Haarlemsche Courant Felle strijd om de bruggehoofden in Noord Frankrijk KEURINGEN Nieuwsblad voor Noord-Holland Zware verliezen van het luchtwapen der Geallieerden. Tankslag bij Caen. Bayeux ontruimdNieuwe landingen op Cotentin Schiereiland van Cherbourg het doel der Geallieerden. 289e Jaargang No. 132 Bureaux: Groote Houtstraat 93. «el. Advert. JO<24, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche ct, Haarlem Bijkantoor, Socndaplein 37. Tel. 12» Hoofdredacteur: F. C. Derks Vrijdag' 9 Juni 1344 Verse hij ut dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukker^: Z. B. Spaarne 12. Te!. Kantoor XJmuiden: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedreven Damiate, Haarlem K \W Nieuwe landingen. Zooals reeds is opgemerkt, valt een ver schuiving van de aeitiviteit der Geallieerde strijdkrachten waar te nemen erF wel van de Seine-bocht meer naar het Westen van Nor- mandië. Duidelijk waarneembaar werden deze ope raties door landingen bij Coutances en Lessay. Bij deze plaatsen zijn door ruim 300 vlieg tuigen strijdgroepen aan land gebracht. Lessay ligt in een diep ingesneden bocht aan de Westkust van het schiereiland onge veer tegenover het reeds dikwijls genoemde plaatsje Carentan. Ook aan de Oostkust zijn Donderdag landin gen uitgevoerd, n.l. bij Madelaine en Quine- Vilie. Klaarblijkelijk willen de Geallieerden door deze manoeuvres het schiereiland en daarmede de goede havens in hun bezit bren gen, want de kuststrook die zij nu bezet hou den heeft geen plaatsen die zich leenen voor het aanleggen van groote oorlogsschepen. Verder zijn bij de stadjes Falaise en Argen- tan troepen uit de lucht aan land gebracht. Bij Falaise geschiedde het door middel van ongeveer 100 transportzweefvliegtuigen. Caen, In Caen is de hel losgebroken. In de namid dag van de 7 Juni was hier tusschen Duitsche en Britsche tanks een slag ontbrand, die aan bqjde zijdeA met buitengewone verbittering werd gevoerd. Bayeux De toestand aan het invasiefront heeft in den loop van gisteren in zooverre een belang, rijke wijziging ondergaan, dat Montgomery met het oog op de moeilijke positie van zijn eerst gelande formaties heeft moeten beslui ten de bruggehoofdpositie ten Westen van de Orne-monding door ijlings .aanvoeren van man t schappen en oorlogstuig door de lucht en over zee aanzienlijk te versterken. Vele honderden vrachtzweefvliegtuigen hebben in den loop van gistermiddag in totaal twee nieuwe divi sies aangevoerd in het gebied ten Noorden Noordoosten en Noordwesten van Bayeux, ter wijl zware wapens per schip werden aange voerd. Deze nieuwe ontwikkeling heeft er toe ge leid, dat de ten Noorden van Bayeux aan de kust staande Duitsche strijdkrachten terugge trokken moesten worden, teneinde met hen den Zuidelijken afweergrendel te versterken. Het Britseh-Amerikaansche landingshoofd heeft hierdoor een uitgestrektheid van 60 K.M. verkregen en bereikt zijn grootste diepte in de streek van Bayeux, waar de Duit sche afweer ongeveer 6 tot 8 K.M. ten Zuiden en Zuidwesten van de stad in harde gevech ten is gewikkeld met Britsche pantserforma ties. Ten Oosten van de stad wordt verbitterd gevochten. Tegelijkertijd zijn ook de Amerikaansche luchtlandingstroepen ten Noorden van Caren tan door nieuwe luchtlandingsfórmaties en pantsereenheden aanzienlijk versterkt, zoodat de Duitsche aanvalstroepen aan het Noorde lijke en Zuidelijke front van het Amerikaan- :sche bruggehoofd vooreerst tot de verdediging overgingen. Na de voorste Duitsche aanvals- toppen te hebben teruggenomen, sloegen de Duitschers daarop alle pogingen der Amerika nen om de Duitsche afsnoeringsgrendels open te rukken, bloedig af. In Duitsche militaire kringen hecht men 'geen bijzondere beteekenis aan het verlies der stad Bayeux. Montgomery heeft tot dusver naar schatting 12 divisies in den strijd geworpen, waarvan zeven door gevangenen ondubbelzinnig ge- i identificeerd zijn. De drie luchtlandingsdivi sies der Anglo-Amerikanen hebben reeds zoo zware verliezen geleden, dat zij beschouwd kunnen worden als, wat hun gevechtswaarde betreft, zeer aangetast.' Hetzelfde kan gezegd worden van twee infanteriedivisies, die in de gevechten om de uitbreiding der bruggehoofd- stelling - ten Noorden en Noordwesten van Caen onder het Duitsche afweervuur zwaar geleden hebben, ofschoon zij voortdurend ra vitailleering aan soldaten en wapens kregen to'egevoerd. Intusschen schijnen de Britsche pantserformaties op het oogenblik over de grootste gevechtswaarde te beschikken, voor al doordat zij door landingen in de laatste 36 uur aanzienlijk versterkt zijn, waardoor ook de aanval op Bayeux en daarvoor bij naar het Zuidwesten wordt verklaard. Het is echter meer dan onwaarschijnlijk, dat deze Britsche aanvalsgroep er in zal slagen in contact te komen met de zware afweergevechten leve rende, ten Noorden van Carentan staande Amerikaansche luchtlandingsdivisies. Het eigenlijke doel van deze opdracht echter tezamen met de Amerikanen dwars door het - schiereiland Cotentin een front op te richten, dat ongeveer aan de monding van de Vire zou beginnen en zich zou uitstrekken tot het ge- ibied van Coutances of zelfs tot de omgeving van Arranches kan met de tot dusver in - den strijd gebrachte troepen des te minder bereikt worden, daar de voortdurende harde gevechten onafgebroken aanzienlijke verliezen met zich mede brengen. Men kan derhalve aannemen, dat Mongomery moet besluiten staande divisies nog verscheidene nieuwe aan- valsformaties in den strijd te werpen, teneinde het bevel van Eisenhower, n.l. de bezetting van het schiereiland Cotentin, te kunnen uit voeren. Zware verliezen. De luchtstrijdkrachten van het Geallieerde invasieleger hebben sedert het begin der lan- dingsondernemmgen zware verliezen geleden. De tot dusver van Duitsche zijde bekend ge maakte vernieling van 193 vijandelijke vlieg tuigen .heeft uitsluitend betrekking op de bommenwerpers en de jagers, dus niet op de transportvliegtuigen en vraehtzweefvliegtoe- stellen, die bij honderden sedert den nacht van 5 op 6 Juni als wrakken in het gebied van de invasieruimte liggen. Zoo werden tusschen Vire en Orne Woensdag alleen al tusschen de 300 en 400 Britsche en Amerikaansche vracht zweeftoestellen, ten Zuiden van Le Havre on geveer 320, aan de Westkust van het Norman- dische schiereiland 450 en aan de Oostkust van het schiereiland ongeveer 200 als wrakken, voor een deel echter ook onbeschadigd, geteld. Het is onjuist, wanneer men aanneemt, dat deze vrachtzweeftoestellen, vooral de types C47 en C42 van de'Amerikaansche strijdkrach ten, slechts gedacht zijn om éénmaal gebruikt te worden en derhalve primitief en goedkoop gebouwd zijn. Deze types zijn van uitstekende kwaliteit. Zij zijn en waren immers bestemd voor het transport van de valschermjagers en luchtlandingseenheden en hebben een draag vermogen tot 120 man met volledige uitrusting. In verband met de bevrachting worden aan de vliegtuigcabines, en in het algemeen aan de bouwwijze de hoogste eischen gesteld. Men kan derhalve zeggen, dat deze motorlooze vracht- en sleepzweeftoesteilen alleen maar geen motor hebben, terwijl romp, vleugels navigatie-installaties van hetzelfde materiaal zijn als bij de gevechtstoestellen. Wanneer de Geallieerden deze ruim 1000 vliegtuigen bij het opgeven van hun verliezen buiten be schouwing laten, aldus verklaart men van bevoegde zijde, is dat slechts een tactiek van nieuwsgeving, waardoor men bij de uiterst zware verliezen der landingstroepen tenmin ste de even groote verliezen aanmateriaal tracht te verbergen. Commentaar De militaire medewerker van S.P.T. schrijft: De versterkte pogingen der Engelschen, om van hun landingshoofd aan de Orne-monding uit, over Bayeux, naar het Westen terrein te winnen, het neerlaten van nieuwe divisies Amerikaansche luchtsoldaten tusschen Cou- tance en Lessay. evenals de nieuwe landingen van de zee uit aan de Oostkust van Norman- dië, bij Quinville en Madeleine, zijn drie ge beurtenissen, die erop duiden, dat de Geal- iieeren het Normandische schiereiland op de lijn Lessay-Carentan-Issigny willen afsnoeren. Oorspronkelijk zullen de Amerikaansche troepen wel opdracht gehad hebben, dit doel van de operaties voor hun rekening te nemen, terwijl de Britsche legergroepen tusschen Vire en Seine in een breed front naar het Zuiden moesten oprukken. Dit oprukken bleef door de Duitsche tegenactie, dié snel tot ontwikke ling kwam, en waarin de GeaHieerden tusschen Seine en Órne letterlijk in zee werden terug gedrongen, terwijl tusschen Orne en Vire de bezetting van Caen niet lukte, achterwege. Daar ook de Amerikanen niet tot groote successen konden komen is het waarschijnlijk te achten, dat de Britsche legerleiding het plan tot een opmarsch van het Noorden naar het Zuiden voorloopig heeft opgegeven, ten gunste van een operatie met het boven omschreven doel, de hals van Normandië in het bezit der Geallieerden te brengen. De Britsche tank strijdkrachten, die hiertoe in den strijd zijn geworpen, zijn echter inmiddels door Duitsche reserve opgevangen. Zij zijn ternauwernood verder gekomen dan Bayeux, zoodat over een vereeniging met de Amerikaansche luchttroe- pen in het gebied van Carentan nog niet te denken valt. Eisenhower voor Cherbourg. Eisenhower heeft zich Woensdagmiddag aan boord van zijn vlaggeschip „Augusta", dat vier en een half uur lang voor Cherbourg kruiste, over den stand van zaken laten inlichten. Hierna lioerste de „Augusta" weer naar Enge land, waar Eisenhower des nachts weer voet aan wal zette. Donderdagochtend heeft Eisenhower een onmiddellijke verscherping' van de militaire censuur op alle frontberichten uit Normandië bevolen. Ook in officieele communiqués mo gen niet dan bij zeer hooge uitzondering en dan nog altijd slechts na speciale vergunning plaatsnamen, waar zich de groote gevechten afspelen, vermeld worden. De Fransche militie gemobiliseerd. De Fransche nationale volksbeweging onder leiding van den minister van arbeid, Déat. roept haar leden op zich in deze beslissende uren gereed te houden voor het verdedigen van de orde in Frankrijk. Overeenkomstig het bevel van Darnand moeten alle militante leden der beweging zich aansluiten bij de Fransche militie, de leden van de algemeene hulporga nisaties moeten zich als gemobiliseerd beslhou wen. De leden der beweging moeten gereed zijn om regeeringsarnbtenaren, die zich aan hun plicht onttrekken, te vervangen en om zeer nauw samen te werken met alle krach ten, die voor Europa strijd voeren. De bewe ging geeft haar onwrikbare geloof te kennen in de overwinning van het Duitsche Leger, de beschermer en behoeder van de duizenden jaren oude Eurqpeesche cultuur. KORT NIEUWS. Op de Nieuwe Maas ter hoogte van Pernis is de sleepboot Piet Hein in aanvaring geko men met een sleep. De schok was zoo hevig, dat de Piet Hein kapseisde en zonk. Aan boord be vonden zich, behal ve de kapitein A. 't Haaf, 'n ambtenaar en een controleur van den gemeente lijken technischen dienst, benevens de 47-jarige J. K. Si mon, aannemer van bouw- en water bouwwerken u i t Schiedam. Allen ge raakten te water. Een visscher slaag de er in alle dren kelingen te,redden. Het bleek evenwel, dat de heer Simon door den schrik was was overleden. Den oen Juni zijn nieuwe Ita- liaansche postze gels uitgegeven van 20, 25 en 30 centimes. De ze gels stellen be roemde Italiaan- sche kunstmonu menten voor, die bij de Anglo-Ame- rikaansche terreur aanvallen ver woest werden. De kinderpo- iiie to -nsterdam verzoekt opspo ring van Jacoba Kersbergen, oud 17 jaar, die sedert 17 April 1.1. wordt vermist, en van Marie Hendrika van Geen, die se- Mei 1.1, dert 23 van de ongeveer 22 hem nog ter beschikking wordt vermist. BIJ ONZE VRIJWILLIGERS. Een scherpschutter krijgt aan wijzingen voor bijzondere vijandelijke doelen. (SS PK Jaroliim-O-H P. c) Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-Wacht- bataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Ger- maansche SS in Nederland. Personen tusschen 19 en 35 jaar, die aanmel- dingsplichtig zyn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmel den en worden gedurende de verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste één jaar diensttijd zün geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: gedrag, karakter, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmidde len etc. Eveneens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende NebensteHen der Waffen-SS, Amster dam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraafc 25; Gronin gen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30; en het -SS-Ersatz kommando, Den Haag, Korte Vijverberg 5. OOK VOOR DE GEMOTORISEERDE COMPAGNIE BIJ HET SS-WACHT- BATAILLON TE AMERSFOORT. WELKE DIENST IN NEDERLAND DOET, KAN MEN ZICH OP BOVENSTAANDE KEURINGEN MELDEN. 13-6-44 812.00 uur, Rotterdam, Deutsche Oberschule, Westerlaan 1. 15-6-44 812.00 uur, Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 1518.00 uur, Venlo,'Deutsehes Haus, Egmondstraat 1®. 16-6-44 812.00 uur, Arnhem, Café Royal. 19-6-44 8—13,00 uur, Amstèrdam, Dam 4. 20-6-44 312.00 uur. Utrecht, N.V. Huis, Oude gracht 245. 25l'J.OO uur, Amersfoort, Pol. Durchangslager, Leusderweg. Het Duitsche weermachtbericht. Het Duitsche weermachtbericht luidt ate volgt: In Normandië probeerde de vijand de gevormde bruggehoofden te versterken. Nieuwe landingspogingen vonden echter niet plaats. Ten Oosten van den Orne- mond werd de vijand op een nauwe ruimte tezamengedrongen en van de kust wegge drukt. Uit zjjn bruggehoofd tusschen Caen cm Bayeux ging de vijand in Zuidwestelijke rich ting tot den aanval over. Tevens is de tegen aanval van onze aangevoerde reserves begon nen. Om de stad Bayeux is op het oogenblik een hevige strijd gaande. Overal in het vijan delijke bruggehoofd houden eigen steunpunten zich in ongeschokte afweer staande. De Amerikaansche troepen, die zich ten Noorden van Carentan aan den voet van het schiereiland van Cherbourg van de lucht en de zee uit hadden genesteld, hebben uiterst zware verliezen geleden. De eigen concentrisch gevoerde tegenaanvallen drukken den- vijand steeds meer ineen. In de baai van St. Martin aan de 'Noordwestpunt van het schiereiland werd een vijandelijke landingspoging in het vuur van de kustbatterijen afgeslagen. Formaties gevechtsvliegtuigen ondernamen Woensdagnacht aanvallen op de Britsch-Ame- rikaansche landingsvloot voor de vijandelijke bruggehoofden. Er werden branden en ontplof fingen waargenomen. Alleen jachtvliegers schoten boven het landingsgebied op zijn minst vijandelijke vliegtuigen neer, waaronder in den loop van den nacht 30 viermotorige bom menwerpers. Het staat nog niet vast hoeveel vijandelijke toestellen door het luchtdoelge schut zijn neergeschoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen ondernamen aanvallen op afzonderlijke doelen in Zuidoost- Engeland. Torpedomotorbooten hebben bij een aanval in de Seine-baai twee vijandelijke landings schepen met een gezamenlijken inhoud van 4000 brt. in den grond geboord. In harde ar tilleriegevechten met torpedojagers en torpedo motorbooten plaatsten zij talrijke treffers op de vijandelijke schepen en sloegen op den te rugtocht naar haar steunpunten sterke lucht aanvallen af. Een andere flottilje torpedo motorbooten viel Woensdagnacht ten Westen van Fécamp een vijandelijke landingsformatie aan en bracht daarvan 7 volgeladen landings vaartuigen tot zinken. Onze beveiligingsvaar- tuigen beschadigden in gevechten met over machtige vijandelijke formaties door artillerie- treffers verscheidene torpedojagers en torpe domotorbooten. die daarop den strijd afbraken. De marine-kustbatterjj Marcouf ligt sinds 't begin van de invasie in het zwaartepunt vaa den strijd tegen de vijandelijke landingsvloot in het Oostelijke deel van het schiereiland Cherbourg. Ondanks hevige beschieting van zee uit en ondanks sterke luchtaanvallen heeft zjj verscheidene landingsvaartuigen vernietigd en door voltreffers een vijandelijk oorlogsschip van het kruisertype in den grond geboord. Na dat zij door vijandelijke valschermjagers was ingesloten hield de batterij zich tegen de over machtige vijandelijke strijdkrachten staande en wist tenslotte den omsingelingsring te ver breken. Andere marinekustbatterijen dwongen voor Le Havre door goed gericht vuur twee vijan delijke kruisers den steven te wenden.' Batte rijen vèrdragend geschut hebben vannacht voor Dover een groot vijandelijk convooi be schoten. In Italië is de vijand met sterke pantser strijdkrachten, waarop infanterie volgde, aan weerskanten van het meer van Bracciano ver der opgerukt. Hierbij zijn in het gebied van Civita Vecchia en bij Civita Castellana hevige gevechten ontstaan. Uit' den frontsector ten Noordoosten en ten Oosten van Rome worden geen bijzondere gevechtshandelingen vermeld. De vijand volgt onze uitwijkbewegingen slechts aarzelend. Aan het Oostelijk front zijn nieuwe tegen aanvallen van de bolsjewieken, ten Noordwes ten van Jassy, verijdeld, waarbij 31 vijande lijke pantserwagens werden stukgeschoten. Bij de gevechten in het gebied van Jassy hebben Duitsch-Roemeensche troepen onder het bevel van den Roemeenschen generaal der cavalerie Racovita, den generaal der pantsertroepen Von Knobelsdorff alsmede van den generaal der infanterie Mieth, uitmuntend ondersteund door sterke formaties Duitsch-Roemeensche ge- vechts- en slagvliegtuigen, in harde gevechten de bolsjewieken uit diep geëchelonneerde taai verdedigde stellingen geworpen en de eigen stellingen dafardoor aanmerkelijk verbeterd. De vijand leed uiterst zware bloedige verlie zen en verioor bovendien in den tijd van 30 Mei tot 7 Juni 1400 gevangenen, 209 tanks, 410 stukken geschut en granaatwerpers, alsmede talrijke andere wapenen. Er werden 323 vijan delijke vliegtuigen vernietigd, waarvan 50 door troepen van het leger. De kommandeur vab een bataljon Roemeensche bergjagers, majoor Lunga^heeft zich bij deze gevechten bijzonder onderscheiden. In de Finsche Golf hebben Duitsche bewa kingsvaartuigen de bescherming van een Sovjet-Russische formatie mijnvegers aange vallen. Zij brachten daarbij twee torpedomotor booten tot zinken en schoten drie andere boo ten in brand, waarvan een waarschijnlijk ge zonken is. Enkele Britsche vliegtuigen hebben Woens dagnacht bommen geworpen in het gebied van Keulen. DE TOESTAND OP SARDINIË. Volgens de berichten van vluchtelingen lijdt Sardinië tegenwoordig honger. Eerst sinds Februari zijn er kleine porties meel onder de bevolking verdeeld. Een groot deel van de zich op Sardinië bevindende Italiqansche sol daten is gevlucht. De overigen worden door de bezettingssoldaten als negers behandeld.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1