De beteekenis van den grooten slag aan de Sereth. Invasiekoorts in Amerika Varen is mijn leven, varen is mijn lust! Strijd op een smal front; nieuwe tactiek. Steunpunten op Groenland gereed 289e Jaargang No. 10G x x Bureaux: tiroote Houtstraat 93. Tel. Advert. 1072», Redactie tosoo Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tet. 12230 Hoofdredacteur.' P. C. Derks Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Zaterdag 6 Mei 1944 Verschijnt aageiijKs, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkery: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12711 Kantoor IJrauiden: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-Oost Haarlem K 12OT Uitg.: Graf. Bedreven Damiate, Wellicht het begin van een Sovjet-olfensief met als doei een door braak naar de Karpathenpassen en de Donaumonding. Misieidcngs- manoeuvre bij Jassy. Het Duitsche weermachlbericht luidt 'als volgt ..Bij Sebastopol vielen Duitsche slagvlieg tuigen vijandelijke artilleriestellingen aan en vernietigden 26 werpers. In luchtgevechten werden door jagers 14, door slagvliegtuigen 15 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Hierbij heeft zich luitenant Lambert opnieuw bijzonder onderscheiden. Ten Oosten van de Roemeensche Sereth vielen de bolsjewisten tijdens den ge- heelen dag over een smal front in dicht opeenvolgende golven aan. Zij werden in samenwerking met formaties Duitsche en Roemeensche slagvliegtuigen in harde gevechten afgeslagen en verloren daarbij talrijke pantserwagens. Donderdagnacht vielen sterke formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen verscheidene aanvoerstations der bolsjewisten in het Noordelijke deel der Oekraine aan. Ten Zuidwesten van Kowel stortten hevige, door slagvliegtuigen gesteunde plaatselijke aanvallen der bolsjewisten in het geconcen treerde vuur van onze wapens ineen. De vijand leed hier bijzonder zware, bloedige verliezen. In Italië vonden behalve levendige weder- zijdsche verkennings- en stoottroepactiviteit geen groote gevechtshandelingen plaats. Donderdagnacht wierp een vrij zwakke vijandelijke formatie bommenwerpers bri sant- en brandbommen neer op het stads gebied van Boedapest, Vier der aanvallende vliegtuigen werden neergeschoten. Bij het vliegen van Amerikaansche for maties boven de bezette gebieden in het Westen en naar Noordwest-Duitschland werden Donderdag overdag 11 vliegtuigen neergeschoten. Enkele Britsche vliegtuigen wierpen Don derdagnacht bommen neer in het gebied van Keulen en Mannheim". De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Sedert 2 Mei is aan de Sereth, de rivier die door de Roemeensche provincie Moldavië stroomt, een slag van buitengewone hevigheid aan den gang, die wellicht de inleiding vormt tot het verwachte groote offensief van het roode leger. Opvallend is de buitengewoon sterke opeenhooping van troepen en materiaal vooral van tanks, aan Sovjet-Russische zijde. Het 'front waartegen de bolsjewisten hun aan vallen richten, is nauwelijks 50 K.M. breed en dit wijst er op, dat het doel is door de Duitsch- Roemeensche linie te breken en zich zoo den weg naar Roemenië te openen. Het concen- treeren van zulke sterke strijdkrachten op een smal front is voor de Sovjet-Russen een nieu we taktiek. Tot dusver heeft deze evenwel nog geen succes gehad. Verder naar het Noorden onderneemt het roode leger minder krachtige aanvallen, die wel als afleidingsmanoeuvres bedoeld zijn. De aanvallen, die de Sovjet-Russen de vo rige week bij Jassy hebben ondernomen, had- dpn, naar men te Berlijn thans aanneemt, hoofdzakelijk ten doel de Duitsche legerleiding op een dwaalspoor te brengen en haar ertoe te brengen de in het Zuiden staande reserves in dezen eenen sector in den strijd te werpen en vervolgens in den van reserves ontblooten sector tot den hoofdaanval over te gaan. Vooralsnog spreekt men nog niet van een Sovjet-Russisch offensief. Men houdt er in- tusschen van Duitsche zijde rekening' mede. dat de bolsjewisten, hun gewoonte getrouw, op andere punten van het front aanvallen op grootere schaal zullen ondernemen. De aanvallen richten zich in hoofdzaak naar het Zuiden. Kennelijk is het de bedoeling eenerzijds zich meester te maken van de Kar pathenpassen. anderzijds door te stooten naar de Donaumonding, terwijl de strategische op zet ten slotte schijnt te zijn, het afweerfront aan het wankelen te brengen om de Zuidoost- Europeesche staten van Duitschland los te kunnen maken. Opperbevelhebber der Japansche vloot gesneuveld. De opperbevelhebber der vereenigde Japan- sche vloot, admiraal Koga, is gesneuveld, toen hij aan het front uit een vliegtuig de operaties leidde. Admiraal Tojoda is benoemd tot zijn opvolger. De Japansche marine en met haar het ge- heele Japansche volk betreuren het over lijden van den opperbevelhebber. Onder zijn leiding heeft de Japansche vloot in talrijke gevechten groote successen be haald, b.v. de zes luchtslagen in de wateren van Bougainville en den slag op de Gilbert- eilanden. De Tenno heeft hem posthuum bevorderd tot groot-admiraal. Tevens heeft de Tenno groot-admiraal Koga de orde van den Gou den Draak eerste klasse verleend. Admiraal Tojoda is even oud als zijn voorganger. In den loop van zijn carrière is hij o.m marine-attaché te Londen geweest, opperbevelhebber van het duikbootwapen en chef van den staf der Japansche vloot. In 34 dagen 35 torpedojagers tot zinken gebracht. In marinekringen te Berlijn wees men er in het bijzonder op, dat de formaties Anglo-Amerikaansche convooi-beveili- gingsvaartuigen in 34 dagen 35 torpedo jagers hebben verloren. Men doet dit, omdat in het Duitsche weer- machtbericht is medegedeeld, dat alleen door Duitsche duikbooten in de eerste vier dagen van Mei acht Britsche of Amerikaansche torpedojagers in den grond zijn geboord. In April werden door Duitsche wapens, zooals bekend, 27 Anglo-Amerikaansche torpedo jagers, die Engelsche ravitailleeringsconvooien beveiligen, vernietigd. Men spreekt in wel ingelichte kringen te Berlijn over een „ur&n- plan der vernietiging" en terecht, daar den laatsten tijd inderdaad iedere 24 uur een Anglo-Amerikaansche torpedojager met suc ces werd getorpedeerd. De vaartuigen had den bemanningen van gemiddeld 120 tot 170 koppen. Gandhi vrijgelaten. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft het ministerie voor Indië hedenoch tend het volgende besluit ten aanzien van de vrijlating van Gandhi bekend gemaakt: „Met 't oog op de medische rapporten ten aanzien van den gezondheidstoestand van Gandhi, heeft de regeering van Indië beslo ten hem onvoorwaardelijk in vrijheid te stellen. Dit besluit is enkel en alleen geno men op grond van de medische bevindingen. De vrijlating zal Zaterdag 6 Mei om 8 uur des ochtends geschieden." Van den tegenaanval in den Zuidelijken sector van het Oostelijk front. Tusschen Tarnopol en Stanislau heeft de dooi ge durende de laatste dagen de straten in een modderpoel herschapen. Slechts te voet is het een afdeeling wielrijders van een regiment jagers mogelijk vooruit te komen. (PK Otto-Paul-Atl.-H. P. c) Keuring Germaansche weersportkampen. De eerstvolgende keuring voor de Ger maansche Weersportkampen is vastge steld op Woensdag 10 Mei 1944 van 9-14 uur, Plein 1813 nr. 3, Den Haag. In aan merking komen alle gezonde jongens, die den leeftijd van 16 jaar bereikt hebben. Profiteer ook eens van deze 4 weken ont spanning. sport, velddienst, enz. in de prachtige bergstreken van Duitschland. Inlichtingen: Aanmeldingsbuveau voor Germaansche Weersportkampen, Ko- ningslaan 9, Utrecht, Stimson over het doel der bombardementen Honderden Amerikaansche ingenieurs zijn zoojuist van Groenland naar de Ver eenigde Staten teruggekeerd. Gelijktijdig werd bekend gemaakt, dat op Groenland groote steunpunten gereed zijn gekomen na twee jaren heroieken strijd tegen de ele menten. Naar de New-Yorksche correspon dent van de Evening Standard meldde, zijn op dit strategisch zeer gunstig gelegen ge bied in het Noorden groote vliegvelden, hangars, alsmede troepenkampen en radio stations gereed gekomen en in gebruik ge nomen. De invasiekoorts in Amerika heeft zijn hoogste stand bereikt. Alle redacties zijn in alarmtoestand. Niemand kan ook maar één dag vrij af krijgen. De kerken door het ge- heele land is aangezegd, onmiddellijk de klokken te luiden, wanneer de invasie een aanvang neemt, om de geloovigen op te wekken deel te nemen aan de bidstonden. Het sein hiertoe zal via de radio worden ge geven. Kapitein Monroe Johnson, chef van het bureau voor vervoer in oorlogstijd heeft door middel van de pers aan alle Amerika nen het verzoek gericht niet te reizen wan neer de operaties in het Westen aan den gang zijn. Al het spoorwegmateriaal, waar over de Vereenigde Staten beschikken, zal dan nog slechts mogen worden gebruikt voor het vervoer van gewonden en het transporteeren van oorlogstuig en proviand naar de havens aan de kust. De bombardementen die in den laatsten tijd door de Geallieerden op het Duitsche transportverkeer worden uitgevoerd, moe ten worden beschouwd als voorloopers der invasie, heeft Stimson verklaard op een Donderdag gehouden persconferentie. Er wordt mede beoogd de Duitsche ravitail leering' te desorganiseeren en zoo mogelijk geheel te niat te doen. Maarschalk Rommel aan de Middellandsche Zee. Rommel heeft de kustverdedigingswerken aan de Middellandsche Zee geïnspecteerd. Tijdens zijn tocht heeft de maarschalk zich van de stabiliteit aller onderdeelen overtuigd. VOORPOSTENBOOTEN DER KRIEG5M ARINE LOOPEN UIT. NEERLANDS JEUGD STRIJDT VASTBERADEN NAAST HAAR DUITSCHE KAMERADEN. EN VROOLIJK KLINKT VAN BOORD TOT BOORD WIJ VAREN UIT ROND ZUID EN NOORD; VOORUIT NU JONGENS, VLUG IN T WANT HET IS VOOR VOLK €N VADERLANDt «sfe. Indiensttreding bij de Kriegsmarine is mogelijk voor iederen Nederlander tusschen 17—45 jaar. Aanmelding en inlichtingen bij de Marineannahme- stelle West, Plompetorengracht 24, Utrecht; alle Hafen- en OrtslcofflWian daniurea.ea.bi} de .verschillende ii -Meldestellen in Nederland.: KORT NIEUWS De Argentijn- sche regeering heeft het opslaan en verschepen van graan aan den staat getrokken met het doel hoo- ge onkosten te vermij den en een verbetering tot stand te brengen van de prijzen voor de landbou wers. Het vroegere N ieuw-Zeeland- sche parlements lid Charles Bos- well is benoemd tot gezant in de Sovjet Unie. De aardver schuivingen, die als gevolg van de onlangs voorgeko men aardbeving in Noordwest Anatolië ontston den, hebben ge leid tot ontdek king van een rijke steenkolenlaag van een bijzonder goede kwaliteit. De processen tegen Italiaansche generaals en ad miraals, die van landverraad ver dacht worden, zijn tot nader order uitgesteld. Boedapest gebombardeerd. Wederom hebben Anglo-Amerikaansche terreurvliegers vannacht woonwijken der Hongaarsche hoofdstad gebombardeerd. De Britsche minister van gezondheid heeft in het Lagerhuis verklaard, dat twee millioen Engelschen nog steeds water uit een put moeten gebruiken, omdat zij geen waterleiding hebben. Tijdens den nachtelijken terreuraanval ontstonden te Boedapest op verscheidene plaatsen branden en schade aan gebouwen. Hongaarsche jachtvliegtuigen dwongen den vijand tot den strijd en ook de luchtdoel artillerie was met goede uitwerking werk zaam. Tot nu toe is gerapporteerd, dat ver scheidene vliegtuigen werden neergeschoten. In de vroegere ochtenduren van den 5en Mei vlogen vijandelijke vliegtuigen uit het Noorden komend in Zuidelijke richting over Hongaarsch gebied. Heeft Pétiot een dubbelganger? De buren van den massamoordenaar Pétiot zijn Vrijdag als getuigen gehoord. Eigenaardig is dat verscheidene personen verklaarden, dat dr. Pétiot in de straat is gezien in den tijd, dat hij volgens de gerech telijke documenten in de gevangenis had gezeten. Verder hebben de getuigen verteld over een dubbelganger van Pétiot. Omtrent de gewoonten van hun buurman, zeiden de getuigen, dat hij al twee jaar, over het alge meen tegen zes uur 's middags per fiets, vaak met een aanhangwagentje daaraan, in zijn villa aankwam. Zes maanden voor de ont dekking van de moordzaak tot aan het be kend worden van de massamoorden, kwam bijna iederen dag tegen 11 uur een paard en wagen, die voor de moordvilla bleef staan. Wat speelt zich in China af? De News Chronicle publiceert een artikel van zijn correspondent te Tsjoenking, Stuart Gelder, die thans in Britsch-Indië vertoeft, teneinde vandaar zonder vrees voor de Chi- neesche censuur zijn berichten te kunnen verzenden. Hij verklaart, dat de liberale elementen in Tsjoenking meer en meer ter rein verliezen. De minister van oorlog, Tsjing, die .de voornaamste belemmering vormt voor een toenadering tot de communisten in Noord- China, zit vast in het zadel. Wanneer men dezen zijn gang had laten gaan, dan zou hij reeds lang deze communisten hebben aan gepakt. Slechts het persoonlijk ingrijpen van Tsjang-Kai-sjek, die de Amerikanen niet wil ergeren, heeft hem dat belet. Het staat ech ter vast, zoo vervolgt de correspondent, dat de Kwo min Tang-regeering en haar legers, ongeacht de beperkte reserves, in den oorlog tegen Japan niet meer met die energie strij den, welke zij wel aan den dag zouden kun nen leggen. Er zijn n.l. voortdurend een half millioen van de beste troepen van Tsjoenking op de been om de communisten in het Noor den te blokkeeren. Badoglio onder controle van Moskou. Volgens een radiobericht uit het bezette Zuid-Italië is de bekende communist Tog- liatti, minister zonder portefeuille in het kabinet van Badoglio, naar Moskou ont boden voor het uitbrengen van rapport. De vijf communisten, die lid zijn van het ka- binet-Badoglio, hebben zich aaneengesloten om de werkzaamheden van de regeering- Badoglio te controleeren. De Marxistische burgemeester van Napels heeft aan Stalin, Roosevelt, Churchill en Eisenhower, Mont gomery en Clark het eereburgerschap vail Napels aangeboden. Stettinius te Washington terug. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is Stettinius Donderdag van Londen naar Washington teruggekeerd. Het Amerikaansche tijdschrift Time schrijft dat Huil bij het aftreden van Sum ner Welles besloten heeft een van het mi nisterie van buitenlandsche zaken onafhan kelijke buitenlandsche politiek te voeren, die niet eenvoudig achter de persoonlijke besluiten van Roosevelt en Churchill zou hinken. Dit streven leidde tot Britsch-Ame- rikaansche spanningen, die de vrees deden opkomen, dat nog voor het einde van den oorlog de Anglo-Amerikaansche rivaliteit op economisch en politietiek gebied acuut zou worden. De reis van Stettinius moet derhalve in de eerste plaats beschouwd worden als een poging om de goede betrek kingen tusschen het Amerikaansche minis terie van buitenlandsche zaken en het Brit sche Foreign Office te herstellen. Telescopen en kijkers in Britsch kustgebied verboden. Het bezit van telescopen en verrekijkers is aan de Britsche burgerbevolking die woont in een zóne van drie mijl in bepaalde gebieden der Britsche kust, door een verordening van de admiraliteit verboden. Het gaat hier vooral, luidt een via de radio gegeven verklaring', om bepaalde gebieden in Schotland en de omgeving van de Clyde en Eorth. Bezittingen van Napoleon gestolen. Donderdagnacht is ingebroken in het mu seum van het kasteel Malmaison. De dieven hebben historische voorwerpen geroofd, die aan Napoleon en keizerin Josephine hadden toebehoord, o.m. een sabel van Bonaparte met gouden greep en versierd met edelgesteenten. Verder werden nog ontvreemd twee gouden horloges van den keizer en een ring van kei zerin Josephine. Een kom en een kan van ge dreven zilver, waarvan Napoleon zich op Sint Helena had bediend, werden teruggevonden in het park. j -

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1