Haarlemsche Courant Brussel tweemaal gebombardeerd. Flinke kerels melden zich voor den strijd tegen het bolsjewisme Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Cultureele bouwwerken getroffen Sovjet-oorlogsbodems voor Noorsche kust verdreven Boven Sebastopol 130 vliegtuigen neergeschoten De jongste aanval op Berlijn. 289e Jaargang No. 109 x x Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advert. 18724, Redactie 106W Postgiro 134838 Haarlemsche Ct. Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 1223» ^Hoofdredacteur: F. C. Derks Woensdag 10 Mei 1044 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor IJmuiden: Kembrandtlaan 5B, IJmuiden-Oost Uitg.ï Graf. Bedrijven Damïate, Haarlem K 1297 Verwoestingen in verscheidene plaatsen in België en Noord-Frankrijk o.m. te Luik, Rouaan en Rennes. Engelsche commentator Cyrll Falls ongerust over de vllegtuigverflezen. Maandagavond is de stad Brussel waer het voorwerp geweest van een Britsch-Amerikaansehen luchtaanval. Talrijke woningcomplexen werden als het ware weggevaagd. Ook'een hospitaal werd beschadigd. De adjunct-directeur, zijn echtgenoote en zijn dochtertje werden, gedood. Een paar uur na het bombardement bedroeg het aantal dooden reeds vijftig, terwijl het aantal zwaar gewonden de honderd overschreed. Onmiddellijk na het bombardement waren de hulpdiensten van de passieve luchtbescher ming, van het Roode Kruis enz., ter plaatse. Ook de Vlaamsche wachtbrigade, van de Vlaamsche wacht, van de Germaansche SS in Vlaanderen hielp" bij het opruimen der puin- hoopen. Duitsche afdeelingen waren eveneens verschenen om de behulpzame hand te bie den. Dinsdagavond hebben Engelsch-Ameri- kaansche vliegtuigen Brussel opnieuw ge- Bomtreffers op ziekenhuizen te Boekarest. Het Duitsche weermachtberioht luidt als volgt: In het gebied van Sebastopol duren de zware gevechten voort. Bij de afweer van krachtige vijandelijke luchtaanvallen wer den door slag- en jachtvliegtuigen 46, door luchtdoelartillerie van de luchtmacht 10 andere Sovjetvliegtuigen neergeschoten. Ten Noorden van Jassy bleven vrij zwakke aanvallen der bolsjewisten zonder resultaat. Formaties Duitsche en Roemeensche vliegtui gen bestookten ten Noorden van Tiraspol en ten Oosten van de Sereth gereedstaande vijan delijke troepen met goede uitwerking. In het landingshoofd van Nettuno werden enkele plaatselijke aanvallen van den vijand afgeslagen. Reserve-luitenant ter zee eerste klasse Pollmann, commandant van een duik- bootjager, heeft in de Middellandsche Zee zijn twaalfde vijandelijke duikboot tot zinken ge bracht. 1 Voor de kust van Noord-Noorwegen werd door lichte beveiligingsstrijdkrach ten der marine, in samenwerking met de luchtmacht, een formatie Sovjettorpedo- booten uiteengeslagen; daarbij werd één motortorpedoboot vernietigd: Luchtdoelartillerie aan boord van schepen, beveiligingsvaartuigen en luchtdoelartillerie van de marine, alsmede voor convooibescher- ming in den strijd geworpen jachtvliegtuigen, schoten voor de Noorsche kust, boven de Oost zee en het Kanaal 13 vijandelijke vliegtuigen neer. Amerikaansche bommenwerpers onderna men Maandag overdag opnieuw terreuraan- vallen op het Rijksgebied, Zij wierpen op de Rijkshoofdstad en in .het gebied van Bruns- wijk brisant- en brandbommen neer, waar door schadp aan gebouwen en verliezen onder de bevolking werden veroorzaakt.. Luchtver dedigingsstrijdkrachten vernietigden bij deze aanvallen 86 Amerikaansche vliegtuigen, waar onder 68 viermotorige bommenwerpers. Boven de bezette gebieden in het Westen verloor de vijand nog 14 vliegtuigen. Maandagnacht wierpen enkele Britsche vliegtuigen bommen neer op Osnabrück. In het Roemeensche leg'erbericht wordt o.m. gezegd: Op de Ki*im zette de vijand zijn he vige aanvallen op het bruggehoofd Sebastopol voort, doch werd afgeslagen. Een penetratie in den Zuidelijken sector werd opgeheven. Honderddertig Sovjet-vliegtuigen werden neergeschoten. Britsche en Amerikaansche vliegtuigen on- defnamen in den nacht van 7 op 8 Mei ter- reuraanvallen op Boekarest, waarbij zij op nieuw schade in woonwijken veroorzaakten en slachtoffers onder de burgerbevolking maakten. Hoewel de ziekenhuizen op zeer in het oog vallende wijze met het Roode Kruis gekenmerkt waren, werden de meeste bij dag- aanvallen door rechtstreeksche treffers ver nield, waardoor er talrijke slachtoffers onder de zieken en gewonden waren. Op 7 Mei over dag schoot het Roemeensche en het Duitsche luchtafweergeschut 14 vijandelijke bommen werpers neer. De A.N.P.-correspondent te.Berlijn meldt: Het Duitsche iegerberieht geeft een voor- loopig'e opsomming van de resultaten, die in den grooten slag tusschen .Moldau en Proeth bereikt zijn, doch in welingelichte kringen verklaart men, dat men binnen afzienbaren tijd met een wederopleving der gevechten in dezen sector rekening moet houden, daar de bolsjewisten versterkingen concentreeren om hun hooge bloedige verliezen en de eveneens groote verliezen aan tanks weer aan te vullen Ook in andere sectoren van het Zuidelijke front hebben Duitsche verkenners dergelijke concentraties bij den vijand waargenomen. bombardeerd. Verscheidene bewoonde wijken werden getroffen. Verdere bijzon derheden ontbreken nog voor het oogen- blik. Zondagavond hebben Britsch-Amerikaan- sche vliegtuigen opnieuw het Luiksche gebied aangevallen. De arbeiderswijken werden zwaar beschadigd en een twintigtal personen werden onder het puin bedolven. Het Anglo-Amerikaansche luchtwapen heeft Zondag en Maandagochtend' bommen gewor pen op een stad in de Ardennen en drie om liggende gemeenten. Volksbuurten en arbei derswijken werden getroffen, terwijl talrijke huizen en een meisjesschool werden verwoest. Ook een kerk heeft schade opgeloopen. De drie omliggende gemeenten werden bijzonder zwaar geteisterd. Tot nu toe zijn er reeds 70 dooden en 200 gewonden. Maandag stond Kamerijk aan een nieuw en hevig bombardement bloot. Volgens de eerste tellingen werden veertig personen gedood en twintig gewond. Het herhaalde bombardement van Kamerijk door het Engelsch-Amerikaansche luchtwa- pen heeft in de stad, die reeds zoo zwaar getroffen is door voorgaande aanvallen aan zienlijke schade veroorzaakt, die nog ver ergerd werden door de branden welke ontstaan zijn. Een school, een kliniek en de gemeen telijke bibliotheek werden ernstig beschadigd of vernietigd en in het Oudemannenhuis van de gemeente telt men onder de verpleegden 40 dooden en 20 gewonden. Noord-Frankrijk. Zondag heeft het Engelsch-Amerikaansche luchtwapen op een plaats gelogen in de om geving van Rouaan een groot aantal ontplof bare en brandbommen neergeworpen. Verschillende gebouwen werden vernield. Veertien personen werden gedood. Er is een groot aantal gewonden. De balans van de slachtoffers van het bombardement van een plaats in de nabijheid van Rennes, in den nacht van 8 op 9 Mei door de Engelsch-Amerikaansche luchtmacht wijst dezen avond 113 dooden aan. Bovendien zijn er verscheidene honderden gewonden. Een groot aantal slachtoffers bevindt zich nog onder de puinhoopen. De verliezen der Geallieerden- De bekende Engelsche militaire criticus en radiocommentator Cyril Falls schrijft in de Illustrated London News, dat de verliezen, die de Britsche nachtbommenwerpers bij hun aanvallen lijden, een zeer gevaarlijken om vang hebben bereikt. Zoo is het duidelijk ge worden, dat men zich dergelijke verliezen niet langer kan veroorloven. Ongelukkig is het Engeland niet mogelijk geweest, nieuwe wapenen en een nieuwe tactiek te ontwikke len, die op doeltreffende wijze tegenover de succesvolle Duitsche afweertactiek gesteld konden worden. Van Britsche zijde heeft men een verwarde leer gevolgd, volgens welke nachtelijke bom bardementen alleen de eindoverwinning kon den waarborgen. Intusschen geeft men in de meest objectieve kringen thans toe, dat dit onmogelijk is gebleken. Engeland heeft noch het menschenmateriaal noch de hulpbronnen voor deze taak bezeten. Als de Amerikanen niet te hulp waren geko men, zou Engeland met deze tactiek reeds eerder gefaald hebben Intusschen, aldus Falls, moet nog bewezen worden, of zelfs de Amerikanen met hun ge weldige hulpbronnen in het ondernemen van aanvallen niet te ver zijn gegaan, d.w.z. of zij niet in de strategische bomaanvallen meer krachten gelegd hebben dan hun economie kan dragen. Bij hun eerste aanvallen leden zij geen verliezen van beteekenis, doch wel dra deed zich het gewonè verschijnsel voor: Duitschland heeft de zwakke plek der Ameri kaansche vliegtuigen ontdeki. nieuwe tegen- wapenen uitgevonden en een nieuwe tactiek ontwikkeld, zoodat de Duitsche jagers de overhand kregen en de Amerikaansche bom bardementsformaties „verwonderlijke verlie zen" leden. Het was, aldus besluit Falls zijn beschouwing, een zware nederlaag. LEIDERS VERJAARDAG. D. - Morgen, II Mei, zal men uit vele vensters de N.S.B. vlag zien wapperen als een teeken, dat de N.S.B. den dag. Waarop Mussert zijn vijftigsten geboortedag her denkt, wil aanmerken als een datum, die tot feestbetoon, aanleiding geeft. Dit feestbetoon zal hier en elders een so ber karakter dragen. Het is de tijd niet voor feestelijkheden van uitbundigen aard. Maar wel zal er dankbaarheid zijn bij de Neder landsche Nationaal Socialisten, voor het be zit van een leider als Mussert en voor. den onberekenbaar waardevollen arbeid, door hem verricht ten beste van ons land. Deze waardeering zal Musserts onverster- felijk deel blijven, omdat zij zijn beteekenis als staatsman zoowel als leider van ons volle in het licht stelt. Er kan dan ook geen twijfel over bestaan, of de erkenning van zijn ver diensten zal eenmaal een getuigenis zijn van gansch ons volk, wanneer dat te eeniger tijd uit de verwarring dezer dagen gestegen is tot de klare bezinning, die de toekomst een maal brengen zal. Zoover is het nog niet. Breede lagen van ons volk kleineeren zijn beteekenis en dat is geen wonder. Want een waarachtig Lei der moge hunkeren 'naar de liefde van het Volk, hij is verheven boven zijn gunst. En het is juist de volksgunst, die lange jaren haar stempel heeft gedrukt op het staat kundig leven in ons land. De volksgunst' bracht den onmondige in de hoogste colle ges, de volksgunst was te koop voor de pre mie op de werkloosheid en van de volks gunst hing het landsbelang af. Wie zal ontkennen, dat de jaren, die de zen rampzaligen oorlogstijd voorafgingen, door een zekere rust waren gekenmerkt? Het leven bood veel liefs en weinig leed. Er waS'-vrede en er was voor velen welvaart. Voor weinig geld was veel te koop, het mo derne bestaan gedoogde alle soort van ont spanning en genieting. Maar het was een schijn-rust. Ofschoon het vredestijd was werd in ons land de veestapel gedecimeerd en ging de oogst der velden voor een deel naar de mesthoop. Ons land met zijn schat rijke koloniën kende een werkloosheid, die oorzaak was, dat een vijfde deel der 'bevol king op de publieke of kerkelijke liefdadig heid was aangewezen, onder den druk van Engeland werden onze nationale verdedi gingswerken verwaarloosd en bij vlootma- noeuvres in de Indische wateren verschenen Japansche schepen, om den boel af te kij- De B-correspondent van het A.N.P. te Ber lijn meldt: Een Christelijke rustdag is deze Zondag niet geweest. Ik heb hem voor een goed deel doorgebracht met het nitgraven van dooden en gewonden, met het naar het politiebureau brengen van kinderen, die hun ouders kwijt geraakt waren en met het transporteeren van allerlei menschen op den bagagedrager van mijn trouwe Nederlandsche fiets, een ver- keersvorm. welke in Duitschland bij de wet verboden is, maar die onder de huidige ab normale omstandigheden getolereerd wordt. Op een tijdstip waarop andere menschen ter kerke plegen t# gaan, zaaid ende Ameri kanen vernietiging en dood onder ons. Een ding heb ik wederom met groote zeker heid kunnen vaststellen: de verklaring der Noord-Amerikanen, dat hun vliegers een niet te overtreffen zuiverheid, nauwkeurigheid en trefzekerheid bezitten, is onjuist. Of het moet zijn, dat de Amerikaansche piloten inderdaad officieel het bevel krijgen de woonwijken, der Duitsche bevolknig te verwoesten en de fabrieken te laten staan. Zoowel Zondag als Maandag is de burgerbevolking van Berlijn weer het voornaamste doel van den aanval geweest, die voor 99,9 procent haar persoon lijke bezit trof. Man en vrouw doen niet voor elkander onder; het is alsof het verschil tusschen het sterke en het zoogenaamde zwakke geslacht weggevallen is, nu de dood ons bij tijd en wijle, als een bom gemeensnerpend fluitend valt, gedurende eenige seconden de hand op den schouder legt. Op zulke oogenblikken breken in Berlijn wellicht muren. De harten worden echter sterker en komen in opstand tegen dit ingemeene onrecht. ken. En als de teekenen des tijds wezen op een onafwendbaar naderenden wereldkrijg klonk er een vaderlijke stem door de radio, die ons volk vermaande, rustig te gaan slapen. In die jaren van schijn-rust is de figuur in ons land naar voren getreden, die het: zijn volk voorhield: Het is niet waar, dat uw bestaan is gegrondvest op een bodem van welvaart en verzekerdheid. Ons voliï heeft rekening te houden met een nabije toekomst van beproeving en catastrofe en alleen bewustzijn van eigen kracht, alleen de wil om de naderende verwarring eens gezind te weerstaan, alleen de bereidheid, offers te brengen voor de nationale zelf standigheid zal ons volk het vermogen schenken, uit de aanstaande worsteling te voorschijn te komen als vrije natie. En als een profetie der ouden heeft lang voor September 1939 zijn woord geklonken: Als ons land bezet is, als onze regeering naar Londen is gevlucht en ons goud naar Ame rika is overgebrachteerst dan zal ons volk inzien waartoe kortzichtig gou vernement en eenzijdig gerichte politiek moest leiden! De figuur, die deze woorden sprak, was een eenvoudig man, zoon van eenvoudige ouders, een bekwaam vertegenwoordiger van den stand waarin hij zijn brood ver diende, begaafd met zekere kundigheden en ongetwijfeld behept met menschelijke te kortkomingen. Een Nederlander, die onder normale omstandigheden rustig zijn weg zou zijn gegaan. Maar niemand zal kunnen ont kennen, dat hij den loop, dien de dingen voor ons land zouden nemen, met vrijwel wiskundige zekerheid heeft voorspeld, dat tot den dag van heden de gebeurtenissen den loop hebben genomen, door hem aange kondigd en dat dientengevolge ziin staats manswijsheid het gewonnen heet't van de breede rij dergenen, wien de volksgunst van weleer haar vertrouwen, haar misplaatst vertrouwen Vchonk. Sinds den dag der grootste teleurstelling in ons volksbestaan heeft Mussert begrepen, dat zijn land en zijn volk thans méér van hem vorderden dan waarschuwend en ver manend geweten der natie te zijn. Wie zal zeggen, waartoe wij thans reeds vervallen zouden zijn, indien niet vier jaar geleden Mussert de taak had overgenomen derge nen, die ons volk in droeve verlatenheid hadden achtergelaten? En nu zal een zekere strooming in een gevoelen, dat wij vergoe lijkend kortzichtigheid zullen noemen, wij zen op zekere verschillen tusschen den wel- aangenamen tijd van weleer en de nooden dezer bezettingsjaren, vast staat, dat zonder Mussert ons land en ons volle andere toe standen zouden hebben gekend dan waar onder wij thans nog kunnen leven. En hiermede heeft Mussert getoond, hoe niets dan waarachtige; onbaatzuchtige lief de voor zijn volk hem drijft. Wanneer- de sociale wetgeving in ons land onverzwakt van kracht is gebleven, ja, niet geringe uit breiding verkreeg, wanneer een distributie systeem ons nog steeds van het noodige voor ziet, wanneer alle openbare diensten nog steeds functioneeren en naar Nederlandsche trant werken om enkele voorbeelden te noemen dan staat achter dit alles de man, die in het besef van zijn verantwoordelijk heid de vermogens ontwikkelt, die hem tot Leider van het Nederlandsche volk be stemmen. Daarom is er onder hen, die Mussèrt kort of langer hebben gadegeslagen in zijn ar beid en hem gevolgd zijn in zijn streven, dankbaarheid dat in dagen van nood en dreiging deze man aan ons volle is gegeven. Zij koesteren net. vertrouwen, dat eenmaal Musserts verdiensten erkentenis zullen ge nieten overal waar een Nederlandsch hart klopt, overal, waar Musserts grondbeginse len: Godsvertrouwen. Liefde voor volk en vaderland en Eerbied voor den arbeid zul len worden aangemerkt als de drie pijlers, waarop ons volk eenmaal een nieuwe toe komst zal bouwen. De brandbommen treffen meestal eerst den zolder. Ruim die zoo op, dat alleen het allernoodzakelijkste in het midden staat en dat u een overzicht over alle hoeken hebt. KORT NIEUWS. Op het sta- tionsemp] acement te Castricum is de 82-jarige iheer P. Bakker, tijdelijk woonachtig te "Uitgeest, door een goederentrein aangereden en zoo zwaar gewond, dat de dood weinige oogenblikken later intrad. De heer Bakker was per trein aan het sta tion aangekomen, doch 'beschikte niet- over een „Ausweis" voor het betreden dei- gemeente. Ten einde de controle bij den uitgang van het station te ontwijken, stak hij de rails over met 't vermelde nood lottige gevolg. Bij ome Vrijwilligers. Met verlof naar huis. (SS WK 5fe*stoforitseh-0-H P c) Keuringen Waffen SS, SS Wachtbataillon, Landstorm Nederland. Kriegsmarfne, Germaansche SS IN Nederland. Het SS Ersatzkommando deelt mede: Op de volgende data zullen de keuringen plaats hebben voor boven* staande formaties: 11 Mei 8—12 uur Den Bosch, Hotel Noordbrabant, Markt 15. 11 Mei 1518 uur Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 12 Mei 812 uur Arnhem. Café Royal. 12 Mei 1518 uur Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 13 Mei 812 uur Groningen, Heerestraat 46. 13 Mei 1517 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 15 Mei 813 uur Amsterdam, Dam i. 16 Mei 8—12 uur Ufrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. 16 Mei 1517 uur Amersfoort, SS Wachtbataillon 3, Leusderweg. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmid delen, kolen etc. Personen tusschen 1935 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen SS» kan ieder worde11, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niét doorslaggevend. Gratis reisbiljetten voor de heen- en terusreis zijn verkrijgbaar bij d® navolgende Nebenstellen der Waffen SS. Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Sarolèastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé. Hengéloschestraat 30; en eveneens bij het SS Ersatzkommando, Korte Vijverberg no. 5 Den Haag. Voor da Krfegsnsarfiie, Marine-AmwifwuesteSts itest, Utrecht, Ptompetoretifeaetkt 21.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1