Haarlemsche Courant Spanje's wolfram-leveranties Sovjet-aanval aan de Sereth Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Britsche maatregelen tegen Portugal en Zweden verwacht Nieuws van over zee J Nieuw offensief tegelijk met de invasie 289e Jaargang No. 104 x x Bureaux: Groote Houtstraat S3. Tel. Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct. Haarlem BUkantoor, Soendaptetn 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Derks Donderdag 4 Mei 194"* Verschynt dageiyics, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: z. B. Spaarne 12. Tel. 12711 Kantoor IJrauiden: Rembrandtiaan 55, IJmuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem K 1297 Anglo.Amerikaansch Olie-embargo opgeheven. Duitsch consulaat, generaal in Tanger gesloten. De eerste reacties te Berlijn. Portugee- sche regeering neemt editie van de Observer in beslag. De diplomatieke correspondent van het DNB, dr. Siegfried Horn schrijft: Het Spaansche ministerie van buiten- landsche zaken heeft Dinsdag medege deeld, dat met Engeland en de Ver- eenigde Staten een overeenkomst is ge sloten, krachtens welke Spanje de wolframleveranties aan Duitschland beperkt, de werkzaamheden van het Duitsche consulaat-generaal in Tanger worden gestaakt en de levering van olie aan Spanje door de Anglo-Amerikaan- sohe mogendheden zal worden hervat. In bevoegde Duitsche kringen is nog geen reactie op deze maatregelen te vernemen. Op het huidige tijdstip kan derhalve niet gêzegd worden, of en zoo ja welke maatre gelen Duitschland eventueel zal nemen. Desondanks kan men, zonder op een even- tueele officieele verklaring vooruit te loo- pen, zeggen, dat Spanje voor de aan de Anglo-Amerikanen verleende politieke en economische concessies uitsluitend econo mische faciliteiten, echter geenerlei politie ke voordeelen hèeft verkregen. Aan de principieel vijandigheid in het bij zonder van Engeland jegens het falangisti- sche regime, waarvan generaal Franco de representant is, zullen ook deze concessies niets veranderen. De in het Lagerhuis ge houden debatten, die gevoerd werden in aansluiting' op de verklaringen van Eden over de overeenkomst laten in deze richting niet den geringsten twijfel over. In hoeverre Engeland met de door Spanje goedgekeurde sluiting van het Duitsche consulaat in Tan ger bijzondere politieke doelen voor oogen heeft, moet worden afgewacht. Toen Fran co in 1940 het Spaansche protectoraat over de Tanger-zone decreteerde, heeft Enge land alleen op grond van zijn militaire en politieke positie van toentertijd genoegen genomen met dit feit. De sluiting van het Duitsche consulaat- generaal in Tanger moet, naar op een des betreffende vraag in de Wilhelmstrasse werd verklaard, minder beschouwd worden als een Duitsch-Spaansche dan wel als een Spaansch-Engelsche kwestie. Men herinnert hier aan het feit, dat Engeland het overne men van het protectoraat over de Tanger zone door generaal Franco slechts ongaarne gezien heeft en er nooit twijfel over heeft laten bestaan dat deze toestand bij een pas sende gelegenheid veranderd zou worden. Reactie te Madrid. Het opheffen van het Geallieerde olie- embargo tegen Spanje heeft in de Spaan sche hoofdstad voldoening gewekt. Het feit, dat men tot overeenstemming heeft kunnen komen, acht men te Madrid een bewijs voor liet feit dat de Spaansche neutraliteit en handelssouvereiniteit niet zijn aangetast. Tegen de eisch van Engeland en ue »u eenigde Staten om een totaal Spaansch em bargo voor wolfram in te voeren heeft de Spaansche regeering haar handelssouverei niteit onverbiddelijk verdedigd, reden waar om zij dit absoluut van de hand heeft ge wezen. De oplossing, die toen later tot stand is gekomen, gaat deze moeilijkheid uit den weg, hetgeen de onderteekening van het verdrag in de hand heeft gewerkt. Portugal en Zweden. Vansittart heeft in het Hoogerhuis de regeering gevraagd of zij den Portugeeschen wolframuitvoer naar Duitschland vereenig- baar acht met de positie van Portugal als bondgenoot van Engeland en of zij een ver klaring kon afleggen over den Spaansehen uitvoer van wolfram en den Zweedschen van kogellagers naar Duitschland. In den loop van het debat zeide Vansit tart, dat Portugal, de oudste bondgenoot van Engeland, nog steeds stijfhoofdig schijnt te zijn en dat het geenszins onverstandig zou zijn als men voorstelde öf den steun aan Portugal öf het bondgenootschap met Portu gal te doen eindigen. Over de Engelsch-Spaansche overeen komst betreffende de wolframleveranties aan Duitschland zeide Vansittart: „Wij zul len nog iets meer dan deze overeenkomst noodig hebben om de vijandigheid te ver geten, waarmede de Geallieerde zaak gedu rende het grootste deel van dezen oorlog in Spanje behandeld is". Namens de regeering antwoordde de mi nister van blokkade, Earl Selborne. Hij ver klaarde over Portugal niet veel te kunnen zeggen, aangezien de onderhandelingen daar nog voortduren. Woordelijk vervolgde hij: „Ik wil er echter den nadruk op leggen, dat het doelloos zou zijn te beweren, dat de Engelsche regeering genoegen neemt met den huidigen toestand, waarbij onze bond genoot voor den oorlog belangrijke grond stoffen aan Duitschland blijft leveren. Wij hebben de Portugeesche regeering ten aan zien van onze gevoelens in dezen niet in onzekerheid gelaten". Betreffende de Zweedsche kogellager- leveranties aan Duitschland verklaarde Sel borne, dat de Britsche regeering in weerwil van het Zweedsche antwoord deze aange legenheid nog niet afgehandeld acht. In Duitsche politieke kringen is men er van overtuigd, dat Engeland en de Ver. Sta ten binnenkort ook Portugal de duimschroe ven zullen aanzetten om vermeende voor deelen voor hun oorlogvoering te verkrij gen. Of en in hoeverre een overeenkomst, zooals thans tusschen de Anglo-Amerika nen en Spanje gesloten is, de Duitsche oor logvoering vermag te beïnvloeden, daarover onthoudt men zich in toonaangevende krin gen in de Wilhelmstrasse van iederen Com mentaar. Men geeft echter te verstaan, dat de Rijksregeering, den toestand kennende en rekening houdend met alle mogelijke situaties, die kunnen ontstaan, in alle sectoren dienovereenkomstige maat regelen genomen heeft om een belem meren van de Duitsche oorlogvoering te voorkomen. De edities van het Britsche blad Observer zijn in Portugal in beslag genomen, daar het een beleedigend artikel over Salazar bevatte. Het betreft hier de nummers van de Zondag uitgekomen editie, waarin een artikel stond, dat als opschrift had: „Dr. Salazar's twee-zij a ige politiek als neutrale". Britsche tegenzet in het schaakspel met Moskou. De plaatsvervangende Britsche mi nister-president, Attlee, heeft Woens dag in het Lagerhuis verklaard, dat op alle toekomstige internationale confe renties over valutakwesties, de burger lijke luchtvaart en de na-oorlog'sche voorziening van grondstoffen de di verse leden van het gemeenebest ver tegenwoordigd zullen zijn door afzon derlijke delegaties. Bommen op Noord-Frankrijk en België. Noord-Fransch gebied is Woensdag we derom door Atiglo-Amerikaansche vlieg tuigen gebombardeerd. Er werden bom men geworpen op Bethume en Anzin. In de naburige streek van Cambrai zijn in den loop van één week 170 slachtoffers geteld. In Valenciennes, dat eveneens is aangeval len, is het aantal dooden 75. In het bij Valenciennes gelegen plaatsje Blano-Misseron werd een aanval gedaan toen men bezig was de dooden van een vo- rigen luchtaanval te voorschijn te brengen. Er vielen ook daarbij waarschijnlijk een groot aantal dooden. Maandagavond en in den nacht van Maandag op Dinsdag werden verscheidene Belgische steden zwaar getroffen. De bom men. die Maandagavond terecht kwamen op Brussel en vooral op twee Brusselsche voorsteden, hebben een 15-tal dooden en een 50-tal zwaar gewonden gevergd. Maandagavond werd Angleur bij Luik ge bombardeerd, evenals St. Ghislain en Hornu Deze twee laatste plaatsen werden in den loop van den nacht nogmaals door bommen getroffen. Er zijn 23 dooden te betreuren. Keuring Germaansche weersportkampen. De eerstvolgende keuring voor de Ger- maansche Weersportkampen is vastge steld op Woensdag 10 Mei 1944 van 9-14 uur. Plein 1813 nr. 3, Den Haag. In aan merking komen alle gezonde jongens, die den leeftijd van 16 jaar bereikt hebben. Profiteer ook eens van deze 4 weken ont spanning, sport, velddienst, enz. in de prachtige bergstreken van Duitschland. Inlichtingen: Aanmeldingsbureau voor Germaansche Weersportkampen, Ko ningslaan 9, Utrecht. Sedert geruimen tijd zijn verschillende afdeelingen van den Nederlandschen Arbeidsdienst ingezet bij den aanleg van dijken, teneinde de bevolking te vr':w>ren van een al te groote over last tengevolge van de inundatie. (C.N.F.N.A.D./Hofmeesfcer Pax c) KORT NIEUWS In de laatste dertig jaar heb ben in Duitsch land ruim 6.000 vrouwen op uit vindingen patent gekregen. Talrijke uitvindingen van vrouwen hebben betrekking' op de auto-industrie. Uit bevoegde kringen der uit geweken Noren te Londen wordt ver-nomen, dat de in Geallieerden dienst varende Noorsche koop vaardijvloot van 9 April 1940 tot eind 1943 400 schepen met een gezamenlijken in houd van 3 mil- lioen ton heeft verloren. Bijma 3000 Noorsche zeelieden zijn om het leven geko men. Aan boord, 6-3-'44 Ik ben in Juni 1943 lot de Kriegsmarine loegelreden en heb er nog steeds geen spijt van. Ik bevind mij aan boord van een Diesel-machineschip, alles gloed nieuw en zijn we ücebop zee in actie, om het den vijand zoo lastig mogelijk te maken en dan vliegt de tijd om. Wanneer we echter onder de kust voor anker liggen en we denken dan tijdens onze wacht aan alles wat in den loop van hel laatste jaar ge passeerd is, aan ons tehuis en aan onze Vroegere vrienden en vriendinnen, die ons thans veelal niet meer willen kennen, dan bekruipt ons een gevoel van groote dankbaarheid, dat wij thans, door alles wat wij meegemaakt hebben, tol het juiste inzicht gekomen zijn. Wij moeten dezen oorlog winnen, want anders is Europa beslist verloren. Hoe spoediger men dat in Holland inziet en hoe meer vrijwilligers zich voor de Marine melden, hoe beter het Wij hebben vertrouwen in de toekomst en den vasten wil tot overwinnen. Matr. II jan Wijnen Indiensttreding bij de Kriegarnaiine is mogelijk voor iederen Nederlander tus schen 17 45 jaar. Aanmelding en in lichtingen bij de Marineannahmeatelle West. Plompetorengracht 24, Utrecht; alle Hafen- en Ortskommandanturen en bij de verschillende ^^-Meldestellen ip Nederland. Verbitterde strijd voor de Karpathen Voor „Tijgers" bestaan er geen hinder nissen. - Een „Tijger"-afdeeling, welke zich in de gevechten tusschen Tarnopol en Stanislau bijzonder heeft onderschei den en in het weermachtbericht is ver meld, trekt over een rivier om aan den anderen oever de infanterie bij het vor men van een bruggehoofd te steunen. (P.K. Val tingoj er Atl/H! P. c) Verboden gebied in Zuid-Holland Bekendmaking' van den Commissaris-ge neraal voor de openbare veiligheid in zake de nieuwe vaststelling' van de grenzen van het verboden gebied (Sperrgebiet) in Zuid- Holland. Op grond van art. 52 van de verordenin gen van den Rijkscommissaris voor de be zette Nederlandsche gebieden nr. 1/1943 (verordening openbare orde 1943) wordt bepaald 1. Het in mijn bekendmaking van 26 De cember 1942 (nr. 17) aangegeven verboden gebied in de provincie Zuid-Holland wordt met ingang' van den 5den Mei 1944 uitge breid tot de eilanden Putten en Tiengeme- ten en met ingang van den 20sten Mei 1944 tot het eiland Beyerland. Het verboden gebied omvat dan het Noordwestelijke deel van het eiland Rozen burg. dat door de verbodsbordjes, die door de weermacht geplaatst zijn, wordt aange geven en de eilanden Voorne, Putten, Beyer land, Tiengemeten en Goeree-Overflakkee. 2. Het betreden en bevaren van boven genoemde gebieden en van de tusschen deze gebieden liggende wateren en waterwegen is slechts geoorloofd met een vergunning van den Beauftragte van den Rijkscommis saris voor de provincie Zuid-Holland (Po- lizeioffizier). 3. Nogmaals wordt erop gewezen, dat de aanvraag voor deze vergunning met de noo- dige stukken bij den burgemeester van de gemeente, die men wenscht te bezoeken, moet worden ingediend, In de aanvraa.. moeten voor- en geslachtsnamen, beroep, woonplaats en straat, geboortedatum en -plaats van den aanvrager worden opgege ven. Bovendien moet een reden voor het be treden van het verboden gebied en den duur van het voorgenomen verblijf worden aangegeven. 4. Handelingen in strijd met deze beschik king zijn overtredingen en worden gestraft met een gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden en met een boete van ten hoogste 2000 gulden of met een van deze straffen, voorzoover niet volgens andere be palingen een hoogere straf in aanmerking komt. De Generalkommissar für das Sicherheitswesen (w.g.) RAUTER SS-Obergruppenführer und General der Polizei. Den Haag, 2 Mei 1944. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: Aan weerszijden van den middenloop van de Sereth gingen de bolsjewisten Dinsdag over een smal front met sterke infanterie- en pantserstrijdkrachten en talrijke slagvliegtuigen tot den daar ver wachten aanval over. De beoog'de door braak werd door het taaie verzet en de onmiddellijk volgende tegenaanvallen der Duitsche en Roemeensche troepen ver ijdeld. In harde gevechten werden 160 pantserwagens stukgeschoten, waarvan 65 door Duitsche en Roemeensche gevechts- en slagvliegtuigen, die de gevechten van het leger op schitterende wijze steunden. De vijand leed zware, bloedige verliezen. Tusschen de Karpathen en den bovenloop van den Dnjestr mislukten plaatselijke aan vallen der bolsjewisten. Hongaarsche troepen vernietigden verscheidene vijandelijke een heden. Ten Zuidwesten van Kowel zette de vijand met versterkte strijdkrachten zijn aanvallen voort. Zij werden in verbitterde gevechten af geslagen. Het eskader slagvliegtuigen 77 onder bevel van den commodore, drager van het Eikenloof luitenant-kolonel Bruck, heeft zich bij de gevechten aan hét Oostelijk front bij zonder onderscheiden. In het landingshoofd van Nettuno werden verscheidene aanvallen met vele verliezen voor den vijand afgeslagen. Van het Italiaan- sche Zuidelijke front worden geen gevechts handelingen van beteekenis gemeld. Duitsche gevechtsvliegtuigen bombardeerden Dinsdagnacht met goede uitwerking munitie- en ravitailleeringsopslagplaatsen van den vijand in het landingshoofd van Nettuno. Amerikaansche bommenwerpers onderna men Dinsdag een terreuraanval op woonwij ken van de stad Florence. Talrijke huizen werden vernield. De bevolking leed verliezen. Vijf vijandelijke vliegtuigen werden neerge schoten. Enkele Britsche vliegtuigen wierpen Dins dagnacht bommen neer op West-Duitsch ge bied. - De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Van Duitsche zijde verwacht men, dat het Sovjet-Russische offensief niet alleen in het Zuiden zal worden voortgezet, doch ook in het ecntrale deel van het front. Het zwaartepunt zal echter, naar het oordeel van Duitsche mi litaire kringen, ongetwijfeld in het Zuiden liggen en overwegend naar het Zuiden ge richt zijn. In het bijzonder de Sovjet-Russi sche troepenconcentraties in 'het Zuiden zijn de laatste weken het doelwit van Duitsche luchtaanvallen geweest. Het is natuurlijk niet te zeggen, wanneer het nieuwe Sovjet-Russische offensief zal be ginnen en evenmin bestaat er zekerheid om trent de vraag, of de aanvang ervan zal sa menvallen met het begin van Geallieerde ope raties in West-Europa, iets wat natuurlijk voor de hand zou liggen. Berlijnsche militai re kringen achten dit des te waarschijnlijker nu het Sovjet-Russische offensief drie weken geleden aan den benedenloop van den Dnjestr en ten Noorden van Jassy scheen te zijn 'be gonnen, is stopgezet. KORT NIEUWS. De Spaansche katholieke actie heeft een processie in de straten van Madrid gehouden voor den vrede. Aan de processie werd deel genomen door vertegenwoordigers der stedelijke overheid, den bisschop en 25.000 andere personen. Gebruik uw telefoon niet bij luchtalarm of bominslag.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1