Haarlemsche Courant Hevige gevechten in Zuid-Italië duren voort Nieuwsblad voor Noord-Holland 289e Jaargang No. IK Bureaux: Groote Houtstraat Tel. Advert. W24, Redactie los»» Poetgiro 134958 Haarlemsche Ct. Haarlem Bifkantoeijr, Soendaplein 34. Tel. lttM Hoofdredacteur: V'. C. Der!» Zaterdag 20 .Mei 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 18711 Kantoor IJmuidén: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-Oost Uitg.: Grar. Bedrijven Daraiate, Haarlem K 1297 Vijandelijke aanvallen afgeslagen, deld. - Weer stations aan het Het opperbevel van de weermacht deelt mede ..Aan het Itaiiaansche Zuidelijke front durende de hevige gevechten, vooral in. den sector ten Westen en ten Noord westen' van Esperia en bij Pontecorvo, voort. De vijand, die met zeer krachtigen steun van pantserwagens en slagvlieg tuigen na een artillerie-trommelvuur van verscheidene uren aanviel, werd met zeer zware verliezen voor hem afgesla gen. Een plaatselijke penetratie bij S. Oliva werd na een verbitterd gevecht afgegrendeld. In het Oosten mislukten herhaalde aan vallen der bolsjewisten aan den Beneden- Dnjestr,. in het voorterrein der Karpathen, alsmede ten Zuidoosten van Witebsk en (en Westen van Newel. Sterke formaties Duitsche gevechtsvlieg tuigen vielen in den afgeloopen nacht de stations Rowno, Sarny en Sdolbunowo met goede uitwerking aan. Door hel werpen van talrijke brisant- en brandbommen ontston den op de stationsemplacementen en in stil staande treinen groote branden en vernie lingen. Amerikaansche bommenwerpers onderna men gisteren overdag terreuraanvallen op verscheidene plaatsen in Zuidoost Europa. Vooral in de steden Belgrado en Ploesti ont stonden schade en verliezen onder de be volking. Door Duitsche en Roemeensche luchtverdedigingsstrijdkrachten, alsmede door marine luchtdoclartillerie werden 35 vlieg tuigen neergeschoten. Over den strijd iii Zuid-Italië meldt de Berlijnsche correspondent van het A. N. P.: Het dooryde Geallieerden ontketende offen sief richtte zich in den aanvang tegen den geheelen Westelijken frontsector van 'de kust tot Cassino, een lengte van ongeveer 50 Km. Op den Westelijken vleugel van dit strijd- tooneel, dat voor tweederden uit moeilijk begaanbaar bergterrein bestaat, is het 5de Amerikaansche" leger van generaal Clark, waarbij ook Fransche troepen zijn ingedeeld, opgerukt langs den straatweg, die langs de kust loopt. In den naar het Oosten aansluitenden sector opereert het Britsche achtste leger onder generaal Alexander, waarvan ook Polen en vooral veel Indiërs deel uitmaken. Voor operaties op grootere schaal komt in de eerste plaats het vrij breede dal van de Liri een rivier, die van het Noordén naar het Zuiden stroomt en in de Quariglianc uit mondt in aanmerking. In dit dal kunnen tanks gebruikt worden, iets wat elders in verband met het bergachtige karakter van het terrein niet mogelijk is. Na hardnekkigen tegenstand op de ongeveer Noord-Zuid loo- pende linie SpignoAusonioCastelnuovo San Giorgio hebben de Duitschers zich etap- pegewijze, meestal des nachts op nieuwe stel lingen teruggetrokken. De frontlinie wordt door gebergten geflankeerd. De Geallieerden concentreeren thans al hun aanvallen op dit 30 Km. breede front. Zij hebben het Liri-dal bereikt, doch liggen onder het vuur van krachtige Duitsche bergstellingen. Een Ge allieerde formatie, die in het dal was door gedrongen werd bij Pincurato afgesneden. Een poging van generaal Alexander van San Giorgio naar de Liri op te rukken, is ten Westen van deze plaats, op hardnekkigen Duitschen tegenstand gestuit. De masÊa's materiaal, artillerie, tanks en vliegtuigen, die door de Geallieerden in den strijd worden geworpen, zijn zelfs voor het Itaiiaansche strijdtooneel van "een ongekenden omvang. Slechts frontale aanvallen zijn mogelijk en daardoor krijgt de strijd 'een materiaal slag in den waren zin des woords een buitengewoon hard'karakter. De Geallieerden beschikken over een geweldige overmacht, doch in verhouding tot het door hen in den strijd geworpen materiaal is de terreinwinst gering. Ten aanzien van de Geallieerde berichten, dat de Gustav-linie doorbroken en de Hitier- linie ingedeukt is, verklaren Duitsche mili taire kringen, dat deze linies niet bestaan. Extra-keuringen. S.S.-Ersatzkommando deelt mede: Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring worden gehouden op Dins dag 23 Mei te Amsterdam, van 9 tot 14 uur, Nebenstelle der YVaffen-S.S., Dam no. en Woensdag 24 Mei te Den Haag, van 9 tot 14 uur, in een der zalen van het gebouw A^mici- tia, Westeinde 1§, waar iedere gezonde Neder lander zich kan aanmelden ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-S.S., S.S.-Wacht- batailion in Amersfoort, Landstorm Neder land, Kriegsmarine en de Germaansche S.S. in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlich tingen verstrekt met betrekking tot de ver zorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Officier in de Waffen-S.S. kan ieder wor den, die na ten minste een jaar diensttijd zyn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet door slaggevend. Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zijn verkrijgbaar bij de volgende Nebenstellen der Waffen-S.S.: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengcloschestraat 30 en eveneens bij het S.S.rErsatzkommando, Korte Vijverberg 5, Den Haag. plaatselijke penetratie afgegren. Oostelijk front gebombardeerd. De Duitsche verdediging bestaat uit een samenstel van steunpunten, waarbij van het bergachtige, door diepe kloven doorsneden terrein een zoo nuttig mogelijk gebruik is gemaakt. Van linies kan men volgens Duit sche, verklaringen niet spreken. Wanneer dit noodig is, wordt het geheele front terug genomen, zooals sedert den aanvang van het offensief thans een paar maal over kleinen afstand is geschied. Terwijl de Engelschen en Amerikanen nog steeds versterkingen aanvoeren, verklaart men van Duitsche zijde nog geen gebruik te hebben moeten maken van reserves, zoodat deze beschikbaar zijn voor het geval de ge allieerden in andere sectoren tot den aanval zouden overgaan, hetgeen van Duitsche zijde met name in het bruggehoofd van Nettuno wordt verwacht. Ook houdt men rekening' met de mogelijkheid, dat de Geallieerden op andere punten van de Itaiiaansche jcust zul len trachten te landen. Luchtaanval op Oostelijk Java. De plaatselijke Japdnsche leger-autoriteiten hebben meegedeeld, dat een formatie van 50 vijandelijke bommenwerpers Woensdagochtend gepoogd heeft een aanval te doen op Oostelijk Java uit de richting van den Indischen Oceaan Tien der vijandelijke machines probeerden Soerabaja aan te vallen,, maar deze poging faalde, aangezien de Japansche luchtafweer drie toestellen neerschoot en de overige ma chines op de vlucht dreef. Er werd slechts on aanzienlijke schade berokkend aan de Japan sche installaties op den'beganen grond. De aanvallende toestellen waren blijkbaar afkom stig van vijandelijke vliegkampschepen, die in den Indischen Oceaan op den loer liggen om aanvallen te ondernemen. De Japansche leger en vlootstrijdkrachten, zoo werd aan de mede- deeling toegevoegd, zijn echter volkomen pa raat om hun een warme ontvangst te bereiden. Kort na.deze aanvalspoging verschenen weêr drie vijandelijke vliegtuigen van het type „Consolidated" boven Soerabaja. Zij werden door een hevig spervuur van de Japansche afweer ontvangen. Twee toestellen yverden be schadigd en geraakten in brand. Zet water klaar in kannen, potten, pannen, teilen, het bad, kortom in alies wat water kan bevatten. Ais de waterleiding gestoord wordt, hebt u dan een voorraad blu&ch- water. Bommen op Berlijn en Brunswijk. Me§r dan 50 Amerikaansche toestellen neergeschoten. Bij een aanval van formaties Amerikaan sche bommenwerpers zijn gisteren woonwijken in Berlijn en Brunswijk door brisant- en brandbommen getroffen. De bommenwerpers maakten gebruik van een gebied van slecht weer aan de Noord-Duitsche kust. Niettemin kwam het op sommige plaatsen tot hevige ge vechten tusschen Duitsche één- en tweemoto- rige jagers en dë bommenwerpers en de bege leidende jagers. Volgens de Vrijdagavond ont vangen berichten werden meer dan 50 Ameri kaansche vliegtugien, voor een groot deel vier motorige bommenwerpers, neergeschoten. Donderdag hebben sterke formaties Brits.ch- Amerikaansche bomenwerpers, naar 't D.N.B. verneemt, na een vrij lange onderbreking weer een aanval op Belgrado gedaan. Wederom vielen talrijke brisant- en brandbommen op de woonwijken en op den rand der stad, waar degenen, die door de vorige aanvallen hun woning hadden verloren, een onderdak hadden gevonden. De in verscheidene golven aanval lende vijandelijke formaties werden door het hevige Duitsche afweervuur verstrooid en op den terugweg door Duitsche jagers aangeval len. Daarbij werden verscheidene viermotorige bommenwerpers neergeschoten, DUITSCHE PRODUCTIE DOOR ROM- TERREUR NIET GETROFFEN.' Generaloberst Fromm, chef van de legel- bewapening en bevelhebber van het „Ersatz- heer", heeft in het protectoraat een rede ge houden, waarin hij o.a. zeide, dat door de nieüwe verhooging der prestatie de Duitsche bewapening in staat is haar productiecijfers te doen stijgen. De bomterreur der laatste weken heeft de Duitsche productie niet ver mogen te treffen. De Duitsche leiding vermocht de vorige maand in al haar afzonderlijke programma's haar volgens de plannen berekende productie stijging te verwezenlijken. De Duitsche weer macht heeft de laatste weken en maanden bewezen, dat zij hard en onverzettelijk kan' zijn, ook in het nemen, De komende be slissingen zullen toonen, dat zij haar oufle kracht in het harde geven niet verloren heeft. PARTISANEN MELDEN ZICH AAN IN ITALIË. Het aantal partisanen in Italië, dat zich op grond van het xlecreet van Mussolini, waarbij hun vrijheid van straf werd toegezegd heeft aangemeld, wordt vrij groot genoemd. In Piemont hebben zich tot dusver 3000 parti sanen vrijwillig gemeld. Alleen in Turijn hebben zich 1600 aangemeld. Het bericht over .het decreet van den Duce was voor veler,, die reeds sedert lang een weg zóch ten om naar "een normaal leven terug te keeren een uitkomst. Narwa-bruggehoofd houdt stand. Jonge Ned'erlandsche SS-Vrij- willigers bedienen het Flakgeschut, dat op doelen op den grond gericht is. Terwijl de beide kanonniers onafgebroken vuren, her laden hun kameraden in koortsachtig tempo de magazijnen. Rechts stapelen zich de leege hulzen op als bewijs van de sterke afweer tegen de aanstormende Bolsjewisten. (SS PK Truöl-O-H P. e) Motor-jeugdstorm tijdens het technisch ondericht (Arbeitsbereicti der NSDAP-C.N.F. Pax c.) De vroegere Poolsche minister president, prof. dr Leo Kozlowski, is in een ziekenhuis te Berlijn overle den aan de zware verwondingen, die hij bij een Ame- rikaanschen ter- r.eur-dagaanval heeft opgeloopen. Kozlowski was premier van Po len onder het re giem van Maar schalk Pilsoedski. Volgens de Daily Telegraph zal de. Britsche minister van fi nanciën binnen kort een voorstel indienen tot het opnemen van een nieuw oorlogscre- diet van een mil liard pond. Dit nieuwe crediet zal - de oorlogs uitga ven tot einde Augustus a.s. moe ten dekken. Drie viermo torige Amerikaan sche bombarde mentsvliegtuigen hebben bij Malmö in Zuid-Zweden een noodlanding gemaakt. Tegelij kertijd landde een Amerikaansche ja ger van het type Mustang bij Rin- kaby. Des middags landde een vierde Viermotorige bom menwerper bij Malmö. Alle Ame rikaansche toestel len waren bescha digd. De beman ningen, in totaal 45 man, werden geïnterneerd. Te Rotterdam is in de Insulinde- straat de 26-jarige A. F. M. Sweep, in deze straat woonachtig, door een man neerge schoten. De dader nam de vlucht. De toestand van S. is redelijk, Doodvonnissen voltrokken. Het'Deutsche obergericht in het bezette Ne- derlandsche gebied heeft de communisten Jo- han Hissink, Johannes Hoogendoorn en Jan van der Zwaag wegens sabotage ter dood ver oordeeld. Hissink en Van der Zwaag zjjn jaren lang opgetreden als communistische functio narissen en hebben in aanzienlijken omvang communistische pamfletten verspreid. De ver oordeelde Hoogendoorn heeft als drukker de ze pamfletten vervaardigd. Het vonnis is vol trokken. Met de voltrekking van het doodvonnis te gen Hissink,Hoogendoorn en Van der Zwaag is dé communistische woeiarbeid van deze drie veroordeelden bestraft. Hissink en Van der Zwaag' waren volgens hetgeen tijdens het pro ces gebleken is, verscheidene jaren lang in buitengewoon'grooten omvang en in leidende fpnctie voor de verboden C.P.N. (Communis tische Partij Nederland) illegaal werkzaam geweest en hadden daarbij ophitsende commu nistische agitatie gepleegd. Als leidende func tionarissen hebben zij zich vooral bezig ge houden met hel verspreiden van commun'j» tische geschriften, terwijl de veroordeelde Hoogendoorn van 1941 -WT 1943 in duizenden exemplaren het communistische vlugschrift „De Vonk" alsmede andere pamfletten en plakaten van de C. P. N. gedrukt 'heeft.. Wegens deze woeiarbeid zijn Hissink, Hoo gendoorn dn Van der Zwaag ter dood ver oordeeld. De beklaagde Jan Zeeuw uit Velsen is bij vonnis van het Deutsche Obergericht als sabo teur ter dpod veroordeeld. Hjj heeft illegal» ophitsende communistische geschriften ver spreid en deelgenomen aan verscheidene da den van sabotage tegen inrichtingen van de Duitsche weermacht. Het vonnis is voltrokken. Officieel wordt bekend gemaakt: Zeeuw, die tot dusver niet gestraft is, en vroeger tot geen enkele politieke vereeni- ging heeft behoord, heeft zich, naar hij tij dens het proces uiteenzette,~in 1942 door een kennis er toe laten verleiden, regelmatig een illegaal ophitsend communistisch vlugschrift te betrekken. Nadat hij zich hierdoor een maal had vergrepen aan de beschikking van de bezettende macht, geraakte Tiij steeds meer in de klauwen van de communistische op hitsers. Deze verleidden hem er toe, zelf te gaan werken voor de verspreiding van het illegale ophitsende vlugschrift en wisten hem ten slotte er toe te brengen dat hij in zes gevallen deelnam aan daden van sabotage tegen eigendom, van de weermacht. Zeeuw verklaarde tijdens de procesvoering, dat hij zich uitsluitend onder den druk van com munistische ophitsers er toe had laten dwin gen, aan de daden van sabotage deel te nemen. De verdediger van den beklaagde, de advocaat mr. Van Ravenswaay, zeide dat de beklaagde zonder twijfel communistische actie had bedreven. De beklaagdeis geen typische saboteur, maar heeft een zwak karakter, dat bezweken is voor de verleiding van geraffineerde ophitsers. Op voorstel van het O.M. veroordeelde het Deutsche Obergericht dén beklaagde Zeeuw wegens sabotage ter dood. De president ver klaarde bij de motiveering van het vonnis, dat de beklaagde het verbod overtreden had om lid te zijn van een ontbonden partij en dat hij zich schuldig gemaakt had aan het verspreiden van ophitsende vlugschriften. Voorts heeft hij als medeplichtige deelgeno men aan pogingen tot brandstichting en tot verstoringen van het transport, die gevaar opleverden voor het algemeen belang. Door deze strafbare handelingen heeft hij zich schuldig gemaakt aan sabotage, daar da strafbare feiten bestemd en geschikt waren om de openbare orde en de veiligheid van het openbare leven in Nederland in gevaar te brengen. Dientengevolge is alleen d« zwaarste straf op haar plaats. Gemotoriseerde compagnie te Amersfoort. Voor iederen gezonden Nederlander in den leeftijd van 1740 jaar is het mogelijk dienst te nemen in een geheel gemotoriseerde^ com pagnie by het SS-Wachtbataljon te Amers foort. Opleiding en eventueele inzet geschie den in Nederland. Rybewys is niet noodzake lijk. De opleiding voorziet hièrin. Voor nadere bijzonderheden omtrent extra-levensmïddeieitt en kolen, familieonderhoud enz. wordt verwe zen naar de mededeeling over de extra-keurin gen voor de Waffen-SS, waar men zich tevens kan melden. CONCESSIES VAN TSJOENGKING AAN DE COMMUNISTEN. Volgens berichten uit Tsjoengking is er tus schen Tsjoengking en de Chineesche commu nistische partij blijkbaar een overeenkomst ge sloten na de in Sian gevoerde onderhandelin gen. De Chineesche communistische partij zou aan de regeering van Tsjoengking de volgende eischen gesteld hebben: levering van wapens, munitie en geneesmiddelen; uitbreiding van den invloedssfeer van de 18e legergroep; rege ling van het probleem van het vierde leger en de vrijlating van Yehting en andere Chinee sche communisten; invoering van democrati sche beginselen* in de regeeringspolitiek; reor ganisatie van den oppersten verdedigingsraad van Tsjoengking en toelating van leden der Chineesche communistische partij in den raad; afschaffing van de verordening inzake het onderdrukken van de werkzaamheden dei- Komintern en een verbod tot inmenging van de militairen in de politiek. De politieke commentator van Domei meent, dat de regeering vanJTsjoengking ongetwijfeld concessies gedaan heeft, die het Chineesche communistische regime bevredigen. Dit schijnt een gevolg te zijn van den Anglo-Amerikaan- schen clruk. Deze concessies zijn wel een be wijs voor den noodtoestand, waarin zich de regeering van Tsjoenking op politiek, militair en economisch gebied bevindt.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1