Haarlemsche Courant Bruggehoofden der Geallieerden aan de Liri opgeruimd 289© Jaargang: No. 119 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel, 12830 Hoofdredacteur: F. Decks Nieuwsblad voor Noord-Holland Dinsdag 23 Mei 1944 Verschijnt dageljks, 1 behalve op Zon- en Feestdagen Drukkery: Z. B. Spaarne 12. Tel. 127^1 Kantoor ftfxnuiden: Rem brandt laan 55, I-Jmulderi-Oost Uitg,: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem K 1287 Duitschers heroveren Pico. Zware strijd om Pontecorvo. In het Oosten: Sovjet.gevechtsgroep aan beneden-Dnjestr vernietigd. Bij luchtaan vallen op Duitsch gebied 65 vliegtuigen neergeschoten. Duisburg getroffen. Pantserformaties in het Westen Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend „Aan het Italiaan se he Zuidelijke front bleven sterke vijandelijke infanterie- en pantserstrijdkrachten met het zwaartepunt in den sector Lenola-Pontecorvo aanvallen. De vijand, die herhaaldelijk de plaats Pico was binnengedrongen, werd in een onverwijlden tegenaanval weer verdreven. Ook in het gebied ten Noordwesten van Pontecorvo dreven tegenaanvallen den vijand naar het Zuiden en.ruimden zijn Zondag verkregen bruggehoofden over den Liri op. Om Ponte corvo wordt verbitterd gestreden, waarbij de vijand zware bloedige verliezen leed zonder dat hij resultaten behaalde. Een formatie Duitsche gevechtsvliegers heeft Zondagnacht gemotoriseerde colon nes van den vijand in het gebied van Fondi met goed resultaat aangevallen. Bij de zware gevechten der laatste dagen heeft, zich een luchtdoelbatterij der luchtmacht onder bevel van eersten luitenant Barg door bijzondere dapperheid onderscheiden. Van het Oostelijk front wordt slechts mel ding gemaakt van plaatselijke gevechten. Aan den benedenloop van den Dnjestr werd ten Zuiden van Dubosari een rivierbocht vrij gevochten en werd de daar ingesloten bols jewistische gevechtsgroep vernietigd. Formaties Amerikaansche jachtvliegers ondernamen Zondag aanvallen op plaatsen en personentreinen in Noord- en Midden- Duitschland. Er ontstonden /verliezen onder de bevolking: Lichte batterijen luchtdoelge schut van de luchtmacht en rnarineluchtdoel- geschut schoten 32 vijandelijke vliegtuigen neer. Zondagnacht richtten Britsche bom menwerpers zonder dat er uitzicht was op de aarde, een terreuraanval op het stads gebied van Duisburg en verscheidene andere plaatsen in het Rijnlandsch-Westfaalsehe ge bied. Er werd schade aangericht. De bevolking leed verliezen. Ondanks moeilijke afweer- omstandigheden werden 33 viermotorige terreurbommenwerpers vernietigd. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen afzonderlijke doelen jn Oost-Engeland aan." De invasie- De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: De vraag, wanneer de invasie komt, is reeds aanleiding tot talrijke speculaties ge weest. Hierbij zweeft den meesten menschen het beeld voor oogen van een grootscheep- s'che operatie, die eensklaps op een of meer punten van het Europeesche vasteland zal inzetten. De militaire schrijver luitenant-kolonel Von Olberg, is van meening, dat deze voor stelling onjuist is. De komende invasie, zoo betoogt hij in die Berliner Börsenzeitung, zal er geheel anders uitzien. Als een bijenzwerm bedreigt zij de kusten van-Europa. Nu eens hier, dan weer daar kan een steek worden toegebracht Commandotroepen kunnen., zoo als bij St. ^ïazaire, alleen in veel grootere sterkte, a'an de Zuid-Fransche kust of in Noorwegen, in de Duitsche bocht, bij Salo- niki of in Portugal landingspogingen onder nemen, wellicht zelfs een bruggehoofd vor men, zooals dit bij Nettuno gelukte. Lucht landingstroepen, wellicht ter sterkte van verscheidene divisies, kunnen op ^èen punt achter de Duitsche afweerfronten landen, doch dit alles is volgensden schrijver nog geen invasie Pas uit het geheel zal zich deze ontwikkelen en elke afzonderlijke speldeprik kan tot het groote offensief uitgroeien. Wij moeten er rekening mede houden, al dus de schrijver, dat onze tegenstanders op talrijke plaatsen tegelijk of in snelle opeen volging aanvallen ondernemen. Zij zullen trachten, door afleidingsmanoeuvres op groo te schaal te bewerkstelligen, dat Duitsche troepen worden verplaatst, zoodat zij op pun ten van beslissende beteekenis ontbreken. Zoo zal de invasie het beeld opleveren van talrijke acties, nu eens met sterke, dan weer met zwakke strijdkrachten, doch een hiervan kan tenslotte slechts den op de be slissing gerichten grooten slag brengen. Enkel en alleen de Britsche eilanden zijn etappegebied en vliegtuigmoederschip voor een zoo geweldige onderneming, als de groote strijd ontegenzeggelijk vereischt, wanneer hij ten gunste der Geallieerden moet worden beslist. In de Berliner Börsenzeitung schrijft de militaire correspondent Ritter von Schramm. dat eerst met de aankomst en de opstelling van krachtige pantserformaties achter de permanente versterkingswerken het Duitsch^ afweersysteem in het Westen voltooid is. Overeenkomstig de Duitsche mentaliteit zal ook een belangrijk deel van de afweer in het Westen in den aanval bestaan. De Duitsche leiding houdt derhalve voor de tegenaanvallen, voor de snelle vorming van zwaartepunten tegenover de vijandelijke landingspogingen, voor een snelle concentra tie van vuurkracht op bedreigde punten snelle gepantserde strijdkrachten gereed, die den eventueel binnengedrongen vijand on middellijk kunnen isoleeren. omsingelen en onder geconcentreerd vuur nemen. Het gros der Duitsche pantserformaties zal daarbij minder gereed gehouden worden tegen lan dingspogingen van zee uit,' dan wel tegen de vijandelijke luchtlandings- en valscherm troepen. Barbruirsehe methoden. De Berlijnsche ochtendbladen houden zich uitvoerig bezig met de aanvallen van forma ties Amerikaansche jagers op de weerlooze burgerbevolking en verklaren, dat door dit op treden het laatste .masker gevallen is- Om aan het verwijt van hun wreedheid in den lucht oorlog als het ware een onloochenbare juist heid te geven, zoo schrijft de Völkische Beob- achter. hebben de Anglo-Amerikaansche bar baren hun Europeesch vliegprogram in den laatsten tijd uitgebreid met aanvallen in scheer vlucht op de burgerbevolking, op wandelaars, op boeren, terwijl zij op hun akker werken, op kinderen op weg naar school, op vrouwen, die in hun tassehen nauwelijks objecten van mili tair belang hebben. Een dergelijke sluipmoord moet tijdig met de datum erbij in het geheu gen gegrift worden om gevoegd te worden bij de acte van beschuldiging. Met dergelijke aanvallen op de burgerbevol king hebben de formaties Amerikaansche ja gers zich waardige handlangers getoond van de bolsjewisten, zoo schrijft de Deutsche All- gemeine Zeitung. Met een militaire oorlog voering heeft dit niet in het minste uit te staan. Het is eenvoudig moorden Duitsche nachtjagers hebben in samenwer king met de luchtdoelartillerie boven het Noordwest-Duitsche grensgebied Maandag nacht den strijd aangebonden met Britsche terreurbommenwerpers, die verdeeld in twee groepen naar het Duitsche rijksgebied vlogen Bij de nadering van formaties Amerikaan sche bommenwerpers, die Maandagmiddag on der krachtige bescherming van jagers via Noord-Duitsehland het Rijksgebied binnenvlo gen, ontstonden er hevige luchtgevechten bo ven het gebied vanSleeswijk-Holstein. Ook ontstonden er gevechten boven de kust van de Oostzee Badcgiio protesteert. Door bemiddeling van de Geallieerde con trole-commissie heeft de regeering-Badoglio haar misnoegen geuit over de tewerkstelling van Italiaansche arbeiders in Engeland. Zij verlangt algeheele vrijlating der Italiaansche krijgsgevangenen en wenscht zelf, als Geal lieerde erkend te worden. Dit is echter door de commissie geweigerd. Heiligverklaring van Paus Pius X. De correspondent van S.P.T. te Vaticaan stad meldt: „De geheele katholieke wereld volgt met brandend interesse het proces der heiligverklaring van Paus Pius X. Bij de opening van de kist zag men de bonte gala- uniformen van de Edelgarde, van de garde der Paladijnen en van de Zwitsersche garde, en de lila gewaden van talrijke kardinalen. Onder de aanwezigen bevond zich ook de* ..Generaal-intendant van het Geloof", mons. Saivadore Nacucci die den bijnaam „advo caat van den duivel" draagt omdat hij in processen van zaligspreking als „advocaat tegen de kerk" functioneert. Paus Pius X is op 79 jarigen leeftijd, naar algemeen wordt aangenomen uit verdriet over het uitbreken van den wereldoorlog van 1914, gestorven. Het lijk bevond zich volkomen intact. Zwitserland en de Sovjet Unie. In Bazel is Zondag de eerste conferentie gehouden van vertegenwoordigers der com munistische „partijen van den arbeid" uit verschillende kantons en plaatsen. Na inlei dende referaten van de bekende communisten dr. Harry Gmür uit Zürich en Léon Nicole uit Genève, werd eenstemmig besloten tot de oprichting van de „Federatie der partijen van den arbeid". Hel partijprogram verlangt o.a. het aanknoopen van diplomatieke betrek kingen van Zwitserland met de Sovjet-Unie. Pact Berlijn—Rome 5 jaar. Ter gelegenheid van den vijfden verjaar dag van de onderteekening van 't- Duitsch- Raliaansche vriendschaps- en bondgenoot- soh-apspact hebben de Führer en de Duce telegrammen gewisseld. Het telegram van den Führer luidt als volgt: Duce. In het vijf jaar geleden gesloten vriendschaps- en bondgenootschapspact hebben onze beide volken hun wil tot uit drukking gebracht om voor alle tijden voor de handhaving en beveiliging van hun le vensrechten vriendschappelijk en eendrach tig aaneengesloten te blijven staan. Bij de herdenking van dit historische uur zend ik TJ. ook namens het geheele Duitsche volk, mijn oprechte en hartelijkste groeten en ge- lukwenschen. Tevens geef ik uiting aan mijn onwrikbare zekerheid, dat ongeacht alle moeilijkheden, die overwonnen moeten worden, aan het einde van dezen lots-beslis- senden strijd de overwinning van de mo gendheden aangesloten bij het Pact van Drie zal staan als veiligste waarborg voor een gelukkige en vrije toekomst van onze volken. w.g.) Adolf Hitler. Het telegram van den Duce luidt: Op den verjaarcag van de onderteeke ning van het vriendschaps- en bondgenoot schapspact tusschen het Nationaal-Socialis- tische Duitschland en het fascistische Italië, door gemeenschappelijke idealen vereenigd en door den wil, om den hun door het lot aangewezen weg tot het einde te gaan, ver- bortden, zou ik U, Führer, opnieuw ook namens de Italiaansche sociale republiek het diepgewortelde vertrouwen in de over winning van de wapens van het Duitsche rijk en zijn boncgenooten willen uitspreken, terwijl de nieuwe formaties van het repu- blikeinsche Italië op het punt staan zich voor de gemeenschappelijke zaak in den strijd te werpen. Voorts heelt de Rijksminister van buiten- landsche zaken Von Ribbentrop een tele gram gezonden aan den Duce en aan den onderstaatssecretaris Mazzolini. De Duce en Mazzolini hebben beiden telegrafisch be dankt. Zware luchtaanval op Portsmouth. Zware Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in aanzienlijke sterkte in den afgeloopen nacht de havenwerken en andere voor den oorlog belangrijke installaties in de Zuid-Engelsche haven Portsmouth tijdens een geeoncentreer- den aanval zwaar getroffen. Ongeveer twintig minuten lang werden groote hoeveelheden brisant- en brandbommen op Portsmouth ge- ■worpfen. In de haven en in de andere met bommen bestookte doelen zijn omvangrijke verwoes tingen aangericht. 58 Zweedsche firma's op de zwarte lijst. Het Amerikaansche ministerie van buiten- landsche zalten heeft medegedeeld, dat op 2 Juni 38 nieuwe Zweedsche firma's op de zwar te lijst geplaatst zullen worden. De Haarlemsche stadskweektuin is ge durende eenige weken voor het publiek opengesteld. Duizenden brachten er reeds een bezoek. (C.N.F-Stevens Pax c) Tijdens een terreuraanval van eenheden Amerikaansche bom menwerpers moest deze Amerikaansche jager van het typ© „Lightning" wegens motorscbade reeds bij het binnenvliegen op Nederlandseh gebied een noodlanding maken. (PK Ritter-KH-St. P, e> KORT NIEUWS. De ambtenaar van den dienst der Prijsbeheer- sching, P. v. d. K. uit Sassenheim, had ontdekt dat een winkelier te Leiden enkele kleeden te duur had geprijsd. Na dat hem ƒ300, werd gegeven, zegde de ambte naar toe dat geen proces-verbaal zou volgen. Voor deze omkooperij werd v. d. K. door de Haaêsche recht bank veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf. In hooger beroep heeft het Hof ver dachte veroordeeld tot acht maanden waarvan 4 maan den met- toepas sing der gratie- ciausule. TWEE DOODVONNISSEN. Veroordeelden hadden een aanslag gepleegd op een gemeentehuis en een gevangene met geweld bevrijd. Het Duitsche Obcrgericht in de bezette Ne- derlandsche gebieden heeft de Nederlanders Anton Kranenburg en Dirk Eliza Wie- r i n g a wegens sabotage ter dood veroor deeld. Der veroordeelden hebben in den nacht van 31 Augustus op 1 September 1943 te zamcn met andere mededaders, voorzien van maskers en vuurwapens, een aanslag gepleegd op een gemeentehuis, de bewakers met doodschieten bedreigd en geboeid en een wegens valschheid in geschrifte gearres teerde gevangene met geweld b e v r jj d. Het vonnis is voltrokken De overval, die de veroordeelden Kranen burg en Wieringa hebben gepleegd, herinnert aan Amerikaansche gangstermethoden en zou zich in Chicago hebben kunnen afspelen. Te zamen met andere mededaders drongen de misdadigers gemaskerd en voorzien van twee pistolen in den nacht van 31 Augustus op 1 September 1943 het gemeentehuis van Hoog- karspel binnen om met geweld een man te be vrijden, die daaï in arrest werd gehouden op de beschuldiging persoonsbewijzen te hebben vervalscht. De daders overweldigden de aan wezige luchtbeschevmingswacht, braken da deur naar de cel van den gevangene open en bevrijdden hem. Volgens het tot in alle bij zonderheden van tevoren nauwkeurig uitge werkte plan kregen de veroordeelden Kranen burg en Wieringa tot taak, de uit 3 personen bestaande luchtbeschermingswacht onschade lijk te maken. Kranenburg en een onbekende bedreigden de mannen van de luchtbescher ming met opgeheven pistolen,-Intusschen wer den door Wieringa en een andere mededader- de mannen der .luchtbeschermingswacht met de handen op dén rug geboeid en zittend op hun stoelen vastgebonden Intusschen bevrijd de een tweede groep daders den gevangene Toen Kranenburg en Wieringa vernamen, dat de bevrijding gelukt was, maakten zij zich met hun mededaders uit de voeten. De man nen van de luchtbescherming lieten zij ge boeid achter, nadat zij van tevoren nog da telefoonleiding onbruikbaar hadden gemaakt Wegens deze toedracht werden Kranenburg en Wieringa als saboteurs onlangs ter dóód ver oordeeld. Wallace naar Tsjoenking. Zaterdagavond is Henry Wallace, de vice- president van de V. S„ naar Tsjoenking ver rokken. Hij zal in een twaalftal Chinc-sche steden bezoeken afleggen. Roosevelt verklaar de Zaterdag dat Wallace inlichtingen zal moe ten verzamelen, die van belang geacht dienen te worden voor de na-oorïogsche organisatie van de wederzijdsche betrekkingen. Nieuwe vlag Italiaansche sociale republiek. Door een decreet van den Duce wordt de vlag van de Italiaansche sociale republiek hg- kend gemaakt. De vlag bestaat uit de totdus- ver bestaande tricolore met de drie verticaal naast elkaar liggende banen groen-wit-rood. Het kruis van Savoye, midden op de vlag ver dwijnt. Aan de punt van de vlaggestok bevindt zich het teeken van den lictorenbundel, de fascio. De oorlogsvlag vertoont een zwarten adelaar met uitgespreide vleugels, die op een horizontaal Iiggenden fascistisehen lictoren bundel staat. Gemotoriseerde compagnie te Amersfoort. Voor iederen gezonden Nederlander in den leeftjd van 1740 jaar is het mogelijk dienst te nemen in een geheel gemotoriseerde com pagnie by het SS-Wachtbataijon te Amers foort. Opleiding en eventucele inzet geschie den in Nederland. Rybewys is niet noodzake lijk. De opleiding voorziet hierin. Voor nader« bijzonderheden omtrent extra-levensmiddeienf en kolen, familieonderhoud enz. wordt verwe zen naar de mededeeling over de extra-keurin gen voor de Waffen-SS, waar men zich teven» kan melden. Extra-keuringen. Het S.S.-Ersatzkommando deelt mede: Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog? een extra keuring worden gehouden op Dins dag 23 Mei te Amsterdam, van 9 tot 14 uur, Nebenstelle der Waffen-S.S., Dam no. 4 e» Woensdag 24 Mei te Den Haag, van 9 tot 1<$ uur, in een der zalen van het gebouw Amieï® tia, Westeinde 15, waar iedere gezonde Neder lander zich kan aanmelden ten einde gekeural te worden voor de Waffen-S.S., S.S.-Wacht- bataillon in Amersfoort, Landstorm Neder land, Kriegsmarine en de Germaansche S;®» in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlich tingen verstrekt met betrekking tot de ver zorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Officier in de Waffen-S.S. kan ieder wor den, die na ten minste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet door slaggevend. xAlle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zyn verkrijgbaar bij de volgende Nebenstellen der Waffen-S.S.: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, HeerenstraSt 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30 en eveneens by het S.S.-Ersatzkommando, Korte Vijverberg 5, Den Haag. Houd een vluchtkoffer gereed, waarin u waardepapieren, sieraden toilet-artikelen en voor elk van de huisgenooten 'n stel onderkleeren hebt gepakt.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1