Haarlemsche Courant De zee- en luchtoorlog in het Westen In April 1392 Anglo-Amerik. vliegtuigen neergeschoten Terreinwinst tusschen Dnjestr en Karpathen. 289e Jaargang No. 103 iux.aux; Groole Houtstraat »I. Tel. Advert. 1M24, Redactie loeft» Postgiro 13495» Haarlemsche Ct, Haarlem IsirtwaMww, Soeudapiein Tel, tóïje i t i *r rit ll i Hoofdredacteur: r. C. Herlta MeUWsblod VOOT ISOOrd-Hollotui Van Januari tot April werd 1.484.000 brt. vernietigd of voor langen tijd onbruikbaar gemaakt. 92 torpedojagers en escortevaartuigen werden tot zinken gebracht. De militaire correspondent van het D.N.B. Martin Hallensleben, houdt zich bezig met den lucht- en zee-oorlog in het Westen. Hij schrijft Hoewel de Duitsche successen ter zee in den z.g. tonnage-oorlog door de ge beurtenissen aan de landfronten op den achtergrond geraakten, werd de vijandelijke tonnage toch voortdurend aan een aanzien lijke aderlating onderworpen Van Januari tot April van dit jaar verloor de vijand in totaal 1.484.000 brt. In dit getal zijn begrepen de in den grond geboorde en de zwaar beschadigde En- gelsch-Amerikaansche schepen die waar schijnlijk voor langen tijd onbruikbaar zijn. Opmerkelijk zijn vooral de hiaten, die de Duitsche duikbooten als gevolg van het tijde lijk volgen van een andere aanvalstechniek hebben veroorzaakt onder de vaartuigen, welke de vijandelijke convooien beschermen. Van Januari tot April werden door Duitsche duikbooten 92 Anglo-Amerikaan- sche torpedojagers en escortecorvetten tot zinken gebracht. Daardoor is het totaal aantal getorpedeerde Engelsch-Amerikaansche torpedojagers en escortevaartuigen, sedert de eerste toepassing van de nieuwe Duitsche tactiek, dus tijdens de afgeloopen acht maanden reeds tot 155 gestegen met een bemanning van rond 23.250 koppen. Dat is een cijfer, dat bepaalde con clusies toelaat ten opzichte van wat een vijandelijke invasievloot te wachten zou kun nen staan. Niet minder indrukwekkend zijn de verliescijfers der Anglo-Amerikanen aan het luchtfront. Door de Duitschers wer den van Januari tot April 1944 tijdens de Anglo-Amerikaansche terreuraan vallen 4318 getelde Engelsche of Amerikaansche vliegtuigen neergeschoten, n.l. in Januari 806, in Februari 886, in Maart 1234 en in April zelfs 1392. Stelt men een vijandelijk eskader op 81 vliegtuigen, dan komt dit voor de afgeloopen 120 dagen op 53 vernietigde eskaders neer. Onder de 4313 toestellen bevonden zich 3426 viermotorige bommenwerpers en 892 jagers. Het grootste deel van dit verlies komt ten laste der Amerikaansche luchtmacht. Boven genoemde cijfers komen tevens neer op een verlies van 31.250 man vliegend personeel. In kringen van luchtvaartdeskundigen wijst men er uitdrukkelijk op, dat de genoemde getallen slechts betrekking hebben op En gelsche of Amerikaansche vliegtuigen, die boven het gebied van het Duitsche rijk zijn neergeschoten. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt „Voor Sebastopol alsmede tusschen de uit monding van den Dnjestr en de Karpathen mislukten plaatselijke aanvallen der bolsje wisten. Eskaders slagvliegtuigen ondernamen doeltreffende aanvallen in scheervlucht op vliegvelden der bolsjewisten op de Krim en In den Zuidelijken sector van het front en vielen met succes vijandelijke concentraties van pantserwagens en troepen in het gebied ten Noordwesten van Jassy aan. Tusschen de Karpathen en den boven loop van den Dnjestr leverden de aan vallen der Duitsche en Hongaarsche troepen nieuwe terreinwinst op. Vijan delijke tegenaanvallen op de nieuw ver kregen stellingen werden afgeslagen. Ten Zuidwesten van Kowel sloegen onze troepen, door de luchtmacht schitterend ge steund, vrij sterke door pantserwagens en slagvliegtuigen gesteunde bolsjewistische aanvallen uiteen. Formaties Duitsche gevechts vliegtuigen vielen 's nachts vijandelijke aan- voerstations, in het bijzonder Sjepetowka en transporttreinen met succes aan. Aanweerszijden van Witebsk bleven plaat selijke aanvallen van den vijand zonder TGSliltSSt In het landingshoofd van Nettuno en aan het Italiaansche Zuidelijke front werden plaatselijke vijandelijke aanvallen afgeslagen. Vijandelijke bommenwerpers wierpen Maan dagmiddag bommen neer op Florence. Op den Balkan werd bij groote weers- en terreinmoeilijkheden de strijd tegen communistische benden met succes voort gezet. In de harde gevechten verloren de bandieten in de maand April meer dan 9000 dooden, 3700 gevangenen, alsmede talrijke wapens en munitie. Bij aanvallen op enkele plaatsen in West- Duitschland en op de bezette gebieden in het Westen verloor de vijand Maandag over dag en 's nachts 22 vliegtuigen, waaronder 16 viermotorige bommenwerpers. Formaties Sovjet-vliegtuigen, die in den nacht van 1 op 2 Mei woonwijken in Lem- berg aanvielen, verloren daarbij ten minste 8 meermotorige bommenwerpers. Bent u xelf niet getroffen en is uw huis niet beschadigd, steek dan de handen uit de mouwen. Help uw medemenschen. In het Roemeensche legerbericht wordt 0 m. gezegd Na krachtige artillerievoorbereiding ging de vijand in den sector Targu Frumos-Moldau tot den aanval over onder bescherming van een dichten nevel 'en met steun van sterke pantserstrijdkrachten. Hij werd met verliezen afgeslagen. Hevige gevechten zijn gaande. Kruiser voor Hollandia tot zinken gebracht. Het Japansche hoofdkwartier heeft bekend gemaakt 1. Op 27 April heeft onze luchtvloot, die voor de Westkust van Hollandia een vijan delijke aanvalsformatie attaqueerde, een vijandelijke kruiser in den grond geboord en een tweede, groot oorlogsschip beschadigd. Dit laatste schip was waarschijnlijk een vliegdekschip. 2. Op 30 April is een vijandelijke aanvals formatie, die in de wateren ten Zuiden van de Carolinen opdook, begonnen met een bomaanval op de Truk-eilanden. De aanval werd ondernomen op 30 April en 1 Mei. Op 1 Mei werd ook door schepen het eiland Mortlock beschoten. Onze luchtvloot en gar nizoeneenheden, die de vijandelijke aanvals formatie attaqueerden, hebben een vijande lijk vliegdekschip beschadigd en ook meer dan 30 vliegtuigen neergeschoten. De vijan delijke aanval richtte eenige schade aan in onze installaties op den grond. Bommen op italiaansche steden. Amerikaansche vliegtuigen hebben Dinsdag een zwaren terreuraanval gedaan op de woonwijken van Parma. Door het lukraak laten vallen van brisant- en brandbommen veroorzaakten zij groote schade in de dicht bevolkte wijken en bijzonder zware verliezen onder de burgerbevolking. Ook te Bologna, dat eveneens door formaties Amerikaansche jagers werd aangevallen, leed de bevolking aanzienlijke verliezen. De Anglo-Amerikaansche luchtmacht heeft de laatste dagen weer een aantal terreur- aanvallen ondernomen, o.a. een bijzonder zwaren aanval op Alessandria, de hoofdstad der gelijknamige Noord-Italiaansche pro vincie. Talrijke viermotorige bommenwerpers vielen in golven de binnenstad aan, bescha digden den Dom en de grootste kerk van Alessandria zwaar en vernielden talrijke woonhuizen, vooral in arbeiderswijken. De begeleidende vijandelijke jachttoestellen schoten van een hoogte van 40 meter met machinegeweren op de bevolking. De biblio- teca del risorgimento. die 50.000 deelen be vat, alsmede de pinacotheek Trotti werden volkomen verwoest. Er vielen vele dooden, waarvan het juiste aantal op het oogenblik nog niet bekend is. Mijnenvegers loopen uit om een vijandelijk mijnenveld op te sporen en ook Neder- landscke vrijwilligers maken deel uit van de bemanning. Volgt bun voorbeeld, vecht mee vooir Neerlands toekomst en meldt U bij de JCriegsmarine. Indiensttreding bij de Kriegsmarine is mogelijk voor iederen Nederlander tusschen 17-45 jaar. Aanmelding en inlichtingen bij de Marineannahmestelle West, Plompe- torengracht 24, Utrecht, bij alle Hafen- en Ortskommandanturen en bij de verschil lende W -Meldestellen in Nederland. Rome geen open stad voor de Engelschen. De onderstaatssecretaris van het Britsehe ministerie van buitenlandsche zaken, George Hall, heeft Dinsdag in het Lagerhuis mede gedeeld, dat de Britsehe regeering zich op geen enkele wijze verplicht heeft Rome als open stad te behandelen. RADIOPRAATJE MAX BLOKZIJL Max Blokzijl spreekt morgen, Donderdag, om 18.45 uur over: „Jongens en meisjes, mee luisteren." Generalleutnant der Waffen-SS, Gille, wien door den Führer de Briljanten bij het Eikenloof met de Zwaarden bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis wer den verleend. (SS-PK Ege/O/H P. c) Spanje en de Geallieerden. Het Spaansche ministerie van buitenland sche zaken heeft Dinsdag in een nota medege deeld, dat de tusschen Spanje eenerzijds en Engeland en de Vereenigde Staten anderzijds gevoerde onderhandelingen geëindigd zijn. In de nota wordt gezegd, dat de onderhan delingen wegens den omvang van de te be spreken vraagstukken van langen duur zijn geweest, en dat de overeenkomst zich uitstrekt tot talrijke punten, vooral tot de economische betrekkingen van Spanje met Engeland en de Vereenigde Staten. De besprekingen hadden zich bewogen binnen het kader der strikte neutraliteit van Spanje en de huidige om standigheden. Daardoor is de weg geëffend tot normalisatie van de betrekkingen tusschen Spanje en de andere deelnemers aan de on derhandelingen welke betrekkingen, zooals een ieder bekend, de laatste weken een crisis hadden doorgemaakt en tot het uit den weg ruimen van alle moeilijkheden, zonder dat daardoor de belangen of de goede naam der betrokken landen te lijden hadden. Volgens berichten uit betrouwbare bron be vindt de voormalige Britsehe minister van voorlichting. Duff Cooper, zich in zijn kwali teit van verbindingsman tusschen de Engel sche regeering en het comité van De Gaulle op weg naar Algiers. Duff Cooper zal ook korten tijd in Tanger blijven om een bezoek te brengen aan den Engelschen consul-gene raal aldaar. De veronderstelling ligt voor de hand, dat Duff Cooper's aanwezigheid in Tan ger in verband staat met den Engelschen druk op Spanje. De Spaansche ministerraad, die j.l. Woens dag onder voorzitterschap van generaal Fran co bijeengekomen is. heeft Maandag de be sprekingen geëindigd. Volgens een officieel communiqué zijn o.m. de volgende besluiten genomen: verhooging van de Spaansche steen koolproductie, oprichten van militaire acade mies voor de Spaansche luchtmacht, voor waardelijke invrijheidsstelling van 2923 poli tieke gevangenen uit den tijd van den burger oorlog. Bovendien werden de gelden voor uitbreiding van Spaansche vlootsteunpunten gevoteerd. Er werd een crediet toegestaan van acht millioen peseta's voor den aankoop van opiumhoudende medicijnen. Rede van Churchill op de Empire-conferentie. Churchill heeft Maandag een toespraak ge houden bij de opening der conferentie van de premiers der Dominions. Hij sprak van „het gevaarlijkste hoogtepunt in het conflict der staten" en verklaarde niet te verwach ten, dat de conferentie een volledige op lossing zal vinden voor alle problemen, waar voor het Britsehe rijk zich geplaatst ziet. Dit is ook „in de hitte van het gevecht" nauwe lijks mogelijk, aldus Churchill. „Het is echter hoog tijd, dat wij aan de conferentietafel bijeenkomen om van gedachten te wisselen." Bevaren geïnundeerde gebieden verboden. Het geïnundeerde gebied in de provincies Zeeland, Noord- en Zuid-Holland ligt in het door verordening 100/41 van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche ge bied ingestelde verboden gebied (kustgebied). Volgens par. 2 van deze verordening mogen vaartuigen ook dit gebied niet bevaren, noch er ligplaats hebben. Uitgezonderd zijn vaar tuigen, die dienen tot de uitoefening van een bedrijf of van den landbouw, evenals woon schepen zonder eigen drijfkracht. Vergrijpen tegen deze verordening worden gevoelig gestraft. Ook kan tot verbeurdver klaring van de vaartuigen worden overgegaan Verschillende voorvallen geven aanleiding de bevolking, ter vermijding van bestraffing, opmerkzaam te maken op bovengenoemd ver bod. De grootste voorzichtigheid is geboden in de omgeving van militaire beveiligingsressorten, die natuurlijk betreden noch bevaren mogen worden. De schildwachten hebben opdracht te schieten op overtreders. Woensdag 3 Mei 1944 V'erschüat dageltfks. behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 18TïH Kantoor IJmuiden: Rembrandtlaan 36, IJmuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedreven Damiatc, HaeriMU K im DRUK OP DE NEUTRALEN. D. Het valt niet mee, neutraal te zijn. Daarvan weten wij met de herinnering aan •den eersten oorlog mee te praten. Er was in die jaren in ons land een onmiskenbaar ver langen, buiten den oorlog te blijven en een duidelijk begrip, dat dit slechts mogelijk zou zijn, wanneer iedere bevoordeeling van een der beide oorlogvoerende partijen ach terwege zou blijven. Alle mogelijke maat regelen werden daartoe genomen en alle mogelijke garanties gegeven. Niettemin. wat hebben wij in die jaren gezwoegd onder den last der neutraliteit! Want Engeland, dat immers de blokkade hanteerde als machtigste wapen om Duitschland op de knieën te krijgen, ontwikkelde een maxi mum aan argwaan en verdenking, eischte de practische stopzetting van vrijwel iedere "bevoorrading aan Duitschland, vorderde voor eigen behoefte een belangrijk deel der Nederlandsche productie en dreigde, zoodra maar vermoeden van bevoordeeling van zijn tegenstander rees, met oorlogshandelingen. Op hun beurt hebben de neutralen in dezen tweeden wereldoorlog het hard te verduren. Toch dateert dit van betrekkelijk recenten datum. Gedurende de eerste drie oorlogsjaren is de maat der normale moei lijkheden niet overschreden. De Geallieer den misten het vermogen, Zweden, Spanje en Turkije de duimschroeven aan te zetten en moesten daarom lijdelijk toezien, dat tusschen genoemde drie landen eenerzijds en Duitschland anderzijds betrekkingen van goede verstandhouding bleven bewaard. Aan den anderen kant heeft Duitschland de onzijdigheid der neutralen steeds gerespec teerd, ook in de jaren waarin een andere houding wellicht strategisch voordeel had kunnen brengen. De gestadige bedreiging, die Spanje vormt voor Gibraltar is door Duitschland niet aangegrepen, ook niet, toen Engeland Europa uitgejaagd werd. Zweden is ongemoeid gelaten, ook toen het in Duit sche macht lag, geheel Skandinavië te be zetten, ook toen in Zweden diverse centra van Engelsche hetze en Engelsche spionnage werden gevestigd, en Turkije bleef onaan getast, ook t,oen de geheele Balkan de zijde van Duitschland had gekozen. De dingen ontwikkelen zich thans op een wijze als van Engeland en Amerika verwacht kon worden. De invasie die nog maar altijd op zich laat wachten en afhan kelijk blijkt te zijn van de maan, den wind, de temperatuur en een dozijn andere fac toren moet worden ingeleid door een z.g. zenuwoorlog, neerkomend op booze bedrei gingen en beloften van hardhandige vergel ding jegens ieder, die het euvele voornemen koestert, zich tegen Churchill en Roosevelt te verzetten of hun onwelgevallige hande lingen te plegen. En,van dezen zenuwoorlog vormt de dwingelandij over de neutralen een hoofdstuk, dat thans aan de orde is, en het rechtstreeksche doel heeft, de blokkade van Duitschland te laten geschieden door Zweden, Spanje en Turkije, nu de geallieer den daartoe zelf onmachtig zijn. Daarom is aan Zweden de eisch gesteld, de export naar Duitschland, o.m. die van machine rieën, stop te zetten, aan Turkije is verbo den, chroom aan Duitschland te leveren, Portugal dient de wolframleveranties aan Duitschland te beëindigen en als we van daag lezen, dat de Spaansch-Anglo-Ameri- kaansche verhouding is gereorganiseerd voornamelijk ten aanzien van de economi sche betrekkingen en dat de heer Eden daarvoor naar Madrid is gekomen, rijzen almede vreemde vermoedens. De reacties op deze eischen wijken uiteen. Turkije heeft, men weet het, het hoofd in den schoot gelegd en zal de chroomlevering aan Duitschland staken, hetgeen het risico van een sterke verkoeling in de Duitsch- Turksche betrekkingen medebrengt. Daar entegen heeft Salazar, de Portugeesche re- geeringschef, vierkant geweigerd, de wolframleveranties aan Duitschland stop te zetten en in een brief aan Churchill er op gewezen, dat Engeland ten aanzien van dezen eisch geen enkel recht kan laten gel den en dat de gevraagde maatregel door Duitschland als een openlijke vijandelijke houding zou kunnen worden aangemerkt. Een zelfde houding heeft de Zweedsche regeering gekozen. Daarbij ondervindt zij den steun van de overigens nu niet bepaald pro-Duitsche Zweedsche pers, die vooral wrevelig blijkt te zijn over de aanmatiging, die de Amerikaansche couranten zich in deze permitteeren. „De Amerikaansche pers" aldus schreef Helsingborgs Dagblad, gedraagt zich zoo arrogant, dat wij er alle aanleiding toe hebben, daartegen protest aan te teekenen. De neutrale landen moe ten tegen zulk een aanmatigende school meestert front maken". Een uiting, die be grijpelijk wordt als men er kennis van neemt, dat een Amerikaansch blad in ver band met Zwedens weigering, om de leve ring van baggermachines te staken, kortweg den eisch stelde, dat de Zweedsche fabrie ken aan luchtbombardementen moeten wor den onderworpen. Hierboven schreven we, dat de bevoog ding der neutralen deel uitmaakt van den zenuwoorlog, die een invasie heet te moeten voorafgaan. Maar welbeschouwd is het weer de oude tactiek, die aangewend wordt, de tactiek, waarvan Engeland het treurig mo nopolie heeft: anderen de kastanjes uit het vuur te laten halen omdat het eigen ver mogen te kort schiet De mythe van het tweede front legt Engeland voor zijn bond- genooten den plicht op, vorm te geven aan deze bedreiging. Eerst moest het Nettuno zijn en het werd een teleurstelling van de eerste soort. Toen ging de luchtterreur er voor door, maar Duitschland doorstond oolc dezen aanval. Nu zal er een tweede front gevormd moeten worden door het neutraal gebleven deel van Europa.en Engeland blijft thuis.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1