Haarlemsche Courant Twee terreuraan vallen zonder grondzicht op Berlijn. Flinke kerels melden zich voor den strijd tegen het bolsjewisme r# M WÈSê Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie K De situatie te Sebastopol. Sowjet-expansie in bet midden-Oosten. Gouden wegen op Nieuw Guinea. mWigÊSÊWÊÊi l 3#9e Jaargang No. 106 X X Bureaux: Groote HouUtraat »s. Tel. Advert. 10*35, Redactie lows Postgiro 135958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendapleta St, Tel. isas Hoofdredacteur: F. C. Derke Dinsdag 9 Mei 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. Ii. Spaarne 12. Tel, l&7|f Kantoor IJ muiden: Rembrand tlaan 35, IJmuiden-Oost Ui tg,: Graf. Bedrijven Dam ia te, Haarlem Vooral schade aan woonhuizen en cuitureele instellingen. Zondag eerste aanval, de tweede Maandagmorgen. Luchtslagen boven midden.Duitschland. Afweerslag aan de Proeth geëindigd. Divisie „Grossdeutschland" onderscheidt zich. weermacht bericht luid't ah Het Duitsche volgt: Voor Sebastopol viel de vijand ook Zon dag onder hevig artillerievuur met sterke strijdkrachten aan. Terwijl het hem in den Zuidelijken sector gelukte na verbit terde gevechten een penetratie tot stand te brengen, sloegen onze troepen in den Noordelijken sector alle vijandelijke aan vallen uiteen. Bij de afweer van krachtige aanvallen van vijandelijke £lag- en jachtvliegtuigen wernie- tig&en onze formaties jacht- en slag vliegtui gen alsmede luchtdoelartil'lerie der lucht macht 130 Sovjet Russische vliegtuigen. Luitenant Lambert schoot i;n luchtge vechten alleen 14 toestellen neer. De negende divisie luchtdoelartillerie, onder bevel van mcnisia^en werd»" tot dusver ontvangen zware afweergevechten op de Xrim opnieuw bijzonder onderscheiden.' Zij kon Zondag haar 1400ste neergeschoten vliegtuig rapporteeren. Ten Oosten van de Roemeensche Sereth veroverden pantsergrenadiers in harde ge vechten een domineerend heuvelterrein. Vijf tien vijandelijke pantserwagens en 41 stukken geschut werden vernietigd, talrijke gevange nen werden gemaakt. Tusschen Proeth en Moldavië is de op 26 April begonnen afweerslag voorloopig geëin digd. De doorbraak, die de bolsjewisten met 20 infanterie- en verscheidene pantserdivisies tot stand trachtten te brengen, mislukte dooi de taaie, verbeten afweer der onder bevel van den generaal der infanterie Wö'hler staan de Duitsche en Roemeensche troepen, die door formaties der Duitsche en Roemeensche luchtmacht in voorbeeldige wapenbroeder schap schitterend werden gesteund. De vijand leed niet alleen zware bloedige verliezen, doch verloor ook 386 pantserwagens, 92 stuk ken geschut en 100 vliegtuigen. In deze ge vechten heeft zich de pantsergrenadierdivifie „Grossdeutschland" onder luitenant-generaal Von Manteuffel bijzonder onderscheiden. Op het landingshoofd van Nettuno onder nam de vijand plaatselijke aanvallen, die af geslagen werden. Vèrdragend geschut be stookte met goede uitwerking benzine- en munitie-opslagplaatsên van den vijand. Britsch-Amerikaansche formaties bommen werpers richtten Zondag overdag en Zondag nacht terreuraanvallen op het stadsgebied van Boekarest, waar zij schade en verliezen onder de bevolking veroorzaakten. Duitsche en Roemeensche luchtverdedigingsstrijdkrach ten schoten 14 vijandelijke vliegtuigen neer. Bij gesloten wolkendek ondernamen tal rijke Amerikaansche bommenwerpers een terreuraanval op de Rijkshoofdstad en op verscheidene plaatsen in West-Duitsch- land. Vooral in het stadsgebied van Ber lijn ontstond schade aan woonhuizen, cui tureele instellingen en verliezen aan per sonen. Zondagnacht wierpen enkele Britsche vlieg tuigen bommen in het gebied van Keulen en Dusseldorf. Door luchtverdedigingsstrijd krachten werden bij deze aanvallen, alsmede Volgens een bericht van den Londen- schen correspondent van Morgontidnin- gen, wijdt men in Engelsche kringen aan dacht aan het feit, dat de activiteit van Sovjet-Rusland in de landen van het midden-Oosten aan het toenemen is. Men is van meening dat Moskou doende is om de Islam voor zich te interesseeren. Het is onweerlegbaar dat de Sovjet-diplofnatie in het midden-Oosten eenig resultaat in de Mohammedaansche wereld heeft geboekt. Volgens verscheidene berichten gaat Engeland over tot versterking van zijn in Zuid-Iran geconcentreerde troepen door het toevoegen van nieuwe Indische regimenten.^Opmerkelijk is, dat Sovjet- Rusland tijdens de laatste weken zijn garnizoens in Noord-Iran eveneens heeft uitgebreid. Dientengevolge is het aantal in Iran ge- stationneerde troepen thans grooter dan ooit. Ook naar Irak zijn Indische troepen ver scheept. Uit Tebris verluidt, dat de Sovjet-bezet- tings-autoriteiten aldaar de gearresteerden thans naar de Sovjet-Unie zullen overbren gen, daar de gevangenissen in het geheele gebied overvol zijn; 3200 Iraneezen zijn reeds naar het Noorden gebracht. In de Egyptische hoofdstad zijn besprekin gen gevoerd tusschen een vertegenwoordiger van Saoedi-Arabië en het Sovjet-Russische gezantschap in Egypte. Naar verluidt is het resultaat, dat Ibn Saoed toestemming heeft verleend tot de installatie van een diploma tieke vertegenwoordiging der Sovjets in Hedsjas. Naar S.P.T. werd meegedeeld, zou hierbij van Engelsche zijde echter zelfs be middeling zijn verleend. De Russische ver tegenwoordiging zou, in overeenstemming met het nieuwe Sovjet-consulaat in Jeruza lem, overwegend uit Mohammedanen be staan. boven de bezette5gebieden in het Westen 26 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 17 vier motorige bommenwerpers, ten val gebracht. V Berljjn. Krachtige formaties Amerikaansche bom menwerpers zijn Maandagochtend, gebruik makend van een volkomen gesloten wolken dek, het gebied van het Duitsche rijk binnen gedrongen en hebben opnieuw e;en terreur aanval ondernomen op Berlijn. De aanval geschiedde zonder eenig zicht op den grond. Ook uit imidden-Duitschland wordt melding gemaakt van uitgeworpen bommen. De for maties Amerikaansche bommenwerpers, die krachtige bescherming van jachtvliegtuigen hadden, werden reeds aangevallen door krach ten der Duitsche luchtverdediging, toen zij de grenzen van het Duitsche rijk bereikten. Bo ven midden-Duitschland ontwikkelden zieh groote luchtslagen onvolledige berichten 76 vijandelijke vliegtui gen, hoofdzakelijk viermotorige bommenwer pers, neergeschoten. In Skonen in Zuid-Zweden 'heeft Maandag middag een Amerikaansche bommenwerper van het type Boeing een noodlanding .gemaakt Bovendien is een tweede Amerikaansche bom menwerper van hetzelfde type Maandagmid dag aan -de Zuidoostkust van Zweden in het water gestort en gezonken. De 10 inzittenden wisten imet een rubberboot veilig aan llnd te komen, waar zij geïnterneerd werden. Het Z weeds dhe luchtwapen en het afweergeschut zijn in verband met het overvliegen in actie gekomen. Volgens een in Dagens Nyheter gepubliceerd beïicht van United Press, hebben de beman ningen van de Amerikaansche bombardement» vliegtuigen, die Maandag aan dep terreuraan val op Berlijn hebben deelgenomen, er in huij rapporten gewag van gemaakt, dat zij tijdeus hun vlucht de tot nu toe hevigste luchtgevech ten hebben moeten doorstaan. Zonder acht te geven op het hen tegemoet- slaande vuur uit de machinegeweren en de kanonnen, zijn de Duitsche jagers, dicht ach ter de Amerikaansche jachtvliegtuigen om, tot de formaties bommenwerpers doorgedrongen en zonder aan gevaar te denken, hebben zij deze aangevallen. Uit Sydney wordt gemeld: Bij den- bouw van eenige nieuwe wegen op Nieuw Guinea blijkt men bij vergissing gouderts te hebben gebruikt. Hierdoor hebben de wegen een mat-gouden glans en alleen al aan materiaal een waarde van 300.000 pond sterling gekregen. De strategie der Geallieerden in Zuid-Oost.Azië. Schout-bij-nacht Sosa schrijft in de Tokio Sjimboen, dat de oorlog in den Stillen Oceaan ernstige vormen a-anneemt. De ver liezen van den vijand mogen echter niet worden onderschat. Sedert het uitbreken van den oorlog in Oost Azië heeft de vijand het grootste deel van zijn vlootsterkte verloren. Wanneer het hem al gelukt is een deel daar van te vervangen, dan is ook dit door de herhaalde slagen van de Japanners sedert den herfst sterk verminderd. Om de her haalde nederlagen te compenseeren, voert de vijand op de he'rn bet geschiktst voorkomende punten in het groote gebied van den Zuide lijken Stillen Oceaan zijn operaties uit. Dit is niets dan een poging tot zenuwoorlog. De Hoofdstrategie der Anglo-Amerikanen volgt twee lijnen, ten eerste het afsnijden van den ravitailleeringsweg naar Rabauï en ten tweede een aanval op de Philippijnen, die ten doel heeft een steunpunt te vormen aan de Chineesche kust. Het Amerikaansche luchtwapen heeft in den nacht van 5 op 6 Mei Saigon gebombar deerd. Er zijn 2828 dooden en 306 gewonden. In den nacht van 5 op 6 Mei werden ook Dangbrieu, Haiphong en de oevers van de Roode rivier in het gebied van Hunggen ge bombardeerd door het Amerikaansche lucht wapen. Binnenlandsche spanning in Turkije. Het officieuze Turksche tolad Ulus wijdt Zondag opnieuw een beschouwing aan de jongste gebeurtenissen op binnenlandsch poli tiek gebied in Turkije: steeds sterker wordt de tegenstelling tusschen links- en rechtsgeoriën- teerden, waarbij vooral de studenten die in beide kampen verdeeld zijn, op den voorgrond treden. Dezer dagen is het te Ankara tot he vige anti-communistische demonstraties van studenten gekomen. De Turksche politie is daarbij- eln -beweging op foef spoor gekomen, die aan de voermalige Roemeensche „IJzeren Gar.de" doet denken. In politieke krtngen ziet men de belangstelling van het officieuze blad in deze kwestie als aanwijzing voor het feit dat een botsing tusschen beide stroomingen ook hier dreigt. Keuringen Waffen SS, SS Wachtbataillon, Landstorm Nederland, Kriegsmarine, Germaansche SS IN Nederland. Het SS Ersatzkommando deelt mede: Op de volgende data zullen de keuringen plaats4 hebben .voor boven staande formaties 10 Mei 812 uur 11 Mei 8—12 uur 11 Mei 15—18 uur 12 Mei 8—12 uur 12 Mei 15—18 uur 13 Mei 8—12 uur 13 Mei 15—17 uur 15 Mei 813 uur Rotterdam, Deutsche Oberschule, Westerlaan la Den Bosch, Hotel Noordbrabant, Markt 45, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 18. Arnhem. Café Royal. Zwolle, Hotel Gytenbeek. Groningen, Heerestraat 46. Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. Amsterdam, Dam 4. 16 Mei 812 uur Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. 16 Mei 1517 uur Amersfoort, SS Wachtbataillon 3, Leusderweg. Ty'dens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmid delen, kolen etc. Personen tusschen 1935 jaar, die aanmeldirigsplichtig zyn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen SS kan ieder worde11, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Z|jn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Gratis reisbiljetten voor de heen- en terusreis zijn verkrijgbaar bij de navolgende Nebenstellen der Waffen SS. Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschede, Hengeloschestraat 30; en eveneens bij het SS Ersatzkommando, Korte Vijverberg no. 5 Den Haag. Voor de Kriegsmarine, Marine-Annahmestelle West, Utrecht, Plompetorengracht 24. ÜBl •*1w§w Bij onze Vrijwilligers. Aan het einde van de opleiding wordt de eed afgelegd. (SS PK Falkowski-O-H P. c) KORT NIEUWS De Bitlgaar- sche gemeente- autoriteiten heb ben opdracht ge kregen om open bare schuilkelders te doen bouwen. In Napels is een Sovjet-Russi sche bioscoop ge opend, waarin voor 't overgroote deel Sovjet-Russi sche films worden vertoond; een be langrijke stap op den ladder der bolsjewistische' in- pregnatie. Groote over stroomingen wor den gemeld aan de Westelijke kust van Finland. Over een gebied van meer dan 100 ki lometer lengte staan alle dorpen onder water. Toen onlangs in de buurt van Frankfort a. d. Main luchtalarm werd gegeven, bleek, dat de si rene geen geluid gaf. Een mus- schenfamilie had haar nest erin ge bouwd en een musch was dooi de werking dei- sirene verbrijzeld. Een kip van een landbouwer te Saalfeld heeft een record in eierleg- gen behaald. Het dier heeft name lijk in een tijd vak van 15 dagen tien eieren gelegd, die grooter zijn dan eendeneieren en een gewicht hebben van 110 gram. Op 85-jarigen leeftijd is te Tiel overleden prof. ir. J. Nelemans, oud hoofdingenieur Rijkswaterstaat en oud-hoogleeraar Technische Hooge- school te Delft In den uitgeslrekten Wieringermeer» polder staan momenteel vele hectaren koolzaad in vollen bloei. De boer inspec teert het gewas. (C.N.F.-Kuipei' Pax c) Duitschtands standpunt tegenover Engeland. Dr. Siegfried Horn, de diplomatieke oor respondent van het D.N.B., schrijft: Iedere mogelijkheid van een overeenstem ming tusschen Europa en het bolsjewistisch» imperialisme is uitgesloten. Hier kan alleen sprake zijn van een duidelijke militaire be slissing. Het lot van Europa is echter niet alleen af hankelijk van de vernietiging van het gevaar uit het Oosten, maar ook van'de uitschakeling van de factoren, welke Europa van de vruch ten zijner overwinning zouden berooven. Dit geval zou kunnen ontstaan wanneer met een duidelijke beslissing in het Oosten niet een even duidelijke in het Westen zou vallen. Volkomen afgezien van het feit, dat Enge land, zelfs wanneer het zou willen, door zijn- partners verhinderd zou worden voortijdig uit te stappen, is de leidende Britsche laag te zeer verworteld in de joodsche plutocratie van het Westen en het joodsche bolsjewisme in het Oosten en de wil van deze laag om Duitsch land te vernietigen, te absoluut, dan dat van een Engeland van Churchil'l iets anders zou kunnen worden verwacht dan strijd zonder compromis tot de beslissing. Sedert Teheran ontwikkelen de gebeurtenis sen zich met de nauwkeurigheid van een uur werk, waardoor Groot-Brittannië is geworden tot een amokmaker, die in zijn blinde haat tegen Duitschland Europa heeft uitgeleverd aan het bolsjewisme en die zelfs nog tracht den weg te banen voor het bolsjewisme door zijn vernielingswoede, die zich thans ook uit viert in het Zuidoosten van Europa. Ieder gedachte aan een wijziging van op vattingen of aan een afwenden van zijn hui dige politieke Jijn, ligt eindeloos ver verwij derd van dit Engeland. Iedere gedachte aan de mogelijkheid van een overeenstemming met dit Engeland, wordt echter door Duitsch land gevoeld als absurd; aangezien dit een wijziging, zoo al niet een opgeven zou betee- kenen der Europeesche doelstelling van Duitschland. Duitschland zou daarmede ten hoogste Europa berooven van de vruchten der overwinning', die Europa stellig weet te be halen op het gevaar uit het Oosten. Dit duide lijke inzicht laat slechts een mogelijkheid toe: naast de militaire beslissing in het Oosten ook een militaire beslissing in het Westen tot stand te brengen, tegen Groot-Brittannië, welks boete eischende bloedschuld tegenover Europa reusachtige afmetingen aanneemt.Mei de gewenschte duidelijkheid wordt in de Wil- helmstrasse herinnerd aan deze conclusie, die Duitschland alle aanleiding geeft uit deze situatie te trekken in het belang van Europa. Belgische plaatse^, geteisterd. Zondagmorgen werd Mechelen opnieuw door Anglo-Amerikaansche bommenwerpers aangevallen. Dit is de vijfde ,maal in eén week tijd, dat de aartsbisschoppelijke stad door dg Angdo-Amerikaahsche luchtmacht werd aan-, gevallen. Van 11 April tot 6 Mei 1944 werd de omge ving van Namen elf maal gebombardeerd door de Anglo-Amerikaansche luchtmacht. Er wer den in totaal 29 personen gedood. De Koning en Koningin Elisabeth hebben het Nationale steunfonds voor geteisterden van bombardementen een gift doen toekomen van vijf honderdduizend frank. Kardinaal Van Roey heeft een gift geschonken van vijftig duizend frank. Het militair bestuur heeft een waarschu wing tot de bevolking gericht om zich op 10 Mei van alle betoogingen te onthouden. Veldpostbrieven en -pakketten gestolen. Dader terechtgesteld. Het bureau van den Bevelhebber der Weermacht in Nederland deelt mede De 21jarige Aibertus Mulder, geboren te Soesterberg, was bij den Bahnpostdienst in het rayon van het Luftgaupostamt Amster dam werkzaam. Hij heeft daarvan gebruik gemaakt, om op groote schaal veldpostpak ketten - en veldpostbrieven te ontvreemden. Behalve op tabakswaren had hij het vooral voorzien op contant geld. Op deze wijze maakte hij in den loop van den Sjd bijna 25.000 R.M. buit, dié hij op enkele honderden R.M. na doorbracht met vrouwen van lichte zeden en in ander lichtvaardig gezelschap. De misdadiger die bijzonder wordt gekarak teriseerd door de verwerpelijke motieven van zijn handelwijze, is wegens voortgezetten diefstal met gebruikmaking van de door den oorlog veroorzaakte buitengewone omstan digheden als oorlogsmisdadiger door het Feldkriegsgericht ter dood veroordeeld. Hei vonnis is voltrokken.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1