Haarlemsche Courant De beteekenis van den grooten slag aan de Sereth. Invasiekoorts in Amerika Strijd op een smal front; nieuwe tactiek. Steunpunten op Groenland gereed Varen is mijn leven, varen is mijn lust! 289e Jaargang No. 106 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advert. 10521. Redactie 111600 Postgiro 131958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Oerks Nieuwsblad voor Noord-Holland Zaterdag 6 Mei 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor IJmuiden: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-Oost Ultg.r Graf Bedrijven Damiate. Haarlem K 1297 Wellicht het begin van een Sovjet-offensiel met als doei een door. braak naar de Karpathenpassen en de Donaumonding. Misleidings- manoeuvre bij lassy. Het Duitsche weermachtberieht luidt als volgt „Bij Sebastopol vielen Duitsche slagvlieg tuigen vijandelijke artilleriestellingen aan en vernietigden 26 werpers. In luchtgevechten werden door jagers 14, door slagvliegtuigen 15 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Hierbij heeft zich luitenant Lambert opnieuw bijzonder onderscheiden. Ten Oosten van de Roemeensche Sereth vielen de bolsjewisten tijdens den ge- heelen dag over een smal front in dicht opeenvolgende golven aan. Zij werden in samenwerking met formaties Duitsche en Roemeensche slagvliegtuigen in harde gevechten afgeslagen en verloren daarbij talrijke pantserwagens. Donderdagnacht vielen sterke formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen verscheidene aanvoerstations der bolsjewisten in het Noordelijke deel der Oekraine aan. Ten Zuidwesten van Kowel stortten hevige, door slagvliegtuigen gesteunde plaatselijke aanvallen der bolsjewisten in het geconcen treerde vuur van onze wapens ineen. De vijand leed hier bijzonder zware, bloedige verliezen. In Italië vonden behalve levendige weder- zijdsche verkennings- en stoottroepactiviteit geen groote gevechtshandelingen plaats. Donderdagnacht wierp een vrij zwakke vijandelijke formatie bommenwerpers bri sant- en brandbommen neer op het stads gebied van Boedapest, Vier der aanvallende vliegtuigen werden neergeschoten. Bij het vliegen van Amerikaansche for maties boven de bezette gebieden in het Westen en naar Noordwest-Duitschland werden Donderdag overdag 11 vliegtuigen neergeschoten. Enkele Britsche vliegtuigen wierpen Don derdagnacht bommen neer in het gebied van Keulen en Mannheim". De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Sedert 2 Mei is aan de Sereth de rivier die door de Roemeensche provincie Moldavië stroomt, een slag van buitengewone hevigheid aan den gang, die wellicht de inleiding vormt tot het verwachte groote offensief van het roode leger. Opvallend is de buitengewoon sterke opeenhooping van troepen en materiaal vooral van tanks, aan Sovjet-Russische zijde. Het front waartegen de bolsjewisten hun aan vallen richten, is nauwelijks 50 K.M. breed en dit wijst er op, dat het doel is door de Duitsch- Roemeensche linie te breken en zich zoo den weg naar Roemenië te openen. Het concen- treeren van zulke sterke strijdkrachten op een smal front is voor de Sovjet-Russen een nieu we taktiek. Tot dusver heeft deze evenwel nog geen succes gehad. Verder naar het Noorden onderneemt het roode leger minder krachtige aanvallen, die wel als afleidingsmanoeuvres bedoeld zijn. De aanvallen, die de Sovjet-Russen de vo rige week bij Jassy 'hebben ondernomen, had den, naar men te Berlijn thans aanneemt, hoofdzakelijk ten doel de Duitsche legerleiding op een dwaalspoor te brengen en haar ertoe te brengen de in het Zuiden staande reserves in dezen eenen sector in den strijd te werpen en vervolgens In den van reserves ontblooten sector tot den hoofdaanval over te gaan. Vooralsnog spreekt men nog niet van een Sovjet-Russisch offensief. Men houdt er in- tusschen van Duitsche zijde rekening mede, dat de bolsjewisten, hun gewoonte getrouw, op andere punten van het front aanvallen op grootere schaal zullen ondernemen. De aanvallen richten ziöh in hoofdzaak naar het Zuiden. Kennelijk is het de bedoeling eenerzijds zich meester te maken van de Kar pathenpassen, anderzijds door te stooten naar de Donaumonding, terwijl de strategische op zet ten slotte schijnt te zijn, het afweerfront aan het wankelen te brengen om de Zuidoost- Europeesche staten van Duitschland los te kunnen maken. Opperbevelhebber der Japansche vloot gesneuveld. De opperbevelhebber der verëenigde Japan- sche vloot, admiraal Koga, is gesneuveld, toen hij aan het front uit een vliegtuig de operaties leidde. Admiraal Tojoda is benoemd tot zijn opvolger. De Japansche marine en met haar het ge- heele Japansche volk betreuren het over lijden van den opperbevelhebber. Onder zijn leiding heeft de Japansche vloot in talrijke gevechten groote successen be haald, b.v. de zes luchtslagen in de wateren van Bougainville en den slag op de Gilbert- eilanden. De Tenno heeft hem posthuum bevorderd tot groot-admiraal. Tevens heeft de Tenno groot-admiraal Koga de orde van den Gou den Draak eerste klasse verleend. Admiraal Tojoda is even oud als zijn voorganger. In den loop van zijn carrière is hij o.m marine-attaché te Londen geweest, opperbevelhebber van het duikbootwapen en chef van den staf der Japansche vloot. In 34 dagen 35 torpedojagers tot zinken gebracht. In marinekringen te Berlijn wees men er in het bijzonder op, dat de formaties Anglo-Amerikaansche convooi-beveili- gingsvaartuigen in 34 dagen 35 torpedo jagers hebben verloren. Men doet dit, omdat in het Duitsche weer machtberieht is medegedeeld, dat alleen door Duitsche duikbooten in de eerste vier dagen van Mei acht Britsche of Amerikaansche torpedojagers in den grond zijn geboord. In April werden door Duitsche wapens, zooals bekend, 27 Anglo-Amerikaansche torpedo jagers, die Engelsehe ravitailleeringsconvooien beveiligen, vernietigd. Men spreekt in wel ingelichte kringen te Berlijn over een „uren- plan der vernietiging" en terecht, daar den laatsten tijd inderdaad iedere 24 uur een Anglo-Amerikaansche torpedojager met suc ces werd getorpedeerd. De vaartuigen had den bemanningen van gemiddeld 120 tot 170 koppen. Gandhi vrijgelaten. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft het ministerie voor Indië hedenoch tend het volgende besluit ten aanzien van de vrijlating van Gandhi bekend gemaakt: „Met 't oog op de medische rapporten ten aanzien van den gezondheidstoestand van Gandhi, heeft de regeering van Indië beslo ten hem onvoorwaardelijk in vrijheid te stellen. Dit besluit is enkel en alleen geno men op grond van de medische bevindingen. De vrijlating zal Zaterdag 6 Mei om 8 uur des ochtends geschieden." Van den tegenaanval in den Zuidelijken sector van het Oostelijk front. Tusschen Tarnopol en Stanislau heeft de dooi ge durende de laatste dagen de straten in een modderpoel herschapen. Slechts te voet is het een afdeeiing wielrijders van een regiment jagers mogelijk vooruit te komen. (PK Otto-Paul-Atl.-H. P. c) Keuring Germaansche weersportkampen. De eerstvolgende keuring voor de Ger- maansche Weersportkampen is vastge steld op Woensdag 10 Mei 1944 van 9-14 uur. Plein 1813 nr. 3. Den Haag. In aan merking komen alle gezonde jongens, die den leeftijd van 16 jaar bereikt hebben. Profiteer ook eens van deze 4 weken ont spanning, sport, velddienst, enz. in de prachtige bergstreken van Duitschland. Inlichtingen: Aanmeldingsbureau voor Germaansche Weersportkampen, Ko ningslaan 9, Utrecht. Sfimson over hef doel der bombardementen Honderden Amerikaansche ingenieurs zijn zoojuist van Groenland naar de Ver- eenigde Staten teruggekeerd. Gelijktijdig werd bekend gemaakt, dat op Groenland groote steunpunten gereed zijn gekomen na twee jaren heroieken strijd tegen de ele menten. Naar de New-Yorksche correspon dent van de Evening Standard meldde, zijn op dit strategisch zeer gunstig gelegen ge bied in het Noorden groote vliegvelden, hangars, alsmede troepenkampen en radio stations gereed gekomen en in gebruik ge nomen. De invasiekoorts in Amerika heeft zijn hoogste stand bereikt. Alle redacties zijn in alarmtoestand. Niemand kan ook maar één dag vrij ai' krijgen. De kerken door het ge- heele land is aangezegd", onmiddellijk de klokken te luiden, wanneer de invasie een aanvang neemt, om de geloovigen op te wekken deel te nemen aan de bidstonden. Het sein hiertoe zal via de radio worden ge geven. Kapitein Monroe Johnson, chel van het bureau voor vervoer in oorlogstijd heeft door middel van de pers aan alle Amerika nen het verzoek gericht niet te reizen wan neer de operaties in het Westen aan den gang zijn. Al het spoorwegmateriaal, waar over de Vereenigde Staten beschikken, zal dan nog slechts mogen worden gebruikt voor het vervoer van gewonden en het transporteeren van oorlogstuig en proviand naar de havens aan de kust. De bombardementen die in den laatsten tijd door de Geallieerden op het Duitsche transportverkeer worden uitgevoerd, moe ten worden beschouwd als voorloopers der invasie, heeft Stimson verklaard op een Donderdag gehouden persconferentie. Er wordt mede beoogd de Duitsche ravitail leering te desorganiseeren en zoo mogelijk geheel te niet te doen. Maarschalk Rommel aan de Middeliandsche Zee. Rommel heeft de kustverdedigingswerken aan de Middellandsche Zee geïnspecteerd. Tijdens zijn tocht heeft de maarschalk zich van de stabiliteit aller onderdeelen overtuigd. POLITIEK WEEKPRAATJE. Het politieke weekpraatje, uit te zenden op Maandag' 8 Mei over Hilversum 1 om 18.45 uur draagt den titel: „De elfde Mei". VOORPOSTENBOOTEN DER KRIEGSMARINE LOOPEN UIT. -**%.< -<•».- wtft NEERLANDS JEUGD STRIJDT VASTBERADEN NAAST HAAR DUITSCHE KAMERADEN. EN VROOLIJK KLINKT VAN BOORD TOT BOORD WVAREN UIT ROND ZUID EN NOORD; VOORUIT NU JONGENSVLUG IN T WANT HET IS VOOR VOLK EN VADERLANDft Indiensttreding hij de Kriegsmarïne is mogelijk voor iederen Nederlander tusschen 17—45 jaar. Aanmelding en inlichtingen bij de Marineannahmc stelle West, Plompetorengracht 24, Utrecht; alle Halen- en OrtejcQnimörv danturen en bij de verschillende -Meldestellen in Nederland. KORT NIEUWS De Argentijn- sche regeering heeft het opslaan en verschepen van graan aan den staat getrokken met het doel hoo- ge onkosten te vermijden en een verbetering tot stand te brengen van de prijzen voor de landbou wers. Het vroegere Nieuw-Zeeland- sehe parlements lid Charles Bos- well is benoemd tot gezant in de Sovjet Unie. De aardver schuivingen, die als gevolg van de onlangs voorgeko men aardbeving in Noordwest Anatolië ontston den, hebben ge leid tot ontdek king van een rijke steenkolenlaag van een bijzonder goede kwaliteit. De processen tegen Italiaansche generaals en ad miraals, die van landverraad ver dacht worden, zijn tot nader order uitgesteld. LEVENSMOEDE EN DOODSBENAUWD D. - Levensmoeden en doodsbenauwden zijn producten van bewogen tijden en van omstandigheden, waarin veel ervaren wordt. Als het leven rustigjes voortkabbelt, als het maatschappelijk bestaan weinig zorgen levert en geestelijke nooden bevrediging vinden kan men het ver brengen. Dan biedt: het leven veel verademing na normale in spanning en dan kan er na een bestaan, dat het voorrecht van opgang en zegen genoot, berusting zijn bij het einde. Als het leven moeilijkheden medebrengt, maatschappelijk, geestelijk, dan komen de conflicten, dan komen de tegendeelen op elkander aanstormen, dan komt -de strijd en wie zich in dien strijd de mindere voelt krijgt angst voor het leven en wie niet uit kan komen boven de onzekerheid voelt be nauwenis voor den dood. Levensmoeden en doodsbenauwden zijn producten ook van dezen tijd. Met onze rust is het uit. Het leven is op velerlei gebied met nieuwe ideeën, beschouwingen, idealen gekomen. Het leven vraagt groote inspan ning en brengt even groote spanningen. Het leven roept vóór alles om besef van de te genstelling tusschen al wat een schaduw wierp over het tijdperk, dat thans achtel oos ligt en de nieuwe beleving, waartoe een nieuwe tijd wekt. Voor velen geeft het leven daarom niet meer, wat de dagen van vroeger brachten. Want zij ontkennen deze tegenstelling, zij wenschen niet van doen te hebben met nieuwe waarden en trachten te leven bij de oude gedachte. Zij kunnen niet meer mee. Beter gezegd: zij willen niet mee. Zij 'heb ben gezien, waartoe het maatschappelijk bestel van voor 1940 leid: de, wellicht is de nood dier tijden hun niet voorbijgegaan en nochtans wenden zij zich af van een reveil, dat de menschheid van dezen dag opwekt, zijns broeders hoeder te zijn, billijkheid en goeden trouw te betrachten, arbeid te ver schaffen aan de werkende hand, liefe te wekken voor volk en vaderland en de toe komst in Godsvertrouwen tegemoet te gaan. In deze tegenweer wordt veel betrokken: het menschelijk egoisme, dat zich vergrijpt aan de reeds schaarschte levensmiddelen, de' jeugd, welker onervarenheid en impulsivi teit straks leiden zal tot daden van over treding en terreur, de geestelijkheid, die zich in dienst der reactie stelt en als niette min de nieuwe tijd voortschrijdt, omdat aan een groote en goede gedachte nu een maal geen perk is te stellen. dan komt de levensmoeheid en verneemt men de klacht: Ik ben bang, broertje, bang voor het leven. Tegenover de levensmoeden staan in deze dagen de levensmoedigen. O, zij hebben het al evenmin gemakkelijk, maar zij hebben het levenswoord vernomen, dat hen tot den arbeid roept. „Ernst is het leven, o, zalig, die 't weten, arbeid en roeping en edele strijd..." Zij kennen de blij-moedigheid, die het ge loof in een ideaal vermag te geven en die sterkt tot de daad van hoofd en handen. In hun gelederen treedt de jeugd aan en de oudere ziet een nieuwe taak zich toebe deeld. Zij zijn niet blind voor de gebreken /an overgangsvormen maar in hun levens houding, die het geloof kent in den komen den dag, breekt het verlangen baan, in een heid en kameraadschap de tijdelijke tekort komingen te boven te komen en hinderpa len te verwijderen. Tegenover de levensmoeden staan de levensmoedigen en het woord zal aan de laatsten zijn. Voor den levensmoede is de grootste be proeving de onzekerheid, waarvoor hij zich ziet geplaatst. Hij weet het, want de we reldhistorie en de geschiedenis der mensch heid houden het hem voor: Al wat zegen rijk werkte, al wat deze aarde en de mensch heid die haar bewoont, dient, onderging eenmaal den weerstand van den ouden vorm. Verschijningen, die in later jaren zich tot de schoonste waarden ontplooiden, hebben in den aanvang verguizing en ver volging' en smaad moeten verduren. Het edele groeit onder de verdrukking. Wij we ten dit, ook zij, die in onzen tijd voor de vraag worden gesteld, of de waarheid naar menschelijk begrip ligt in de oude verze kerdheid of in het nieuwe ideaal. En waar deze vraag voor velen tot een gewetens vraag wordt, waarop niemand het antwoord kan geven, rijst de onzekerheid en brengt den mensch, die immers den dag noch de ure kent, in doodsbenauwdheid. Of het oude of het nieuwe. Hier heeft allo transigeeren uit. Het geweten kent geeu middenweg en zoo er misschien wrevel kan rijzen jegens hem, die in onberedeneerde vasthoudendheid hangt aan de oude waar deering, er moet deernis zijn met deze on zekerheid, die 'de vraag zonder antwoord stelt. Doch ook hier doet de tegenstelling zich gelden. Zoo onze tijd helaas doodsbenauw den kent, Goddank ontbreekt het, ook onder ons volk, niet aan tot den dood bereiden. Bereid tot het hoogste offer, dat 'e mensch kan brengen en 'het is opbeurend ei moed gevend, dat het niet in de lar' plaats onze besten, onze toekomstdrom.: onze jongeren zijn, die begrepen hebben, dat de groote, onbaatzuchtige liefde tot den mede- mensch bereidheid tot het laatste, bereid heid tot 'den dood vordert. Levenstwijfel en doodsbenauwdheid, ze zijn er en we kunnen betreuren dat ze er zijn, maar ze zullen tot de verheffing van mensch en wereld minder ten goede werken dan de offers dei- helden van Tsjerkassi en aan de Narwa. 't En vlucht geen weerbaar man, die wijkt of hem de dood foeliepe. Moge deze ge dachte, dat levensmoeden en doodsbenauw den toch altijd kracht kunnen putten uit het glanzend voorbeeld van den levensmoed en 'de offerbereidheid ons stemmen tot êen vruchtbare Zondagavondmeditatie.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1