Haarlemsche Courant Geen strijd om Rome. Duitsche terreinwinst ten N.W. van Jassy. Nieuwsblad voor Noord-Holland Alexander roept burgers op tot gewapenden tegenstand. Toch gevechten in Rome, Het voorspel in de Adriatische Zee 4 schepen vernietigd. Jaargang No. 129 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advert. 10724, Redactie 1060» Postgiro 134958 Haarlemsche ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. TeL 1»30 Hoofdredacteur: F. C. Berks Maandag 5 Juni 1944 N Verschijnt dagelijks, 5 behalve op Zon- en Feestdagen nrukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. iïTÖ Kantoor IJmuiden: Rembrandtlaan SS, Umuiden-Oost VHg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem K UB Beve! van den Führer. Voorstellen van maarschalk Kesselring aan het Anglo-Amerikaansche opperbevel: o.m. geen vernielingsmaatregelen in de stad uit te voeren. Vaticaan uitgenoodigd toezicht uit te oefenen. Hei opperbevel van de Duitsche weermacht deelde Zondagavond mede: „Daar het front in den loop der gevechtshan delingen steeds meer de stad Rome naderde, bestond het gevaar, dat dit oudste cultuur centrum der wereld in de rechtstreeksche ge vechtshandelingen roti worden betrokken. Ten einde dit te vermijden, heeft de Führer bevo len de Duitsche troepen Noordwestelijk van Rome terug te trekken. De strijd in Italië wordt voortgezet met den onwankelbaren wil en met het doel denr vijandelijken aanval uit eindelijk te breken en gemeenschappelijk met de bondgenooten de overwinning te bevechten. In zeer nauwe samenwerking met het fascis tische Italië en de andere bondgenooten van het Duitsche Rijk worden de daartoe noodige voorwaarden geschapen. Het jaar der invasie zal den vijanden op de beslissendste plaats een vernietigende needrlaag brengen." Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt voorts mede: De opperbevelhebber der Duitsche troepen in Italië, generaal-veldmaarschalk Kesselring, heeft den 3en Juni om 23 uur, door den Duit sehen ambassadeur bij ihet Vaticaan aan het Vaticaan, ter doorgeving aan het opperbevel der Anglo-Amerikaansche strijdkrachten, de volgende voorstellen overhandigd inzake de erkenning van de stad Rome als open stad door de oorlogvoerende mogendheden: 1. De stad Rome wordt door de oorlogvoe rende mogendheden als open stad erkend. 2. Als grenzen der open stad gelden S. Pao lo, met uitsluiting van de spoorlijn ten Noor den van S. Paolo töt aan Piazza Maggiore de lijn van Piazza Maggiore (spoorlijn en sta tion Tiburtina niet inbegrepen) tot ten Oosten van Villa Chigi. Van Villa Chigi tot aan de Tiberbocht, 1.5 K.M. Zuidzuidwestelijlc van de renbaan Torre de Quinto ten Zuiden van de Tiber tot Ponte Milfio (wel inbegrepen) de Westpunt van Vaticaanstad Porta S. Pan- cration en statiin Trastevere (niet inbegrepen) Porte Suplicio (wel inbegrepen) ten Oos ten van den Tiberoever Porte S. Paolo (niet inbegrepen). 3. Speciale bepalingen: a. het opperbevel van de weermacht ver plicht zich, evenals tot dusver binnen een open stad geen militaire installaties en troepen te hebben, alsmede geen troepenbewegingen uit te voeren. b. Uitgezonderd hiervan zijn de bureaux en politie die tot handhaving van rust en orde als mede voor de ravitailleering der stad nood zakelijk zijn. c. Binnen de open stad worden geen ver- nielingsmaatregelen getroffen. d. Voorraden van levensmiddelen uitslui tend voor de burgerbevolking. e. Ook wanneer de stad door de Duitsche weermacht wordt vrijgegeven, wordt de elec- triciteits- en watervoorziening van de stad uit de huidige bedrijven voortgezet, voorzoover deze zich in het bezit der Duitsche weermacht bevinden. 4. Voorwaarde voor het aanvaarden van deze verplichtingen door de Duitsche weer macht is de onbeperkte verzekering van weder keerigheid. De Duitsche opperbevelhebber heeft boven dien voorgesteld, dat het Vaticaan verzocht zal worden zich met de noodige controle over het nakomen van bovengenoemde verplichtingen te belasten. Op deze voorstellen is tot nu toe nog geen antwoord van het Anglo-Amerikaansche op perbevel ontvangen. In plaats daarvan heeft generaal Alexander in een proclamatie tot de burgers van Rome dezen uitgenoodigd tot gewapenden tegenstand tegen de Duitsche troepen. Proclamatie van Alexander Het hoofdkwartier van generaal Alexander en dat van maarschalk Badoglio hebben de volgende proclamatie tot de bevolking van Rome gericht: „Inwoners van Rome. De Geallieerde legers naderen Rome, steunt de Geallieerden, strijdt tegen onze gemeen schappelijke vijanden, de Duitschers en de fascisten, stelt U op de hoogte van mijnver- sperringen en andere militaire voorzorgsmaat regelen van den vijand, zoodat de Geallieer den zonder verlies van tijd, menschen en ma teriaal door uw stad kunneh trekken." Nader meldt Interinf: In strijd met den wensch van den Duitsehen opperbevelhebber om Rome als open stad te behandelen en haar de verschrikkingen van straatgevechten te besparen, zijn ais gevolg van den aard der Amerikaansche oorlogvoe ring gisteren in de Oostelijke wijken der stad verschillende straatgevechten ontstaan tus- schen Duitsche troepen en Amerikaansche pantserformaties. Bijzonderheden zijn nog niet ontvangen. Hoever het rekening houden van het Duit sche opperbevel met bevolking en cultuur monumenten ging, blijkt o.a. uit het feit, dat 's avonds de bruggen over den Tiber nog niet waren opgebj^aen, een maatregel, die met het oog op het binnendringen van Amerikaansche pantserwagens in de stad volkomen gerecht vaardigd zou zijn geweest. Alle vernielingen komen echter op ondub belzinnige wijze ten laste van de invasietroe pen. Over den algeheelen militairen toestand is bekend geworden, dat de Dutische troepen ten (Westen en ten Oosten van Rome overal naar gunstige stellingen konden worden terugge schoven, zonder dat de Geallieerden in staat zouden zijn geweest de stelselmatigheid van deze bewegingen te beïnvloeden. Oproep van Mussoiini. De Duce heeft den volgenden oproep uitge vaardigd „Italianen De Anglo-Amerikaansche indringers, voor wie door het verraad van de monarchie op Sicilië en in Salerno de poorten van het vaderland zijn ge opend, zijn Rome binnengerukt. Dit be richt zal u ten- diepste verontrusten, evenzeer als het ieder van ons bedroeft. Wij zijn "iet van plan onze toevlucht te nemen tot gemakkelijke propagandistische middelen om de draagwijdte van deze ge beurtenis te verzwakken en,ook niet om den nadruk te leggen op de vertraging waar mede dit tot stand is gekomen vergeleken met de onbeschaamde voorspellingen in den tijd, die hieraan voorafging. De Duitsche weermacht heeft stap voor stap met een heldenmoed, die in herinnering van de volken onsterfelijk zal blijven, iedere duimbreedte Italiaanschen grond verdedigd. In eerbied voor hetgeen Ro/ne in de geschie denis en in de cultuur der volken beteekent, heeft het Duitsche opperbevel, teneinde de bevolking, die reeds door het beleg uiterst zwaar getroffen is, nog zwaardere offers te besparen, ervam afgezien de stad te verde digen, hetgeen het: had kunnen doen. Wij zeggen tot de Romeinen: Blijft moreel standvastig jegens de indringers, die binnen uw stadsmuren de mannen van de onvoor waardelijke capitulatie en een regeering. terugbrengen, die aobr een agent van Moskou geleid wordt. U, broeders in Zuid-Italië, die reeds verscheidene maanden lijdt onder den wreeden druk en d« smadelijke Anglo-Ameri- Volgens een bericht van Associated Press in Aftonbladet op 3 Juni noemden deskundigen te Rome den Zuidelijk van de stad woedenden strijd, „den geweldigsten slag uit de krijgsge schiedenis". Een dergelijke concentratie van land- en luchtstrijdkrachten was ongekend, vooi'al op een zoo begrensd gebied. De verlie zen der Geallieerden waren enorm, aangezien dezen gedwongen waren, zich aan grootere ge varen bloot te stellen dan de verdedigers. Ruim 1000 pantserwagens werden vernield, waarvan alleen bij Campoleone 400; hier wa ren de Geallieerden gedwongen, een geheele pantserdivisie, gesteund door drie infanterie divisies en andere speciale formaties in den strijd te werpen. Italiaansche sociale republiek roepen wij als hoogSte vermaning toe: de val van Rome ver zwakt onze afweerkracht niet en nog veel minder onzen wil, die er op gericht is de voor waarde voor de bevrijding te scheppen. Om dit doel te bereiken, dat gebiedend het gewe ten van allen in de vervulling van hun plich ten, zij het in den strijd, zij het bij den arbeid beheerscht, zullen maatregelen genomen wor den. Den bondgenooten, aangesloten bij het Pact van Drie en in het bijzonder defl Duitsehen kameraden geven wij in dit uur opnieuw de verzekering van onzen onwrikbaren wil om met hen den strijd tot de overwinning voort te' zetten. Het woord der republeik verschilt zeer veel van dat der koningen, die bezorgd zijn voor het lot der kroon en niet voor het vaderland. Soldaten, te wapen! Arbeiders en boeren aan het werk. De' repu bliek wordt door de plutocratie en haar huur lingen van alle rassen bedreigd. Verdedigt haar Leve Italië. Leve de Italiaansche socialis tische republiek." Critiek van Moskou op Tsjoenking. Het Sovjet-Russische tijdschrift „Oorlog en Arbeidersklasse" beschuldigt Tsjoenking er van slechts halve maatregelen te treffen. Het blad verklaart, dat de beste afdeelingen van het Tsjoenkineesche leger in de provincie Ho- nan voor betrekkelijk geringe Japansche strijd krachten weken en aldus hun grootste neder laag der laatste zes jaren leden. Wanneer Tsjoenking gebruik zou maken van de hulp van zijn bondgenooten en zijn binnen- landsche reserves zou mobiliseeren, zou het op eigen beenen kunnen staan. Onder de offi- kaansche onderdrukking, zeggen wij: draagt,.eieren van Tsjoenking zijn er velen, die defai- er met alle middelen toe bij om het leven van tistische neigingen toonen. In de laatste fwee de indringers steeds moeilijker en onveiliger jaren zijn 20 generaals der Kwomintang met té maken. Den Italianen in de provincies der hun troepen naar de Japanners overgeloopen. Vrije Vaart voor Europa. Mijnenvegers in het Kanaal. Een zeer belangrijk maar ook gevaarlijk werk is zeker het opruimen van door den vijand gelegde mijnen en mijnenvelden. Speciaal hier voor geschoolde bemanning, koelbloedige vakbekwame zeelui, vervullen deze moeilijke opdrachten. Koelbloedige, vakbekwame zeelui, daar zijn natuurlijk óók Nederlanders bij. Ja zeker! Zij doen hun plicht; blijft gij dan niet achter, maar meldt U nog heden voor de Kriegsmarine. Aanmelding bij de Kriegsmarlne: Marineannahmestelle-VVest, Plompetorengracht 24, "'Utrecht. Alle Mafen- en Ortskommandanturen en de verschillende SS- Meldcstellen in Nederland. (Foto Atl-H P. c) Na het beschieten van een Nederlandschen trein door Anglo- Amerikaansche vliegers. (C.N.F.-Pax c) KORT NIEUWS. Door de omschakeling van den kleinhandel te Tokio werden 2500 personen ge troffen. Door dezen maatregel werden in totaal dus 2500 arbeiders y rij gemaakt voor werkzaamheden, welke voor de oorlogvoering van belang zijn. De Duitsche techniek is er thans in geslaagd, van stroo, briket ten samen te stel den, zonder dat 'een bindmiddel wordt toegevoegd. Hierdoor is het mogelijk geworden stroo als stookma- teriaal voor gene rators te gebrui ken. Het aantal in Zweden geïnter neerde Ameri kaansche vliegers bedraagt thans 502. Ten aanzien van de Britsche vliegers willen de Zweedsche autori teiten geen nadere mededeelingen doen. Ramon Grau San Martin is ge kozen «.tot presi dent van Cuba. San Martin is door de oppositie tot candidaat ge steld en heeft een onloochenbare meerderheid ver kregen. De leden van de nieuwe Iraak- sche regeering hebben op een na allen deel uitge maakt van vroe gere kabinetten. De minister van buitenlandsche za ken was tot dus ver burgemeester van Bagdad. Zware tankverliezen der Geallieerden in Italië. Het Duitsche weermachtbericht van Zondag luidt als volgt: De vijand heeft Zaterdag zijn heftige, door sterke pantser- en slagvliegerforma- ties ondersteunde doorbraakpogingen ten Noorden van de Albaner bergen aan weers kanten van de Via Casilina voortgezet. In uiterst zware gevechten, die rijk aan ver liezen waren, gelukte het hem, ons afgren delingsfront tot aan het gebied tien K.M. ten Oosten van Rome terug te dringen. In een heldhaftigen strijd hebben de ver dedigers van den Monte Cavo bij Rocca di Papa onder bevel van den eersten luitenant Schöngreen alle den gelreelen dag op deze sleutelpositie ondernomen aanvallen van den sterk overmachtigen vijand afgeslagen. Pas toen de laatste munitie verschoten was, trok de bezetting zich volgens bevel al strijdende op de eigen linies terug. In gevechten op kor ten afstand heeft zich de luitenant Brose van een regiment luchtdoelgeschut bijzonder on derscheiden. De vlaschermpantserdivisie „Her mann Goring" heeft zich bij de zware gevech ten in het gebied ten Noordwesten van Val- montone heldhaftig geweerd. Ten Westen van de Albaner bergen hebben onze troepen zich naar den Tiber gedistan- cieerd. De uitbreiding van de vijandelijke pe netratie naar het Noordoosten werd door de bezettingen van onze steunpunten bij Zagarolo en Palestrina in een taaien strijd verhinderd*. Ook aan weerskanten van Cave en in den frontsector ten Zuiden van Paliano zijn alle vijandelijke aanvallen in zware afweergevech- ten mislukt. Gevechtsvliegtuigen en des nachts operee- rende slagvliegtuigen vielen Zaterdagnacht vijandelijke colonnes en concentraties in het gebied van Valmontone doeltreffend aan. In den sector ten Noorden van Frosinone kon de vijand onze afzetbewegingen als gevolg van de grondige vernieling der wegen slechts lang zaam volgen. Op den Oostelijken oever van de Liri ten Noorden van Sora werden verschei dene sterke vijandelijke aanvallen afgeslagen, een penetratie werd afgegrendeld'. Sinds den 12en Mei werden binnen het bereik van het hier opgestelde corps 400 vijandelijke' pantser wagens vernietigd. Escorteerende strijdkrachten van de Duit sche marine hebben voor de Westkust van Italië aanvallen van vijandelijke torpedomotor booten afgeslagen en daarbij verscheidene boo ten beschadigd. Duitsche torpedomotorboo'ten hebben in de Adriatische Jee in de wateren voor Split vier vijandelijke ravitaüleerings- vaartuigen in den grond geboord en talrijke gevangenen gemaakt. In een hierop aanslui tend gevecht met vijandelijke artilleriedragers beschadigden zij verscheidene van deze zwaar bewapende en gepantserde vaartuigen. In het Oosten hebben Duitsch-Roemeen- sche troepen in het strijdgebied ten Noord westen van Jassy, door róllende aanval len van sterke Duitsch-Roemeensche for maties gevechts- en slagvliegtuigen onder steund, de bolsjewieken verder teruggedre ven en verscheidene heuvelstellingen in genomen. Sterke tegenaanvallen van den vijand, die door slagvliegers en pantser wagens werden ondersteund, misldkten. Er werden 25 vijandelijke pantserwagens stukgeschoten en 33 Sovjet-Russische vlieg tuigen in luchtgevechten vernietigd. Enkele Britsche vliegtuigen wierpen Zater dagnacht bommen op de steden Mannheim en Ludwigshafen. Neutrale schepen door de Geallieerden aangevallen. Op 23 Mei j.l. heeft het opperbevel van da Duitsche weermacht een lijst gepubliceerd van ondubbelzinnig bewezen schendingen van het volkenrecht, waaraan zich de Britten en Amerikanen, hoofdzakelijk hun luchtmacht, in nauwelijks drie maanden tijds in Italië hebben schuldig gemaald. Noch van Britsche,, noch van Amerikaansche zijde is tot dusver een standpunt tegenover deze aanklacht versche nen. Thans publiceert het Duitsche opperbevel een lijst van neutrale schepen, die sinds 1 Jan. 1943 tot begin Mei 1944 door Engelsch-Ameri- kaansche zee- en luchtstrijdkrachten tot zin ken gebracht of zwaar beschadigd werden. Het betreft in totaal 35 schepen van Zweed sche, Turksche, Spaansche, Zwitsersche en Portugeesche nationaliteit. De zich daaronder bevindende Zwitsersche Roode Kruisschepen droegen tot op grooten afstand zichtbaar het teeken van de Geneefsche conventie. Aanval van Anglo-Amerikaansche vliegers op een jodenkamp. Hoe stelselloos de Anglo-Amerikaansche vliegers hun doelen uitzoeken, blijkt uit het feit, dat bij de aanvallen met boordwapenen der laatste dagen ook een jodenkamp, waarin zich nog gedoopte joden bevinden, met machi negeweren en boordkanonnen werd beschoten. Daarbij werden eenige joden gedood en een aantal zwaar gewond,

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1