1 iuClI ICIllJJ^ItV Vvui M,ili De zee- en luchtoorlog in het Westen In April 1392 Anglo-Amerik. vliegtuigen neergeschoten. Terreinwinst tusschen Dnjestr en Karpathen. WW W Woensdag: 3 Mei 1944 H Y 1 P1T1 QP nPl fll 1 YS\ Tl Feestdagen Nieuwsblad VOOV JSoOfd'IIolland Kcnnemer Eiditie uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem 289e Jaargang No. 103 x X Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advert. 10724, Redactie loeeo Poetgiro 134958 Haarlemsche ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Berks Van Januari tot April werd 1.484.000 brt. vernietigd of voor langen tijd onbruikbaar gemaakt. 92 torpedojagers en escortevaartuigen werden tot zinken gebracht. De militaire correspondent van het D.N.B. Martin Hallensleben, houdt zich bezig met den lucht- en zee-oorlog in het Westen. Hij schrijft Hoewel de Duitsche successen ter zee in den z.g. tonnage-oorlog door de ge beurtenissen aan de landfronten op den achtergrond geraakten, werd de vijandelijke tonnage toch voortdurend aan een aanzien lijke adei-lating onderworpen Van Januari tot April van dit jaar verloor de vijand in totaal 1.484.000 brt. In dit getal zijn begrepen de in den grond geboorde en de zwaar beschadigde En- gelsch-Amerikaansche schepen die waar schijnlijk voor langen tijd onbruikbaar zijn. Opmerkelijk zijn vooral de hiaten, die de Duitsche duikbooten als gevolg van het tijde lijk volgen van een andere aanvalstechniek hebben veroorzaakt onder de vaartuigen, welke de vijandelijke convooien beschermen. Van Januari tot April werden door Duitsche duikbooten 92 Anglo-Amerikaan- sche torpedojagers en escortecorvetten tot zinken gebracht. Daardoor is het totaal aantal getorpedeerde Engelsch-Amerikaansche torpedojagers en escortevaartuigen, sedert de eerste toepassing van de nieuwe Duitsche tactiek, dus tijdens de afgeloopen acht maanden reeds tot 155 gestegen met een bemanning van rond 23.250 koppen. Dat is een cijfer, dat bepaalde con clusies toelaat ten opzichte van wat een vijandelijke invasievloot te wachten zou kun nen staan. Niet minder indrukwekkend zijn de verliescijfers der Anglo-Amerikanen aan het luchtfront. Door de Duitschers wer den van Januari tot April 1944 tijdens de Anglo-Amerikaansche terreuraanvallen 4318 getelde Engelsche of Amerikaansche Vliegtuigen neergeschoten, n.l. in Januari 806, in Februari 886, in Maart 1234 en in April zelfs 1392. Stelt men een vijandelijk eskader op 81 vliegtuigen, dan komt dit voor de afgeloopen 120 dagen op 53 vernietigde eskaders neer. Onder de 4313 toestellen bevonden zich 3426 viermotorige bommenwerpers en 892 jagers. Het grootste deel van dit verlies komt ten laste der Amerikaansche luchtmacht. Boven genoemde cijfers komen tevens neer op een verlies van 31.250 man vliegend personeel. In kringen van iuchtvaartdeskundigen wijst men er uitdrukkelijk op, dat de genoemde getallen slechts betrekking hebben op En gelsche of Amerikaansche vliegtuigen, die boven het gebied van het Duitsche rijk zijn neergeschoten. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt „Voor Sebastopol alsmede tusschen de uit monding van den Dnjestr en de Karpathen mislukten plaatselijke aanvallen der bolsje wisten. Eskaders slagvliegtuigen ondernamen doeltreffende aanvallen in scheervlucht op vliegvelden der bolsjewisten op de Krim en in den Zuidelijken sector van het front en vielen met succes vijandelijke concentraties van pantserwagens en troepen in het gebied ten Noordwesten van Jassy aan. Tusschen de Karpathen en den boven loop van den Dnjestr leverden de aan vallen der Duitsche en Hongaarsehe troepen nieuwe terreinwinst op. Vijan delijke tegenaanvallen op de nieuw ver kregen stellingen werden afgeslagen. Ten Zuidwesten van Kowel sloegen onze troepen, door de luchtmacht schitterend ge In de "afweerstellingen bij Sebastopol is nog een laatste rest sneeuw blijven lig gen. Sovjetpantserwagens, die in den strijd op korten afstand vernietigd zijn, liggen dicht voor de stellingen. (PK Rethe/HH/St P. C) steund, vrij sterke door pantserwagens en slagvliegtuigen gesteunde bolsjewistische aanvallen uiteen. Formaties Duitsche gevechts vliegtuigen vielen 's nachts vijandelijke aan- voerstations, in het bijzonder Siepetowka en transporttreinen met succes aan. Aanweerszijden van Witebsk bleven plaat selijke aanvallen van den vijand zonder resultaat. In het landingshoofd van Nettuno en aan het Italiaansche Zuidelijke front werden plaatselijke vijandelijke aanvallen afgeslagen. Vijandelijke bommenwerpers wierpen Maan dagmiddag bommen neer op Florence. Op den Balkan werd bij groote weers- en terreinmoeilijkheden de strijd tegen communistische benden met succes voort gezet. In de harde gevechten verloren de bandieten in de maand April meer dan 9000 dooden, 3700 gevangenen, alsmede talrijke wapens en munitie. Bij aanvallen op enkele plaatsen in West- Duitschland en op de bezette gebieden in het Westen verloor de vijand Maandag over dag en 's nachts 22 vliegtuigen, waaronder 16 viermotorige bommenwerpers. Formaties Sovjet-vliegtuigen, die in den nacht van 1 op 2 Mei woonwijken in Lem- berg aanvielen, verloren daarbij ten minste 8 meermotorige bommenwerpers. In het Roemeensche legerbericht wordt o.m. gezegd Na krachtige artillerievoorbereiding ging de vijand in den sector Targu Frumos-Moldau tot den aanval over onder bescherming van een dichten nevel en met steun van sterke pantserstrijdkrachten. Hij werd met verliezen afgeslagen. Hevige gevechten zijn gaande. Mijnenvegers inopen uil om een vijandelijk mijnenveld op le sporen en ook Neder- landsche vrijwilligers maken deel uil van de bernann.ng Volgt Kun voorbeeld, vecht ntee voor Neerlands toekomst en meldt U bij de Kriegsmarine. Indiensttreding bij de Kriegsmarine ia mogelijk voor lederen Nederlander tusschen 17-45 jaar. Aanmelding en inlichtingen bij de Marineannahmesteile West. Plompe- torengracht 24. Utrecht, bij alle Hafen- en Ortskommandanturen en bij de verschil lende ff-Meldestellen in Ned-r!nr>d Bommen op Italiaansche steden. Amerikaansche vliegtuigen hebben Dinsdag een zwaren terreuraanval gedaan op de woonwijken van Parma. Door het lukraak laten vallen van brisant- en brandbommen veroorzaakten zij groote schade in de dicht bevolkte wijken en bijzonder zware verliezen onder de burgerbevolking. Ook te Bologna, dat eveneens door formaties Amerikaansche jagers werd aangevallen, leed de bevolking aanzienlijke verliezen. De Anglo-Amerikaansche luchtmacht heeft de laatste dagen weer een aantal terreur aanvallen ondernomen, o.a. een bijzonder zwaren aanval op Alessandria, de hoofdstad der gelijknamige Noord-Italiaansche pro vincie. Talrijke viermotorige bommenwerpers vielen in golven de binnenstad aan, bescha digden den Dom en de grootste kerk van Alessandria zwaar en vernielden talrijke woonhuizen, vooral in arbeiderswijken. De begeleidende vijandelijke jachttoestellen schoten van een hoogte van 40 meter met machinegeweren op de bevolking. De biblio- teca del risorgimento, die 50.000 deelen be vat, alsmede de pinacotheek Trotti werden volkomen verwoest. Er vielen vele dooden, waarvan het juiste aantal op het oogenblik nog niet bekend is. Rome geen open stad voor de Engelschen. De onderstaatssecretaris van het Britsehe ministerie van buitenlandsche zaken, George Hall, heeft Dinsdag in het Lagerhuis mede gedeeld, dat de Britsehe regeering zich op geen enkele wijze verplicht heeft Rome als open stad te behandelen. Spanje en de Geallieerden. Het Spaansche ministerie van buitenland sche zaken heeft Dinsdag in een nota medege deeld, dat de tussdhen Spanje eenerzijds en Engeland en de Vereenigde Staten anderzijds gevoerde onderhandelingen geëindigd zijn. In de nota wordt gezegd, dat de onderhan delingen wegens den omvang van de te be spreken vraagstukken van langen duur zijn geweest, en dat de overeenkomst zich uitstrekt tot talrijke punten, vooral tot de economische betrekkingen van Spanje met Engeland en de Vereenigde Staten. De besprekingen hadden zich bewogen binnen het kader der strikte neutraliteit van Spanje en de huidige om standigheden. Daardoor is de weg geëffend tot normalisatie van de betrekkingen tusschen Spanje en de andere deelnemers aan de on derhandelingen welke betrekkingen, zooals een ieder bekend, de laatste weken een crisis hadden doorgemaakt en tot het uit den weg ruimen van alle moeilijkheden, zonder dat daardoor de belangen of de goede naam der betrokken landen te lijden hadden. Volgens berichten uit betrouwbare bron be vindt de voormalige Britsehe minister van voorlichting, Duff Cooper, zich in zijn kwali teit van verbindingsman tusschen de Engel sche regeering en het comité van De Gaulle op weg naar Algiers. Duff Cooper zal ook korten tijd in Tanger blijven om een bezoek te brengen aan den Engelschen consul-gene raal aldaar. De veronderstelling ligt voor de hand, dat Duff Cooper's aanwezigheid in Tan ger in verband staat met den Engelschen druk op Spanje. De Spaansche ministerraad, die j.l. Woens dag onder voorzitterschap van generaal Fran co bijeengekomen is. heeft Maandag de be sprekingen geëindigd. Volgens een officieel communiqué zijn o.m. de volgende besluiten genomen: verhooging van de Spaansche steen koolproductie, oprichten van militaire acade mies voor de Spaansche luchtmacht, voor waardelijke invrijheidsstelling van 2923 poli tieke gevangenen uit den tijd van den burger oorlog. Bovendien werden de gelden voor uitbreiding van Spaansche vlootsteunpunten gevoteerd. Er werd een crediet toegestaan van acht millioen peseta's voor den aankoop van opiumhoudende medicijnen. 1 Mei in Duitschland. Ook dit jaar hebben talrijke vreemde staats hoofden, re gee rings chefs en staatslieden den Führer door middel van in hartelijke bewoor dingen gestelde telegrammen gelukwenschen en groeten doen toekomen naar aanleiding van den nationalen feestdag van het Duitsche volk De te Berlijn geaccrediteerde buitenlandsche vertegenwoordigers brachten eigen gelukwen schen en die van hun staatshoofden, regeerin gen en volken over door teekening van het register in de Prasidialkanzlei. In een fabriek bij Berlijn is ter gelegenheid van den eersten Mei, den nationalen feestdag van het Duitsche volk, de Reichsarbeitskam- mer in vergadering bijeengekomen. Voor de vijfde maal in dezen oorlog waren de vertegenwoordigers van het Duitsche volk bijeen om een terugblik te werpen om den in strijd en arbeid met succes afgelegden weg in het afgeloopen jaar en om vooral die mannen en bedrijven te eeren, die ondanks de moeilijk heden als gevolg van den oorlog in alle op zichten voorbeeld-prestaties hebben geleverd; 71 bedrijven werden tot modeloorlogsbedrijven verklaard. Voorts kregen 14 bedrijven de hooge onderscheiding van Nationaal-socialis- tische modelbedrijven. In hun Zondagsbladen hebben de Duitsche persorganen hoofdartikelen naar aanleiding van den eersten Mei gepubliceerd. Uiteraard wordt daarin speciaal het socialisme van Duitsch gezichtspunt uit beschouwd. Zoo schrijft de Berl. Morgenpost, dat het Duitsche socialisme, dank zij de practisehe doorvoering van de leer van het algemeen belang tot groo- tere prestaties voert, welke ten algemeenen nutte zijn. Wanneer het oordeel over kapita lisme en bolsjewisme geveld is, dan zal, zoo schrijft het blad, blijken, dat dit socialisme in staat is om stand te houden en wat nu nog een voorbeeld van socialisme is, zal dap sociale werkelijkheid blijken te zijn. De Völkischer Beobachter schrijft dat het Duitsche socialisme niet binnen de landsgren zen verstikt, doch zich verbreidt naar alle richtingen dank zij den veldtocht der Duitsche soldaten. Voorts wijdt het blad woorden aan het feit, dat de buitenlandsche arbeiders in Duitschland in staat zijn om van nabij met dit socialisme kennis te maken en zich een oordeel te vormen over de vraag' in hoeverre de leuzen van het Duitsche socialisme waar achtig zijn. Berlijn over de houding van Zweden. De onlangs door den Zweedschen minister president Hansson gehouden rede, waarin hij Zweden's neutraliteit verdedigde, wordt in Berlijnsche politieke kringen beschouwd als een tamelijk duidelijke weigering om te vol doen aan den Anglo-Amerikaanschen eisch tot het nemen van een beslissing, die in strijd is met Zweden's vitale belangen. In de verklaring van Hansson komt de on veranderlijke wensch van de Zweedsche poli tiek tot uitdrukking om de neutraliteit te handhaven. In verband met Zweden's weigering om de levering van baggermachines voor de Duit sche kolenmijnen te staken, heeft een Arne- rikaansch blad den eisch gesteld, dat de Zweedsche fabrieken aan luchtbombardemen ten moeten worden onderworpen. Bent u zelf niet getroffen en is uw huis niet beschadigd, steek dan de handen uit de mouwen. Help uw medemenschen. I Generalleutnant der Waffen-SS, GiUe, wien door den Fiihrer de Briljanten bij het Eikenloof met de Zwaarden bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis wer den verleend. (SS-PK Ege/O/H P. e) Rede van Churchill op de Emplre-conferentie. Churchill heeft Maandag een toespraak ge houden bij de opening der conferentie van de premiers der Dominions. Hij sprak van. „het gevaarlijkste hoogtepunt in het conflict der staten" en verklaarde niet te verwach ten, dat de conferentie een volledige op lossing zal vinden voor alle problemen, waar voor het Britsehe rijk zich geplaatst ziet. Dit is ook „in de hitte van het gevecht" nauwe lijks mogelijk, aldus Churchill. „Het is echter hoog tijd, dat wij aan de conferentietafel bijeenkomen om van gedachten te wisselen." Van het Japansche strijdtooneel. Ten aanzien van de Geallieerde landingen aan de Noordkust van Nieuw-Gui-nea heeft de woordvoerder der Japansche marine ver klaard, dat deze aanval de Japansche vloot niet verrast heeft. Met tegenmaatregelen is reeds een aanvang gemaakt. De Amerikaan sche vloot schijnt alle krachten te mobilisee- ren om de operaties in den Stillen Oceaan verder te ontwikkelen, hetgeen ook blijkt uit den aanval op Sabang. Japan wacht er slechts op, aldus de woordvoerder, dat de vijand, ver blind door de schijnbare aanvangssucessenr dieper in de val loopt, die voor hem is open gezet. Een officieel communiqué van de Tsjoenking regeering bevestigt de inneming van de Hoe- lao-pas in de provincie Honan door de Span ners. De pas werd veroverd na acht dagen van verbitterden strijd. De inneming van deze pas opent voor de Japanners den weg naar Loyang. Tevens bevestigt het communiqué de verovering van de stad Jinsjang, in de pro vincie Anhwei door de Japansche troepen. Kruiser voor Hollandia tot zinken gebracht. Het Japansche hoofdkwartier heeft bekend gemaakt 1. Op 27 April heeft onze luchtvloot, die voor de Westkust van Hollandia een vijan delijke aanvalsformatie attaqueerde, een vijandelijke kruiser in den grond geboord en een tweede, groot oorlogsschip beschadigd. Dit laatste schip was waarschijnlijk een vliegdekschip. 2. Op 30 April is een vijandelijke aanvals formatie, die in de wateren ten Zuiden van de Carolinen opdook, begonnen met een bomaanval op de Truk-eilanden. De aanval werd ondernomen op 30 April en 1 Mei. Op 1 Mei werd ook door schepen het eiland Mortlock beschoten. Onze luchtvloot en gar nizoeneenheden, die de vijandelijke aanvals formatie attaqueerden, hebben een vijande lijk vliegdekschip beschadigd en ook meer dan 30 vliegtuigen neergeschoten. De vijan delijke aanval richtte eenige schade aan in onze installaties op den grond. Bevaren geïnundeerde gebieden verboden. Het geïnundeerde gebied in de provincies Zeeland, Noord- en Zuid-Holland ligt in het door verordening 100/41 van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche ge bied ingestelde verboden gebied (kustgebied). Volgens par. 2 van deze verordening mogen vaartuigen ook dit gebied ,niet bevaren, nooh er ligplaats hebben. Uitgezonderd zijn vaar tuigen, die dienen tot de uitoefening van een. bedrijf of van den landbouw, evenals woon schepen zonder eigen drijfkracht. Vergrijpen tegen deze verordening worden gevoelig gestraft. Ook kan tot verbeurdver klaring van de vaartuigen worden overgegaan Verschillende voorvallen geven aanleiding de bevolking, ter vermijding van bestraffing, opmerkzaam te maken op bovengenoemd ver bod. De grootste voorzichtigheid is geboden in de omgeving van militaire beveiligingsressorten, die natuurlijk betreden noch bevaren mogen worden. De schildwachten hebben opdracht te schieten op overtreders. RADIOPRAATJE MAX BLOKZIJL Max Blokzijl spreekt morgen, Donderdag, om 18.45 uur over: „Jongens en meisjes, mee. luisteren."

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1