Strijd bij Nettuno neemt in hevigheid toe Churchill over de buitenlandsche politiek van Gr.-Brittannië. Duitsch schip in Spaansclie haven tot zinken gebracht. Amerikanen verloren gisteren 102 vliegtuigen x Teleurstelling over Turkije en Italië. 289e Jaargang No. 121 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel, Advert. 30724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem By kantoor, Soendapleln 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Derks Nieuwsblad voor N oord-Holland Donderdag 25 Mei 1944 Verschymt dageiyks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkery; Z. B. Spaarne 12. Tel. UïM? Kantoor IJmuiden: Rembrandtlaan 55, ï,f mui den-Oost VU ff.: Graf. Bedryven Damiate, Haarlem k mi Zware geyechten aan weerszijden van Cisterna. Eenige penetraties Geallieerden over breed front tot staan gebracht. Het Duitsehe weermachtbericht luidt als volgt: „De vijand zette zijn grooten aanval uit het landingshoofd van Nettuno met toenemende hevigheid voort. Met gebruikmaking van zeer sterke artillerie- en pantserstrijdkrachten alsmede met steun van talrijke formaties slag vliegtuigen slaagde hij in verscheidene sec toren er in vrij diepe penetraties in ons front tot stand te brengen. Vooral aan weerszijden vap Cisterna woeden zware gevechten. Aan den Westelijken vleugel van het Zuidelijk front en in het doorkloofde bergterrein tus schen Sonnino en Vallecorsa wordt verbitterd gestreden. Het zwaartepunt der gevechten van Dinsdag lag wederom in het gebied Pico- Pontecorvo. Onze dappere troepen wierpen zich in de brandpunten der gevechten op den over een breed front aanvallenden vijand en brachten hem tot staan. Daarbij werden 51 vijandelijke pantserwagens vernietigd. In den sector Piedimonte deed Üe vijand Dinsdag slechts vrij zwakke aanvallen, die zonder succes bleven. Aan het Oostelijk front kwam het Dinsdag, afgezien van succesvoile eigen stoottroep ondernemingen, slechts tot geringe gevechts handelingen. Sterke eskaders Duitsehe, gevechtsvliegtui gen ondernamen Dinsdagnacht een gect^pcen- treerden aanval op het spoorwegknooppunt Sjepetowka. Groote branden en explosies werden waargenomen. Amerikaansche bommenwerpers vielen Dins dag verscheidene plaatsen in de bezette ge bieden in het Wosten en in Zuidwest Duitsch- land aan. In he* stadsgebied van Saarbrücken ontstonden schade aan gebouwen en verliezen aan personen. Enkele Britsche vliegtuigen wierpen Dinsdagnacht bommen op Berlijn en in het Rijnlandsch-Westfaalsche gebied. In den nacht van 22 op 23 Mei kwam het in Aanvallen op Berlijn. Naar Interinf verneemt, hebben de Duitsehe luchtverdedigingsstrijdkrachten Woensdag middag boven Duitschland en de Alpen 102 Amerikaansche vliegtuigen neergeschoten, voor een groot deel viermotorige bommen werpers. Formaties Amerikaansche bommenwerpers ondernamen in de middaguren een terreur.- aanval op Berlijn, gebruik makend van de bewolking en beschermd door contingenten jachtvliegtuigen met groote actieradius. Door uitgeworpen brisant- en brandbommen ont stonden in woonwijken en randgebieden van Berlijn vernielingen. De bevolking leed ver liezen. Een viermotorige bommenwerper is op de Potsdamer Platz neergestort en verpletterd. Slechts vier lijken van leden der bemanning werden gevonden. Toen een andere Amerikaansche bommen werper in de lucht ontplofte, kwamen de wrakstukken vèr-verspreid in de binnenstad terecht, Een belangrijk deel van de lading be stond uit vlugschriften. Na de ontploffing van den bommenwerper was de hemel bijna verduisterd door papiersnippers. Poolsche gevolmachtigden x te Moskou. Radio Moskou heeft bekend gemaakt, dat gevolmachtigde vertegenwoordigers van den Poolschen nationaien raad uit het door Duitschland bezette gebied te Moskou zijn aangelcpmen. Het trekt de aandacht, dat radio- Moskou met eenigen nadruk van „gevol machtigden" heeft gesproken, hetgeen er eens te meer op wijst, dat de uitgeweken Poolsche regeering te Londen in het. Kremlin niet aan vaard wordt. Doodvonnis voltrokken. Het bureau van den Weermachtsbevel hebber in Nederland deelt mede: De 48-jarige aannempr Jan Flier heeft als aannemer bij het uitvoeren van aan hem opgedragen bouwwerkzaamheden de bezet tende macht door bedriegelijke kuiperijen voor verscheidene honderdduizenden gul dens benadeeld. Hij liet n.l. door zijn werk bazen onjuiste opgaven en boekingen ver richten over gemaakte werkuren en het aan tal arbeiders. Bovendien gebruikte hij in grooten omvang geleverd hout, cement en steenen ten eigen bate. Hij deinsde om zijn doel te bereiken ook niet voor teimg om andere personen om te koopen. Door zijn onverzadigbare zucht naar geldelijk gewin werd hij tot zijn misdadige handelingen aan gezet. Hij was het type van den meedoogen- loozen groven winstmaker. Dergelijke mis dadigers moeten met de zwaarste straffen worden gestraft. Flier is derhalve wegens het schade toe brengen aan defensiemiddelen, bedrog, valschheid in geschrifte en omkooperij door het Feldkriegsgericht als oorlogsmisdadiger ter dood veroordeeld. Het vonnis is met den kogel voltrokken. verschillende deelen van het Kanaal tot tal rijke gevechten tusschen bewakingsvaartuigen der marine gn Britsche motortorpedobooten, waarbij verscheidene vijandelijke booten be schadigd werden. In de middaguren van Dinsdag bracht een vijandelijke duikboot in de Spaansche haven Salta Caballos nabij Bilbao onder schending van het volkenrecht een daar liggend Duitsch stoomschip tot zinken. Zweedsch vliegtuig vermist. Boven het Kattegat is een Zweedsch vlieg tuig met een bemanning van vier personen verloren gegaan. Het toestel had Dinsdag op de plaats van bestemming moeten aankomen. Alle nasporingen zijn tot dusver vergeefsch gebleken. Spaansche sinaasappeloegst. Naar men meldt uit Valencia, heeft de iaatste sinaasappetoogst in Spanje 480.000 ton bedragen. Met Duitschland werd een over eenkomst getroffen voor de levering van 55.000 ton, terwijl Zweden met 25.000 ton de op een jia grootste afnemer was. Naar Zwit serland ging 9.000 ton, naar Nederland 5.300 ton en naar andere landen ongeveer 92,flp0 ton. Rede in hel Lagerhuis: Empirecohferentie leidde niet tot vaste besluiten"". Eerloop van de Grieksche muiterij in Egypte. Engeland kiest voor Tito. Churchill heeft Woensdag in het Lager huis de debatten over de buitenlandsche po litiek geopend. Hij behandelde allereerst de onlangs ge- eindigde bijeenkomst van de ministers der Dominions 'en gal' toe, dat deze conferentie „niet tof vaste besluiten of nauwkeurige beslissingen" heeft geleid. Toch is „een groot aantal vraagstukken besproken Op de conferentie heeft men zich bewogen „van vage algemeenheden naar ^nauwkeuriger punten van overeenstemming". Men is thans in staat „met andere landen besprekingen te voeren binnen de grens, die men zichzelt heeft gesteld". Churchill verklaarde, dat de Dominionconferentie tegenover zijn waar den vriend Eden het vertrouwen in diens buitenlandsche politiek heeft uitgesproken, „ondanks de complicaties, waarmede deze politiek omringd was". Het Lagerhuis, zoo vervolgde Churcmll, moet er aan denken, dat ik niet alleen voor mijn afgevaardigden, niet alleen op het Britsche eiland, doch in het geheele impe rium redevoeringen moet houden. Het eenige richtsnoer bij deze taak is „een goed geoefend geweten". Vervolgens besprak Churchill vraagstuk ken der Middellandsche Zee- en Balkan- politiek. Hij gaf toe, dat hem in October van het afgeloopen jaar „een groote teleur stelling" was bereid, doprdat hij niet m staat was geweest „de noodige strijdkrach ten op de been te brengen voor het verove ren van de heerschappij in de Aegeische Zee". Turkije. Deze teleurstelling ging' vergezeld van een „overdreven voorzichtige houding van Turkije". De Geallieerden hadden gehoopt, dat Turkije in Februari of Maart „moedig" in den oorlog zou gaan. of dat het denGeallieerden op zijn minst „de voor de acties van den lucht oorlog der Geallieerden noodzakelijke steunpunten zou hebben toegestaan Deze hoop is -thans vervlogen. Men heeft daarom opgehouden Turkije Brit sche en Amerikaansche wapens te leve ren. Men heeft ook opgehouden Turkije te bezweren zich aan de zijde der Ge allieerden te scharen. Churchill was van meening, dat Turkije eigen gevaren heeft overschat en dienten gevolge de verzoeken tot levering van ma teriaal te hoog heeft opgevoerd. „Het proces van bewapening van Turkije" is dus door de Geallieerden niet voortgezet. Italië. Overgaande op Italië zeide Churchill, dat de Geallieerden na den val van Mussolini „sneller en stoutmoediger" hadden moeten handelen. Churchill vermeed een verklaring af te leggen, dat de Geallieerden Rome als open stad" zouden behandelen. Hij zeide slechts, dat de Geallieerden hopén „dat Rome geen kennis zal maken met den strijd der Geallieerde legers". Hij wees er op, dat Victor Emanuel heeft besloten, zich na de inneming van Rome in het particuliere le.ven terug' te trekken ten gunste van zijn zoon, den prins van Piemonte. Spanje. Sprekende over de Spaansch-Engelsche betrekkingen zeide Churchill, dat er in En geland een meening is, volgens welke de Britsche buitenlandsche politiek jegens Spanje „het best 'tot uiting gebracht wordt in komische oï onhebbelijke caricaturen van generaal Franco". -Churchill verklaarde van meening te zijn, dat de Britsche politiek jegens Spanje meer dan dat beteekent. Hij maakte voorts gewag van de overeenkomst met S^panje over de in Spaansche havens gevluchte Italiaansche schepen en over de beperking der wolfram leveranties aan Duitschland. De Grieksche muiterij. Over de crisis in de uitgeweken Grieksche regeering en de muiterijen onder de Griek sche troepen in Engelsehen dienst heeft Churchill de volgende verklaringen afge legd: Een Grieksche brigade en een groot deel der Grieksche marine hebben eenigen tijd geleden gemuit en zich uitgesproken voor een nieusve organisatie, die afwijzend staat tegenover den koning en zijn regeering. De koning bevond zich o,p dat tijdstip te Lon den, doch keerde oogenblikkeiijk naar Cairo terug. De toestand was toen uiterst ge spannen. De Grieksche brigade was op 30 mijl van Alexandrië door Britsche troepen omsingeld en de Grieksche schepen, die in de haven van Alexandrië gemuit hadden, werden bin nen het bereik van het geschut van sterkere Britsche vlootstrijdkrachten gebracht, die daar snel waren geconcentreerd. De spanning duurde drie weken. Toen werd de- muiterij onderdrukt, de muitende schepen bezet en ongeveer 50 muiters ge dood of gewond. De anderen werden opeen gedreven en naar wal gebracht. De muiten de brigade in de woestijn werd aangevallen door sterkere Britsche strijdkrachten, die zich meester maakten van ce personen, die het kamp commandeerden, waarna 4000 man capituleerden. Door een van de leiders der muiters is een Britsch officier gedood. Dit is. aldus Churchill, een aangelegenheid, die niet over het hoofd mag worden gezien. Tito. Voorts deelde Churchill mede, dat Engeland geen oorlogsmateriaal meer aan generaal Mihailowitsj zal zenden, maar voor „maarschalk" Tito heeft ge kozen. Tito zal in de toekomst een mili tairen vertegenwoordiger te Londen be noemen, opdat een nauw contact ver zekerd is. Ten aanzien van de Poolsche kwestie ver klaarde Churchill, dat Eden en hij sinds geruimen tijd alles doen om een hervatting der betrekkingen tusschen de Sovjetregee- ring en de uitgeweken Poolsche regeering te Londen te bewerken. Alle pogingen zijn echter zonder succes gebleven. „Wij betreu ren dit ten zeerste en moeten er naar stre ven niets te zeggen, wat een toenadering in de toekomst nog moeilijker zou kunnen ma ken". Een belangrijk onderdeel van eeti eventueele overeenkomst is de regeling van de Poolsche Oostgrens. In ieder geval moet Polen als compensatie voor gebiedsafstand gebied ten koste van Duitschland krijgen. Elke overeenkomst tusschen de Sovjet-Unie en Polen moet worden toegejuicht, onver schillig op welke wijze zij tot stand wordt gebracht. Do Gaulie. Churchill verklaarde voorts, dat de Brit sche regeering nog niet kan beslissen of het comité te Algiers beschouwd zal worden als wettige vertegenwoordiging der Fransche republiek. In volledige overeenstemming met Roosevelt, heeft hij de Gaulle uitgenoo- digd binnenkort naar Londen te komen. Churchill zeide te verwachten, dat De Gaul le eenige leden „van zijn regeering" zou medebrengen. Moskou Over de betrekkingen tusschen Engeland en de Sovjet-Unie zeide Churchill nog, dat er totdusverre niets is voorgevallen, op grond waarvan Engeland het sluiten van een twintigjarig bondgenootschap met de Sovjets zou moeten betreuren. Dit bondge- nootschapsverdrag zal de domineerende factor in de toekomstige betrekkingen tus schen beide landen zijn. Duitsehe couimcnlaren De rede van Churchill trekt in de Wil- helmstrasse inzooverre bijzonder de aan dacht, dat zij gelijk kan worden gesteld met een bekentenis van het mislukken der im periale conferentie. Churchill, zoo verklaart men, die bij het begin van deze bijeenkomst een nauwere aaneensluiting van het Brit sche imperium en gemeenebest den drin gendsten eisch heeft genoemd, heeft indi rect het mislukken van zijn ijverige pogin gen om tot een nauwere aaneensluiting te komen toegegeven, doordat hij thans over deze geheeie kwestie niet meer spreekt, doch het er alleen nog over heeft, dat het imperium en het gemeenebest met andere staten tot grootere organisaties zouden moe ten komen. De Britsche premier blijft trouw aan zijn cynisme bij de behandeling van vraagstuk ken van buitenlandsche politiek. Uit zijn verklaringen betreffende Turkije blijkt bij zonder duidelijk, dat Engeland, zonder acht te slaan op de gevolgen, ér naar blijft stre ven andere voor zich in het vuur te zen den. Voor de gevolgen, zooals die in Italië zich hebben voorgedaan, heeft hij in dert grond niets anders dan woorden van leed wezen, waarin een ondertoon van ironie en sarcasme is waar te nemen, Spanje is door Churchill bedacht met compromitteerende lofprijzingen. MET ZEEGAT UIT. DAAR. OP DE BAREN GAAT NEERLANDS JEUGD WEER ROEM VERGAREN 1 Indiensttreding bij de Kriegsmarine is mogelijk voor iederen Nederlande. tusschen 17 45 jasr. Aanmelding en inlichtingen bij de Marineannahme- stelle West," Plompetorengrscht 24, Utrecht; slle Hafen- en Orukomman danturen en de velschillende -MeUestellen in Nederland. KORT NIEUWS De corpscom mandant der ge meentepolitie ba Nijmegen verzoekt om inlichtingen omtrent een' ge vonden lijk van een jong meisje. Het signalement luidt: leeftijd 101 tot 14 jaar, kas tanjebruin haar, door het haar ia een lintje gewon den, beige kousen, grijze vischgraat- mantel, lage brui ne schoenen maat 31 en rood ge- breic'e ptimtmuts. In Amster dam maakt een vrouw op straat er werk van kin deren aan te spre ken en hen te be wegen voor een kleinigheid het een of ander klee- dingstuk af te ge ven. Zoo werd een zesjarig meisje overgehaald tegen betaling van een kwartje haar man teltje af te staan, Een 5-jarig jonge- te gaf voor een ijswafel zijn beide schoentjes weg. Daar in beide ge vallen de dader es een witte regen- mantel droeg, liefc de veronderstel ling voor de hand, dat het hier "de zelfde vrouw be treft. Een der groot ste droogteperio den van zijn ge schiedenis wordt Londen voorspeld. Het gebrek aan water zal volgens het oordeel van een deskundige nog grooter zijn dan in de jaren van 1921 en 1933- 1934.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1