r in. Geallieerden verloren in een etmaal 110 vliegtuigen. Rouaan en Nantes getroffen. Mannen - en ook Vrouwen o* -r» op o VIER JAREN. D. Zooals in een vorig stukje werd opge merkt: het zou kunnen zijn, dat de afge- loopen vier jaren en vooral de laatste maanden de noodzakelijkheid van een goede verstandhouding tusschen Nederland en Duitschland hadden aangetoond, als niet de moeilijkheid van den lOen Mei 1940 rees. Want" nog steeds is het velen Nederlanders onmogelijk, zich te verzoenen met de bezet ting van hun land. Er zit in deze teleurstelling iets onlogisch. Twintig jaar lang hebben wij na den eersten wereldoorlog moeten aanhoören, dat bij een nieuw Europeesch conflict ons land niet de kans zou krijgen, neutraal te blijven. Ik zou niet zoo dadelijft kunnen zeggen, op grond waarvan men destijds meende, dat wij vast. en zeker onze neutraliteit zouden moe ten prijsgeven, maar in ieder geval is ons de mogelijkheid, neen, de waarschijnlijk heid, straks in een Europeeschen oörlog te worden betrokken, jaren- en jarenlang voorgehouden. En nu moet het klaar en duidelijk zijn geweest, dat partij kiezen in een Europeeschen oorlog voor ons land be zetting zou beteekenen, bezetting door een der grootmachten, die hier haar troepen en oorlogsmateriaal heen zou brengen, omdat het Nederland zelf aan voldoende man schappen en wapenen mankeerde. En wan neer men nu zou zeggen, dat het een heel verschil maakt of een land door zijn bond genoot dan wel door zijn voorrrraligen tegen stander wordt bezet, dient er op" gewezen, dat ook de bezetting door een bondgenoot bet dragen van den oorlogslast medebrengt. IJsland, om maar een voorbeeld te noemen, kan daarvan meepraten. Dit in het voorbijgaan. Het voornaamste is. dat met de herinnering aan den tienden Mei 1940 zich altijd de klacht verbindt: Ne derland wenschte neutraal te blijven. Neder land ha: geen enkele behoefte, zich te men gen of gemengd te worden in den twist tusschen zijn buren ,en niemand had het recht, ons land in een Europeeschen oorlog te betrekken. Zóó is het oordeel nog steeds in breede kringen in ons land. En nu wordt het na vier jaren eindelijk tijd, dat ons volk zich op dit oordeel bezint én de drogreden leert herkennen, die er aan ten-grondslag ligt: Want die hartelijk gewenschte neutraliteit is een onwaarheid, beter gezegd misschien: een halve waarheid. Zeker, de brave burger, die in goed vertrouwen op de rustige rust waaraan hij gewend was, ieder het zijne gunde en oorlogvoeren een onaangename bezigheid vond. had vanzelfsprekend een ingeworteld en afkeer van alle krijgsbedrijf en koesterde geen ander verlangen dan te mogen leven in ongestoorden vredestijd Maar. ziet ge, kwesties van oorlog en vrede worden nu eenmaal niet bepaald door brave burgers, al 'nebben wij lange jaren in die democratische illusie geleefd. Die worden behandeld in de afzondering van statige ge bouwen en door lieden, die de verantwoor delijkheid dragen iegens het volk en het land, waartoe zij behooren, door regeerin gen en generale staven, door ministers der kroon en door raadgevers van het hoogste gezag. Het. was in deze kringen in" Nederland, dat men vóór 1940 niet neutraal was maar zich vertrouwd maakte met het vooruitzicht, straks te partij te zullen zijn in het Euro peesch conflict. Het, Witboek, dat op 30 Juni 1940 door het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Berlijn werd gepubliceerd, laat dienaan gaande geen twijfel. Het behandelt de be sprekingen van de generale staven van En geland en Frankrijk met die van België en Nederland en nu is er maar één conclusie, die uit de in dit Witboek overgelegde cor respondentie kan worden getrokken en die is, dat tusschen November 1939 en Mei 1940 er een voortdurend overleg tusschen ge- noemce instanties heeft plaats gehad met geen ander doel dan de voorbereiding van een aanval op Duitschland. En wel op het Ruhrgebied, waartoe tusschen haakjes ook Luxemburg goede dienstep moest bewijzen. De plannen waren deugdelijk getroffen: Het Fransche leger zou zich met het Belgi sche vereenigen tot den opmarsch. Langs de Belgische kust zouden Fransche troepen op trekken om den linkervleugel te beveiligen, o.m. door bezetting van Vlissingen, Breda en Tilburg. Aan het Nederlandsche leger was de taak toebedeeld, het Duitsche leger, dat natuurlijk zou trachten, zich op de^zen lin kervleugel te storten, tegen te houden, in verband waarmede het Peelgebied en de Grebbelinie in de correspondentie tusschen de generale staven herhaaldelijk genoemd werden met de aangekondigde mogelijkheid, straks van de Grebbelinie uit eveneens een aanval op Duitschland in te zetten. In een lang memorandum van 23 Maart 1940, dat generaal Winkelman aan den Ne- derlandschen gezant te Brussel deed toe komen werd dit alles nog eens in den breede uiteengezet. Het samengaan van Engeland, Frankrijk, België en Nederland wordt er als een voldongen feit in aangemerkt en woor delijk leest, ge er o.m. in: „De Engel.sche regeering wordt verzocht, ter beschikking te stelten: a) een divisie, gesteund door luchtstrijd krachten en luchtafweermiddelen ter ver- dediging van Zealand, b) luchtstrijdkrachten en luchtafweer middelen voor de veroediging van het hart des lands. Wanneer aldus uit officieele stukken blijkt, dat de hoogste Nederlandsche autori teiten maanden lang voor Mei 1940 hun bui tenlandsche staatkunde op de belangen dei Geallieerden richtten, wat blijft er dan over va/i (te regeeringsverklaring van 12 Mei 1940, waarin deze regeering verklaart, waakzaam te zijn en maatregelen te nemen, om de grootst mogelijke veiligheid aan ons - neutrale land te waarborgen? Dat Engeland en Frankrijk zich na het uitbreken van den oorlog den steun van Ne derland en België trachtten te verzekeren is verklaarbaar en van hun kant volkomen begrijpelijk. Maar is het niet even begrijpe lijk, dat Duitschland met de dreiging van een opmarsch der Westeuropeesche staten voor nogen het gevaar niet afwachtte maar tofesloeg en zijn legers bracht op in feite reeds niet meer neutraal gebied? Dit is de achtergrond, waartegen de ge beurtenissen van Mei 1940 moeten worden gezien. Dat was niet mogelijk tijdens of kort na die fatale Meidagen. Dat was, psycho logisch bezien, misschien ook niet mogelijk in het begin van den bezettingstijd. Maar thans, nu de stukken voor ons liggen, nu aan de hand der bescheiden voor de his torie is vastgelegd, dat de vaste wil van ons volk, zijn neutraliteit te bewaren, wel bewust is gecontrarieerd door de toenma lige Nederlandsche regeering en de toen malige Nederlandsche legerleiding, die ge- meene zaak maakten met Frankrijk en Engeland en zich daardoor onvermijdelijk Duitschland tot vijand maakten, stelt het gezond verstand zijn eischen. ORGELBESPELING. In de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem wordt Donderdagmiddag van 3-4 uur door den organist Egbert Vos een orgelconcert gegeven. Het programma luidt: 1. Praeludium und Fuga g. kl. t., D. Buxtehude; 2. Ciaconna und Fuga d. kl. t., J. Pachelbel; 3. Preludium und Fuga, c. kl. t., J. S Bach: 4 a. Vision, b. Abend- friede, c. Monologe, J. Rheinberger; 5. Prélude, Fugue et Variation, César Franck; 6. Grand Choeur, Th. Salomé. „Gentlemen! Nieuw plan ter vernietiging van Duitschland, een nieuwe bijdrage tot de Engelsche inzameling van oud papier!" (Teekening Bock-O-H P.) In Mei 1312 toestellen buiten gevecht gesteld. In de laatste 24 uur hebben de Anglo-Ameri- kaansche eskaders bij hun aanvallen op Duitschland en de bezette gebieden. 110 vlieg tuigen verloren, meest viermotorige bommen werpers. Het aantal voor dén vijand in Mei verloren gegane vliegtuigen is daardoor tot '1312 gestegen. Meer dan 80 procent dezer ver liezen komen voor rekening der Amerikanen. Van bevoegde zijde wordt erop gewezen, dat in het bovengenoemde aantal de beschadigde en op neutraal gebied gelande vliegtuigen niet begrepen zijn. Telt men de zoogenaamde stille verliezen, de machines-, die op zee daalden, en die bij de landing beschadigd werden, mede. dan wordt het totale aantal verloren gegane vliegtuigen ten minste 1500. Het verlies aan vliegend personeel bedraagt 10496 officieren en manschappen. Bij hun ondernemingen van den Tweeden Pinksterdag hebben de Amerikanen ten minste 112 vliegtuigen verloren. Daaronder bevinden zich 78 viermotorige bommenwerpers. Naar uit verdere berichten blijkt, hebben de Amerikaansche vliegers hun aanvallen voort gezet en wederom kinderen, voorbijgangers en wandelaars met de boordwapenen bestookt. Uit de stad Wels wordt gemeld, dat Ameri kaansche jagers Dinsdagochtend het zieken huis hebben beschoten. Op Tweeden Pinksterdag hebben verder acht Amerikaansche bommenwerpers, in Zuid Zweden een noodlanding moeten maken. Ver scheidene machines waren beschadigd, doch zij konden alle een vlotte noodlanding maken. De bemanningen van deze vliegtuigen, in totaal 77 man, werden geïnterneerd. Er bevinden zich eenige gewonden onder hen. Frankrijk. De Anglcf-Amerikaansche luchtmacht heeft in drie opeenvolgende golven van zeer groote hoogte het centrum van Rouaan gebombar deerd. Er ontstond belangrijke schade. Het is nog niet mogelijk het aantal slachtoffers bij benadering op te geven. Voorts is een aanval gedaan op de stad Nan tes. In het centrum werden verscheidene ge bouwen vernietigd, o.a. het stadhuis, hot com missariaat van politie en de gevangenis. Er Door een 41 overwinning' op Heerenveen behaalde de Vole- wijekers Maandag te Amsterdam bet nationale voetbal kampioenschap. De kampioenen in de bloemetjes na afloop van den wedstrijd. (C.N.F.-Noske Pax c) KORT NIEUWS De minister president van Nrd. Ierland heeft een nieuw ministerie ingesteld, zonder het aantal leden van het kabi- binet uit te brei- net uit te brei- departement om vat gezondheid en openbaar bestuur. Tengevolge van een ontploffing in een munitiedepot moest vrijwel de geheele bevolking van een plaats in Essex geëvacueerd worden. die de veertig zijn gepasseerd en lijden oen Rheumatische pijnen, moeten voorkomen dat ze de dupe worden van hun leeftijd. Mei de jaren verslappen de bloedzuiverende organen, verzwakt ook de spijsvertering. Dan gaan zich onzuiverheden vormen in het bloed en die hoopen zich op. Zulke menschen moeten Kruschen nemen. Kruschen wordt over de heele wereld erkend als het middel tegen rheumatische pijnen en als voorbe hoedmiddel tegen ontijdige ouderdoms- kwaaltjes. Bij Apothekers en Drogisten 1.47. 0.76, 0.41, uitsluitend in de bekende gele verpakking. N.V. Rowntree, Amsterdam. zijn op het oogenblik reeds meer dan 150 slachtoffers. Maarschalk Pétain heeft na zijn terugkeer uit de Noordelijke zone gesproken over den zin van dezen „pelgrimstocht der Fransche eensgezindheid". „Ik verlaat onze trotsche, moedige bevolking," zoo zeide hij,",,met een gevoel, dat mij een werkelijke troost is. Haar hartelijke ontvangst heeft echter niet de droef heid kunnen verdrijven, die zich van mij mees ter maakte in het verwoeste Epinal, waar, evenals in"-zoovele andere steden van Frank rijk, onze vroegere Geallieerden troosteloos heid en dood gezaaid hebben.-De volken van Europa moeten zihc in de toekomst aaneenslui ten om dergelijke aanvallen op onschuldige bevolking, die een algemeene ruïne met zich brengen, te verhinderen." „Frankrijk vindt zichzelf weer", zoo schrijft de minister van arbeid en nationale solidari teit, Marcel Déat, in de Oeuvre. Onder voorzitterschap van Laval heeft de ministerraad zich o.m bezig gehouden met de voedselvoorziening en het vervoer in de door de luchtterreur getroffen streken. De raad be sloot tot een aantal maatregelen. Laval be tuigde den directeur-generaal der Fransche spoorwegen zijn dank voor den toegewijden arbeid van het personeel. RADIO.PROGRAMMA DONDERDAG 1 JUNI 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Vroeg op goed geluimd. 7.00 BNO Nieuws. 7,10 Ochtendgymnastiek. 7.15 Vroeg op goed geluimd. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr. oVerz. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Luchtige ochtendklanken, (Van 3.45—8.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Licht klassieke balletmuziek. 9.45 Godsd. uitz. 10.00 Salonork. en gram.muz. 11.00 Boeken van inzicht. 11.15 Zang, piano en fagot. 12.00 Almanak. 12.15 De familie de Boer. 12.30 Gram.muz. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Amusementsork. en gram. intermezzo. 14.00 Oud- va derlandsche folkloristen IX. 14.15 Órk. Gerard' van Krevelen en soliste. 15.00 Viool en piano. 15.30 En hier is de koffergramofoon. 16.00 Melo- disten en solist. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Theo Uden Masman. 17.30 Nieuws in een notedop. 17.40 Johan Jong, orgel en Josée Sann. 18.00 BNO Persoverzicht. 18.05 Duitsche operafragmenten. 18.45 Brandende kwesties. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 10.15 Nederlandsche liederen. Ca. 19,30 Concertgebouwork. 20.00 Een fotocentrale voor muziekmanuscripten, 20.15 Het Concertgebouw ork. -21.00 Het was op eenen zomerschen dag. 22.00 Nieuws- en cult. ber. Van 22.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 22.15 Mannenzang. 22.30 Populair orkestconcert. 23.15—24.00 Licht klassieke kamermuziek HILVERSUM II, 301.5.M. .17.00 Kamermüz. van Beethoven en Brahms. 18.00 Een vroolijke noot. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Gram. muz. 19.30 Cabaret Cameleon II. 20.00 Van ouder op ouderofvan mond tot mond. 20.30 Ned, Volksklanken. 21.15 Musette ork. en soliste. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. 22.15 Zie progr. H'sum I. 22.30 De stem van het Rijk. Verduisteren van: 21.45 tot 5.50 uur 1 Juni: zon op 5.23, onder 21.53 uur maan onder 3.38, op 15.55 uur Hoofd redacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef Van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper. Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede. Buiten land: J. C. van der Laag. H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel. Santpoort. Verantwoordelijk voor de advertentie-rubriek: W. van Ommen, H'stede. KORT NIEUWS De leden der Coöp. Boaz-Bank te Drach ten hebben besloten tot overdracht van dit bedrijf aan de Noord-Friesche Middenstands- bank N.V., gevestigd te Leeuwarden, en tot het liquideeren der Coöp. Boaz-Bank. De Noord-Friesche Middenstandsbank N. V. neemt alle vorderingen en schulden der Boaz-Bank over. Wegens oplichting van den Ned. Volks- dienst heeft de 41-jJrige kantoorbediende E. K. van S. zich voor de Haagsche recht bank te verantwoorden gehad. Door het fin- geeren van een vrij groot aantal steunge- valten en het ten eigen bate innen dezer gelden uit de kas van het stedelijk kantoor Den Haag van den N.V.D., wist hij in het geheel ongeveer 4170 in handen te krijgen. De officier van justitie eischte twee jaar en zes maanden tegen hem. Een bewoner van de Sloterkade te Am sterdam had in zijn woning een geheime distilleerderij ingericht. Terwijl hij afwezig was, ontplofte de distilleerketel, waardoor de muren van de kamer werden ontzet. De politie kwam er aan te pas en ontdekte spoe dig de oorzaak. De bewoner heeft het raad zaam geacht, tot nu toe nog niet terug te keeren. Uit het Noordhollandsch Kanaal bij Am sterdam is het lijk opgehaald van een onbe kende vrouw, dat met steenen was verzwaard, terwijl de voeten met ijzerdraad aan elkaar waren vastgebonden. In den ouderdom van 77 jaar is fe Delft overleden Guijeppeina Capocci, weduwe van Antonio Benedetto Fuseo. Zij genoot in Delft en vooral in studentenkringen, bekendheid als het kleurigste en zwierigst gekleede Ita- liaansche orgelvrouwtje. Bij Amersfoort stonden twee 15-jarige meisjes E. en S. voor een onbewaakten over weg te wachten om een trein, komende uit de richting Amersfoort, te laten passeeren. Toen deze voorbij was, staken zij met haar fietsen den overweg over en werden gegre pen door een trein, die van de tegenover gestelde richting kwam. Het meisje E. was op slag dood. Het meisje S. overleed kort na aankomst in het ziekenhuis. De officier van justitie bij de rechtbank te Zutfen, heeft een gevangenisstraf van 15 jaar geëischt tegen den 28-jarigen J. van D. uit Apeldoorn, die riet vorig jaar in een bosch te Apeldoorn een meisje, H. S„ van het leven beroofde. In het circus Mikkenie Strassburger, waar tijdens het verblijf, te Hilversum twee tijgertjes het levenslicht aanschouwden, is enkele dagen geleden te Utrecht opnieuw een tijgerwelp geboren. Een probleem vormt de voeding, want de tijgerbabies moeten volle melk, eieren en suiker hebben. Over wogen wordt een hond als voedster aan te schaffen. Te Amersfoort is eén elfjarig meisje uit Rotterdam aangehouden, dat in het bezit was van een hoeveelheid paling, welke zij op clandestiene wijze naar Rotterdam wilde vervoeren. Het meisje vertélde eiken dag door haar moeder er op uit te worden ge stuurd van Rotterdam naar Spakenburg om visch machtig worden. Het kind moest de visch in obscure kroegjes in Rotterdam tegen hooge prijzen van de hand doen. Voor den kantonrechter te Amsterdam hebben ongeveer 20 mannen terecht gestaan, die in de omgeving van het Stadion plaats- kaarten voor den onlangs gespeelden wed strijd De VolewijckersV. U. C. hadden ver kocht voor prijzen welke varieerden van 10 tot 40. De meesten kregen geldboeten van 100 Jot 200. Enkelen, die de normale prijzen hadden berekend kwamen er met ge ringere boeten af, wegens overtreding van de politieverordening. In Het Rijksmuseum te Amsterdam is een tentoonstelling geopend van smeed- en gietijzer voornamelijk sloten en 'Sleutels uit vorige eeuwen. Het O.M. bij de rechtbank te Assen heeft twee jaar gevangenisstraf geëischt tegen den 29-jarigen assuradeur H. M. te Coevorden, die ten nadeele* van een firma in Roosendaal 3300 had verduisterd, Hy had het geld in café's te Amsterdam grootendeels opgemaakt en ook honderden guldens per maand aan clandestiene rookartikelen uit gegeven. Doordat de gaskraan niet goed gesloten was, is de heer T. te De Steeg om het leven gekomen. Bij zijn echtgenoote konden de levensgeesten weer opgewekt worden. Een ex-veldwachter uit Hierlo, die geen politiébevoegdheid meer bezat, had twee onvoldoend gekleede zonnebaders met een bekeuring gedreigd, doch na een doosje siga retten en 50 ontvangen te hebben, daarvan afgezien. De man is in hooger beroep tot 2f/2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Een 36-jarige ambtenaar van den ge meentelijken dienst van Sociale Zaken te Amsterdam had met medewerking van twee werkloozen en (net behulp van vervalschte kwitanties 3000 verduisterd. Er is tegen hem 2 jaar en tegen de beide werkloozen ieder 1 jaar gevangenisstraf geëischt. Aef*eeW*- Ae obo"

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2