15 CT. IJMUIDEN „Ik ben van de politie." Opgepast voor indringers! Dezer dagen heeft een indringer in deze gemeente een truc toegepast, die elder reeds dikwijls in practijk is gebracht, doch hier nog niet was gebruikt. Door te zeggen, dat hij van de politie was en huiszoeking moest doen, heeft de onbekende zich van een be drag aan geld en een hoeveelheid sigaretten weten meester te maken. Een ernstige waarschuwing is daarom noodzakelijk: men zij voor indringers, op welke wijze zij van de goedgeloovigheid ook misbruik willen maken, op zijn hoede! Aan een huis te Velsen-Noord vervoegde zich iemand, die beschaafd sprak en een be trouwbaren indruk maakte. Hij vertelde de bewoonster tot de politie te behooren en ge noodzaakt te zijn een onderzoek in het huis in te stellen. De betrokken dame zag geen aanleiding, om zijn mededeeling in twijfel te trekken en vroeg den man dan ook niet of hij zijn bevoegdheid kon bewijzen. In- tusschen bleek de onbekende hierop wel te hebben gerekend, hetgeen bewijst, dat hij zijn plan goed had overlegd en allerminst gebrek aan brutaliteit had. Zonder dat er naar was gevraagd liet hij namelijk een penning zien, welke dan zou moeten aan- toonen, dat hij wel degelijk van de politie was en het recht had de woning aan een onderzoek te onderwerpen. De man werd binnengelaten en richtte zijn aandacht op een kast. Handelende als of hij hiervoor kwam keek hij de kast na. Het onderzoek leek nogal mee te vallen, want hij maakte geen verdere opmerkingen en verliet het huis. Viel de inspectie dus mee, de vrouw be sloot na eenigen tijd toch eens in de kast te kijken. Zij deed een bijzonder onaangename ontdekking, die direct wantrouwen inboe zemde: de onbekende had zich aan diefstal schuldig gemaakt! Vermist wordt een geld bedrag van f 50 a f 55, bestaande uit vier bankbiljetten van tien gulden en zilverbon nen van f 2.50 en f 1. Bovendien waren er vier pakjes sigaretten gestolen. De benadeelde heeft van het zonderlinge voorval aangifte bij de politie gedaan en er werd direct een onderzoek ingesteld. Over den onbekenden indringer werd het volgen de signalement verkregen. De man is onge veer 1.60 meter lang, is van breed postuur, heeft een rond gezicht en een bruin gelaat, waarin puistjes voorkomen. Hij was gekleed in een lichtgrijze overjas, had een grijze hoed en droeg een donkergestreepte panta lon, waarvan de linkerpijp gerafeld was. Zooals gezegd sprak hij beschaafd. Het on derzoek wordt voortgezet. Intusschen vestigt deze gebeurtenis er de aandacht op, dat men op zijn hoede moet zijn. Alle politiemenschen zijn in het bezit van een speciaal legitimatiebewijs, waarvan van men dergewenscht inzage kan verlan gen, Een penning beteekent dus niets! Wan neer men voor een feit, als hierboven is vermeld, wordt geplaatst en men kent den bezoeker niet persoonlijk handele men dus voorzichtig! Talrijke rijwielbanden ontvreemd. Rijwielbanden zijn tegenwoordig moeilijk te verkrijgen en daaruit volgt, dat degenen, die er over beschikken er zuinig mede om gaan: tevens kan men er uit afleiden, dat er voor een behoorlijke band nogal eens flinke prijzen worden betaald. Een te IJmuiden-Oost wonende winkelier, is dan ook dezer dagen door een diefstal ernstig benadeeld. Onbekenden hebben er door hun brutaal optreden blijk van gegeven het verschil tusschen mijn en dijn niet te willen kennen. Zij verschaften zich, vermoedelijk door het gebruiken van een valschen sleutel, toe gang tot een winkel aan den Velserduinweg te IJmuiden-Oost, waar zij wel iets van hun gading vermoedden. Dit werd bevestigd, want zij slaagden er in 31 buitenbanden en 11 binnenbanden mede te nemen. De benadeelde heeft aangifte bij de politie gedaan. Daarbij is gebleken, dat de juiste dag van den diefstal niet bekend is. De ban den zijn echter in ieder geval tusschen Za terdag 29 April en Maandag 1 Mei ont vreemd. Het onderzoek is nog gaande. GOED AFGELOOPEN. Op den gevaarlijken hoek Briniostraat Stationsweg te IJmuiden-Oost, is een 13-jarig te Velsen-Noord wonend meisje, door een auto. bestuurd door een inwoner van Amster dam, aangereden. Gelukkig waren de gevolgen niet ernstig. Het meisje kwam met den schrik vrij, terwijl van haar fiets alleen de voorzijde werd beschadigd. De politie heeft vastgesteld, dat den chauffeur geen schuld treft. AGENDA DONDERDAG 4 MEI Santpoort. De Weij- man: Bijeenkomst inzake sportdag te Sant poort. 7.30 uur. VRIJDAG 5 MEI IJmuiden. St. Fidelisge- bouw: Bijeenkomst Postzegelvereeniging IJmuiden en omstreken, 7 uur. pyc SCHUUR POEDER 'n ERDAL PRODUCT DER LAN Ditü EA BRIK A AT Jubilea aan de Nijverheidsschool. Reeds werd in deze kolommen zoo voor en te na gewag gemaakt van verschillende ju bilea aan de Nijverheidsschool. De tijdsomstan digheden mogen reden zijn geweest tot sterke beperking der viering, geheel onopgemerkt zijn ze toch niet voorbijgegaan. Voor wat de school en het schoolbestuur be treft, heeft het leerarenpersoneel admini strateur en concierge inbegrepen het nood gedwongen moeten laten bij een schriftelijke felicitatie. Echter is in het desbetreffende schrijven het voornemen kenbaar gemaakt later op dit jubileum terug te komen. De heer Groenink is door zijn collega's in intiemen kring gehuldigd, terwijl het hem ook van de zijde van leerlingen en oud-leer- Iingen niet aan belangstelling ontbroken heeft. Die zou ongetwijfeld ook bij het jubileum van den heer B a r t e 1 s op ondubbelzinnige wijze gebleken zijn, ware het niet, dat zijn ziekbed tot nog grootere beperking dwong dan de tijdsomstandigheden toch reeds nood zakelijk maakten. Nu bleef het bij een sober gehouden bezoek van collega's. Al met al is echter wel gebleken, dat de jubileerende leeraren zich in veler dankbare belangstelling mogen verheugen. Nieuwe „Ausweise". Men dient goede nota te nemen van de ambtelijke mededeeling van den burge meester van Velsen inzake de vernieuwing van ..Ausweise" voor werknemers, die bui ten de versperde gebieden in de gemeente Velsen of in een andere gemeente wonen. Binnenkort zullen namelijk alle uitgereikte „Ausweise" door nieuwe worden vervangen. Om deze verwisseling tijdig te kunnen doen plaats hebben dienen de aanwijzingen goed in acht te worden genomen. Elke werkgever (ook overheidsbedrijven) moet voor zijn personeel, dat woonacritig is buiten de versperde gebieden in de gemeen te Velsen o' in een andere gemeente vóór 10 Mei schriftelijk een verzoek om afgifte van een nieuwe „Ausweis" („Daueraus- weis") bij den burgemeester van Velsen in dienen. De aanvraag moet bevatten: een opgave betreffende naam, voorletters, geboorteda tum, -jaar en -plaats, beroep en letter en nummer van het persoonsbewijs van den werknemer: een opgave in weik versperd gebied de werknemer zijn arbeid verricht; een opgave of aan den betrokken werkne mer reeds eerder een „Ausweis" is ver strekt. Voor werknemers, die nog nimmer een „Ausweis" hebben gehad, moet worden overgelegd een verklaring van politioneele en politieke betrouwbaarheid, af te gever, door de politie van de woonplaats van den werknemer. Onder werknemer wordt alleen degene verstaan, die in de versperde gebie den een volledige dagtaak heeft. Zij, die buiten de versperde gebieden wo nen en zelfstandig daarbinnen werkzaam heden verrichten (dus niet in dienst zijn van een werkgever) moeten voor zichzelf een aanvrage bij den burgemeester indie nen, welke van bovengenoemde gegevens vergezeld moet gaan. De Kennemer Jagers. De wandelsportvereeniging De Kennemer Jagers, die op veler belangstelling aanspraak kan maken, heeft voor de komende weken weer een aantrekkelijk programma samenge steld. Vooral nu de lente in het land en de zomer nabij is, viert de wandelsport hoogtij en het behoeft dus geen verwondering te ver wekken, dat er weer een behoorlijk aantal nieuwe leden kon worden ingeschreven. Zondag 7 Mei nemen de leden van De Ken nemer Jagers deel aan den trainingtocht van de Velser Wandelsportcommissie van Bever wijk naar Alkmaar, waarover we reeds bij zonderheden hebben weergegeven. Een week later zullen de wandelsportliefhebbers niet naar de natuur, maar naar het Vereenigings- gebouw Adrichem aan de Adrichemstraat te Beverwijk gaan. Zooals bekend is, zou De Kennemer Jagers onlangs een bonten middag doen plaats hebben, maar moest deze door bij zondere omstandigheden worden uitgesteld. De bijeenkomst wordt nu 14 Mei gehouden, begin te 2 uur. Door eigen krachten zal een aantrekkelijk programma worden gepresen teerd, zoodat den bezoekers een prettige mid dag wacht. 21 Mei gaan de leden van De Kennemer Jagers naar den feestmiddag van De Storm vogels te Bloemendaal, maar dit beteekent niet, dat het wandelen wordt vergeten. Op Hemelvaartsdag neemt men deel aan 'n tocht te Amsterdam of Utrecht en Tweeden Pink sterdag trekt men naar Alkmaar voor den Eierentrip en de Bondsreunie. 4 Juni loopen de Kennemer Jagers te Zaandam, waar De Laatste Loodjes een tocht verzorgt. PHILATELIE. Ondanks of misschien wel dank zij de om standigheden is de belangstelling voor phila- telie grooter dan ooit. Zoo houdt de postzegel vereeniging IJmuiden en omstreken weer een van haar bekende geanimeerde ruilavonden en wel Vrijdag 5 Mei te 7 uur in de zaal van het St. Fidelisgebouw aan den Willemsbeek- weg te IJmuiden-Oost. Ongetwijfeld zullen vele postzegelliefhebbers van deze gelegenheid gebruik maken om zich op de hoogte van de laatste uitgiften te stellen en door ruil, koop en verkoop te probeeren hun verzameling te vergrooten. Burgerlijke Stand. Geboren: F. Visser, z., Ruysdaelstraat 22, IJmuiden; J. de Graaf, z., Wijkermeerpolder 22. Velsen-N. P. J. Arisz, z.. Duin- en Kruid- bergerweg 66, Santpoort; W. E. Koekenbier, z., Koekoekstraat 16, IJmuiden; P. M. Greun- ne, d., Rijksweg 394, Santpoort; D. F. Bieren broodspot, z., Nachtegaallaan 13, IJmuiden. Overleden: T. J. v. Rijswijk, 2 mud., d. van J. v. Rijswijk en E. Brouwer. Terrasweg 23, Santpoort; J. Vriens, 46 j., echtgen. van F. W. Heeren, Bloemendaalschestraatweg 194, te Santpoort; K. Roobol, 35 j., echtgen. van O. Hofer, De Luaaeystraat 16, IJmuiden. SANTPOORT Terrasvogels bijeen. Dat een sportvereeniging op een goeden clubgeest moet kunnen bogen, wordt door Terrasvogels ingezien en daarom is het te be grijpen, dat het bestuur van deze jonge, doch steeds vooruitstrevende vereeniging alles in het werk stelt om den onderlingen band te verstevigen. Dat doel poogt men op verschil lende manieren te bereiken: in de eerste plaats natuurlijk op het groene veld, doch tevens door uitsluitend voor de leden be doelde bijeenkomsten. Terrasvogels heeft er in de afgeloopen jaren blijk van gegeven, dat er reden is om een goede toekomst te ver wachten. Er werden direct uitstekende resul taten verkregen, welke aantoonden, dat de club de aandacht waard was. Zoo is het ge bleven, hetgeen thans weer in den strijd om den N.V.B.-beker tot uiting komt.Terrasvogels bereikt dit echter niet door een bepaalden uitblinker, maar door de prestaties als club. De vereeniging vindt in haar onderlinge ver standhouding haar grootsten steun. Dat er ook in dit opzicht wenschen zijn ge bleven, behoeft geen verwondering te ver wekken. Tijdens den deze week gehouden club avond bleek echter, dat men zeer tevreden kan zijn. Terecht merkte de voorzitter, de heer F. M. van Vliet, op, dat het werk van den heer G. Biankemeijer als contactcommis saris goede vruchten heeft afgeworpen, waar voor hij zijn erkentelijkheid uitte. Tijdens dezen clubavond waren de leden en hun dames gedurende eenige uren gezellig bijeen. De onlangs gevormde ontspannings groep was aan het woord en weerde zich op een wijze, die aller waardeering ondervond en veler verbazing opwekte. Het is opmerkelijk welke resultaten de heer Biankemeijer in zoo'n korten tijd met zijn groep heeft bereikt. Het gepresenteerde was zeer vlot en viel uit stekend -in den smaak, waaruit volgt, dat het met kennis van zaken was verzorgd. Deze af wisseling in de reeks clubavonden zal de leden zeker naar meer doen verlangen, zoodat Ter rasvogels ongetwijfeld ook van deze afdeeling veel plezier zal beleven. WAGONLADINGEN APPELEN OVER DE GRENS GESMOKKELD. In October van het vorige jaar slaagden de C. C. D. en de Prijsbeheersching in Arnhem er in een wagonlading appelen te achterhalen, die voor Duitschland bestemd was, doch afkomstig bleek uit den clandestienen handel. Het betrof hiei een zending van 11.000 kilo, afkomstig uit de Betuwe. De appels waren door den groenten- grossier A. Schuijt uit Beverwijk op last van iemand in Amsterdam gezonden. Eenige dagen tevoren was op dezelfde wijze een zending ap pelen. groot 8000 kilo over de grens gegaan. Het fruit werd onder een valschen naam vervoerd. A. S. die voor den economischen rechter te Haarlem terecht moest staan, zeide dat hij iets had willen verdienen. De officier van Justitie hield een scherp requi sitoir, waarin hij zeide, dat cle familie S.. vader en zoons, reeds verscheidene economische delic ten hebben gepleegd. Is het reeds ergerlijk, wanneer men zich door clandestienen handel verrijkt, dubbel ergerlijk is het, wanneer men door clandestiene uitvoer van fruit zijn land- genooten benadeelt De officier wees er op. dat deze smokkelzaak de aandacht heeft getrokken van de Duitsche autoriteiten, omdat dergelijke zendingen den zwarten handel in Duitschland kunnen bevorderen. Spreker eischte een maand gevangenisstraf en sluiting van het bedrijf voor den tijd van een jaar. Mr. G. M. deh Exter bepleitte een geldboete en wees er op, dat zijn cliënt reeds veel verlies heeft geleden door de in beslagneming van het fruit. De economische rechter noemde S. een dei- grootste smokkelaars uit de omgeving en achtte het verlies door in beslagneming begrepen in het risico van den zwarten handel. Verdachte werd conform den eisch veroordeeld. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. WOLAANSLAG 1944. Evenals de voorgaande jaren zal de wolaanslag 1944 voor de schapenhouders bedragen een aan tal vliezen, dat tenminste gelijk is aan het aan tal overjarige (d.w.z. geboren in 1943 of eerder) schapen, dat ingevolge de opgave van de re- gistratiekaart van 2 April j.l. op het bedrijf aan wezig was. Het tijdstip en de plaats van wol levering zullen t.z.t. door de Nederlandsche Wolfederatie nog nader worden bekend ge maakt. Sedert 1 Mei j.l. mogen geen ongescho ren schapen van de bedrijven worden afgevoerd; de geleidebiljetten zijn daartoe alleen geldig voor geschoren schapen, ook voor het ver voeren naar de overnamemarkt. Wanneer dooi ziekte, woluitval of dergelijke geen normale woivacht geleverd kan worden, kunnen de scha penhouders daarvan voor 1 Juni 1944 - dus in ieder geval voordat het scheren heeft plaats ge had, bij hun plaatselijkeri bureauhouder aan gifte doen. Van noodslachtingen en gestorven schapen in de periode van 2 April tot 1 Mei 194m wordt aangenomen, dat deze geschoren van hei bedrijf zijn afgezonden, tenzij de schapenhou der een deugdelijk bewijs, dat het schaap met de wol is afgeleverd, kan óverleggen. Dit bewijs moet zoo spoedig mogelijk, doch in ieder gevaJ voor l Juni 1944, bij den p.b.h. worden ingele verd. Van ongeschoren schapen, in de periode van 2 April tot l Mei 1944 op een overname markt geleverd, moet het leveringsbewijs voor 1 Juni a.s. met het oog op den wolaanslag bij den p.b.h. worden ingediend. Voor ongeschoren stamboekschapen en schapen uit inundatiege- bieden, welke tusschen 2 April en 1 Mei 1944 van het bedrijf zijn afgevoerd, kan verlaging van den wolaanslag worden verleend, indien de be trokken veehouder hiervan zoo spoedig moge lijk aangifte doet bij zijn p.b.h. Deze aanslag zal op den nieuwen eigenaar overgaan. VERVAARDIGINGSVERBOD PRODUCTEN IJZER OF STAAL. Blijkens een in de Staatscourant van 2 Mei '44 opgenomen bekendmaking is met ingang van dien datum het geheel of gedeeltelijk uit ijzer of staal vervaardigen van bepaalde producten, vermeld in een bij die bekendmaking behooren- de bijlage, verboden. Van het verbod is - zooa'ls mede uit de bekendmaking blijkt - uitgezon derd de fabricage van enkele met name ge noemde artikelen, wanneer deze strekt ter voorziening in de behoefte van de Duitsche Weermacht, van de Duitsche Marine, van fa brieken, ziekenhuizen, hospitalen, sanatoria en andere geneeskundige inrichtingen, alsmede van artsen. In bijzondere gevallen kunnen uit- zonderingsvergunningen worden verleend door den directeur van het bureau voor de metalen- verwerkende industrie. Verzoekers moeten hun aanvragen - goed gemotiveerd en van gegevens voorzien - in duplo indienen: a. indien zij be trekking hebben op weermachts- en ,,Verlage- rungs"-opdrachten, bij den Duitsche* gevol- Onze ruim 50-jarige erva ring op het gebied van Kindervoeding staat U borg voor de uitstekende kwaliteit van dit nieuwe Molenaars Kindervoedsel. Hoe herkent U de voed i ii gs iv a €irde Dat is de goed* naam van dengene, die Uw voedings middelen verzorgt! Daarom is de naam W. A. Scholten opeen verpakking van zulk een waarde. Zuiverheid, voedzaamheid en fijne smaak vindt U gegaran deerd in W. A. Scholten's Albumona.Butaroma, sago, Transparanta, verpakt aard appelmeel etc. W. A. SCHOLTEN s Aardappelmeelfabrieken machtigde bij het Rijksbureau voor verwerken de industrieën "(Riouwstraat 170, Den Haag); b. indien zij betrekking hebben op export-opdrach ten door tusschenkomst van den centralen dienst voor in- en uitvoer (Piet Heinplein 6, Den Haag); c. in andere gevallen door tusschenkomst van het secretariaat der bedrijfsgroep, waartoe verzoeker behoort. Ook het te koop aanbieden in dag- en vakbladen door vervaardigers van de producten, welker vervaardiging niet langer is toegestaan, is verboden. BESCHIKKING IJZER- EN STA ALBESPARING no. 3. VERVAARDIGINGS VERBODEN In de Staatscourant van 2 Mei '44 is opgeno men de beschikking IJzer- en Staalbesparing no. 3, welke op den dag harer afkondiging in werking is getreden. Deze beschikking ver vangt gedeeltelijk de beschikking IJzer- en Staalbesparing no. 2, het overige gedeelte van laatstgenoemde beschikking wordt vervangen door een uitvoeringsbepaling van artikel 5 der beschikking verwerkende industrieën 1940 no. 2, welke bepaling eveneens op 2 Mei '44 in de Staatscourant werd bekend gemaakt. Voorwer pen, waarvan de vervaardiging op grond van de beschikking IJzer. en Staalbesparing no. 2 was verboden, ook al worden zij in de beschikking IJzer- en Staalbesparing no. 3 niet meer ge noemd, zijn nog steeds aan een vervaardigings- verbod (waarover het bureau voor de metalen- verwerkende industrie alle inlichtingen kan ver strekken) onderworpen. De thans geldende be palingen wijken o.m. op de volgende punten, van de beschikking IJzer- en Staalbesparing no. 2 af. Vooreerst is het verbod tot koopen, ver- koopen en afleveren van artikelen, welke aan een vervaardigingsverbod zijn onderworpen, uitgebreid met een verbod tot het te koop aan bieden en het plaatsen of aannemen van be stellingen op deze artikelen. Vervolgens is de tot nu toe geldende uitzonderingsbepaling voor het koopen enz. va nartikelen, welke vóór het inwerkigntreden van een desbetreffend verwer kingsverbod zijn vervaardigd, vervallen. Er wordt geen uitzondering gemaakt voor het uit voeren van directe of indirecte Duitsche op drachten. ERKENNING HANDELAAR VOERAARDAPPELEN V. B. N. A. In verband met de mogelijkheid, dat alsnog erkenningen voor den handel in voeraardappelen door de V.B.N.A. worden verleend, worden de genen. die momenteel geen erkenning als han denaar in voeraardappelen bij de V.B.N.A. heb ben, erop attent gemaakt, dat zij, voorzoover zij in de oogstjaren '37-'38. '38-'39, '39-'40 en/of in de oogstjaren '40-'41, '41-42 en '42-'43 omzetten in voeraardappelen hebben gehad, zich voor 15 Mei '44 schriftelijk tot de V.B.N.A. afd. Erkenningen kunnen wenden, indien zij alsnog voor een er kenning als handelaar in voeraardappelen in aanmerking wenschen te komen. De V.B.N.A. zendt hun dan een formulier toe, dat volled'g en juist ingevuld aan de V.B.N.A. geretourneerd moet worden. Voor de aanvragers zijn geen kos ten verbonden aan de behandeling der aanvrage, voorzoover van hen na 1 Juli '41 reeds een aan vrage tot erkenning als handelaar in voeraard appelen resp. herziening van de erkenning als handelaar in voeraardappelen door de V.B.N.A., heeft plaats gehad. De aanvragen kunnen ge daan worden, zoowel door natuurlijke personen en vennootschappen onder firma en commandi taire vennootschappen, als door rechtspersonen (vereeaifcingen, N.V.'s, coöperaties).

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3