De nieuwe bonnen De Leider gehuldigd op zijn 50sten verjaardag. De Beweging bracht ruim 150.000 bijeen voor sociaal werk. Jeugdstormleden van 1 8 jaar in de N.S.B. opgenomen. Gisteren vierde de Leider van het Neder landsche volk, Mussert, zijn vijftigsten ver jaardag. Op het hoofdkwartier aan de Malie baan te Utrecht, was het al vroeg een groote drukte. De festiviteiten begonnen met het aanbie den van 't boekwerk „Mussert als ingenieur"'. Daar de schrijver door ziekte verhinderd was het boek persoonlijk aan den Leider te over handigen, bood de heer J. M. Figee het werk aan Mussert aan. Spr. zeide, mede namens ir. Homan van der Heiden, zeer vereerd te zijn geweest met de opdracht, niet alleen omdat het prettig is, over den Leider te schrijven, maar ook. omdat door dit werk de Beweging en allen die daar buiten staan, nog beter zullen worden ingelicht over ingenieur Mus sert. Mussert sprak daarna zijn dank uit voor het boekwerk. In de groote zaal van den schouwburg wa ren alle medewerkenden van het hoofdkwar tier bijeen, toen trompetgeschal de komst van den Leider aankondigde. Met langdurig hou zee-geroep werden de-leider en ir. Huygen verwelkomd, waarna de aanwezigen den jarigen Leider spontaan een lied toezongen. Behalve mevr. Mussert waren op deze samen komst ook aanwezig vrijwel alle belangrijke functionarissen der Beweging. Het was secre taris-generaal Huygen. die het eerst 't woord voerde Na namens de beweging den Leider zijn ge- lukwenschen te hebben aangeboden, vroeg spr. zich af, of het bereiken van den aOsten verjaardag tot sombere gedachten moet stem men. ..Gij, Leider, behoeft niet somber te zijn, aldus spr.. want gij -hebt van uw prilste jeugd af hard gewerkt en goed en degelijk werk geleverd, waarop wij allen trotsch zijn. Gij hebt fel gestreden en uw persoon ingezet voor de Europeesche gemeenschap en naast bewondering voor hetgeen gij hebt verricht, vervult ook dit werk ons rhet trots. Het is uw levenswerk, te bouwen aan een schoone toekomst en dat werk moet gij nog voltooien. Moeilijkheden zijn u niet gespaard gebleven, maar om één ding bewonderen wij u zeer, n.l. om uw onvergelijkelijke gemoedsrust in zware oogenblikken. Met vaste hand hebt gij de Beweging geleid en ons den weg gewezen, toen het noodlotsuur voor ons volk was aan gebroken en daarbij draagt gij nog de ver antwoordeüjkheid voor onze bloedoffers. Gij hebt ops geloof in het nieuwe Europa steeds weer opnieuw versterkt en verdiept. Uw woor den zijn eerlijk en eenvoudig, uw daden moe dig en doelbewust. Namens de Beweging deed spreker de be lofte, dat de leden der N.S.B. met vertrouwen op God, in goede en slechte uren hun Leider trouw zullen blijven, als het moet tot den laatslen druppel bloed. De Gemachtigde vóór de financiën, de heer Van Bilderbeek, die hierna het woord voerde, bood den Leider een bedrag in geld aan, be stemd voor het sociale werk van de Bewe ging, bijeengebracht door de leden, en begun stigers. Alle ncvenorganisaties hebben daar toe medegewerkt en zoo kon den Leider een bedrag van 131.2S0 worden overhandigd. Dat deze inzameling alle vorige overtreft bracht de heer Van Bilderbeek bijzonder naar voren. Vier van de jongste leden van de Jeugdaf- deeling der Nat.- Soc. Vrouwen Organisatie, de z.g. ..ukkepullen" en de donsmeeu wen", boden hierna den Leider, die inmiddels onder daverlnde toejuichingen op het podium Was verschenen, bloemen aan en een bedrag in geld. bijeengebracht uit de spaarpotten der ukkepullen. de pullen en de don-.meeuwen. De heer Van Bilderbeek bood tenslotte den Lei der een inktstel aan, bestemd voor diens werkkamer in Den Haag. Mussert dankt zijn medewerkers. De Leider bracht vervolgens dank voor al les, wat hem was aangeboden. „Het vorige jaar aldus Museeri sprak ik de hoop uit, dat het dit jaar vrede zou zijn en dat wij met on? opbouwwerk zouden kunnen beginnen. Eens gezegd, blijft gezegd. Ik spreek vardaa- weer de hoop uit, dat wij spoedig zullen kun nen beginnen, want het komt op onze daden aan. Wie zich thans bekent tot het nationaal- socialisme, stelt al een daad. Onze gedachten zoo vervolgde de Leider, gaan in de eerste plaats uit naar de fronten. Daar heelt men al getoond, goede soldaten te kunnen zijn en dat is van groot belang." In de tweede plaats hoopte Mussert, dat de vele honderdduizenden die thans nog geen lid van de Beweging zijn, maar wel willen medewerken aan de wederopstanding van ons volk, spoedig in de gelegenheid zullen worden gesteld, hun woorden in daden om te zetten. Met den wensch, dat het opbouwwerk niet te lang meer op zioh zou laten wachten, dat dan de soldaten van het front terug zullen zijn en dat dan de groote bijeenkomst in Lunteren zal kunnen volgen, besloot spreker zijn rede. Ten slotte bood nog het hoofd van de af deeling Vorming, de heer Nije, namens deze afdgeling en het Departement van Volksvoor lichting en Kunsten den Leider een proefdruk aan vön een artikel over Werkendam, voor heen en thans, hetwelk voorkomt in een boek werk van drie deelen. dat als bijzonder num mer van „Ontwakend Volk" binnenkort zal verschijnen en dat een beeld geeft van het geestelijke en cultureele leven van Nederland Hoofdredacteur: F. C. Decks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kniper, Haarlem Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede. Buiten land: j. c. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E Var. Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Om men, Heemstede. en in het bijzonder van de N.S.B. der Neder landen. Met enkele woorden dankte de Leider voor dit geschenk. Hierna speelde op het gazon vóór den schouwburg een Duitsch muziekcorps ter ge legenheid van den verjaardag van den Leider ten aanhoore van Mussert, mevr. Mussert en vele functionarissen die zich op het balcon van den schouwburg hadden opgesteld, eenige feestmarschen. Ten besluite ijyer'd nog het Wilhelmus ge speeld, waarna de Leider naar Den Haag vertrok. Gelukwenscheu Duitsche autoriteiten Te 's-Gravenhage nam de Leider de geluk- wenschen in ontvangst van de Duitsche auto riteiten, alsmede van zijn Gemachtigden voor Staatsaangelegenheden en van officieele ver tegenwoordigers van overheidsinstellingen. De Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss Inquart, was de eerste, dié zijn gelukwen- schen kwam aanbieden. Hij deed zijn wen- schen vergezeld gaan van zijn portret met opdracht. Commissaris-generaal Ritterbusch las den Leider den tekst voor van de telegrafische gelukwenschen van den Führer, van Reichs- lej|er Bormann en Reichsorganisationsleiter dr. Ley en overha'ndigde als persoonlijk ge schenk de „Atlas van de zeehavens der Ba- taafsche Republiek, die van Batavia en On rust. Voorts kwamen den Leider complimentee ren de commissarissen-generaal dr. Wimmer en SS-Obergruppenführer und general der Polizei Ranter. Deze laatste bracht ide ge lukwenschen van den Reichtsführer SS Himmler over. Als geschenk van dezen ont ving de Leider het driedeelige werk van Tefwen over het „Koninkrijk der Neder landen". Ook vertegenwoordigers van de weermacht, alsmede hooge functionarissen van staat en partij boden hun gelukwenschen aan. Van Nederlandsche zijde maakten hun op wachting de Gemachtigden van den Leider voor staatsaangelegenheden, eenige secretaris sen-generaal van departementen en deputa ties van het Nederlandsche Arbeidsfront, van den Landstand, van den Nederlandschen Volksdienst, van den Nederlandschen Ar beidsdienst en van de Nederlandsche politie. •Teugdsiormers van 18 jaar in de N. S. B. opgenomen. In den Stadsschouwburg te Utrecht werd 's middags een bijzondere plechtigheid gehou den. Vierhonderd leden van den Jeugdstorm, die den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt, werden op indrukwekkende wijze door het afleggen van een gelofte opgenomen in de N. S. B. Onder luide toejuichingen betraden Mussert. de hoofdstormer Van Geelkerken en adjudant dr. Kessler de zaal. Vervolgens werden, ter wijl allen zich van hun zitplaatsen verhieven, de nationale vlag en de vlag van de Beweging binnengedragen, resp. door eenige Jeugd- stormers en drie frontstrijders. De Hoofdstormer heeft fiaaroa het woord gevoerd en den Jeugdstormers gewezen- op het gewicht van dit oogenbiik. waarna de Secretaris-Generaal der N.S.B. de aanstaan de leden welkom heette in de Beweging. Het koor zong hierna „Wilt heden nu tre den", waarna, terwijl een Jeugdstormer en een Jeugdstormster als - vertegenwoordigers met de hand aan de vlag der Beweging de gelofte aflegden, de anderen in de zaal staan de met opgeheven hand. de volgende woor den nazeiden: „Ik beloof, het leidend begin sel der N. B. S. tot richtsnoer te maken voor mijn persoonlijk leven. Ik ben bereid mijn beste krachten te wijden aan den opbouw van den nationaal-socialistischen staat. Ik beloof trouw aan don Leider en onderwerp mij aan do tucht en de discipline van de Beweging." De plechtigheid werd besloten met een korte rede van den Leider, die den wensch uitsprak, dat eenmaal van de Jeugdstormers kan worden getuigd: „Zij hebben als leer lingen hun meester overtroffen". Receptie in Faushuize. In de ambtswoning van den Commissaris cjer provincie te Utrecht, in Paushuize, werd tusselien 4 en 5 uur een receptie gehouden, die zeer druk werd bezocht. In een lange rij kwamen honderden uit alle deelen van het land den Leider en mevrouw Mussert complimenteeren. Vele Duitsche en Neder landsche autoriteiten maakten hun opwach ting. Omstreeks vijf uur vertrok de Leider met klein gevolg naar Maastricht, waar hij den avond van zijn verjaardag doorbracht op een feestavond van den kring aldaar. JUBILEA BIJ DE SIERKAN. Naar men'ons mededeelt zullen de heeren J. Groeneveld en H. Nessen, resp. op 31 Mei en 2 Juni het feit herdenken, dat zij gedu rende 25 jaar bij de N.V. Melkinrichting „De Sierkan" als melkslijter in dienst zijn. KORT NIEUWS De Rotterdammers ondervinden momen teel veel hinder van een insecten-invasie. Het zijn zwarte, langwerpige muggen, die zich in zwermen overal neerzetten en zich niet laten verjagen. De Bossche rechtbank heeft een ex-veld- wachter uit Mierloo onlangs tot twee jaar ge vangenisstraf veroordeeld, omdat de man, toen hij reeds geen enkele bevoegdheid meer had, enkele zonnebaders met een bekeuring bad gedreigd en daarna voor f 50.- en wat sigaretten bereid'was zijn „plicht" te verza ken. In hooger beroep werd thans 3 jaar te gen hem geëischt. Aan de Rietsche Hoenenstraat te Tilburg zijn drie woningen, bewoond door de gebr. B. en de wed. J. in de asch gelegd. De vermoe delijke oorzaak is hooibroei. Bij de Arbeidsmannen van de nieuwe lichting. Sport houdt het lichaam in goede c.ondtie. (C.N.F.-N.A.D.-Molkenboer Pax c) Radiogroeten voor Nederlanders in het Oosten. De dienst Radio van het Nederlandsch Oost Instituut zal voortaan iedere week een aantal familieleden van in het Oosten ingezette Ne derlanders uitnoodigen óm in Hilversum hun groeten te komen uitspreken. Het spreekt van zelf, dat de mogelijkheid tot dit zeer nauwe contact, door de familieleden van de in het Oosten werkende Nederlanders met enthou siasme is begroet en dat ook in het Oosten de Zondagavond-programma's van het Neder landsche Oost Instituut met nog grooter vreugde zullen worden beluisterd. KLOOSTERKERK TE CUYK UITGEBRAND Door onbekende oorzaak is brand ontstaan in de Kloosterkerk van het Moederhuis der Orde van het Heilig Kruis te St. Agatha- Cuyk. De verwoeste kerk dateerde, wat het voor ste gedeelte betreft, van 1371. Het achterste gedeelte werd in 1610 gebouwd. 25 JAAR OP HET GEMEENTE-ARCHIEF De heer A. C. Sandijek. adjunct-commies op het gemeente-archief viert vandaag zijn zilveren jubileum in dienst der gemeente. Dat de jubilaris bij de bezoekers zeer gezien is, bleek vanmorgen tijdens een hartelijke huldiging, waarbij mej. dr."*G. Kurtz, ge meente-archivaris het woord voerde. Zij had daarbij gelegenheid vele herinneringen op te halen uit de loopbaan van den heer Sandijek, die steeds hulpvaardig is ge weest en prettig in den omgang. Altijd stond hij klaar, om adviezen te verstrekken. Na mens de bezoekers overhandigde mej. Kurtz die ook het woord voerde namen den heer Knappert, oud-gemeente-archivaris, colle ga's en de vereeniging „Haerlem", een ge schenk in envelop. Verder spraken de heer Groesbeek, waarnemend Rijksarchivaris en een der bezoekers, die een teekening aanbood. Later werd de heer Sandijek door den burgemeester ontvangen, die de gelukwen schen namens het gemeentebestuur aan bood. DE DIEFSTAL VAN BRANDSTOFFEN. Dezer dagen berichtten we, dat de recher che vier personen had aangehouden, in ver band met vermissing van een hoeveelheid brandstoffen ten nadeele van een Haarlem- sche firma. De gebroeders, die schuiten voerders waren hebben bekend, dat zij ge durende drie winters ongeveer vijf ton hebben gestolen en verkocht aan V., die een gedeelte gebruikt heeft en het andere deel verhan deld heeft. Een bedrag van 17(1 als winst, is in beslag genomen. De bedrijfsleider heeft bekend in den afgeloopen winter 84 H.L. te hebben meegenomen en geruild voor fruit, kaas, enz. NED. HERV. KERK Tot hulpprediker te Wieringen is benoemd cand. J. F. van Woerden te Haarlem. JUBILEUM .1. VAN DEN MANAKKER. De heer J. van den Manakker is vandaag een kwart eeuw in dienst als drukkerij binder op de afdeeling binderij van de Gra fische Inrichting Johan Enschedé en Zonen N.V. In de directiekamer is hij in hartelijke bewoordingen geiukgewenscht door den heer B. F. Enschedé, die hem een geschenk in enveloppe aanbood Op de afdeeling binderii is de jubilaris namens de collega's gehuldigd door den heer L. de Koning, die eveneens een geschenk in enveloppe en bloemen overhan digde. JUBILEUM G. F. VAN ROSSUM Vandaag viert de heer G. F. van Rossum. wagenvoerder, zijn zilveren jubileum bij de Noord-Zuid-Hol! and sche Tramwegmaat schappij. In den loop van den morgen kreeg-hij bezoek van de heeren ir. J. Juris- sen en P. M. Gieske, die <}e gelukwenschen namens de directie overbrachten en een ge schenk in enveloppe aanboden. Ook ver scheen een deputatie van het jubileumfonds voor het overhandigen van een geschenk. STADSKWÉEKTUIN VOOR HET PUBLIEK I TE BEZICHTIGEN. Nederlandsche jongens, opgelet! Donderdag 18 Mei zal in Den Haag op Plein 1813 no. 3 nog een keuring worden gehouden voor de eerstvolgende weersportkampen. Iedere Nederland sche jongen heeft gelegenheid om te zamen met kameraden uit andere Ger- maansche landen vier mooie voorj aars- weken door te brengen. Ook dezen keer zijn hieraan geen onkosten verbonden, zoodat ook minder bedeelde jongens van deze gelegenheid kunnen profitee- ren. Het bureau voor weersportkampen is geopend van 9 tot 14.00 uur. De Stadskweektuin, waar vooral ook in het voorjaar veel voor natuurliefhebbers te be wonderen valt, zal van morgen, Zaterdag tot en met volgende week Vrijdag voor belang stellenden te bezichtigen zijn en wel 's mor gens tusschen tien en twaalf uur, 's middags tusschen tweë en vijf uur en VunuHcts van zeven tot negen uur; ook Zondag en Tlcmel- vaartsdag. Kinderen beneden zestien jaar moeten onder geleide zijn van oudere per sonen. TERAARDEBESTELLING E. JANSEN Bij de begrafenis van den heer E. Jansen heeft de heer G. Koot gesproken als verte genwoordiger van het geheele personeel van de Centrale Werkplaats en de heer Van der Meulen, namens de afdeeling, waar de overledene werkzaam was. Dit ter verbete ring van het verslag in ons blad van Don derdag. Twee bonnen voor suiker. Geen sigaren of sigaretten, maar tabak. Voor scheermesjes bon R 07 van tabakskaart inleveren. Voor de periode van 14 t.m. 27 Mei zijn de volgende bonnen aangewezen: de bonnen 21 en 22 voor de gebruikelijke rantsoenen brood, beschuit' melk. taptemelk, vleeseh en aardap pelen. 121 en 122: bloem, 123: 250 gram peul vruchten. D41: 250 gram gort, E41: 250 grajn kindermeel of voedingssuiker, 124: 100 gram vermicelli. 21A en 2111 ieder een half rantsoen boter, 125: 100 gram 20 plus of magere kaas, 126 en 127 ieder 500 gram suiker, 128: 250 gram ,tam, 21 versnaperingen: 150 gram versnape ringen, 21 en 22 tabak: 1 rantsoen shagtabak, pijptabak of pruimtabak, 129: eenheSdstoitet- zeep, 130: waschpoeder, C42. D42 en E42: waschpoeder, E43: toiletzeep, B44, C44, D44 en E44: een half rantsoen boter. De bonnen 21 voor aardappelen en toeslag zijn geldig tot en met 20 Mei, de bonnen 129, 130, C42, D42, E42 en E43 zjjn geldig tot 10 Juni. Toelichting. Van 14 tot en met 27 Mei a.s. geven de bon nen Algemeen 126 en Algemeen 127 elk recht op het koopen van 500 gram suiker. Zooals reeds eerder wérd bekend gemaakt, is deze grootere hoeveelheid niet te beschouwen als een extra rantsoen, doch als een voorschot. Men houde er dus rekening mede, dat men een gedeelte van deze suiker zal moeten ge bruiken in de maanden September of October wanneer geen bon voor suiker zal worden aan gewezen. Voorts geven gedurende bovengenoemd tijd vak de botorbonnen 21A en 21B beide recht op 125 gram boter. Voor personen beneden den leeftijd van 21 jaar zijn bovendien de bonnen Reserve B44, C44, D44 en E44 aange wezen voor een bijzonder rantsoen van 125 gram boter. Op de vleeschbonnen -21 en 22 kan men reeds op Maandag 15 en Dinsdag 16 Mei a.s. vleeseh en vleeschwaren koopen. Op de tabaksbonnen 21 .en 22 is uitsluitend shagtabak, pijptabak of pruimtabak verkrijg baar. Sigaren, cigarillos en eigaretten kan men op deze bonnen niet koopen. Voor scheermesjes bon R07 van tabakskaart inleveren. Mannelijke personen, die een tabakskaart bezitten, worden in de gelegenheid gesteld 5 scheermesjes per persoon te koopen, waartoe bon R07 van de tabakskaart van Maandag 15 tot en met Vrijdag 19 Mei bij een kleinhande laar in scheermesjes moet worden ingeleverd. Zij, die in gebreke blijven dezen bon tijdig in te leverefi, komen niet voor hét betrekken van scheermesjes in aanmerking. Extra zeep. eenheidszeep en wasch poeiler voor veilen arbeid. Personen, die z.g. „vuilen arbeid" verrich ten, komen voor de 6de en 7de periode 1944 (14 Mei tot 8 Juli 1944) voor de gebruikelijke rantsoenen eenheidszeep en waschpoeder in aanmerking. Daar thans de extra rantsoenen eenheidszeep-en waschpoeder per twee distri- bufieperioden, in plaats van per twee kalen dermaanden worden uitgereikt, wordt de aan dacht van belanghebbenden er op gevestigd, dat zij met de voor de 6de en 7de periode uit gereikte rantsoenen ook gedurende de 8ste periode (dus tot 5 Augustus 1944) dienen toe te komen. RAOïO.PROGRAMMA ZATERDAG 13 MEI 1.914. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Gram.muz. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend' gymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr.overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Opgewek te Zaterdagochtendklanken. (Van 8.453.50 Voor de Huisvrouw). 9.00 Kamerorkestconcert. 9.45 Godsd. uitz, 10.00 Ork. Gerard Lebon. 10.45 Voor de zieke kinderen. 11.00 Zwölf Banjo Symphoni- ker. 11.15 Salonork. 12.00 Almanak. 12^5 Staf- orkest van de Staatsordepoli tie te A'dam. "12.45 BNO Nieuw.". 13.00 Ork. Malando. 13.25 De weke- lijksehe wandeling. 13.35 Ork. Malando. 13.55 Wenken voor volkstuinders. 14.00 Rotterd. Philh. Ork., m'.m. v. Haakon Stotijn, hobo. 15.00 Muzi kaal variété. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 BNO Uitz voor Nederlandsche zeelieden. 17.20 Aansluiting met18.00 BNO Politiek weekoverzicht. 18.10 Hong. Ork. Bandi Balogh. 18.45 Hier WA. 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Meistersextet. 19.30 Aanslag op een kolonie, luisterspel (1). 20.00 Wereldschlagers. 20.45 Neerlands Nieuwskroniek, 21.00 Pianoduo en gram.muz. 21.30 Denemarken. 22.00 BNO Nieuws- en cult. bcr. Van 22.15 af alleen voor de Radio- Centrales. 22.15 Zarah Leander qn Tino Rossi. 22.3024.00 Soirée musicale. HIEVERSUM IX, 301.5 M. 14.00 Symphoniselï concert van populaire melo dieën. 15.00 Voor de jeugd. 15.30 Orgel- en koor concert. 1G.45 BNO Nieuws. 17.00 Musette-ork. en soliste. 17.30 Kamermuziekconcert. 18.15 Opera- en Operetteklanken. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Voor de Jeugd. 19.20 Kinderkoor „De Merels". 19.35 Pianovoordr. 20.15 Hoe kies ik mij een echtgenoot III. 20.30 Ork. Wily Berking en zangintermezzo. 21.00 Handelprogr. 21.45 Avond- wijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. 22.15 Zie progr. H'sum I. 22.30 De stem van het Rijk. Verduisteren: van 21.15 tot 5.45 uur A

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2