Verbitterde aanvallen bij Tivoli afgeslagen. Plaatselijke actie bij Witebsk. Tito's centrum vernietigd. Het Duitsche weermaehlbericht luidt als volgt: In den nacht van Maandag op Dinsdag is de vüand met zijn sinds lang voorbereiden en door ons verwachten aanval op West-Europa begonnen. Ingeleid door zware luchtaanvallen op onze kustversterkingen liet lijj op verschei dene plaatsen van de Noord-Fransche kust tus schen Le Havre en Cherbourg luchtlandings troepen neer en landde hij tevens, ondersteund door sterke zee-strijdkrachten, ook van zee uit. In de aangevallen kuststrooken zijn ver bitterde gevechten aan den gang. In Italië ondernam de vijand van Rome uit verscheidene vergeefsche aanvallen op onze verdedigingswerken ten Westen en ten Noorden van de stad. Ten Oosten van de stad zijn de met geconcentreerde strijd krachten tijdens den geheelen dag onder- nomén vijandelijke aanvallen bij en ten Westen van Tivoli na een verbitterden strijd ineengestort. Jagers en luchtdoel geschut van de luchtmacht schoten boven het gebied van Noord-Jtalië acht vijande lijke vliegtuigen neer. In het Oosten zijn de Duitsch-Roemeensche troepen, doeltreffend ondersteund door sterke formaties Duitsch-Roemeensche vliegtuigen, ten Noordwesten van Jassy tegen een taaien vijandelijken tegenstand in harde gevechten verder opgedrongen en hebben herhaalde tegenaanvallen van de bolsjewisten afgeslagen; 39 vijandelijke vliegtuigen werden in luchtge vechten vernietigd. Van de rest van het Oos telijk front wordt slecijis melding gemaakt van plaatselijke gevechtsactiviteit in het strijdge bied van Witebsk. In Kroatië hebben troepen van het leger en van de Waffen-SS onder het opperbevel van den Generaloberst Rendulic, onder steund door sterke formaties gevechts- en slagvliegtuigen, het centrum der benden- groepen van Tito overvallen en na dagen lange zware gevechten uiteengeslagen. De vijand verloor volgens voorloopige berich ten 6240 man. Bcwendien werden talrijke wapens van aller lei aard en vele inrichtingen voor de ravitail leering buitgemaakt. In deze gevechten hebben zich de 7de SS-bergdivisie „Prinz Eugen" on der bevel van den SS-Oberführer Kumm en het SS-valschermjagersbatalj'on 500, onder be vel van den SS-Hauptsturmfiihrer Rybka bij zonder onderscheiden. Eenige vijandelijke vliegtuigen hebben Maandagnacht bommen geworpen op Osna- brück. Twee vliegtuigen werden neergeschoten „Voorloopige regeering der Fransche republiek." Het dissidentencomité te Algiers deelt mede, dat het voortaan den naam „voor loopige regeering der Fransche republiek" zal voeren. Naar uit Berlijn wordt gemeld, merkt men in de Wilhelmstrasse. naar aanleiding hier van op. dat dit besluit van De Gaulle vóór zijn reis naar Londen, waar juist over deze kwestie gesproken zou worden, bewijst, dat De Gaulle weer eens achter den rug van de Ver. Staten en Groot Brittannië om gehan deld heeft, daar beide mogendheden bij monde van Churchill en Huil enkele dagen geleden verklaard hebben niet van plan te zijn het comité van Algiérs te erkennen als dé „voorloopige regeering van Frankrijk". Het is volgens de meening te Berlijn aan- geen twijfel onderhevig, dat de generaal zijn comité dezen naam niet zou hebben kunnen geven zonder dóór Moskou gedekt te worden, daar De Gaulle reeds maanden geleden door Moskou erkena is als „vertegenwoordiger van de legitieme belangen van de Fransche republiek" en sindsdien in Algiers over den grootsten invloed beschikt. Men acht het te Berlijn echter niet uitgesloten, dat De Gaulle zijn verhooging in rang in heimelijke over eenstemming met Londen heeft afgekondigd. Weizsacker in het Vaticaan. Altonbladet publiceert berichten- uit Ma drid, volgens welke het Vaticaan zijn ver bindingen met de buitenwereld heelt stop gezet en de wachten bij alle ingangen ver sterkt. Op alle kritieke punten der Vaticaan- muren zijn prikkeldraadversperringen aan gebracht. In antwoord op een vraag werd in de Wilhelmstrasse verklaard, dat de Duitsche ambassadeur bij het Vaticaan, Von Weiz sacker, in verbancj met de gebeurtenissen te Rome, zijn zetel naar Vaticaanstad heeft verplaatst. Het spreekt vanzelf, zoo 'verklaart men, dat de vertegenwoordiger van het groot-Duitsche Rijk bij het Vaticaan op zijn post blijft. 300 k ^IMHtAKOSCHJ AeSiKAA» In het Sportfondsenbad is een zwemfeest voor de leden van het personeel van Ten Berge's Confectiebedrijven gehouden. Een foto van de dames en heeren. die aan de wedstrijden deelnamen. (Foto Peperkamp) De omvang der Geallieerde strijdkrachten De Britsche premier, Churchill, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat aan de invasie operaties meer dan 4000 Geallieerde oorlogs schepen en eenige duizenden kleinere schepen deelnemen. De Geallieerde strijdkrachten worden door* ongeveer 11000 vliegtuigen in eerste linie ondersteund. Door mededeelingen van Britsche gevange nen wordt bevestigd, hetgeen van Duitsche zijde reeds- werd aangenomen, dat vier Britsch-Amerikaansche divisies valscherm- en luchtlandingstroepen-aan de ^operaties aan de Fransche kust hebben deelgenomen. Op het Normandisch'e schiereiland zijn hoofdzakelijk Afnerikaansche valschermtroe pen' neergeworpen. De geüniformeerde poppen, die, naar zooals gemeld, tusschen Ivetot en Le Havre werden neergeworpen, bevatten springstofladingen, die bij de minste aanraking explodeerden. De bedoeling van deze poppen was uiteraard de Duitsche verdedigingstroepen in dezen sector om den tuin te leiden, en tegelijkertijd paniek in hun gelederen te zaaien. Naar Exchange-Telegraph uit het hoofd kwartier van Eisenhower meldt, kan aan ra dioberichten aan dit hoofdkwartier ontleend worden, dal onder de valschermtroepen aan zienlijke verliezen.zijn ontstaan. De verliezen aan vliegtuigen en zweeftoestellen zijn be langrijk. V Laatste berichten. Ipterinf meldt in tegenstelling tot de ge geven berichten over Bayeux; Terwijl over de gevechten aan het brugge- hoofd ten Noorden van Caen en ten Noordoos ten van Bayeux. die tijdens den nacht in toe nemende hevigheid voortduurden, op het oogenblik nog geen nieuwe berichten zijn ont vangen, wordt over de positie van de ten Zuiden van Carentan' en Valognes neergela ten Amerikaansche valscherm- en luchtlan- doingseenheden bekend, dat zij in een concen- trischen aanval op een zeer klein gebied op eengedrongen konden worden. Zij leden daar bij zeer^ zware, bloedige verliezen. Herhaalde pogingen om deze gevechtsgroepen gisteren in den loop van den dag en avond te versterken, werden door het neerschieten van transport vliegtuigen en vrachtzweefvliegtuigen ver ijdeld. Hierbij heeft zich vooral de Duitsche luchtdoelartilierie onderscheiden, die gisteren avond binnen twee uur alleen al 38 groote vrachtzweefvliegtuigen en 51 transportvliegtui gen neerschoot,, die alle met manschappen en oorlogsmateriaal geladen waren. Over het ge heel genomen kan men zeggen, dat de poging der Geallieerden om zich van Noffnandië meester te maken, op den eersten dag der invasie op bloedige wijze verijdeld is. De aandacht verdient voorts het f.eit, dat de pogingen van Eisenhower om de Fransche be volking op te roepen tot actieven strijd tegen de Duitsche verdedigers van de Europeesche kusten, mislukt zijn. In het geheele aanvais- gebied zijn nergens incidenten'en storingen voorgekomen. De Fransche bevolking stelde daarentegen herhaalde malen de Duitsche. bu reaux in kennis van neergekomen Anglo-Ame- rikaansche vaischermtroepen waarbij zij open lijk blijk gaf van haar haat tegen de Anglo- Amerikanen als gevolg van het bombardeerpn van West-Fransche Meden. Rede van Eisenhower. De opperbevelhebber van het'Geaflieerde expeditiecorps, Eisenhower, hield gister morgen een toespraak, waarin hij het begin der operaties ter „bevrijding" van Europa sarfltondigde. Er zullen zware gevechten geleverd moeten woivien, zoo besloot Eisen hower zijn rede, en het zal ónmogelijk zijn te voorkomen, dat b.v. de Fransche bevol- king nieuwe offers brengt voor het slagen eener definitieve bevrijding. Hierop hielden HaaOfon van Noorwegen, Pierlot en Prof. Gerbrandy toespraken. Ook werden er toespraken in het vooruitzicht gesteld van De Gaulle, den Engelschen ko ning en President "Roosevelt. De oorlogscor respondenten gaven uitvoerige schilde ringen van de laatste voorbereidingen. De nervositeit onder 'ie soldaten, zoo verklaar de egö){£ngelsche correspondent, is hef beste te pi-winnen door de practijk. De troepen beslaan uit Amerikaansche, Canadeesche en Britsche formaties. Wallace spreekt Russisch. De Amerikaansche vice-president Wallace heeft te Irkoetsk een rede gehouden, waarin hij de huidige ontwikkeling in Siberië verge leek met den Amerikaanschen pionierstijd. Het opmerkelijke was, dat Wallace zijn redevoe ring in het Russisch hield. De vriendschap is dus reeds zoo groot geworden, dat de vice-pre sident der Ver. Staten zich tijdens dezen oorlog nog den tijd gunt om Russisch te leeren. Oproep van maarschalk Pétain. Maarschalk Pétain heeft een qproep van den volgenden inhoud tot het Fransche volk gericht: „De Duitsche en Angelsaksische legers zijn op onzen grond met elkander in contact. Frankrijk wordt dus tot slagveld." s Vervolgens richtte het staatshoofd tot alle Fransche diensten, spoorwegemployé's en arbeiders den oproep, op hun post te blijven, om het leven van het volle en hand haven en de taaie te vervullen. „Slechts door liet bewaren van de streng ste discipline kan Frankrijk gered worden. Gehoorzaamt dus aan de bevelen der regee ring; laat elle-zijn plicht vervullen. Het Fransche staatsblad meldt, dat een opperste raad der nationale solidariteit is opgericht, die tot 'taak heeft alle inrichtin gen van algemeen sociaal belang te contro- leeren en te unifieeren. De raad telt onge veer 80 leden. Philippe Henriot, de Fransche staatssecre taris voor informatie en propaganda is te Berlijn aangekomen. Verklaring van Roosevelt. President Roosevelt heeft op de persconfe rentie medegedeeld, dat de invasiedatum rblj benadering op de conferentie te Teheran was vastgesteld. De nauwkeurige datum is échter eerst-gedurende de laatste dagen bepaald. Uitslag volksstemming op IJsland. De IJslandsche regeering heeft de Deensche regeering het resultaat medegedeeld van de volksstemming op IJsland. Aan de volksstem ming hebben 97.86 procent van alle stemge rechtigden deelgenomen. Van de stemmen wa ren 97.36 procent voor het opheffen van de personeele unie met Denemarken; 95.06 pro cent voor een republiek. Poolsche staatsman overleden. Kolonel Beek, de vroegere Poolsche minister van Buitenlandsche zaken, is op 5 Juni in de gemeente Stanesti in de nabijheid van Boeka rest overleden. Beek heeft twee jaar. naar een officieel bericht van de Roemeensche regee ring mededeelt, aan zware tuberculose ge lpden. Badoglio zal nieuwe regeering vormen. Prins Umberto heeft de ontslagaanvrage van 'de regeering-Badoglio aanvaard en Badoglio onmiddellijk daarop met de vorming eener nieuwe regeering belast, waarbij hij de thans in Rome zijnde leiders van do politieke par tijen niet mag passeeren. Mem is niet van plan de regeering onmiddellijk naar Rome te ver plaatsen. Sikkel en Hamer te Rome. Volgens een United-Pressbericht uit Rome overheerschten in de straten dier stad com munistische roode vlaggen met hamer en sik kel. Door de straten trokken jeugdgroepen, die met gebalde vuist groetten. Richard Strauss wordt 80 jaar. Op 11 Juni a.s. wordt de beroemde Duit sche componist Richard Strauss 80 jaar. Richard Strauss werd in 1864 te Mtin- chen geboren. Toen hij nog pas 17 jaar was, werden reeds een strijkkwartet en een sym phonic van zijn hand uitgevoerd, terwijl hij enkele jaren later zeer de aandacht als componist op zich vestigde niet een sere nade voor 13 blaasinstrumenten. In ons land heeft Richard Strauss vooral bekendheid gekregen door de uitvoeringen van zijn symphonische gedichten als ,',Tod und Ver- klarung", „Ein Heldenleben", „Also spraeh Zarathustra", „Till Êulenspiegel's lustige Streiche" e.a. Strauss is ook als componist van vele lie deren, kamermuziekwerken, opera's, sym- phonieën, enz. op den voorgrond getreden. NOTARISSEN EN DE OMZETBELASTING De Tariefcommissie heeft een beslissing genomen in de kwestie of de bedragen, welke de notaris ontvangt ter zake van bet houden van verkoopingen enz. aan de hef ting van omzetbelasting zijn onderworpen. De Tariefcommissie heeft overwogen, dat de notaris een door het«publieke recht ge schapen figuur en dat hij overheidsorgaan is. uitoefenepde een 'teel van de staatstaak. Hij kan daarom in zijn ambtelijke functie niet geacht worden als ondernemer op te treden en is dus geen omzetbelasting ver schuldigd. Wel treedt hij als ondernemer op ten aanzien van werkzaamheden, welke buiten zijn ambtelijke functie liggen, b.v. wanneer hij optreedt als belastingconsulent, executeur-testamentair enz. Wie heeft nog geen tweede stamkaart? Aangezien de tweede distributiestam kaarten met ingang van de periode, welke 12 Juni a.s. aanvangt in gebruik gesteld zullen worden bij de verstrekking van nieuwe bonkaarten, is het noodzakelijk, dat een ieder, die daarvoor in aanmerking komt zich tijdig in het bezit van een tweede .distri-1' butiestamkaart doet stellen. De distributie diensten zullen nog slechts tot Vrijdag 30 Juni de stamkaarten verstrekken. Degenen, die reeds eerdei' een oproeping hebben ont vangen doch niet in de gelegenheid waren de kaarten af te halen, dienen zich thans zoo spoedig mogelijk in verbinding te stel len met den plaatselijken distributiedienst. Personen, die naar een andere gemeente verhuisd zijn, zullen zich vóór 30 Juni in het bevolkingsregister van de gemeente van vestiging moeten laten opnemen, teneinde voor een nieuwe tweede distributiestam kaart (welke slechts binnen den distributie kring geldig' is) in aanmerking te komen. Zij dienen zich onverwijld in verbinding te stellen met het bevolkingsregister van de gemeente, waaruit zij vertrokken zijn, San wel van hun tegenwoordige gemeente van vestiging. Na 30 Juni a.s. kunnen geen tweede dis- trifoutiestamkaarten meer worden verstrekt aan personen, die er op dien datum reeds voor in aanmerking konden komen. HAARAFVAL WORDT BIJ DE KAPPERS INGEZAMELD. De kappers zamelen -thans steeds meer haarafval in. De mogelijkheden om het te verwerken tot allerlei materialen zijn vele. Men maakt er stoffen van voor mantels, binnenvoering voor kleedirigstukken, pan toffels, dekens enz. vermengd met andere haarsoorten, ook penseelen. Menschelijk haar vormt voor deze doeleinden waardevol materiaal, nu er gebrek is aan vezels. Ondanks de moeilijkheden, welke over wonnen moesten worden, is de inzameling van het haar thans vrijwel over het geheele land georganiseerd. De kappers zijn ver plicht het te bewaren en af te geven aan de ophalers van het Rijksbureau voor oude materialen en afvalstoffen. KORT NIEUWS Tijdens afwezigheid van de bewoners, die op het land werkten, is ingebroken bij den landbouwer J. Z. te Dedemsvaart. Ver mist werden o.m. een rijwiel en een heeren- costuum Met behulp van een politiehond gelukte het de marechaussee twee daders in Slagharen aan te houden. Een van hen, J. A. W., wonende te Slagharen, trachtte te ontvluchten, waarbij hij door de marechaus see werd doodgeschoten. De burgemeester van Groningen heeft jhr. H. A. van Foreest, thans hoofd van het Technisch Contactbureau van den Rijksge bouwendienst fe 's Gravenhage, benoemd tot adjunct-directeur van gemeentewerken te Groningen. Jhr. van Foreest is o.a. bouw kundige bij de N.V. Hoogovens en Staalfa brieken en bij het districtsbureau van den Rijksgebotf wen dienst te Haarlem geweest. Het hoogseizoen pi uen Westlandschen tuinbouw, het groote cultuurwerk, dat voor den druivenoogst van zooveel be lang is, is thans aangebroken. Duizenden rappe handen zijn in de kassen bezig om den trossen vorm te geven. Het teveel aan vruchtjes wordt vakkundig ver wijderd. (C.N.F. Schimmelpenning^ Pax c) RADIO.PROGRAMMA DONDERDAG 8 JUNI 194. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Gram.muz. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr. overz. 8.00 BNO Nieuws. 8,15 Luchtige melodietjes. (Van 8.45—8.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Instrumentale soli met ork.begeleiding. 9.45 Godsd. uitz. 10.00 Septet Ombaeh en gram.muz. 1.1.00 Walvischvangst, voordr. 11.15 Kamermuz. van eigen bodem. 12.00 Almanak. 12.15 Orkes. Gregor Serban. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt13.05 Omroeporkest en gram.muz. 14.00 Oud-vaderlandsche folkloristen XI. 14.15 Havenwijk. 15.00 Cello en piano. 15.30 En hier is de koffergramofoon. 16.00 Amusementsorkest.. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Theo Uden Masmaiï. 17.30 Nieuws in een notedop. 17.40 Septet Ombaeh en soliste. ^8.00 BNO Persoverz. 18.05 Nedevlandsche operamuziek. 18.45 Brandende kwesties. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Concertgebouwork. (in de pauze: Voor luisteraars, die graag lezen). 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. Van 22.15 af al leen voor de Radio-Centrales. 22.15 Gram.muz. 22.30 Vertrouwde wijzen in bonte rij. 23.3524.00 Strijkkwartet in G gr. t. van Haydn. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Kamermuziekconcert. 18.00 Zang, musette en orgelspel. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Voor de. jeugd. 19.20 Vlotte klankenreeks. 20.15 Toespraak. 20.30 Luchtige zang. 21.15 llong. Orkest Bandi Balogh. 21.45 Avondwijding. 22.00 B NO Nieuws- en cult*ber.' 22.15 Zie progr. H'sum I. 22.30 De stem van het Rijk. Verduisteren: van 22.00 tot 5.30 uur

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2