Haarlemse Sovjet-aanvallen bij Jassy, ten Oosten van de Sereth en aan de Moldau mislukt. Flinke kerels melden zich voor den strijd tegen het bolsjewisme 250 dooden te Brussel Nieuwsblad voor Noord-Holland Sebastopol ontruimd De werpers Kamerijk, Valenciennes en Tours geteisterd. Mevrouw Tsjang Kai-sjek te Moskou, i 389e Jaargang' No. 110 Bureaux: Groote Houtstraat SS. Tel. Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlcmsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. ISSW Hoofdredacteur: P. C. Derks Donderdag IX Mei 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor IJmuiden: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedreven Damlate, Haarlem K 1297 Ten Noorden van Moermansk 3 motortorpedobooten en 2 koop. vaarders tot zinken gebracht De rol van de Krim in de Dultsche plannen der afgeioopen maanden. Het Duitsche weermactitbericTit luidt als volgt Op het bruggeboofd van Sebastopol zijn Duitsche en Roemeensche troepen nog steeds in zware gevechten met de op dringende bolsjewisten gewikkeld. In het kader van onze distaneieeringsbewegingen werden de puinhoopen van de stad Sebas topol ontruimd. Slag vliegtuigen vernie tigden Dinsdag Overdag 30 Sovjet-Russi sche pantserwagens. In luchtgevechten en door luchtdoelartillerie werden 19 vijan delijke vliegtuigen neergeschoten. In het gebied van Jassv, ten Oosten van de Sereth en op den Westelijken oever van de Moldau mislukten plaatselijke aanvallen dei- bolsjewisten. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen vernie tigden ten Noorden van Moermansk drie Sovjet-Russische motortorpedobooten, als mede twee koopvaardijvaartuigen van teza men 2600 brt. Bij aanvallen op Duitsche steunpunten in het hooge Noorden verloren de bolsjewisten 19 vliegtuigen. Aan het Italiaansche zuidelijke front wer den verscheidene vijandelijke aanvallen af geweerd. Stoottroepen bliezen talrijke vijan delijke gevechtsposten op. Gevechtsvliegtui gen vielen met succes schepen bij het landings hoofd van Nettuno aan. Twee vrachtschepen van tezamen 5000 brt., twee vrij groote lan dingsvaartuig-en en een torpedojager werden zwaar getroffen. Een deel van deze schepen is waarschijnlijk vernietigd. Bij zijn aanvallen op plaatsen in de bezette gebieden in het Westen en bij aanvallen in het gebied van Luxemburg en Saarbrücken verloor de vijand Dinsdag 19. vliegtuigen. Enkele Britsche vliegtuigen wierpen Dins dagnacht bommen op het stadsgebied van Berlijn. Sebastopol „Het vervoer van de Duitsche en Roemeen- sche formaties uit - Sebastopol naar het Duitsch-Roemeensche vasteland is volledig gelukt en kan reeds thans een tactisch even als technisch opmerkelijke prestatie genoemd worden", aldus de militaire correspondent van het D.N.B.. Martin Hallensleben. Hij schrijft verder: Nu de ontruiming van stadsgebied en haven van Sebastopol door de Diutschers en Roemenen is voltrokken, kan openlijk gesproken worden over de rol, die de Krim in den loop van de laatst# maanden ten deel gevallen was. 'In den loop van het geheel der operaties was reeds maanden ge leden duidelijk geworden, dat de Duitschers van plan waren bij vertragenden tegenstand in het Oosten de laatste hand te leggen aan de voorbereidingen voor de groote acties van 1944. Het was opvallend, dat zij uit de toen reeds zichtbaar wördende concentratie van krachten op alle gebieden van hun oorlog voering geen omvangrijk potentieel afzonder den voor de toen woedende veldslagen, maar het weerstandsvermogen hunner formaties in het Oosten kennende en terecht daarop ver trouwende hun leger geleidelijk terugleidden naar de Proeth. Toen mén van Duitsche zijde de komende ontwikteling koel en berekenend onder oogen zag, troï men ten gunste van de verzeke ring van het militaire eindsucces, waarvan men op grond der plannen voor 1944 volstrekt zeker is nuchter de eenig mogelijke conse quentie en schreef de Krim als waardefac tor af. Men ging derhalve successievelijk over tot een vermindering van de daar achtergelaten strijdkrachten, waarbij men zorg droeg voor camouflage dezer actie, en haalde allereerst de omvangrijke voorraden oorlogsmateriaal naar Roemenië. Vervolgens ging men er toe over de bevolking, van de Krim, voor zoover- zij zich onder Duitsche bescherming had ge plaatst, tezamen met de indertijd voor de bolsjewieken gevluchte Kaukasiërs, te red den. Er waren voldoende vaartuigen aanwe zig om dit omvangrijke transport uit te voe ren Dag en nacht voeren schepen, reeds in den tijd, toen bij Perekop en Kertsj de Duitsch-Roemeensche Versperringsgrendel nog niet was weggeschoven. Ook de daarop De speciale corresppnden-t van S.P.T. aan het Oostelijk front meldt, dat de Duitsche Weermacht aan de Karpathen en aan den bo venloop van de Dnjestr een tot nog toe on gekend massaal gebruik maakt van „werpers" Op plaatsen waar de Sovjets sterke troepen hebben geconcentreerd worden nu en dan „werpersalvo's" van meer dan duizend raket- granaten tegelijkertijd afgegeven. De bedie ningsmanschappen van de werpers liggen goed ingegraven en wachten op een teeken van den commandant die hiervoor gebruik maakt van een „stopwatch". Tegelijkertijd, zonder noemenswaardige ontploffing, starten de grariaten electrisc'h. Indien men zich voor de werpers bevindt, zoodat de projectielen door de luqfct suizen, hoort een geluid ais werd een enorme harp in de lucht bespeeld. Het Is een huiveringwekkend gehoor. Op de plaats waar de granaten neerkomen, ontstaat een geweldige rookkolom, -meer een muur van rook, waarin men tot eenige minu ten na de salvo's niets kan onderscheiden. De Sovjets trachten deze werpers te bestrijden door een massaal gebruik van bommenwer pers en gevechtsvliegtuigen, tot dusver echter zonder veel succes. volgende troepenverschepingen verliepen vlot. Er kan thans gezegd worden, dat er in de oorlogsgeschiedenis slechts weinig voorbeel den zijn geweest voor de ontruiming van een bijna geheel door het water omspoelde land streek, welke zoo geringe verliezen van de ontruimers en verhoudingsgewijs zoo zware verliezen van de bezetters hooft geëischt. De hardnekkige en taaie verdediging door de troepen, die het wegvoeren moesten dekken, heeft tactisch een gunstige uitwerking gehad op den Duitschen Zuidelijken vleugel op het vasteland. Toen de toestand op den Duitsch- Roemeenschen rechtervleugel geconsolideerd was, was het tijdstip gekomên voor eeft- ont ruiming van de Krim. „WAT IS ER GAANDE IN BRABANT?" Max Blokzijl spreekt hedenavond over Hil versum I om 18.45 uur. De titel van dit praatje is: „Wat is er gaande in Brabant?" a Gelukwensch van den Führer aan Mussert. De Führer heeft den Leider het vol gende telegram gezonden: Den heer A. A. Mussert. Utrecht. Ter gelegenheid van uw vijftigsten verjaardag bied ik U mijn oprechte ge- iukwenschen aan. Ik voeg hieraan mijn beste wenschen toe voor uw verderen succesvollen strijd voor de verwezenlij king van de doelstellingen van het na- tionaal-sociaïisme. (w.g.) Adoll Hitier. Voorts heeft Reichsleiter Borman tele grafisch de geluk wenschen van de N.S.D.A.P. en van de Partijkanselarij aangeboden. Het telegram luidt: - Namens de Nationaal-Socialistische Duitsche Arbeiderspartij en als leider van de Partijkanselarij bied ik u op uw vijftigsten verjaardag mijn hartelijke ge- lukwenschen aan. Tevens zend ik u mijn beste persoonlijke wenschen. De uitgestrekte den velden Wieringermeerpolder worden tnaits ge wied. 1 "V than: (C.N.F.-Kuiper Pax c> Washington wendt zich tot Zweedsche firma's. Nadat de Geallieerden met hun druk op de Zweed-sche regeering inzake het stopzetten van het handelsverkeer met Duitschland geen succes hebben gehad, probeeren de Ver. Sta ten thans door bemiddeling van hun onder handelaar Griffis, die op het oogenblik te Stockholm verblijf houdt, de Zweedsche fir ma's door directe ónderhandelingen tot het opgeven van hun handelsbetrekkingen met Duitschland te overreden. Griffis zal er zich mee bezighouden die pro ducten, welke Duitschland niet meer mag ontvangen, op te koopen. Mochten de Zweed sche firma's weigeren met de Geallieerden zaken te doen, dan zouden zij het gevaar loo- pen op de zwarte lijst gezet en na den oorlog geboycot te worden. De Dagposten oefent bijzonder scherpe cri- tiek op de Amerikaansche taktiek niet met de regeering, doch achter haar rug rechtstreeks met de industrieelen te onderhandelen. Het blad herinnert aan de woorden van den. Zweedschen minister-president, dat Zweden het recht heeft alleen over zijn handel met het buitenland te beslissen. Deze woorden kunnen niet buiten werking gesteld worden door onderhandelingen achter den rug der regeering om met particuliere ondernemers. Niet vluchten ais brandbommen uw huis hebben getroffen, maar blusschen. Btoesemweelde in de Geldersehe vallei. (CJfJ.-Stuvel Pax c) KORT NIEUWS. De 22-jarige slagersknecht G. J. H. uit Heino geraakte tusschen de buffers van twee spoorwagons bekneld, toen hij op het stationsem placement Zwolle bezig was met het inladen van kal veren en nog tus schen de wagens door trachtte te looperi, terwijl er mede gerangeerd werd. H. werd met een ingedrukte borstkas naar het ziekenhuis ver voerd, waar hij overleden is. De 30-jarige P. Boot te 's Gra- venzande trapte bij het loopen in een mijnenveld op een mijn, waar door hij op slag werd gedood. De Rotter- damsche recht bank heeft vonnis gewezen tegen twee ambtenaren van de C. C. D., den 30-jarigen B. B. en den 34-ja- rigen H. W. Zij hadden in een ca baret cognac van 3,50 per glas ge dronken, naar aanleiding waar van zij den pa troon te spreken vroegen. Bij het onderhoud, dat volgde, lieten zij zich tracteeren op sigaretten en oude klare en namen bovendien nog ■ieder 1000 in ont vangst. Bij wijze van tegenpresta tie maakten zij geen proces-ver- baal op. Conform den eisch werden beiden tot zes maanden gevan genisstraf veroor deeld. Keuringen Waffen SS, SS Wachtbataillon, Landstorm Nederland, Kriegsmarine, Germaansche SS IN Nederland. Bij onze Vrijwilligers. Onze mannen bedienen de zware tanks, die zoo'n groot aandeel hebben gehad in den heldenstrijd om Kowel. (SS PK Kraus-O-H P. c) Evacuatie van kinderen uit de Belgische hoofdstad Het aantal slachtoffers van den Anglo- Amerikaansehen luchtaanval op Brussel op 9 Mei bedraagt tot dusver 150 dooden en 250 gewonden. Het aantal dooden van de beide aanvallen op Maandag en Dins dag is daarmede gestegen tot 250. Eenige uren voor den aanval van Geallieer de bommenwerpers op Brussel heeft men de eerste treinen met kinderen Brussel doen verlaten. Alle voorbereidingen zijn getroffen om binnen 24 uur ongeveer 20.000 kinderen uit Brussel te evaeueeren. Volgens de eerste, voorzichtige raming be draagt het aantal volledig verwoeste of zwaar geteisterde woningen circa 300. Dinsdagmorgen werd een kleine gemeente bij Brussel door Britsch-Amerikaansche bom menwerpers aangevallen, waarbij enkele tien tallen bommen op woonwijken werden neer geworpen. Er zijn drie dooden en drie zwaar gewonden te betreuren. Frankrijk In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben Anglo-Amerikaansche vliegtuigen het Noordwesten van het Parijsche gebied ge bombardeerd. Een vrij groote plaats in hef departement Seine et Oise en twee voorste den van Parijs werden door bommen getrof fen. In de vroege ochtenduren waren er reeds 20 dooden en 40 gewonden. De bombardementen, waarvan Kamerijk sedert tien dagen te lijden heeft, veroorzaak ten 200 gewonden Bovendien worden tien personen vermist. Het aantal vernietigde of ernstig beschadigde gebouwen bedraagt onge veer een duizendtal. Engelsch-Amerikaansche bombardements vliegtuigen hebben Dinsdag Valenciennes aangevallen. Dit bombardement heeft in het bijzonder het centrum van de stad geteisterd, waarbij de kerken van St. Gery en St. Nico las ernstig beschadigd werden. Bommen zijn gevallen op een bewaarschool en een bio scoop. De menigte, die in de kerk van, St. Ni colas de begrafenisplechtigheid bijwoonde van 10 slachtoffers van een voorgaanden aan val, werd door paniek aangegrepen. Tegen den avond waren zes dooden en 15 gewonden onder de puinhoopen vandaan gehaaid. Tijdens de laatste aanvallen op de streek van Tours en omgeving door de Engelsch- Amerikaansche luchtmacht en meer in het bijzonder tijdens een aanval in den nacht van 7 op 8 Mei heeft het ontploffen van „de bom men de kathedrale kerk van St. Gratiën te Tours ernstig beschadigd. Ook andere kerken. meer in het bijzonder St. Julien, St. Pierre en die van Christus-Koning hebben eveneens van deze bombardementen te lijden gehad. De Oostelijke Alpen Tusschen formaties Duitsche jachtvliegtui gen en Amerikaansche bommenwerpers, die Woensdagochtend waren doorgedrongen tot in het gebied der Oostelijke Alpe'h, ontston den hevige luchtgevechten. De Amerikaan sche bommenwerpers werden ook op den te rugtocht hevig aangevallen Het SS Ersatzkommando deelt mede: Op de volgende data zullen de keuringen plaats hebben voor boven staande formaties: 12 Mei 812 uur Arnhem, Café Royal. 12 Mei 1518 uur Zwolle, Hotel Geitenbeek. 13 Mei 812 uur Groningen, Heerestraat 46.x 13 Mei 1517 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 15 Mei 813 uur Amsterdam, Dam 4. 16 Mei 812 uur Utrecht, N.V, Huis, Oudegracht 245. 16 Mei 1517 uur Amersfoort, SS Wachtbataillon 3, Leusderweg. Tydcns de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmid delen, kolen etc. Personen tusschen 1935 jaar, die aanmeldingspllchtig zijn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aanmblden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen SS kan ieder worde11, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Gratis reisbiljetten voor de heen- en terusrels zijn verkrijgbaar bij de navolgende Nebenstellen der Waffen SS. Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25 Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé. Hengejoschestraat 30; en eveneens bü het SS Ersatzkommando, Korte Vijverberg no. 5 Den Haag. Voor de Kriegsmarine, Marine-Annahmestelle West, Utrecht, Plompetorengracht 24. Central Press meldt uit Kanton: Vol gens in Kanton ontvangen berichten is mevrouw Tsjang Kai Sjek vergezeld van Soenfo in Moskou aangekomen. Mevrouw Tsjang Kai Sjek zou te Mos kou So v j et-Russi scheTs j oenkineesche grenskwesties, alsmede de verhouding tusschen de Kwomintang en de Chinee- sche communistische partij bespreken. De Chineesche ambassadeur in de Ver. Staten heeft Woensdag aan Roosevelt, zoo- als Reuter zich uitdrukt, een S.O.S. van maarschalk Tsjang Kai Sjek overhandigd, waarin deze dringend om hulp verzoekt tegen -den Japanschen opmarsch. De ambas sadeur weigerde met de journalisten te spreken over den inhoud van de boodschap. Hij verklaarde echter, dat de Japanners hun. stellingen op het Aziatische vasteland uit breiden en versterken.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1