De nieuwe bonnen De Leider gehuldigd op zijn 50sten verjaardag. De Beweging bracht ruim f 150.000 bijeen voor sociaal werk. Jeugdstormleden van 18 jaar in de N.S.B. opgenomen. Gisteren vierde de Leider van het Neder landsche volk, Mussert, zijn vijftigsten ver jaardag. Op het hoofdkwartier aan de Malie baan te Utrec-ht, was het al vroeg een groote drukte. De festiviteiten begonnen met het aanbie den van 't boekwerk „Mussert als ingenieur". Daar de schrijver door ziekte verhinderd was het boek persoonlijk aan den Leider te over handigen, bood de heer J. M. Figee het werk aan Mussert aan. Spr. zeide, mede namens ir. Homan van der Heiden, zeer vereerd te zijn geweest met de opdracht, niet alleen omdat het prettig is, over den Leider te schrijven, maar ook, omdat door dit werk de Beweging en allen die daar buiten staan, nog beter zullen worden ingelicht over ingenieur Mus sert. Mussert sprak daarna zijn dank uit voor het boekwerk. In de groote zaal van den schouwburg wa ren alle medewerkenden van het hoofdkwar tier bijeen, toen trompetgeschal de komst van den Leider aankondigde. Met langdurig hou- zee-geroep werden de leider en ir. Huygen verwelkomd, waarna de aanwezigen den jarigen Leider spontaan een lied toezongen. Behalve mevr. Mussert waren op deze samen komst ook aanwezig vrijwel alle belangrijke functionarissen der Beweging. Het was secre taris-generaal Huygen, die het eerst 't woord voerde. Na namens de beweging den Leider zijn ge- lukwenschen te hebben aangeboden, vroeg spr. zich af, of het bereiken van den 5Qsten verjaardag tot sombere gedachten moet stem men. „Gij, Leider, behoeft niet somber te zijn, aldus spr., want gij hebt van uw prilste jeugd af hard gewerkt en goed en degelijk werk geleverd, waarop wij allen trotsch zijn. Gij hebt fel gestreden en uw persoon ingezet voor de Europeesóhe gemeenschap en naast bewondering voor hetgeen gij hebt verricht, vervult ook dit werk ons met trots. Het is uw levenswerk, te bouwen aan een schoone toekomst en dat werk moet gij nog voltooien. Moeilijkheden zijn u niet gespaard gebleven, maar om één ding bewonderen wij u zeer, 'n.l. om uw onvergelijkelijke gemoedsrust in zware oogenblikken. Met vaste hand hebt gij de Beweging geleid en ons den weg gewezen, toen het noo-dlotsuur voor ons volk was aan gebroken en daarbij draagt gij nog de ver antwoordelijkheid voor onze bloedoffers. Gij hebt ons geloof in het nieuwe Europa steeds weer opnieuw versterkt en verdiept. Uw woor den zijn eerlijk en eenvoudig, uw daden moe dig en doelbewust. Namens de Beweging deed spreker de be lofte, dat de leden der N.S.B. met vertrouwen op God, in goede en slechte uren hun Leider trouw zullen blijven, als het moet tot den laatsten druppel bloed. De Gemachtigde voor de financiën, de heer Van Bilderbeek, die hierna het woord voerde, bood den Leider een bedrag in geld aan, be stemd voor het socJale werk van de Bewe ging, bijeengebracht door de leden en begun stigers. Alle nevenorganisaties hebben daar toe medegewerkt en zoo kon den Leider een bedrag van 151.250 worden overhandigd. Dat deze inzameling alle vorige overtreft, bracht de heer Van Bilderbeek bijzonder naar voren. Vier van de jongste leden van de Jeugdaf- deeling der Nat. Soc. Vrouwen Organisatie, de z.g. „ukkepullen" en de „donsmeeu wen", boden hierna den Leider, die inmiddels onder daverende toejuichingen op het podium Was verschenen, bloemen aan en een bedrag in geld. bijeengebracht uit de spaarpotten der ukkepullen. de pullen en de donsmeeuwen. De heer Va« Bilderbeek bood tenslotte den Lei dei cwft inktstel aan, bestemd voor diens werkkamer in Den Haag. Mussert dankt zijn medewerkers. De Leider bracht vervolgens dank voor al les, wat hem was aangeboden. „Het vorige jaai aldus Mussert sprak ik de hoop uit dat het dit jaar vrede zou zijn en (fat wij met ons opbouwwerk zouden kunnen beginnen. Eens gezegd, blijft gezegd. Ik spreek vandaag weer de hoop uit, dat wij spoedig zullen kun nen beginnen, want het komt op onze daden aan. Wie zich thans bekent tot het nationaal- socialisme, stelt al een daad. Onze gedachten, zoo vervolgde de Leider, gaan in de eerste plaats uit naar de fronten. Daar heeft men al getoond, goede soldaten te kunnen zijn en dat is van groot belang." In de tweede plaats hoopte Mussert, dat de vele honderdduizenden die thans nog geen lid van de Beweging zijn, maar wel willen medewerken aan de wederopstanding van ons volk, spoedig in de .gelegenheid zullen worden gesteld, hun woorden in daden om te zetten. Met den wensch. dat het opbouwwerk niet te lang meer op zioh zou laten wachten, dat dan de soldaten van het front terug zullen zijn en dat dan de groote bijeenkomst in Lunteren zal kunnen volgen, besloot spreker zijn rede. Ten slotte bood nog het hoofd van de af- deeling Vorming, de heer Nije, namens deze afdeeling en het Departement van Volksvoor lichting en Kunsten den Leider een proefdruk aan van een artikel over Werkendam, voor heen en thans, hetwelk voorkomt in een boek werk van drie deelen, dat als bijzonder num mer van „Ontwakend Volk" binnenkort zal verschijnen en dat een beeld geeft van het geestelijke en cultureele leven van Nederland Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper, Haarlem Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede. Buiten land: J. C. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. var. Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Om men, Heemstede. en in het bijzonder van de N.S.B. der Neder landen. Met enkele woorden dankte de Leider voor dit geschenk. Hierna speelde op het gazon vóór den schouwburg een Duitsch muziekcorps ter ge legenheid van den verjaardag van den Leider ten aanhoore van Mussert, mevr. Mussert en vele functionarissen die zich op het balcon van den schouwburg hadden opgesteld, eenige feestmarschën. Ten besluite werd nog het Wilhelmus ge speeld, waarna de Leider naar Den Haag vertrok. Gelukwenschen Duitsche autoriteiten zTe 's-Gravenhage nam de Leider de geluk wenschen in ontvangst van de Duitsche auto riteiten, alsmede van zijn Gemachtigden voor Staatsaangelegenheden en van officieele ver tegenwoordigers van overheidsinstellingen. De Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss Inquart, was de eerste, die zijn gelukwen schen kwam aanbieden. Hij deed zijn wen- schen vergezeld gaan van zijn portret met opdracht. Commissaris-generaal Ritterbusch las den Leider den tekst voor van de telegrafishce gelukwenschen van den Führer, van Reichs- ieiter Bormann en Reichsorganisationsleiter dr. Ley en overhandigde als persoonlijk ge schenk de „Atlas van de zeehavens der Ba- taafsche Republiek, die van Batavia en On rust. Voorts kwamen den Leider complimentee ren de commissarissen-generaal dr. Wimmer en SS-Obergruppenführer un generaal der Polizei Rauter. Deze laatste bracht de ge lukwenschen van den Reichtsführer SS Himmler over. Als geschenk van dezen ont ving de Leider het driedeelige werk van Twerven over het „Koninkrijk der Neder landen". Ook vertegenwoordigers van de weermacht, alsmede hooge functionarissen van staat en partij boden hun gelukwenschen aan. Van Nederlandsche zijde maakten hun op wachting de Gemachtigden van den Leider voor staatsaangelegenheden, eenige secretaris sen-generaal van departementen en deputa ties van het Nederlandsche Arbeidsfront, van den Landstand, van den Nederlandschen Volksdienst, van den Nederlandschen Ar beidsdienst en van de Nederlandsche politie. Jeugdstormers van 18 jaar in de N. S. B. opgenomen. In den Stadsschouwburg te Utrecht werd 's middags een bijzondere plechtigheid gehou den. Vierhonderd leden van den Jeugdstorm, die den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt, werden op indrukwekkende wijze door het afleggen van een gelofte opgenomen in de N. S. B. Onder luide toejuichingen betraden Mussert, de hoofdstormer Van Geelkerken en adjudant dr. Kessler de zaal. Vervolgens werden, ter wijl allen zich van hun zitplaatsen verhieven, de nationale vlag en de vlag van de Beweging binnengedragen, resp. door eenige Jeugd stormers en drie frontstrijders. De hoofdstormer spreekt. In zijn functie van Hoofdstormer sprak aller eerst Van Geelkerken, die, nadat hij namens den Jeugdstorm de gelukwenschen had over gebracht, er op wees, welk een gewichtig oogenblik de aanwezigen beleven, n.l. het toetreden van een groot aantal Jeugdstor mers tot de Beweging. Eens, aldus spreker, moet gij het vaandel van ons overnemen en den Leider uw trouw en aanhankelijkheid in de Beweging toonen; dat nu reeds zoo vele jongeren tot ons toetreden, schept voor den Leider de zekerheid, dat zijn werk niet te- vergeefsch is geweest. Vele honderden uit den Jeugdstorm staan reeds aan de fronten Zij, die hun leven lieten, stierven voor hun ideaal, dat gij mede zult moeten helpen ver wezenlijken. Na dank te hebben gebracht voor alles, wat de Jeugdstormers reeds hebben gedaan voor hun volk en vaderland. ried spreker hen aan, twee dingen bijzonderlijk te bewa ren, n.l. het geloof en het enthousiasme. Met de woorden: „Leider, ik geef ze u hierbij over. Aan u vertrouw is ze verder toe", be sloot Van Geelkerken zijn rede. Nadat door zangkoren uit Amsterdam en Den Haag den Leider een speciaal verjaar dagslied was toegezongen, sprak de secre taris-generaal Huygen. Spr getuigde ervan, dat thans een der gewichtigste momenten is aangebroken in het leven van de aanwezige Jeugdstormers. Zij moeten een gelofte af leggen voor hun leven. Het koor zong hierna „Wilt heden nu tre den", waarna, terwijl een Jeugdstormer en een Jeugdstormster als vertegenwoordigers met de hand aan de vlag der Beweging de gelofte aflegden, de anderen in de zaal staan de met opgeheven hand. de volgende woor den nazeiden: „Ik beloof, het leidend begin sel der N. B. S. tot richtsnoer te maken voor mijn persoonlijk leven. Ik ben bereid mijn beste krachten te wijden aan den opbouw van den nationaal-socialistischen staat. Ik beloof trouw aan den Leider en onderwerp mij aan de tucht en de discipline van de Beweging." Mussert spreekt de jeugd toe. Ook de Leider memoreerde het feit, dat op zijn verjaardag zoo veel Jeugdstormers tot de Beweging toetreden. Hij vergeleek het leven van het Nederlandsche volk met een stroom, die nimmer droog is. Steeds is er nieuwe toevoer en dat is goed, want wij zien in u de fakkeldragers van het nieuwe leven. Wij wisten, toen wij begonnen, dat wij ons werk niet voltooid, zelfs niet op zijn hoogte punt zouden meemaken. De personen, zooals wij, zijn maar een tijdelijke verschijning en gij, mijn jonge kameraden, behoort het beter te doen dan wij het hebben gedaan, want op u rust straks een groote verantwoordelijkheid. Duizenden van uw landgenooten gaven reeds Bij de Arbeidsmannen van de nieuwe lichting. Snort houdt het lichaam in goede condtie. (C.N.F.-N.A.D.-Molkenboer Pax e) hun leven voor hun ideaal, met in hun hart de zwart-roode vaan. Zij zijn gevallen als goede nationaal-socialisten. Met het woord moet gij niet alleen toonen, dat gij het beter zult doen dan wij het gedaan hebben, maar met de daad. Gij zijt in een van de moeilijk ste perioden van de geschiedenis van ons' volk lid geworden van de Beweging. Laat het uw wil zijn, mede op te bouwen wat ver nield is. Zonder nationaal-socialisme zou er nu reeds geen Europa meer bestaan. In u moet de gedachte blijven leven, dat de vol keren van eenen bloede elkaar nooit te lijf moeten gaan, zooals dat nog enkele jaren geleden geschiedde. Ik hoop, dat eens van u gezegd kan worden: „Zij hebben als leerlin gen hun meesters overtroffen." Daar de Leider niet elk der jeugdstormers het insigne van de Beweging op de borst kon spelden, deed hij dit symbolisch één Jeugd stormster en één Jeugdstormer, die op het podium verschenen. Hiermede was de plech tigheid ten einde. Nadat het zesde couplet van het Wilhelmus was gezongen, verlieten de Leider en de hoofdstormer de zaal, waar na nog de vlaggenmarsch plaats vond. Receptie in Paushuize. In de ambtswoning van den Commissaris der provincie te Utrecht, in Paushuize, werd tusschen 4 en 5 uur een receptie gehouden, die zeer druk werd bezocht. In een lange rij kwamen honderden uit alle deelen van het land den Leider en mevrouw Mussert complimenteeren. Vele Duitsche en Neder landsche autoriteiten maakten hun opwach ting. Omstreeks vijf uur vertrok de Leider met klein gevolg naar Maastricht, waar hij den avond van zijn verjaardag doorbracht op een feestavond van den kring aldaar. Twee doodvonnissen. Het bureau Wehrmachtsbefehlshaber in den Niederlanden deelt mede: De 24-jarige Gerard Frank Smits uit Hulsberg (Limburg) werd bij een huiszoe king in het bezit van een vuurwapen aan getroffen, dat hij op een gegeven oogenblik tegen de Duitsche bezettende macht ge bruiken wilde. Hij is als saboteur ter dood veroordeeld. De 23-jarige Dirk Plagmeyer uit Sassen- heim had tezamen met andere Nederlanders opdracht een militair object te bewaken. Hij verliet zijn post en beschadigde een on derdeel van het aan zijn bescherming toe vertrouwde militaire object. Hij deed dit met de bedoeling daardoor zijn geringschat ting voor de Duitsche bezettende macht tot uitdrukking te brengen. Plagmeyer werd als saboteur eveneens ter dood veroordeeld. Het vonnis over Smits en Plagmeyer is met den kogel ten uitvoer gelegd. Radiogroeten voor Nederlanders in het Oosten. De dienst perszaken van het Nederlandsc'h Oost Instituut meldt: Reeds geruimen tijd wordt door de afdeeling Voorlichting van het Nederiandsch Oost Instituut ten behoeve van de Nederlanders in het Oosten een radio programma verzorgd, dat door de Reichs- rundfunk in Berlijn via den Donauzender (golflengte 325.4 M.) wordt uitgezonden. De uitzending, waarin nieuws en mededeelingen uit het vaderland worden gegeven, geschiedt iederen Zondagavond van 2121.15 uur in het kader van het programma „De stem van het rijk voor Nederlanders in Duitschland en de bezette oostgebieden".Door deze programma's is het het Nederiandsch Oost Instituut gelukt een band te leggen tusschen de Nederlanders in den vreemde, met name vooral in het Oos ten en in het vaderland. Deze .band zal in de toekomst nog worden verstevigd door het uitzenden van groeten van familieleden. In samenwerking met den Nederlandschen Om roep zal n.l. a.s. Zaterdag 13 Mei een begin worden gemaakt met het opnemen van groe ten van landgenooten, wier man, vader of ver loofde door bemiddeling der Nederlandsche Oost Compagnie in het Oosten is ingezet.Deze groeten zullen in het Zondagavondprogramma worden uitgezonden. De dienst Radio van het Nederiandsch Oost Instituut zal daartoe iedere week een aantal familieleden van in het Oosten ingezette Ne derlanders uitnoodigen om in Hilversum hun groeten te komen uitspreken. Het spreekt van zelf, dat de mogelijkheid, tot dit zeer nauwe contact, door de familieleden van de in het Oosten werkende Nederlanders met enthou siasme is begroet en dat ook in het Oosten de Zondagavond-programma's van het Neder landsche Oost Instituut met nog grooter vreugde zullen worden beluisterd. KORT NIEUWS De Rotterdammers ondervinden momen teel veel hinder van een insecten-invasie. Het zijn zwarte, langwerpige muggen, die zich in zwermen overal neerzetten en zich niet laten verjagen. Nederlandsche jongens, opgelet! Donderdag 18 Mei zal in Den Haag op Plein 1813 no. 3 nog den keuring worden gehouden voor de eerstvolgende weersportkampen. Iedere Nederland sche jongen heeft gelegenheid om te zamen met kameraden uit andere Ger- maans'che landen vier mooie voorjaars- weken door te brengen. Ook dezen keer zijn hieraan geen onkosten verbonden, zoodat ook minder bedeelde jongens van deze gelegenheid kunnen profitee- ren. Hét bureau voor weersportkampen is geopend van 9 tot 14.00 uur. Twee bonnen voor suiker. Geen sigaren of sigaretten, maar tabak. Voor scheermesjes bon R Q7 van tabakskaart inleveren. Voor de periode van 14 t.ra. 27 Mei zijn de volgende bonnen aangewezen: de bonnen 21 en 22 voor de gebruikelijke rantsoenen brood, beschuit» melk. taptemelk, vleesch en aardap pelen. 121 en 122: bloem. 123: 250 gram peul vruchten, D41: 250 gram gort, E41: 250 gram kindermeel of voedingssuiker, 124: 100 gram vermicelli, 21A en 21B ieder een half rantsoen boter, 125: 100 gram 20 plus of magere kaas, 126 en 127 ieder 500 gram suiker, 128: 250 gram ,1am, 21 versnaperingen: 150 gram versnape ringen, 21 en 22 tabak: 1 rantsoen shagtabak, pijptabak of pruimtabak, 129: eenhctdsfoi(et- zeep, 130: waschpoeder, C42, D42 en E42: waschpoeder, E43: toiletzeep, B44, C44, D44 en E44: een half rantsoen boter. De bonnen 21 voor aardappelen en toeslag zijn geldig tot en met 20 Mei, de bonnen 129, 13(1, C42, D42. E42 en E43 zijn geldig tot 10 Juni. Toelichting. Van 14 tot en met 27 Mei a.s. geven de bon nen Algemeen 126 en Algemeen 127 elk recht op het koopen van 500 gram suiker. Zooals reeds eerder werd bekend gemaakt, is deze grootere hoeveelheid niet te beschouwen als een extra rantsoen, doch als een voorschot. Men houde er dus rekening mede, dat men een gedeelte van deze suiker zal moeten ge bruiken in de maanden September of October wanneer geen bon voor suiker zal worden aan gewezen. Voorts geven gedurende bovengenoemd tijd vak de botorbonnen 21A en 21B beide recht op 125 gram boter. Voor personen beneden den leeftijd van 21 jaar zijn bovendien de bonnen Reserve B44, C44, D44 en E44 aange wezen voor een bijzonder rantsoen van 125 gram boter. Op de vleeschbonnen 21 en 22 kan men reeds op Maandag 15 en Dinsdag 16 Mei as. vleesch en vleeschwaren koopen. Op de tabaksbonnen 21 en 22 is uitsluitend shagtabak, pijptabak of pruimtabak verkrijg baar. Sigaren, cigarillos en cigaretten kan men op deze bonnen niet koopen. Voor scheermesjes bon R07 van tabakskaart inleveren. Mannelijke personen, die een tabakskaart bezitten, worden in de gelegenheid gesteld 5 scheermesjes per. persoon te koopen, waartoe bon R07 van de tabakskaart van Maandag 15 tot en met Vrijdag 19 Mei bij een kleinhande laar in scheermesjes .moet worden ingeleverd. Zij, die in gebreke blijven dezen bon tijdig in te leveren, komen niet voor het betrekken van scheermesjes in aanmerking. Extra zeep, eenheidszeep en waseh poelier voor veilen arbeid. Personen, die z.g. „vuilen arbeid" verrich ten, komen voor de 6de en 7de periode 1944 (14 Mei tot 8 Juli 1944) voor de gebruikelijke rantsoenen eenheidszeep en waschpoeder in aanmerking. Daar thans de extra rantsoenen eenheidszeep en waschpoeder per twee distri butieperioden, in plaats van per twee kalen dermaanden worden uitgereikt, wordt de aan dacht van belanghebbenden er op gevestigd, dat zij met de voor de 6de en 7de periode uit gereikte rantsoenen ook gedurende de 8ste periode (dus tot 5 Augustus 1944) dienen toe te komen. RADIO-PROGRAMMA ZATERDAG 13 MEI 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Gram.muz. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 F-ogr.overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Opgewek te Zaterdagochtendklanken. (Van 8.45^—8.50 Voor de Huisvrouw). 9.00 Kamerorfcestconcert. 9.45 Godsd. uitz. 10.00 Ork. Gerard Lebon. 10.45 Voor de zieke kinderen. 11.00 Zwölf Banjo Symphoni- ker. 11.15 Salononk. 12.00 Almanak. 12.15 Staf orkest van de Staatsordepolitie te A'dam. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 O uk. Malando. 13.25 De weke- lijksChe wandeling. 13.35 Ork. Malando. 13.55 Wenken voor volkstuinders. 14.00 Rotterd. Fhilh. Ork., m.m. v. Haakon Stotijn, hobo. 15.00 Muzi kaal variété. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 BNO Uitz voor Nederlandsche zeelieden. 17.20 Aansluiting met18.00 BNO Politiek weekoverzicht. 18.10 Hong. Ork. Bandi Balogh. 18.45 Hier WA. 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Meistersextet. 19.30 Aanslag op een kolonie, luisterspel (I). 20.00 Wereldschlagers. 20.45 Neerlands Nieuwskroniek. 21.00 Pianoduo en gram.muz. 21.30 Denemarken. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. Van 22.15 af alleen voor de Radio- Centrales. 22.15 Zarah Leander en Tino Rossi. 22.3024.00 Soirée musicale. HILVERSUM II, 301.5 M. 14.00 Symphoniscfi concert van populaire melo dieën. 15.00 Voor de jeugd. 15.30 Orgel- en koor concert. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Musette-ork. en soliste. 17.30 Kamermuziekconcert. 18.15 O.pera- en Operetteklanken. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Voor de Jeugd. 19.20 Kinderkoor „De Merels". 19.35 Pianovoordr. 20.15 Hoe kies ik mij een echtgenoot III. 20.30 Ork. Wily Berking en zangintermezzo. 21.00 Handelprogr. 21.45 Avond wijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. 22.15 Zie progr. H'sum I. 22.30 De stem van het Rijk. Verduisteren: van 21.15 tot 5.45 uur

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2