Haarlemsche Courant Het socialisme zal zegevieren Duitsche terreinwinst aan boven-Dnjestr en bij Kowel. r Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie In April 35 oorlogs- en 23 andere vaartuigen vernietigd Stalin vraagt opnieuw tweede front. Radiorede van Mussert 289e Jaargang' No. 192 x Bureaux; Groote Houtstraat 91. Tel, Advert. 10721, Redactie 10609 Postgiro I3495B Haarlemsche Ct, Haarlem ssystautaar, Socndaptoln 81. Tel. 15130 Hoofdredacteur: F. C, Berks Dinsdag 2 Mei 1944 Verschijnt ctageiyKs. behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. tSTÜf Kantoor Umuiden: Rembrandtlaan 5$, ïJmuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem K 129? Dg Goliath-dwergtank weer in actie op het bruggehoofd van Nettuno, Bendencentrum aan Grieksch-Aibaneesche grens vernietigd. Ameri. kaansch transportschip met 498 man aan boord tot zinken gebracht. Het Duitsche weermacht bericht luidt als volgt: „Voor Sevastopol en aan het front tus- sehen de uitmonding van den Dnjestr en de Karpathen vonden geen igroote gevechts handelingen plaats. Bij de gevechten aan den beneden-Dnestr heeft zich het Bran- denburgsche grenadierregiment 715 onder bevel van luitenant-kolonel Jordan bijzon der onderscheiden. Ten Zuiden van den bovenloop van den Dnjestr alsmede ten Zuidwesten van Kowel konden onze troepen in harde gevechten verder terrein win nen. Eskaders Duitsche gevechts- en slagvliegtuigen vielen in het gebied van Kowel batterij-stellingen, concentraties van pantserwagens en voertuigcolonnes der bolsjewisten aan en vernietigden behalve talrijke voertuigen 23 vijan delijke stukken geschut. Sterke formaties zware Duitsche gevechts vliegtuigen ondernamen Zondagnacht een zwaren en doeltreffenden aanval op het ten zuiden van Rowno gelegen verkeersknoop punt Zdolboenowo. De strijd tegen het vij andelijke spoorwegverkeer in verscheidene sectoren van het Zuidelijk front werd met succes voortgezet. Tusschen Witebsk en Polozk werden plaatselijke aanvallen der bolsjewisten af geslagen en gereedstaande troepen door artillerievuur uiteengeslagen. In het hooge Noorden heeft zich een formatie Duitsche verkenningsvliegtuigen voor korten afstand onder bevel van kapi tein Hoppe bij moeilijke arctische weers omstandigheden bijzonder onderscheiden. In het landingshoofd van Nettimo wer den bij een stoottroepactie verscheidene vijandelijke kazematten opgeblazen en de bezettingen in verbtiterde gevechten van man tegen man met zeer geringe eigen verliezen vernietigd. Een formatie slag vliegtuigen viel artillerie- en luchtdoel- artilleriestellingen met goede uitwerking aan. Duitsche en Italiaansche jagers als mede luchtdoelartillerie schoten boven Noord-I talië 7 vijandelijke vliegtuigen neer. Op 29 April vielen Brit-sehe jachtbom menwerpers een in de haven van St. Malo liggend duidelijk gekenmerkt Duitsch hos pitaalschip aan en beschadigden het door het verscheidene malen met de boordwa- pens te beschieten. Bij aanvallen op plaatsen in de bezette gebieden in het Westen verloor de vijand Zondag 9 vliegtuigen. Enkele Britsche sto- ringsvuegtuigen wierpen Zondagnacht bommen neer op plaatsen in West-Duitsch- land. In den strijd tegen de Britsch-Ame- rikaansche aanvoerverbindingen brach ten luchtmacht en marine in de maand April 23 koopvaardij- en transport schepen met een gezamenlijken inhoud van 153.820 brt. tot zinken; 34 andere schenen met een totalen inhoud van 227.000 brt. werden door bom- en tor pedotreffers zwaar beschadigd. Aan genomen kan worden dat vele dezer schepen verloren zijn gegaan. Aan vijandelijke oorlogsschepen werden 27 torpedojagers en convooivaartuigen. een mijnenveger en 7 motortorpedo- booten tot zinken gebracht, alsmede 5 torpedojagers en 9 motortorpedoboo- ten beschadigd". Te Washington is officieel medegedeeld, dat in de Middellandsche Zee een Ameri- kaansch schip met 498 man der Amerikaan- sche strijdkrachten door den vijand in den grond is geboord. De Goliaths. Op het landingshoofd van Nettuno zijn 30 April, uit de verte bediende Duitsche dwerg- Empire-conferentie geopend. De conferentie van minister-presidenten van het Britsche Gemeenebest is te Londen ge opend. Churchill is voorzitter van deze con ferentie. De conferentie zal met gesloten deu ren worden gehouden, van tijd tot tijd echter zullen communiqué's gepubliceerd worden, die in .grove trekken de onderwerpen zuilen aan geven, die besproken zijn. Nieuwe stap van Senesj. De uitgeweken Tsjechische regeering heeft een overeenkomst met Moskou aangegaan, waarbij wordt overeengekomen, dat in geval van een binnenrukken der Sovjettroepen alle Tsjechische staatsorganen tijdelijk onderge schikt zullen worden geacht aan Sovjet- Russische instanties. pantsers van het type Goliath bij verrassing een krachtig versterkt vijandelijk steunpunt binnengedrongen. De geheele actie duurde nauwelijks 10 minuten. De huizengroepen, die door de Amerikanen bezet waren, werden daarbij opgeblazen. Een Duitsche stoottroep, die zich reeds des nachts tot achter het Amerikaansche steunpunt naar voren had gedrongen, grendelde het terrein naar ach teren af, teneinde te voorkomen, dat de overlevenden zouden ontsnappen. Er werden gevangenen gemaakt. De Duitsche Goliath- gevechtstroepen hebben aldus hun tiende succesvolle actie aan het Nettuno-front uit gevoerd. In het hooggebergte aan de Grieksch- Aibaneesche grens slaagden de Duitschers er in, bij verrassing een bendencentrum van meer dan 12 kilometer lengte te omsingelen en op te rollen. De bandieten verloren 11 doo- den, 70 gevangenen, benevens 91 geweren, eenige machinegeweren en een hoeveelheid, artillerie-munitie. Toulon, Reims, Troyes en Florence geteisterd. Zaterdag is Toulon voor de vijfde maal het doel der Anglo-Amerikaansche bommen werpers geweest. De aanval, die anderhalf uur duurde, was de zwaarste, welke de stad tot nu toe te verduren kreeg. De schade was dienovereenkomstig groot. Zij strekte zich uit over de stad en haar voorsteden, doch ook vielen bommen op iets verderweg gelegen naburige gemeenten. Volgens de voorloopig'e gevens telde men 111 dooden, waarvan 61 in Toulon. Er zouden honderden gewonden zijn. Op woonwijken der stad Reims zijn Maan dagavond bij een terreuraanval verscheidene honderden bommen neergeworpen. Maandag middag' was Troyes het doel. Volgens een bericht van Ofi is een geheele woonwijk verwoest. Een vrij zwakke formatie Amerikaansche bommenwerpers is in den laten namiddag van den eersten Mei het Lotharingsche grens gebied binnengevlogen. Boven het Saargebied werd zij door strijdkrachten der Duitsche luchtverdediging' in hevige luchtgevechten verwikkeld. De formatie zette haar vlucht niet voort tot verder in het gebied van het Duitsche rijk. Er wordt melding gemaakt van het werpen van bommen op uiteenliggende plaatsen. Tijdens vluchten van Amerikaansche bom menwerpers boven Noord-Italiaansch ge bied ondernam een gedeelte der formatie een terreuraanval op Florence. Talrijke bommen vielen midden in de stad in woonwijken, o.a. werd het operagebouw door Amerikaansche bommen getroffen. Turksch commentaar op het vertrek van Von Papen. De geruchten volgens welke de Duitsche ambassadeur Von Papen voorloopig niet naar Turkije zal terugkeeren, worden in het Turk- sc'he blad „Tamin" voorzien van den commen taar, dat men in Berlijn de Turksch® houding in verband met de chroomerts-leveranties zou moeten bezien in het licht van de gezamen lijke factoren, die Turkije's positie bepalen. Na verklaard te hebben, dat Von Papen zich steeds een uitstékend diplomaat heeft getoond die raad wist in de meest problematische situaties, schrijft het blad: het ware te be treuren, indien de chroomerts-kwestie aanlei ding zou zijn tot een spanning in de Duitseh- Turksche betrekkingen. Het blad eindigt met de verwachting uit te spreken, dat Berlijn in staat zal zijn, den toestand naar haar werke lijke waarde te beoordeelen en zich daarbij voor oogen zal houden, dat Turkije de conse quenties van haar verdragsverplichtingen met Engeland trekken moest. In het Turksche blad wordt voorts bekend gemaakt, dat de Engelsch-Turkséhe handels betrekkingen thans scherper omschreven zul len worden dan voorheen. Volgens het blad zijn voorts besprekingen gaande teneinde de in het Naburige Oosten opgeslagen goederen zoo snel mogelijk naar Turkije te doen ver voeren. Er zijn ook onderhandelingen gaande betreffende een uitbreiding van den Turk- schen uitvoer naar Engeland. KORT NIEUWS. In het kader der vrijwillige evacuatie van Pressburg hebben reeds meer dan 30.000 burgers de Slowaaksche hoofdstad verlaten. Wegens sabotage ter dood veroordeeld. Officieel wordt medegedeeld: De Neder- landsche onderdanen Johannes Meyer, Hen drik de Vries en Tjalling Bakker zijn door het Deutsche Obergericht wegens sabotage ter dood veroordeeld. Zij hebben communis tische actie gevoerd o.m. door het versprei den van opruiende geschriften en door pogingen tot brandstichting. Het vonnis is voltrokken. De Fiihrer en de Duce hadden op 22 en 23 April een ontmoeting, welke ook dooi den Kijksminister van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop, Generaal-veld- maarschalk Keitel en van Italiaansche zijde door maarschalk Graziani en staats secretaris Mazzolini werd bijgewoond. De Duce begroet den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop. (Hoffmann/Stapf Pax c) In een appèl ter gelegenheid van den eer sten Mei roept Stalin wederom op tot de vor ming van een tweede front. Volgens zijn woorden kan er geen twijfel aan bestaan, dat Duitschland slechts verslagen kan worden „door gecombineerde slagen in het Oosten door onze legers en in het Westen door de legers van onze Geallieerden." Voorts wees Stalin er op, dst men er niet mee volstaan kan den vijand uit de Sovjet- Unie te verdrijven, maar dat de Sovjet troepen ook de Polen, de Ttejechoslowaken en andere volken van „West-Europa" die nen te bevrijden. Deze taak aldus verklaarde Stalin, zal duidelijk moeilijker blijken te zijn dan de verdrijving' der Duitsche troepen uit de Sovjet Unie. Zij zou dan ook slechts door gelijktijdige gevechten in het Oosten en het Westen tot stand gebracht kunnen worden. Voor het eerst sedert de conferentie van Teheran heeft de Sovjet-pers weer aanmanin gen gepubliceerd aan het adres van de Weste lijke mogendheden om niet langer met de be loofde invasie te wachten, waarbij Engeland en de Vereenigde Staten er aan worden herin nerd, dat de Sovjets den geheelen tijd hun be loften hebben gehouden. Men vraagt zich af, of de beslissende actie nu weer uitgesteld zal worden. 1347 priesters bij luchtaanvallen gedood. Het Vaticaan heeft thans mededeelingen ge daan over de verliezen onder de geestelijkheid en de ordeleden bij Britsch-Amerikaansche luchtaanvallen. Bij de luchtaanvallen op Pa lermo, Napels. Milaan, Padua, Ferrara. Siena, Luca, Monte Cassino en Castel Gandolfo zijn 1347 priesters, monniken en ordevrouwen ge dood, waaronder twee bisschoppen. De aarts bisschop van Palermo, kardinaal Lawistrane, werd zwaar gewond. Bij één aanval op Castel Gandolfo werden 47 geestelijke zusters gedood In het bergstadje Urbana werden 247 kerkgan gers tijdens een aanval met boordwapens be schoten. De materieele schade aan kerkelijke eigendommen in deze steden bedraagt ver scheidene milliarden lire. Dat het kapitaal er is voor den mensch en niet omgekeerd zai in hei nieuwe Europa tot werkelijkheid worden gemaakt. Gistermiddag heeft de Leider de volgende rede voor de radio uitgesproken Volksgenooten. In het jaar 1890 werd voor de eerste maal door de arbeiders de I-Meidag gevierd. Slechts in enkele steden was het mogelijk optochten of vergaderingen te houden. Zalen waren bijna niet te krijgen. Veelal joeg de politie de betoogers met geweld uiteen. Aan beide zijden vielen harde klap pen. De ongeveer in 1875 hier te lande be gonnen strijd voor lotsverbetering der arbei ders was toen vijftien jaar oud. In 1875 werden loonen betaald van 4 of 5 gulden per week. Sommige arbeiders hadden niet één dag in een geheele jaar vrij, zelfs geen Zondag. Tot 1894 ging het met de arbeidersbeweging goed, niettegenstaande de vervolging. Toen kwam de scheuring. De socialistische arbei dersbeweging kwam meer en meer in Marxistisch vaarwater. De geestelijkheid wist een deel der arbeiders achter zich te krijgen. Verdeeldheid in de Nederlandsche arbeiders beweging was het gevolg, waarvan de poli- tiekelingen van allerlei kleur schandelijk misbruik hebben gemaakt. De arbeiders be grepen niet, dat het partijenstelsel, ondanks enkele schommelingen, was vastgeloopen en nimmer tot een volledige oplossing van het sociale vraagstuk kon leiden. Meer dan 50 malen is sedert 1890 de eerste Mei gevierd. Is het wonder, dat zoovelen zich nu, onder den lost van het huidige ge beuren, afvragen of dit alles wel zin gehad heeft? Waarom zich uitsloven voor hersen schimmen? Groote kinderen zoet houden met sprookjes? Zij gelooven er niet meer in, zij die reeds zooveel in hun leven hebben mede gemaakt, die zooveel golven van idealisme hebben zien breken op de klippen van het materialisme. De oudsten denken térug aan de edele figuur van Domela Nieuwenhuis, den onver- moeiden strijder voor de verheffing van den arbeider uit zijn nooden. Aan hem, die zijn leven daarvoor inzette, doch door de macht hebbers werd gegrepen en in de gevangenis geworpen, waarop het lied door de straten klonk van „Domela moet zakjes piaklcen, Blijf niet op straat staan om naar vliegtuigen te kijken; het kan u het ieven kosten. GELUK VOORHEEN. IN VROEGER EEUWEN STRIJDT NEERLANDS JEUGD OP DE WERELDZEEËN 5 HET ROER GEKLEMD IN VASTE HAND STAAT TROTS DE JEUGD VAN NEDERLAND. MELDT U ALS VRIJWILLIGER BIJ DE KRIEGSMARINE KORT NIEUWS De Fransche secretaris-gene raal voor handha ving van de orde en chef van de Fransche militie. Damand, heeft te Brussel vertoefd voor het bespre ken van politie- kwesties, die be trekking hebben op het Noord- Fransche gebied, hi, ha, ho Anderen gaan minder ver terug en denken aan de onbaatzuchtige fi guur van Troelstra of aan den priester Schaepman, of aan Talma. Allen mannen van karakter, die het goed gemeend hebben met ons arbeidende volk en daarom recht hebben op blijvende waardeering. De verwording, daarna, het verval en het einde in de lachwekkende vertooning van „Eenheid door Democratie", ten tooneele gevoerd door de verburgerlijkte S. D. A. P.. Vrijzinnig Democraten, Liberalen en Chris- telijk-Historischen, gaan wij stilzwijgend voorbij, want daaruit valt niets verheffends te puren. De oude strijders wendden zich huiverend af en onder de jongeren kwam het cynisme: wij zijn niet zoo dwaas om het geloof der vaderen te hoeden, geef ons maar de bioscoop inplaats van de barricade. Wat wij in de bioscoop zien, is ook maar illusie, maar daarvoor behoef je tenminste je leven niet in te zetten en je zit daar warm en gerqak- kelijk. Moet dit dan het resultaat zijn van de offers, die millioenen menschen in den loop van een halve eeuw strijd hebben gebracht Ons antwoord daarop is: neen, dit is niet het eindresultaat, het socialisme zal toch zegevieren. De ontwikkeling gaat voort, ook en juist in dezen tijd. Thans woedt de be slissende strijd, die een nieuwen weg zal ontsluiten. Deze weg voert naar het doel. Ben ik, als ik dit geloof tot uiting breng, een onverantwoordelijk optimist Oordeelt zelf, ik zal u zeggen waarom ik optimist ben. De eerste Meidag is voor ongetelde mil lioenen menschen een begrip geworden. Op dezen dag worden gevoelens opgewekt, welke moeilijk onder woorden te brengen zijn. Het gaat daarmede als met de lente. Wanneer er gesproken wordt over „de lente", komt ex* een gevoel van blijheid, hoop en levenslust over ons en denken wij aan zonneschijn, bloeiende boomgaarden en lammeren in de weide. Maar er zijn er ook, die het begrip lente vereenzelvigen willen met schrale voor jaarswind, schoonmaak en een kille onver warmde kamer. Niemand kan ontkennen, dat deze keerzijde van de medaille er is. Maar van de grootste beteekenis is de goede zijde, want die is maatgevend. Niettegenstaande de bezwaren aan dezen tijd van wereldoorlog verbonden, waarvan ik dagelijks doordrongen word door den omgang met zoovelen, die door den dood van naaste verwanten het zwaarst getroffen worden, geloof ik onwrikbaar aan den opgang. Ik kan mij niet voorstellen, dat Europa's toe komst zou bestaan in den ondergang als domein van de Sovjet-republieken met Mos kou als hoofdstad, of kolonie van het Noord- Amerikaansche-Engelsche grootkapitaal, zoo als Perzië of Britsch-Indië. Dan zou inderdaad de strijd van de mil lioenen menschen voor lotsverbetering en eerbied voor den arbeid, die reeds meer dan een halve eeuw werd gestreden, voor niets zijn geweest en zooiets kan ik niet gelooven en wil ik niet gelooven. Vervolg op pag. 2)

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1