Haarlemsche Courant Acht oorlogsbodems en 5 transportschepen tot zinken gebracht Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Geallieerden vorderden in 200 dagen 300 meter per dag Geen kans op compromis. Telegramwisseling Fiihrer—Leider. De Leider te Haarlem. 289e Jaargang No. 105 x x Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advert. 10721, Redactie losoo Postgiro 134958 Haarlentsche Ct, Haarlem Btffcantoor. Soendaplein 37. Tel. 12330 Hoofdredacteur: F. C. Derks Vrijdag 5 Mei 1944 Verschynt dageiyKS, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkery; Z. B. Spaarne 12. Tel. I2?tf Kantoor ïJrauiden: Rem brand tl aan 55, IJmuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedryven Damïate, Haarlem K 1297 Duitsche aanval op een naar Engeland varend convooi in de Noorde lijke IJszee. Sovjetaanvalien voor Sebastopol, aan den beneden- Dnjestr en ten Oosten van de Sereth afgeslagen. De situatie in Z. Italië Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: Voor Sebastopol en aan den beneden- Dnjestr werden plaatselijke aanvallen dei- bolsjewisten afgeslagen. Ten Oosten van de Sereth zette de vijand zijn aanvallen met sterke strijdkrachten voort. Alle pogingen der Sovjets om dóór Onze stellingen heen te breken, werden ook Woensdag in verbitterde gevechten en door vastberaden tegenaanvallen verijdeld; 64 vijandelijke pantserwagens werden hier bij vernietigd. Formaties Duitsche en Roemeensche ge- vechts- en s-lagvliegtuigen brachten den aan-, vallenden bolsjewisten zware verliezen toe. In herhaalde aanvallen vernietigden zij nog 31 vijandelijke pantserwagens, talrijke stukken geschut en een groot aantal ravitailleerings- voertuigen. Sterke eskaders gevechtsvliegtuigen be stookten Woensdagnacht vijandelijke verkeers- doelen en troepen in het gebied ten Noord westen van Jassy. Het onder bevel van luit.- kolonel Nordmann staande jachteskader Möl- ders meldt zijn 8000ste overwinning in de lucht In het landingshoofd van Nettuno werd een na krachtige voorbereiding door artillerie en granaatwerpers ondernomen vijandelijke aan val afgeslagen. Duikbooten vielen in de Noor delijke IJszee een naar Engeland varend, door torpedojagers en vliegtuigen van een vlieg tuigmoederschip krachtig' beschermd convooi aan. Zij brachten acht torpedojagers en con- vooivaartuigen tot zinken en torpedeerden vijf schepen met een gezamenlijken inhoud van 30.000 brt. Twee dezer schepen zonken onmiddellijk. Het zinken van de overige SGhepen kan met zekerheid worden aan genomen. Tijdens deze operaties, die verscheidene da gen duurden, hebben zich de duikbooten onder bevel van de luitenants ter zee eerste klasse Lange en Herrie bijzonder onderscheiden. Duitsche motortorpedobooten torpedeerden in de Adriatische Zee in den nacht van 2 op 3 Mei een vijandelijke torpedoboot. Bij de afweer van Britsche luchtaanvallen op midden-Frankrijk werden Woensdagnacht 51 viermotorige vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Kapitein Bergmaan, Staffelkapitan van een eskader nachtjagers, vernietigde al leen zes viermotorige bommenwerpers. Enkele Britsche storingsvliegtuigen wierpen Woensdagnacht bommen neer in het gebied van Mannheim. Van bevoegde zijde te Berlijn is een over zicht gegeven over den toestand aan het Zuid-Italiaansche front in verband met het feit, dat het thans precies acht maanden ge leden is, dat de Engelschen via de Straat van Messina het Italiaansche vasteland in Cala- brië betraden. Allereerst verklaart men,, dat aan het Ita liaansche front de lange gevechtspauze nog steeds voortduurt. Men voegt hieraan toe, dat door de weersomstandigheden groote krijgsop<S:aties op het oogenblik nauwelijks mogelijk zijn. Toen acht maanden geleden de Engelschen en Amerikanen in een betrek kelijk snel tempo het leege Zuid-Italiaansche gebied bezetten, verliepen de gebeurtenissen tamelijk snel. De vijanden der Spilmogend- heden slaagden er in om in de eerste maand tijdens een opmarsch 400 Km. af te leggen. Maar toen trad in het gebied SalernoNapels op verrassende wijze het eerste Duitsche verzet in werking. Dit leidde tot een plotse linge vertraging van de Engelsch-Amerikaan- sche operaties. De speculatie van den vijand om met behulp van Badoglio Italië als De vraag, of er nog een kleine kans is om het verschrikkelijke, dat te gebeuren staat, door een compromis tusschen Duitschland en de Westelijke mogendheden te vermijden wordt door den Berlijnschen redacteur van het Roemeensche „Universal" met neen be antwoord. De schrijver, dr. Fritz Theil, gaat er van uit, dat de bloedigste fase van dezen oorlog, die een beslissing moet brengen in West en Oost, nu voor de deur staat. De voorbereidingen voor de laatste ronde zijn getroffen en wanneer sommigen zich dan toch nog afvragen of geen onverwachte wending de ontketening van den eindstrijd vóór zal zijn, dan kan men slechts vaststel len, zoo schrijft dr. Theil, dat er aan Duit sche zijde niet wordt geloofd in de moge lijkheid van een uiteindelijk toch nog vreedzame Duitsch-Engelsche overeenkomst Daar zou ook een regime-wisseling' in Lon den en Washington niets aan kunnen veran deren. Dezelfde visie maakt het onmogelijk, speculaties te doen op een eventueele breuk in het Anglo-Amerikaansch-bolsje- wistische bondgenootschap. Te Berlijn maakt men zich geen illusies meer over een compromisvrede. oorlogstooneel uit te schakelen, moest reeds toen als volkomen mislukt beschouwd wor den, temeer toen vervolgens de strijd in het gebied ten Noorden van Napels tot aan Ortona begon. In de daarop volgende zeven maanden veroverden de Anglo-Amerikanen ondanks hun verpletterende overmacht aan troepen en oorlogsmateriaal, vooral echter dank zij hun groote overmacht in de lucht, slechts dagelijks ongeveer 300 meter terrein, d.w.z. in 200 gevechtsdagen slaagden de En gelschen en Amerikanen er maar in om ondanks de landing bij NettunoAnzio op 22 Januari 1944 slechts 60 K.M. op te rukken en hun front naar het Noorden te verschuiven. De Duitsche verdedigingsbarrière van Cas- sino tot Ortona heeft stand gehouden, on danks den vijandelijken stormloop gedurende den geheelen tijd. Deze barrière is gereed om zich met de vijanden tijdens de komende ge vechten in het Italiaansche gebied te meten. Een jachtvliegtuig' krijgt een nieuwe luchtschroef. In de reparatiewerkplaats te velde heerscht na dagen van hevigcn strijd groote drukte. Kleine en groote beschadigingen aan de snelle Duitsche jachtvliegtuigen worden door de mon teurs cp vakkundige wijze ten spoedigste hersteld, zoodat de eskaders in den kortst mogeliikeii tijd weer voor nieuwe acties gereed zijn. (PK Reimers-PBZ-R P. c) Verklaring van Menemendsjogloe. De Turksche minister van buitenlandsche zaken, Menemendzjogloe, die zich op 't oogen blik te Izmir bevindt, heeft tegenover ver tegenwoordigers van de Turksche pers ver klaringen afgelegd over de luchtbeschermings maatregelen te Instanboel. Het is misplaatst, zoo zeide hij, eventueele gevaren te overdrij ven. Aan -den anderen kant is het thans echter ontoelaatbaar, dat men iedere gedachte aan mogelijk gevaar verwerpt, omdat daaruit ern stige consequenties zouden kunnen voort vloeien. Turkije leeft op het oogenblik in een crisis. Zoolang de critieke toestand niet is opgeheven moet 't dagelijlcsch leven hieraan worden aan gepast. Mocht Turkije op een zekeren dag ter verdediging van zijn vitale belangen de wa pens ter hand nemen, dan zou dat geenszins een onverwachte verrassing wekken. Voort durende paraatheid en waakzaamheid zijn geboden. Represailles van Vichy, De ter dood veroordeeling van den Fran- schen luitenant Christofini op grond van zijn ex-lidmaatschap van de Afrikaansche phalanx door het gerechtshof te Algiers heeft te Vichy verontwaardiging gewekt. De Fransche regeering heeft onverwijld den krijgsraad doen samenkomen en be kendgemaakt dat een aantal chefs van de gewapende opstandige beweging in Boven- Savoye zullen terecht staan. Tot nu toe waren deze processen aldoor uitgesteld. Zuivering oude Hongaarsche regeeringspartij. Het presidium van de oude Hongaarsche regeeringspartij „Hongaarsch leven" is af getreden. Minister-president Sztojay heeft van dit aftreden kennis genomen. Intus- schen is een commissie voor de loopende za ken gevormd onder voorzitterschap van graaf Teleki, oud-minister van landbouw. Voorts is een commissie van zes leden ge vormd, die moet beslissen, welke van de ongeveer 250 afgevaardigden de ideologi sche voorwaarden en den goeden wil tot sa menwerking met de nieuwe regeering be zitten. De bladen zien in de maatregelen tot zuivering van de oude regeeringspartij een streven naar het vinden van een geschikten uitweg met het oog op den volkomen veran derden politieken toestand. De Esti Oejsag schrijft dat een correctie der parlementaire krachtsverdeeling onontbeerlijk is, aange zien het duidelijk is, dat de nieuwe regee ring haar doel niet kan bereiken met hand having' van het starre en verouderde par tijenregime. Verscheping van troepen uit Canada. Het parlement te Quebec heeft zich met 55 tegen 4 stemmen opnieuw uitgesproken tegen nieuwe verschepingen van troepen over zee. De Spaansche Falanx. Britsche ambassadeur uit Madrid naar Londen vertrokken. De bladen te Barcelona leveren het eerste commentaar op de Spaansdh-Anglo-Ameri- kaansche overeenkomst. La Prensa schrijft o.a.: Spanje heeft bij deze onderhandelingen ondanks alle pogingen tot afpersing zijn wil met succes doorgezet.Spanje wijst iedere vernedering beslist van de hand. De Solidaridad inacional verklaart, dat Spanje ten volle zijn neutraliteit bij de bespre kingen heeft doen gelden en dat de principes van den nationaal-syndicalistischen staat niet aangetast zijn. Eer Spanje zijn groote sociale en nationale idealen zou opgeven, zou het be reid zijn de zwaarste beproevingen op zich te nemen, daar het van meening is, dat deze idealen voor geen anderen staat een nadeel zijn. In tegenwoordigheid van de ministers van binnenlandsche zaken, arbeid en onderwijs heeft de voormalige Spaansche ambassadeur te Rome, Fernandez Cuesta in de universiteit te Madrid gesproken over de staatsopvatting der Falanx. Cuesta noemde de Falanx de basis van den modernen Spaanschen staat. De Fa lanx is, zoo zeide hij, het resultaat van een politiek sociale ontwikkeling. De Falanx acht zich geroepen om tusschen een wereld die on dergaat en een nieuwe wereld, die zich reeds aan den horizon afteekent, een brug te slaan en om door gebruik te maken van de hooge Spaansche volkswaarden, de waardeering van komende generaties te verdienen. „Wij zijin van meening, dat deze oorlog zal samenvallen met het einde van een wereldrevolutie en met de geboorte van een nieuwe orde. Op dit tijd stip co-ncentreeren wij onze geheele kracht, omdat dan oak voor Spanje het uur gekomen zal zijn." Sir Samuel Hoare, de Britsche ambassadeur te Madrid, is volgens een draadloos bericht uit Londen, naar Engeland vertrokken. Geen Amerikaansch Senaats- hexoek aan Londen. De Amerikaansohe senaatscommissie voor buitenlandsche aangelegenheden heeft beslo ten de aan de leden van het Congres gerichte uitnoodiging tot een bezoek aan het Britsche parlement met betuiging van leedwezen af te wijzen. In Genemuiden wordt nog ieder jaar in het begin van Mei het eeuwenoude ge bruik van de „luie motte" in eere gehou den. Op een met laken bekleede ladder, waarop een soort tempeltje is gebouwd, dat rijk versierd is met allerlei veld bloemen, worden de langslapers en -slaapsters onder de jeugd als „luie motte" door het plaatsje gedragen. (C.N.F.-van Buiten Pax c) itolk en Vaderland meldt, dat ter ge legenheid van den geboortedag op 20 April van den Fiihrer de Leider den Führer een telegrafischen gelukwensch heeft gezonden. Daarin werd o.m. de hoop uitgesproken, dat het den Führer in zijn nieuwe levensjaar vergund zal zijn, den door den oorlog onderbroken natio- naal-socialistischen opbouw te hervatten. In antwoord op dit telegram ontving de Leider van den Führer een in hartelijke woorden gesteld telegram, eindigende met ie volgende verzekering: „De Nederlandsche nationaal-socia- listen zullen in bun hoop op een groote en gelukkige toekomst voor Europa niet teleurgesteld worden Gandhi heeft bloedarmoede. De Britseh-Indische regeering heeft Woens dag een communiqué omtrent Gandhi's ge zondheidstoestand verstrekt. Voor het eerst wordt hierin de aard van zijn kwaal in ver meld: Gandhi lijdt aan bloedarmoede. Zijn toestand geeft reden tot ongerustheid. De bloeddruk zou nog meer gedaald zijn. Bulgaarsch parlementslid vermoord De afgevaardigde der Bulgaarsche Sobranje, Gwaril Lenkoff is in Noord-Bulgarije ver moord. Lenkoff is vroeger rechter én daarna procu reur-generaal geweest. In de Sobranje heeft hij nooit veel van zich doen hooren. Oorlogsleening in de Sovjet-Unie. De Sovjet-Russische regeering heeft een derde oorlogsleening ten bedrage van 25 mil liard roebel opgelegd. In den oproep tot in- teekening op de leening wordt gezegd, dat de leening de bevolking de mogelijkheid geeft „haar liefde tot de bolsjewistische partij en de regeering te bewijzen." Ter gelegenheid van de propaganda-actie. die thans door de N.S.B. in Haarlem en om geving wordt gehouden, zal de Leider mor gen Zaterdagavond in de Gemeentelijke Concertzaal een spreekbeurt vervullen. Wie belang stelt in een uiteenzetting van het bin nen- en buitenlandsch gebeuren bij monde van Mussert vindt daartoe morgenavond ge legenheid. De zaal wordt te 7 uur geopend. Te kwart voor acht gaan de deuren dicht. Om acht uur vangt de bijeenkomst, die opgeluis terd wordt door muziek van het Jeugdstorm orkest aan. Zaterdagmiddag houdt de N.S.B. te Haarlem een propagandatocht. Aan deze marsch door Haarlem, die om drie uur op het Prinsenbol- werk begint en om vijf uur op het Spaarne ontbonden zal worden, nemen 1200 Jeugd- stormers en 200 W.A. mannen benevens een aantal leden der politieke organisatie deel. Ook hier zal muziek, n.l. van W. A. en de Jeugdstorm, niet ontbreken. Dat is de Landstorm Nederland. is het teeken van den Land storm Nederland zijn de mogelijkheden bij den Landstorm Nederland. is het kader van den Land storm Nederland. is ook aanwezig' bij den Land storm Nederland. VRIJE KERELS VAN NEDERLAND In de voorafgaande dagen hebben wij u in een vijftal opeenvolgende artikeltjes een in zicht gegeven van de doelstelling van en het leven bij den Landstorm Nederland. Er zullen vele mannen zijn, die dit gelezen hebben met de gedachte: „Wat gaat mij dit aan? Laten anderen zich maar druk maken! Ik wil er niets mede te maken hebben!" Met mannen, die zoo over hun land en volk denken, willen wij niet praten. Wij willen praten .met kerels, die nu eindelijk inzien dat hier een groot gevaar dreigt voor Nederland. Kerels, die weten, dat wanneer Europa, dus ook Nederland, nu niet haar socialisme kan doorzetten, dit nooit meer gebeurt en Europa zal beleven de verwordenheid van 't mensch- dom, namelijk den ondergang van den. werker. Kerels, die het beter met hun land voor hebben dan de „vaderlandslievende" liberalen en democraten van de overzijde, die bombar dementen, waarbij onze vrouwen en kinderen vermoord woi'den, terwijl de mannen ver in het buitenland hun plichten voor Europa ver vullen en hen niet kunnen helpen, goedpra ten, zelfs goedkeuren Dat zijn dezelfde volksmisdadigers, die on zen fieren geest willen kapot maken, omdat wij een bedreiging voor hun stelsel beteeke- nen. Zij zien dan hun dure, groote huizen en luxueuse bars in elkaar storten en er arbei derswoningen voor in de plaats komen. Zij bezoedelen de namen onzer voorouders, die altijd met open vizier gestreden hebben. Zij willen van onze jeugd „gangsters" maken, omdat dit in hun kraam te pas komt. En dat heusch niet terwille van het welzijn van Ne derland en volk. Dat is de eeuwige vloek, die op hen rust, en hen zal vernietigen, omdat dit onmogelijk ongestraft kan ge-beuren. Er bestaan voor ons maar twee mogelijk heden. Of we worden de springplank voor de ge allieerde strijdkrachten met de daaraan ver bonden totale vernietiging van ons land.waar- na we zelf maar moeten zien hoe we uit de ellende komen, of Nederland is een van de Europeesche landen, die staan als een hecht geheel, met een gezonde basis tot herstel van de door dezen oorlog geleden schade. Wilt gij verantwoord zijn tegenover uw familie en nageslachten, dan rest u slechts één taak: Op de bres voor het vaderland in den Land storm Nederland! Fiimhuwelijk. De filmactrice Hilde Krahl en de regisseur Wolff gang Liebeneiner zijn te Weenen in het huwelijk getreden. DE STEM DER SS. Luistert op Zondag' 7 Mei van 11.3-0 tot 11.45 uur over den zender Hilversum I, op golflente 415 meter, naar de stem der SS. Onderwerp: Rijksgedachten. Ie Pag. Uw veiligheid eischt zand en water op alle verdiepingen.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1