voorrang te leveren. De Dag van den Arbeid. De Leider en Woudenberg spraken in een bijeenkomst te Amsterdam. Op indrukwekkende wijze heeft het Neder- landsche Arbeidsfront in een bijeenkomst in het Concertgebouw te Amsterdam den Dag van den Arbeid gevierd, een viering, waaraan bijzondere luister werd bijgezet, door de aan wezigheid van den Leider van het Nederland- sche volk. Medewerking verleenden het orkest van het Politie Opleidingsbataljon Schalkhaar het koor „De zingende Dietschers" en Adriaan van Hees, declamatie. Arbeidsfrontleider Woudenberg sprak eerst zijn arbeidskameraden toe. Zij, die ons werk en ons streven niet kennen, denken, dat wij slechts een bepaalde groep of klasse vertegen woordigen, die zich, zooals de oude vakver- eenigingen, bezighoudt met loonen, arbeids voorwaarden enz. Niets is minder waar. In dat geval hadden wij rustig de oude vakver- eenigingen kunnen laten bestaan.Wij vertegen woordigen het Nederlandsche volk, wij willen de Germaansche eenheid van werkers. Wij willen den Nederlandschen werker bren gen: orde, redht en gerechtigheid op volksche grondslagen. Ons socialisme beperkt zich niet tot het materieele, dan immers zou socialisme slechts mogelijk zijn in tijden van hoogcon junctuur. Wij willen den arbeider geven vak bekwaamheid, de gelegenheid om een goede opleiding te krijgen, wij willen zorgen, dat hij zijn werk in een aangename omgeving ver richt, wij zullen in vele opzichten onze zorgen over hem uitstrekken, maar zelf moet hij zijn leven opbouwen. Er zullen geen standen of klassen meer zijn, want klassen brengen klas senstrijd met zich mede. Arbeider moet een eeretitel worden, een titel, waarop wij trotsch zijn. Om dat te be reiken, is een geestesverandering noodig, het geen mede de taak is van de sociale voor mannen. De Nederlandsche arbeider leed aan een minderwaardigheidscomplex, constateerde spr. Dit te veranderen is tevens de taak van de sociale voormannen. Ik voorzie in de toekomst, aldus bes'loot Woudenberg, dat er noch heeren, noch knech ten meer zullen zijn, maar slechts leiders en volgelingen, die met vreugde in het hart hun taak verrichten tot heil van de volksgemeen schap. Rede van Mussert, Onder daverende toejuichingen betrad ver volgens de Leider het podium. „Ik ben gaarne tot u gekomen, zoo zeide Mussert, om u de gelukwenschen van de Nationaal-Socialistische Beweging der Nederlanden aan te bieden. Het is voor de voormannen en bedrijfsvoer ders in de bedrijven een zware tijd, ook wanneer zij alleen maar probeeren om den klassenstrijd tot een einde te brengen. Dit is des te verwonderlijker, omdat niemand in Nederland in zijn hart den klassenstrijd wenscht. Wat wij willen bereiken is toch zoo eenvoudig; wat is normaler dan dat een be drijf een eenheid is en dat menschen van één volk elkanders broeders zijn Waarom, zoo vroeg de leider zich af, over won het socialisme vroeger niet? Omdat de arbeiders verdeeld wareiT in tegenstelling met het kapitaal. Ik zal den dag zegenen, zoo eindigde de Leider, waarop wij daden kunnen toonen, waarop wij het volksche socialisme in daden kunnen omzetten. Nadat nog zang en muziek ten gehoore was gebracht, spraken twee sociale voormannen. Arbeidsfrontleider Woudenberg deelde mede dat een insigne is ingesteld, het tandwiel met de letters N.A.F., dat gedragen zal worden door hen, die zich openlijk bekend hebben voor het Arbeidsfront en hiervan naar buiten willen doen blijken. De bijeenkomst werd besloten met het lied „Werkers ontwaakt". ADRESVERANDERING COMMISSARIAAT VOOR DE BELANGEN VAN DE V.M. NEDERLANDSCHE WEERMACHT. De Commissaris voor de belangen van de v.m. Nederlandsche Weermacht te 's-Gra- venhage. Lange Voorhout 7 maakt bekend, dat met ingang van 1 Mei 1944, een gedeelte van zijn commissariaat is verhuisd naar Velp. Het postadres is te rekenen van ge noemden datum af: Waldeck Pyrmontlaan 5 te Velp. KORT NIEUWS. Bij de fam. M. te Ijlst moest bij een kindje va.n 6 weken, dat ongesteld was, ge stoomd worden. Terwijl het apparaat in wer king was, moest de moeder zich even verwij deren. Bij haar terugkomst stond de wieg in lichterlaaie. Het kind bleek zeer ernstige brandwonden te hebben opgeloopen. Het werd in een ziekenhuis opgenomen, maar over leed na eenigen tijd. „Alleen voor dames." „Wim Sonneveld's Cabaret" in den Stadsschouwburg. Het Nederlandsche cabaret heeft al een belangrijke traditie: zijn bloei begon nog tijdens den vorigen wereldoorlog. We hadden in die jaren tal van figuren van beteekenis die toen hun beste periode doormaakten: Pisuisse, Doorenbos, Witte, Speenhoff en vele anderen. Daarna is het een tijdlang berg afwaarts gegaan; de ouderen waren er niet meer of liepen min of meer vast in een ver stard maniertje; 't cabaret kwam veelal in handen van lieden die het zochten in het platte en goedkoope, waardoor zij de men schen van goeden smaak er totaal van dreig den te vervreemden. Het werk van Wim Sonneveld en de zijnen is een ernstige poging om een hooger plan terug te vinden, we hebben het Zaterdag avond met vreugde kunnen constateeren. Guitig, maar nergens plat, vroolijk, nooit grof-oubollig, dat was de algemeene indruk van deze voorstelling. Daarmee wil ik geens zins beweren dat ik hier cabaret in zijn idealen vorm gezien zou hebben. Weliswaar bevatten de teksten van Hella Haase, Wim Sonneveld, J. J. van Mechelen en Wille He- mert dikwijls alleraardigste ideeën, maar de uitwerking dacht mij eenige malen toch blijk te geven van een wat goedkoope jacht naar effect. Een voorbeeld. In het aardige, door Sophie Stein en Elly Waller keurig gespeelde „Tour- nooi", met zijn leuke anachronismen en charge, kan m.i. het grolletje met het slor dige hemd van de beminnelijke burchtschoone zeer wel gemist worden en dat niet om der wille van de preutschigheid ik ben de laat ste om een cabaret pikante geestigheden te ontzeggen, mits ze werkelijk geestig zijn maar omdat het een uit den sfeer vallend grof effect is dat den totalen indruk schaadt. Over het geheel viel er echter veel te waardeeren. 't Was frisch, 't was vroolijk, wat jeugdig nog. Daar was nog niet de vlij mende ironie en het onbewogen gezegd sar casme van het oude cabaret. Eenige afzonderlijke nummers wil ik apart vermelden. Lia Dorana gaf een goed voor gedragen „Ideale Vrouw"; Eri Rouché typeer de in een gevoelig gezongen liedje „Je spreekt over Darwin" aardig het onontwikkelde vrouwtje dat zich den beminden, in knapheid ver boven haar staanden man voelt ontglip pen; Elly Weller was een prachtige „Dame van het Variété. Goed was ook Sonneveld's ballade van het hemd. De uitvoerige Fran- sche nummers in dit gedeelte van het pro gramma, soms aardig op zichzelf, vielen m.i. wat uit den toon van het overigens zuiver Nederlandsche programma. Sophie Stein toonde zich nog tweemaal een uitnemend actrice en wel in „De waarzeg ster" (een goede tekst met echte cabaret- weemoed en -pathos) en als adellijke, venijnig roddelende, een „fancy-fair" in el kaar zettende, adellijke dame in „Voor de Koppensnellers". Aardig was ook nog „De dames van het ballet", weergevend de houding en opvattin gen van een viertal van dergelijke juffers in een wachtkamer. De ruimte ontbreekt om alle nummers critisch stuk voor stuk te be handelen. Mijn algemeenen indruk gaf ik al. Tot slot dien ik naast den leider Wim Son neveld ook den componist en arrangeur van de muziek Wim de Vries afzonderlijk te noe men. B. VEURMAN. RADIO.PROGRAMMA WOENSDAG 3 MEI 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Gram.muz. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend, gymnastiek. 7.15 Gram.muz. '7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr. overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Ork. Adalbert Lutter. (Van 8.45—8.50 Voor de huis vrouw). 9.00 Operette. 9.45 Godsd. uitz. 10.00 Or- kestconcert. 19.45 Voor de vrouw. 11.00 Het Sa lonorkest. 11.30 Pianovoordracht door Max Prick van Wely. 12.00 Almanak. 12.15 Amusementsork. en solist. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt13.10 Ork. Gerard van Krevelen. 13.45 Voor de jeugd. 14.00 Viool, piano en Omroep- kerkorgel. 15.00 Godsd. uitz. 15.15 Halfweg. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Voor jonge menschen. 18.00 BNO Brabantsch praatje. 18.05 Georges Boulan- ger, viool. 18.15 Nederlandsch programma. 18.45 De verwisselde bruidegom. 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 De zingende Dietschers. 19.45 Per trein door de taal 20.15 Dansmuziek door symphonie-orkesten. Van 21.15 alleen voor de Radio-Centrales. 21.00 Uit het jonge hart. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. 22.15 Musette-orkest van Jean Steurs. 22.3024.00 Van de eene melodie in de andere. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Foxtrotparade. 17.30 Soldatenfunk .,Nord- West". 18.30 Pianoconcert van Chopin. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Muziek van de film. 20.15 Wat dunkt U ervan? 20,30 Bekende zangmelodieën. 21 15 Kamermuz. van Joh. Brahms. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. 22.15 Zie progr. H'sum 1. 22.30 De stem van het Rijk. M ut nS 3E ha, 3d de' co uit VOI dei a tra OM mt <5 H ve: *e: j- gei J'g le' VO' glE ort S he M X a a o es Zg F ho pl£ prj zei wc zoi ex] Ja a ke: 9 O ha O o g» a >a uO da 3jSS eei 0< De 2 he Z 't -s a 3 ac a a pr 5 g do ke is a wS Oï m; wi re ke kr re be ke oe dr vo Sw< SC 9 X u (0 u *0 O sc hc ni b€ m de to se ov dc aa da de IV4 le sl. de Li tu de er ëc Pl de be h 0 W Q BSÏi: Cw vi S£ p! 4) w 5 «4 0 V <8 c Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper, Haarlem Sport en Stad: A. Overmeer. H'stede (afw.L Bui tenland: J. C. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Om men, Heemstede. KLEVERL. 71 (BLOEMENDAALJ TEL. 22955 HAARLEM. Hoofdk. A don-. FifRotterdam Pen Haog - Leiden Tilburg Hoorn - Goyda 0 K L ■e i 6£v 0 8 X O

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2