Verbitterde aanvallen bij Tivoli afgeslagen. Het Duitsche volk kalm. NA DEN EERSTEN DAG. D. Het woord is aan den soldaat. Nu het o,ogenblik van het groote treffen wellicht aanstaande is heeft het weinig zin, zich te verdiepen in het politieke kansspel en de gevolgen, die het al of niel slagen der inva siepogingen zal hebben. Niettemin hebben tal van politieke figuren zich geroepen ge voeld. redevoeringen af te steken het doet ons Nederlandsche hart goes, dat de heer Gerbrandy er ook bij was en zoo was het o.m. Churchill, die in het Lager huis heeft medegedeeld, dat vierduizend oorlogsschepen en elfduizend vliegtuigen voor het welslagen der landing zijn ingezet. Denk het U in.' Van zulk een omvang kan flen zich bezwaarlijk een voorstelling ma ken noch van de aanvalskracht, die zulk een inzet moet kunnen ontwikkelen. Intusschen geven de berichten, waarover wij momenteel beschikken, allerminst den indruk van een débacle. Vrijwel overal heb ben landingen plaats gehad, veelal amphi- bie-landingen, hetgeen, naar men weet be- teekent, dat er materiaal ontscheept is, dat zoowel te water als te land gebezigd kan worden. Op talrijke plaatsen zijn val scherm iroepen neergelaten en ook op de Kanaaleilanden hebben ontschepingen plaats gehad. Zoo konden ie berichten van giste ren het vermoeden wekken, dat de landing vrijwel overal tusschen Cherbourg en Le Havre een feit was en dat de landingstroe pen binnen niet te langen tijd contact zou den kunnen zoeken met de valschermjagers in het binnenland. De berichten, vanmorgen ontvangen, wij zen evenwel op een verbeten tegenstand, die er in gesiaagd is, de kust vrijwel overal te zuiveren van de gelande troepen, zoodat de Geallieerden slechts op twee of drie plaatsen vasten voet hebben behouden en wel bij Trouville, ten N. v-an Caen en ten N. van Bayeux. Bovendien zijn de Kanaal eilanden Jersey en Guernesey van landings troepen gezuiverd. Wat. de valschermtroe pen betreft reeds gisteren kon uit de be richten worden afgeleid, dat deze nergens op beslissende wijze konden ingrijpen en een bericht van hedenmorgen meldt, dat ten Z.O. van Cherbourg tusschen Carentan en Valognes een afdeeling valscherm- en luchtlandingstroepen op een zeer klein ge bied opeengedrongen zijn. In de Seinebaai zijn de Duitschers even zeer meester van het terrein gebleven en brachten er enkele kleinere vijandelijke eenheden tot zinken. Over het algemeen aldus concludeert het Berlijnsche Interna tionale Informationsbüro kan men dan ook zeggen, dat de pogingen, om zich van Normandië meester te maken, op bloedige wijze verijdeld zijn. Natuurlijk wil dit ten aanzien van de naaste toekomst nog niets zeggen. Uit den aard der zaak zullen de geallieerden trach. ten, de enkele steunpunten, waarover zij thans beschikken en die men zich moet voorsieilen als gebieden van ten hoogste 20 K.M. breed en enkele K.M. diep, te con- soliaeeren, te versterken en uit te breiden, maar ook op andere plaatsen zijn verras singen nog allerminst uitgesloten. Verder is het van het grootste belang, wat het lot der havens Le Havre en Cherbourg zal zijn. Immers voor ontschepingen in grooten stijl hebben de geallieerden nu eenmaal havens noodig. Daar staat tegenover, dat de indruk gewekt wordt, dat de Duitschers de volle kracht an hun defensief nog niet in den strijd hebben geworpen. Voor de oorlogs voering der geallieerden is het bericht ken merkend, dat rood en zwart beschilderde Indianen „speciaal voor vernietigingswerk zaamheden" op Europa zijn losgelaten. Naar het schijnt bewaart de Fransche bevolking haar kalimte. Incidenten zijn nergens voorgekomen en van de verbroe dering met de Engelsohe troepen, waartoe generaal Eisenhower de Franschen heeft opgeroepen komt weinig terecht, gelijk trouwens na de jongste veertien dagen te verwachten was. Verklaring van Roosevelt, President Roosevelt heeft op de persconfe rentie medegedeeld, dat de invasiedatum bij benadering op de conferentie te Teheran was vastgesteld. De nauwkeurige datum is echter eerst gedurende de laatste dagen bepaald. Uitslag volksstemming op IJsland. De IJslandsche regeering heeft de Deensche regeering het resultaat medegedeeld van de volksstemming op IJsland. Aan de volksstem ming hebben 97.86 procent van alle stemge rechtigden deelgenomen. Van de stemmen wa ren 97.36 procent voor het opheffen van de personeele unie met Denemarken; 95.06 pro- lent voor een republiek. Poolsche staatsman overleden. Kolonel Beek, de vroegere Poolsche minister van Buitenlandscbe zaken, is op 5 Juni in de gemeente Stanesti in de nabijheid van Boeka rest overleden. Beek heeft twee jaar, naar een officieel bericht van de Roemeensche regee ring mededeelt, aan zware tuberculose ge leden. til r ft goochelen «on. genoot no boaW» i Dl Huft QiC&UuU- Bu .uit/abrukti» Plaatselijke actie bij Witebsk. Tito's centrum vernietigd. Het Duitsche weermacht-bericht luidt als volgt: In den nacht van Maandag op Dinsdag is de vijand met zijn sinds lang voorbereiden en door ons verwachten aanval op West-Europa begonnen. Ingeleid door zware luchtaanvallen op onze kustversterkingen liet hij op verschei dene plaatsen van de Noord-Fransche kust tus schen Le Havre en Cherbourg luchtlandings troepen neer en landde hij tevens, ondersteund door sterke zee-strijdkrachten, ook van zee uit. In de aangevallen kuststrooken zijn ver bitterde gevechten aan den gang. In Italië ondernam de vijand van Rome uit verscheidene vergeefsche aanvallen op onze verdedigingswerken ten Westen en ten Noorden van de stad. Ten Oosten van de stad zijn de met geconcentreerde strijd krachten tijdens den geheelen dag onder nomen vijandelijke aanvallen bij en ten Westen van Tivoli na een verbitterden strijd ineengestort.. Jagers en luchtdoel geschut van de luchtmacht schoten boven het gebied van Noord-Italië acht vijande lijke vliegtuigen neer. In het Oosten zijn de Duitsch-Roemeensche troepen, doeltreffend ondersteund door sterke formaties Duitsch-Roemeensche vliegtuigen, ten Noordwesten van Jassy tegen een taaien vijandelijken tegenstand in harde gevechten verder opgedrongen en hebben herhaalde tegenaanvallen van de bolsjewisten afgeslagen; 39 vijandelijke vliegtuigen werden in luchtge vechten vernietigd. Van de rest van het Oos telijk front wordt slechts melding gemaakt van plaatselijke gevechtsactiviteit in het strijdge bied van Witebsk. In Kroatië hebban troepen van het leger en van de Waffen-SS onder het opperbevel van den Generaloberst Rendulic, onder steund door sterke formaties gevechts- en slagvliegtuigen, het centrum der benden- groepen van Tito overvallen en na dagen lange zware gevechten uiteengeslagen. De vijand verloor volgens voorloópige berich ten 6240 man. Bovendien werden talrijke wapens van aller lei aard en vele inrichtingen voor de ravitail leering buitgemaakt. In deze gevechten hebben zich de 7de SS-bergdivisie „Prinz Eugen" on der bevel van den SS-Oberführer Kumm en het SS-valschermjagersbataljon 500, onder be vel van den SS-Hauptsturmführer Rybka bij zonder onderscheiden. Eenige vijandelijke vliegtuigen hebben Maandagnacht bommen geworpen op Osna- brück. Twee vliegtuigen werden neergeschoten „Vocrloopige regeering der Fransche republiek." Het dissidentencomité te Algiers deelt mede, dat het voortaan den naam „voor- loopige regeering der Fransche republiek" zal voeren. Naar uit Berlijn wordt gemeld, merkt men in de Wilhelmstrasse naar aanleiding hier van op, dat dit besluit van De Gaulle vóór zijn reis naar Londen, waar juist over deze kwestie gesproken zou worden, bewijst, dat De Gaulle weer eens achter den rug van de Ver. Staten en Groot Brittannië om gehan deld heeft, daar beide mogendheden bij monde van Churchill en Huil enkele dagen geleden verklaard hebben niet van plan te zijn het comité van Algiers te erkennen als de „voorloopige regeering van Frankrijk". Het is volgens de meening te Berlijn aan geen twijfel onderhevig, dat de generaal zijn comité dezen naam niet zou hebben kunnen geven zonder door Moskou gedekt te worden, daar De Gaulle reeds maanden geleden door Moskou erkend is als „vertegenwoordiger van de legitieme belangen van de Fransche republiek" en sindsdien in Algiers over den grootsten invloed beschikt. Men acht het te Berlijn echter niet uitgesloten, dat De Gaulle zijn verhooging in rang in heimelijke over eenstemming met Londen heeft afgekondigd. Weizsacker in het Vaticaan. Aftonbladet publiceert berichten uit Ma drid, volgens welke het Vaticaan zijn ver bindingen met de buitenwereld heeft stop gezet en de wachten bij alle ingangen ver sterkt. Op alle kritieke punten der Vaticaan- muren zijn prikkeldraadversperringen aan gebracht. In antwoord op een vraag werd in de Wilhelmstrasse verklaard, dat de Duitsche ambassadeur bij het Vaticaan, Von Weiz sacker, in verband met de gebeurtenissen te Rome, zijn zetel naar Vaticaanstad heeft verplaatst. Het spreekt vanzelf, zoo verklaart men, dat de vertegenwoordiger van het groot-Duitsche Rijk bij het Vaticaan op zijn post blijft. Badoglio zal nieuwe regeering vormen. Prins Umberto heeft de ontslagaanvrage van de regeering-Badoglio aanvaard en Badoglio onmiddellijk daarop met de vorming eener nieuwe regeering belast, waarbij hij de thans in Rome zijnde leiders van de politieke par tijen niet mag passeeren. Men is niet van plan de regeering onmiddellijk naar Rome te ver plaatsen. Wallace spreekt Russisch. De Amerikaansche vice-president Wallace heeft te Irkoetsk een rede gehouden, waarin hij de huidige ontwikkeling in Siberië verge leek met den Amerikaanschen pionierstijd. Het opmerkelijke was, dat Wallace zijn redevoe ring in het Russisch hield. De vriendschap is dus reeds zoo groot geworden, dat de vice-pre sident der Ver. Staten zich tijdens dezen oorlog nog den tijd gunt om Russisch te leeren. Sikkel en Hamer te Rome. Volgens een United-Pressbericht uit Rome overheerschten in de straten dier stad com munistische roode vlaggen met hamer en sik kel. Door de straten trokken jeugdgroepen, die met gebalde vuist groetten. De omvang der Geallieerde strijd krachten. De Britsebe premier, Churchill, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat aan de invasie operaties meer dan 4000 Geallieerde oorlogs schepen en eenige duizenden kleinere schepen deelnemen. De Geallieerde strijdkrachten worden door ongeveer 11000 vliegtuigen in eerste linie ondersteund. Door mededeelingen van Britsche gevange nen wordt bevestigd, hetgeen van Duitsche zijde reeds werd aangenomen, dat vier Britsch-Amerikaansehe divisies valscherm- en luchtlandingstroepen aan de operaties aan de Fransche kust hebben deelgenomen. Op het Normandische schiereiland zijn hoofdzakelijk Amerikaansche valschermtroe pen neergeworpen. De geüniformeerde poppen, die, naar zooals gemeld, tusschen Ivetot en Le Havre werden neergeworpen, bevatten springstofladingen, die bij de minste aanraking explodeerden. De bedoeling van deze poppen was uiteraard de Duitsche verdedigingstroepen in dezen sector om den tuin te leiden, en tegelijkertijd paniek in hun gelederen te zaaien. Naar Exchange Telegraph uit het hoofd kwartier van Eisenhower meldt, kan aan ra dioberichten aan dit hoofdkwartier ontleend worden, dat onder de valschermtroepen aan zienlijke verliezen zijn ontstaan. De verliezen aan vliegtuigen en zweeftoestellen zijn be langrijk. Laatste berichten. Interinf meldt in tegenstelling tot de ge geven berichten over Bayeux: Terwijl over de gevechten aan het brugge- hoofd ten Noorden van Caen en ten Noordoos ten van Bayeux, die tijdens den nacht in toe nemende hevigheid voortduurden, op het oogenblik nog geen nieuwe berichten zijn ont vangen, wordt over de positie van de ten Zuiden van Carentan en Valognes neergela ten Amerikaansche valscherm- en luchtlan- doingseenheden bekend, dat zij in een concen- trischen aanval op een zeer klein gebied op eengedrongen konden worden. Zij leden daar bij zeer zware, bloedige verliezen. Herhaalde pogingen om deze gevechtsgroepen gisteren in den loop van den dag en avond te versterken, werden door het neerschieten van transport vliegtuigen en vraehtzweefvliegtuigen ver ijdeld. Hierbij heeft zich vooral de Duitsche luchtdoelartUlerie onderscheiden, die gisteren avond binnen twee uur alleen al 38 groote vrachtzweefvliegtuigen en 51 transportvliegtui gen neerschoot, die alle met manschappen en oorlogsmateriaal geladen waren. Over het ge heel genomen kan men zeggen, dat de poging der Geallieerden om zich van Normandië meester te maken, op den eersten dag der invasie op bloedige wijze verijdeld is. De aandacht verdient voorts het feit, dat de pogingen van Eisenhower om de Fransche be volking op te roepen tot actieven strijd tegen de Duitsche verdedigers van de Europeesche kusten, mislukt zijn. In het geheele aanvals- gebied zijn nergens incidenten en storingen voorgekomen. De Fransche bevolking stelde daarentegen herhaalde malen de Duitsche bu reaux in kennis van neergekomen Anglo-Ame- rikaansche valschermtroepen waarbij zij open lijk blijk gaf van haar haat tegen de Anglo- Amerikanen als gevolg van het bombardeeren van West-Fransche steden. Indianen in den strijd. Naar Stockholms Tidningen uit Londen meldt, bevondt zich onder de eerste in Normandië neergelaten valschermtroepen een groep Indianen. Deze groep draagt den naam „The dirty Thirteen". Het zijn leden van de bekende Yaqui- en Irokeezenstam- men, die in het leger van den Amerikaan schen generaal Eisenhower speciaal voor vernietigingswerkzaamheden zijn opgeleid. Deze Indianen gaan den strijd in mot rood en zwart beschilderde gezichten en glad ge schoren schedels. Bij hun ondernemingen hebben zij levensmiddelen alsmeed dyna miet bij zich. Hun persoonlijke bepakking weegt slechts 1.5 kilogram minder dan hun eigen gewicht. De b-correspondent van het A. N. P. te Berlijn meldt: In het Duitsche volk is geen spoor van zenuwachtigheid bemerkbaar. Eerder kan men een zekere opluchting con- stateeren, dat de ban nu eindelijk gebroken is en de oorlog thans een zeer belangrijk, zoo niet beslissend stadium tegemoet gaat. Dezelfde kalmte, rust en koelbloedigheid, welke het Duitsche opperbevel in zijn be richtgeving aan den dag legt, bezielen ook het Duitsche volk. Na de maandenlange bommenterreur van den vijand voelt de Duitscher. aan het thuisfront zich één met den soldaat aan het front, die thans voor den tweeden keer in het Westen geroepen wordt om zijn vaderland tegen een indringer te verdedigen. De Berliner Börsenzeitung schrijft: „De spanning der laatste weken en maanden heeft thans plaats gemaakt voor de wetenschap, dat voor ons thans de groote vuurproef is begonnen, van welker resultaat de toekomst van Duitschland afhankelijk is. Wij allen, aan het front en in het vaderland, treden dit tijdsgewricht wei-voorbereid in, met de ernst, die in dit belangrijke uur past, met volkomen besef van het belang van hetgeen er gaa^ gebeuren, maar ook met de zekerheid, dat wij de overwinning ook zullen bevechten. Elke Duitscher weet, welk lot hem te wach ten staat, als de vijand zou overwinnen." Mussolini. De Duce heeft naar aanleiding van de lan ding van Anglo-Amerikaansche troepen, de volgende verklaring verstrekt: De oorlog is nu zijn culmineerende phases .ngetreden. Overbodig te zeggen, dat het hart van het Italiaansche volk de gebeurtenissen volgt in de zekerheid, dat de wijsheid en ener gie der leiding en de reeds legendaire helden moed van den Duitsche soldaat de vijandelijke poging te niet zal doen. IMEDERlANDSCH FABRIKAAT Quisling verklaarde: „Op dit beslissende oogenblik behoort elke Europeaan te besef fen, waarom het gaat. Het bestaan van Europa moet worden verdedigd tegen wereld machten, die buiten Europa ontstaan zijn en het oude werelddeel bedreigen met vernie tiging en eeuwenlange uitbuiting." De Pogiavnik, dr. Ante Pawelitsj, zei De vijandelijke invasie, wordt door het Kroatische volk opgevat, alsof men het van zijn eigen staat berooven en aan andere volken onderdanig zou willen maken. Daar om is het Kroatische volk ber.eid al zijn krachten te wijden aan den gemeenschappe- lijken strijd. De Slowaaksche minister-president heeft zich als volgt uitgelaten: „De invasiepoging vormt het hoogtepunt van de Arfglo-Ameri- kaansche misdaad, Europa, die wieg van de cultuur, aan de horden van het bolsjewisme uit te leveren. Wanneer de wereldgeschiedenis eenigen zin heeft, dan moet de overwinning aan de zijde van Europa en daarmede aan de zijde van Duitschland en zijn bondgenooten zijn." Neditsj, hoofd van de Servische regeering verklaarde: „In ieder geval zal de rekening van Londen fout blijken te zijn, volgens wel ke Servië en de Serven zouden deelnemen aan een met de invasie gepaard gaande op standige beweging op den Balkan." Zweden. De Zweedsche minister van defensie Sköld heeft in een interview verklaard, dat de oor log als gevolg van de invasie dichter bij Zwe den is gekomen en nog dichterbij kan komen. Een verdere paraatheid, misschien zelfs een nog grootere paraatheid dan totdusver. zijn lasten, die Zweden voor onbepaalden tijd op zijn schouders moet nemen. Laval heeft een radio-oproep gericht tot het Fransche volk, waarin hij in verband met den toestand maande tot orde, rust en discipline. Daarbij herinnerde hij met klem aan de ver plichtingen van de Fransche regeering tegen over het Duitsche rijk, zooals die zijn vast gelegd in het wapenstilstandsverdrag van 1940. In zijn oproep heeft hij o.m. medegedeeld, dat aan alle openbare dienstinstanties instruc ties zijn gegeven in overeenstemming met de verplichtingen. Deze instructies liggen binnen het bestek van het volkenrecht en de Haagsche Conventie ten aanzien van het invasieleger. Voorts zeide Laval, dat degenen, die oproe pen tot het neerleggen van het werk of tot opstand, vijanden zijn van Frankrijk. Oproep van maarschalk Pétain. Maarschalk Pétain heeft een oproep van den volgenden inhoud tot het Fransche volk gericht: „De Duitsche en Angelsaksische legers zijn op onzen grond met elkander in contact. Frankrijk wordt dus tot slagveld." Vervolgens richtte het staatshoofd tot alle Fransche diensten, spoorwegemployé's en arbeiders den oproep, op hun post te blijven, om het leven van het volk en hand haven en de taak te vervullen. „Slechts door het bewaren van de streng ste discipline kan Frankrijk gered worden. Gehoorzaamt dus aan de bevelen der regee ring; laat elk zijn plicht vervullen. Het Fransche staatsblad meldt, dat een opperste raad der nationale solidariteit is opgericht, die tot taak heeft alle inrichtin gen van algemeen sociaal belang te contro leeren en te unifieeren. De raad telt onge veer 80 leden. Philippe Henriot, de Fransche staatssecre taris voor informatie en propaganda is te Berlijn aangekomen. Rede van Eisenhower. De opperbevelhebber van het Geallieerde expeditiecorps, Eisenhower^ hield gister morgen een toespraak, waarin hij het begin der operaties ter „bevrijding" van Europa aankondigde. Er zullen zXvare gevechten geleverd moeten worden, zoo besloot Eisen hower zijn rede, en het zal onmogelijk zijn te voorkomen, dat b.v. de Fransche bevol king nieuwe offers brengt voor het slagen eener definitieve bevrijding. Hierop hielden Haakon van Noorwegen, Pierlot en Prof. Gerbrandy toespraken. Ook werden er toespraken in het vooruitzicht gesteld van De Gaulle, den Engelschen ko ning en President Roosevelt. De oorlogscor respondenten gaven uitvoerige schilde ringen van de laatste voorbereidingen. De nervositeit onder de soldaten, zoo verklaar de een Engelsche correspondent, is het beste te overwinnen door de practijk. De troepen bestaan uit Amerikaansche, Canadeesche en Britsche formaties. Verduisteren: van 22.00 tot 5.30 uur Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede. Buiten land: J. C. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Verantwoordelijk voor de advertentie-rubriek: W. van Ommen, H'stede.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2