s Nieuwe waarschuwing der Geallieerden aan Duitschlands bondgenooten. i j Landelijke collecte voor Frontzorg op 2/ Mei. De leidster van Frontzorg, mevrouw E. Kröller-Schafer, deelt het volgende mede: De groote opbrengst der Frontzorg-avonden georganiseerd door de W.A., zou mogelijk den'indruk kunnen wekken, alsof een ver dere geldelijke actie niet noodig zou zijn. Niets is minder waar. De zorg voor de front kameraden in den ruimsten zin des wooi'ds, het zijn er tienduizenden verslindt sommen en het is begrijpelijk, dat de kas na geregelde en flinke aderlatingen, steeds aanvulling behoeft. Behalve het noodzakelijke apparaat dat de administratie en correspondentie ver zorgt, verricht door het geheele land een staf van medewerkers en medewerksters haar taak geheel belangeloos, evenals zulks het geval i. met de actie der W.A. voor het organiseeren van frontzorgavonden. Ér zijn echter aan de organisatie dezer avonden zelf zeer hooge kosten verbonden, die noodzakelijk zijn om het geheel volledig te doen slagen. De toegangskaarten worden voor een belangrijk deel gratis aan de fami lie der frontstrijders ter beschikking ge steld, terwijl in sommige gevallen de reis kosten der familieleden ook ten laste van frontzorg komen. Voor de kindervoorstel lingen en lazaretconcerten geldt, dat zij geen inkomsten opleveren en de kosten hier van ten deele door Frontzorg worden gedra gen. De beroepsartistcn, die aan deze uit voeringen en concerten hun medewerking verleeneii, worden gehonoreerd volgens de richtlijnen, welke door de kuituurkamer zijn vastgesteld. Van alle inzamelingen, dus ook van de komende landelijke frontzorgcollecte, wordt steeds 20 pet. van de ontvangsten aan de districten afgestaan, die daarmede in de ge legenheid gesteld worden, naast de alge- meene frontzorg, de frontkamëraden uit deze geldmiddelen te verzorgen. Momenteel is het Circus Mandera op tour née door het geheele land. Overal hebben de familieleden der frontstrijders vrijen toegang, waarvan de kosten door frontzorg worden gedragen. Voorts bestaat het voornemen, om de kin deren der frontstrijders in de Pinksterva- eantie een gezelligen middag te bezorgen, Ook het St. Nicolaasfeest en Kerstmis mo gen niet onopgemerkt aan familieleden en gezinnen onzer frontstrijders voorbij gaan. Dit zijn slechts enkele grepen uit het werk van Frontzorg. De verzending van tien dui zenden pakketten, waarmede een uitgave van honderdduizenden guldens is gemoeid, mag hierbij niet worden vergeten. Al met al kan worden geconstateerd dat de inkomsten weliswaar zeer belangrijk zijn maar dat de uitgaven hiermede gelijken tred houden. Zal dus hét werk van Front zorg op dezelfde schaal voortgang vinden, dan blijf ik rekenen op denzelfden gelde- lijken steun als tot dusver ondervonden. In het bijzonder geldt zulks voor de groote landelijke collecte ten bate van Front zorg. welke met medewerking van vele in stanties op 27 Mei a.s. gehouden zal worden. Maarschalk Pétain vertoefde onlangs in Parijs tot het bijwonen der begrafenis plechtigheden voor de slachtoffers van den jongsten Anglo-Amerikaanschen terreuraanval. De Fransche staatschef in gesprek met een lid van den civielcn Parijsehen luchtbeschermingsdienst. (Scherl-C.N.F. Pax c) Nederlandsche jongens, opgelet! Donderdag 18 Mei zal m Den Haag op Plein 1813 no. 3 nog een keuring worden gehouden vooj de eerstvolgende weersportkampen. Iedere Nederland sche jongen heeft gelegenheid om te zamen met kameraden uit andere Ger- maanseiie landen vier mooie voorjaars- weken door te brengen. Ook dezen keer zijn hieraan geen onkosten verbonden, zoodat ook minder bedeelde jongens van deze gelegenheid kunnen profitee- ren. Het bureau voor weersportkampen is geopend van 9 tot 14.00 uur. Alle uitgestalde waren moeten geprijsd worden. Tot dusverre was voorgeschreven, dal be paalde categorieën kleinbandelsbedrijven hun uitgestalde waren geprijsd moesten hebben. Biijkens een publicatie in de Ned. Staats courant van 11 Mei is thans bepaald, dat een dmdelijk zichtbare en goed leesbare prijsaan duiding is voorgeschreven voor alle artikelen, die zoodanig voor den verkoop zijn uitgestald dat zij van den openbaren weg af zichtbaar zijn. Dit geldt ook voor die artikelen, die niet voor den verkoop, doch om andere redenen op dezelfde wijze zijn uitgestald, wanneer in het betrokken bedrijf gelijke of soortgelijke goe deren voor den verkoop aanwezig zijn. DE LOSGERAAKTE AANHANGWAGEN. De Haarlemsche chauffeur A. O. reed op 5 Februari met een vrachtauto, waarach ter een aanhangwagen was gekoppeld in de Kalverstraat te„ IJmuiden-Oost in de richting van de pont. Plotseling kreeg zijn wagen een ruk en spoedig wees het on derzoek uit, dat de aanhangwagen was los geraakt en tegen den gevel van perceel Kalverstraat 9 was gebotst. De man, die door den Haarlemschen kantonrechter tot f 25 boete of 15 dagen hechtenis was ver oordeeld, kon zich geenszins met dit von nis vereenigen. In hooger beroep werd zijn zaak Donderdag voor de Haarlemsche Rechtbank behandeld. Mede in verband met de verklaring van den gètuige-deskun- dlge vroeg de officier bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter. Uitspraak 25 Mei. EEN VOGELBOSCHJE IN THYSSE'S HOF? In haar te Wormerveer gehouden jaar vergadering heeft de Ned. Vereen, tot be scherming van vogels besloten, steun te verleenen aan de plannen, om in Thysse's te leggen. Hoofdredacteur: F. C. Dei-ks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. H. Kuiper. Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede. Buiten land': J. C. van der Laag, H'stede (afw.j. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W, van Ommen, Heemstede. KORT NIEUWS Maandag 22 Mei hoopt prof. dr. A. W. Nieuwenhuis, oud-hoogleeraar aan de Leid sche Universiteit in de land- en volken kunde van Ne'd.-Indië, den dag te herden ken, waarop hij 80 jaar geleden te Papen drecht het levenslicht aanschouwde. Eenige rechercheurs hebben vier man nen op heeterdaad betrapt, die bezig waren meel te stelen uit het pakhuis van een groot handel in Amsterdam-West. Zij hadden reeds 30 balen meel op een vrachtauto ge laden. Uit een kelder op de Nieuwe Heeren gracht te Amsterdam zijn 239 flesschen champagne, 33 flesschen jenever, 51 fles schen cognac, 10 flesschen whiskey en 500 flesschen wijn gestolen. Te Elburg trokken twee dames door haar ongewonen omvang de aandacht van een politieman. De dames waren van deze belangstelling niet gediend en zetten het op een loopen. Bij eiken stap, welke zij deden, kwam. een paling uit haar kleeding te voorschijn. De politieman won den wedloop en nam de dames mee naar het bureau, waar bleek, dat zij 8 1/2 kilo paling' bij zich hadden! De twee dames, inwoonsters van Zwolle, kregen een bekeuring en de pa ling werd in beslag genomen. Voor de Amsterdamsche rechtbank heeft een 50-iarige Franschman terecht ge staan, die met cliché's en stempels postze gels vervalschte en ze ook van keurstempels van experts voorzag, om ze tenslotte voor hooge bedragen te verkoopen. Tegen den man. die op deze wijze den bonafiden post- zegelhandel ernstig gedupeerd heeft, werd een jaar gevangenisstraf geëischt. De politie te Vught heeft den 25-jari- gen ex-marechaussee K. uit Hengelo gear resteerd, die zich, behalve aan vele fietsen diefstallen, ook had schuldig gemaakt aan een inbraak; waarbij voor f 18000 aan ju- weelen en sieraden was gestolen. Te Vught zijn vijftig personen aange houden, die betrokken waren bij een uitge- breiden handel in clandestiene rogge. Van 15 Mei af nemen de stations geen fietsen ter verzending meer aan; waaraan een label met naam en adres ontbreekt. Teneinde het publiek tegemoet te komen, verkoopen de spoorwegen aan de stations loketten houten labels, voorzien van twee ijzerdraadjes, die men gemakkelijk aan de zadelveeren kan bevestigen. Het talenblad „De Spiegel van Handel en Wandel" zal na een onderbreking van een jaar een dezer dagen weer verschijnen. Tegen een 47-jarigen opperwachtmees ter der Staatspolitie te Amsterdam, die in een café eenige overtredingen had gecon stateerd, maar zich door den caféhouder had laten omkoopen. om geen proces-verbaal op te maken, is twee jaar gevangenisstraf ge- eischt. -Twee Amsterdamsche rechercheurs hebben een knecht van een expediteur op heeterdaad betrapt bij een poging tot dief stal van 150 mantels, ter waarde van f 15.000, welke hij voor een confectie-ate- lier op de Nieuwe Prinsengracht moest ver voeren. Te Bussum is de bovenverdieping van de met e^n rieten dak bedekte villa „Olde- heuvel" uitgebrand, doordat twee dienst meisjes, die op een zolderkamertje zaten te rooken, achteloos een nog brandende luci fer naar buiten hadden geworpen. Na een sensationeele achtervolging, waarbij de politie eenige schoten loste, zijn in Hilversum twee beruchte zwarte-hande- laren gegrepen, die doosjes sigaren ver kochten voor f 35. De koopers hadden ont dekt, dat de doosjes twee echte en acht sur rogaatsigaren bevatten. Een landbouwer uit Heesch, die on- eenigheid had met zijn buurman, heeft een zakje loodarsenaat in 's mans waterput ge worpen, hetgeen echter tijdig weid ontdekt, doordat een paard weigerde te drinken van het water uit den put. De Officier van Justi tie bij de Bossche rechtbank heeft tegen den landbouwer drie jaar gevangenisstraf ge- eischt. De Arnhemsche fabrikant van bakke rij-grondstoffen H. H. W. G. Ribbels is door de Prijsbeheersching veroordeeld tot 1' 20.000 boete en f 1100 proceskosten, omdat hij koekpoeder met kersenpittemneel en ijspoeder met giftig talkpoeder had ver mengd. In enkele maanden had hij 22000 kilo van dit ondeugdelijke ijspoeder afge leverd. De diplomatieke correspondent van het D. N. B., dr. Siegfried Horn, schrijft: Engeland, de Ver. Staten en de Sovjet Unie hebben Vrijdag, Hongarije, Roeme nië, Bulgarije en Finland aangemaand, met Duttschland terstond te breken, of de consequenties te dragen. Een hierover, uit gegeven gemeenschappelijke verklaring is, naar Reuter meldt, in scherpe woor den gehouden en gelijktijdig in Londen, Washington en Moskou gepubliceerd. Zij^ vormt volgens Reuter het^ hoogtepunt van een aantal waarschuwingen, die Cordel! Huil den laatsten tijd tot de verschillende aangemaande staten heeft gericht. De pogingen van vijandelijke zijde, zoo ver volgt Horn, om door dreigementen de bond genooten van Duitschland los te maken uit het afweerfront in het Oosten en daarmede uit den oorlog te halen, zijn bekend. Zij heb ben niet het gewenschte resultaat opgeleverd. Niettemin probeeren de tegenstanders, omdat het hun ondanks alle inspanningen op mili tair gebied niet is gelukt en, naar men te Berlijn verklaart, ook nooit zal gelukken Duitschland en zijn bondgenooten klein te krijgen, door een nieuwen, massieven, propa- gandistisehen, maar \;o]komen doorzichtigen truc, Duitschland van zijn bondgenooten te scheiden en daarmede de militaire positie van Duitschland te verzwakken. Engeland, de Ver. Staten en de Sovjet Unie bevelen in hun verklaring den met Duitsch land verbonden staten aan om door zich uit den oorlog los te maken „bij te dragen tot de overwinning van de Geallieerden" of de con sequenties te aanvaarden die voortvloeien uit hun weigering om aan deze aanmaning ge volg te geven. Deze eisch komt practisch hier op neer, de overwinning van het bolsjewisme te bespoedigen, omdat de betrokken staten tot de zone behooren, die Moskou zich als uitsluitende invloedssfeer heeft voorbehou den. Dit komt bijzonder duidelijk tot uiting in de door Reuter gemelde bijzonderheden over een regeling voor de bezetting van de te ver overen gebieden door generaal Eisenhower. Hij heeft een z.g. ,,G-5-organisatie" gescha pen, waaraan de regeling der civiele aange legenheden bij de invastie zal zijn toever trouwd. Daarin wordt uitdrukkelijk verklaard dat de Balkanlanaen, d.w.z. practisch ook het geheele Oosten en ook Finland, tot het be stuursgebied van de Sovjets behooren. In plaats van met de Duitsche troepen de bolsje wisten van Eurojra verwijderd te houden, zou- den Hongarije, Roemenië, Bulgarije en Fin land thans de bolsjewisten zelf het land bin nenlaten, en daarmede bijdragen tot de ver nietiging van het eigen staatsbestel. Deze aanmaning beteekent volgens de in bevoegde Duitsche kringen heerschende op vatting niets andere dan de uitnoodiging tot den nationalen zelfmoord. Het bombardeeren van woonwijken en cultuurmonumenten. Fransche bisschapen doen een beroep op het Episcopaatt in Engeland en de Ver. Staten. De Fransche kardinalen en bisschoppen hebben in verband met de bomaanvallen van Anglo-Amerikaansche vliegtuigen op Franseh gebied een oproep gericht tot het Episcopaat van het Britsche rijk en de Ver. Staten, waar in volgens Ofi o.m. gezegd wordt: „De zich intensiveerende luchtbombar dementen op Frankrijk vervullen onze harten met droefenis en bezorgdheid. Bij na iederen dag zijn wij getuige van wree- de verwoestingen, die door de luchtope- raties der Geallieerde mogendheden on der de burgerbevolking worden veroor zaakt. Duizenden mannen, vrouwen en kinderen, die geheel vreemd zijn aan den oorlog, worden gedood of gewond, hun woonsteden vernield. Kerken, scholen en ziekenhuizen worden verwoest. Het is een oneindig droef en smartelijk schouwspel, dat thans het grootste deel van Europa, ja zelfs Rome beleeft. Daarom achten wij het, gezien deje toenemende ellende, on zen plicht tot u een beroep te richten uit naam van zoo vele slachtoffers, die om medelijden roepen. Wij wagen het u met aandrang te verzoeken bij uwe regee ringen stappen te doen, opdat de burger lijke bevolking van Frankrijk en Europa zoo veel mogelijk gespaard blijve". Vervolgens herinnert het stuk aan de Kerst boodschap van den Paus van 1942, waarna ge zegd wordt: „Wij gelooven ook, dat men de monumenten in onze steden, de kunstschatten en herinneringen, in het bijzonder onze ker ken, behoort te sparen". Helpt gij ons de ge tuigenissen van ons gemeenschappelijk geloof, die het erfdeel zijn van het Christelijk uni versum, te redden. Dringt er bij uwe verant woordelijke staatslieden op aan, dat geen oor logshandelingen meer verricht, worden, die de onschuldige bevolking treffen en gevaar loopen tusschen de naties een haat te wek ken, dien zelfs de vrede niet zal kunnen uit- wisschen. Wij willen hopen, dat uwe woorden succes zuilen hebben, opdat de harde ellende voor duizenden onschuldigen verzacht wor den zal. Petain te Rouaan Maarschalk Petain heeft Zondagmiddag een bezoek gebracht aan de stad Rouaan, welker woonwijken reeds zeer vaak het doelwit van Anglo-Amerikaansehe terreuraanvallen wa ren. De bevolking ontving hem hartelijk. Pe tain legde een krans neer bij den gedenk steen voor de Maagd van Orleans. Na eenige oogenblikken voor de kathedraal vertoefd te hebben, begaf hij zich naar de kerk van Saint-Ouen, waar hij door den Aartsbisschop van Rouaan werd ontvangen. Hij gaf uiting aan zijn ontroering, dat hij deze stad zoo ver minkt moest zien. Het persbureau Ofi raamt het aantal doo- den bij den aanval van Engelsch-Amerikaan- sehe vliegtuigen op Rijssel en omgeving van Donderdag J,l. op 131 en dat der gewonden Maak morgen een lekkerder pudding dan in 2 jaar proefde. Het smaakt WEL zoo. Naast den vanille- ofvruchtensmaak heeft eikel /'.-puddingnog'n over heerlijke:-!, vellen roomsrnapk. Probeerzèlf, waarom de ddvoes JU.(•'.•pudding veel lekkerder vinden dan andere pudding. PUDDING EN VLA op 101. Denzelt'den dag werd Epmal door de Engelsch-Amerikaansche vliegtuigen gebom bardeerd. Het aantal dooden bedraagt daar 160. De schade in Roemenië Te Boekarest is officieel bekend gemaakt: De van 4 April tot 8 Mei op Roemeensch ge bied uitgevoerde Angio-Amerikaansche aan vallen hebben behalve talrijke dooden, wel ker aantal voortdurend toeneemt, naarmate de puinhoopen opgeruimd worden, de vernie ling of beschadiging veroorzaakt van 13.925 particuliere huizen, 47 cultureele instellingen, 18 ziekenhuizen en laboratoria, 14 kerken en kerkhoven en 21 ondernemingen, die geener lei militair doel vormen. 15 pCt. der verliezen en schade komen voor op het platteland en in voorsteden. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Dinsdag de beurt aan de letter Ba t/m. Bli. NOORDHOLLANDSC'HE EXPLOITATIE- MAATSCHAPPIJ. In het verslag over 1943 van de Noord- Hollandsche Exploitatiemaatschappij, geves tigd te Haarlem, wordt meegedeeld, dat het verlies ƒ482 bedroeg. Dit bedrag is aan het verliessaldo van ƒ330.489 toegevoegd. De balans sluit met een bedrag van ƒ2.101.705 en dé resultatenrekening over het boekjaar 1943 met ƒ111.178. HEEMSTEDE DE POES MET DE PLEEGKINDEREN. Een bewongr van de Drieheerenlasfn had een- nest jonge konijnen, waarvan moeder konijn dood ging loen de jongen nog slechts drie dagen oud waren. Daar de poes ook jongen had kreeg de eigenaar het idee om de jonge konijntjes ook aan haar zorgen toe te vertrouwen. Zijn poging had succes, want thans verzorgt moeder Poes reeds tien dagen met succes haar pleegkinderen/ die zich in het mandje in de huiskamer uitstekend thuis voelen. S II I n Een scène met Henk Dorel en Corry Bijster uit de komische opera „De ge temde feeks" van Hermann Götz, waar van door de Kameropera in den Stads schouwburg te Den Haag de première werd gegeven. (C.N.F.-Meijer Pax c) «f «1 4 tl II 4 RADIO-PROGRAMMA DINSDAG 16 MEI 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. f 6.45 Gram.muz. 7.00 BNO Nieuws. 7,10 Ochtend gymnastiek. 7.15 Vroolijke ochtendmuziek. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr. overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Lichte melodieën. (Van 8.458.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Solistenconcert. 9.45 Godsd. uitz. 10.15 Amalie Triesch, piano. 10.45 Melodisten. 11.15 Voordracht uit: „De Vlaskoppen". 11.31» Musette-ork. 12.00 Almanak. 12.15 „Scherzi". 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt13.05 Trio Jan Hofmeester en duo-zang. 14.00 Waardoor handhaaft zich het bolsjewisme. 14.15 Solisten- concert. 15.00 Salonork. 15.30 Voor de zieken. 16.0Q Arnhemsche Orkestver. 16.45 BNO Nieuws. 17.0(1 De lichte toets. 18.00 BNO Binnenlandsch gespro ken overzicht. 18.05 Opera- en balletmuziek. 18.45 Toespraak. 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Bonte verscheiden heid. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. Van 22.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 22.15 Zigeuner- spel. 22.30 Hoe intiem. 23.30—24.00 Dansmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Kwartet no. 1 van Gabriel Fauré. 17.30 Soldatenfun'k ,,Nord-West". 18.30 Ork. Frans Wouters. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Symphonisch orkestconcert. 20.15 Duitsche taalcursus. 20.40 Mededeelingen van het NAF. 20.45 Gevarieerd opera-concert. 21.45 A vond wij ding. 22.00 BNO Nieuws- en cult, ber. 22.15 Zie progr. H'sum I. 22,30 De stem van het Rijk.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2