In het N.V.-huis te Utrecht heeft de leider van het Nederland- sche Arbeidsfront, de heer H. Woudenberg, een tentoonstelling van het Arbeidsfront geopend. De heer Woudenberg bezichtigt met eenige gasten de expositie. (C.N.F./Schipper Pax c) KORT NIEUWS De kauwgum- mi, die den laatsten tijd in Amerika alleen nog in de hoe veelheid van één pakje te verkrij gen was, zal tij delijk uit den handel worden genomen en al leen nog maar voor de soldaten worden gefabri ceerd. De Spaansche nolitie heeft den beruchten com munis lischen lei der in Spanje, Vi- cento Romero Ro driguez alias Re- sas aangehouden. De Afghaan- sche actrice My- riam Fay zal te Berlijn de titelrol spelen in Lessing's „Miss Sara Samp son". UMUIDEN Twee jongens wilden inbreken. Betrapt bij hun poging. Reeds meer dan eens was de Velser politie genoodzaakt tegen jongens, die het verschil tusschen mijn en dijn niet meer leken te kennen, op te treden. Korten tijd geleden werd een jeugdige dief van een kasregister aangehouden, verleden week werden drie jon gens, die een gramofoon uit een winkel had den gestolen, resp. z.ich aan medeplichtigheid hadden schuldig gemaakt, gearresteerd en in het begin van deze week werden opnieuw twee jongens opgesloten. Het zijn een vijftienjarige en een zestien jarige, afkomstig uit Amsterdam. De jongelui hielden zich. dezer dagen te Velsen-Noord op, waar hun aandacht door een manufacturen zaak aan de Burgemeester Weertstraat werd getrokken. Zij hadden den moed op klaarlich ten dag, 's middags, een poging tot diefstal te wagen. Na een raam te hebben vernield, wil den zij zich toegang tot den winkel verschaf fen, maar toen ondervonden zij, dat hun bru taliteit geen waarborg voor een ongestoord optreden was. Iemand had hun eigenaardige handelswijze opgemerkt en besloot er bijtijds een einde aan te maken. Hij aarzelde piet de jongens vast te pakken en bracht hen voor alle zeker heid naar het hoofdbureau van politie te IJmuiden-Oost. Als verdacht van poging tot diefstal zijn de jongelui daar opgesloten. Zij hebben dus ge legenheid eens goéd over hun avontuur na te denken. Zonder „Ausweis". Zoo langzamerhand mag het als algemeen bekend worden beschouwd, dat men voor het betreden en verlaten van de versperde gebieden in de gemeente Velsen in het bezit van een geldig „Ausweis" moet zijn. Toch blijken er nog steeds personen te zijn, die eens een kansje willen wagen. In het bij zonder zijn dit jongelui, die naar IJmuiden- Oost wilien gaan. In de afgeloopen maan den hebben velen echter ondervonden, dat de politie streng toezicht houdt, ook al valt dit niet steeds direct op. Het is daarom zeer onverstandig toch te trachten de versperde gebieden te betreden. Wanneer men wordt betrapt en zooals gezegd is die mogelijk heid er altijd - heeft men Je consequenties te aanvaarden en deze kunnen niet bepaald prettig worden genoemd. Voorkomen is ook hier beter dan genezen. Voor personen, die werkelijk een reden hebben om naar de versperde gebieden te gaan, geldt nog steeds de regeling, dat zij een „Ausweis" voor een dag kunnen aan vragen, zoodat zij na eenige moeite, zonder onaangenaamheden te ondervinden, naar hun bestemming kunnen gaan. Hoofdwachtmeester Barendsen jubileerde. Deze week was het vijf-en-twintig jaar geleden, dat de heer J. M. Barendsen, thans hoofdwachtmeester bij de recherche, in dienst van de Velser politie kwam. De ju bilaris heeft zich doen kennen als een ijve rig en plichtsgetrouw werker en het behoeft dus niet te verwonderen.dat de dag niet on opgemerkt voorbij is gegaan. Reeds 's morgens werd de heer Barendsen aangenaam verrast door een bloemenhulde van de ambtenaren zijner afdeeling. Werd hierdoor duidelijk uiting aan de sympathie gegeven, verder op den dag bleek, dat ook de superieuren met het jubileum medeleef den. 's Avonds kreeg de heer Barendsen in zijn woning bezoek van een deputatie van het corps. De kapitein corpscomTnandant, de heer A. Harrebomee, sprak den jubilaris toe, waarbij hij diens verdiensten in het licht stelde. Namens het corps bood hij een fraai schilderstuk aan. Ook de kapitein dei- recherche, de heer T. Tuinstra, die den ju bilaris kent sinds den dag, waarop deze in dienst trad, toonde door enkele hartelijke woorden zijn sympathie. Ook overigens heeft de heer Barendsen menig blijk van medeleven ontvangen, zoo dat doze dag zeker nog lang in zijn herinne ring zal blijven. VISCHPRUZEN VAN MAANDAG. Gr tarbot f 8.50—f 6, kl. tarbot f 5,35—f 2,50. gr. griet f5,35—f5, kl. griet f 2,70—12,50, gr. tong f8—f7, kl. tong f5,85—f2,50. wijting f 0.88—f80, steenbolk f 0,80, kl. haai f 0,60, kabeljauw f 2,20— f2, gr: gul f 1,65—f 1.50, kl. gul le s. f 1,35—f 1,20, kl. gul 2e s. f 0.80. gr. vleet f 1f 0.90, kl. vleet f 0.55, gr, rog fl,10fl, middelschol f3. kl. schol f2,50. kl. schot 2e s. f2, idem 3e s. f 0.80, idem 4e s. f 0,50, kl, schar f 0,30, bot f 1, alles per kg. Sport in IJmuiden. Waterloo „uitgebekerd". Waterloo is in den thuiswedstrijd tegen Kinheim 2 op zeer onfortuinlijke wijze „uit gebekerd". Het elftal heeft vrijwel gedu rende de geheele ontmoeting het initiatief in handen gehad en dit met een 10 voor sprong, aangezien de ploeg reeds direct succes had geboekt. Tot tien minuten voor het einde behielden de IJmuidenaren de leiding. Aanval op aan val werd door de uitstekend werkende vleu gels opgezet. Het binnentrio bleek echter machteloos te zijn en doelpunten bleven dus verder uit. Hierbij dient echter te worden opgemerkt, dat de Kinheim-doelman, Drui ven, zijn heiligdom op sublieme wijze ver dedigde. Docr te overmoedig spel van de Waterloo- verdediging ontging den IJmuidenaren de overwinning. Toen er nog slechts zes minu ten was te spelen drong de defensie op, in plaats van de te verwachten zege te conso- lideeren. Een uitval van Kinheim volgde, met een doelpunt als resultaat. Het einde kwam dus met 11. O.I.V. won laatsten wedstrijd. O.I.V. is er in geslaagd zijn laatsten com petitiewedstrijd tegen HFC 3 met 41 te winnen en hierdoor de derde plaats in af deeling 1 B van de afdeeling Haarlem te be zetten. Dit mag vooral onder de tegenwoor dige moeilijke omstandigheden een prach tige verrichting worden genoemd. De zege der zich ten volle gevende IJmuidenaren in deze technisch op hoog peil staande ontmoe ting was volkomen verdiend. De O.I.V.-ers namen het spel direct in handen, maar de H.F.C.-doelman weerde zich kranig. Toen de Haarlemmers gevaar lijk gingen aanvallen bleek ook de IJmui- der verdediging in goede conditie te zijn. Om beurten kwamen de doelen in gevaar. Eenmaal schoot de OIV-rechtsbinnen kei hard tegen den paal. Daarna waren er enkele gevaarlijke Haarlemsche aanvallen. Het was jammer, dat Nanne, de O.I.V.- doelman, toen, na een botsing met den links-buiten der tegenpartij, van verder spelen moest afzien. Rust 0—0. In de tweede helft had O.I.V. weer het beste van het spel, hetgeen Steenmeiier spoedig in een doelpunt uitdrukte. H.F.C.'s linksbinnen wist echter den invaller-doel man v. Itegem met een hard schot te pas- seeren (1—1). Spil Vink zette alles op den aanval en toen was het invaller Tervoort, die O.I.V. de leiding gaf. Eenige minuten later scoorde W. Buur en zeven minuten voor het einde zorgde Steenmeijer er met een prachtigen kopbal voor, dat het einde van den sportieven wedstrijd met 41 kwam. Zege der Stormvogels-reserves. De Kennemers 2Stormvogels 2 was van veel belang, aangezien dit de eerste van de twee beslissingswedstrijden om de promotie was. De IJmuidenaren bleken, evenals trou wens de Beverwijkers, alles in het werk te willen stellen om op beide punten beslag te leggen, zoodat het een spannende kracht meting werd. Stormvogels had een sterke ploeg en het stond dus wel vast, dat er een behoorlijke kans was. Toch waren het de Beverwijkers, die de leiding namen, nadat een strafschop door hen ongebruikt was gelaten. Het veld spel van de IJmuidenaren was welverzorgd en het zou tegen de verhouding zijn geweest wanneer de stand 10 was gebleven. Kort voor de rust werd echter gelijk gemaakt. In de tweede helft was er nog slechts vijf minuten gespeeld toen Stormvogels de lei ding veroverde. De Kennemers maakte ge lijk, maar opnieuw scoorden de IJmuide naren, waarbij de keeper niet vrijuit ging. Nogmaals bracht De Kennemers de partijen op gelijken voet, doch slechts enkele minu ten voor het einde legden de IJmuidenaren door een vierde doelpunt op beide punten beslag (34). 40 laar gehuwd. Zondag 14 Mei zal het veertig jaar gele den zijn, dat de heer J. Meerkerk met mej. J. Bot in den echt werd verbonden. We gens de bijzondere plaatselijke omstandig heden was het echtpaar genoodzaakt IJmui- den-Oost waar het aan den IJmuiderstraat- weg woonde, te verlaten. Thans houdt het verblijf te Sliedrecht (A217), maar deson danks zal het ondervinden, dat het vele kennissen heeft en deze het niet zijn ver geten. Gem. Visscherijschool. Sinds de bijzondere plaatselijke omstan digheden van kracht zijn is de Gemeente lijke Visscherijschool te IJmuiden tijdelijk te Velsen-Noord ondergebracht. Men is er in geslaagd de moeilijkheden zoo goed mo gelijk te overwinnen en er aldus voor te zorgen, dat er nog geregeld doeltreffend wordt gewerkt. Het is verheugend, dat vele jongelui ondanks den moeilijken .tijd hun aandacht op visscherij en scheepvaart ge richt houden, aangezien er later een groote behoefte aan geschoolde brachten zal zijn. Dezer dagen is weer gebleken, dat de les sen met veel belangstelling worden gevolgd. Te 's Gravenhage werden examens gehou den, waarbij drie leerlingen van de Ge meentelijke Visscherijschool slaagden. J. Houtzager verkreeg diploma A als scheeps- werktuigkundige, J. van Gameren verwierf het diploma motordrijver bij de binnenvaart en W. Harsveld behaalde het diploma mo tordrijver kleine handelsvaart. Aan de school werd vorige week het exa men voor het diploma „Schiemannen" afge nomen. Hiervoor slaagden de leerlingen P. Guyt, L. Groen, J. Smit, E. Maasdam, J. Bergwerf, H. van Willigen, J. Korf. J. Star- reveld, A. Prinssen, R. Peeters en N. Kalk man. Nijverheidsschool. Het Nijverheidsonderwijs is van groot be lang en daarom stemt het tot voldoening, dat er voor de school van de Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs in Kennemerland alhier steeds veel-animo bestaat. Maandag 8 en Dinsdag 9 Mei is er gelegenheid leer lingen voor den nieuwen cursus van de dagschool, welke 1 September begint, aan te geven. In de advertentiekolommen treft men heden nadere bijzonderheden aan. Be langrijk in de tegenwoordige omstandighe den is, dat de school de gereedschappen en materialen verstrekt. De Nijverheidsschool geeft opleiding in de vakken machinebankwerken, motorrijtuig en rijwielherstellen, electrotechniek.en tim meren. Voor alle vakken is de duur'der op leiding twee jaar. De Stormvogels. Aan activiteit is geen gebrek bij de wan- delsportvereeniging De Stormvogels. Ook voor deze en de volgende maand is er een aantrekkelijke programma samengesteld, het geen zeker door de leden op de juiste waarde zal worden geschat, aangezien het veel af wisseling biedt. Zondag 7 Mei organiseert de Velser Wan delsport commissie van de leden der aan gesloten vereenigingen e*n trainingstocht over ongeveer twintig kilometer van Bever wijk naar Alkmaar met als attractie een bezoek aan een speeltuin. De terugreis ge schiedt per trein. Zondag 14 Mei ligt het in de bedoeling een bonten middag van een zustervereeniging bij te wonen en 21 Mei organiseert De Stormvogels zelf een cabaret voorstelling, tijdens welke eigen krachten en een aantal gasten zullen optreden. Intusscben zullen de Stormvogels nog een tocht achter den rug hebben, want voor 18 Mei zijn zij door de vereeniging O.S.B te Utrecht uit- genoodigd. Verder vermeldt het programma voor Tweeden Pinksterdag de Bondsreunie en de Eierentrip te Alkmaar, benevens voor 4 Juni een tocht van De Laatste Loodjes te Zaandam. VELSEN S. S. H. groeit. De jubileerende gymnastiekvereniging S. S. H. neemt onder haar devies „Sport Staalt Hoogovens" zeker een vooraanstaande plaats in. Op bescheiden wijze heeft SSH in een „Memorandum" de afgelegde periode belicht, waarbij de heer C. van Voorbergen, voorzitter, zijn dank uit aan hen. die de ver eeniging oprichtten en groot maakten. In het bijzonder geldt dit de heeren Van Duf felen, Demmers, Roggeveen en Vermeulen, alsmede den heeren Van Wijnen en Ten Napel. Een vooraanstaande plaats is voor mej. Co de Pagter ingeruimd, welke van de oprichting af lid is. De heer F. G. J. van den Berg, voorzitter van den Kennemer Kring, getuigt van sympathie. De directeur, de heer J. A. ten Napel, ziet met waardeering terug op de bezetting der klassen en spoort aan de goede eigenschap pen, en ondervinding als turner aan te kweeken. Daarna wordt dank gebracht aan den K. T. K. en het N. G. V. S. S. H. heeft nu 200 leden, welk aantal nog nooit zoo groot was. wellicht kan men spoedig de 250 bereiken, indien allen mede werken. Door de bijzondere plaatselijke omstan digheden kon de herdenking van het jubi leum Zaterdag niet plaats vinden, doch wordt deze gehouden Zaterdag 24 Juni door een keuruitvoering in het Kennemer Thea ter te Beverwijk, waaraan medewerken de dames- en heeren keurcorpsen van den Am- sterdamschen Turnbond, onder leiding van mej. Fischer en den heer Stiens. Het bestuur besloot over te gaan tot de vorming van een senioressengroep en te vens door een uur extra turnen uit de meer geoefende dames een keurgroep te maken. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 2 Mei 1944. BEVALLEN: 28 April. C. E. BotmanBakker, d.; 30 April, A. v. Garderenv. d. Haven, C. G. Kerkhoff—Kuiper, d.; C. C. D. KuijperPot- harts, d.; 1 Mei, J. M. KrouwelsJore, <3.; 2 Mei, M. v. d. Broekv. d. Woerd, d.; J. de Vries Preesman z.; W. E. v. d. VoortTientjes, z, OVERLEDEN: 29 April. T. H., 13 mnd., z. v. T. A. Jansen, Luzacstraat; W. C. Vehmeijer. 73 j., Wagenweg; M. L, M., 22 d., d. v. M. C. Mol hoek, Rollandslaan; 30 April, A. Nieuwenhuizen, 79 j., Jansstraat; K. Wit, 30 j., Koudenhorn; J. C. Pull, 78 j., van Hogendorpstraat; A, C. Len- sen, 87 j., Jansstraat: 1 Mei, C. M. Stremmelaar Bosman. 74 j., Jansstraat; J. Scholte, 73 j.. Lange Heerenstraat, GEHUWD: 2 Mei, J. M. Bulters en L. A. v. d. Putten. Nieuwe kolenbonnen aangewezen. Zoo spoedig mogelijk bij den leverancier inleveren! De Secretaris-Generaal van het Departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat gedurende het tijd vak van 1 Mei t.m. 30 November 1944 elk der bonnen „29 BV", „30 BV", „31 BV" en „32 BV" van de nieuwe kaart voor vaste brandstoffen „T 405" recht geeft op het koo- pen van één eenheid vaste brandstoffen, met uitzondering van fabrieksturf. Teneinde de gezinnen tijdig in staat te stellen dit gedeelte van hun winterrantsoen te ontvangen is het noodzakelijk, dat de thans aangewezen 4 bonnen zoo spoedig mogelijk door het publiek bij den leveran cier, bij wien men als klant staat ingeschre ven, worden ingeleverd. Brandstoffen voor kook doeleinden. Van 1 Mei 1944 t.m. 30 Juni 1944 geeft de bon „21 K.F." van de kookkaart „U 405" recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen, met uitzondering van fa- briefsturf. De verbruikers zullen met de op dezen bon aan te schaffen brandstoffen'één maand moeten toekomen, daar het in de be doeling ligt. op 1 Juni 1944 een tweeden bon van de kaart „U 405" aan te wijzen. Daar de op kookbonnen beschikbaar gestelde brand stoffen in dringende behoefte moeten voor zien, is oen handel met klem verzocht op deze bonnen met voorrang te leveren. De Dag van den Arbeid. De Leider en Woudenberg spraken in een bijeenkomst te Amsterdam. Op indrukwekkende wijze heeft het Neder- landsche Arbeidsfront in een bijeenkomst in het Concertgebouw te Amsterdam den Dag van den Arbeid gevierd, een viering, waaraan bijzondere luister werd bijgezet, door de aan wezigheid van den Leider van het Nederland- sche volk. Medewerking verleenden het orkest van het Politie Opleidingsbataljon Schalkhaar het koor „De zingende Dietschers" en Adr-iaan van Hees, declamatie. Arbeidsfrontleider Woudenberg sprak eerst zijn arbeidskameraden toe. Zij, die ons werk en ons streven niet kennen, denken, dat wij slechts een bepaalde groep of klasse vertegen woordigen, die zich, zooals de oude vakver- eenigingen, bezighoudt met loonen, arbeids voorwaarden enz. Niets is minder waar. In dat geval hadden wij rustig de oude vakver- eenigingen kunnen laten bestaan.Wij vertegen woordigen het Nederlandsche volk, wij willen dc Germaansche eenheid van werkers. Wij willen den Nederlandschen werker bren gen: orde, recht en gerechtigheid op volksche grondslagen. Ons socialisme beperkt zich niet tot het materieele, dan immers zou socialisme slechts mogelijk zijn in tijden van hoogcon junctuur. Wij willen den arbeider geven vak bekwaamheid, de gelegenheid om een goede opleiding te krijgen, wij willen zorgen, dat hij zijn werk in een aangename omgeving ver richt, wij zullen in vele opzichten onze zorgen over hem uitstrekken, maar zelf moet hij zijn leven opbouwen. Er zullen geen standen of klassen meer zijn, want klassen brengen klas senstrijd met zich mede Arbeider moet een eeretitel worden, een titel, waarop wij trotsch zijn. Om dat te be reiken, is een geestesverandering noodig, het geen mede de taak is van de sociale voor mannen. De Nederlandsche arbeider leed aan een minderwaardigheidscomplex, constateerde spr. Dit te veranderen is tevens de taak van de sociale voormannen. Ik voorzie in de toekomst, aldus besloot Woudenberg, dat er noch heeren, noch knech ten meer zullen zijn, maar slechts leiders en volgelingen, die met vreugde in het hart hun taak verrichten tot heil van de volksgemeen schap. Kede van Mussert, Onder daverende toejuichingen betrad ver volgens de Leider het podium. „Ik ben gaarne tot u gekomen, zoo zeide Mussert, om u de gelukwenschen van de Nationaal-Socialistische Beweging der Nederlanden aan te bieden. Het is voor de voormannen en bedrijfsvoer ders in de bedrijven een zware tijd. ook wanneer zij alleen maar probeeren om den klassenstrijd tot een einde te brengen. Dit is des te verwonderlijker, omdat niemand in Nederland in zijn hart den klassenstrijd wenscht. Wat wij willen bereiken is toch zoo eenvoudig; wat is normaler dan dat een be drijf een eenheid is en dat menschen van één volk elkanders broeders zijn Waarom, zoo vroeg de leider zich af, over won het socialisme vropger niet? Omdat de arbeiders verdeeld waren in tegenstelling met het kapitaal. Ik zal den dag zegenen, zoo eindigde <je Leider, waarop wij daden kunnen toonen, waarop wij het volksche socialisme in daden kunnen omzetten. Nadat nog zang en muziek ten gehoore was gebracht, spraken twee sociale voormannen. Arbeidsfrontleider Woudenberg deelde mede dat een insigne is ingesteld, het tandwiel met de letters N.A.F., dat gedragen zal worden door hen, die zich openlijk bekend hebben voor het Arbeidsfront en hiervan naar buiten willen doen blijken. De bijeenkomst werd besloten met het lied „Werkers ontwaakt". CONCERT CORRY KOPPEN—JAN HOEBEN OPNIEUW UITGESTELD. De pianiste Corry Koppen en de violist Jan Hoeben zouden op 23 April onder aus piciën van de H. O. V. een concert geven, dat echter wegens ziekte van den heer Hoe ben moest worden uitgesteld tot 3 Mei. Daar de heer Hoeben nog niet hersteld is, moet het concert opnieuw worden uitgeste'd en wel tot Donderdag 8 Juni. KORT NIEUWS. Bij de fam. M. te Ijlst moest bij een. kindje van 6 weken, dat ongesteld was, ge stoomd worden. Terwijl het apparaat in wer king was, moest de moeder zich even verwij deren. Bij haar terugkomst stond de wieg in lichterlaaie. Het kind bleek zeer ernstige brandwonden te hebben opgeloopen. Het werd in een ziekenhuis opgenomen, maar over leed na eenigen tijd.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3