Bloedige Pinksteren in Frankrijk. Doeltreffende afweerstrijd in Italië. 289e Jaargang No. 124 Bureaux: Groote Houtstraat S3. Tel. Advert, mat, Redactie 10690 Postgüirö 134058 Haaricmsehe C't, Haarlem Bijkantoor, Soen'dapleln 37. Hoofdredacteur: F. C. Berks Tel, Nieuwsblad voor Noord-Holland. Door Anglo-Amerikaansche bombardementen 5C0Ö do oden, 7000 gewonden en 100.000 gezinnen dakloos. Keulen en Mannheim gebom bardeerd; boven Duitsehiand en West-Europa 84 vliegtuigen neergeschoten. Dinsdag 30. Mei 1944 Verschijnt dageijjks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor IJmuidenï Kembrandèlaaa Wmuiden-Oost Uitg.t Graf. Bedrijven Daraiate, Haarlem K 12JW Jf De Parijsche bladen stellen eensgezind de Aqglo-Amerikanen aan de kaak wegens het onder Se bevolking in het Noorden, Zuiden ei» Westen van het land aangerichte bloed bad, dat als de „bloedige Pinksteren in Frankrijk" aan meer dan 5000 personen het leven gekost heelt, waardoor 7000 personen w.erden gewond en 100.000 gezinnen dakloos zijn gemaakt. Zoo schrijft de Petit Parisien: Het Engel - sche Paaschgeschenk 1944 was reeds bloedig, maar Pinksteren was toch nog veel vreese- üjker. Bloeiende steden en dorpen1' liggen thans in puin. Wanneer het tempo der ver nietiging wordt gehandhaafd, zulten er bin- fiqnkort door de luchtterreur meer dooden zijn onder de burgerbevolking dan de oorlog van 1939'40 aan soldatenlevens heeft gekost. De Anglo-Amerikaansche luchtmacht heeft Donderdagochtend opnieuw op hevige wijze de Banlieu van Lyon aangevallen. Het aan tal slachtoffers bedroeg Donderdagavond reeds 491. Meer dan 500 personen werden gewond. Voorts heeft de Anglo-Amerikaansche lucht macht aanvallen ondernomen op Kamerijk, Douai, Bethune en Tonnerre. In laatstge noemde plaats werd een kerk getroffen, een schitterend monument uit de dertiende eeuw, waarin zich 35 kinderen bevonden voor de catechismusles. Zeven kinderen werden on der' het puin bedolven. In het departement Loire is een stad aan gevallen, waardoor belangrijke materieele schade ontstond. Laat in den middag telde men reeds 300 dooden en meer dan 650 ge wonden. Op verschillende wijken van een stad in het departement Eure et Loire werden Donder dag een groot aantal bommen neergeworpen. Men vreest, dat het aantal slachtoffers zeer hoog zal zijn. Duizend Fransche burgers gedood en drie duizend gewond, dat is volgens een opper vlakkige telling het aantal slachtoffers der Anglo-Amerikaansche luchtterreur in Frank rijk op één dag. De aanvalsdoelen waren woonwijken, ziekenhuizen, scholen en ker ken. In een plaats werden in een kerk, waar juist een huwelijk werd gesloten, ongeveer honderd personen gedood. Een voltreffer op een schooi begroef 30 kinderen en hun onder wijzers onder het puin. In een andere stad werden twee ziekenhuizen getroffen. Alleen in Marseille is het aantal dooden bijna 1500. De vorst van Monaco heeft aan de stad Nice een millioen francs geschonken ten behoeve van de slachtoffers der bombar dementen van j.l. Vrijdag. De Anglo-Amerikaansche luchtmacht heeft, getrouw aan haar onmenschelijke strijdmetho- den, die in strijd zijn met alle oorlogswetten, Zaterdagochtend den sneltrein Parijs-Rouaan gebombardeerd. Volgens de eerste berichten werden 30 pas sagiers gedood en ongeveer 40 gewond. Ook de sneltrein RijsselRouaan werd aangevallen, waardoor 10 personen werden gedood. Zes Amerikaansche Lightning-jagers hebben boven Kroatië twee ongewapende Duitsehe hospitaalvliegtuigen van het type Fieseler- Storch neergeschoten. De vliegtuigen waren van verre duidelijk te herkennen als Roode Kruis-viiegtuig. Officieel wordt medegedeeld, dat op 27 Mei 's middags verscheidene Amerikaansche bom menwerpers boven Zwitserland vlogen. In to taal.hebben 5 vliegtuigen in Zwitserland een noodlanding gemaakt. Het Duitsehe weermachtbericht van Maan dag luidt als volgt „De dag van Zondag stond aan het Italiaansche front overal in het teeken van succesvoile afweergevechten. In den sector Aprilia—Valmontone sloegen onze divisies de door sterke pantserstrijd krachten ondersteunde doorbraakaanval- len van den vijand in verbitterde gevech ten af. Het tot dusver hog door onze achterhoede- troepen taai verdedigde puinveld van Aprilia werd aan den vijand overgelate» Ten Oosten van Lanuvio zuiverden pantser grenadiers in een onverwijlden tegenaanval een vijandelijke penetratie. Bij de zware gevechten in het gebied van Velletri hebben zich de onder het bevel van den generaal der vliegers Schlemm staande troepen van het leger en de luchtmacht bij zonder onderscheiden. Ten Zuiden van Valmontone werd het penetratiegebied van de vorige dagen door aanvallen van het Oosten en het Noord westen uit vernauwd. In den sector Roccagorga -Castro dei Volschi sloegen onze achterhoede troepen in heftige gevechten met den vooral in het Giugliano-dal sterk opdringenden vij and alle aanvallen af. Uit het Oosten worden geen bijzondere gebeurtenissen gemeld. De bestrijding van het Sovjet-Russische aanvoerverkeer werd overdag en des nachts met succes voortgezet. Talrijke stations, vooral Sjepetowka en Ko- rosten, waren het doel van zware aanvallen van onze luchtmacht. Formaties Amerikaansche bommenwerpers drongen in de middaguren van Zondag onder krachtige bescherming van jagers het West en midden-Duitsche gebied binnen. Door het uitwerpen van brisant- en brandbommen werd schade aangericht, vooral in de woon wijken van Keulen en in eenige steden van midden-Duitschland. In uiterst harde lucht gevechten en door luchtdoelartillerie werden 75 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 50 viermotorige bommenwerpers, vernietigd. Negen andere vliegtuigen verloor de vijand boven de bezette Westelijke gebieden en boven de wateren om Engeland. Zondagnacht wierpen enkele Britsche vlieg tuigen bommen op het stadgebied Mann heim. Duitsehe gevechtsvliegtuigen ondernamen doeltreffende aanvallen op de Britsche ha ven steden Torquay en Brighton alsmede op afzonderlijke doelen in Oost-F.ngeland. Er werden explosies en branden waargenomen." Treinen en schepen beschoten In NederlariÖ 22 dooden en zeer veel gewonden. De door de Anglo-Amerikanen sedert eenigen tijd in Duitsehiand, Frankrijk en België toe gepaste methode om de burgerbevolking door aanvallen met de mitrailleurs van laagvliegen- de toestellen te terroriseeren is thans ook in toepassing gebracht op de Nederlandsche bur gerbevolking. Zoo zijn door aanvallen met mitrailleurs op rijdende treinen en varende schepen in de bezette Nederlandsche gebieden tijdens de Pinksterdagen 22 Nederlanders ge dood, 27 zwaar- en een groot aantal lichtge wond. iWET DEN NEDERLANDER BUITENGAATS STAAT DE JUISTE MAN OP DE JUISTE PLAATS Meldt U bij de Kriegsmarine indiensttreding hij de Kriegamarine is mogelijk voor iederen Nederlandar tusscken 17 45 jaar. Aanmelding en inlichtingen bij de Marineannahme3telfe West. Plompe torengracht 24. Utrecht; alle Haten- en Ortsfcommandanturen en de ver schillende ff-Meldestellen in Nederland. KORT NIEUWS. Tien A.meri- kaansche vliegers zijn gedood, toen een viermotorige A.merik. bommen werper neerstortte in Massachusets. De Spaansche regeering heeft voor de uitvoering van het nationale programma voor de vervaardiging van synthetische ben zine een crediet van twee milliard pesetas beschikbaar gesteld. DUiTSCHE WEERMACHTBERICHTEN VAN ZATERDAG EN ZONDAG. Het voornaamste gevechtsterrein in Italië Het Duitsehe weermachtbericht van Zater dag luidde: In Italië lag het zwaartepunt van de ge vechten Vrijdag in het gebied van Velletri. Ten Zuiden en ten Zuidwesten van de plaats werden vijandelijke aanvallen afgeslagen, ge ringe plaatselijke penetraties afgegrendeld en verscheidene opnieuw in gereedheid gehouden bataljons met pantserwagens door geconcen treerd artillerievuur uiteengeslagen. Ten Oos ten van Velletri blijft de vijand met gebruik van zeer sterke pantserstrijdkrachten in Noord oostelijke richting aanvallen. Verbitterde ge vechten zijn hier aan den gang. Aanvallen van den vijand op Castro dei Volsci mislukten; hierbij werd een aantal vijandelijke pantser wagens stukgeschoten. In de gevechten"van de laatste dagen heeft zich de 90ste pantsergrenadierdivisie, die reeds bij Cassino dapper gestreden heeft, onder be vel van generaal-majoor Baade met de onder zijn bevel geplaatste formaties van het leger en de luchtmacht opnieuw bijzonder onder scheiden. Als afzonderlijke strijders hebben ^ich de jager Fries, riehtkanonnier bij een valschermpantserjagerscompagnie, door het stukschieten van 17 vijandelijke pantserwagens in twee dagen, de „Obergefreite" Schrems in een stormcompagnie van een regiment jagers, door het vernietigen van 3 vijandelijke pant serwagens in den strijd op korten afstand on derscheiden. Bij het in het weermachtbericht van 25 Mei gemelde gevecht van Duitsehe be veiligingsvaartuigen en gewapende veerbooten in het zeegebied van Livorno zijn volgens de difinitieve rapporten nog een vijandelijke mo tortorpedoboot tot zinken gebracht en één in brand geschoten. Van het Oostelijk front worden slechts plaat selijke gevechten aan den beneden-Dnjestr, ii het voorterrein der Karpathen en ten Zuid oosten van Witebsk gemeld. Bij een nieuwè aanvalspoging van Sovjet- vliegtuigen op een Duitsch convooi voor de kust van Noord-Noorwegen schoten Duitsclie jagers zonder zelf verliezen te lijden, 37 vijan delijke vliegtuigen neer. In de Finsche Golf brachten Duitsehe motor- torpedobooten ten Noordoosten van het eiland Seskaer in een nachtelijk artilleriegevecht met vijandelijke bewakingsvaartuigen een Sovjet vaartuig tot zinken. Twee andere vaartuigen werden zoo zwaar beschadigd, dat aangenomen kan wordep dat zij vernietigd zijn. Enkele vijandelijke vliegtuigen wierpen Vrij dagnacht bommen neer op steden in West- en Zuidwest-Duitschland. Luchtverdedigingsstrijd krachten schoten boven het Rijksgebied, de bezette gebieden in het Westen en in het Middellandsche Zee-gebied 23 vijandelijke vliegtuigen neer. Het Duitsehe weermachtbericht v^n Zondag luidde: Aan het Italiaansche front zet de vijand zijn g'rooten aanval met nieuwe formaties met het zwaartepunt ten Zuidwestgp van, Velletri, ten Zuiden van Valmontone, in het 'dal van 3e De Führer verleende het Ridderkruis van het IJzeren Kruis aan den commandeur van het regiment „Generaal Seyffardt", SS-Obersturmbannfiihrer Wolfgang Joerchel. (O-H P. cl Giugjiano en bij Ceprano voort. Aan weers zijden van Velletri mislukten alle door sterke pantserstrijdkrachten gesteunde aanvallen na harde heen- en weergolvende gevechten. De naar Valmontone oprukkende vijandelijke aan valsgroep werd in een tegenaanval ten Zuid westen van de plaats na een verbitterden strijd tot staan gebracht. Pogingen van Marokkaan- sche bergtroepen om het dal van de Giugliano door een aanval via de bergen, die het dal begrenzen, te openen, bleven zonder resultaat Ten Zuidwesten van Ceprano wierpen onze troepen in een tegenaanval den vijand, die met sterke strijdkrachten over de Sacco heen getrokken was, terug. Bij Ceprano zelf*bleef de vijand met vele honderden pantserwagens aanvallen. In een voorbeeldigen strijd sloegen pantsergrenadiers en valschermjagers de eer ste vijandelijke aanvalsgolven uiteen en boden den in de plaats binnengedrongen vijand hard nekkig verzet. Een verder oprukken van den vijand werd door een geconcentreerd artillerie vuur verhinderd. Van Britsche motortorpedobooten. die Duit sehe convooien ten Noorden van het eiland Elba aanvielen, werd een vijandelijke boot door onze beveiligingsvaartuigen in brand geschoten en een ander beschadigd. In de gevechten aan het Italiaansche front hebben zich formaties gevechtsvliegtuigen on der bevel van luit.-kolonel Helbig en in de zware gevechten in den Liri-sector een afdee- ling lucht-doelartillerie onder bevel van kapi tein Zimmermann bijzonder onderscheiden. In het Oosten kwam het slechts tot plaatse lijke gevechten in het voorterrein van de Karpathen. In het achterwaartsche gebied van den centralen frontsector werden na een strijd van verscheidene dagen sterke bolsjewistische benden uiteengeslagen. De vijand leed zware, bloedige verliezen en verloor bovendien 2500 gevangenen; 130 kazematten en gevechtspos- ten werden vernield en talrijke wapens buit gemaakt. Sterke formaties Duitsehe gevechtsvliegtui gen vielen in den nacht van 27 op 28 Mei de stations Rowno en Sarny met waargenomen goede uitwerking aan. Amerikaansche bommenwerpers drongen tot boven het Zuidwestelijke rijksgebied door en ondernamen terreuraanvallen op de steden Mannheim en Ludwigshafen. Zwakkere aan vallen werden ondernomen op Saarbrücken en het gebied van Trier. Er ontstond schade en verliezen aan menschenlevens. Ondanks de ongunstige voorwaarden voor de. afweer wer den door luchtverdedigingsstrijdkrachten hier en boven de bezette gebieden in het Westen 39 vijandelijke. vliegtuigen vernietigd. Britsche bommenwerpers ondernamen Zater dagnacht een terreuraanval op de stad Aken, die schade en verliezen onder de bevolking veroorzaakte; 28 terreurbommenwerpers wer den neergeschoten. Enkele Britsche vliegtui gen wierpen bommen neer op het stadsgebied van Berlijn. Duitsehe gevechtsvliegtuigen vielen doelen aan in Zuid-Engeland met goede uitwerking Zuidafrikaansche verliezen Volgens mededeelingen van de Empira News heeft Zuid-Afrika sedert het begin van dit jaar 5000 bestuurders en 2000 navi- gatoren, waarnemers en ander vliegend per soneel voor de Britsche luchtmacht beschik baar gesteid. Van dit Züid-Afrikaansche con tingent is tot dusverre ruim 60 procent bui ten gevecht gesteld door dood. verwonding of gevangenschap. Revolutie in Ecuador. President gevlucht naar ambassade der V.8. Volgens een bericht van Associated Press is te Quito in Ecuador een revolutie uitgebroken. De beweging zou worden geleld door aanhangers van den vroegeren presi dent Velasco Ibarra, die in ballingschap leeft. Naar voorts wordt gemeld, beheerschen de militairen thans den toestand te Guayaquil. Er zijn nog geen berichten ontvangen over de situatie te Quito of elders in het land. Tijdens de gevechten. die den geheelen nacht duurden, zijn honderden menschen omgekomen of gewond. Een dichte menigte beweegt zich door de straten en juicht den naam van Ibarra toe, die als balling in Columbia verblijft. Reuter meldt voorts, dat majoor Citron aan het hoofd der beweging staat. In den vroegen ochtend reden pantserwagens e». motorrijtuigen door de straten van Guayaquil. Het regiment karabiniers heeft de beweging niet ondersteund, hoewel het daartoe door de troepen is uitgenoedigd. Inmiddels is de president van Ecuador, dr. Carlos Arroyo del Rio met alle leden van zijn kabinet afgetreden. Hij droeg zijn bevoegdheden over aan den vice- voorzitter van den Senaat, dr. Fausto Navarro al Lende en koos domicilie in de Amerikaansche ambassade. Naar in de berichten verder wordt gezegd, hebben de revolutionairen zich met behulp van pantserwagens van de stad Guayaquil meester gemaakt. Tsjoenking meldt strijd om Loesjam, Zware, wisselvallige gevechten woeden thans om de stad Loesjan, 130 K.M. Zuidwestelijk van Tsjen Tsjan, aldus de woordvoerder van Tsjoenking. Hij hechtte groot belang aan deze .gevechten. daar Loesjan na den val van Loyang tot de tijdelijke hoofdstad van de p#t>- vincie Honan werd aangewezen. Von Papen bij Menemendxjogloe. De Turksche minister van buitenlandsdhe zaken, Menemendzogloe, heeft Donderdag den Duitschen ambassadeur Von Papen in audiën tie ontvangen. Over den inhoud der bespre kingen is officieel nog niets medegedeeld. Met betrekking tot het wetsontwerp inzake de maatregelen voor de verdediging van het Turksche gebied tegen verrassende vijande lijke landingen aan de kusten of uit de ludhfc wordt bekend, dat alle personen tusschen 15 en 60 jaar verplicht zuilen worden aan de vijandelijke indringers gewapend verzet te bieden, waardoor door organen van het mini sterie van landsverdediging de noodige bewa pening en munitie, alsmede instructies en in structeurs ter Beschikking zullen worden ge steld en verdeeld. inspectie krijgsgevangenkampen. Een commissie van Zwitsersche militaire artsen is Vrijdag begonnen met een inspectie reis door alle Canadeesche krijgsgevangenen kampen. De commissie s+aat onder leiding van overste W. Bauninger. KORT NIEUWS In verband met de stijgende schaarscht® aan olie zijn de meeste olielampen in de Sfc Pieter te Rome door electrische verlichting vervangen. De zoon van den Zweedschen Kroon prins, die na zijn huwelijk afstand heeft gedaan van zijn rechten, zal binnenkort als filmacteur debuteeren. In de film „Prins Gustaaf" zal hij de rol van den Kroonprins Carl, den lateren Karei XV vervullen.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1