Haarlemsche Courant Duitsche successen tegen de partisanen Kathedraal van Leuven verwoest. Flinke kerels melden zich voor den strijd tegen het bolsjewisme v Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Aan de Dnjeslr werden 7 Sovjet. divisies uiteengeslagen Genua opnieuw getroffen. STIEKUM. 289e Jaargang' No. 112 x x Bureaux: Groote Houtstraat 93, Tel. Advert, 10734, Redactie 10609 Postgiro 134968 Haarlemsche Ct. Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 34.. Tel. 19»*) Hoofdredacteur: F. C. Derks Zaterdag 13 Mei 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaame 12. Tel, 1271S Kantoor iJmulden: Rem brand tl aan SS, Umuiden-Oost UI tg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem k i m Achter het Oostelijk front, ten Z. van Poloxk sterke benden omsingeld en vernietigd. Voorts in de afgeloopen 4 maanden groot deei van het Kroatische Kernland bevrijd. Zeven vrachtschepen en een torpedo, jager ten O. van Algiers tot zinken gebracht. Het Duitsche weermachtiberieht luidt als volgt: In ons verkleind briiggehoofd ten Westen van Sebastopol boden de Duitsch-Roe- meensche formaties ook Donderdag den met overmachtige strijdkrachten aanstor menden vijand hardnekkig verzet, waarbij zij 'n vrij groot aantal pantserwagens stuk schoten. Voor Toeapse boorde een duik boot een Sovjet-torpedoboot in den grond. Bij het opruimen van het vijandelijke brug- gehoofd aan den beneden-Dnjestr_ waarvan Donderdag melding werd gemaakt, hebben de onder bevel van den generaal der infanterie Buschenhagen staande troepen 7 vijandelijke infanteriedivisies alsmede onderdeelen van 'n artillerie- en luOhtafweerdiivisie uiteengesla gen. Behalve duizenden, gesneuvelden verloren de bolsjewisten 2600 gevangenen,meer dan 600 stukken geschut en granaatwerpers, 334 mitrailleurs alsmede talrijke andere wapens en oorlogsmateriaal. In het aehterwaartsche gebied ten Zuiden van Polozk hebben formaties van het leger en de politie, tezamen met vrijwilligers uit dit gebied afkomstig, bij moeilijke weers- en Bombardementen op Brussel en andere Belgische steden. De Anglo-Amerikaansche luchtmacht heeft Donderdagavond opnieuw een terreuraanval ondernomen op het stadsgebied van Brussel. Op woonwijken der stad werden brisant- én brandbommen neergeworpen. Britsch-Amerikaansche vliegers, die op 12 Mei plaatsen in de bezette Westelijke gebie den aanvielen, hebben in de Belgische stad Leuven met bomtreffers zware verwoestingen veroorzaakt aan de beroemde kathedraal, die bijna geheel vernield werd. De verliezen onder de bevolking in de gebombardeerde zijn zwaar Alleen al in een kleine plaats in de nabijheid van Rijsel werden 77 burgers gedood. Donderdagnamiddag hebben Anglo-Ameri- kaansche vliegtuigen wederom Mechelen aan gevallen. Dinsdag werden de steden Nijvel en La Louvière door de Angelsaksische lucht macht geteisterd. In de laatste stad werden 12 personen gedood en 509 woonhuizen ver nietigd. Amerikaansche jachtvliegtuigen voor den langen afstand, die in den laten namiddag tot boven Zuidwest-Duitstóhland doordrongen, on dernamen in scheervlucht aanvallen op de landelijke bevolking. Daarbij werden in de om geving van Mülhauseij-- 22 personen, hoofd zakelijk vrouwen en kinderen, gedood. Een grooter aantal werd "gewond. Anglo-Amerikaansche bommenwerpers heb ben Donderdag Genua aangevallen en brisant bommen geworpen op woonwijken der stad. Er ontstond schade en er vielen slachtoffers onder de burgerbevolking. Het historische doris Palei, de kerk van San Benedetto en de universiteitsbibliotheek werden getroffen. Het Engelsche weekblad New Statesman and Nation schrijft, dat men zich in 'Engeland ge wend heeft aan een nieuwen vorm van oor logvoering, n.l. aan den oorlog tegen de bur gerbevolking. Niemaqd beweert meer, dat bij de Engelsch-Amerikaansche luchtaanvallen alleen industrieele schade wordt aanegrieht. Er wordt geen onderscheid meer gemaakt tusschen industrieele objecten en arbeiders woningen. De luchtaanvallen zijn gericht te gen alles, wat er in de steden en hun buiten wijken is. Deze zware vorm van luchtaanval len is door Engeland tot de Geallieerde offen siefmethode gemaakt, aldus hef 'blad. Geallieerde elite-troepen in Z.-ltalië teruggetrokken. De bevelhebber van het 5de Amerikaan sche leger in Zuid-ïtalië is kortgeleden in het geheim naar de Vereenigde Staten ge komen en heeft op het landgoed van Barucf een onderhoud gehad met president Roose- veld. Ook met generaal Marshall, den chef van den Amerikaanschen generalen staf van het leger en andere hooge legerofficieren zou luitenant-generaal Clark besprekingen heb ben gevoerd. Duitsche weernemers aan het front bij Cassino hebben geconstateerd dat de Geal lieerde elite-troepen langzamerhand aan den strijd aan het Italiaansche front worden ont trokken. In welingelichte militaire kringen neemt men aan, dat hiervoor twee redenen kunnen worden aangegeven. Ten eerste: dat men den troepen die aan vermoeiende ge vechten hebben deelgenomen, gelegenheid tot recreatie wil geven, en ten tweede dat men van de ervaringen die deze troepen aan het Cassino-front hebben 'opgedaan op andere plaatsen gebruik jaril maken. terreinsomstandigheden, door igevedhts- en slagvliegtuigen van de luchtmacht schitterend gesteund, sterke bolsjewistische benden in harde gevechten, die drie weken hebben ge duurd, omsingeld en vernietigd. De vijand leed zware, bloedige verliezen. Er werden ruim 6000 dooden geteld; 6700 gevangenen werden gemaakt, 102 benden- kampen, 264 kazematten en gevechtsposten vernield en talrijke zware en lichte wa pens,alsmede omvangrijk oorlogsmateriaal werden buitgemaakt of vernietigd. Bij herhaalde aanvallen van Sovjet-vlieg tuigen op een Duitsch convooi voor de kust van Noord-Noorwegen werden 16 vijandelijke vliegtuigen door jagers en luchtdoelartillerie aan boord van schepen (neergeschoten. Een eigen beveiligingsvaartuig ging verloren. In Italië ondernam de vijand ten Zuiden van Aprilia en ten Oosten 'vam de Golf van Gaeta talrijke vrij zwakke aanvallen, die met zware bloedige verliezen voor den vijand wer den afgeslagen. Lichte Duitsche vlootstrijd- kraohten brachten in die Adriatiische Zee een vrij groot vijandelijk motorschip tot zinken. In den strijd tegen communistische benden op den Balkan heeft de 392ste Kroatische in- fanterie-divisie, waarbij Duitsch opleidings- personeel is ingedeeld, onder leiding van luit.- generaal Nickel in de laatste vier maanden een groot gedeelte van het Kroatische kern land bevrijd. De communisten verloren in deze ge vechten 3000 dooden en 1200 gevagnenen, 16 stukken geschut, 185 mitrailleurs, tal rijke ravitailleeringskampen en munitie werden buitgemaakt of vernietigd. Formaties Duitsche torpedovliegtuigen vjelen op 11 Mei des avonds in het zeege bied ten Oosten van Algiers een vijande lijk ravitailleeringsconvooi aan en brach ten 7 vrachtschepen met 'n-gezamenlijken inhoud van 49.000 brt. en een torpedojager tot zinken. Twaalf vrachtschepen van te zamen 86000 brt., een groot tankschip, een lichte kruiser, alsmede twee torpedojagers werden beschadigd. Amerikaansche bommenwerpers vielen Don derdag' in den laten namiddag plaatsen in Zuidwest Duitsehland aan. "Vooral in Saar- briicken ontstond schade en verliezen onder de bevolking", 31 vijandelijke vliegtuigen wer den vernietigd. Nog' 16 vliegtuigen "werden neérgeschoten bij nachtelijke aanvallen op de bezette gebieden in het "Westen. Patrouillevaartuigen beschadigden in den nacht van 10 op 11 Mei voor de Nederland s c h e kust. twee Britsche motortorpedobooten zoo zwaar, dat zij waarschijnlijk verloren zjjn gegaan. Een eigen patrouillevaartuig is gezon ken, D. Vanwege het Stafkwartier van den Nationalen Jeugdstomi is een z.g. Jong maatsgilde opgericht. Men beoogt hiermede een band te scheppen tusschen de natio naal socialistische jeugd en de daarmede sterk sympathiseerende jongeren van 14 tot 18 jaar. De leden van het Jongmaatsgilde zullen geen uniform en geen insigne dragen en men dient hen ongeveer als een soort begunstigende leden van den Nat. Jeugd- storm te beschouwen, die regelmatig onder j leiding bijeenkomen en dan politieke scho- ling ontvangen. Dit bericht heeft eenige dagen geleden in de kranten gestaan en men heeft er de aan dacht op gevestigd, dat de oprichting van het Jongmaatsgilde verband houdt met de gebleken wenschelijkheid, de talrijke jonge ren, die om de een of andere reden geen lid van den Jeugdstorm kunnen zijn, niettemin in de gelegenheid te stellen, contact op te nemen. Nu schrijft mij Iemand (het is merkwaar dig, hoe spoedig nerveuze menschen verge ten, hun brieven te onderteekenen) het vol gende: „Het nieuwe Europa! Kinderen stiekum lid laten worden van den Jeugdstorm, kin deren opzetten tegen ouders. De familie banden verbreken en"de rest doet er minder toe. Stiekum. Dat is een hatelijk woord. Het open vizier is toch altijd een schoon symbool en vooral van een veertien- tot achttienjarige hoort men niet gaarne, dat hij of zij stiekumme streken bedrijft, vooral niet als dat uitloopt op overtreding van het vijfde gebod. Het loont daarom de moeite deze beschuldiging eens wat nader te beschouwen en na te gaan, in hoeverre familiebanden geslaakt dreigen te Worden door dit stiekum bedrijf. Ik denk, dat heel, wat jongeren lid zullen worden van dit Jongmaatsgilde met instem ming van hun oudelui. Dat zijn zij, die graag' het blauwe buis zouden aanschieten, maar van te voren weten, dat ze er dan zonder pardon bij de kameraadjes uit liggen, of dat ze voortaan kleingeestig geplaag van den een of anderen leeraar zullen moeten ver duren, of dat ze dan op kantoor als „ver rader" bekend zullen staanof dat in de werkplaats 'hun spullen ieder oogenblik zoek zullen zijn en hun kleeren gestolen of dat dominee er het zijne over zeggen zal of dat vader er in zijn'betrekking' of in den kring zijner kennissen last mee zal krijgen. men ga ad libitum verder. Van elk dezer gevallen zou ik U gemakkelijk een of meer voorbeelden kunnen bijbrengen. Ja.... 't zijn misschien niet de sterkste karakters, die dan het sympathiseerend lidmaatschap ver kiezen boven dat andere risico, maar ik kan ze onder deze omstandigheden niet hard vallen. Dag in dag uit genegerd en gene geerd te worden is ook niet alles. Maar nu die andere categorie. Die jonge ren, die, het ouderlijk verbod weerstrevend, zich straks zullen aanmelden bij het Jong maatsgilde en daarmede welbewust positie kiezen tegen den wil van Vader en Moeder. KORT NIEUWS. Het Groot kruis van het Brit sche rijk is door Koning George verleend aan den chef van den ge neralen staf der Sojvet-Unie maar schalk Alexander Wasilewska. Aftontidnin- gen meldt uit Lon den. dat ide Lan cashire Company wordt geliquideerd aangezien deze maatschappij „ten gevolge van de oorlogsverliezen geen schepen meer bezit". Eenige leden van de Landwacht zagen 's morgens om vier uur op de Jacob van Len- nepkade te Am sterdam een man loopen, die 2 gon- jezakken met goe deren vervoerde. De man trachtte door in het water te springen aan zijn aanhouding te ontkomen. Toen men hem na kor ten tijd op het droge had ge bracht bleek hij overleden te zijn. Daar hij geen pa pieren bij zich had kon zijn identiteit niet worden vast gesteld. De goede ren, welke zich in de gonjezakken bevonden (leven de konijnen, rij wielbanden, laar zen enz.), bleken uit tuinhuisjes van perceelen in de Kanaalstraat te zijn ontvreemd. Keuringen Waffen SS, SS Wachtbatailion, Landstorm Nederland, Kriegsmarine, Germaansche SS IN Nederland. Bij onze Vrijwilligers. Overal langs de kusten van geheel Europa houden onze Vrijwiligers de wacht. Een onzer mannen aan het MG. (SS PK Weiss-O-H P. c) Het SS Ersatzkommando deelt mede: Op de volgende data zullen de keuringen plaats hebben voor boven staande formaties: 15 Mei 813 uur Amsterdam, Dam 4. 16 Mei 813 uur Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. 16 Mei 1517 uur Amersfoort, SS Wachtbatailion 3, Leusderweg. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmid delen, kolen etc. Personen tusschen 193.5 jaar, die aanmeldingspliclitig zijn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen SS kan ieder Worde11, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Gratis reisbiljetten voor de heen- en terusreis zijn verkrijgbaar bij de navolgende Nebenstellen der Waffen SS. Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30; en eveneens bij het SS Ersatzkommando, Korte Vijverberg no. 5 Den Haag. Voor de Kriegsmarine, Marine-AnnalimesteHe West, utrecht, Plompetorengracht 24, Zie dat wordt ernstiger. Vooral omdat een veertien- tot achttienjarige, die het beter meent te weten dan zijn ouderen maar aï te gauw een onuitstaanbare quibus wordt en bij gemis aan ervaring en gerijpte kennis spoedig tot domme dingen vervalt. Ik houd mij overtuigd, dat velen van dit slag straks het Jongmaatsgilde zullen nade ren. Uit nieuwsgierigheid, uit ongepaste bravour jegens hun ouders, uit verlangen, stiekum te doen, wat niet geoorloofd is. 11c houd mij nog sterker overtuigd, dat dit stel letje op korten termijn 'het Jongmaatsgilde weer zal uitvliegen, omdat de grondbegin selen, waarmede ze daar kennis zullen ma ken, berusten op een klaar begrip van orde, tucht en gehoorzaamheid. En daarmede kunnen ze over het algemeen maar slecht overweg. En als ze na deze ontnuchtering den moed kunnen vinden, aan Vader en Moeder te bekennen, dat.ze zich weer eens vergaloppeerd hebben, och, dan is er op zichzelf ook alweer wat gewonnen. Doch niet alle jongeren vallen onder deze klasse van minderjarige hekkespringers. Er zullen er zijn en om dezen gaat het die in weerwil van hun jongen leeftijd ernstig en beraden het oordeel zullen afwijzen, dat- ouderen en in vele opzichten hun wijzéren hun trachten op te leggen. Och, is dat per saldo wel veel nieuws? Kent niet ieder de voorbeelden van gevallen, waarin het in zicht der jeugd het bleek te winnen van de beschouwing der ouderen? Men denke aan Hildeforand en Potgieter, Perk en Vósmaer. Men denke aan de tallooze volkomen ge slaagde huwelijken, die, had het aan de ouders gelegen, nimmer gesloten zouden adjn en ik ken hier in Haarlem vele acht bare lieden, die dertig jaar geleden genoeg met hun ouders te stellen hadden o\*er den gruwel, dat zij als zeventienïachttieïijarige de straat opgingen, om geheelonthouders- tractaatjes te verkoopen.ik denk, dat dit conflict tusschen oud en jong heel nor maal is en er altijd wel geweest zal zijn. En nu gaat het hier niet om een literaire beschotwing, vrijage of geheel-onthouding, maar om iets anders, iets beters. Het gaat hier om den nieuwen tijd en al wat de rij pende jeugd van den nieuwen tiid verwach ten mag en verwachten moet. Het gaat hier om een nieuwe-, de nationaal socialistische wereldbeschouwing, die vooral den jongere zooveel te zeggen heeft. Die levensbeschouwing zal een onderwerp van g'edac'ntenwisseling in het gezin uit maken en het kan gebeuren, dat daarbij verschil van inzicht aan den dag treedt tus schen ouders eft kinderen. Het komt mij voor, dat de verstandige ouder alsdan wél doet, zijn kind di keuze te laten, in 'het ver trouwen, dat ouderlijk vermaan .en ouder lijk voorbeeld het den goeden weg zal wij zen, óók als die weg zou afwijken van oude, vertrouwde paden. Want het is den ouder zeker geoorloofd, zijn kind te herinneren aan zijn kinderplicht, maar het kan hem nooit geoorloofd zijn, de stem van het ge weten, ook van het geweten van een jongere, het zwijgen op te leggen. Er zijn helaas ook onverstandige ouders, die aan onvolledige kennis, aan bijkomstig heden, aan futiliteiten en zoogenaamde fat soensbegrippen het recht ontleenen. hun veto uit te spreken. Zij mogen daar de macht toe he'bbqn, het is ouderlijk machts misbruik en waar dat het geval is, is mij de intuïtie der jongeren liever dan de oekase der ouderen. Wanneer onder zulke omstan digheden een 'jongere den nieuwen tijid zoekt waar die zich vinden laat en de ver watenheid, die geen andere motiveering tot haar beschikking heeft dan een paar tien tallen jaren opgestapelde dooddoeners, uit den weg gaat en jeugdpaderi zoekt, waar het misschien wel eens stormen kan, dqch waar in ieder geval een frissche wind waait.... laat ons dan niet spreken van „stiekum". Én als deze storm altemet een paar heilige huisjes zou doen omwaaieru aan wien de schuld? Duitsehland, Spanje en Turkije. Er bestaat reden om aan te nemen, dat ds Duitsche ambassadeur te Madrid de Spaan- sche regeering op de hoogte heeft gebracht van de Duitsche meening over den toestand, die voortvloeit uit de gesloten overeenkomst tusschen Spanje en de Anglo-Amerikanen. Ook al blijft man in Berlijnsche politieke kringen bij het beoordeelen van deze kwes tie zeer gereserveerd, toch wordt melding ge maakt van inlichtingen uit Britsche bron volgens welke het bestaan van een Duitsch consulaat in Tanger wordt voorgesteld als een inbreuk op het internationale Tanger statuut. Hieruit zou men kunnen concludee- ren, dat Engeland van plan is den status quo ante te herstellen. De Duitsche bladen publiceeren het korte communique over het Duitsche standpunt in zake het staken van de Turksche chroomleve ranties. In toonaangevende kringen te Berlijn wordt verklaard, dat bijzonderheden over de demarche, die ambassadeur Von Papen bij den Turkschen minister van buitenlandsche zaken heeft ondernomen, niet medegedeeld kunnen worden, daar deze een onderdeel vor men van de diplomatieke behandeling. Das- alneittemin wordt hier de nadruk gelegd op de in het Duitsche communiqué voorkomen de verklaring, dat de Turksche maatregel een behandeling is in strijd met het verdrag. „GROEIEND BESEF". De titel van het politiek weekpraatje, uit te zenden op Maandag 15 Mei over Hilversum I om 18.45 uur, is: „Groeiend besef". Leg uw kieeren bij het naar bed gaan zóó op een stoei, dat u x@ gemakkelijk kunt meenemen.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1