Haarlemsche Courant Tusschen Westkust en Aibaner bergen zwaartepunt van den strijd in Italië Spil AAN BOORD BIJ DE KR1EGSMARINE Nieuwsblad voor Noord-Holland De materieel© overmacht der Geallieerden Het tijdstip der invasie. Geallieerden verloren in een etmaal 110 vliegtuigen, Rouaan en Nantes getroffen. 289e Jaargang No. 125 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel, Advert. 30724, Redactie 10609 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tol. 12330 Hoofdredacteur: F. C. Derks Woensdag 31 Mei 1944 VerschUnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 13713 Kantoor IJmuiden: Rembrandilaan 5S, Umuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem K i m. Penetraties opgeruimd o! afgegrendeld. Aanvallen ten Oosten van Velletri mislukt. Gevechten te Ceccano. Duitsche terreinwinst ten Z. en Z.W. van Valmontone. Leipzig, Posen, Kottbus, Weenen en Hannover gebombardeerd. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: Het zwaartepunt van den grooten vijande- lijken aanval lag Maandag aart den uitersten Westelijken vleugel van het Italiaansche front van de kust tot in het gebied van de Aibaner bergen. De hier met geconcentreerde infante rie- en pantserstrijdkrachten aanvallende vijand slaagde erin op enkele plaatsen plaat selijke penetraties, tot stand te brengen, die door tegenaanvallen onmiddellijk werden op geruimd of afgegrendeld; 25 vijandelijke pant serwagens werden hierbij stukgeschoten. Ten Oosten van Velletri mislukten talrijke ter sterkte van bataljons ondernomen vijandelijke aanvallen. Ten Zuiden en ten Zuidwesten van Valmontone sloegen onze troepen alle aanval len, die de vijand met geconcentreerde strijd krachten ondernam niteen en heroverden bij de voorzetting Van dan eigen tegenaanval op nieuw terrein. In het gebied aarï weerszijden van Ceccano viel de vijand met overmachtige strijdkrachten onze stellingen aan en kon in de door achter hoedetroepen taai verdedigde plaats binnen dringen. Ten Oosten van de rivier de Sacco werden bij de afweer van vijandelijke aan vallen bij Pofi 22 vijandelijke pantserwagens stukgeschoten>Gewapende veerbooten van de marine schoten in de Golf van Genua een Britsche motortorpedoboot in brand. In het Oosten kwam het ook Maandag niet tot krijgsoperaties van beteekenis. Boven de Finsche Golf schoten /bewakingsvaartuigen van de marine 6 Sovjet-bommenwerpers neer; nog zeven andere werden in een luchtgevecht vernietigd. Maandagnacht ondernamen Duit sche gevechtsvliegtuigen doeltreffende aanval len op de spoorwegknooppunten Kasatin en Sjmerinka, die branden en ontploffingen in benzin- en munitieopslagplaatsen veroorzaak ten. Formaties Amerikaansche bommenwerpers drongen overdag van het Zuiden en het Wes ten uit tot boven het Noord-, centrale en Zuid- oost-Duitsche gebied door. Vooral te Leipzig, Posen en Kottbus ontstond schade. De bevol king leed verliezen. In hevige luchtgevechten en door de luchtdoelartillerie werden 94 vijan delijke vliegtuigen vernietigd. Maandagnacht wierpen enkele Britsche vlieg tuigen bommen neer in het gebied van Wee nen en op Hannover. Duitsche gevechtsvliegtuigen ondernamen doeltreffende aanvallen op de Engelsche ha vensteden Falmouth en Portsmouth. Tusschentijdsche balans. De militaire spreker van den groot-Duit- schen omroep, luitenant-generaal Dittmar, heeft een tusschentijdsche balans van den grooten slag' in Italië gegeven. Hij zeide o.m.: Iemand, die met begrip het verloop van den. ongeveer 14 dagen du- renden slag heeft gevolgd, zal niet ontkennen dat het de laatste week niet heeft ontbroken aan critieke, zelfs gevaarlijke situaties voor het aangevallen Duitsche leger. Wat wij acht dagen geleden tot het waarschijnlijke reken den, de vereeniging der beide vijandelijke gevechtsgroepen, heeft zich thans voltrokken. De slag is daarmee in een nieuw stadium getreden; het zwaartepunt der aanvallen heeft zich blijkbaar verplaatst naar het Wes telijke deel van het vroegere landingshoofd. Het Anglo-Amerikaansche commando schijnt besloten te hebben, zoowel over de hoogten als in de dalen aan te vallen, een oplossing, die met het oog op de groote nu merieke meerderheid van den vijand voor de hand lag. Niettemin heeft men den indruk dat de aanvallen, die naar een beslissing streven, toch in groote meerderheid van de dalen worden ondernomen. Het ongewoon groote gebruik van pantserwagens, dat steeds het eigenlijke kenmerk van de vijandelijke aanvalsprocedure vormde, vindt slechts de vereischte omstandigheden in de dalen. Juist dit feit heeft de afhankelijkheid der Anglo- Amerikanen van de grootste materieele meer derheid weer duidelijk naar voren gebracht. Deze afhankelijkheid heeft tot dusverre ver hinderd, dal je tegenstander beslissende suc cessen behaalde. Wij zijn objectief genoeg om te erkennen, dat het vijandelijke commando ditmaal zicht baar geïnspireerd wordt door het streven naar een grootere operatieve vrijheid dan in de gevechten van Maart. Wij zien ook niet over het hoofd, dat het hier een tegenstan der betreft, die vrijwel elke fout kan com- penseeren door de massa der strijdkrachten waai'over hij beschikt, en die nooit de uit de numerieke minderheid voortvloeiende moei lijkheden kent, welke overwinning het ver standelijke in de oorlogvoering verheft tot de sfeer van de hoogste geestelijke prestaties. Als wij hiermede rekening houden, geeft het resultaat der gevechten den Britten en Amerikanen geen reden tot volledige tevre denheid. Het is duidelijk, dat het Duitsche com mando er naar streeft den vijand bezig te houden Deze methode bood zich als het ware vanzelf aan, toen het bindings- en aflei dingskarakter der vijandelijke aanvallen vast- De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Naar in Duitsche militaire kringen wordt vernomen, is men tot de overtuiging ge komen, dat de Engelseh-Amerikaansche invasie, die omstreeks het midden dezer maand verwacht werd, tot een later tijd stip is uitgesteld. Omtrent de redenen van dit uitstel kan men zich slechts in gissingen verdiepen, evenals het uitblijven van het offensief in het Oosten, waarvoor de Sovjet-Russische legerleiding, naar men mag aannemen in overleg met En geland en Amerika, binnen opmerkelijk korten tijd de voorbereidingen heeft voltooid, kenne lijk met het doel gereed te zijn, wanneer de strijd in het Westen zou ontbranden. In verband met den maanstand en de daarmede verband houdende getij-veran deringen is het onwaarschijnlijk, dat vóór medio-Juni landingspogingen zullen wor den ondernomen, indien althans het begin van het groote Geallieerde offensief niet tot een nog later tijdstip is uitgesteld. Intusschen is het luohtoffensief der Geal lieerden tot een ongekende intensiteit opge voerd teneinde, naar men te Berlijn verklaart, iets in de plaats te stellen van de uitgestelde invasie. stónd. Iedere andere gevechtsmethode zou de Anglo-Amerikaansche bedoelingen slechts hebben bevorderd. Bovendien laat geen oor- logstooneel den strijd om tijdwinst zoo toe als het Italiaansche, dat steeds weer nieuwe afweerstellingen oplevert en de vijandelijke aanvallen dwingt in bepaalde banen. Dat deze Duitsche strijdmethode geenszins gelijk staat met een door den vijand afge dwongen toegeven blijkt duidelijk uit de berichten over het verloop van den slag, en niet alleen uit de Duitsche berichten, want ook de vijand maakt voortdurend melding van tegenaanvallen, die gericht werden op zijn voorhoede en zijn penetrajiegebieden. Uit de harde gevechten blijkt, da't men ook het andere doel van elke afweer, den tegen stander zware verliezen toe te brengen, recht heeft doen wedervaren. Wij mogen juist de zware vijandelijke verliezen aan menschen en materiaal als een echte winst boeken. Wij zullen ons niet vergissen, als wij aannemen, dat de vijandelijke verwachtingen zich meer en meer richten op een uitput ting van de Duitsche afweerkracht door een meedoogenlooze voortzetting van het offen sief. De vijand zal deze strategie van uit putting des te meer aanhangen, naarmate de gebeurtenissen zijn hoop op een groote be slissende operatie zullen teleurstellen. Men zal dus goed doen, zich voor te bereiden op een langen duur der gevechten. Het behoeft geen betoog, dat een dergelijke strijd de Duitsche formaties voor een te zwaardere taak stelt, naarmate zij met het oog op de eischen van den algemeenen toe stand moeten rondkomen met een zoo gering mogelijk aantal strijdkrachten. Overigens lijkt het vast te staan, dat ook de vijand het niet op een langdurigen slag in Italië kan laten aankomen, zonder dat zijn algemeene strategische plan ingrijpende veranderingen zou moeten ondergaan. In dat geval zou ech ter ook voor"'ons de weg voor nieuwe be sluiten vrij komen. Wat wij vandaag kunnen geven, is slechts een tusschentijdsche balans. Het is verre van ons te ontkennen, dat de mogelijkheid van ernstige, zelfs gevaarlijke situaties nog steed^bestaat. Maar anderzijds leeren ons de ervaringen van bijna vijf oorlogsjaren, dat in groote aanvalsslagen meestal reeds de re sultaten der eerste weken een algemeen oor deel over het verloop der gevechten toelaten. Deze resultaten zijn echter voor den vijand geenszins in ieder opzicht bevredigend, om dat de penetraties, die -hij met de uiterste materiaal-concentratie heeft bevochten, niet hebben geleid tot een oprukken, dat opera tief belangrijke resultaten zou hebben kun nen bewerken. Als de voorteekenen ons niet bedriegen, zal de vijand trachten van den slag in Italië een langdurigen slag te maken. Hij zal ge- looven aan allerlei mogelijkheden van succes op grond van zijn overmacht aan menschen en materiaal. Slechts dit zal hij niet mogen gelooven, dat het Duitsche commando en de Duitsche troepen hem tegemdet zullen ko men door een passieve, alleen, op toelaten ingestelde houding. Menemendzogloe te Istanboei. De Turksche minister van buitenlandsche zaken, Menemendzjogloe, die te Ist'anboel is aangekomen,heeft aan persvertegenwoordigers verklaard, dat zijn reis een particulier karak ter draagt. t; U pitey!-; Onder bescherming" van sterke flottieljes werden de Krim-troepen naar Roemenië overgebracht. Een BV 138 heeft als ver ziend oog van het convooi de taak het luchtruim te beveiligen. (PK Steinmetz Ht%St. P. c) Per olaggesein worden de berichten doorgegevenv Zóó vervult een deel van ^Neerland's jeugd zijn plicht voor het nieuwe Europa en dus voor zijn Vaderland. Meld je ook, strijd mee, wees een kerel! Indiensttreding bij de Kriegsmarine is mogelijk voor iederen Nederlander tusschen 17-45 jaar. Aanmelding en inlichtingen bij de Marineannahmt- stelle West. Plompetorengracht 24. Utrecht; alle Hafen- en Odakommail' danturen en de verschillende ff -MetdesteHea 5a Nederland. KORT NIEUWS. 480 officieren en soldaten, deel uitmakend van de eerste brigade der Grieksche uitgeke ken regeering, zijn aangeklaagd we gens muiterij. De vergadering van gedelegeerden der Zwitsersche sociaal-democrati sche partij heeft zeven leden van den grooten raad uit de partij gezet, daar zij aansluiting wenschten bij de communisten, resp. bij de „partij van den arbeid". Tot de in Grie kenland in het ka der van den strijd tegen de speculatie genomen maatrege len behoort o.m. de sluiting van de beurs van Athene. De minister van buitenlandsche zaken der Chinee- sche nationale re geering, Tsjoe Min Yi, is op 29 Mei voor een officieel bezoek in de Ja- pansche hoofdstad aangekomen. Er zijn 8000 arbeiders van twee Britsche vliegtuig fabrieken als pro test tegen hun ont slag een staking met gekruiste ar men begonnen. Het ministerie van ma rine had zijn op dracht voor de le vering ,van jacht vliegtuigen bij deze fabriek geannu leerd. In 1942 én '43 zijn 200.000 perso nen uit het door de Sovjets bezette deel van Iran ge vlucht. Thans heeft de Iraneesche re geering op verzoek van de Sovjet Unie het verlaten van het door de Sovjets bezette deel van Iran verboden. In Mei 1312 toestellen buiten gevecht gesteld. In de laatste 24 uur hebben de Anglo-Ameri kaansche eskaders bü hun aanvallen op Duitschland en de bezette gebieden, 110 vlieg tuigen verloren, meest viermotorige bommen werpers. Het aantal voor den vijand in Mei verloren gegane vliegtuigen is daardoor to4 (1312 gestegen. Meer dan 80 procent dezer ver liezen komen voor rekening der Amerikanen- Van bevoegde zijde wordt erop gewezen, dat in het bovengenoemde aantal de beschadigde en op neutraal gebied gelande vliegtuigen niet begrepen zijn. Telt men de zoogenaamde stille verliezen, de machines, die op zee daalden, en. die bij de landing beschadigd werden, mede, dan wordt het totale aantal verloren gegane vliegtuigen ten minste 1500. Het verlies aan vliegend personeel bedraagt 10496 officieren en manschappen. Bij hun ondernemingen van den Tweeden Pinksterdag hebben de Amerikanen ten minste 112 vliegtuigen verloren. Daaronder bevinden zich 78 viermotorige bommenwerpers. Naar uit verdere berichten blijkt, hebben de Amerikaansche vliegers hun aanvallen voort gezet en wederom kinderen, voorbijgangers en wandelaars met de boordwapenen bestookt. Uit de stad Wels wordt gemeld, dat Ameri kaansche jagers Dinsdagochtend het zieken huis hebben beschoten. Op Tweeden Pinksterdag hebben verder acht Amerikaansche bommenwerpers in Zuid Zweden een noodlanding .moeten maken. Ver scheidene machines waren beschadigd, doch zij konden alle een vlotte noodlanding maken. De bemanningen van deze vliegtuigen, in totaal 77 man, werden geïnterneerd. Er bevinden zich eenige gewonden onder hen. Frankrijk. De Anglo-Amerikaansohe luchtmacht heeft in drie opeenvolgende golven van zeer groote hoogte het centrum van Rouaan gebombar deerd. Er ontstond belangrijke schade. Het is nog niet mogelijk het aantal slachtoffers bij benadering op te geven. Voorts is een aanval gedaan op de stad Nan tes. In het centrum werden verscheidene ge bouwen vernietigd, o.a. het stadhuis, het com missariaat van politie en de gevangenis. Er zijn op het oogenblik reeds meer dan 159 slachtoffers. Maarschalk Pétain heeft na zijn terugkeer uit de Noordelijke zone gesproken over den zin van dezen „pelgrimstocht der Fransche eensgezindheid". „Ik verlaat onze trotsche, moedige bevolking," zoo zeide hij, „met een gevoel, dat mij een werkelijke troost is. Haar hartelijke ontvangst heeft echter niet de droef heid kunnen verdrijven, die zich van mij'mees ter maakte in het verwoeste Epinal, waar, evenals in zoovele andere steden van Frank rijk, onze vroegere Geallieerden troosteloos heid en dood gezaaid hebben. De volken van. Eurojja moeten zihc in de toekomst aaneenslui ten om dergelijke aanvallen op onschuldige bevolking, die een algemeene ruïne met zich brengen, te verhinderen." „Frankrijk vindt zichzelf weer", zoo schrijft de minister van grbeid en nationale solidari teit, Marcel Déat, in de Oeuvre. Onder voorzitterschap van Laval heeft de ministerraad zich o.m bezig gehouden met de voedselvoorziening en het vervoer in de dopr de luchtterreur getroffen streken. De raad be sloot tot een aantal maatregelen. Lava! be tuigde den directeur-generaal der Fransche spoorwegen zijn dank voor den toegewijde» arbeid van het personeel. Strijd om het Toenkingmeer. Het Japansche hoofdkwartier heeft het vol gende bericht gepubliceerd. Onze eenheden in den centralen sector In China zijn op 27 Mei in het gebied rondom het Toengkingmeer offensieve operaties begonnen tegen de Tsjoenkineesche strijdkrachten in da zesde oorlogszone.Onze eenheden rukken onofi houdelijk op en brengen den vijand zware sla gen toe.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1