Muziekleven komt op de Stads bibliotheek tot uiting OORLOGSSCHADE «RENOVATUM» Veel aanvragen naar werken, welke op concerten worden gegeven. Een bescheiden ruimte is er voor de mu- ziekafdeeling van de Stadsbibliotheek aan gewezen en waarschijnlijk weten vele stad- genooten niet, dat de ingang bij de Pand- poort is gelegen, doch zij neemt reeds een belangrijke plaats in het Haarlemsche mu ziekleven in. Dat blijkt b.v. op de uren, waarop er werken en boeken uitgeleend worden en misschien is het wel gelukkig, dat de behuizing nog niet groot is. Het is b.v. mogelijk meer contact te verkrijgen met mejuffrouw C. M. Reeser, die daar op uitnemende wijze de scepter zwaait. De be zoekers kunnen gemakkelijk inlichtingen inwinnen en op de hoogte komen van het geen de afdeelmg biedt. Binnenkort is het twee jaar geleden, dat de muziekbibliotheek geopend werd en ge bleken is, dat zij in een groote behoefte voorziet. Haarlem is een der laatste ge meenten in den lande, welke een speciale af deeling ingericht heeft. Zij bezet op het oogenblik de vierde plaats achter Amster dam en Den Haag, waar reeds vele jaren een uitgebreide verzameling ten dienste van het publiek staat. Begonnen werd met drie duizend partituren en boeken, doch het aantal heeft imiddels de vierduizend gepas seerd. Dat dankt de bibliotheek aan vele begunstigers, die schenkingen deden en aan het muziekfonds, waardoor men in staat was nieuwe uitgaven aan te koopen. In een gesprek, dat wij met mejuffrouw Reeser hadden, vertelde zij. dat de sterke ontwikkeling van het muziekleven op de bibliotheek tot uiting komt. Als er een con cert gegeven wordt, dan komen er bezoe kers de partituur of litteratuur leenen. Voor de Mattheus Passion was de belangstelling wel bijzonder groot en velen moesten er te leurgesteld worden, omdat er maar zes par tituren waren. Er komen ook stadgenooten, die niet alles van een concert begrepen heb ben en dan gaarne boeken willen lezen. Daarover bestaan echter onvoldoende ge gevens. Op het oogenblik heeft de muziek bibliotheek een vaste kern van 350 leden, waaronder vele beroepsmusici, tallooze amateurs en leerlingen van muziekscholen die partituren leenen. In den winkel moeten zij vaak vernemen, dat de muziek uitver kocht is en dan is de bibliotheek een uit komst. Er wordt niet op een bepaalden tijd van uitleenen gekeken en is vier weken te kort, dan is verlenging mogelijk. Den laat- sten tijd worden 800 boeken enz. per maand uitgeleend en dit breidt zich steeds uit. Op een vraag, naar welke componisten de meeste vraag is, antwoordde mejuffrouw Reeser. dat de klassieken, zooals Beethoven, Mozart en Haydn het meeste gevraagd wor den, doch veel belangstelling bestaat er voor piano-werken van Debussy en Grieg en minder voor Liszt. De animo voor Ravel en de "moderne Spaansche componisten is op het oogenblik groot. Worden de partituren over de instrumenten verdeeld, dan dient piano genoemd te worden en op de tweede plaats komen de blaasinstrumenten, waar voor thans vele beoefenaars zijn. Gedacht werd aanvankelijk, dat de viool een belang rijke plaats zou innemen, doch dat is niet het geval. We hoorden in de bescheiden ruimte der boeken over muziek, wat toekomstmuziek. De afdeeling groeit steeds en het aantal be langstellenden neemt toe. Spoedig zal het zaaltje te klein zijn, om de werken over zichtelijk op te steilen. Dan moet de muziek afdeeling in een ander gebouw worden on dergebracht. Mogelijk bestaat dan ook de gelegenheid, om in navolging met muziek bibliotheken uit het buitenland een gehoor zaal in te richten, waar bezoekers de ge leende muziek bij wijze van proef kunnen bestudeeren en waar af en toe jonge kun stenaars uitvoeringen kunnen geven in be- pei 'eten kring. Zoover zijn we echter nog niet, doch voor loopig kunnen de Haarlemsche muziek liefhebbers in een afdeéling terecht, welke veel en uitstekend materiaal biedt. En daar mee zullen zij al tevreden zijn. ORGELBESPELING. In de Groote Kerk wordt Donderdagmiddag van 34 uur door den stadsorganist George Robert een orgelbespeling gehouden. Het programma luidt: 1. Suite du premier ton, L. N. Clérambault (1676-1749); 2. a. Puer nobis nascitur, b. Les cloches, N. Lebèque (1630- 1702); 3. Fantaisie C maj., C. Franck; 4. Pas- sacaglia. ÏI. Andriessen; 5. Pastorale. Ch. Tournemire; 6. Choral, Joe. Jongen. Beethovencycius. Concertgebouworkest o.l.v. Willem Mengelberg. Het derde concert van den cyclus, waar van het programma verluidde: derde Sym phonie en derde Pianoconcert, werd door Mengelberg uitgebreid met de Egmont- ouverture. Het werd aldus een avond van normalen, voor-oorlogschen omvang. Het is te hopen dat het volgende concert van het Concertgebouw-Orkest ook een dergelijke aanvulling krijgt, want de vierde Symphonie is toch waarlijk te kort om als programma helft te dienen. Het is er aldus dan toch van gekomen dat we den meesterdirigent Mengelberg hier voor zijn orkest te zien kregen en van die aan wezigheid de wondere resultaten konden hooren. Een toovenaar met den maatstok is en blijft hij. Men kan het op menig punt met zijn inzichten niet eens zijn, ontkomen kan men echter niet aan zijn sterke sugges tie,- die geboren moet zijn uit diepe over tuiging Zijn opvattingen weet hij zoodanig te realiseeren, dat ze in ieder geval boeien en in hun verband als waar, als logisch voorkomen. Men weet dat het zwaartepunt voor een groot gedeelte naar den interpreet verlegd wordt, maar men aanvaardt dit onbewust, omdat de machtige persoonlijkheid Mengelberg u in den ban van zijn toover- cirkel houdt. Zijn dirigeeren is herscheppen, op eigen impulsen het werk van den compo nist nog eens overdoen, en met concreet gebaar, maar vooral met sterk willen van zijn geladen persoonlijkheid dit alles te doen verwerkelijken door zijn orkest. Wat hem altijd lukt, ook al is er niet speciaal op gerepeteerd, wat, naar wij vernamen het geval was met het klavierconcert in c kl. t., dat met Cor de Groot als solist uitgevoerd werd. En toch hoe stevig en hoe soepel tevens was deze vertolking in haar samen spel en wisselwerking. Cor de Groot speelde het werk met viriele kracht, duidelijke détail- leering en expressie; zijn groote cadens echter kon mij als geheel (wel in sommige onderdeelen) minder bekoren. Wat verder te zeggen van die magistrale Egmont-ouverture en van die overrompelende Derde. m i. Beethoven's geweldigste sympho nie? Het was prachtig Laat daar alles mee gezegd zijn. JOS. DE KLERK. Het gebaar in de beeldhouwkunst. De Haarlemsche beeldhouwer Theo van Rijn vervolgde Maandagavond in de muziekzaal Brinkmann zijn lezingcyclus over de beeld houwkunst. Spr. behandelde ditmaal de be- teekenls van het gebaar, dat hij de zwijgende taal van den beeldhouwer noemde. De kunste naar streeft er paar om zijn voorstellingen duidelijk weer te geven en in dit uitdrukkings vermogen zijn het de bewegingen van het ge baar, die den vorm verlevendigen en het ver- eischte karakter uitbeelden. Bij de beginperiode van elke nieuwe ont wikkeling, zooals o.a. de Egyptische of de Assyrische cultuur, komt het gebaar slechts laarvergadering H.K.B In zijn clubgebouw hield het bestuur van den Haarlemschen Kegelbond Dinsdagavond zijn 45ste jaarvergadering, waarbij talrijke clubs waren vertegenwoordigd Bij de opening herdacht de heer Jac. van Maris, voorzitter, allereerst het verscheiden van de heeren L. Eeltjes, D. Breemer en K. Visser, die zich steeds enthousiaste beoefe naars der kegelsport toonden. Speciaal richtte de heer Van Marls een welkomstwoord tot de nieuwe clubs. De heer A. M. Joustra sprak vervolgens waardeerende woorden tot den voorzitter, die reeds 15 jaar de voorzittershamer han teert. Spontaan vereenigden alle aanwezigen zich met het voorstel om den heer Van Maris tot eerelid te benoemen. Er werd tevens een penning aangeboden. Na dit intermezzo kwamen de notulen aan de orde. De ingekomen stukken bevatten feli citaties van den N.K.B., den A.K.B. en den R.K.B. betreffende het 9e lustrum. De heer S. de Jong, secretaris, bracht in zijn jaarverslag tot uiting, dat men met vol doening op 1943 kan terugzien. De trouwe op komst tijdens de clubavonden en de goede samenwerking werkten hiertoe mede. Uitvoe rig werden alle kegelprestaties, de bijeenkom sten en ook de intieme gebeurtenissen ver meld. De financieele gegevens van den heer F. H. Proper, penningmeester, bewezen, dat zoowel de exploitatie van het pand als de geldelijke positie van den bond gunstig kan worden genoemd. Na het rapport der controle-commissie dankte de heer Van Maris beide bestuursleden voor hun werk. De heeren A. M. Joustra, S. de Jong en J. C. W. de Paus werden als bestuursleden her kozen. De samenstelling der technische com missie luidde: A. M. Joustra, J. C. W. de Paus en J. Weijers. In de wedstrijdcommissie behiel den F. H. Proper, G. F. Heidendaal, L. Dost, F. Frantzen en mevr. B. Shcouten haar func ties. Bij acclamatie werden de heeren H. C. Sprenger, G. F. Heidendaal en Jac. van Maris als leden der feestcommissie gehandhaafd. Voor de kascommissie kwamen J. A. Mulder, P. N. Rieu en J. Frantzen als definitieve leden in aanmerking, terwijl M. Eek, P. van der Blom en W. Verdouw als plaatsvervangend werden gekozen. De rondvraag bracht ten slotte talrijke opmerkingen, adviezen, wen- schen en dergelijke. CONCERT CORKY KOPPEN—JAN HOEBEN OPNIEUW UITGESTELD. De pianiste Corry Koppen en de violist Jan Hoeben zouden op 26 April onder aus piciën van de H. O. V. een concert geven, dat echter wegens ziekte van den heer Hoe ben moest worden uitgesteld tot 3 Mei. Daar de heer Hoeben nog niet hersteld is, moet het concert opnieuw worden uitgesteld en wel tot Donderdag 8 Juni. DRIE WEKEN WEGENS AAHDAPPEL- SWOKKEL. De economische rechter te Haarlem veroor deelden den Haarlemmer P. J. B. van Deursen beperkt en ingesloten tot uiting doch naar- tot drie weken gevangenisstraf wegens het smok .-i IralAn »»an o o o r\rvolft*i T\a oi enb uroc Toe nroVon mate een dergelijk tijdperk tot grooter bloei geraakt, heeft de ontwerper soms zelfs in één kunstwerk drie gebaren, het z.g. ,,bioscopische gebaar", verwerkt. Het dagelijksche leven ver toont een aaneenschakeling van talrijke be wegingen, die vaak een verwarden indruk achterlaten. De beeldhouwer daarentegen dient alle ledematen en onderdeelen van zijn object naar enkele gebaren te richten. De heer Van Rijn, wiens uiteenzetting door talrijke projecties van beroemde beeldhouw werken werd geïllustreerd, vertelde voorts diverse wetenswaardigheden over het gebaar in al zijn veelzijdigheid. Reeds dadelijk kwam het contrast tot uiting tusschen een zuilfiguur met haar beslotenheid en de beeldgroep De Overwinning van Michel Angelo, waarin drie gebaren tot één geheel, gebaseerd op zijn geestelijke activiteit zijn samengeweven. Spr. toonde de aanwezigen tenslotte een aantal voorbeelden van het dramatische (De kruisafneming van Michel Angelo en De Burgers van Calais van Rodin), het heldhaf tige (David van Donatello) en het machtige gebaar (Het scheppingsverhaal van Michel Angelo). Hoofdredacteur: F. C. Derks Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper, Haarlem Sport en Stad: A. Overmeer. H'stede (afw.b Bui tenland: J. C. van der Laag, H'stede, Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Om men. Heemstede UIT HET POLITIERAPPORT. Het is de politie dezer dagen gelukt om een diefstal van enkele handnaaimachines, welke in den loop van Maart uit een R.K school aan den Heerensingel waren wegge nomen, tot klaarheid te brengen, door aan houding van den 18-jarigen M. R., die be kende in samenwerking met een vriend de machines te hebben ontvreemd. De vriend kon eveneens worden gearresteerd. Onbekenden hebben een bezoek gebracht aan het fabrieksgebouw der firma K. aan de Regulïersstriat. De inbrekers namen vier electrische motoren mede. DE TIBER A. C. SANDIJCK 25 JAAR ARCHIEFAMBTENAAR. Men schrijft ons: Op 12 Mei a.s. hoopt de heer A. C. Sandijck, adjunct-commies aan het gemeente-archief, den dag te herdenken, 'dat hij gedurende 25 jaar aan deze instelling is verbonden. Dit jubileum zal zeker wel niet onopgemerkt voorbij gaan, want de heer Sandijck heeft zich doen kennen als zeer bekwaam voor zijn taak en als een bijzonder behulpzaam voorlichter voor de duizenden bezoekers en bezoeksters die in die vele jaren van zijn hulp hebben mogen genieten. Daar bij is hij steeds bescheiden en voorkomend opgetreden tegen allen, die zijn medewerking noodig hadden Kortom: de a.s. jubilaris is steeds geweest een kundig, correct en voor komend ambtenaar. Op tal van verschenen boeken en historische artikelen betreffende Haarlem en omstreken heeft hij dan ook grooten invloed uitgeoefend bij het onder zoek der schrijvers. Wij vernemen, dat het de bedoeling van velen iigt om hem op den zilveren feestdag hartelijk geluk te wen- schen en dank te betuigen voor de verleende hulp, alsmede voor zijn trouw, bescheiden heid en gulheid van mededeelingen uit zijn groote kennis op locaal historisch gebied en bronnenkennis. kelen van aardappelen. De eisch was zes weken. De officier van Justitie richtte in het algemeen een waarschuwing tot de leden van deze familie, waarbij hij opmerkte, dat bij herhaling van zwarten handel haar zaak voor langen tijd zal worden gesloten. ORGELCONCERT IN HET GEM. CONCERTGEBOUW. Op het orgelconcert, dat morgen, Donderdag avond in het Gem. Concertgebouw wordt gege ven, speelt de organist Aart Smink o.a. werken van Sweelinck, Franck (Koraal no. 2) en Liszt (Ad nos, al salutarem undam), Ankie van Wicke- voort-Crommelin"; sopraan, zingt liederen va». Bach, Handel. Mozart (Ex incarnatus est) e. a. WAGONLADINGEN APPELEN OVER DE GRENS GESMOKKELD. In October van het vorige Jaar slaagden de C. C. D. en de Prijsbeheersching in Arnhem er in een wagonlading appelen te achterhalen, die voor Duitschland bestemd was, doch afkomstig bleek uit den clandestienen handel. Het betrof hiei een zending van 11.000 kilo. afkomstig uit de Betuwe. De appels waren door den groenten- grossier A. Schuijt uit Beverwijk op last van iemand in Amsterdam gezonden. Eenige dagen tevoren was op dezelfde wijze een zending ap pelen, groot 8000 kilo over de grens gegaan. Hel fruit werd onder een valschen naam vervoerd. A. S.. die voor den economischen rechter te Haarlem terecht moest staan, zeide dat hij iets had willen verdienen. De officier van Justitie hield een scherp requi sitoir, waarin hij zeide, dat de familie S., vader en zoons, reeds verscheidene economische delic ten hebben gepleegd. Is het reeds ergerlijk, wanneer men zich door clandestienen handel verrijkt, dubbel ergerlijk is het, wanneer men door clandestiene uitvoer van fruit zijn land- genooten benadeelt De officier wees er op, dat deze smokkelzaak de aandacht heeft getrokken van de Duitsche autoriteiten, omdat dergelijke zendingen den zwarten handel in Duitschland kunnen bevorderen. Spreker elschte een maand gevangenisstraf en sluiting van het bedrijf voor den tijd van een jaar. Mr. G. M. den Exter bepleitte een geldboete en wees er op, dat zijn cliënt reeds veel verlies heeft geleden door de in beslagneming van het fruit. De economische rechter noemde S. een dei- grootste smokkelaars uit de omgeving en achtte het verlies door in beslagneming begrepen in het risico van den zwarten handel. Verdachte werd conform den eisch veroordeeld. GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT. In samenwerking met de Amsterdamsche poli tie heeft de politie dezer dagen opnieuw een geheime distilleerderij ontdekt. Er werd op de bovenverdieping van de woning van een Haar lemmer een compleet toestel aangetroffen, waar in zich een groote hoeveelheid gistende vloei stof bevond. INBRAKEN. Door verbreking van een winkelruit wisten on bekenden uit de etalage van een opticien aan den Rijksstraatweg een kijker ter waarde van f70 te bemachtigen. Er werden voorts uit een winkel aan de Generaal Cronjéstraat 3 dozijn da meskousen en 80 meter japonstof ontvreemd. PRIJSOPDRIJVING Een Heemsteedsch kruidenier, die zich bij den verkoop van diverse waren aan prijsopdrijving schuldig maakte, werd door de politie geverba liseerd. AMSTERDAMSCHE FIRMA GEVERBALISEERD De politie heeft tegen een Amsterdamsche firma proces verbaal opgemaakt terzake het afleveren van custardpoeder met een onderwicht. Bij aan koop van 200 gram kregen de cliënten een tekort j van 30 gram. Afdeeling Verv^aarborging tegen 200.000 deelnemers met een verwaarborgd bedrag van 3000 MILUOEN GULDEN Voorkom teleurstelling bij scha deregeling door Uw verzekerd bedrag in juiste verhouding te brengen met de sterk gestegen vervangingswaarde. Alg. Onderl Waarborg Genootschap Leidscheplein 29 - Amsterdam-C Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Donderdag de beurt aan de letter O en Pa tot en met Pop. UIT HET POLITIERAPPORT. Met de aanhouding van de inbrékers R. en B., die in Maart uit een R.K. school aan den Heeren- singeLtwee naaimachines ontvreemdden, heeft de politie een goede vangst gedaan. Zij bekenden Ui samenwerking met anderen nog diverse dief stallen te hebben bedreven. Een inbraak bij een slagerij aan de Potgieterstraat, het wegnemen van enkele rijwielen, een diefstal van 4 carrierban den en het ontvreemden van een drijfriem kon den worden opgehelderd. Een dame wonende in de Groote Hout straat deed bij de politie aangifte van diefstal van haar wasch. Spoedig bleek, dat een ontsla gen knecht van een IJ muider firma, de wasch r-.ad medegenomen. De 20-jarige B. heeft inmid dels bekend. De 22-jarige T. was onbevoegd in het bezit van een legitimatie als spoorwegarbeider dei Nederlandsche Spoorwegen. De man kon hier door ongehinderd de terreinen der N. S. betre den en maakte van deze gelegenheid misbruik door een fiets uit het station te stelen. De politie heeft den pseudo-spoorwegarbeider aangehouden. GENER AT<RBONNEN VOOR TURFCOKES Van 1 Mei af reiken de distr».butiedien- sten aan houders van door de rijksverkeers inspectie uitgegeven machtigingen nieuwe generatorturfcokesbonnen uit, die groen ge kleurd zijn en vooraen van strookjes, waar op de afmeting vermeld staat, nl. 1/5, 5/20 of 20/40. Deze bonnen geven elk recht op 10 kg. turf cokes van de op de bonnen aangege ven afmeting. Op deze bonnen kan men bij de daartoe aangestelde wederverkoopers van de vier groote benzinemaatschappijen de turfcokes betrekken. De oude roodgekleurde generatorcokesturfbonnen zijn van 1 Mei af ongeldig. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 3 Mei 1944. BEVALLEN: 2 Mei C. SplinterKuiper, z.; J. DupkerVeldwijk, d.; M. J. SmitStevens, z. R. van EsMandernach, d.; 3 Mei. A. Scharroo Steffers, z.; G. M. SpoldersKok, z.; C. M. Benardvan der Wijden, d.; C. W. Tolenaars— Philippo, d.; G. de RuijterVlaanderen, z.; J. P. TulenJansen, d. OVERLEDEN: 1 Mei. G. C. Schous—Klinken berg, 67 j., Vosmaerstraat; B. J. Strodijk, 75 j., Coornhertstraat; 2 Mei, A. Heeremans, 35 j., Ge neraal Bothastraat ONDERTROUWD: 3 Mei J. Schoffelmeer en M. J. van Praag; L. M. Zuidgeest en J. P. Bastiaan- se; G. Oosterbroek en W. Wiedijk: J. H. v. d. Veen en G. IJ. Stam; G. J. van Dijk en C. C. Zuurendonk: D. v. Meeteren en W. C. M. Heems kerk; C. P. v. d. Spek en A. J. Bertholee; W. Mudde en G. Oltmans; C. Bouterse en A. J. L. van Hoven; G. van Veen en M. Schoffelmeer; M. Hersman en M. H. Fabel H. A. J. Smit en C. H. Korremans; W. van Zurk en J. S. Verdoorn. RADIO-PROGRAMMA DONDERDAG 4 MEI 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Vroeg op marsch. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.15 Ochtendpotpourri. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr.overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Bekende wijsjes. (Van 8.45—8.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Scandinavisch Orkestconcert. 45 Godsd. uitz. 10.00 Omroeporkest. 10.15 Ween- sche sfeer. 11.00 Ontmoeting. 11.15 Fluit, cello, piano en clavecimbel. 12.00 Almanak. 12.15 De familie de Boer. 12.30 Langs de straat. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Hongaarsch ork. Bandi Balogh, Frans van Cappelle, accordeon en gram. muz. 14.00 Oud-vaderlandsche folkloristen VII. 14.15 Solistenconcert. 15.00 Zang en piano. 15.30 En hier is de koffergramofoon. 16.00 Melodisten en soliste. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Theo Uden Masman 17.30 Nieuws in een notedop. 17.40 Planoduo. 18.00 BNO Persoverz. 18.05 Operafragmenten. 18.45 Brandende kwesties. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. Van 21.15 af alleen voor de Radio-Cen trales. 19.15 Concertgebouwork. en Herman Kreb- bers. viool. (I. d. pauze: Uit de Edda's I). 21.20 NelsonMesse van Haydn. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. 22.15 Het Berlijnsch Mozartkoor. 22.30 Lichte orkestmuziek. 23.1524.00 Instrumentaal solistenconcert. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Strijkkwartet in a kl. t. van Beethoven, 17.45 Liederen van Rob. Schumann. 18.00 Vroo- lijke wijzen. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 De lente is terug. 20.15 Vijftig jaren her III. 20.30 Ned. Volksklanken. 21.15 Musette-orkest. 21.45 Avond wijding. 22.00 B NO Nieuws- en cult. ber. 22.15 Zie progr. H'sum I. 22.30 De stem van het Rijk.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2