Ét i uiiteitf s: n AKKERTJES Q 0U Arbeidsmannen leggen dijken aan s I d S3 s - 2 K O PUDDING fa Veel akker- en bouwland bleef behouden De boeren in een deel van het land zagen in de laatste weken hun moeilijkheden aanzien lijk verzwaard, doordat stukken grond onder water zijn gezet. Een aantal moest het bedrijf verlaten en het vee werd naar elders over gebracht. Voor anderen, boven wier bedrij ven eveneens donkere wolken zich samenpak ten, is wat licht gekomen, want dank zij de medewerking van de militaire autoriteiten konden in vele dorpen nog strooken grond behouden blijven. Dat de boeren daarover verheugd zijn is te begrijpen, ook al moeten velen een deel van hun akker- en bouwland missen. Om de gronden voor het bedrijf in tact te houden, was het noodig dijken teïnaken, om het water tegen te houden. Aan den water staat is het te danken, dat de werkzaamheden werden geregeld en de Heidemaatschappij werkte mee, dat bij den aanleg voorlichting verstrekt werd. Het was echter van belang dat in korten tijd op vele plaatsen kilometers lange dijken werden aangelegd en in de eer ste plaats werd natuurlijk de medewerking ingeroepen van hen, die belang hadden bij behoud van den grond. Men zag dan ook de boeren werken, doch alleen konden zij het niet af. Dan riep de burgemeester de mede werking in van de inwoners en dezen hielpen mee. maatregelen te treffen om het water të keeren. Het zag er spoedig naar ujt, dat er niet voldoende personen ter beschikking waren, om de werkzaamheden op tijd gereed te krij gen en toen heeft men zich in verbinding ge steld met denNederlandschen Arbeidsdienst, met verzoek medewerking 4e verleenen. De arbeidsmannen, die reeds in de kampen ge leerd hadden, lioe zij met een schop moeten omgaan én in den loop der maanden nuttig werk verricht hebben aan den Nederland schen bodem, bleken uitermate geschikt voor de nieuwe werkzaamheden. Hun devies is toch „Ik dien" en zij hebben de Nederlandsche bevolking bijzonder gediend door den aanleg van dijken. Hierdoor beschikt de boer toch over meer land, hij is in staat meer aandacht te besteden aan den productie-slag en dit laat ste komt onze landgenooten ten goede. Een nationaal belang stond er dus op het spel voor de Arbeidsmannen en zij hebben hun taak op uitnemende wijze vervuld. Tijdens een bezoek aan enkele dorpen, waar de N.A.D. voor het laatst was ingezet voor den dijkenbouw, hebben we dat kunnen con- stateeren. Daar waren onder leiding van den hoofdarbcidsleider Hekman duizend man bij een, om dijken over een lengte van twaalf kilometer aan te leggen en er werd in een zoo vlot tempo gewerkt, dat de arbeidsmannen eerder gereed waren met hun taak, dan ver ondersteld was. De geheele ploeg heeft uit zestienhonderd man bestaan, doch er waren niet zooveel man meer noodig. Deze arbeids mannen zijn in de laatste weken in vele dor pen aan het werk geweest en tot groote te vredenheid van het landbouwend gedeelte der bevolking. De staf van den N.A.D. had beslo ten een speciale afdeeling samen te stellen, onder den naam dijkenbouw" en het kader en de mannen kwamen uit bijna alle kampen. Zij werden in scholen, boerenwoningen, ja zelfs stallen ondergebracht, doch ze pasten zich spoedig aan de omstandigheden aan. Het nachtverblijf was misschien hier en daar wat primitief, maar de arbeidsman dacht daaraan nie't. Aan den anderen kant moet een bezoeker aan de nachtverblijven bewondering hebben voor de wijze, waarop ze in korten tijd zijn ingericht en hoe keurig alles is geregeld. Hoewel de arbeidsman ingezet is voor dij kenbouw, wordt zijn dienst niet verwaarloosd, 's Morgens om zes uur staat hij op en na het ontbijt volgt de vlaggenparade, welke thans in het openbaar geschiedt ten aanschouwe van vele dorpsbewoners, die speciaal naar een be paald punt trekken het gebeurde b.v. vóór een raadhuis, dat als commando-post was in gericht om de plechtigheid bij te wonen. Zes uur werken de mannen en hun prestaties bedragen 75 procent van een ervaren grond werker, hetgeen hoog genoemd mag worden, daar de arbeidsman gemiddeld achttien jaar i6 en vroeger weinig met een schop is omge gaan. De verdere regeling, zooals vrije avon den, vorming, enz. is gelijk als in de kampen: alleen wordt aan ontspanning meer tijd be steed. omdat de arbeidsmannen inspannender arbeid moeten verrichten 'en tenslotte ver dienen zij dat wel, want zij verrichten uitne mend werk voor hun landgenooten. In de ofgeloopen weken is door noesten ar beid van de burgerbevolking en de arbeids mannen arbeid verricht, waardoor veel land behouden is gebleven voor de voedselvoorzie ning. Daarvoor verdienen zij dank. Tevens is gebleken, dat de N.A.D. zijn steun verleent aan nuttig werk. JONGE VROUW VERLOOR HAAR GEHEUGEN. Op 28 Mei 1943 werd te Bussum een vrouw in bewusteloozen en ernstigen zieken toestand aangetroffen, die sindsdien in een ziekeninrich ting wordt verpleegd. Zij is bovendien lijden de aan geheugenstoornis, waardoor men haar identiteit tot nog toe niet heeft kunnen vast stellen. Ieder, die omtrent haar inlichtingen' kan verschaffen, wordt verzocht zich te wen den tot het Hoofdbureau van Politie te Am sterdam, afdeeling identificatiedienst. kamer no. 238. Haar signalement luidt: leeftijd naar sahatting 20 jaar, lengte 1.55 M., tenger postuur blond haar, lichtblonde wenkbrauwen, ovale gelaatsvorm, eenigszins bruine gelaatskleur, twee moedervlekjes op linkerwang, groen blauwe oogen, tamelijk groote neus, eczeem achter linkeroor, oud litteeken van blindedarm operatie. Zij was-gekleed in beige regenjas, met firmamerk „Bahlmann, Dordrecht-Gouda wijnroode gebreide wollen jurk, langs den hals met donkerblauwe wol gefestonneerd, ceintuur van koord van dezelfde donkerblauwe wol, rose onderjurk, maat 40, in den hals een opgenaaid rood merknummer 53, beige kousen, blauwe leeren molière schoenen, gemerkt S. Klatser, met blauw peau de suede afgewerkt en middelmatig hooge hak. Op enkele Friesche kweekerijen is men begonnen met het telen van tabak. De tabaksplantjes worden verspeend. (C.N.F.-Hartog' Pax c) KORT NIEUWS Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper. Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede. Buiten land: J. C. van der Laag, H'stede (afw.). Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Ommen, Heemstede. PUDDING If VOfOZAAM, ZUIVE* (N OVMMUPUK VAN SMAAK Het Bossche gerechtshof heeft uitspraak gedaan in de zaak tgeen den 73-jarigen land bouwer A. T. uit Neeritter en zijn 39-jarige ongehuwde dochter M. T. De oude man had het kind, waarvan zijn dochter bevallen was, met haar toestemming na de bevallipg levend ;n het kippenhok op zijn erf begraven. Het Hof heeft het vonnis van de rechtbank te Roermond, waarbij de landbouwer tot vier en de vrouw tot drie jaar gevangenisstraf was veroordeeld, bevestigd. Te Groningen reed een met paard be spannen wagen in de Steentilstraat. Achter aan den wagen was met een touw verbonden ■en driewielige bakfiets. De bestuurder hier- .-'an, de 30-jarige J. H., nam de bocht tekort, met als gevolg, dat de bakfiets omviel. In den hak zat het 2-jarig zoontje van H. en stond een melkbus met kokend water. Het kind vverd op het trottoir geslingerd en kreeg het kokende water over het lichaam. Den vader Kostte het ongeval zijn middenvinger. Beiden werden naar een ziekenhuis vervoerd. De toe stand van den kleinen jongen is levensgevaar lijk. Te Gouderak is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de rietmattenfabriek en opslagplaats van de N.V. Riethandel voorh. E. Presman. Aangezien kort te voren 40.000 a 50.000 bossen riet waren opgeslagen, vond het vuur gretig voedsel. De geheele rietvoorraad is verloren gegaan. In het ziekenhuis te Voilenhoven is de eerste tweeling van den Noordoostpolder ge boren, twee zoons van den beheerder van het kamp De Voorst. In samenwerking met C.C.D.-ambtenaren heeft de politie te Soest bij. A. B. G. twee var Ken:,, vier K.G. wol en een spinnewiel in be klag genomen. Voorts werd in de woning aan getroffen een complete distilleerderij, 40 a 50 L. jenever, een paar teilen ontkiemde rogge en een baal-suiker. Ook dit werd in beslag geno men. A. B. G. is voortvluchtig, zijn mede plichtige .1. M. werd gearresteerd. Vopr de rechtbank te Maastricht hebben terecht gestagn de 19-jarige loopjongen E. uit Heerlen en <le 20-jarige bankwerker S. uit Geleen, die op, 3 Maart nabij Sittart een loop- Jongen van een levensmiddelenbedrijf van een \asch met 400.en een groot aantal bonnen hadden beroofd. Een broer van E. had de bon nen in Amsterdam voor 2100.verkocht, Tegen E. en S., die bovendien twee balen suiker hadden gestolen, werd 3 jaar gevan genisstraf geëischt en tegen den broer van E. 8 maanden. De economische rechter te Arnhem heeft den 38-jarigen E. Bouius uit Nijmegen ver oordeeld tot twee jaar gevangenisstraf en f 1000.boete, omdat hij in enkele maanden 'ijd bonnen voor 850 kilo boter had verhan deld. Te Hilversum heeft een man, die een pet ■an de P.T.T. droeg, bij verschillende inwo ners, wier telefoon afgesloten was, het tele- 'oontoestei weggehaald. Naderhand is geble ken, dat de man niet bij P.T.T. in dienst is. Uit een chocoladefabriek aan de Prinsen gracht te Amsterdam zijn bij een inbraak T0.000 ehocoiadereepen gestolen. De buit is «net een aulo vervoerd. De taak van de jeugd. De Germaansche SS in Nederland heeft in een aantal plaatsen bijeenkomsten georgani seerd om de jeugd een doel aan te wijzen, dat„waard is om zich er voor in te zetten. In den stadsschouwburg te Groningen is een dergelijke bijeenkomst gehouden, welke werd bijgewoond door SS-Obergruppen- fiihrer Rauter, den Beauftragte van den Rijkscommissaris voor Groningen, den lei der van de Reichsschule Valkenburg en verder door mannen van den Ned. Arbeids dienst, leden van N.S.B,. en Jeugdstorm en andere belangstellenden. De bijeenkomst, werd opgeluisterd door een koof en een orkest van de Reichsschule Valkenburg. SS-Standardtenführer Feldmeyer hield een rede, waarin hij zeide, dat men vroeger den natuurlijken grondslag van het leven had verloren. lp dien tijd ontstond de veel gesmade „moderne jeugd", losgeslagen van de ankers. De oudere generatie is voor een deel aansprakelijk voor haar gedragingen. Het nationaal-socialisme wil opnieuw vorm geven aan wat in de natuur zelf* aanwezig en gegeven is. Geen wonder, dat de jeugd, die zooveel dichter dan de ouderen staat bij de oerbron van het leven, zich instinctmatig aangetrokken voelt tot het nationaal- socialisme. De jeugd erkent het leidersbeginsel als iets vanzelfsprekends, kameraadschap, saam hoorigheid, bereidheid tot den strijd, en ras bewustzijn liggen in haar natuur. Daarom wordt van de jeugd verwacht, dat zij zich van een zekerö verantwoordelijk heid bewust is met betrekking tot de in standhouding van volk en ras, dat zij zich niet den zatten „burger" maar den front soldaat tot voorbeeld kiest en tenslotte, dat zij steeds opnieuw niet revolutionair senti ment san de generatie van nu zal appellee- ren. Voorman Feldmeyer zeide ervan over tuigd te zijn, dat -de jeugd zich compromis loos tot het „rijk" zal bekeeren. Voor de jeugd immers is de Groot-Germaansche ge dachte geen probleem, maar een vanzelf sprekendheid als het leven zelf. Zij zal deze revolutie verder moeten dragen. BURGEMEESTERS ONTSLAGEN. Eervol ontslag'is verleend aan: A. Becking als burgemeester van Zuid-Beijerland; J. L. Brinkerink als burgemeester van Oude en Nieuwe Tonge: F. W. van Driel als burge meester van Nieuw-Helvoet; en F. Nieborg als burgemeester van stad, aan 't Haring vliet. Voorts is ontslagen mr. K, Hoekzema ais burgemeester van Oostburg; A. P. Kos- tense als burgemeester van Biervliet; A. H. S. Stemerding als burgemeester van Oost- en West-Souburg; J. A. Martijn als burgemeester van Veere; F. A. van Rosevelt als burge meester van Schoondijke en jhr. L. E. D. S. von Bönninghausen tot Heringhaven als bur gemeester van IJzendijke. CORRESPONDENTIE MET KRIJGS-- GEVANGENEN EN BURGER-GEÏNTER- NEERDEN IN JAPANSCHE KAMPEN. Het Nederlandsche Roode Kruis deelt mede dat ingevoLge ontvangen voorschriften, voor correspondentie mef krifgsgevangenen en bur ger-geïnterneerden in Japansche kampen in den vervolge gebruik moet worden gemaakt van speciale correspondentie-formulieren. Deze formulieren zijn op aanvraag verkrijg baar bij de volgende afdeeiingen van- het in formatie-bureau van het Nederlandsche Roode Kruis te 's-Gravenhage: voor krijgsgevange nen bij de eerste afdeeling, Korte Voorhout 14; voor burger-geïnterneerden bij de vijfde af deeling, Dr. Kuyperstraat 9. In de aanvraag diénen te worden vermeld de naam, voornamen en het kamp van den krijgsgevangene of geïnterneerde, voor wie de formulieren zijn besteed. Voorts wordt nog meegedeeld, dat de sedert begin Maart j.l. ontvangen brieven of brief kaarten voor bovengenoemde krijgsgevange nen of geïnterneerden werden terugontvangen of niet konden worden doorgezonden. Zij, die deze correspondentie wenschen terug te ont vangen, gelieven dit in de aanvraag te ver melden. WINKELIER WERKTE ACTIE DER PRIJSBEHEERSCHING TEGEN. De detaillist in luxe-, huishoudelijke en ge bruiksvoorwerpen G. te Bussum werkte de actie van de Prijsbeheersching om de prijzen van gebruiks- en huishoudelijke voorwerpen tot een redelijk peil terug te brengen, tegen door het afscheuren van een der bekende plakkaten. Tevens had hij de aanwijzingen van de opsporingsambtenaren niet volledig uitgevoerd. Bij nader onderzoek werd in den kelder en op den zolder van dezen winkelier een aantal artikelen gevonden, die hij be stemd had voor geldbelegging en als reserve voor na den oorlog. Tevens vonden de op sporingsambtenaren een ruime hoeveelheid boter en vet, welke voor een deel in zijn bezit waren gekomen door ruiling tegen kop-en- schoteis e.d. Tegen den winkelier is proces verbaal opgemaakt, terwijl de geheele winkel voorraad in beslag is genomen. De aniKeim zullen tegen normale prijzen verkocht wor den. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. f 5000: 13840 f 2000: 4407 1000: 2137 6531 S44<J 18748 18426 400: 21649 9(\n R4ftn IQftQQ 100: 3442, 5585 68S6 9084 9422 14468 18964 18990 24524 25063 25398 POSTPAKKETTEN DOOR BRAND VERLOREN GEGAAN. Tengevolge van het warmloopen van een motor ontstond brand in het lokaal van de P.T.T., op het station te Amersfoort. Een aan tal zakken met postpakketten is verloren ge gaan en een ander gedeelte postpaketten, dat ter verzending gereed lag, liep waterschade op. -eep*0^ r» d* O V,cei*eeP Kleuterverblijven van den Ned. Volksdienst. In verschillende plaatsen van ons land heeft de Nederlandsche Volksdienst kleuterverblij- W ven geopend, welke men vooral niet met kleu- GS 'erscholen moet verwarren. De lichamelijke 5 verzorging is hoofdzaak, lichaamsafwijkingen S S kunnen in den kleuterleeftijd vaak verholpen worden. Kinderen van alle 'gezindten komen ui in aanmerking, echter in de eerste plaats die >4 kinderen, wier moeder wegens te groote huis- 2 H houdelijke zorgen onvoldoende tijd heeft, naar >J haar kleuters om te zien, of kinderen van wer- H W kende moeders. £jj De kleuters, die opgenomen worden, zijn §1 «C veelal 3 jaar of jonger. Tijdens het verblijf in het kleuterhuis; dat ongeveer drie jaar duurt, W 93 worden de kleinen geschikt gemaakt voor de lagere school. Opneming geschiedt na een ge- neesltundig onderzoek. De kinderen worden 2 eiken morgen gewasschen en men houdt ze den geheelen ochtend bezig in een prettige 5 2 omgeving, o.a. met gymnastiek e.d. Het ont- bijt bestaat uit boterhammen en melk; des middags volgt een warme maaltijd, waarna de kleinen moeten rusten en daarna krijgen ze weer brood, melk of soep. Voor de geestelijke verzorging zijn verschillende dingen van de Fröbelmethode overgenomen. Vooral zin voor orde, netheid en gemeenschapszin wordt aan gekweekt. De kinderen staan voortdurend on der controle van een N.V.D.-arts. Voor ieder groepje van 12 tot 15 kleuters is een kinder^ verzorgster, zoodat aan ieder kind de volle aandacht kan worden besteed. RADIO-PROGRAMMA Beter een gulden in de bus dan duizend in uw beurs. Denkt daaraan bij de groote landelijke collecte voor Front- zorg op 27 Mei a.s. DONDERDAG 18 MEI 1944. HEMELVAARTSDAG. HILVERSUM I, 414.4 M. 7.30 Sylvestre trio. 8.00 Dauwdroppels in den zomermorgen. 8.15 Progr. overz. 8.30 Late dauw trappers. (Van 8.308.35 event, sportnieuws). 9.00 Nieuws. 9.15 Hcemelijke diepten. 10.00 Trompet en orgel. 10.15 Godsd. uitz. 11.00 Salonorkest en gram. intermezzo. 12.00 B-NO Nieuws en act praatje. 12.15 Motet- en liederenprogr. van Ne derlandsche componisten. 12.45 Hemelvaartsdag bloemendag. 13.00 Zang, piano en viool. 13.45 Concertgebouwork. en Franz. J.os. Hint, piano 14.45 Maria Tiilpina, Prima-donna, luisterspel. 15.30 En hier is de koffergramofoon. 16.00 Septet Jonny Ombaoh, soliste en Musette-ork. 16.55 Sportuitslagen. 17.00 In het hart van Holland, zangspel. 17.30 Omroep Opera-Orkest en solisten. 8.15 Nederlandsche volksklanken. 18.45 Branden de kwesties. 19.00 BNO Nieuws. 19.10 Spiegel van den dag. 19.15 Sport van den dag. 19.30 Zang. klarinet en piano. 20.00 Triomph van woord en klank. 22.00 BNO Nieuws en act. besch. Van 22.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 22.15 Lyrische suite van Grieg. 22.30 Beroemde vocalisten en pianisten. 23.30—24.00 Forellenkwintet v. Schubert. HILVERSUM II, 301.5 M. 10.00 'n uur licht amusement. 11.00 Klassiek och- endconcert. 12.00 BNO Nieuws en act. praatje. 12.15 Luchtige melodieën. 13.00 Toespraak. 13.15 Omroep Orkest en soliste. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Composties van Paul Lincke en Ernst Fi scher. 15.00 Rhytmisch Orkest en gram. interm. 16.00 Mannenkoor .Excelsior" te Enschedé. 16.30 Kamermuz.concert. 17.30 't Grieshuis, luisterspel. 18.15 Zie Pro gr. H'sum I. 19.00 BNO Nieuws. 19.10 Dansmuziek. 20.00 Sportreportage. 20.15 Melo dieën uit een uitstalkast. 21.00 Symphonisch con cert. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws en act. besch. 22.15 Zie progr. H'süm I 22.30 De stem van het Rij'k. VRIJDAG 19 MEI 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Gram.muz. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr. overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Gevarieerd morgenconcert. (Van 8.458.50 Voor de Huis vrouw). 9.00 Salonork. 9.45 Godsd. uitz. 10.15 Or kest Georges Boulanger. 10.30 Johan Jong, orgeL 11.00 Voor de kleuters. 11.30 Kamermuz. van Mo zart. 12.00 Almanak. 12.15 Ork. Malando. 12.45 B NO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt.... 13.05 Melodisten en soliste. 13.45 Voor de vrouw. 15.00 Godsd. uitz. 15.30 Pierre Palla, piano. 16.00 Film melodietjes. 16.15 Theo Uden Masman. 16.45 BN O Nieuws. 17.00 Operetteklanken. 18.00 Op den uitkijk. 18.10 Omroep Opera-Orkest. 18.45 Wat doet de directie van den landbouw. 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 De filmband rolt19.45 De vaderen der Unie en het heylige Roomsehe Rijck. 20.00 Van 't een op 't ander. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. Van 22.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 22.15 Gram.muz. 22.30 Droefheid en vreugd naast elkaar. 23.3024.00 Vlotte dansmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Vroolijkheid van den loopenden band. 17.30 Soldatenfunk ,,Nord-West". 18.30 Ork. Bar nabas von Geczy. 19.00 BNO Nieuws en act. besch, 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Operafragmenten, die men gaarne hoort. 20.15 Duits oh e taalcursus. 20.40 Mededeelingen van het NAF. 20.45 Viool en piano. 21.20 Baehconcert door beroemde organisten. 21.45 Avondwijding. 22.op BNO Nieuws- en cult, ber. 22.15 Zie progr. H'sum I. 22.30 Öe stem van het Rijk. 5?v w ö»t, r> ta oS te etst w Verduisteren: van 21.30 tot 5.45 uur ALTIJD VERPAKT Elk „AKKERTJE" is verpakt in een cartonnen doosje, zooals hiernaast afgebeeld wordt. Let daar goed op! Ncderlandsc.he fa <9 >2 w> ft <F' st e< Tl' c dc te er V2 OC do (li tic d' m. u. m 8.1 M. co u. hu ni< Vr K( Ht II*

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2