Haarlemsche Courant Verbitterde gevechten bij Fondi Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie 289e Jaargang No. 118 X X Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advert. 1W24, Redactie io«*a Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendapiein 3». Tel. tó»e Hoofdredacteur: F. C. Derks Maandag: 22 Mei 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. VZtl^ Kantoor Umuidenj Rembrandtlaan 55, IJmuiden-Oost Vitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem K tm Hevige aanvatten der Geallieerden bij Pontecorvo tot staan gebracht. Penetratie bij Piedimonte opgeruimd. Het Duitsche weermachtbericht van Zater dag luidt: Aan het Italiaansche Zuidelijk front duurt de groote. afweerslag onafgebroken voort. On ze troepen betrekken in den steetor tusschen Gaeta en Pontecorvo in verbitterde gevechten met sterk overmachtige vijandelijke strijd krachten infanterie en pantserwagens al vech tende nieuwe stellingen. De vooruitspringen de frontboog van Gaeta werd ontruimd. Eeni- ge hoogten ten Noorden van Itri en de plaats Campodimele vielen na harden strijd in 's vijands handen. In andere sectoren brachten onze pantsergrenadiers in vastberaden tegen aanvallen de vijandelijke aanvalsspitsen tot staan. Aan weerskanten van Ppntecorvo wer den alle aanvallen van den. vijand ondanks urenlang trommelvuur van de artillerie en het massaal gebruik van pantserwagens, afgesla gen. In het gebied ten Zuidoosten van Aquino stortten de vijandelijke aanvallen, die door krachtige artillerie en talrijke pa'ntsergevechts wagens werden ondersteund, in het geconcen treerde vuur van onze, wapens ten deele in ge vechten op korten afstand ineen. Vijandelijke infanterie met pantserwagens die het Noor delijke deel van de plaats was binnengedron gen, werd in een tegenaanval verdreven. De vijand verloor hierbij dertig pantserwagens. De le divisie valschermjagers heeft sinds het begin van den slag op 12 Mei honderd pantser wagens stukgeschoten. In de Adriatische Zee beschadigden escorte vaartuigen der Duitsche marine twee vijande lijke torpedomotorbooten. Van het Oostelijk front worden slechts plaat selijke gevechten aan den benedenloop van den Dnjestr, in het voorterrein der Karpathen en ten Zuidoosten van Witebsk gemeld. Be- wakingsvaartuigen der marine schoten boven de Finsche Golf vijf bolsjewistische bommen werpers omlaag. F,en Finsche formatie ge vechtsvliegers viel in den afgeloopen nacht een vijandelijk ravitailleeringssteunpunt achter 't front van de Swir .met goed gevolg aan. Amerikaansche bommenwerpers drongen gisteren onder krachtige Ibescherming van jagers het rijksgebied binnen en veroorzaak ten door het op goed geluk uitgooien van bom men op verschillende woonwijken der rijks hoofdstad, alsmede op Brunswijk, schade aan gebouwen en verliezen onder de bevolking'. Jagers, luchtdoelartillerie van de luchtmacht, alsmede eenheden en escortevaartuigen van de marine schotgn 71 vijandelijke vliegtuigen, meerendeels viermotorige bommenwerpers, neer. It» den afgeloopen nacht lieten enkele Brit- sche vliegtuigen bommen vallen op het gebied van Keulen. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelde Zondag mede: „Nadat de vijand in den ochtend van den 20en Mei met onze nieuwe stellingen aan den Westelijken vleugel van het Italiaansche Zuidelijke front slechts door vrij zwakke verkennirigsaanvallen contact had gezocht, ging hij in de middaguren opnieuw -met sterke infanterie- en pantserstrijdkrachten tot den grooten aanval over. Om de plaats Fondf ontstonden verbitterde gevechten. In ïlen sector Pico-Pontecorvo bracht de vijand een plaatselijke penetratie tot stand. Tegen maatregelen tot afgrendeling worden, geno men. Bijzonder hevige vijandelijke aanvallen werden aan de randen der stad Pontecorvo tot staan gebracht. In den sector van Piedi monte werden sterke vijandelijke aanvals groepen door geconcentreerd vuur van artil lerie en werpers uiteengeslagen en een penetratie ih het Zuid-Oostelijk deel van de stad na harden strijd in een tegenaanval wederom opgeruimd. Btj de zware afweergevechten der laatste dagen heeft zich de commandant van een gevechtsgroep kolonel Nagel „door bijzondere dapperheid onderscheiden. Op het landingshoofd van Nettuno werden vrij krachtige vijandelijke verkenningsaan- vallen ten Zuid-Oosten van Aprilia en ten Zuiden-van Cisterna afgeslagen. In het Oosten vonden geen gevechtshan delingen van b¥teekenis plaats. Krachtige formaties Duitsche gevechts vliegtuigen vielen in den afgeloopen nacht de spoorwegknooppunten Sjepetowka en Sdolbunowo met talrijke brisant- en brand- bommeh aan. Er ontstonden groote branden en vernielingen. Kustbattefijen der marine namen Sovjet stellingen op het schiereiland Magerburg in de baai van Narwa met goed effect onder vuur en brachten een vijandelijk ravitail- leeringsvaartuig tot zinken. Bewakingsvaar tuigen der marine schoten boven de Finsche golf vier Sovjet-bommenwerpers neer. Bij vluchten naar de bezettè gebieden in het Westen en naar het West-Duitsche grens gebied verloor de vijand zes vliegtuigen. In den afgeloopen nacht wierpen eenige Brit- sche vliegtuigen bommen in het Rijnlandsch Westfaalsche gebied." KROATISCH KUSTGEBIED ONDER MILITAIR BESTUUR. Naar officieel wordt medegedeeld, zijn zeven groote comiteiten, die het geheele Kroatische kustgebied omvatten, onder militair bestuur geplaatst. Naar van bevoegde zijde verluidt, ziet men in het invoeren van het militaire be stuur in de bijzonder gevaar loopende gebie den den veiligsten en snelsten weg om aan iedere mogelijke eventualiteit het hoofd te bieden. Tusschen Karpathen en Dnjestr. Duit sche grenadiers in de voorste linies.voor een door de Sovjets bezet dorp in het ge bied tusschen de Karpathen en den bovenloop van den Dnjestr. Van deze plaats uit werden met een enkel ma chinegeweer drie vijandelijke zware pantser-afweerkanonnen tot zwijgen ge bracht. Een der stukken gesehut stond dichter achter het huis met het lichte dak in het midden op de foto. (PK Dr. Pauli-Transo-Europr. P. c> „Japan gereed voor beslissenden slag." Verklaring" van den minister-president. Japan heeft door zijn aanhoudende bemoeiin gen in de beide laatste jaren zijn gevechts kracht op een zoodanig peil gebracht, dat het thans gereed is om de eerste gelegenheid, die zich voordoet aan te grijpen om den vijande lijken troepen een beslissenden slag toe te brengen en het plan van den vijand tot voort zetting van den oorlog te verijdelen, zoo 'ver klaarde de Japansche 'minister-president Tojo Zaterdag in een rede. Men hecht bijzondere beteekenis aan deze verklaring van Tojo en acht haar een bewijs, dat de „verbloedingstactiek", die Japan sedert het Amerikaansche tegenoffensief op Guadal- canar heeft gevolgd, haar einde nadert en dat de dag van een groot opgezet offensief der Japansche troepen dichterbij komt. Men wijst er op, dat de correcties van de frontlijn en de verhooging van de oorlogsproductie in de bei de laatste jaren vrucht dragen en Tojo in staat stellen deze belangrijke verklaring af te leggen. Ook admiraal King spreekt over „uitgebreide operaties". Naar de zender New-York meldt, heeft de commandant van de Amerikaansche vloot, ad miraal King, te Washington in een toespraak naar aanleiding van de aangekondigde invasie poging verklaard, dat de. Amerikanen de taak, die voor hen ligt, niet mogen onderschatten, omdat zij daarmede hun soldaten onrecht zou den doen. Elke Amerikaan, die gelooft dat het einde van den oorlog voor de deur staat, ver gist zich geweldig. Gelijk mét de invasiepoging zullen, aldus King, „uitgebreide operaties" in de Stille Zuidzee worden ondernomen. Men is echter nog ver verwijderd van de Japansche hoofdstad, die genomen mVet worden, wii men den oorlog winnen. De oorlog in de lucht. Amerikaansche jagers boven Duitschiand Naar het D. N. B. verneemt, verschenen Zondagmiddag vrij zwakke formaties vijan delijke jagers boven Duitseh gebied, die met succes door lichte Duitsche afweerbatterijen bestreden werden. Uit een der afweersectoren is tot dusverre het neerschieten van zes Amerikaansche jagers gemeld. Vernomen wordt, dat de Amerikaansche jagers bij deze actie wederom vele niet-militaire doelen in scheervlucht met de boordwapens hebben be stookt. In West-Pommeren werd een trein met geëvacueerde kinderen "van geringe hoogte beschoten, waarbij verscheidene kin deren tusschen 8 en 13 jaar zwaar gewond werden. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft de Angio-Amerika'ansche luchtmacht een aanval ^pdaan op een buitenwijk van Or leans en op Tours. Honderden woonhuizen werden geheel vernield. Tot dusverre zijn meer dan honderd dooden uTt de puinhoopen te voorschijn gehaald. Vblgens een officieele mededeeling zijn te Tours 113 menschen om het leven gekomen en meer dan 100 zwaar gewond. De luchtaanvallen op Italië. Het Italiaansche hoofdkwartier publiceert een overzicht van de Angelsaksische bom aanvallen op steden in Noord- en Midden- Italië gedurende de laatste dagen. Volgens dit overzicht zijn aan deze aanvallen weer talrijke woonwijkén, kerken en kostbare kunstschatten ten offer gevallen. Zoo is te Livorno de kathedraal uit de 16de eeuw ver woest. Een waardevolle verzameling docu menten uit de vroege middeleeuwen werd ernstig geschadigd. Te Parma zijn het paleis van den gouverneur, de vroegere zetel van de Hortogin van Parma, de Pinacotheek, het staatsarchèif en het Teatro Farnese volkomen i vernield. Rede van den Turkschen president. Optreden tegen de beweging „Rassisme en tyranniseering;". De Turksche president Ineunoe heeft een rede gehouden, waarin hij opmerkingen ver vlocht inzake de houding en de opvoeding van de Turksche jeugd inverband met het proces wegens smaad tegen professor Sa Hahedin te Ankara. „Een hoogieëraar in de positie van Sa Bahedin, aldus verklaarde Ineunoe, mag er zich niet toe laten verlei den, een jonge generatie verkeerde theorieën en gevaarlijke ideologieën bij te brengen. Het nationalisme staat eiken Turkschen staatsburger toe, alle mogelijkheden die zich voordoen, uit te putten. Het is geen schei dend, maar een verenigend element." De president keerde zich ook tegen de beweging van „Rassisme en tyranniseering", die den laatsten tijd nogal opgang maakt in het land. De president herinnerde er aan, dat het Turkije van heden op het tijdstip van zijn stichting een vriend is geweest van de Sov- jet-repubHek, toen de andere nabuurvolken van Turkije Czaristisch waren. De Turksche politiek is heden ten dage echter evenals toen een zuiver nationale! en geen opgeiegde politiek. Volgens een communiqué van het Ahiatool- sche persbureau, zijn in verband met betoo gingen tijdens het proces tegen het tijcG schrift „Orhun" huiszoekingen verricht ih de woningen van verdachte personen. Daar bij zijn papieren, gevonden, die het bestaan bewezen hadden van een beweging' van „Rassisme en tyranniseering", welker actie den laatsten tijd was toegenomen. Een aan tal met name genoemde personen had ge heime cellen gesticht, een organisatie opge richt en beschikte over een propaganda- orgaan alsmede over een geheime code en wachtwoorden. Zij hadden geprobeerd, de Turksche jeugd in verschillende deelen des lands voor zich te winnen. Een dergelijke actie is echter in sirijd met de grondwet. De justitieeie autoriteiten hebben opdracht ge kregen de aangelegenheid te onderzoeken. GENERAAL CERCELLINO VRIJGESPROKEN. Het speciale Italiaansche gerechtshof voor de verdediging van den staat heeft na onder zoek van de tegen den voormaligen bevelvoe renden generaal van het vierde leger Mario Cercellino ingediende aanklacht, den generaal van schuld vrijgesproken en zijn vrijlating gelast. Generaal Cercellino voerde tot aan de ineenstorting van 8 September 'het bevel over het in Piemont liggende leger. Na 8 Septem ber was hij verdwenen. In een gemeenschap^ pelijk proces tegen een groep Italiaansche ge neraals en admiraals werd hij wegens schen ding van zijn militairen plicht en sabotage aan geklaagd. Thans is gebleken, dat de tegen hem ingediende aanklacht volkomen ongemotiveerd De Haarlemsche stadskweektuin is ge durende eenige weken voor het publiek opengesteld. Duizenden brachten er reeds feen bezoek. (C.N.F.-Stevens Pax c) In Groningen had dezer dagen een bij eenkomst van de Germaansche SS in Nederland plaats. De voorman der Ger maansche SS in Nederland, SS-Standar- tenführer J. H. Feldmeyer sprak bij deze gelegenheid 'over het onderwerp „De jeugd en het Rijk", 's Middags maakten de leerlingen der Reichsschule uit Val kenburg, die aan deze bijeenkomst een bijzonder karakter gaven, met hun eigen muziekcorps een rondgang door de stad. (C.N.F.-Folkers Pax c) Doodvonnissen voltrokken. Het Deutsche obergericht in het bezette Ne** derlandsche gebied heeft de communisten Jo- han Hissink, Johannes Hoogendoorn en Jan van der Zwaag wegens sabotage ter dood ver oordeeld. Hissink en Van der Zwaag zyn jaren lang opgetreden als communistische functio narissen en hebben in aanzienlijken omvang communistische pamfletten verspreid. De ver oordeelde Hoogendoorn heeft als drukker de ze pamfletten vervaardigd. Het vonnis is vol trokken. Met de voltrekking van het doodvonnis te gen Hissink, Hoogendoorn en Van der Zwaag' is de communistische woelarbeid van deze drie veroordeelden bestraft. Hissink' en Van der Zwaag waren volgens hetgeen tijdens heï pro ces gebleken is, verscheidene jaren lang in buitengewoon grooten omvang en in leidende functie voor de verboden C.P.N. (Communis tische Partij Nederlahd) illegaal werkzaam gewèest en hadden daarbij ophitsende Commu nistische agitatie gepleegd. Als leidende func tionarissen hebben zij zich vooral bezig ge houden met het verspreiden van communis tische geschriften, terwijl de veroordeelde Hoogendoorn van 1941 tot 1943 in duizenden exemplaren het communistische vlugschrift ,,De Vonk" alsmede andere pamfletten en plakaten van de C. P. N. gedrukt heeft. Wegens deze woelarbeid zijn Hissink, gendoorn en Van der Zwaag ter dood ver oordeeld. De beklaagde Jan Zeeuw uit Velsen is bil vonnis van het Deutsche Obergericht als sabo teur ter dood veroordeeld. Hy heeft illegale ophitsende communistische geschriften ver spreid en deelgenomen aan verscheidene da den van sabotage tegen inrichtingen van d<d Duitsche weermacht. Het vonnis is voltrokken» Officieel wordt bekend gemaakt: Zeeuw, die tot dusver niet gestraft is, en vroeger tot geen enkele politieke vereeni- ging heeft behoord, heeft zich, naar hij tij dens het proces uiteenzette, in 1942 door een kennis er toe laten verleiden, regelmatig een illegaal ophitsend communistisch vlugschrift te betrekken. Nadat hij zich hierdoor een maal had vergrepen aan de beschikking van de bezettende macht, geraakte hij steeds meer in de klauwen van de communistische op hitsers. Deze verleidden hem er toe, zelf te gaan werken voor de verspreiding van het illegale ophitsende vlugschrift en wisten hem ten slotte er toe te brengen dat hij in zes gevallen deelnam aan daden van sabotage tegen eigendom van de weermacht. Zeeuw? verklaarde tijdens de procesvoering, dat hij zich uitsluitend onder den druk van com munistische ophitsers er toe had laten dwin gen, aan de daden van sabotage deel te nemen. De verdediger van den beklaagde, de advocaat mr. Van Ravenswaay, zeide dat de beklaagde zonder twijfel communistische actie had bedreven. De beklaagde is geen typische saboteur, maar heeft een zwak karakter, dat bezweken is voor de verleiding van geraffineerde ophitsers. Op voorstel van het O.M. veroordeelde het Deutsche Qbergerieht deh beklaagde Zeeuw wegens sabotage ter dood. De president ver klaarde bij de motiveering van het vonnis, dat de beklaagde het verbod overtreden had om lid te zijn van een ontbonden partij en dat hij zich schuldig gemaakt ha^i aan het verspreiden van ophitsende vlugschriften. Voorts heeft hij als medeplichtige deelgeno men aan pogingen tot brandstichting en tot verstoringen van het transport, die gevaar opleverden voor het algemeen belang. Door deze' strafbare handelingen heeft hij zich schuldig gemaakt aan sabotage, daar de strafbare feiten bestemd en geschikt waren om de openbare orde en de' veiligheid van het openbare leven in Nederland in gevaar te brengen. Dientengevolge is alleen de zwaarste straf op haar plaats". Gemotoriseerde compagnie te Amersfoort. Voor iedereu gezonden Nederlander in den leeftijd van 1740 jaar is het mogelijk dienst te nemen in een geheel gemotoriseerde com pagnie bij het SS-Wachtbataljon te Amers foort. Opleiding en eventueele inzet geschie den in Nederland. Rijbewijs is niet noodzake lijk. De opleiding voorziet hierin. Voor nadere bijzonderheden omtrent extra-levensmiddelen en kolen, familieonderhoud enz. wordt verwe zen naar de mededeeling over de extra-keurin gen voor de Waffen-SS, waar men zich tevens kan melden. Extra-keuringen. Het S.S.-Ersatzkommando deelt mede: Wegens de zeer vele aanmeldingen zal itog een extra keuring worden gehouden op Dins dag 23 Mei te Amsterdam, van 9 tot 14 uur* Nebenstelle dér Waffen-S.S., Dam no. 4 ea Woensdag 24 Mei te Den Haag, van 9 tot 141 uur, in een der zalen van het gebouw Amici- tia, Westeihde 1$, waar iedere gezonde Neder lander zich kan aanmelden ten einde gekeurd! te worden ^öoi* de Waffen-S.S., S.S.-Wacht- bataillon in Amersfoort, Landstorm Neder land, Kriegsmarine en de Germaansche S.S* in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlich tingen verstrekt met betrekking tot de ver zorging van familieleden, duur der opleiding* extra levensmiddelen etc. Officier in de Waffen-S.S. kan ieder wor den, die na len minste een jaar diensttijd zyit* geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet door slaggevend. Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zjjn verkrijgbaar bü de volgende Nebenstellen der Waffep-S.S,: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30 en eveneens by het S.S.-Ersatzkommando* Korte vyverberg 5^,Den Haag.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1