Haarlemsche Courant KEURINGEN Duitsche tegenactie op bruggehoofd aan Ome-monding. Groote aanval bij Rome begonnen. Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Geallieerde bezetting van Caetialsmede landingspogingen bij Kaap La Hague, Le Havre en Calais mislukt, Zware verliepen aan Geallieerde zijde. De gesteldheid van de kust. Benden op den Balken lijden zware verl lezen. 289e Jaargang No. 132 x x Bureaux: Groole Houtstraat 93. Tel. Advert. 107Ü4, Redactie losw Postgiro (34958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendapletn 11. Tel. i2»il Hoofdredacteur: F. C. Detld Donderdag 8 Juni 1944 Verschijnt dagelijks, behalve ik? Zon- en Feestdagen ©rukker": Z. 18. Spaame 12. Tel. S87-&S Kantoor iJmmdec: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-Oost Üitg.: Graf. Bedrijven öamzate, Haarlem K 1J97 Volgens een thans beschikbaar nauwkeurig overzicht is het Anglo-Amerikaansche brugge hoofd aan weerszijden van den mond van de Orne en in het gebied ten Westen daarvan ongeveer 34 K.M. breed en op enkele plaatsen 10 K.M. diep. Een tweede bruggehoofd, dat echter minder breed en diep is, en dus geen bewegingen van grooteren omvang toelaat, hebben de Britten Dinsdagmiddag onder bescherming van hun zware scheepsartillerie gevormd ten Noord westen van Bayeux, tussc-hen de kustplaatsen Russy en Berville sur Mer, terwijl een ten Noorden van Bayeux gelande Britsche ge vechtsgroep volkomen in de pan gehakt werd. Herhaalde pogingen om van dit landingshoofd uit contact tot stand te brengen met de in het gebied van den mond van de Vire gedaalde valschermjagers, mislukten, daar deze val schermeenheden intusschen konden vernietigd worden. Van eenige beteekenis is bij den huicjigen stand van zaken naast het Britsche brugge hoofd aan den mond van de Orne nog slechts een Amerikaansehe gevechtsgroep, die zich, zooals gemeld, in Normandië heeft genesteld. Duitsche troepen zijn gistermiddag ten Oosten van de Orne tot plaatsëfijke tegen aanvallen overgegaan en hebben Britsch- Amerikaansche eenheden valschermjagers teruggeworpen. Ook ten Westen van de Orne bereikten Duit sche tegenaanvallen de gestelde doelen. Vol gens de laatste berichten verdedigen zich bin nen het Britsch-Amerikaansche landingshoofd nog Duitsche steunpunten taai en verbeten. De invasietroepen trachten deze fortificaties uit te schakelen en het contact tusschen de ver schillende landingsplaatsen te vestigen. In het gebied van Bayeux hebben vrij sterke vijandelijke strijdkrachten in Zuidwestelijke richting aangevallen. Deelen der pantserspit- sen werden teruggeslagen. Verder naar het Noorden werd in hetzelfde gebied een Duit sche tegenaanval ingezet tegen het concentra tiegebied van deze pantserstrijdkrachten. De tegenaanval wint onder harde gevechten ter rein. De wisselvallige worsteling is op deze plaats, evenals in het gebied van Carentan, waar Amerikaansehe formaties haar landings- punten trachten uit te breiden, nog, in vollen gang. Naar Interinf verneemt, zijn in den afge- loopen nacht vrij sterke vijandelijke luchtaan vallen gericht op de kuststeden Lorient en Nantes. Voorts werden in het gebied van Saint Brieuc door vijandelijke vliegtuigen strooien poppen aan valschermen neergeworpen. Het Duitsche luchtwapen iieeft ook in de avond schemering gevechtsvliegtuigen in den strijd gebracht tegen de vijandelijke landingseen heden in het gebied der Seinebaai. Naar de speciale luchtmachtcorrespondent van Interinf meldt, zijn tot vanochtend bij het aanbreken van den dag geen nieuwe luchtlan dingstroepen in het gebied der Seine-baai neergelaten, evenmin als nieuwe landingen door vlootstrijdkrachten._De vijandelijke acti viteit in de lucht boven de Seine-baai was gering. Zware verliezen. De correspondent van United Press meldt van „Voor de Fransche kust", dat de Ge allieerde troepen hij het aan land gaan zeer zware verliezen hebben geleden. Toen de eer ste stormbooten met vaartuigen en personeel op 6 Juni des ochtends de kust naderden, wachtten de Duitsche soldaten in hun geca moufleerde stellingen met schieten. Pas toen de-laadkleppen omlaag ging enwerden de aan land gaande Amerikanen door het doeltref fende kruisvuur van de zware Duitsche mi trailleurs neergemaaid. Golf na golf Amerika nen ging aan land, maar slechts weinigen van Naar van bevoegde Duitsche zijde wordt medegedeeld, is de gesteldheid van het kust gebied in de zone, waar de Geallieerde lan dingen plaats vinden .gunstig voor het ope- reeren met kleine vaartuigen. Een werkelijke steile kust bevindt zich alleen in het Weste lijk deel van het invasiegebied, daarvoor ligt echter een breed, vlak strand. Langs de overige kustsectoren strekken zich duinpartijen uit, hier en daar door beken en riviertjes, die hier in zee uitkomen, doorsne den. hen zijn aan het vuur ontsnapt. De verliezen aatp menschenleveils zijn zeer zwaar geweest. De .speciale oorlogscorrespondent van de Evening Standard deelt mede, dat op den eersten inVasiedag de landingsoperaties be moeilijkt werden door het slechte weer. Er woei een Noordwesten wind, die schuimkop pen op de gdlven zette. Er heersehte vrij ster ke deining, tengevolge waarvan er onder de invasietroepen een vrij groot aantal gevallen van zeeziekte voorkwam. Het weer klaarde in den loop van den dag slechts weinig op. De landing in Noord-Frankrijk is 24 uur later gekomen, dan in de plannen van Eisen hower was voorzien, aldus is Dinsdagavond door het Geallieerde hoofdkwartier medege deeld. De oorzaak hiervan was, zoo wordt er aan toegevoegd, het weer, dat voor de opera ties aanvankelijk niet gunstig was. Sinds het begin der invasie zijn de journa listen der neutrale landen uitgesloten van de bijwoning der militaire persconferenties te Londen. Dit is alleen toegestaan ^aan de ge accrediteerde militaire correspondenten van Geallieerde naties. Deze staan dan ook onder militaire discipline. Le Havre. Gistermiddag naderde voor Le Havre een groep vijandelijke landingsbooten de kust en kwam in het bereik van een kustbatterij dei- marine, die talrijke treffers op de vijandelijke vaartuigen kon plaatsen. Op dezen korten afstand van ongeveer 600 meter had het vuur een vernielende uitwerking. De artillerie waarnemers zagen, hoe de bemanningen der lapdingsbooten in allerijl in de rubberbooten gingen en hun zwaar gehavende vaartuigen lieten drijven Van de landingsbooten werd reeds de witte vlag geheschen ,en ook in de rubberbooten toonden de mannén witte hand doeken om te bereiken, dat het vuur gestaakt werd. Cotentin. Generaal Montgomery heeft het zwaarte punt verlegd naar het gebied van het Nor- mandische schiereiland. Behalve de groep Amerikaansehe luchtlandingstroepen, die tus schen Carentan en St. Pierre Eglise verbeten tegenstand bieden, heeft hij thans ook aan l i de Westkust van Normandië in het gebied ten Noorden van Courances valschermeen heden ter sterkte van ongeveer een divisie in den strijd geworpen. Hun opdracht is klaar-1 blijkelijk het schiereiland naar het Zuiden af te grendelen. Tegelijkertijd deed-in de ochtenduren van. gisteren een Geallieerde formatie met talrijke, landingsvaartuigen en lichte oorlogsschepen; een aanval op de Noordwestpunt van het schiereiland Cotentin met de bedoeling om vlak ten Oosten van <Kaap de la' Hague een nieuw landingshoofd te vormen. De scheeps- formatie. ontmoette echter een zoo zware af weer uit de kanonnen der batterijen van den Atlantikwall, dat zij na een gropt aantal vol treffers op haar landingsvaartuigen den ste ven moest wenden na een kunstmatige nevel te hebben verwekt. Verscheidene groote ge pantserde landingsschepen werden in brand geschoten. Waargenomen kon worden hoe drie met troepen bezette vaartuigen in den grond werden geboord. Calais. Woensdagmorgen vroeg hebben de Ge allieerden bij daglicht getracht met landings vaartuigen bij het Nauw van Calais het Ka naal over te steken en troepen op de Fransche kust te landen. Vérdragend geschut van de Duitsche oorlogsmarine nam de Geallieerde schepen onder vuur. Naar van bevoegde Duitsche zijde wordt medegedeeld, kan omtrent -de uitwerking van deze beschieting geen nadere mededeeling worden gedaan, aangezien de invasoren zich in kunstmatige nevel hulden. Voorts is niet meer van actie aldaar melding gemaakt. Uitbreiding gevarenzone. De Britsche admiraliteit heeft op 6 Juni bekend gemaakt, dat'de gevarenzone In den Atlantischen Oceaan is uitgebreid. Tot nu toe strekte zij zich slechts uit over het ge bied van de Golf van Biscaye tot aan den ingang van het Kanaal. Nu echter is zij ver groot tot een punt op 25 mijl ten Zuid- Westen van de Iersche kust om dan verder te loopen in Oostelijke richting tot aan de grenzen van de Iersche territoriale wateren. EEN ROEMEENSCHE VERKLARING. Woensdagavond is voor den omroep een ver klaring voorgelezen waarin erop Wordt gewe zen, dat alleen bij de tot dusver ondernomen aanvallen van Anglo-Amerikaansche vliegers rond 1800 vrouwen zijn gedood en rond 1400 gewond, 600 kinderen werden gedood en onge veer een gelijk aantal gewond. Vervolgens werd in de vérklaring een opsomming gegeven van talrijke cultureple instellingen, kerken, scholen, kinderbewaarplaatsen, ziekenhuizen, kraaminrichtingen, die bij de luchtaanvallen alleen in Boekarest werden vernield. VICTOR EMANUEL. Naar Reuter uit Rome meldt, eischt het Italiaansche dagblad Avanti een openbare aanklacht tegen Victor Emanuel. De monarch moet, aldus het blad, voor de constitueergnde vergadering rekening en verantwoording af leggen. jBommen op steden in Z. O.-Europa. De Engelsche Lagerhuis-afge vaardigde Lord Hinchingbrook heeft van de Brit sche regeering ge- eischt, dat zij de uitvoer van kunst schatten naar de Vereenigde Staten zal bemoeilijken, daar de Noord- Amerikanen, die als officieren of in politieken op dracht naar Enge land komen, hun tijd plegen te ge bruiken voor het opkoopen van kunstv oor werpen. KORT NIEUWS. Ten gevolge van de groote ko- lenschaarschte in Engeland heeft men volgens een bericht in de „Daily Express" het kolenverbruik van de industrieën te Sheffield tot 75 procent moetén inkrimpen, waar door de staalpro- ductie eveneens tot 75 procent is gedaald. „Engeland ver grijst", 'zoo jam mert de „Daily Mail" en wijst er op, dat Gróót Brit- tannië momenteel nog maar 2 3/4 millioen jeugdige personen bezit tus schen de 14 en 18 jaar, terwijl er in 1937 nog 3 1/4 millioen waren. Bij onze Vrijwilligers. Een stoottroep keert na .een succesvolle onderneming naar de compagnie terug. (SS PK Kristoferrtsch-O-H. P. e> Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS„ SS-Wacht- bataillon in Amersfoort, La^storm Nederland, Xrlegsmarinè en de Ger maansche SS in Nederland. Personen tusschen 19 en 35 jaar, die aanmel- dingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmel den en worden gedurende de verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier 'm de Waffen-SS Ran ieder worden, die na tenminste één jaar diensttijd zijn geschiktheid voesr de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: gedrag, karakter, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmidde len, etc. Eveneens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de h^.ei>- en terugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS, Amster dam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 58; Heerlen, Saroleastraat 25; Gronin- gen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengelosohestraat 30; en het -SS-Ersatz kommando, Den Haag, Korte Vijverberg s. OOK VOOR DE GEMOTORISEERDE COMPAGNIE BIJ HET SS-WACHT- BATAII.LON TE AMERSFOORT, WELKE DIENST IN NEDERLAND DOET, KAN MIEN ZICH OP BOVENSTAANDE KEURINGEN MELDEN. 13-6-44 312.00 uur, Rotterdam, Deutsche Otoerschule, Wesfcerflaan 1. 15-6-44 8—312,00 uur, Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 15—18.00 uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraaf 16. 16-6-44 8—12.00 uur, Arnhem, Café Royal. 19-6-44 813.00 uur, Amsterdam, Dam 4. 20-6-44 812.00 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. ia—17.00 uur, Amersfoort, Pol. Durchangsiager, Leusderwes, Het Duitsche weermachtbericht luidt ais volgt: De vijandelijke landingsoperatie aan dè Noordkust van Normandië, tusschen Le Havre en Cherbourg, werd den geheelen dag door sterke zeestrijdkrachten ondersteund. Talrijke in den rug van onze kustversterkin- gen neergelaten formaties luchtlandingstroe pen moesten deze landing vergemakkelijken en het aanvoeren van onze reserves verhin deren? Zy werden voor het grootste deel na een korten harden, stryd in de pan gehakt» n^dat zy reeds bijv het neerspringen door on ze'luchtdoelartillerie zware verliezen hadden geleden. De vijand slaagde erin van zee uit op verscheidene plaatsen vasten voet te krijgen. Het meerendeel van zijn brugge- hoofden werd echter in een tegenaanval uiteengeslagen. Talrijke landingsbooten liggen uitgebrand voor de kust. Aan weerskanten der uitmonding van de - Orne en ten Noorden van Carentan zijn •hevige gevechten met een vrij sterken tegenstander ontbrand, wien het totdus- ver nog gelukt is deze bruggehoofden, zij het met zwa-re verliezen, in b^zit te houden. In de vroege ochtenduren van den 6en Juni vielen Duitsche torpedobooten in de baai van de Seine een formatie vijandelijke slag schepen, die tezamen met kruisers en tor-- pedojagers de landingsvloot beschermden, met succes aan. Lichte Duitsche zeestrijd krachten vielen in den nacht van 6 op 7 Juni ten Westen van Le Havre een formatie Brit sche torpedojagers aan en plaatsten verschei dene torpedotreffers. Een torpedojager bleef brandend liggen. Kustbatterijen van de Duitsche marine brachten in zware artilleriegévechten aajr slagschepen en torpedojagers zware schade toe. In de door de Duitsche marine gelegde mijnversperringen zijn verscheidene vijande lijke eenheden door mijntreffers gezonken. De wederzijdsche gevèchtsactie in de lucht werd Dinsdag door het weer zwaar belem merd. Boven het landingsgebied werden door strijdkrachten der luchtverdediging volgens de voorloopige berichten 104 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In Italië ging de vijand, na^. concentra tie van sterke strijdkrachten "in het ge bied ten Westen vhn Rome, weer tot den_, grooten aanval over. Met overmachtige infanterie- en pantserformaties slaagde hij erin, oprukkend aan weerskanten van den kustweg, na een verbitterd^! strijd onze stellingen binnen te dringen. Ook ten Noorden van Rome kon de vijand, ondanks heldnaftigen tegenstand van on ze troepen, een vrij diepe penetratie tot stand brengen. Hier zijn nog zware ge- vechtep aan den gang. Ten Oosten van Rome ondernam de vijand weer den ge- ".heel^n dag hevige maar vergeefsche aan vallen op onze stellingen bij en ten Wes ten van Tivoli. In het Oosten ontstonden Dinsdag slechts zuiveringsgevechten in het gebied ten Noord westen van.Jassy. Sterke formaties gevechts en slagvliegtuigen mengden zich in den strijd te land en brachten dën Sovjets zware ver liezen toe aan menschen en materiaal. Bij de bestrijding van het vijandelijke aan- voerverkeer door de luchtmacht werden tal rijke stations grondig verwoest en werden verscheidene spoorwegtrajecten onderbroken Des nachts waren vooral de spoorwegknoop punten Proskoerof en Sjmerinka het aanvals doel van zware Duitsche gevechtsvliegtuigen, die krachtige explosies en uitgebreide bran den veroorzaakten. De sttrjd tegen de communistische ben den op den Balkan werd in de maand Mei met-bijzonder succes voortgezet. De vijand leed uiterst zware bloedige verlie zen en verloor behalve 17.200 dooden,8700 man aan gevangenen en overloopers.Tal- rijke stukken geschut, lichte en zware infanteriewapens, munitie- en voorraads- opslagplaatsen werden vèrnietigd of buit gemaakt. Formaties Amerikaansehe* bommenwerpers hebben op, verschillende steden in Zuidoost Europa bbmmen geworpen en vooral in Ploesti, Kroonstad, Turnu-Severin en Bel grado schade en verliezen onder de bevol king veroorzaakt. Door strijdkrachten der Duitsche en Roemeensche luchtverdediging werden 21 vijandélijke vliegtuigen, waaronder 13 viermotorige bommenwerpers, vernietigd. Dinsdagnacht hebben enkele vijandelijke vliegtuigen bommen geworpen op het stads gebied van Mannheim. Gevangenkampen te Rouaan. Een der eerste kampen voor de bij de invasie gevangen genomen Engelsehen en Amerikanen werd te Rouaan opgericht. Toen de gevangen genomen Britten en Ca- nadeezen dit kamp werden binnengebracht, ontstonden er op den weg derwaarts inci denten met de bevolking, die in de gevan genen de verwekkers zag van de zware ver woestingen, welke de Engelsch-Ameri- kaansche luchtbombardementen in de oude stad Rouaan hebben aangericht.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1