f o X ff) 05 9 OS ft m tf o O Ui Ui S3 9 X S3 9 u O Q Waarheen niet onze jeugd? Een tijd van groote werkloosheid ligt achter ons, een tijd waarin vele harde en kundige werkers geen werk konden vinden Deze werkers van hoofd en hand slenter den langs onze straten en gingen langzaam maar zeker met hun gezinnen ten onder, zoowel maatschappelijk als geestelijk. Hun kinderen moesten zoo snel mogelijk als ze van school kwamen, wat gaan ver dienen, liefst zoo veel mogelijk. Velen wer den loop- en fietsjongen, een vak leerden zij niet. Het leger der ongeschoolde arbei ders groeide onrustbarend. Zoo kwam voor Nederland de oorlog en daarmede het einde van de werkloosheid, omdat een der eerste maatregelen van de bezettende overheid was de opheffing daarvan. In het kort kunnen we zeggen dat in en kele jaren de werkers weer in het arbeids proces werden ingeschakeld en dat we in plaats van een teveel een tekort aan wer kers hebben gekregen. En vooral aan vak- menschen. Na dezen oorlog zal er werk zijn voor allen, maar in de eerste plaats zal er een groote vraag zijn naar ge schoolde krachten. Daarom moeten jonge ren, zoowel meisjes als jongens weer, als ze van school komen, een vak leeren en de beste onder hen zullen de gelegenheid moeten krijgen verder te studeeren. De tijd van loop- en fietsjongens ligt achter ons en komt niet meer terug. Een der maatre gelen tot opheffing van de werkloosheid in de achter ons liggende jaren is geweest de reorganisatie van de arbeidsbemiddeling in 1941. Opgeheven werden de gemeente lijke arbeidsbeurzen en de districts ar beidsbeurzen om plaats te maken voor een rijksinstituut van arbeidsbemiddeling, het Rijksarbeidsbureau met de daartoe behoo- rende Gewestelijke Arbeidsbureau* en hun bijkantoren. Ook de nog bestaande parti culiere arbeidsbemiddeling werd aan ban den gelegd. Doordat de arbeidsbemiddeling nieuwe wegen is ingeslagen heeft zij in korten tijd het vertrouwen gekregen van werkgevers en arbeidszoekenden, zij kon dat vertrou wen krijgen omdat er in tegenstelling tot de vroegere bemiddeling rekening werd gehouden met den werker als mensch en met de eischen welke het bedrijfsleven stel de. Er werden a'an de arbeidsbureaux vak- bemiddelaars verbonden, die goed op de hoogte zijn van de eischen welke de bedrij ven stellen en die in staat zijn de capaci teiten van de arbeidzoekenden te beoor deelen. Een moeilijkheid gaf de van de school komende jeugd, immers hier hebben we te doen met jongelui, die nog geen vak kennen, die nog een vak moeten leeren. De vakbemiddelaar van het arbeidsbureau kan met deze jongelui weinig beginnen, zij val len eigenlijk geheel buiten zijn sfeer. Van daar dat men voor de jongelui aan de ar beidsbureaux een speciale afdeeling heeft, de jeugdbemiddeling. Hier komen jeugdi gen tot 21 jaar voor plaatsing in het be drijfsleven. Tallooze jeugdigen melden zich daar, die zoo van de lagere school komen: daarnaast anderen, die nog een verdere schoolopleiding hebben gehad en zij die in het bedrijfsleven eenmaal geplaatst, weer van betrekking willen veranderen. De jeugdigen worden door de jeugdbemidde- laar geplaatst in het bedrijfsleven, waarbij er min "of meer wel rekening wordt gehou den met de mogelijkheid, dat die jeugdigen de kans krijgen bij hun patroon een vak te leeren. Langs dezen weg zou het dus mo gelijk zijn, dat er vakmenschen worden opgekweekt, maar heel veel moeten we daar niet van verwachten. Dat is ook ver klaarbaar en wel om verschillende rede nen. Wij wijzen er hier slechts op. dat de jeugdigen vaak niet weten wat ze willen en ook de jeugdbemiddelaar is niet in staat deze jeugigen te vertellen, welke richting zii het beste uit kunnen. Daarnaast is niet iedere patroon geschikt om de jeugdigen een goede vakopleiding te geven. Willen we vakmenschen krijgen in de toe komst. dan zullen er andere maatregelen dienen te worden genomen. In de eerste plaats zal een goede opleiding in de be drijven zelf moeten mogelijk zijn. Deze zaak wordt, geregeld door het Nederland- sche Arbeidsfront, dat met verschillende bedrijven een leerovereenkomst afsluit, waarin de voorwaarden van een leerlingen opleiding zijn vervat, en op welker nale ving door het N.A.F. toezicht wordt gehou den. Deze leerplaatsen moeten echter ook leerlingen hebben. Nu zou de afd. jeugdbe middeling van de arbeidsbureaux ervoor kunnen zorgen, dat zich de noodige leerlin gen melden, maar, we hebben er al op ge wezen. dat de jeugdbemiddelaars niet in staat zijn te beoordeelen voor welk beroep een jeugdige die zich aanmeldt, geschikt is. Afgaan op den beroepswensch van den jeugdige mag men zeker niet, want vaak wordt een beroep gewenscht waar de jeug dige totaal ongeschikt voor is Wat er dus nog ontbreekt om in de toekomst te zorgen voor de noodige %'akmenschen in ons land is een instantie, welke in staat is de jeug digen advies te geven omtrent het voor hen meest geschikte beroep. Wij hebben nog noodig een beroepskeuze-adviseur, die op het arbeidsbureau in de eerste plaats vooj de ieugdigen die van school komen vast stelt, in welk beroep zij zullen slagen. Staat dit toekomstig beroep eenmaal vast, dan komt de bemiddeling naar een leer plaats. Wij zien hier dus. dat er een nauw verband bestaat tusschen de beroepskeuze, de jeugdbemiddeling en de leerplaatsen bemiddeling. Vandaar dan ook. dat deze drie onderdeelen onder een eenhoofdige leiding dienen te werken in het belang van onze Nederlandsche jeugd. J. van Langeraad. Zijn gezin komt niets te kort. Reeds lang was hij van plan zich als vrijwilliger te melden, maar wat zou er van zgn gezin terecht komen als hjj weg zou zijn Daar heeft hrj eerst eens naar geïnformeerd en zie - dat viel geweldig mee. Zijn gezin komt niets te kort, daar wordt in ieder opzicht, nu en later voor gezorgd, zoowel wat salaris, levensmiddelen, brandstof, enz. betreft. Toen trok hjj de stoute schoenen aan. Doe het ook! Vul eerst onder staande bon in. U ontvangt dan nadere inlichtingen. NAAM ADRES WOONPLAATS verzoekt toezending eener brochure over de Waffen jj Uitknippen en inzenden aan Ersatz-kommando Niederiande, Korte Vijverberg 5, Den Haag. Hoofdredacteur: F. C. Derks. Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper. Haarlem Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede (afw.l. Bui tenland: J. C. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J J E van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W.' van Om men, Heemstede. KOPPELING VAN CENTRALES IN VELSEN EN ArMSTERDAM. Het Amsterdamsehe gemeenteblad bevat een besluit van den burgemeester om medewer king te verleenen aan het tot stand brengen van een 150 K.V. koppelverbinding Amster damVelsen, welke verbinding deel zal uit maken van een toekomstig 150 (deels 100) K.V. electriciteitskoppelnet over Nederland. Voor den aanleg van het voor rekening van de ge meente Amsterdam komende gedeelte van de 150 K.V. verbinding tusschen de electrische centrale te Velsen en te Amsterdam en den bouw van een 150 K.V. station nabij de elec trische centrale Noord wordt een voorloopig crediet van 2.700.000 beschikbaar gesteld. WEER EEN DRIELING IN OVERIJSSEL In het gezin van de familie J. E. v. d. Weerd-Stegeman, te Schelle is een drieling geboren, t.w. twee meisjes en een jongen, die het wel maken. Dit drietal is de vierde drieling, welke daar de laatste jaren het le venslicht zag. Dan is er nog de vierling, die inmiddels ai weer een jaar oud is. KORT NIEUWS -De kinderpolitie te Amsterdam ver zoekt opsporing van Maria Magdalena van der Kelen, oud 17 jaar en van Maria Ca- tharina Keijser, oud 17 jaar. Zij zijn ver moedelijk in elkanders gezelschap en wor den sedert 17 Maart 1.1. vermist. Te Amsterdam is ingebroken in een magazijn- en kantoorgebouw aan de Leid- schegracht. Een groote hoeveelheid textiel- en andere goederen werd ontvreemd. Te vens werden uit het magazijn gestolen 100 halve huiden zwart chroom vetleder, een partij blauw gelooid lederen voering en een rol vlechtband, hetgeen een groote waarde vertegenwoordigt. Tijdens het koken van riet sprong op de papierfabriek „De Maasmond" te Dus- sen het deksel van een ketel. Hierdoor kre gen twee arbeiders een deel van de gloeien de massa over hun lichaam. Een hunner is tengevolge van zijn verwondingen over leden, de toestand van den ander baart zorg. -De rechtbank te Amsterdam heeft den 49-jarigen seinhuiswachter F. P., die be schuldigd was van poging tot diefstal uit een wagon op het spoorwegemplacement Watergraafsmeer en die ook verdacht werd betrokken te zijn bij tal van andere diefstal len uit spoorwagons, veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf. Nadat gedurende de laatste maanden te Apeldoorn tal van inbraken waren ge pleegd, hoofdzakelijk in fabrieken en kan toren, is het de Apeldoornsche recherche gelukt de hand te leggen op vijf daders. Bij na alle gestolen goederen werden aan een Haagsch echtpaar verkocht. Ook dit echt paar is aangehouden. Voor het Bossche gerechtshof had zich de 73rjarige landbouwer A. T. uit Neeritter (L.) te verantwoorden, die het pasgeborejj kind van zijn 39-jarige ongehuwde dochter, M. T. levend begraven had. Ook de vrouw, die voor deze vreeselijke daad haar toestem ming had gegeven, stond terecht. De Offi cier van justitie had in eerste instantie tegen beiden tien jaar gevangenisstraf geëischt. De advocaat-generaal eischte tegen den ouden man vier jaar gevangenisstraf en tegen zijn dochter vijf jaar. Inbrekers hebben uit een manufactu renzaak in de St. Anthoniebreestraat te Amsterdam een groote partij textielgoede- ren weggehaald, nadat hun vrouwen den bewaker met jenever dronken hadden ge voerd. Toen de bewaker merkte, wat er gebeuld was, heeft hij zelf ook 25 pantalons gestolen. Twee inbrekers, in Zeist woon achtig, hun vrouwen en de ontrouwe waker zijn gearresteerd. Verduisteren: van 21.15 tot 6.00 uur fcECHERCHEURS WAREN ER REEDS VÓÓR DE INBREKERS! Een hoofdinspecteur van de recherche ontdekte te Amsterdam op den Wetering schans twee bekende „zware jongens", die veel belangstelling toonden voor een schoe nenzaak. Hij waarschuwde den eigenaar en korten tijd later betrokken twee recher cheurs de wacht in de zaak. Te midder nacht kwamen de beide verwachte bezoe kers binnen, gewapend met eenige gonje- zakken, welke zij ijlings begonnen te vul len. Op dat moment grepen de politieman nen in en knipten de beide inbrekers. DE MOORD TE WESTZAAN. In hooger beroep had het Gerechtshof te Amsterdam den 25-jarigen kantoorbediende te Wormerveer N. van den B. veroordeeld tot 12 jaren gevangenisstraf wegens dood slag, gepleegd te Westzaan op 10 Mei 1942 op zijn meisje, mej. J. H. K. De Hooge Raad casseerde dit arrest en verwees de zaak naar het Haagsche Hof. Verdachte had steeds volgehouden, dat hij het meisje op haar verzoek gedood had omdat haar ouders tegen een huwelijk met Van den B. waren. Thans beweerde hij, dat het in het geheel zijn bedoeling niet was geweest, haar te dooden. Het Hof heeft den verdachte thans ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 10 jaar, door te brengen in een gewone straf gevangenis. BEURZEN VOOR STUDIE IN DE DUITSCHE TAAL. In aansluiting op het bericht in de Staats courant van 17 Maart 1944, wordt mede gedeeld, dat zij die in aanmerking wen- schen le komen voor een beurs uit het dooi den Rijkscommissaris ten behoeve van de studie in de Duitsche taal (akte Duitsch l.o., akten Duitsch m.o. a en b, academische examens) beschikbaar gestel:" e bedrag, zich voor 1 Mei 1944 tot den inspecteur van het onderwijs in algemeenen dienst, Paschlaan 24, Apeldoorn, dienen te richten. Diegenen, voor wie de aanvang of voortzetting van de studie afhankelijk is van het resultaat van een dezen zomer af te leggen examen, kun nen tot uiterlijk twee weken na den uitslag van dit examen nog een verzoek tot het ver krijgen van bovenbedoelde beurs indienen. EEN DOMINEE IN DE VERDACHTENBANK Een emeritus-predikant van om en bij de ze ventig moest voor den politierechter te Gro ningen terechtstaan, omdat hij een 35-jarigen ambtgenoot een klap in het gezicht had gege ven. Het voorval speelde zich af in Maart in een dorp in 't Noordoosten van de prov. Groningen. De oude dominee mocht na zijn emeritaat in de pastorie blijven wonen, totdat er een woning gevonden was. Hij had over deze kwestie woor den gekregen met zijn opvolger. De jonge pre dikant trachtte hem te kalmeeren, maar als antwoord schold dominee hem uit voor „schur- kekop". gevolgd door een klap in het gezicht. Voor den politierechter verklaarde de oude dominee, dat van mishandeling geen sprake was geweest. „U moest maar eens denken aan het woord van Dr. Abraham Kuyper", aldus de Politie rechter, „dat het boetekleed den mensch siert. Ook u zou dit kleed prachtig om uw schouders golven". De Officier schetste den ouden dominee als een koppig en driftig man. Ook in zijn ambts periode is al iets dergelijks voorgevallen. Eisch f 75 boete of 1 maand hechtenis. Het vonnis was gelijkluidend aan den eisch. TUINBOUW EN PLANTKUNDE. De afdeeling Haarlem van bovengenoemde maatschappij hield Dinsdagavond in Lion d' Or onder presidium van Dr. A. J. Verhage haar laatste vegadering van dit seizoen. Tal van leden waren gekotnen om te luisteren naar de voor dracht van Dr. J. W. A. Roodenburg uit Aals meer over den invloed van temperatuur en licht op de groei- en vooral bloeicapaciteit van plan ten. Violieren, na 't verspenen in een koele kas geplaatst, komen b.v. vroeger in bloei, dan wan neer ze warm gehouden worden. De bekende kamerplant de Phylocactus geeft in een vorst- vrije kas zoo koel mogelijk gehouden een over maat van knoppen. Echter ook de duur van de belichting heeft bij veel planten een grooten in vloed op den bloei. De Kalanchoe b.v. reageert zeer sterk op een korte dagbelichting. Men kan den bloemaanleg bevorderen door den dag bin nen zekere grenzen te verkorten. De cultuui van winterbloeiende Begonia's is alleen moge lijk bij een langere dagbelichting, zoodat kunst licht ingeschakeld moet worden en men in Aalsmeer, waar deze cultuur zeer belangrijk is, voor problemen kwam te staan betreffende dc verduistering, toen deze kunstverlichting des nachts moest ingeschakeld worden. Met licht beelden liet spreker de groote verschillen tus schen de behandelde en niet-behandelde plan ten uitkomen. De bloemisterij S. Pool en Zn. verwierf bij de onderlinge tentoonstelling 10 punten voor haar inzending uitmuntend gekweekte Gloxinia's. De Gemeen tekweekerij zond een pracht-collectie kasplanten, waarin de Crotons. de Pteris tremu- la en Columnea uitmuntten in kwaliteit en de gratievolle Ismene calanthina zeer opviel. SPORT EN WEDSTRIJDEN Voetbal DE NEDERLANDSCHE VOETBALBEKER. Het programma voor den Nederlandschen Voetbalbeker luidt voor Zondag 7 Mei als volgt: Tweede ronde: VeendamGo Ahead, VCSHillinen en Blauw WitAjax; 3e ronde: PSVDFC, Steeds Hooger-DHC, EDO—DWV UVV-HVC, Meteoor—Hollandia en OVVO— Terrasvogels. HET HAARLEMS CHE ELFTAL NAAR ROTTERDAM. Zondag 14 Mei heeft het Haarlcmsch elftal te Rotterdam een ontmoeting met het Rotterdamsch elftal. Daar de Haarlemmers den tweeden Kerst dag op het E.D.O.-terrein een 42 zege behaal den zien vele voetballiefhebbers met interesse dezen wedstrijd tegemoet. Wellicht zuilen de Haarlemmers opnieuw de eer voor zich op- eischen. Dammen OM HET KAMPIOENSCHAP IE KLAS KENNEMERLAND. Voor de finale van het persoonlijk' kampioen schap 1ste klasse van Kennemcrland werden Zon dag j.l. in het clublokaal der Haailemsche Dam club de volgende partijen gespeeld: B. Mooij wint van J. H. Meure; G. Hekeiaar wint van E. Zuiderduijn. CLUBKAMPIOENSCHAP HAARLEMSCHE DAMCLUB. Deze wedstrijden werden Zondag j.i. voortge zet. Het resultaat der gespeelde partijen luidt. Hoofdklasse: G. Eising remise met L. Kisch; J. """"■"iHnmiii «inni|| Het is Uw eigen belang I Uw h uis geheel of ge- deeltelijk-te laten schil deren. Vraag ons eens de kosten. SJdMehvehk van Vast UJED.H.B.P05T SIN G Et 388- fl mSTEBÏWm TEL" 30783 W. van Dartelen remise met H. van Lunenburg. Eerste klasse: J. Otter remise met A. Smit; Ph. Rost remise met J. Boei^kool. Zomerwedstrijd 1944: F. Raman wint van P. L. Schrijnemaekers; J. Holm remise met G. Bak ker; W. de Goede wint van P. H. Meure; Th. van Wort wint van G. J. Steenkist; C. Vrolijk remise met Joh. Philippo; A. J. Oremus wint van J. Piek. Handbal RAPIDITAS WINT VAN ATLAS. De Rapiditas-heeren hebben de halve competi tie om het districtskampioenschap tweede klasse goed ingezet en in de hoofdstad aan AtJas een 21 nederlaag toegebracht. Nadat Atlas vrij spoe dig de score had weten te openen, bracht Paap den gelijkmaker. Kort voor Het einde kwam aanvoerder Brussé snel naar binnen en maakte met een laag ho'ek- schot het winnende doelpunt. Daar Atlas haar eersten wedstrijd tegen Attila 2 met 84 heeft verloren en deze laatste bij het behalen van het kampioenschap 2e klasse niet mag promoveeren, zullen de Haarlemmers ook bij een eventueele nederlaag tegen Attila 2 den promotiewedstrijd tegen Vooruit mogen spelen. In de eerste klasse hebben de Concordia-dames kans gezien om met invalsters voor T. Handgraaf en J. Petit aan Sagitta in Amsterdam een 42 nederlaag toe te brengen. De Haarlemsche over winning kwam tot stand in detweede helft door fraaie doelpunten van de dames Stuy en Hagens. Met dezen uitslag staan de rood-witten definitief op de derde plaats. Gymnastiek PROGRAMMA K.T.K. Het programma van den Kennemêr Turnkring voor de e.v. maanden luidt: 7 Mei sluiting lessen oefen korpsen, 14 Mei opening voorturncursus, 21 Mei ?s morgens aanvang training voor den driekringenwedstrijd, 21 Mei 's middags: na- standhouding haar grootste steun, lijke Concertzaal, 9 Juli: Bondskeur-uitvoe- ring in de openlucht, 16 Juli: driekringenwed strijd in Koog a. d. Zaan. Bovendien worden dezen zomer afgenomen het examen Bonds- turner(ster) en de vaardigheidsproeven athle- tiek N.G.V. Verder nemen personen, c.q. ver- eenigingen uit den K.T.K. deel aan de districts wedstrijden van 14 Mei in Amsterdam, aan de Bondskeuruitvoering van 11 Juni in Den Haag en aan de kampioenschapswedstrijden N.G.V. van 18 Juni in Den Haag. Korfbal KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. WesterkwartierRigtersbleek 91; Z.K.C.Het Zuiden 52. S.V.K. I—OOSTERKWARTIER I 4—3. Oosterkwartier I heeft haar laatsten wedstrijd op eervolle wijze verloren, In de eerste opstel- *ing was S.V.K. sterker. Dit kwam tot uiting in een handig doelpunt van Van der Tuuk (10), terwijl dezelfde speler na een half uur van groo- 'en afstand opnieuw doelpuntte (20). Na de rust vergrootte Wiering uit een vrije worp den voorsprong tot 30. Toen kwam Oos- 'erkwartier los! v. d. Linden scoorde (31), waarna D. Starink eerst den stand op 3—2 bracht en even later op 33. V. d. Tuuk bezorgde ten slotte S.V.K. de overwinning (43). RADIO-PROGRAMMA VRIJDAG 5 MEI 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Vroolijke melodieën. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.15 Giam.muz. 7.40 Sport nieuws. 7.50 Progr.overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Ochtendappel. (Van 8.458.50 Voor de huis vrouw). 9.00 Ork. Gerard Lebon. 9.45 Godsd. uitz. 10.15 Het Salonorkest. 11.00 Voor de kleuters. 11.30 Zang en piano. 12.00 Almanak. 12.15 Ned. pro gramma. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt:: 13.05 Melodisten en soliste. 13.45 Voor de vrouw. 15.00 Godsd. uitz. 15.30 Viool en piano. 16.00 Met en over Hans Pfitzner. 16.45 BNO Nieuws.. 17.00 Fragmenten uit bekende opera's en operettes. 18.00 Op den uitkijk. 18.10 Stedelijk Ork. van Maastricht. 18.45 Wat doet de directie van den landbouw? 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNÓ Nieuws en act. besch. 19.15 De film band rolt19.45 De vaderen der Unie en het Heylige Roomsche Rijck. 20.00 Pfitznerprogram- ma. Van 21.15 af alleen voor de Radio-Centrales 21.00 Van 't een op 't ander. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. 22.15 Gram.muz. 22.30 Musetteklan- ken. 23.0024.00 'n Muzikaal eilandenrijk. HILVERSUM II, 301.5 M. 7.00 Viool en piano. 17.30 Soldatenfunk „Nord- West". 18.30 Zang. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Operaconcert. 20.15 Duitsche taalcursus. 20.40 Mededeelingen van 't NAF. 20.45 Vijfde symphonie van Sibelius. 21.15 Pianosonate van Chopin. 21.45 Avondwij ding. 22.00 BNO Nieuws- en cult, ber. 22.15 Zie progr. H'sum I. 22.30 De stem van hel Rijk. NA HET SCHEREN m ECHERIR LlUiMjit Geeft een huid zoo zacht en gaaf als een baby. o Ifat U O 1 W M m >-9 O O o» 9 Si 9 9 ■e O Uit voorraad leverbaar door t «NNCMER AGENTUREN HANDEl ÖIOEM6NDAA|»

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2