Haarlemsche Courant Stormloop op Sebastopol Toenemende druk der Geallieerden op de neutralen Flinke kerels melden zich voor den strijd tegen het bolsjewisme Moskou ontstemd over Zwitserland Groote verliezen voor de communisten op den Balkan 289e Jaargang No. 11)7 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel, Advert. 10724, Jledactie locoo Postgiro 134,958 Haarïcrasehe Ct, HaarBein Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. Hoofdredacteur: F» C. Berks Niemosbktd voor Noord-Holland Kennemer Editie Maandag 8 Mei 1944 Verschijnt dsigeiyks, te ©halve op SJon- en Feestdagen Dru&fces^: Z. B. Spaanse 12, Tel, i&H&i Kantoor ïJitmiden: Rembrandtiaan 35» Mmuidea-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven ua.rn.inie, Haari^na K im De maatregelen, welke Londen en Washington op Spanje toepasten. Hosre waarschijnlijk niet terug naar Madrid. Britsche pers. en radio, «"fesnpagne tegen Portugal. Amerikaansche pressie op Zweden. Tot dusver is, gelijk bekend, altijd, slechts van Zwitsersche zijde een standpunt ingeno men ten aanzien van de kwestie eener hervat ting der betrekkingen met de Sovjet-Unie, Thans geeft de Stockholuische correspondent van de Tribune de Genève over dit thema uit voerige uitlatingen weer uit Sovjet-Russische bron. De Sovjet-Russische vertegenwoordigers in Stockholm, zoo meldt deze correspondent, heb ben verklaard, dat Zwitserland bewezen heeft het conservatiefste land van Europa te zijn door de Sovjet-Unie niet te erkennen. De Sovjet-Russen schijnen over deze „Zwitser sche halsstarrigheid" ontstemd te zijn. Men herinnert zich in de Sovjet-Unie de oude be zwaren, die men tegenover Zwitserland meent te hebben, en het is niet zeker, dat men be reid is, het verleden te laten rusten. Bondsraad Etter heeft Zondag op den .partij dag van de Zwitsersche conservatieve volks partij het woord gevoerd over de positie van Zwitserland in het vijfde oorlogsjaar. Hij zeide o.a.: Over de grondslagen en richtlijnen van onze groote landspolitiek kunnen en mogen geen essentieele verschillen van meening ontstaan: Duidelijke, absoluut loyale en van geen con junctuur afhankelijke neutraliteit, voortdu rende en onbuigzame wil tot verdediging van de onafhankelijkheid en neutraliteit van ons land met gewapende hand en met gebruik van 'al onze krachten, doch een even vastbesloten bereid zijn om onze neutraliteit helpend en liefhebbend in dienst van de lijdende rnensch- heid te stellen voor zoover dit maar in onze kracht en binnen onze mogelijkheid ligt. Het lijkt mij niet overbodig te verklaren, dat de kalme, vaste wil tot volharden en tegenstand bieden, welke .ons volk tot dusver met zoo indrukwekkende hardheid tot uit drukking heeft gebracht, vandaag en morgen niet minder hard mag zijn dan gisteren. Reeds de naaste toekomst kan gebeurtenissen ople veren, die den oorlog in een nieuwe faze dwingen, hem echter ook dichterbij onze gren zen dringen en invlood uitoefenen op onzen economischen en (militairen toestand. Spanje. De woordvoerder van het Duitsche ministe rie van buitenlandsche zaken heeft medege deeld, dat uit uitingen van den Bri'tschen am bassadeur te Madrid, Sir Samuel Hoare, is gebleken, dat Sir Samuel, die zich op het oogenblik op weg naar Londen bevindt, ver moedelijk niet naar Madrid zal terugkeeren. Dit beteekent, dat de EngelSche regeering in de toekomst vermoedelijk geen ambassadeur meer te Madrid zal hebben, die, zooals Hoare, erop uit is, met het Spanje van generaal Fran co tot een accoord te komen. Hieruit blijkt tevens naar de me,ening van de Wilhelm- strasse, dat de vijandschap van Engeland tegenover het nieuwe Spanje door het jongste verdrag niet geringer is geworden. Een vooraanstaande persoonlijkheid van het Spaa'nsc'he bedrijfsleven .heeft aan den Madri- Jeenschen vertegenwoordiger van het D.N.B over de tusschen Spanje en de Anglo-Ameri- kanen bereikte overeenkomst verklaard, dat de te Londen en Washington aangeheven triomfkreten in geen verhouding staan tot het resultaat, dat noch indrukwekkend, noch bij zonder fair genoemd kan worden. De Anglo-Amerikaansche onderhandelaars hadden van Spanje pas bepaalde concessies gekregen, nadat zij drie maanden lang alle middelen van den politieleen en economischen druk te baat hadden genomen en door een regelrechte gedeeltelijke blokkade Spanje aan den rand van een catastrofe .hadden gebracht. In dezen even ongelijkén als tegen het vol'ken- recht indruischenden strijd tusschen oorlog voerende groote mogendheden en het nog onder de gevolgen van den driejarigen burger oorlog lijdende neutrale Spanje, heeft de re- geering te Madrid ten deele moeten toegeven, om de ergste gevolgen allereerst van de natie verwijderd te houden. Ook omtrent het lot der Italiaansche oor logsschepen werd pas een besluit, genomen na het ontvangen van de uitspraak van een inter nationaal krijgsgerecht, zoodat deze schepen in geen geval gebruikt zullen worden bij de aangekondigde invasiehandelingen. Wat de overige dingen betreft, in het algemeen gaat het hier Slechts om reglementaire kwesties die al geruimen tijd hangende waren en o.m haar interpretatie, waardoor de Spaansch- Duitsche betrekkingen in geenendeele bena deeld worden. Op grond van de overeenkomst heeft Spanje de mogelijkheid, den na den bur geroorlog met kracht yego'nnen opbouw voort te zetten, en dien te stellen in dienst eener Europeesche nieuwe ordening. Portugal. Aftonbladet meldt uit Washington, dat Woensdagavond dringende besprekingen zijn gevoerd tusschen Londen en Washington, naar aanleiding van het feit, dat Portugal gewei gerd heeft den uitvoer van wolfram paar Duitschland stop te zetten. Portugal zou als motief voor de weigering hebben opgegeven, dat handelsverdragen even heilig zijn als po litieke bondgenootschappen. Krachtens de Engelsch-Amerikaansche cam pagne tegen Portugal schrijft het Amerikaan- sche blad Washington Post: De tijd om de regeering te Lissabon met zijden handschoe nen aan te pakken is nu voorbij. Portugal moet beslissen, wiens bondgenoot 'het is, en gauw. De hoofdredacteur van het Portugeesche blad Voz, publiceert een scherp protest tegen de houding, die de Britsche -omroep en ver scheidene Engelsche bladen tegenover andere neutralen aannemen. Hij merkt allereerst op, dat hij van oudsher een 'vriend van Engeland i.s geweest, zoodat hij niet gedreven wordt, door kwade bedoelingen jegens Engeland. Wat eenig'e En gelsche bladen en vooral de Britsche omroep echter ten aanzien van Portugal presteeren, vormt een flagrante tegenstelling tot de ver klaringen van verantwoordelijke Britsche staatslieden, die steeds het grootste begrip voor de Portugeesche belangen hebben doen blijken. Over de aanvallen door den aether in de Portugeesche taal schrijft hij: „Wij zijn ten hoogste verbaasd over de onrechtvaardige en volstrekt incorrecte wijze, waarop zekere Portugeesche sprekers van de B.B.C. zich uit laten over Portugal en de Portugeesche re geering smadelijk te bejegenen en wanneer dat in de Portugeesche taal geschiedt, ver raadt dat een uitgesproken vijandige houding en het plan het Portugeesche volk tegen zijn eigen regeering op te ruien. Wie dat toelaat kan zich stellig niet op een vriendschappelijke houding beroepen. Wil men een burgeroorlog onder de Portugeezen verwekken? Ten slotte zegt de schrijver, dat de uitzendingen een.fla grante inmenging vormen in de Portugeesche binnenlandsche politiek. Zweden- De Amerikaansche couranten publiceerden Zaterdag berichten van hun correspondenten uit Washington, waaruit blijkt, dat de Ver- eenigde Staten een versterkten druk uit oefenen op Zweden, om den uitvoer van kogellagers naar Duitschland stop te zetten. Volgens een officieel bevestigd bericht zal de Amerikaansche zaakgelastigde te Helsin ki, Gullion, een reis van verscheidene dagen naar Stockholm maken; 8 Mei vertrekt hij, waarschijnlijk zal hij een week in Stockholm blijven. De druk op Zweden nadert thans klaar blijkelijk geleidelijk zijn hoogtepunt, zoo meldt Svenska Dagbladet. In officieele krin gen te Washington neemt men aan, dat het Amerikaansche ministerie van buitenland Keuring Gerr/taanscha weersportkampen. De eerstvolgende Reuring voor de Ger- maansche Weprsportk'ampen is vastge steld op Woensdag 10 Mei 1944 van 9-14 uur, Plein 1813 nr. 3, Den Haag. In aan merking komen alle gezonde jongens, die den leeftijd van 16 jaar bereikt hebben. Profiteer ook eens van deze 4 weken ont spanning, sport, velddienst, enz. in de prachtige bergstreken van Duitschland. Inlichtingen: Aanmeldingsbureau voor Germaansche Weersportkampeu, Ko ningslaan 9, Utrecht. sche zaken met zijn plannen betreffende economische sancties na den oorlog tegen personen en maatschappijen, die hun handel met Duitschland blijven voortzetten, Zweden en Portugal wil treffen. Tegelijkertijd gaat de anti-Zweedsche perspropagamda met volle kracht voort. Naar den indruk van den Zweedschen correspondent, heeft deze pers campagne ook de openbare meening beïn vloed. Dit blijkt o.ïn. ook hieruit, dat de, door het Zweedsche rei-s- en informatiebureau in New York gedistribueerde Zweedsche pro pagandafilms de vorige maand en vooral ook de laatste week, een belangrijk minderen afzet hebben gehad dan vroeger en deels met onvriendelijke commentaren teruggezonden zijn aan het Zweedsche inlichtingenbureau te New York. Te Stockholm is een congres van Zwèed- sche communisten geopend; 360 vertegen woordigers uit het geheele land waren aan wezig. Tezamen met de genoodigde gasten rekent men op 500 deelnemers. De bladen verklaren, dat dit het grootste communisti sche congres is, dat ooit in Zweden is ge houden. De Zweejdsche neutraliteit is opnieuw ge schonden: een klein aantal vreemde vlieg tuigen is, volgens een bericht van ihet Zweed sche telegraafagentschap, Zondagochtend in Zuid-Oostelijke richting de Westkust van de Zuid-Zweedsche provincie Schonen gepas- seerd en vloog vooral boven bet gebied van Malmö. De Zweedsche luchtdoel-artillerie kwam in actie. Groot aantal vliegtuigen neergeschoten. Bezetting houdt stand. Aan vallen ten Oosten van de Sereth ineengestort. Plaatsen in Roemenië gebombardeerd. Roede Krufsschip voor Z. Fransche kust aangevallen. In Oost-Bosnië S groote benden uiteengeslagen. Aanval op Servisch gebied verhinderd. Het Duitsche weermaeht'bericht van Zater dag luidde: Voor Sebastopol is de vijand, onder bij zonder hevig artillerievuur en met onaf gebroken gebruik van sterke strijdkrach ten van het luchtwapen weer tot den aan val overgegaan. 1 Deze strandde op den taaien tegenstand en de vastberaden tegen aanvallen van formaties van eenheden van leger en de marine, benevens van Roemeensche troepen. Duitsche jagers en slagvliegtuigen grepen doeltreffend in de gevechten in en schoten, zonder zelf ver liezen te lijden, 30 Sóvjet-Russiscbe vlieg tuigen neer. Teri Oosten van den Roemeenschen Sereth zijn ook Vrijdag" verscheidene vrij sterke aan vallen der bolsjewieken ineengestort in het Keuringen Waffen SS (Wiking), SS Wachtbataillon, Landstorm Nederland, Kriegsmarine, Germaansche SS IN Nederland. Het SS Ersatzkommando deelt mede: Op de volgende data zullen de keuringen plaats hebben voor boven staande formaties: 10 Mei fr—12 uur Rotterdam, Deutsche Oberschule, Westerlaan 1, 11 Mei 8—12 uur Den Bosch, Hotel Noordbrabant, Markt 45. 11 Mei 1518 uur Venlo, Deufcsches Haus, Egmondstraat 16. 12 Mei 8—12 uur Arnhem. Café Royal. 12 Mei 1518 uur, Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 13 Mei 8—12 uur Groningen, Heerestraat 46. 13 Mei 1517 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 15 Mei 8—13 uur Amsterdam, Dam 4. 16 Mei 8—12 uur Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. 16 Mei 1517 uur Amersfoort, SS Wachtbataillon 3, Leusderwsg. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmid delen, kolen'étc. Personen tusschen 1935^|aar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de te werkstelling, kunnen zich feveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen SS kan ieder worde11, die na minstens een jaar diensttijd z}jn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft toewezen. Zijn schoolopleiding is niet do or sla g geve nd Gratis reisbiljetten voor de heen- en terusreis zyn verkrijgbaar bij de navolgende Netoenstellen der Waffen SS. Amsterdam, Dam 4;) Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30; en eveneens bij het SS Ersatzkommando, Korte Vijverberg no. 5 Ben Haag. Voor de Kriegsmarine, Marine-Annahmestelle West, Utrecht, Plompetorengracht 24. Bij onze Vrijwilligers. In goede kameraadschap wijden de oudere Vrijwilligers de jongere in de frontgeheimen in. (ES PK Hoffmann-Q-H P. c) KORT NIEUWS Victor Ema nuel heeft bij 'de Londensche Zoo 2 jonge leeuwgn besteld. Deze zou den bestemd zijn voor den Negus van Abessinië als schadeloosstelling voor het feit, dat de leeuwen, die 'deze in zijn bezit had, tijdens den Atoessijnsc&en veldtocht zouden zijn geroofd. In Mei begint ook in Hongarije de verplichte ar 'beidsdienst voor vrouwen. Voor- loopig zullen meisjes, en vrou wen zonder kin deren, tusschen 18 en'30 jaar in voor den oorlog be langrijke fabrie ken te werk wor den gesteld. Thans verschij nen ook Iersche firma's op de zwarte lijst der Ver. Staten. Een aanvulling' ver meldt de namen van 38 firma's in Eire. Van de Sp'aansche firma's zijn er tien bij g'e komen en is er één geschrapt, ter wijl er thans ook tien Portugeesche firma's op gezet zijn. De Alge- meene Nederland sche Bond van Gepensionneerden gevormd door o ud-amb tenaren en weduwen van ambtenaren, her denkt dezer dagen zijn 25-jarig be staan. Het zilve ren feest van dezen foohd, die thans omstreeks 10.000 leden telt, zal Dinsdag 9 Mei worden gevierd in „Hof van Hol land" te Hilver sum. geconcentreerde afweervuur. Formaties ge- vechts- en slagvliegers hebben ook hier met succes onze afweer gesteund en 11 tanks ver nietigd, benevens talrijke stukken geschut en ravitailfoeringsvaartuigen van den vijand. De besteding van hef spoorwegverkeer der Sovjets is overdag en des nachts met succes voortgezet. Sterke formaties Duitsche gevechbs vliegtuigen hebben Vrijdagnacht een gecon- centreerden aanval gedaan op 't station Kief- Darnitsa. Er ontstonden zware verwoestingen in de stationsinstallaties. Uit het landingshoofd van Nettuno en van het front in Zuid-Italië wordt levendige we- derzijdsche activiteit van stoottroepen ge meld. Verscheidene vijandelijke steunpunten werden met hun bemanning opgeblazen. In Oost-Bosnië hebben Duitsche troepen onder moeilijke terreuromstandigheden en tegen hier en daar harden weerstand i'n vijf groote communistische benden uiteen geslagen. Tegelijkertijd verijdelden Duit sche en Bulgaarsche troepen, gesteund door eenheden van het Servische vrijwil ligerscorps en nationale Servische forma ties, de poging van communistische ben den om vasten voet te krijgen in Servië. Amerikaansche bommenwerpers hebben in den loop van Vrijdag aanvallen gedaan op Ploesti en Turnu Severin, welke schade en verliezen onder de bevolking tengevolge had den. Dpor Duitsche en Roemeensche lucfitver- dedigingsstrijdkrachten werden 47 der aanval lende vliegtuigen, hoofdzakelijk viermotorige bommenwerpers, ten val gebracht. Het Duitsche weermachtbericht van Zon dag luidt als volgt Voor Sebastopol zette de vijand zijn zeer krachtig door artillerie en slagvliegtuigen gesteunde aanvallen vooral in den Noorde lijken sector voort. Zij werden in heen-en weer golvende gevechten afgeslagen, plaatse lijke penetraties werden afgegrendeld. Boven de Krim werden door jacht- en slagvlieg tuigen wederom 34 Sovjet-vliegtuigen neer geschoten. In de gevechten der laatste weken heeft kapitein Von Lücken, bataljonscom mandant bij een grenaöersregiment, zich door buitengewone dapperheid onderscheiden. Ten Noorden van Jassy, ten Oosten van Polozk en ten Zuiden van Pskof bleven vrij zwakke aanvallen der bolsjewisten zonder resultaat. In de periode van 4 tot 6 Mei verloren de bolsjewisten aan het Oostelijk front 140 vliegtuigen. Op het landingshoofd van Nettuno stort ten verscheidene vrij hevige vijandelijke aanvallen in het geconcentreerde afweervuur of in den strijd van korten afstand ineen. In den strijd tegen communistische benden op den balkan verloor de vijand in de maand April 11.380 man aan dooden, 3871 aan ge vangenen en talrijke overloopers. Amerikaansche bommenwerpers deden Za terdag weer een aanval op verscheidene plaatsen in Roemenië. Vooral in het stads gebied van Kroonstad ontstonden schade aan gebouwen en verliezen onder de bevolking'. Drie-en-twintig vijandelijke vliegtuigen, meest viermotorige bommenwerpers, werden neergeschoten. Hierbij onderscheidden Roe meensche jachtvliegers zich bijzonder. Bij de afweer van vijandelijke luchtaan vallen op eigen convooien vernietigden be schermingsvaartuigen der marine, scheeps- afweergeschut en marine-artillerie voor de kust van Noorwegen en Nederland en op de Zwarte Zée 15 bommenwerpers en torpedo vliegtuigen. Voor de Zuid-Fransche kust vielen Brity sche vliegtuigen het in dienst van het Roode Kruis varende Spaansche s.s. Christina aan, hoewel het duidelijk was gekenmerkt. De bemanning leed verliezen. Ook de commis saris van hét Internationale Roode Kruis werd gewond. Bij aanvallen van - formaties vijandelijke bommenwerpers op het Westelijke bezette gebied werden vijf vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Zaterdagnacht lieten enkele Britsche vlieg tuigen bommen vallen op Wesp- en Zuidwest- Duitschland."

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1