Haarlemsche Courant INVASIE IN N. FRANKRIJK BEGONNEN. Het zwaartepunt ligt bij Caen. Nieuwsblad voor Noord-Holland Anglo-Amèrikaansche luchtlandingstroepen afgeworpen aan de monding van de Seine Hevige bombardementen van Duinkerken en Calais. Ook amphibie-operaties, vnl. tusschen Le Havre en Cherbourg Groote verliezen onder de valschermjagers. 289e Jaargang No. 18® Bureaux: Groote Houtstraat M. T«l, Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134938 Haarlemsclie ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplelti 31. 'rei. ïggM Hoofdredacteur! P. C. Derks Dinsdag S Juni 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen nrukkery: z. B. Spaarne 12. Tel. J2713 Kantoor Mmuiden: Rembrandtlaan 53, IJmulden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Bamiate, Haarlem K 1297, Hedenmorgen om 8.36 uur maakte het D.N.B. het volgende bekend: De sedert lang verwachte invasie der.Britten en Amerikanen is in de eerste morgenuren van den zesden Juni door het neerlaten van luchtlandingstroepen in het gebied van de uitmonding der Seine begonnen. De havën van Le Havre wordt op het oogenblik hevig gebom bardeerd. Vlootstrijdkrachten der Duitsche marine leveren voor de kust strijd mét vijandelijke landingsschepen. Tegelijk met de in het gebied van de uitmonding der Seine in de eerste morgenuren van den zesden Juni door het neerlaten van lucht landingstroepen begonnen invasje der Anglo-Amerikanen vielen' sterke formaties bommenwerpers 'de gebieden van Calais en Duin kerken aan. De Duitsche luchtverdediging ging onmiddellijk tot de afweer over. De vijand heeft op deze plaatsen tot dusver nog geen landingen verricht. Interinf meldt: v Naar wy zoo juist vernemen, werden in het gebied tusschen de uitmonding van de Seine en de bostkust van Normandië talrijke lan dingsbooten en andere lichte oorlogsvaartuigen der Geallieerden waargenomen. Tevens wordt gemeld, dat op de Noordelijke punt van het Normandische schiereiland uit talryke vliegtuigen valschermtroepen der Anglo-Amerikanen zijn neergelaten, wier taak het vermoedelijk is enkele vliegvelden in bezit te nemen voor het landen van luchtlandings troepen. Amphibie-operaties De gecombineerde landingsoperaties omvat ten, naar men thans kan overzien, den gehee- len kustsector tusschen Le Havre en Cherbourg Terwyl de zwaartepunten van de luchtlandings aanvallen in het geheele gebied van Norman dië alsmede bij de belangrijkste rivieruitmon dingen in de baai van de Seine liggen, begon tusschen de uitmonding van de Seine en de uitmonding van de rivier de Vire in den At- lantisclien Oceaan over een breed front een amphibie-operatie van grooten omvang, waar aan behalve talryke landingsvaartuigen van verschillend type ook lichte vlootstrijdkrach ten der Geallieerden in aanzienleken omvang deelnemen. Voor de uitmonding van de Seine werden 6 zware oorlogsschepen en 20 torpedojagers waargenomen, waarmede de Duitsche kust-- batterijen den strijd opnamen. Aanzienlijke deelen van de formaties valschermjagers, die den eersten aanval op West-Europa door een massaal neersprin gen aan de riviermondingen en in de buurt van de belangrijkste vliegvelden op het Normandische schiereiland moesten onder nemen, zijn intusschen reeds in de pan gehakt. Volgens de voorloopige berichten lean o.a. de eerste Britsche divisie valschermjagers als zwaar geteisterd beschouwd worden. Gebruik van misleidings poppen en nevel. Inmiddels worden de volgende bijzonder heden gemeld: De kort na middernacht in de eerste mor genuren van 6 Juni in het gebied van de Seine-baai begonnen invasie der Engelschen en Amerikanen omvat de kuststrook tusschen de uitmonding van de Orne en de Vire. On geveer 20,K.M. ten Westen van Le Havre zijn valscherirftraepen neergelaten. Tegelijkertijd gingen vijandelijke formaties aan land. Sedert de morgenuren werpen de Anglo- Amerikanen voor den aanval op de kust strook ongeveer 10 K.M. ten Westen van Le Havre sterke formaties schepen in den strijd, waarvan de beveiligingsstrijdkrach ten ten Westen van Boulogne liggen. Als zwaartepunt teekent zich voorloopig het gebied van Caen af. Duitsche troepen leve ren een feilen strijd met de invasiestrijd krachten. De in het gebied van de Seine-baai uit de lucht en uit zee aan land gegane Britsch- Amerikaansche invasietroepen werden in de ochtendschemering van den zesden Juni nog versterkt. De tusschen de monding van de Orne en Vire liggende landingsbooten legden een nevelgordijn om zich te ontrekken aan de onmiddellijk in actie komende Duitsche afweer. Sterke formaties vijandelijke vliegtui gen bombardeeren voortdurend het gebied van de Vire-monding. Verscheidene zware slagschepen beschieten eyeneens de kust, om groepen van elk dertig tot veertig booten het landen mogelijk te maken. Duitsche verdedi gingsstrijdkrachten, die door het neerwerpen van poppen in het gebied ten Oosten van de Orne misleid moesten worden, leveren strijd met vijandelijke luchtlandingstroepen en na men reeds talrijke Britten en Amerikanen ge vangen. Vermoedens. Zoowel naar de oppervlakte waarop ge streden wordt als naar het aantal der in den strijd geworpen troepen is de aanval der Anglo-Amerikanen op de baai van de Seine en Normandië een operatie van groo ten omvang. De omvang gaat dien van een commando-operatie verre te boven en is ongetwijfeld als de eerkte phase van de in vasie te beschouwen. De actie streeft blijk baar naar een tweeledig doel: in de eerste plaats wil het Geallieerde opperbevel de uitmondingen der riyieren tusschen Le Havre en Cherbourg gebruiken om hier, beschermd door vaste bruggehoofden nieuwe aanvals- formaties met zware wapens aan land te kunnen zetten. Hiertoe worden de Amerikaan- sche en Britsche formaties valschermtroepen in dit gebied, vooral aan weerszijden van de uitmonding van de Seine, op de plaats waar de Orne uitmondt en aan den benedenloop van de Vire in den strijd geworpen, terwij! tevens talrijke landingsvaartuigen in samen werking met- lichte vlootstrijdkrachten van zee uit dezelfde gebieden forceeren om in den Atlantischen wal daar ter plaatse in samenwerking met valschermtroepen een bres te slaan Bovendien hebben de lucht- landirvgsaanvaïlen op Normandië, die volgens de tot dusver ontvangen rapporten, over een groote uitgestrektheid"* worden ondernomen, schijnbaar ten doel hier een aantal geschikte vliegvelden in handen der Geallieerden te brengen om vervolgens met vraehtzweef- vliegtuigen en andere groote transportvlieg tuigen nieuwe troepen met zwaf-e wapens door de lucht te kunnen aanvoeren. Deze formaties zouden dan tot taak hebben het Normandische schiereiland naar het Zuiden af te grendelen en bovendien zoo snel moge lijk de haven Cherbourg te bezetten. Voor- het geval, dat de stormloop op de vesting Cher bourg zou gelukken, zou het Geallieerde opperbevel dan nieuwe aanvalsdivisies met trocpontransportschepen en groote vracht schepen aan land kunnen zetten, <De situatie in Engeland. S. P. T. meldt: Communiqué nó. 1 van de expeditie strijdkrachten uit het Geallieerde hoofd kwartier: Onder bevel van generaal Eisenhower zijn hedenmorgen de Geallieer de marinestrijdkrachten, ondersteund door krachtige luchtstrijdkrachten, begonnen met het aan land zetten van legers aan de Noord-Fransche kust". In den prillen ochtend, maar merkwaardiger wijze drie uur later dan het eerste bericht van Duitsche zijde, bevestigde het Geallieerde hoofdkwartier officieel het begin van de in vasie. De bevolking had den aanvang van groote operaties echter toen réeds kunnen vaststellen. Voortdurend ronkten boven Lon den en Z.O. Engeland de vliegtuigmotoren. De Londenaren hadden een bizonder korte nachtrust gehad. Honderduizenden krioelden over de straten, zaten op de daken of hadden elders een plekje gekozen, vanwaar zij iets meer meenden te kunnen zien. Zij zagen hoe de lucht grijs en zwart was. van vliegtuigen die in formatie als vogels op trék in Zuid-Oostelijke richting vlogen. Het uitblijven van het gebruikelijke weer bericht yan Dover had onmiddellijk belang stelling getrokken. Er werd slechts een her haling gegeven van 't weerbericht van gister avond. In breede kringen was dit een duidelijk tee- ken; men was reeds lang de meening toege daan dat het uitblijven van het weerbericht de aankondiging voor bizondere operaties zou blijken te zijn. Na groote vertraging kwam het. Het luidde: „De Zuidwestenwind, die gis teren vrij sterk was, is gaan liggen, de zee is kalmer." Invasiegroepen onder bevel van Montgomery. Uit het hoofdkwartier der, Geallieerde expe- difciestrijdkrachten wordt gemeld, -dat de. leger groep, die aan de invasie* deelneemt, onder bevel staat van generaal Montgomery. Deze legergroep omvat Britsche, Canadeesche en Amerikaansche strijdkrachten. Eerste resultaten van de Duitsche afweer. De bliksemsnel optredende afweer van Duit sche beveiligingsformaties tegen de Britsche en Amerikaansche valschermtroepen, die in de vroege ochtenduren van den 6en Juni on der de bescherming van kunstimatigen nevel en sterk artillerievuur in de baai van de Seine uit de vliegtuigen waren gesprongen, heeft de eerste resultaten opgeleverd. Talrijke lucht landingseenheden zijn reeds vernietigd. Een groot oorlogsschip geraakte na artillerietcef- fers in de baai van de Seine in brand. De stemming te Parijs en Srussel. De stemming van de bevolking in Brussel kon hedenmorgen vroeg het beste worden weergegeven met de woorden: „Wat zal de volgende fase van den strijd zijn?". In Bcussel- sche kringen heeft men aandacht geschonken aan het feit, dat de Geallieerde invasiepropa- ganda in de jongste maanden zich niet heeft beperkt tot Frankrijk. Met schrik en in ang stige spanning slaat de bevolking de gebeur tenissen gade. De Parijsche bevolking, die door den omroep in de ochtenduren van den 6en Juni de eerste bijzonderheden van de landingen der Anglo- Amerikanen vernam, heeft deze berichten zeer kalm opgenomen. ISPsisd sBïpsl- VRIJE VAART DOOR EUROPA. - Voorpostenbooten op pa trouillevaart. Dag cn nacht paraat onder de moeilijkste omstandigheden, bij stormweer en zwaren zeegang Ook daar staan Nederlandsche Vrijwilligers! "Volgt hun voorbeeld, zorgt voor aflossing van de wadht, meldt U bij de Kriegsmarine. Aan melding bij de Kriegsmarine: Marineannahmestelle-West, Plompetorengracht 24, Utrecht. Alle Hafen- en Ortskomman- danturen en de.verschillende SS-Meldestellen in Nederland. (Fofco-Atlantic-H. P. c) KORT NIEUWS. Volgens me- .iedeelingen van vluchtelingen leerscht er op het xjgenblik op Sar dinië zware hon gersnood. Tot welk peil le mentaliteit van iet dievengilde is gedaald, blijkt wel uit het feit, dat op een dei- kerkhoven te Utrecht een graf steen is gestolen. De dader, de 26- jarige steenhou wer J. van G„ is inmiddels door de politie gearres teerd. Het bleek, dat de dader de bedoeling had, den steen glad te slijpen en te ver- koopen. Ingevolge een beschikking in de .Staatscourant van 1 Juni 1944 is het verkoopen en af leveren van rub ber conservengias- ringen met lip aan groot- en klein handelaren ver boden. INVASIE. D. In de vroege morgenuren van vandaag 6 Juni hebben aan de Atlantische kust van Frankrijk landingsoperaties van Engelsche en Amerikaansche strijdkrachten plaats ge had, die hoogstwaarschijnlijk de thans reeds gedurende twee jaar aangekondigde invasie- inluiden. Om het dadelijk te zeggen: in weerwil van alle voorspellingen die-invasiemogelijkhe- den voorzagen van de Nciordkaap tot de Pyreneeën en van de golf van Lyon tot Griekenland heeft de Anglo-Amerikaansche legerleiding den aanval gericht op een ge bied dat zich nauwelijks tweehonderd kilo meter langs den Atlanlischen Oceaan uit strekt en wel de streek tusschen Cherbourg en Le HSvre, een gebied dat door de Seine- baai -wordt bespoeld. Zonder twijfel biedt dit kustterrein de beste kansen voor den inval. De-rotsenkust van westelijk Normandië immers gaat ten oosten van Cherbourg over in de aan sterke - verzanding lijdende vlakke en havenlooze kust van de Seinebaai. Hier wisselen duin ketens af met lage rotsformaties en begroei de heuvelreeksen, waardoorheen diverse kleine riviertjes zich een weg naar zee zoe ken. Dit landschap zet zich voort tot den breeden Seine-mond die beheerscht wordt door de voornaamste Atlantische havenqyan Frankrijk Le Havre. Daarna verandert net landschap spoedig in de steile r-^-enkust der z.g. falaises. Operaties, waarbij men zich voor de ont scheping van manschappen en ma'eriaal be dienen moet van vaartuigen met geringen diepgang vinden hier dus gunstig landings terrein, terwijl het vlakke achterland oen eventueeie opmarsch begunstigt. Dit gebied dat nie» meer dan honderdvijflig kilometer van Engeland is verwijderd, is dus voor de invasie uitgekozen. Uit dq berichten valt op te maken dat in de vroege morgenuren de landingsvloot voor de Seinebaai verschenen, is met slagschepen en kruisers zoowel als met licht materiaal en landingsboiken. Op de beide vleugels van. den-aanval is de st rijd ingezet en wel met een zwaar bombarde ment uit de' lucht op Le Havre en het aan land zetten van troepen op de noordelijke landingspunt van Normandië, vermoedelijk in de buurt van het plaatsje Barfleur. Het centrum van deh aanval ligt tusschen de riviertjes de Vire en de Orne, op weik ge bied amphibie-operaties plaats hadden, die door lichte vlootstrijdkrachten werden on dersteund. Tegelijkertijd werden hier val schermjagers neergelaten, blijkbaar met het doel zich meester te maken van vliegvelden en wanneer wij lezen dat het centrum van de krijgsverrichtingen in de nabijheid van het plaatsje Caen aan de Orne ligt, d-ui valt hieruit op te maken dat de aanvaller er hedenmorgen in geslaagd was ongeveer vijfentwintig kilometer he: land binnen te dringen. Sedert den morgen hebben sterke vloot- formaties de kust onder vuur genomen, waarbij uit den aard der zaak Le Havre een der voornaamste doelen was, In de Seine- mond zijn dan ook zware oorlogsschepen als slagschepen en zware kruisers gesignaleerd. Ook Calais en Duinkerken zijn van-mor gen gebombardeer::. Waar er hiér geen lan dingspogingen hebben plaats gehad is er aanleiding voor de veronderstelling dat 'hiermede een eventueeie tegenaanval ver ijdeld moet worden. Het is vrijwel overbodig op te merken, dat de invasie de verdedigers van Europa niet onvoorbereid heeft gevonden en wan neer de berichten gewagen van verbeten tegenstand, moge bedacht worden, dat in het terrein -dat thans door de Engelschen en Amerikanen betreden wordt iedere vier kante meter grond in staat van tegenweer is gebracht. Voor het overige valt er op dit oogenblik nog niets over het waarschijnlijk verloop van den strijd te zeggen, evenmin of niet in de naaste toekomst landingspo-, gingen el'ders te wachten zijn. Hoe het zij, waar zulk een poging mocht worden onder nomen zal de Èuropeesche verdediging pa raat worden bevonden ter verdediging' van veiligheid, rust en orde. Dit moge ook hier te lande verstaan worden. In dez.e dagen wachte ieder zich ervoor, gehoor te geven aan alarmberichten die onder deze omstan-, digheden zoo spoedig de ronde doen. Onder erkentelijkheid dat dë beproeving van oorlogshandelingen tot dusver ops land is voorbijgegaan, past ons kalmle, orde eii tucht, waartoe ook de. bezettende overheid ons volk vermaand heeft. Radioredevoeringen aan Geallieerde zijde. Volgens een offieieele bekendmaking uit het hoofdkwartier der Geallieerden namen slag schepen en marinetroepen der Ver. Staten aan de landingsoperaties op de Noord-Fransche kust deel. Verscheidene leidende persoonlijkheden in het Geallieerde kamp spreken heden voor de radio. Tijdens een toespraak welke generaal Eisenhower vanmorgen hield, deelde hij rp^e, dat de gekroonde hoofden en andere leic. e figuren der Geallieerden en met hen ver »n- den regeeringen, o.m. Koning George van En geland, Haakon van Noorwegen en generaal De-Gaulle voor den microfoon zullen'spreken. In dit verband wordt gemeld, dat -generaal u<= Gaulle in Engeland is aangekomen. Victor Enuamtel doet afstand van den troon. De Sovjet-berichtendienst meldt uit Algiers, dat radio-Bari Maandagavond heeft medege deeld, dat Victor Emanuel ten gunste van zijn. zoon, den prins van Piemont, afstand heeft gedaan van den troon.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1