Haarlemsche Courant Bruggehoofclen in Normandië vereenigd KEURINGEN Caeri geheel In Duitsche handen. 289c Jaargang No. 135 x x Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advert. 10721, Redactie 1060Ó Postgiro 134958 Haarlemsche ct, Haarlem B|) kantoor, Soendaplein 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Berks Nieuivsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Maandag 12 Juril 1944 VerschUnt dagelyks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkertje Z. B. Spaarne 12. Tel. 127IS Kantoor IJmuideit: Rembrandtlaaa 55, IJmuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedryven Damiate, Haarlem K 1297 Geallieerden lijden steeds zwaardere verliezen; het terrein bezaaid met lijken. Montgomery wierp 20 divisies in den strijd. De situatie ten Oosten van den Ornemond. Na zes nachten en vijf dagen van de hardste gevechten hebben de Geallieerden met gebruik making van 18 grootendeels beproefde en voor treffelijk bewapende elitedivisies, met onder steuning van talrijke zware slagschepen, van duizenden bommenwerpers van allerlei soor ten en van aanvullende speciale formaties zooals pionier-brigades, enz., een bruggehool'd- stelling in handen gekregen, die reikt van den Westelijken oever van den Ornemond tot aan de Oostelijke kust van het schiereiland Cotentin ten Zuidoosten van St. Mère-Eglise. De diepte van deze positie -schommelt tus- schen 12 en 20 K.M. In totaal heeft Montgo mery thans tenminste 350.000 tot 400.000 man Geallieerde troepen in den strijd geworpen Hierin zijn niet bêgrepen de bemanningen van de oorlogsschepen, het personeel van de transport- en landingsvaartuigen, die in totaal nog vele tienduizenden manschappen uitmaken Volgens een later bericht heeft Montgomery waarschijnlijk met de in den loop van den nacht en van Zondag gelande contingenten totdusver ongdveer 20 divisies in het invasie- gebied in den strijd geworpen, waarvan ech ter 7 a 8 divisies reeds als min of meer zwaar geteisterd kunnen worden beschouwd. Omtrent den toestand aan het invasiefront verneemt Interinf: In groote trekken gezien, heeft het beeld van den strijd in de laatste 24 uur geen ingrijpende wijziging ondergaan. Het is den Geallieerden Zaterdag in den loop van den dag weliswaar ten Zuidwesten van Isigny gelukt, het Vire-kanaal, naar het Westen te passeeren en daarmede aapsluiting te krijgen op de ten Zuiden van de Vire-baai staande Amerikaansche luchtlandingsgroep, maar voor het eigenlijke operatieve doel van de eerste phase der invasie beteekent de vereeniging dei- beide landingshoofden echter, practisch niets, temeer daar het noch den Britten in de streek Caen-Baveux, noch den Amerikanen in het gebied Carentan-Montebourg gelukt is, hun bruggenoofdstellingen een zoo groote diepte te verschaffen, dat zij een betrekkelijk groot aan tal formaties gelijktijdig met de sterkste stoot kracht zouden kunnen laten optreden. Ook daar, waar zij, zooals ten Zuidwesten van Bayeux, alle beschikbare pantserstrijdkrachten concentreerden, om in de richting van St. Lo door te breken, mislukten alle Aanvallen on der aanzienlijke verliezen aan menschen en materiaal. Evenzeer is het den Amerikanen niet gelukt, van St. Mère-Eglise uit naar het Westen door te stooten. Het belangrijkst is echter het feit, dat de Amerikanen ondanjes de krachtigste concentratie van hun pantserformaties en tal rijke zeer zware gevechtswagens er niet in geslaagd zijn, den aanval naar het Noorden in de richting Montebourg-Quineville uit te voe ren. Montebourg en Quineville bevinden zich in Duitsche handen. De gehoopte doorbraak in de richting van Cherbourg werd daarmede ook Zaterdag weer tot een met zware verliezen gepaard gaand fiasco, welks- beteekenis op het oogenblik nog lang niet overzien kan worden. Zware verliezen. De verliezen der Amerikanen in hun brug genhoofd, op het schiereiland Cotentin nemen bijna van uur tot uur toe en hebben reeds een omvang bereikt, die door de binnenge brachte gevangenen ondraaglijk, genoemd wordt. De gesneuvelden zoo verklaarden zij, liggen, zooals ook uit de Duitsche waarne mingsposten op ondubbelzinnige wijze kan worden waargenomen, bij honderden in het terrein, zonder dat de mogelijkheid bestaat ze te begraven. Er is voorts gebrek aan art sen, verplegend personeel en medicamenten, daar talrijke vrachtzweefvliegtuigen met ver plegend personeel voor en tijdens' de landing vernietigd zijn De verliezen zijn zoo hoog. dat het aanvoe ren van reserves, met behulp van landings schepen en gewone landingsbooten niet meer voldoende is om de verliezen aan te zuiveren. Derhalve worden thans door de Anglo-Ame- rikanen reeds tot troepentransportschepen verbouwde groote passagiersschepen gebruikt, hoewel voor het lossen van deze schepen nog geen havens ter beschikking staan. Het eerste schip van dezen aard werd in' den nacht van 10 oo 11 Juni in het zeegebied van Grandcamp het offer van een Duitschen luchtaanval. Bij den ondergang van dit schip is het grootste deel van de aan boord zijnde duizenden sol daten om het leven gekomen. Caen. £>e aanval van Anglo-Amerikaansche bom menwerpers in den vroegen ochtend van den 6en Juni op de stad Caen, waar zich onver vangbare bouwwerken uit den vroeg Norman- dischen tijd bevinden, heeft schade aange richt. die niet meer is goed te maken. Er ontstonden onder de bevolking, die tegen den raad van Duitsche militaire instanties in te Caen was gebleven, groote verliezen. Een der resultaten van 10 Juni was intus- schen de zuivering van den Zuidoostelijken stadsrand van Caen van enkele nesten van verzet van Britsche luchtlandingstroepen. Het geheele stadsgebied van Caen is daar mede weer in Duitsche handen. Volgens de jongste berichten is te verwach ten, dat de Geallieerden thans een aanval op Caen van plan zijn. Zaterdag werden aehter de Britsche linies ten Noorden van Caen vrij sterke landingen van personeel- en materiaal- aanvoer waargenomen, dat met vrachtzweef vliegtuigen was aangevoerd. Des nachts wer den ook ten -Zuid.en van Caen tot achter de Duitsche lines vrij sterke formaties valscherm troepen neergelaten; daar gelijktijdig het hier aanwezige Britsche legercommando in het ge bied ten Noorden en Noordwesten van Caen een nieuw zwaartepunt door concentreering van een vrij sterke pantserformatie heeft ge vormd, neemt men aan. dat het Geallieerde opperbevel zich in het bezit van deze stad wil stellen. Hoe gevoelig de invasie gestoord wordt door het wegnemen van den Oostelijken oever van den Ornemond, blijkt uit de omstandigheid, dat de Britten genoodzaakt waren, Zaterdag met een sterke pantsereenheid naar den Ooste lijken oever te trekken en van het Zuiden uit op den Duitschen versperringsgordel los te stormen, dien Duitsche grenadiers van het Noorden uit tusschen de kust en de rest van een in het Bois de Bavent aanwezige Britsche gevechtsgroep gelegd hadden._ Na vele even vergeefsche als met verliezen'gepaard gaande aanvallen, waarbij 24 pantserwagens vernie tigd werden, gelukte het de Britsche gevechts groep twee plaatsen binnen te dringen, zoo dat de Duitsche strijdkrachten zich enkele Km. naar het Noorden moesten distancieeren. Op het oogenblik bevindt zich echter de. Oos telijke oever van den Ornemond nog altijd onder Duitsche controle. Het zeegevecht voor de Nederlandsche kust. Betreffende het reeds gemelde gevecht van Duitsche patrouillebooten met Britsche motortorpedobooten voor de Nederlandsche kust in de eerste ochtenduren van Zaterdag verneemt Interinf dat twee Duitsche vaar tuigen gedurende het harde gevecht ver loren zijn gegaan. Schip in atomen uiteengeslagen. Onder de Geallieerde aanvoerschepen die door Duitsche motortorpedobooten tot zinken zijn gbbracht, bevond zich ook een vol ge laden schip, dat, door twee torpedo's getrof fen, na een ongewoon zware ontploffing let terlijk tot in atomen uiteengeslagen werd. De kracht der ontploffing was zoo geweldig, dat de aanvallende Duitsche booten uit de koers werden geworpen. Het schijnt uitgesloten, dat dit schip slechts gewone munitie aan boord had. Veeleer kan worden aangenomen, dat zeer explosieve springstoffen in groote hoe veelheden tot ontploffing kwamen, waardoor deze tot dusver nog niet waargenomen ver schijnselen werden veroorzaakt. In den bunker van een Duitschen bevelhebber. Een correspondent van S.P.T. heeft een be zoek gebracht aan de gevechtsbnnker van een Duitsche marinebevelhebb.er, van waaruit de strijd van Duitsche zeestrijdkrachten operatief wordt geleid. De diep in de aarde ingebouwde betonkolos is in eenige ruimten onderverdeeld, zoodat geen der afdeeljngen door een andere kan worden gestoord. De ruimten bevatten alle noodige inrichtingen voor een lang ver blijf. De wanden zijn met licht hout bekleed, er zijn ruime kasten en rekken voor het noo dige werkmateriaal. Evenals aan boord heeft men hier met de ruimte gewoekerd. Aan de vrije muren staan de boven elkaar aange brachte kooien voor officieren, onderofficie ren en soldaten. Alle machines en apparaten, die lawaai maken, zijn in aparte kamers onder gebracht, zooals de telefooncentrale, de telex, de radioafdeeling en'de electrische motoren voor luehtverversching, watervoorziening e.d. Deze luchtververschingsinrichtingen werken zoo perfect, dat de rook van een sigaret in eenige oogenblikken is vervlogen. Men merkt hier beneden van het geweld van de invasie practisch niets. Zelfs luchtalarm wordt door de telefoon bekend. Grens van Fransch Marokko gesloten. De grens tusschen Spaansch- en Fransch- Manokko is van Algiers uit om redenen van „militaire veiligheid" gesloten. Alleen Gaul listische, Britsche, Amerikaansche en Sov jet-Russische diplomaten mogen de grens overschrijden en hebben het recht, codete legrammen te verzenden, een recht dat aan de vertegenwoordigers van de neutrale sta ten ontzegd blijft. In de omgeving van Zwaag worden reeds de eerste pruimen geplukt, die in de ver warmde kassen zijn gekweekt. (C.N.F.-Kuiper Pax c) Bij onze Vrijwilligers. Pantseraanval op een steunpunt van den vijand. (SS PK Raudies-O-H P c) Het SS-Ersatzkomraando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-Wacht- bataillon in Amersfoort, Landstorm -Nederland, Kriegsmarine en de Ger- maansche SS. in Nederland. Personen tusschen 19 en 35 jaar, die aanmei- dingspliclitig zyn v-oor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmel den en worden gedurende de verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Wafïen-SS kan ieder worden, die na tenminste één jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zyn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: gedrag, karakter, prestatie. Tydens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekkihg tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmidde len etc. Eveneens \rerstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS, Amster dam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 58; Heerlen, Saroleastraat 25; Gronin gen, Heerenstraat 48; Enschedé, Hengeloschestraat 30; en het -SS-Ersatz kommacdo, Den Haag. Korte Vijverberg 5. OOK VOOR DE GEMOTORISEERDE COMPAGNIE BIJ HET SS-WACHT- 8ATAIIJLON TE AMERSFOORT, WELKE DIENST ÏN NEDERLAND DOET, KAN MEN ZICH OP BOVENSTAANDE KEURINGEN MELDEN. 13-8-44 8—12.00 uur, Rotterdam, Deutsche Oberschule, Westerlaam 1» 15-6-44 8—12.00 iwur, Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45, 1518.00 uur, venlo, Deutsches Hans, Kgraondstraat 18, 16-6-44 8—12.00 uur, Arnhem, Café Royal. 19-8-44 8—13.00 uur, Amsterdam, Dam 4. 20-6-44 812.00 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. 1517.00 uur, Amersfoort, Pol. ©urchangsiager. Leusder weg. KORT NIEUWS. De Iransche regeering heeft een wet tot beper king der polyga mie uitgevaardigd. De Perzen mogen slechts met toe stemming va'n hun eerste vrouw een tweede vrouw ne men. Indien zij die toestemming niet hebben en toch met 'n twee de vrouw trouwen heeft de eerste vrouw automa tisch het recht scheiding aan 'te vragen. De Argentijn- sehe regeering be reidt de grondsla gen voor een mili taire organisatie des lands voor. Er wordt een „natio nale verdedigings- raad" gevormd. De Roemeen- sche minister van binnenlandsche zaken heeft mee gedeeld, dat de chef van den Brit- schen inlichtin gendienst voor het Oostelijk front, door Roemeensche vliegeniers in krijgsgevangen schap is genomen. In Mexico hebben 70.000 mijn- en metaal arbeiders in dienst bij honderd maat schappijen, een algemeene sta king afgekondigd. Dit is de grootste staking in Mexico sedert 1940. Amerikanen in Duitsch aandoende uniformen. Een correspondent van S.P.T., die den strijd in Normandië meemaakt, meldt: In de nabijheid van Carentan zijn Ameri kaansche valschermjagers geland in costuurn, dat, te oordeelen naar snit en kleur, veel weg heeft van de Duitsche parachutistenuniformen. Bovendien was een gedeelte van de gelande troepen in het bezit van volksauto's die van Duitsche nationaliteitsteekens waren voorzien. Wat dit laatste betreft wordt in Duitsche krin gen verondersteld, dat deze wagens deel uit maken van het materiaal, dat de Amerikanen tijdens de veldtocht in Tunesië hebben buit gemaakt. Ten aanzien van bovenvermelde feiten, wordt van Duitsche zijde opgemerkt, dat zij geheel in strijd zijn met het volkenrecht. De Duitsche soldaten hebben zich echter geen. oogenblik door deze unfaire tactiek laten mis-» leiden. Uitrusting der Geallieerde parachutisten. De Geallieerde parachutisten zijn als volgt uitgerust: zij dragen zwarte of bruine rijgschoenen, dikke wollen truien en een lange, zwaar gevoerde jas die door middel van een ritssluiting wordt gesloten. Op deze jas zijn groote zakken genaaid, die meer den naam van tasschen verdienen. Hun bewape ning bestaat uit een machinepistool dat on geveer zoo geconstrueerd is als de Duitsche machinepistolen, en soms uit een halfauto- matisch zelf ladend geweer. Alle parachutis ten zijn in het bezit van groote hoeveelhe den explosieve stoffen. Als hoofdbedekking dragen zij een stalen helm. die zij door een wijnroode Baskische muts kunnen vervan gen. Iedere parachutist draagt voedsel in gecomprimeerden vorm bij zich, dat voor eenige dagen voldoende is en meestal be staat uit: havergruttenmeel. soepen, thee, chocolade, vaste spiritus en pillen tot 'net destilleeren van water. In totaal bedraagt het gewicht der uit rusting van een parachutist, springstoffen inbegrepen ongeveer 80 kilogram. Voorts bezit iedere parachutist een klein zakie met op zijde gedrukte kaarten van geheel Europa Bovendien zijn zij met een belangwekkende nieuwigheid uitgerust: zij dragen een licht gevenden halsdoek waaraan zij elkaar des avonds kunnen herkennen. Bij de parachu tetroepen behooren ook specialisten, wier taak het is, buitgemaakte Duitsche voertui gen en wapenen te hanteeren. Naar men te Berlijn mededeelt werden verschillende gevangen genomen leden van de Britsche en Amerikaansche luchtlan dingstroepen in het bezit gevonden van boksbeugels, die deel uitmaakten van hun uitrusting. De Gaulle naar de Veieenigde Staten. De Gaulle heeft een uitnoodiging van Roosevelt om een bezoek aan de Vereenigde Staten te brengen, aanvaard. Zwitsersche lichtingen opgeroepen Officieel wordt medegedeeld: Rekening houdende met den aïgemeenen toestand heeft de Zwitsersche bondsraad in overeen stemming met den generaal de militaire pa raatheid van het leger versterkt door een aanvullende oproeping van troepen. Sowjet-offensief in Karelië. Het Finsche weermachtberioïft van 19 Juni luidt: Vrijdagochtend vroeg' heeft de vijand op de Karelisclie landeng te een alge meen offensief ingezet, gesteund door bij zonder fel artillerievuur en sterke lucht strijdkrachten. De aanvallen, die op verschillende punten werden uitgevoerd, werden afgeslagen met uitzondering van eenige kleine, beperkte penetraties. De vijand leed belangrijke ver liezen aan dooden en gewonden. Tien tanks werden vernietigd. Onze jagers en lucht afweer schoten 24 vijandelijke machines neer. De strijd gaat voort. Het Finsche weermachtbericht van 11 Juni luidt: „Op de Karelische landengte begon de vijand in de vroege ochtenduren van Zaterdag opnieuw zijn grooten aanval, ondersteund door een uiterst sterk artille rievuur en sterke luchtstrijdkrachten. Tij dens de hevige gevechten, die den geheeien dag en nacht onverminderd voortduurden, gelukte het den vijand, door het Westelijke deel van onze stellingen op de Karelische landengte heen te dringen, waarbij hij zware verliezen leed aan menschen en ma teriaal. De gevechten duren onafgebroken voort. Jachtvliegtuigen en de luchtafweer schoten 32 vijandelijke machines neer". Het verloop van den strijd in Italië, Aan het Italiaansche fr.ont distancieeren de Duitsche troepen zich nu ook van den Adria- tischen kustsector naar het Noorden. De operaties verloopen hier zonder eenigen vijan delijken druk. In het Oostelijke en centrale deel van het front kwamen geen gevechten van beteekenis voor. De voornaamste druk der Amerikaan sche pantserformaties blijft gericht op den. Westelijken sector met het zwaartepunt tus schen de Thyrreensche Zee en den midden loop van den Tiber. In het Maremma-bekken forceerde de vijand de overgangen over de Foria en ten Noorden van Viterbo drong hij naar het Bolsena-meer. Ondanks de hardheid van de gevechten dragen de huidige gevech ten in den Westelijken sector slechts het ka rakter van achterhoedegevechten'. Zij be oogen omsingelende bewegingen van den daar snel volgenden vijand te verhinderen.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1