ÉCH ÉRl fl De nieuwe bonnen Mm ADVIEZEN VOEDINGSRAAD VIER JAREN. II D. We mogen dus vaststellen, dat in ons volk een ontwakend besef leeft van de historische noodzaak eener nauwere aan eensluiting der naties tot bepaalde groepee- ïingen, waarin, met behoud van de natio nale zelfstandigheid veel verschillen tot een eenheid zullen samensmelten. Om een een voudig voorbeeld te noemen: Wie heeft zich op zijn vacantiereisje er niet aan geërgerd, wanneer hij binnen een of twee dagen alle mogelijke grensformaliteiten had te vervul len? Ik maakte eens een fietstocht naar de Moezel en raakte met alle mogelijke voor schriften in den knoop: aan de Neder- landsch-Belgische, aan de Belgisch-Luxem- burgsche en "aan de Luxemburgsch-Duitsche grens. Allés binnen vierentwintig uur. In dat etmaal hadden we vier soorten geld noodig. In het eene land hadden we een belastingplaatje op onze fiets noodig, in het andere diende het een of ander papier .en in het derde vroeg men heelemaal niets. het is maar een eenvoudig voorbeeld uit de talrijke, die zouden zijn bij te brengen ter verklaring, dat het groote^eheel ontzaglijke voordeelen biedt boven de versnippering. Natuurlijk wiften wij dit alles reeds lang voor den oorlcg. Doch wat toen nog maar wenschelijk was is in deze vier jaar een noodzakelijkheid gebleken, niqt ten behoeve van he. gemak van vacantiereizigers maar ter wille van veiligheid en levensbehoud der Europeesclte volken. Want duidelijker dan ooit te voren hebben deze vier jaren in het licht gesteld: aan de eene zijde een machtig verbond van Slavische en Aziati sche volken, vereenigd in de Unie der Sov jetrepublieken, aan den anderen kant een wereld bestormend geheel van Vereenigde Staten van Noord Amerika met Engeland als vooruitgeschoven post en even duidelijk is gebleken, dat de Europeesche landen tusschen deze wereldmachten positie zullen hebben te kiezen, of, om het nog duidelij ker te zeggen, dat Europa in de naaste toe komst vereenigd zal moeten zijn of Europa zal terugvallen tot een staat van onderhoo- righeid aan een van beide, dan wel aan beide statenbonden. Met wie zal ons land in de toekomst sa mengaan? Nederland ligt in het grensgebied van het Europeesche en het Amerikaansche belang en staat dus voor een keuze, die tot dusver niet het rriinst door onze positie als koloniale mogendheid sterk beïnvloed is. Samengaan met Amerika, hetgeen vooral ten aanzien van onze economische belangen neerkomt op samengaan met Engeland of een zich bekennen tot een Europeesch ver band. waarin Duitschland als verreweg be langrijkste staat leidinggevend zal optre den? Voor deze vraag staat ons volk en nu is het waarschijnlijk, dat, wanneer deze oor log er niet geweest was, de keuze in het voordeel van dit Europeesch verband zou 2ijn uitgevallen. Op zuiver historische, tra- ditioneele gronden. Ons volk heeft altijd een sterke verbondenheid met het Duitsche na buurvolk beleefd. Er was van de vroegste tijden af overeenkomst in taal, in ras, in ge aardheid. Onze literatuur vertoont een sterk Duitschen inslag, onze architectuur, onze muziek, ons wijsgeerig denken, onze pictu rale kunst, in dit alles leeft één gedachte, dit alles is van één huize. De grootste figuur jn onze landshistorie was een ras-Duitscher en zijn nakomelingschap was vrijwel altijd vermaagschapt met Duitsche geslachten. En wederkeerig trokken eeuwen lang de beste ionen van ons volk ais pioniers naar Duitschland en brachten daar hun getuige nissen van onze Nederlandsche cultuur en van onzen Nederlandschen volksaard. Nooit zal men van een Hollander een Duitseher maken en van een Duitseher geen Hollan der, maar hun verwantschap treedt aan den dag van de wieg tot het graf. Is het noo:ig, er op te wijzen, dat deze erwantschap tusschen het Nederlandsche en het Engelsche volkseigen vrijwel ont breekt? Niemand zal betwisten, dat integen deel de verschillen hier altijd sterker aan bet licht zijn gekomen dan dé overeenkom sten, verschillen, die helaas zelfs tot meni- gen oorlog tusschen beide landen hebben gevoerd. Én zoo men dit niet als een bewijs van een bepaalde tegenstelling wil aanmer ken, waar z.iet men Engelschen invloed in ons cultureele leven? In onze muziek, lite ratuur, adghitectuur, wijsbegeerte? Waar zag men ooit Engelsch ontzag voor het Ne derlandsche ras? Nog schreit het Afrikaan- sche bloed, door Engeland vergoten, ten hemel en hoezeer Engeland er door de eeuwen op uit is geweest, zich te verrijken ten koste van Nederland, daarvan kan onze koloniale geschiedenis een boekje opendoen. We laten nu bepaald voor de hand lig gende argumenten, die op de urgentie van een goede verstandhouding tusschen Ne derland en Duitschland in Europeesch ver band wijzen, onbesproken. We weiken hier de stelling niet uit, dat Nederland ten doode is opgeschreven, wanneer geen krachtig, gezond achterland bereid en in staat is, de vruchten van onze volksvlijt af te nemen en wederkeerig ons voorziet vair al wat ons aan bodemschatten en levensbehoeften ont breekt. Zij volstaan met vast "te stellen dat én uit een oogpunt van historie, cultuur en traditie én ten aanzien van onze toekom stige bestaansvoorwaarden het welbegrepen Nederlandsche belang in een goede ver standhouding met Duitschland ligt. Dit in te zien ligt in de lijn van het nuch tere Nederlandsche oordeel en het zou kun nen zijn, dat de afgeloopen vier jaar en in het bijzonder de laatste maanden tot dit inzicht hebben bijgedragen, meer dan op pervlakkige beschouwing zou doen vermoe den. Maar nu is er bij dit alles één groote moeilijkheid en dat is de 10e Mei 1940 en het wanbegrip, daarmede verbonden. De toenadering tot Duitschland zou me- nigen landgenoot lichter vallen, als hij zich zou kunnen verzoenen met de bezetting van zijn land. Deze gebeurtenis te leeren zien tegen een wijder achtergrond dan dien van het locale wel en wee is een voorwaarde, waaraan in een volgend stukje enkele woonden mogen worden gewijd. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Vrijdag de beurt aan het restant van de letter J vandf Jonk en Ka t/iri. Knib. WAAR BLIJVEN DE CENTEN? Het geld, dat op 27 Mei ten bate van Frontzorg wordt ingezameld, wordt besteed om hen, die alles offeren voor u en voor ons, te toonen, dat het vaderland hen niet ver geet. Meldt u aan als collectant bij het be trokken buurtschapshoofd van den Neder landschen Volksdienst. HET VISCHSEJZOEN IS IN AANTOCHT 1 Juni trekken de liefhebbers van de hengel sport weer naar den waterkant. De Haarlem mers, die prijs stellen op een vischakte of hengelbewijs, moeten zich niet meer vervoe gen op het Stadhuis, doch kunnen van Vrijdag 26 Mei af formulieren tot het aanvragen van een vischakte en hengelbewijs af te geven dooi den waarnemend politie-president, halen aan het hoofdbureau van politie, Smedestraat. Het afhalen van formulieren en uitreiking van ver gunning geschiedt iederen werkdag van 9-12 DE KROON VAN UW SCHOONHEIDi UH wootiQOd leverbaoi door ÊÊMNiMlt AOtNtyfttl HANOU», «OtMtNOAAl Ten behoeve van de ontginningswerken in den Noord-Qost- polder zijn dezer dagen eenige tientallen rood-bonte ossen, af komstig uit Beieren, gearriveerd. Een groep van deze dieren, welke over verschillende bedri.jfsboerderijen zullen worden ver deeld, op weg naar de plaats van bestemming. (C.N.F.-van Buiten Pax c) KORT NIEUWS. De Soeda- neesche regeering heeft aan het Britsche oppèrbe- vel in Egypte alle voorraden oliehoudende za den geschonken om de oliecrisis in Egypte te ver lichten. Naar United Press uit Washing ton meldt, neemt thans voor de eer ste maal in de Amerikaansche geschiedenis een negerjournalist -deel aan de pers conferenties in het Witte Huis. Er mag reeds morgen op gekocht worden. Met uitzondering van vleesch en aardap pelen, mag op de nieuwe bonnen voor de komende veertiendaagsche periode reeds op Vrijdag 26 Mei worden gekocht. Deze bonnen zijn 23 en 24 voor brood, beschuit, melk, taptemelk, vleesch, aard appelen en tabak (sigaren, tabak of siga retten). Voorts zijn van de bonnen algemeen aan gewezen: 132 voor vervangingsmiddelen: 133 voor koffiesurrogaat; 134 voor jam; 135 en 136 voor suiker: 137 voor 20 plus of ma gere kaas, 138 voor 250 gram gort; 139 en 140 voor bloem. Op elk van de boterbonnen 23A en 23B is een half rantsoen boter verkrijgbaar, terwijl personen beneden 21 jaar bovendien op bon 24a een half rantsoen boter krijgen. Op de versnaperingenbon 23 is 150 gram versnaperingen beschikbaar gesteld. Tenslotte zjjn voor kinderen nog aange wezen: bon D 45 Reserve (kinderen van 2 en 3 jaar) voor 250 gram gort; bon E45 Reserve (kinderen van 0 en 1 jaar) 250 gram kinder meel of voedingssuiker en de bonnen C46 Reserve (kinderen van 4 tot 14 jaar), D46 Reserve (kinderen van 2 en 3 jaar) en E46 Reserve (kinderen van 0 en 1 jaar) voor 300 gram kinderdrankpoeder. Er zijn weer twee bonnen voor suiker aan gewezen, n.l. „Algemeen 135" en „Algemeen 136". Nogmaals wordt erop gewezen, dat men een deel van deze suiker zal moeten bewaren tot de maand September of October, wanneer geen bon voor suiker zal worden aangewezen. Op de vleeschbonnen 23 en 24 zijn reeds op Dinsdag 30 Mei vleesch en vleeschwaren verkrijgbaar. KORT NIEUWS De 40-jarige L. R. te Rotterdam dronk bij vergissing uit een flesch met zoutzuur. Hij werd naar een ziekenhuis vervoerd, waar hij den volgenden dag is overleden. Het gerechtshof té Den Haag heeft een conductrice van de Rolterdamsche tram, die door de rechtbank wegens het veroorzaken van dood door schuld, veroordeeld was, vrijge sproken. Haar was ten laste gelegd, dat zij te vroeg een vertreksein had gegeven, waardoor iemand die juist wilde instappen, zoodanig ge vallen was, dat hij later overleed. Te Bergen op Zoom is een groote loods van den kermisexploitant L. Janvier, waarin zich veel kermismateriaal, twee Dieselmotoren en twee orgels bevonden, totaal afgebrand, doordat resten van een leeggehaaföe auto- generator waren blijven smeulen. Een inwoner van Hilversum deed op den Neuweg aldaar een niet ailedaagsche vondst. Hij raapte een oud zeemleeren geld zakje op, zooals men die vroeger wel op het lichaam droeg. Het zakje bleek 68 biljetten van f 25 en 49 van f 10 te bevatten. De vin der deed aangifte bij de politie, doch de eigenaar heeft zich nog niet aangemeld. Namens den vader verzoekt de hoofd inspecteur der staatsrecherche te Amsterdam opsporing van Jan Babtist Barlholomeus Somers, geboren te Amsterdam, 23 Januari 1919, van beroep kellner, wonende Van Ostadestraat 270, Amsterdam, die d.d. 19 April j.l. de ouderlijke woning heeft ver laten en sindsdien niet is teruggekeerd. Voorts verzoekt de hoofdinspecteur der staatsrecherche in verband met oplichtin gen, gepleegd door personen die zich uitga ven voor ambtenaren van den S.D., bekend te worden gemaakt met de Irjidige verblijf plaats van Marinus Cornelis ScKuts, gebo ren te Amsterdam, 21 December 1909. Wat is en doet Frontzorg? Frontzorg is een organisatie, die door het initiatief van mevrouw E. Kröller—Schater in het leven werd geroepen door de N.S.B., om zich te belasten me; zorg voor de nu reeds tienduizenden Nederlandsche vrijwil ligers aan alle fronten. Zij zorgt voor post, voor pakjes, voor lectuur en tracht alle andere wenschen, die onze soldaten hebben, zoo goed mogelijk te vervullen. In enkele jaren werd een organisatie opgebouwd, die thans met het overgroote deel van onze vrij willigers in regelmatig contact staat. Tot- nutoe werden de benoodigde gelden uit giften en regelmatige bijdragen voornamelijk van de nationaal-sociaiisten samengebracht. Het succes van de WA-Frontzorgactie 1943-1944 waarmee in zes maanden rond vijfhonderd duizend gulden werd ingezameld, heeft de gedachte doen postvatten, dat ook een beroep op de breede lagen van het Nederlandsche volk succes moest hebben. Daarom wordt op 27 Mei/Bloeimaand 1944 een landelijke collecte georganiseerd onder de leuze: Het front voor het Vaderland, Het Vaderland voor het front. Bewijst door uw offer, dat gij eerbied hebt voor die tienduizenden Nederlandsche jon gens. die onze eer agp de fronten hooghou den. Zij hebben geen aalmoezen noodig, maar stellen alleen prijs op een sprekend bewijs, dat in het vadciland honderdduizenden met heti meeleven. Ook als zijzelf den weg naar het nationaal-socialisme nog niet hebben ge vonden. Daarom nog beter: meldt u aan als collec tant bij het buurtschapshoofd van den Ne derlandschen Volksdienst. RECHERCHE TRAD OP TEGEN DEN „BOTERTREIN". In den vroegen morgen van eiken werk dag voert een trein een groot aantal arbei ders uit Oostelijk Noord-Brabant en Noord- Limburg naar het nabije Rijnland. Reeds ge- ruimen tijd was het bekend, dat deze werk lieden een aanzienlijke hoeveelheid room boter over de grens brengen. De trein werd in den volksmond steeds de „botertrein" ge noemd. Dezer dagen is de spoórwegrecher- che te Venlo krachtig tegen dit euvel opge treden. De beruchte „botertrein" werd on verwacht vastgehouden en de inzittenden werden gedwongen zich te laten visiteeren. Hierbij werd 19Vfe pond Voor Duitschland bestemde boter in beslag genomen. De spoorwegrecherche nam ook de wagens van den trein onderhanden. Met breekijzer, schroevendraaier en speciaal daartoe ver vaardigde haken werd coupé na coupé gron dig doorzocht. Van achter de zittingen, van onder den vloer en van het dak kwam niet minder dan 144'/2 pond boter te voorschijn! MELKBOER KRIJGT 2H JAAR GEVANGENISSTRAF EN 9000 BOETE. De 28-jarige Nijmeegsche melkhandelaar H. C. Oosterlaak, die niet minder dan 1700 kilo boter zonder bon had verkocht, waar aan hij volgens zijn eigen verklaring 20.000 had verdiend, is door ,den economischen rechter te Arnhem tot 2'/2 jaar gevangenis straf en 9000 boete veroordeeld. O. was reeds viermaal gestraft wegens economische delicten. WEER SLACHTOFFERS VAN ONVOOR ZICHTIGHEID MET PROJECTIEL. Te Someren vond de 21-jarige boerenknecht P. bij graafwerkzaamheden een granaat uit de Meidagen van 1940. Hij probeerde het projec- teil met een beitel te demonteeren, waardoor een hevige ontploffing ontstond. P. werd ern stig aan hoofd en handen gewond; één hand moest geamputeerd worden. Een negenjarig jongetje, dat had staan kijken, werd op slag gedood. VAN DEN 1> GEBRUIK EENS KARNEMELK, fa Voor degenen, die karnemelk en karnemelk- 3 gerechten weinig kennen, verdient het aanbe- W veling, dit melkproduct te gebruiken. Karnemelk frisch van smaak, is een aangename drank, en licht .verteerbaar doordat de 'e'r in voorkomende eiwitten reeds eenigszins omgezet zijn. Een goed smakende pap van gort of gortgrutten is er van te maken, terwijl als nagerecht de volgende recepten bet probeeren waard zijn, Karnemelkpuddfg. pl.m. 8 kopjes (8 dl.) karnemelk, pl.m. 7 lepels aardappelgriesmeel, pl.m. 3 lepels suiker, citroen essence. Het aardappelgriesmeel met de karne melk vermengen en onder voortdurend roeren aan de kook brengen en eenige minuten laten 0 doorkoken. Naar smaak citroenessence en suiker toevoegen en de massa in een met water omge- spoelden vorm gieten. De pudding koud laten £3 worden. Karnemelkvla. 8 kopjes (8 dl.) karnemelk, pl.m. 4 lepels ver edeld aardappelmeel, bruine basterdsuiker en siroop. Het aardappelmeel met 2 kopjes (2 dl.) 0 karnemelk aanmengen en onder voortdurend fa roeren aan de kook brengen. Wat karnemelk toe voegen en de massa steeds roerende weer aan de 0 kook brengen. Zoo doorgaan totdat alle Karne- fa melk is toegevoegd. Van het vuur af naar smaak pl.m. 3 lepels donkerbruine basterdsuiker of 2 0 iepels donkerbruine basterdsuiker en 2 lepels Xjj stroop toevoegen. De vla koud latA worden en in een schaal overdoen. ft] DRIE JAREN GEëlSCHT TEGEN P HUWELIJKSZWENDELAAR. Onlangs heeft de Maastrichtsche rechtbank een 50-jarigen aannemer uit Maastricht tot 3jaar gevangenisstraf veroor- ft deqld wegens oplichting. Op een feest was P hij in kennis gekomen met een 46-jarige dame Ti. uit Kerkrade. Hij had haar wijsgemaakt, dat p« hij directeur was van een groote bouw- onderneming, die niet minder dan 60 auto's f in dienst had. Het draaide tenslotte op een verloving uit en kort daarna vroeg de man U aan zijn verloofde èen paar duizend gulden te leen, welke hij terstond noodig had, om ft nog een paar auto's te koopen. Er was geen P lijd om het geld bij zijn bank op te nemen, vertelde hij, en de goedgeloovige dame gaf hem 4500, welk bedrag zij grootendeels van haar moeder had geleend. Toen de te rugbetaling uitbleef, kreeg de verloofde arg waan en bij onderzoek bleek, dat de pseudo- directeur een berucht oplichter was, die reeds 22 veroordeelingen, op zijn naam had staan! Het Gerechtshof in Den Bosch heeft dezer dagen het vonnis van de rechtbank in Maastricht bevestigd. De oplichter is echter inmiddels voorvluch- P tig. M NIEUWE UITGAVEN. In de „Oostlandreeks" zjjn twee nieuwe uitgaven verschenen. De agrarische politiek ilcr Sowjct Unie (no. 4) behandelt het j systeem en de resultaten van de collectivee- ring der landbouwbedrijven in Sowjet-Rus- land. alsmede de agrarische politiek dqr Sowjets in de van 19391941 bezette Balti- sche en Oekraïnsche gebieden. De Komintern (no. 5), door Kurt Kru- M pinski, geeft een overzicht van de tactiek en p de actie der Komintern en tevens van de houding der Sowjet-Unie tegenover dezen 'oorlog en het Duitsche Rijk. De gegevens zijn uit Sow jet-bronnen afkomstig. j RAD8Q. PROGRAMMA VRIJDAG 26 MEI 1944* fe HILVERSUM I. 414.4 M. 6.46 Die fünf Gesangsgitarrlsten. 7.00 BNO C Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.15 Gram.mufe. C 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr. oven. 8.00 BNO - Nieuws. 8.15 Gevarieerd morgenconcert. (Van 8.45 f3 8.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Aan de zomerzon. 9.45 Godsd. uitz. 10.15 Ork. Francis Keth. 11.00 Voor de kleuters, 11.30 De dichter Nikolau Lenau- p en de muziek. 12.00 Almanak. 12.15 Nederlandsch *9 progr. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land cn volk brengt.... 13.05 Ork. Malando. 13.45 Voor de. vrouw. 15.00 Godsd. uitz. 15.30 Viool en piano. 16.00 Act. reportage event, gram.muz. 16.15 Jo- han Jong. orgel. 16.45 BNO Nieuws. Ca. 17.00 „Die lustige Wit we". Operette van Lehór. 18.00 Op den. uitkijk. 18.10 Omroep Symphonie Orkest. 18.45 Wat doet de directie van den landbouw. 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 De filmband rolt19.45 De sociale voorman. 20.00 Van allemansgading „Uit. de thea terwereld". 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. Van 22.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 22.15 Gram.muz. 22.30 Liederen uit het hart. 23.^15—24.00 Avonddans. HILVERSUM II, 301.5 17.00 Hbnsork. Dick Willebrandts, 17.30 Solda ten funk Nord-West". 18.30 Ork.' Carlo Carcas- sola. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Voor dc jeugd. 19.20 Duitsche operafragmenten. 20.15 Duitsche taalcursus. 20.40 Mcdedeelingen van het AF. 20.45 Licht klassiek avondconcert. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. 22.15 Zie progr. ll'sum I. 22.30 De stem van het Rijk. Verduisteren van: 21.45 tot 5.30 uur 26 Mei: zon op 5.29, onder 21.45 uur maan onder 0.51, op 9.11 nnr

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2