Haarlemsche Courant Zeer hevige slag over een breed front in Zuid-Italië. Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie 289e Jaargang: No. 116 X X Bureaux:: Groote Houtstraat 9S. Tel. Advert. 107X4, Redactie low» Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein jw. Xet. vum Hoofdredacteur: P. C. Dotlw Vrijdag 19 Mei 1944 Verschijnt dagelyks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: z. b. Spaarne ïz. xel. 127*1 Kantoor iJmaiden: Kembrandtlaan *5» IJmulden>Oost Vitg.: Graf. Bedrijven Oamiate, HaarSeni K 1&1, Aanvallen bij Cistema en Littoria afgeslagen. Cassino ontruimd. Stasi ons emplacement van Smolensk hevig gebombardeerd. Zware verliezen van communistische benden op den Balkan. Het opperbevel van de weermacht maakte Woensdag bekend In het bergachtige terrein van 'het Ita- liaansche Zuidelijk front woedt over een breedte van 35 K.M. een materiaalslag van de grootste afmeting. Onafgebroken trom melvuur met een .geweldig gebruik van munitie, de sterkste luchtaanvallen, het gebruik van de pantserwagens als mo biele artillerie, een verbitterde worsteling om elk steunpunt en elke hoogte, die vaak binnen korten tijd meermalen van eige naar wisselen, dit alles geeft aan deze ge vechten 't kenmerk van de groote afweer- slagen van den vorig'en wereldoorlog. Te genover een groote vijandelijke overmacht bieden onze troepen thans sinds zes dagen een heldhaftig verzet. De in het kader der gevechten voltrokken uitwijkbewegingen verloopen volgens plan. De uiterst zware bloedige verliezen van den vijand staan in geen verhouding tot de zuiver tactische terreinwinst die hij kon behalen. Aan het landingshoofd van Nettuno vonden Dinsdag geen gevechten van beteekenis plaats. Sinds dagen in hevigheid toenemend vijande lijk artillerievuur doet evenwel ook daar spoe dig den grooten aanval verwachten. Aan het Oostelijk front ontstonden ook Dinsdag buiten hevige plaatselijke gevechten aan den benedenloop van den Dnjestr en in het voorterrein van de Karpathen geen ge vechtshandelingen van beteekenis. Sterke for maties gevechts- en slagvliegtuigen vielen in den nacht van Dinsdag op Woensdag bolsje wistische concentraties en troepenonderko mens ten Zuidoosten van Ostrof en in het ge bied van Pleskau met waargenomen goede uitwerking aan. In de Finsche.'Golf werden dertien bolsje wistische bommenwerpers door bewakings vaartuigen der marine en door jagers neer geschoten. Duitsche torpedomotorbooten beschadigden bij een nachtelijken aanval op bolsjewistische bewakingsstrijdkrachten in het Oostelijk deel van de Finsche Golf verscheidene vijandelijke Vaartuigen. Bij een aanvalspoging van Sovjet-bomen- werpers op een Duitsoh convooi voor afkust van Noordelijk Noorwegen werden door es cortestrijdkrachten en ^loor boordafweerge- schut drie, door jagers nog. 21 vliegtuigen vernietigd. In den nacht van 16 op 17 Mei iieten eenige Britsche vliegtuigen bommen vallen op het stadsgebied van Berlijn. Het opperbevel van de weermacht maakte Donderdag bekend: Aan het Italiaansche Zuidelijke front gelukte het den vijand gisteren na verbit terde gevechten, waarbij hij uiterst zware bloedige verliezen leed, ten Noorden van Formia in onze stellingen binnen te drin gen. Tegenmaatregelen zijn aan den gang. In het gebied van Esperia werden alle vijandelijke aanvallen, die met het sterk ste gebruik van artillèrie en pantser jagers werden ondernomen, afgeslagen. Cassino, waarop de Engelschen en Ame rikanen sinds maanden met gebruikma king van sterke strijdkrachten tevergeefs hadden stormgeloopen, werd in den af- geloopen nacht ten gunste eener verder achterwaarts gelegen grendelstelling die krachten bespaart, zonder slag of stoot ontruimd- Aan het landingshoofd van Nettuno werden bij oplevende gevechtsactiviteit sterke aanval len van den vijand ten Zuiden van Cisterna en ten Zuiden van Littoria afgeslagen. Een sterke formatie Duitsche gevechtsvliegtuigen viel in den afgeloopen nacht met waargeno men goede uitwerking vijandelijke concen traties en aanvoerwegen in het gevechtsgebied Minturno aan. Amerikaansche bommenwerpers richtten aan vallen op verscheidene havensteden aan de Italiaansche Westkust en op het eiland Elba. Daarbij werden door luchtdoelartillerie en in luchtgevechten 17 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Aan het Oostelijk front wordt buiten leven dige plaatselijke gevechten aan den beneden loop van den Dnjestr en in het voorterrein van de Karpathen geen melding gemaakt van gevechtshandelingen van beteekenis. In de Zwarte Zee heeft een Duitsche duik bootjager een Sovjet-Russische duikboot tot zinken gebracht en een andere zoo zwaar be schadigd, dat haar vernietiging waarschijnlijk geacht moet worden. Sterke formaties zware Duitsche gevechts vliegtuigen ondernamen in den afgeloopen nacht een geconeentreerden aanval op het sta tions-emplacement van Smolensk. Door het massale uitwerpen van brisant- en brandbom men ontstonden in de doelgebieden verschei dene groote branden en explosies. Bij ee'n aanvalspoging van Sovjet-Russische bommenwerpers op een Zuid-Finsehe haven werden tien vijandelijke vliegtuigen door Fin sche jagers neergeschoten. De bestrijding van communistische benden op den Balkan werd met succes voortgezet. In den tijd van 1 tot 15 Mei verloren de commu nisten meer dan 5000 dooden, 1300 gevangenen en verscheidene honderden overloopers. Tal rijke stukken geschut, wapens en oorlogstuig van allerlei aard, alsmede 34 ravitailleerings- kampen werden buitgemaakt of vernietigd. Bij de afweer van een vijandelijke actie tegen het voor de kust van Dalmatië gelegen eiland Sólta heeft het tweede bataljon van een Hannoveraansch regiment grenadiers onder bevel van den kapitein der reserve Nohrmann zich bijzonder onderscheiden. Aan de Fransche kust der Middelland- sche Zee. Generaalveldmaarschalk von Rundstedt laat zich door een divisie commandant een uiteenzetting' geven be treffende een kustverdedigingssector. ,(PK Kipper-PBZ-R P. c) Britsch-lndisch leger bij Imphal omsingeld. De omsingeling van het Britsch-Indische vierde leger in het gebied van Imphal dooi de Japansche troepen is, zoo verklaarde de Japansche militaire woordvoerder, voltooid. De Engelschen kunnen nog slechts door vliegtuigen geravitailleerd worden, hetgeen echter lang niet voldoende is. Door gebrek aan benzine laten de Engelschen met den dag meer tanks en vrachtauto's op het slag veld achter. Tusschen 15 April en 5 Mei zijn.in dit gebied 98 groote Eng'elsche trans portvliegtuigen neergeschoten. Boulogne gebombardeerd. Naar 't Fransche persbureau Ofi meldt, hebben Engelsch-Amerikaansche bommenwerpers Bou logne en omgeving aangevallen. In de stad werden 1500 huizen verwoest of ernstig be schadigd. Door het ontploffen van tijdbommen zijn 18 leden van de reddingsploegen omgeko men. In totaal zijn 102 personen gedood en 120 gewond. Ook Souai en Tourcoing zijn gebombardeerd, waarbij 11 personen werden gedood. STAKINGEN TE DETROIT BREIDEN ZICH UIT. Volgens den Britschen berichtendienst is de staking in de groote bewapeningsfabrie- ken te Detroit op nog twee fabrieken over geslagen, zoodat thans 65.000 man staken. Gemotoriseerde compagnie te Amersfoort. Voor iederen gezonden Nederlander in den leeftijd van 1740 jaar is het mogelijk dienst te nemen in een geheel gemotoriseerde com pagnie hij het SS-Wachtbataljon te Amers- foorta. Opleiding en eventueele inzet geschie den in Nederland. Rijbewijs is niet noodzake lijk. De opleiding voorziet hierin. Voor nadere bijzonderheden omtrent extra-levensmiddelen en kolen, familieonderhoud enz. wordt verwe zen naar de mededeeling over de extra-keurin gen voor de Waffen-SS, waar men zich tevens kan melden. Druk op Portugal, Zweden en Zwitserland. C. P. Taft, -de gevolmachtigde van het Amerikaansche departement van buiten- landsche zaken voor de oorlogsbedrijven, heeft in een rede verklaard, dat zoowel op Portugal als op- Zweden een zware druk door de Ver. Staten wordt uitgeoefend. Ook Zwitserland ondervindt economische maat regelen der Ver. Staten. Woordelijk ver klaarde Taft: „Onze politieke en economi sche oorlogsmaatregelen richten zich tegen Portugal en Zweden. Deze landen hebben wel overeenkomstig de met ons gesloten overeenkomst de leveranties aan Duitsch- land aanzienlijk verlaagd, maar zij moeten nog verder verlaagd worden en in het alge meen moeten alle leveranties die onze vijanden kunnen gebruiken volkomen ge staakt worden". Verontwaardiging in Noorwegen. Reuter meldt, dat tusschen de uitgeweken Noorscne regeering en de regeeringen van Groot-Brittannië, de Ver. Staten en de Sov jet-Unie een overeenkomst, is onderteekend. Deze onderteekening' wordt in de Noor- sche pers met gevoelens van de grootste verontwaardiging opgenomen. Daar het 130 jaar geleden is, dat de grondwet van het land werd bekrachtigt, kenmerken de bla den de onderteekening van de overeenkomst met het bolsjewisme als het geschenk, dat de emigrantenregeering' den Noren ter ge legenheid van 17 Mei overhandigde. DE KWESTIE-BEVAN OPGELOST. De Britsche berichtendienst meldt, dat het geschil tusschen de leiders der parle mentaire fractie van de Labourpartij en Bevan is bijgelegd. Bevan heeft zich ver plicht, zich in het vervolg aan de aanwij zingen der partij te houden. Het fraaie, uit het einde der twaalfde eeuw dateerende kerkje te Janum (Fr.) wordt thans gerestaureerd. Het gebouw tje zal na de restauratie als filiaal van het Friesche Museum te Leeuwarden in gebruik worden genomen. (C.N.F.-Stuvel Pax c) HET ZEEGAT VIT. WANT DAAR ALLEÈÜ WORDT HOLLAND GROOT GELIJK VOORHEENi Indiensttreding bij de Kriegsmarina ia mogelijk voor iederen Nederland»» tusschen 17—45 jaar. Aanmelding en inlichtingen bij de Marineannahme- stelle West, Plompetorengracht 24, Utrecht; alle Hafen- en OrtskojBinnn- daitóur® e» de verschillende -MeMestollei» 'm Nederland. KORT NIEUWS. Wegens het toenemend aantal lu ch tb ombar de menten heeft het Belgische ministe rie van onderwijs besloten, dat tot Pinksteren 't on derwijs niet meer regelmatig zal worden gegeven in alle gemeenten met meer dan 20.000 inwoners en in gevaarlijk gelegen plaatsen. In Brussel zijn alle gemeentescholen gesloten. -Generaal Me- nendez, de nieuwe president van San Salvador, heeft 'n kabinet gevormd. De algemeene sta king is Woensdag geëindigd, nadat Se nieuwe regee ring een alge- meene amnestie had afgekondigd en vrijheid van pers en meenings- uiting had ver leend.. Extra-keuringen. Het S.S.-Ersatzkommando deelt mede: Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring worden gehouden op Dins dag 23 Mei te Amsterdam, van 9 tot 14 uur, Nebensteile der Waffen-S.S., Dam no. 4 en Woensdag 24 Mei te Den Haag, van 9 tot 14 uur, in een der zalen van het gebouw Amici- tia, Westeinde 15, waar iedere gezonde Neder lander zich kan aanmelden ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-S.S., S.S.-Wacht- bataiilon in Amersfoort, Landstorm Neder land. Kriegsmarine en de Germaansche S.S. in Nederland. Tijdens de keuringen worden aile inlich tingen verstrekt met betrekking tot de ver zorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Officier in de Waffen-S.S. kan ieder wor den, die na ten minste een jaar diensttijd zijn, geschiktheid voor de officiersopleiding heelt bewezen. Zijn schoolopleiding is niet door slaggevend. Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zijn verkrijgbaar bij de volgende Nebenstellen der Waffen-S.S.: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestra it 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Hccrenstraat 46; Enschedé, Heiigelosehestraat 30 en eveneens bij het S.S.-Ersatzkommando» Korte Vijverberg 5, Den Haag. Doodvonnissen. De höhere SS- und PolizeifShrer „Nordwest'* deelt mede: Het Polizeigerie'nt te Amsterdam heeft da Nederlanders Lute Thijs d e H a a n, geboren 8 November 1914, student; Ferdinand Alfons Maria van der Ham, geboren 20 November 1916, houthandelaar; Hendrikus Johannes An- tonius Wittebold, gebor,en 8 Januari 1920, gemeente-ambtenaar; Martën Lijnema, ge boren 16 Maart 1910. landbouwer, als saboteur® ter dood veroordeeld. De veroordeelden hadden zich aangesloten bij een verzetbeweging.Zij hebben voortdurend: personen gesteund, die zich als delinquenten' wisten te onttrekken aan een vervolging doov de Duitsche autoriteiten. De Haan heeft! een leidend aandeel gehad in een roofoverval op het postkantoor te Wassenaar op den avond van 11 Mei 1944. Den daders waren aanzien- - lijke bedragen in handen gevallen. Van deS Ham was in het bezit van een verdedigings wapen. Bij een controle van de persoonsbe wijzen op het station Utrecht pleegde hij een moordaanslag op de hun dienst verrichtende ambtenaren van de Duitsche SicherheitspoliZei De poging mislukte. L ij n e m a stond in' zeer nauw contact met mannen van de verzet- beweging. Hij was in het bezit van een schiet wapen met de benoodigde munitie. Dit wapen heeft hij bewust aan een medeplichtige ge- even, die besloten was wapen ge bruik te maken. Wittebold heeft van zijn functie ató ambtenaar misbruik gemaakt. Hij heeft aart mannen van de verzelbeweging officieele for mulieren en het gemeentezegel, alsmede levens middelenbonnen ter beschikking gesteld. Hij wist van een voorgenomen roofoverval op het gemeentehuis. Om deze^i overval te begunsti gen heeft 'hij den misdadigers, die besloten waren deze daad te volvoeren, den sleutel van de brandkast gegeven, welke sleutel hij irt bewaring 'had, zoodat hiervan een duplicaat! gemaakt kon worden. Dqze duplicaatsleutel heeft hij zelf op de brandkast geprobeerd. De vonnissen zijn, nadat de kwestie van gra tieverleening is onderzocht, voltrokken. Uit het proces is gebleken, dat de veroor deelden eerst na hun arrestatie-hebben ver nomen, dat hun opdrachtgevers joden en com-i munisten waren. Zij waren door deze ophitsers achter de schermen in verregaande mate op gehitst. Het Polizeistandgerieht Arnhem heeft op 15 Mei den student Julius Moormannuit Nij megen, geboren 12 April 1924 te Nijmegen, ter dood veroordeeld, omdat hij op 10 April 1944 in Nijmegen tezamen met den student Georg Muskens geprobeerd heeft een RijksduitL schen Polizeioberinspektor te berooven en te} vermoorden. Hij was in het bezit van een! knuppel, terwijl de door het verzet van den: Polizeioberinspektor doodgeschoten student! Georg Muskens een pistool gebruikt had, waas! mede hij den Duitschen ambtenaar verwondde. Het op grond van de Ordnungsschutzver- ordnung en de Gewaltverbrecherverordnung gevelde doodvonnis is na onderzoek van da gratiekwestie voltrokken. (w.g.) RAUTER. SS-Obergruppenführer und General d.Hj Een bijzonder rantsoen vette kaas. Bon Algemeen 131 bij den winkelier inleveren. Het ligt in de bedoeling gedurende de periods van 11 tot en met 24 Juni a.s. een bijzonder rantsoen van 100 gram vette kaas heschikbaar te stellen. Om voor dit bijzondere rantsoen irt aanmerking te komen, moet men den bon Al gemeen 131 vóór of op Zaterdag 27 Mei a.s. bij den leverancier, van wien men gewoonlijk kaas betrekt, inleveren, desgewenscht tegen ontvangstbewijs. In het tijdvak van 11 tot ert met 24 Juni a.s. zullen de handelaren op dezer» bon 100 gram vette kaas per bon afleveren. Aflevering vóór 11 Juni a.s. is niet geoorloofd. DE STEM DER SS. Luistert op Zondag 21 Mei van 11.30 lol: 11.45 uur over den zender Hilversum X op golflengte 415 m'. naar de stem der SS. Onderwerp: „De jeugd en het Rijk". Maak brandbommen zelf onschade lijk, maar blijf van alle andere onbekende projectielen af.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1