KEG LARVS PRODUCTEN PROUEI n Dat smaakt naar meer Dat maakt T.T.T THEE TABLETTEN IRAN'S' VENLO tandpasta, met dispergonj tegen tandsteen VIER JAREN. D. We mogen dus vaststellen, dat in ons volk een ontwakend besef leeft van de historische noodzaak eener nauwere aan eensluiting der naties tot bepaalde gróepee- ringen, waarin, met behoud van de natio nale zelfstandigheid veel verschillen tot een eenheid zullen samensmelten. Om een een voudig voorbeeld te noemen: Wie heeft zich op zijn vacantiereisje er niet aan geërgerd, wanneer hij binnen een of twee dagen alle mogelijke gi-ensformaliteiten had te vervul len? Ik maakte eens een fietstocht naar de Moezel en raakte met alle mogelijke voor schriften in den knoop: aan de Neder- landsch-Belgische, aan de Belgisch-Luxem- burgsche en aan de Luxemburgsch-Duitsche grens. Alles binnen vierentwintig uur. In dat etmaal hadden we vier soorten geld noodig. In het eene land hadden we een belastingplaatje op onze fiets noodig, in het andere diende het een of ander papier en in het derde vroeg men heelemaal niets. het is maar een eenvoudig voorbeeld uit de 100 KOPPEN THEE UIT 1 ZAKJE VAN 12 TABtETTEN i 20 CENT KlS!U£ tan Ver. d CRAANKONtNKJf S GROOTHANDEL N V. ZAANDAM talrijke, die zouden zijn bij te brengen ter verklaring, dat het groote geheel ontzaglijke voordeelen" biedt boven de versnippering. Natuurlijk wisten wij dit alles reeds lang voor den oorlog. Doch wat toen nog maar wenschelijk was is in deze vier jaar een noodzakelijkheid gebleken, niet ten behoeve van het geniak van vacantiererzigers maar ter wille van veiligheid en levensbehoud der Europeesche volken. Want duidelijker dan ooit te voren hebben deze vier jaren in het licht gesteld: aan de eene zijde een machtig verbond van Slavisch#, en Aziati sche volken, vereenigd in de Unie der Sov jetrepublieken, aan den anderen kant een wereld-bestormend geheel van Vereenigde Staten van Noord Amerika met Engeland als vooruitgeschoven post en even duidelijk is gebleken, dat de Europeesche landen tusschen deze wereldmachten positie zullen hebben te kiezen, of, om het nog duidelij ker te zeggen, dat Europa in de naaste toe komst vereenigd zal moeten zijn of Europa zal terugvallen tot een staat van onderhoo- righeid aan een van beide, dan wel aan bei-ie statenbonden. Mpt wie zul ons land in de Toekomst sa mengaan? Nederland ligt. in het grensgebied van het Europeesche en het Amerikaansche belang en staat dus voor een keuze, die tot dusver niet. hoT minsi dooi onze positie als koloniale mogendheid sterk beïnvloed is. Samengaan met Amerika, hetgeen vooral en aanzien van onze economische belangen neerkomt op samengaan met Engeland of een zich bekennen tot een Europeesch ver band, waarin Duitschland als verreweg be langrijkste staat leidinggevend zal optre den? Voor deze vraag staat ons volk en nu is het waarschijnlijk, dat, wanneer deze oor log er niet geweest was, de keuze in het voordeel van dit Europeesch verband zou zijn uitgevallen. Op zuiver historische, tra- ditioneele gronden. Ons volk heeft altijd een sterke verbondenheid met het Duitsche na buurvolk beleefd. Er was van de vroegste tijden af overeenkomst in. taal, in ras, in ge aardheid. Onze literatuur vertoont een sterk Duitschen inslag, onze architectuur, onze muziek, ons wijsgeerig denken, onze pictu rale kunst, in c it alles leeft één gedachte, dit alles is van één huize. De grootste figuur in onze landshistorie was een ras-Duitscher en zijn nakomelingschap was vrijwel altijd vermaagschapt met Duitsche geslachten. En wederkeerig trokken eeuwen lang de beste zonen van ons volk als pioniers naar Duitschland en brachten daar hun getuige nissen van onze Nederlandsche cultuur en van onzen Nederlandschen volksaard. Nooit zal men van een Hollander een Duitscher maken en van een Duitscher geen Hollan der, maar hun verwantschap treedt aan (jen dag van de wieg tot het graf. Is het noodig, er op te wijzen, dat deze verwantschap tusschen het Nederlandsche en het Engelsche volkseigen vrijwel ont breekt? Niemand zal betwisten, dat integen deel de verschillen hier altijd sterker aan het licht zijn gekomen dan de overeenkom sten. verschillen, die helaas zelfs tot mem- gen oorlog tusschen beide landen hebben gevoerd. En zoo men dit niet als een bewijs van een bepaalde tegenstelling wil aanmer ken. waar ziet men Engelschen invloed in ons cultureele leven? In onze muziek, lite ratuur. architectuur, wijsbegeerte? Waar zag men ooit Engelsch ontzag voor het Ne derlandsche ras? Nog schreit het Afrikaan- sche bloed, door Engeland vergoten, ten hemel en hoezeer Engeland er door de eeuwen op uit is geweest, zich te verrijken ten koste van Nederland, daarvan kan onze koloniale geschiedenis een boekje opendoen. We laten nu bepaald voor de hand lig gende èrgumenten. die op de urgentie van een goede verstandhouding tusschen Ne derland en Duitschland in Europeesch ver band wijzen, onbesproken. We werken hier de stelling niet uit, dat Nederland ten doode is opgeschreven, wanneer geen krachtig, gezond achterland bereid en in staat is, de vruchten van onze volksvlijt af te nemen en wederkeerig ons voorziet van al wat ons aan bodemschatten en levensbehoeften ont breekt. Zij volstaan met vast te stellen <jat én uit een oogpunt van historie, cultuur en traditie én ten aanzien 'van onze toekom stige bestaansvoorwaarden het welbegrepen Nederlandsche belang in een goede ver standhouding met Duitschland ligt. Dit in te zien ligt in de lijn van het nuch tere Nederlandsche oordeel en het zou kun nen zijn, dat de afgeloopen vier jaar en in het bijzonder de laatste maanden tot dit inzicht hebben bijgedragen, meer dan op pervlakkige beschouwing zou doen vermoe den. Maar nu is er bij dit alles één groote moeilijkheid en dat is de 10e Mei 1940 en het wanbegrip, daarmede verbonden. De toenadering tot Duitschland zou me- nigen landgenoot lichter vallen, als hij zich zou kunnen verzoenen met de bezetting van zijn land. Deze gebeurtenis te leeren zien tegen een wijder achtergrond dan dien van het locale wel en wee is een voorwaarde, waaraan in een volgend stukje enkele woorden rtiogen worden gewijd. Klaar in een wip! IJMUIDEN Van auto gevallen. Bij de Kennemerbrug te IJmuiden heeft zich een ongeluk voorgedaan, dat zich ernstig liet aanzien, doch gelukkig nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Een inwoner van Leiden, die alhier werkzaam .is, viel er van een vrachtauto en bleef op de straat liggen. Toen hem hulp werd verleend, bleek hij aan zijn rechterdij been een diepe vleeschwond te hebben be komen. De man werd naar het Antonius Zie kenhuis te IJmuiden-Oost overgebracht. VISCHPRIJZEN VAN MAANDAG. Gr. tarbot f 8.50— f 6, kl. tarbot f 5,35—f 2.50. gr griet f5,35f5, kl. griet f2,70f2.50, gr. tong f8 f7, kl. tong f5,85f2,50, kabeljauw f2,20f2, gr. gul f 1.65f 1,50, kl. gul le s. f 1,35f 1,20, idem 2e S. f 0,88f 0,80, Wijting f 0,88—f 0,80, vleet f 0.90. rog f 1, poontjes f 0,60, middelschot £3*20, kl. middelschol f 2,70f 2,50, kl. schol 2e s. f 2,15 f 2, idem 3e s. X 0,90f 0,80, idem 4e s. f 0,50 schar 2e s. f 0,30, vischpuf 10,10, bet X 1, alles p. kg. Distributienieuws. Aangezien de lokalen van den Distributie- dienst Tweeden Pinksterdag gesloten zullen zijn, is er voor eenmaal een wijziging in de openstelling der bijkantoren gekomen. Wat de afdeeling bonkaarten en rantsoenbonnen be treft, wordt er te Santpoort Woensdag inplaats van Dinsdag en te Velsen-Noord Dinsdag in plaats van Maandag zitting gehouden. Voor extra rantsoenen voor aanstaande en jonge moeders kan men te Velsen-Noord Woensdag in plaats van Maandag terecht. Voor de afdeeling winkeliers wordt te Santpoort Dinsdag in plaats van Maandag en te Velsen- Noord Woensdag in plaats van Dinsdag zitting gehouden. Voetbalrestanten worden afgewerkt. De langste tijd van Koning VoetbalTs heer schappij in dit seizoen is voorbij. Nog enkele weken resten ons voor de strijd voorloopig zal ziin geëindigd. Dan breekt weer een periode van rust aan, tijdens welke de vereenigingen echter de noodige aandacht aan de voorberei dingen voor het nieuwe seizoen zullen wijden. Hoewel er irv de laatste weken beduidend minder activiteit dan in de maanden daarvoor aan den dag is gelegd, zullen de voetballief hebbers nog niet geheel van hun uitverkoren tak van sport verstoken zijn. Er wachten inte ressante ontmoetingen In de eerste plaats denken wij aan de wed strijden om het kampioenschap van Haarlem. De laatste Zondagen worden hierdoor in be slag genomen. Het ligt in de bedoeling Zondag 4 Juni twee ontmoetingen in 't Gemeentelijke Sportpark te Beverwijk te doen plaats hebben. V.S.V. zal dan tegen Santpoort uitkomen en Stormvogels zal zich er tegen De Kennemers weren. Deze krachtmetingen beloven de moeite waard te zijn, zoodat er vele belang stellenden in het aardbeienstedeke mogen worden verwacht. De winnaars spelen 11 Juni in Haarlem. Voorts zal de aandacht naar het Santpoorts Bloei-tournooi uitgaan, waarvoor steeds Ter rasvogels en Santpoort in het veld komen. Ook hiervoor wordt gewoonlijk een bijzondere ani- mo| getoond. Dan wacht ons het interessante .Adrichem-tournooi van D.E.M. te Beverwijk en bovendien zal nog tijdens den in Santpoort te houden sportdag de wedstrijd Terrasvogels- Stormvogels de aandacht vragen. Zooals men ziet, is er in de komende weken geen gebrek aan afwisseling Politiesportvereeniging. Gedurende enkele weken hebben de voet ballers van de Politiesportvereeniging Velsen rust gehad, maar voor het seizoen wordt ge sloten, zullen zij toch nog in actie komen. De uitgestelde wedstrijd tegen een Terrasvogels- combinatie zal Dinsdag 30 Mei te half acht Ts avonds worden gespeeld. De Santpoorters zullen een sterke ploeg in het veld brengen, zoodat het op het Terrasvogels-terrein aan den Terrasweg niet, aan spanning zal ontbreken. ORGELCONCERT UITGESTELD. Zooals we hebben medegedeeld, lag het in de bedoeling van den heer Adriaan Verschoor Woensdag 31 Mei in de Kloppersingelkerk te Haarlem een orgelconcert te geven. Wegens ziekte moet hij hiervan echter voorloopig af zien. VFISEK* AANRIJDING NA HET VERLATEN VAN DE PONT. 23 Februari verlieten eenige vrachtauto's de pont van Velsen en reden achter elkaar in de richting Beverwijk. Daarbij was éen open vrachtauto, welke voor eenige jongens een goede gelegenheid bood er op te springen. Twee van hen hingen buiten 'het schot. Vijf meter achter deze auto reed een bestelvracht- auto uit Amsterdam. De eerste wagen stopte onverwacht, waarop de Amsterdamsche chauf feur niet tijdig bedacht was en het gevolg was dat hij tegen de beenen van een der jongens reed; de vrachtauto raakte hij echter niet. Wegens overtreding v.an een der bepalingen van de Motor- en Ftijwielwet heeft de Am sterdamsche chauffeur voor den kantonrech ter te Haarlem terechtgestaan, die hem heeft vrijgesproken. De ambtenaar ging in hooger beroep en Donderdag had de chauffeur zich voor de Haarlemsche rechtbank te verant woorden. De officier van justitie was het met het vonnis van den kantonrechter eens en eischte bevestiging. De verdediger, mr. Fol- kerts, sloot zich hierbij aan, waarna de uit spraak bepaald werd op 8 Juni. SANTPOORT Santpoorts Bloei-tournooi. Met belangstelling hebben velen zich afge vraagd wanneer het bekende Santpoorts Bl'oei- tournooi zou plaats hebben. Aangezien de deel nemende clubs, Santpoort en Terrasvogels,den ladtsten tijd druk bezet waren, was het niet gemakkelijk een bevredigende regeling te ont werpen. De besturen van bovengenoemde ver eenigingen zullen echter hun uiterste best doen om het tournooi doorgang te doen vin den. Eventueel zal er een a vond wed strijd worden gespeeld. Een en ander hangt echter af -van hetgeen Santpoort in den strijd om het kampioenschap van Haarlem zal prestoeren. Verliest de ploeg 4 Juni haar eerste ontmoeting tegen V.S.V.. dan blijft 11 Juni voor het Santpoort's Bloei- tournooi gereserveerd. Winnen de Santpoor ters dan zal het tournooi hoogstwaarschijnlijk niet kunnen worden uitgespeeld. FEESTAVOND SPORT VEREENT-ADSP. Voor den adspiranten-feestavond van de korfbalvereeniging Sport Vereent, die Zater dag te half zeven in hotel Vreeburg te Bloc- mendaal wordt gehouden, is een aantrekkelijk programma samengesteld. Jong S. V. zal be wijzen, niet alleen op het groene veld. maar ook „op de planken" de aandacht te kunnen trekken. De meisjes en jongens hebben ijverig gestudeerd. Bovendien zal het gezelschap van den heer Bouman medewerken, zoodat er geen gebrek aan afwisseling zal zijn. Voor den jon gen en het meisje van Sport Vereent, die zich het beste weren, zijn prijsjes beschikbaar gesteld. herkent ge reeds ▼an rerre aan zijn ranken St. Martinne* toren, zooals me» den Nederlander herkent aan zqq goede, onde tradi tie», gelijk die rao het dageiijksche bakje troost. Gelukkig dat wij die tradities ook na nog kannen roort- zetten dank zij PALM kofliesurrogaat NEDERLANDSCH FABRIKAAT P 173 Terrasvogels naar Gouda. Zooals men zal weten, heeft de sportver- eeniging Terrasvogels eenigen tijd geleden G.S.V. uit Gouda op bezoek gehad, van welken dag door de Santpoorters veel werk \verd ge maakt. Enkele malen was er reeds het plan een tegenbezoek te brengen, doch er moest tot uitstel worden besloten. .Thans staat echter vast, dat de Vogels Eersten Pinksterdag naar Gouda zullen gaan. Te twaalf uur speelt Ter rasvogels 2 aldaar tegen G.S.V. 2 en te twee uur weert Terrasvogels I zich er tegen G.S.V. 1. Het beloven aantrekkelijke ontmoetingen te worden. De spelers vertrekken als volgt: IJmuiden 9.05, Santpoort 9.19 en Haarlem 9.33 uur. Zaterdagmiddag drie uur ontvangen de Ter- rasfogels-adspiranten de Santpoort-adspiran- ten c. Tweeden Pinksterdag komt D.E.K. 2 te twee uur bij Terrasvogels 3 op bezoek. Dien dag ontvangen de Terrasvogels-junioren te twaalf uur de D.E.K.-junioren. Dinsdagavond half acht speelt een sterke Terrasvogels-combinatie tegen het elftal de* politiesportvereeniging Velsen.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3