2^ IJMUIDEN Opgepast voor kruimeldieven. Het is raadzaam van tijd tot tijd een waar schuwing tegen het optreden van de kruimel- dneven te geven. In de gemeente Velsen zijn zij den laatsten tijd geregeld actief geweest en het bleek over het algemeen moeilijk te zijn hun ,,werk" tegen te gaan. De kruimel dieven maken immers van elke gelegenheid tot diefstal, ook al lijkt de buit hun moeite niet waard te zijn, gebruik. Het publiek doet er derhalve goed aan geregeld op zijn hoede te zijn, vooral omdat men over het algemeen niets meer te missen heeft. Mijnengevaar. Nogmaals worden de inwoners der ge meente Velsen gewaarschuwd terreinen, die door versperringen zijn omgeven, niet te betreden. Reeds is gebleken, dat er door de aanwezigheid van landmijnen ongevallen zijn veroorzaakt. Het is dan ook gewenscht, dat men zich van deze gevaren rekenschap geeft en het klimmen over versperringen of wan delen binrien deze gebieden achterwege laat. Twee jubilarissen. Twee inwoners van IJmuiden-Oost zullen deze maand jubileeren, namelijk de heeren W. de Wit en C. Schaap. De heer De Wit, wonende P. J. Troelstraweg 10, is Donderdag 8 Juni veertig jaren aan de Papierfabriek verbonden. De heer Schaap, welke aan den Groeneweg 39 woont, is Zondag vijf en twin tig jaar in dienst van hetzelfde bedrijf. Ook hun zal het ongetweijfeld niet aan belang stelling ontbreken. Wat de Sportdag Zondag biedt. Zeer interessant programma. De commissie voor den Zondag in Sant poort te houden Spftrtdag heelt nu het defi nitieve programma kunnen samenstellen. Zooals blijkt is -zij grootendeels er in ge slaagd den opzet te verwezenlijken. Talrijke moeilijkheden moesten er worden overwon nen, doch de commissie heeft zich niet laten ontmoedigen en hiervoor is zeker een woord van lof op zijn plaats. Dat er rekening met de belangen van het publiek is gehouden wordt bewezen door het feit, dat er zooveel mogelijk van één terrein gebruik wordt gemaakt, waardoor de toe schouwers alles rustig zullen kunnen volgen. Alleen de behendigheidswedstrijden voor de jeugd', waarmede de sportdag te elf uur wordt begonnen, zullen op het zijterrein wor den gehouden. De opgaven vermelden 80 meter hardloopen met evenwichtsloop, touw- springen en kopduiken. Er kan worden deel genomen door jongens van twaalf tot vijftien jaar, die zich Zaterdagavond tusschen zes en zeven uur aan de cassa van het terrein aan den Terrasweg kunnen aanmelden. Als prijs jes zijn versnaperingen beschikbaar. Te twaalf uur begint een gecostumeerde voetbalwedstrijd, die de lachspieren zeker in werking zal stellen, Een elftal van leerlingen der Gemeentelijke Visscherijschool weert zich tot één uur tegen een ploeg van leden der rjmuider wandelsportvereenigingen De Storfnvogels en De Kennemer Jagers. Te één uur jyordt de aandacht voor i#ts geheel an ders gevraagd: er wordt dan tot twee uur een hockeydemonstratie door een aantal da mes gegeven. Handbal legt van twee tot drie uur beslag op de belangstelling. Een elftal van de Velser vereeniging IJmond zal tegen een alsnog bekend te makentegen stander in het veld komen. Te drie uur ver meldt het programma direct een honkbal wedstrijd. De vereeniging Strawberries is dan met twee negentallen, versterkt met eenige goede krachten, present. Te vier uur volgt, tot vijf uur, een hockeydemonstratie door heeren. Zooals men reeds na het voor gaande kan concludeeren is er allerminst gebrek aan afwisseling. Hockey, handbal en honkbal hebben trouwens nog steeds niet de belangstelling, waarop deze takken van sport eigenlijk aanspraak mogen maken, zoodat het goed is, dat het publiek nu in korten tijd met al deze-spelen kan kennis maken. Hetzelfde geldt voor handboogschieten. welk onderdeel van het programma van vijf uur tot half zes door de bekende aloude Santpoorter vereeniging V.Z.O.S. zal worden verzorgd Te half zes (tot kwart over zeven) wordt de hoofdschotel geperesenteerd: Storm vogels speelt dan tegen Terrasvogels! Tij dens de rust zullen leden van de IJmuider gymnastiekvereeniging Gratia Plato vrije oefeningen demonstreeren. Na afloop wordt er een bijeenkomst in Zomerlust gehouden, tijdens welke de heer P. Dijkstra de oor konden zal uitreiken. We kunnen er nog de aandacht op vestigen, dat door gramofoonmuziek via eem verster ker voor ontspanning zal worden gezorgd. Door middel van een microfoon zullen de wedstrijden en demonstraties door deskun digen worden voorgelegd en toegelicht. De heer Dijkstra zal een inleidend woord spre ken. De algemeene leiding is in handen van den heer Joh. Rademakers, voorzitter der commissie, welke'verder bestaat uit de hee ren L. Bakker, J. v. d. Sijde en P. Dijkstra. PERSONALIA. Bij de examens voor scheepswerktiiigkun- dige is geslaagd voor het voorloopige diplo ma de heer P. J. van der Linden te IJmui- den-Oost. VISCHPRIJZEN. Groote .tarbot f8.5016, kleine tarbot f5,85 f 3.50. groote griet f 5,35f 5. kleine griet f 2.70— f 2.5oj groote tong 8—f 7, kleine tong f 5,85— f2,50, kabeljauw £2,20f2, groote gul £1,65, klei ne gul -te soon f 1,35, 2e soort f 0.88—0.80, wij ting 0,88—1 0,80, groote roode poon £3, kleine roode poon f 1.20. poontjes £0,60. horsmakreel f 0,40, vleet ft, kleinmidde] schol f2,50, kleine schol 2e soort f 2, 3e soort f 0.80fc schar 2e soort f 0,30, alles per kg. AGENDA Woensdag 7 Juni: BEVERWIJK: Kennemer Theater: Uitvoering Nieuw Leven met „Silvia Silombra", 7 uur. VELSEN SUOMI-ATHLETEN NAAR NIEUWELINGENDAG Aan den door dte Haarlemsche Athletiek- Commissie op Zondag 11 Juni in het Ge meentelijk Sportpark aan de Kleverlaan te Haarlem te organiseeren Nieuwelingendag zullen ruim dertig leden van Suomi deelne men. Dit zal vermoedelijk het grootste con tingent zijn. Na de intensieve wintertrainin kunnen de Suomi-heeren toonen in hoeverre de doeltreffende oefeningen onder leiding .van trainer Roelofs tot hun verdere vor ming hebben bijgedragen. Zoowel junioren als C en D klassers zullen uitkomen, waar bij vooral groote aandacht uitgaat naar de 800 M. nummers, waarin C klasser Schenk favoriet is. Op de 100 M. belooft de jeug dige P. C. Bakkér een goed figuur te slaan, terwijl de leider der dames, F. v. d. Ree. bij de 3000 M. D klasse een goede prestatie kan verrichten. Een tiental junioren en vijf C klassers starten op de 800 M., terwijl 6 D klassers en N. Adelaar als C klasser de 400 M. loo- pen. De junioren G. Aardenburg, J. v. d. Wel, 1L. Siebers schreven in op de 100 M. en voorts bij vèrspringen de junioren J. v. d. Wal, G. Aardenburg; speerwerpen: L. Wolzak. Verder wordt deelgenomen door: hoog springen: D., T. Maussen, W. Huizing, C., T. v. d. Werff, J. Adelaar: 1500 M. D.: A. Ak- keuman; vèrspringen, D: P. G. Bakker, N. de Graaf, J. Welp; kogelstooten en discus werpen: K. Erlks; speerwerpen, D: J. v. d. Ploeg en G. Haver. Ook zullen nog twee se nioren- en twee junioren-estafetteploegen worden samengesteld. SANTPOORT Santpoorts Bloei-tournooi. Volgende week tweede wedstrijd. Het blijkt toch nog mogelijk te zijn het Santpoorts Bloei-tournooi voor de sluiting van het voetbalseizoen af te werken. Zooals men weet is Zondag reeds de ontmoeting SantpoortTerrasvogels gehouden, welke in een overwinning van eerstgenoemde club is geëindigd. Woensdag 14 Juni te half acht zal de tweede en laatste wedstrijd worden ge speeld. Ook deze heeft op het terrein van Terrasvogels plaats. Ongetwijfeld zal er veel belangstelling voor zijn. Het is te hopen, dat Terrasvogels vollediger dan de vorige maal zal kunnen uitkomen, doch „witte Jan" zal zeker ontbreken. Denzelfden avond spelen de junioren erf adspiranten weer tegen elkaar. DRIEHUIS Facultatieve Lijkverbranding. Er werden gedurende de maand Mei in het Crematorium der Vereeniging voor Facul tatieve Lijkverbranding te Velsen 135 per sonen éerascht. Gedurende dezelfde periode van het vorig jaar bedroeg het aantal cre maties 113. BEVERWIJK 1000 paar schoenen in beslag, genomen. Daar de gedragingen van een schóenwinke- lier ter plaatse aanleiding gaven tot talrijke klachten, heeft de politie een streng onderzoek ingesteld. Weldra bleek, dat er door dezen zakenman veelal „zwart" werd gehandeld. Zijn voorraad was bovendien zeer groot. Bij een normalen handel zou hij immers slechts over den beperkten toegestanen voorraad kun nen beschikken.Dank zij 't optreden der politie werden er heel wat goederen opgespoord. De man had zelfs in andere gemeenten diverse partijen schoenen opgeslagen. Deze handelsmethode blijft evenwel niet on gestraft, want in verband met een en ander heeft de politie terzake overtreding der prijs- voorschriften reeds 1000 paar schoenen in be slag genomen. Het onderzoek wordt voort gezet. D.E.M. begon athletiekcompetitie goed. Op het gemeentelijk sportterrein ?an de Kleverlaan te Haarlem zijn de eerste wed strijden voor de athletiekcompetitie (heeren) gehouden. Hoewel in deze wedstrijden voor Cl- en D-klassers weinig bijzondere prestaties werden geleverd, kan toch van een geslaagden athletiekdag worden gesproken. In de kracht meting met Holland b.v. heeft het Castricum- sche Vios, dat nog maar een korte training achter den rug heeft en voor het eerst in wed strijden uitkomt, aardig gedebuteerd. In de/ vereeniging-driektfmp B.G.V.D.E.M.Con cordia was het krachtsverschil tusschen de Bloemendaalsche- en de Haarlemsche gymnas ten gering en spande D.E.M. de kroon. De H. A.V. Haarlem had geen moeite om met haar C- en D-klassers van Holland 2 te winnen (60- 30). De beste prestatie van den dag was wel die van den B.G.V.'er R. Anthonijsz, die 6.37 M. ver sprong en daarmede B-klasser werd. Voor de overige wedstrijd- en vereenigings- resultaten verwijzen wij. naar onderstaande uitslagen: 100 M. hardloopen: 1. G. Hagemeyer*(Holland) in 11.9 sec.; 400 M. hardloopen: 1. H. Hage meyer (Holland) en A. Lute (Vios) in 56.8 sec.; 800 M. hardloopen: 1. J. de Wilde(H.A.V. Haar lem) in 2 min. 12.3 sec.; 3000 M. hardloopen: 1. C. Ransdorp (Holland) in 20 min. 2.2 sec.: hoog springen: 1. E. Gaarthusi (D.E.M.) met 1.55.M. vèrspringen: 1. A. Anthonijsz (B.G.V.) met 6.37 M. speerwerpen: 1. A. Meekels (D.E.M.) met 40.37 M. kogelstooten: 1. W. Kaptein (D.E.M.) met 10.99 IÖ. discuswerpen: 1. J. de Wilde (H. A.V. Haarlem) met 30.88 M. 2. P. Koete (H A. V. Haarlem) met 30.86 M. De uitslagen van de vereenigingswedstrijden waren: HollandVios 5131; Holland 2H.A. V. Haarlem 30—60; B.G.V.—D.E.M. 30—50; B.G. V.—Concordia 40>/2—39y2; Cone.—D.EM, 30—60 W. J. Kleyn jubileerde. De heer W. J. Kleyn herdacht het feit, dat hij gedurende een kwart eeuw bij de Papier fabriek Van Gelder Zonen zijn werkzaam heden vervulde. Het heeft hem hierbij geens zins aan belangstelling ontbroken, want vele vrienden en collega's kwamen hun felicitaties aanbieden. 's Morgens om half elf had op het kantoor in genwoordighedi van ir. A J. Allan, bedrijfs- igenieur der cellulosefabriek en de heer P. J. 'timers, bedrijfschef der bouwafdeeling. de hudiging plaats. In een hartelijke toespraak memoreerde de heer J. Smit, procuratiehouder, de achterlig gende periode en dankte voor de plichtsbe trachting. Spr. overhandigde een enveloppe met inhoud. Bij de ontvangst op de bouwafdeeling, was de heer P. van Zalingen de tolk van het per soneel. Zijn woorden gingen vergezeld van fraaie bloemen. Er werd van de directie een 'waardeerend schrijven ontvangen. De heer Kleyn heeft het verdere gedeelte van den dag in zijn woning aan de Meerstraat 30 doorgebracht. Attenties van familieleden en bekenden bleven niet achterwege. Het Witte Kruis. Het Witte Kruisgebouw aan de Baanstraat werd in de afgeloopen week door 824 personen bezocht. Het aantal stortbaden bedroeg 639, terwijl 185 kinderen van de inrichting gebruik maakten. KERKCONCERT. De organisator der zomeravond-concerten in de Herv. kerk, de heer G. J. Moed, heeft met deze orgelbespelingen langzamerhand een traditie geschapen en het is begrijpelijk, dat hij ook dit seizoen zijn voorbereidselen getroffen heeft voor een nieuwen cyclus. Deze komende serie belooft, gezien de pro gramma's en de namen der medewerkenden, een belangrijk evenement te worden. Niet minder dan 15 solisten zullen zich dezen zomer in het kerkgebouw doen hooren, wel een -bewijs hoe de organisator in dezen een leidende functie vervult en onvermoeid er naar streeft in deze gemeente in zijn milieu een kern van kerkelijk muziekleven te vormen. De organist introduceerde zich met een orgelfuga van Telemann, den vriend van Bach en een autodidactisch, zeer vruchtbaar componist Zijn productiviteit grenst aan het fabelachtige als men nagaat, dat Telemann meer dan 1000 werken van eenigen omvang geschreven heeft. Daarbij was hetgeen hij als vlot werker neerschreef volstrekt 'geen maakwerk, maar frissche, melodierijke mu ziek, van vorm altijd degelijke kunst. In de laatste decennia is hem terecht eer bewezen door z'n werken mger ie spelen dan voorheen. De sonate, die de fluitist voordroeg, was een sperekend voorbeeld van Telemann's stijl van kerkmuziek, waarbij de elegance en de precieuze ornamentiek zijn werk zoo eigen, niet voorbij gezien was. De heer W. v. d.; Kerff, die reeds aan deze kerkconcerten meermalen medewerkte, heeft zich in die stonden van muzikale overpein zing, doen kennen als een zeer verdienstelijk fluitist, die in zijn spel de bezieling van een waar muzikant weet te leggen. Óok nu weer was het een genot zijn artistieke voordracht te volgen en het saménspel met den organist (de heer Moed weet glansrijk de zich veel vuldig voordoende manco's van zijn zoo ge reduceerd orgel aan te vullen) naar zijn waarde te schatten. Mevr. Riek Bouwmanvan Straten, de alt soliste verraste door haar klankvol en soepel geluid; voornaamheid, rust en beheersching gaan van haar voordracht zonder twijfel uit. De intonatie-zwevingen schrijf ik toe aan de ditmaal zoo kille sfeer van het kerkgebouw, die de beide „Geistliche Lieder" van Scheidt en Helder niet deed spreken. Als leerling van den Nederlander Swee- linck blonk Scheidt uit door zijn virtuoze composities. Deze tijdgenoot van den grooten Schütz liet het nageslacht vele bundels kerkmuziek na. Zijn geestelijk lied, dat de altsoliste zong, boeide door de -fraai contra- puntisch bewerkte melodie, waarvan de figu ratie in levendigheid toeneemt naarmate de strofe groeit, maar had in intiemeren kring ongetwijfeld meer spanning gebracht. De sopraan aria ,,Ich will dir mein Herze schenken" uit de Mattheus passion is voor sopraan geschreven. De zangeres kon voor alt de uitvoering ervan niettemin alleszins aannemelijk maken, temeer daar haar bege leider op virtuoze wijze het beroemde duet der- oboi d'amore op kerkorgel verwerkte. Hier kwam ook het zoo vereischte contact met den luisterenden kring beter tot zijn recht en kort mevrouw Bouwmanv. Straten uit volheid des harten het zoo st'ralend- schoone „so sollsf du mir allein mehr als Welt und--Himmel sein" vertolken. Met een drietal liederen voor alt, fluit en orgel (naar gedichtjes van Guido Gezelle) van Anton v. d. Horst, leerling van de Pauw en Bern. Zweers, werd dit eerste zomer avondconcert gesloten. A. J. VAN DER WEIJDEN. MUZIKALE REVUE. De directie van het Luxor Theater orga niseert Donderdag een voorstelling onder den titel „Wat de pot schaft". Aan deze muzikale revue werken mede: Jean Denier en zijn mu sette-ensemble, de Waikiki-Hawaiians, de Spelbrekers, Les Gerto's en anderen. Er zal om half acht worden begonnen. faillissement. De Haarlemsche Rechtbank heeft failliet ver klaard C. Nieuwland. tuinder, wonende destijds te Wijk aan Zee en Duin, thans te Beverwijk Populierenlaan no. 61. Curator Mr. M. D. Proper te Haarlem en Rechter-Commissaris Mr. N. Ree ling Brouwer te Haarlem. &tcu\£ Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem Sport en Stad' A. Overmeer, H'stede. Buiten land: J. C. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving; J. J. E„ van Baarsel, Santpoort. Verantwoordelijk voor de advertentie-rubriek: W, van Ommen, H'stede. OEKRAINE-SIGARETTEN De dienst perszaken van het Nederlandsch Oost Instituut meldt: De huidige tabakspositie wijst er op, dat binnen afzienbaren tijd aan den verkoop van de Oekraine^sigaretten een einde zal zijn ge komen. In verband hiermede kunnen van 15 Juni a.s. af geen rookerskaarten meer worden uitgereikt. Hun, die meenen alsnog voor een kaart in aanmerking te komen, wordt verzocht zich schriftelijk onder overlegging van deugdelijke bewijzen te wenden tot het Nederlandsch Oost Instituut, Laan van Meerdervoort 49 te 's-Gra- venhage. Nederlanders in dienst der Duitsche weer macht dienen zich echter te wenden tot den Fürsorgeoffizier der Duitsche weermacht, Ni- colaas Maesstraat-32, Amsterdam. Nederlan ders in dienst der Waffen SS kunnen hun schrijven rieten tot den Fürsorgeoffizier der Waffen SS, Bommiusstraat 3 te 's Hertogen bosch. Persoonlijk bezoek kan in geen geval, worden afgewacht, terwijl brieven, welke na 15 Juni a.s. worden ontvangen, niet meer in behandeling zullen \Vorden genomen. BEROEPINGSWERK. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Feyenoord: H. J. v. Heerden te Dedemsvasirt naar Uitwijk c.a. (toez.) G. v. d. Meulen, cand. en hulppred. te Doorn; bedankt voor Spaarn- woude-Spaarndam (2e pred.pl.) G. P Post te Nijland (Fr.). Geref. Kerken- Drietal te 's-Gravenmoer: C. Kamper, cand. en hulppred. te Veendam; J. Koopmans id. te Leiderdorp en Th. Oostra, id. te Zutphen. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Sliedrecht: H. Visser te Middelharnis en M. Baan te Bus- sum. ned. herv. kerk. Beroepen te Lexmond J. Zwijnenburg te Noorden. Bedankt voor 's Gravenhage (voor het stads- kerkewerk) M. N. W. Smit te Utrecht. Beroepen te Schagen W. Chr. Smits te Wormer te Zuid-Scharwoude M. J. W. Zevenboom te Berken woude. Beneomd tot hulppred.. v. h. jeug'dwerk te Hil versum (Vrijz. Piot. Jeugdraad) F. Bannink Aangenomen de ben. tot hulppred. te Zaandam Mej. M. v. Everdingen, cand. te Groningen, die bedankte voor een ben. naar Enschedé. Bedankt voor de Bilt (U.) (vac. D. Veldkamp) dr. G. C. v. Niftnk te Rijnsburg voor Maars- sen J. C. Terlouw te Wezep voor Voorburg (4e pred.pl.) B. J. Lietaert Pecrholte, evang. pred. te Huizum (Fr.). GEREF KERKEN. Benoemd tot ziekenhuis- pred. te Dordrecht W. F. C. v. Helsdingen, em. pred. te H. I. Ambacht. Beroepen te Appelscha J, Geuzebroek cand. en hulppred. te Nieuw- Vennep. Aangenomen naar Haarlemmermeer O. Z„ F Mul te IJsselmuiden. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Rotter dam Z., Chr. v. d Woestijne te Ridderkerk. ZOMER VACANTTEKAMP EN VAN HET NED. ARBEIDSFRONT. Voor de derde maal worden dit jaar de be kende jeugdkampen voor jongens en meisjes van het Nederlnadsche Arbeidslroijt georgani seerd. „De Lieberg" bij Hilversum is weer als verblijfplaats voor de meisjes uitgezocht, ter wijl de jongens hun hart kunnen ophalen in het Watersportkamp „Vinkeveen". Ook dit jaar zullen weer veel bedrijfsvoer ders het nut ervan inzien, hun plichtvolle jeug dige werkers en werksters een extra beloo ning, in den vorm van uitzending voor een 'week naar een dezer kampen, te geven. De kampen staan onder deskundige leiding en worden gehouden in de periode van 15 Juni tot 19 Augustus 1944. Inlichtingen zijn te ver krijgen in alle Kring- en Plaatselijke Kantoren van het Ned. Arbeidsfront. DE PRIJSVRAAG VOOR EEN JEUGD FILMSCENARIO. Naar aanleiding van reeds ontvangen in zendingen voor de prijsvraag betreffende een scenario voor een speelfilm, geschikt voor jeugd-voorstellingen, vestigt het departement van Volksvoorlichting en Kunsten de aandacht erop, dat inzendingen welke niet voldoen aan de voorwaarden zonder meer ter zijde worden gelegd. De scenario's moeten vóór 1 October 1944 in drievoud ingezonden worden onder schuilnaam ênvergezeld van een gesloten enveloppe, waarop dezelfde schuilnaam ver meld is en waarin op een afzonderlijk papier de volledige naam en het volledige adres van den inzender vermeld i£. hoofdprijzen staatsloterij 1500: 13087 f 1000: 1539 6683 7856 7922 11003 13659 17538 17565 400: 19317 f 200: 8070 10384 11056 24175. 100: 15912 15981 16453 18077 18812 20280 21764 25059 25182

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3