Landing bij Seinemond afgeslagen. In het Oosten benden achter het front uiteengedreven. Twee kruisers en 33 andere schepen bij ini>asie vernietigd. De Anglo-Amerikanen hebben sedert 6 Juni, het begin van de invasie aan de Normandische kust, alleen aan tot zinken gebrachte schepen behalve de twee kruisers en vier torpedo jagers, 29 transportschepen met een gezamen- lijken inhoud van meer dan 107.000 brt. en talrijke landingsvaartuigen verloren. Met deze schepen verloren vele duizenden Anglo-Ame- rikaansche zeelieden en soldaten het leven. De invasie zal volgens Svenska Dagbladet vérstrekkende economische gevolgen in Enge land hebben. De invoer van goederen zal waarschijnlijk tijdelijk door de ontzaglijke eischen wat betreft de tonnage voor de aan den gang zijnde operaties beperkt worden. De Engelsche spoorwegen en andere transport middelen woi-den door de invasie op de zwaar ste proef gesteld. Men verwacht, dat het steen- koolverbruik met 4 tot 5 millioen ton zal toe nemen, weshalve de kolenleveranties aan neu trale landen gestaakt en het binnenlandsche verbruik beperkt zullen moeten worden. Het Duitsche weermachtbericht van Zater dag luidde: De gevechten in het vijandelijke brugge- hoofd van Normandië nemen door de van beide kanten aangevoerde nieuwe strijd krachten steeds meer toe in felheid. Een poging van den vijand om vlak ten Zuiden van de monding der Seine bij Trouville te landen, is mislukt. Een oorlogsschip werd tot zinken gebracht. De overige werden gedwongen den steven te wenden. Onze zuiveringsgevechten op' den Oostelijken oever van de Ome maken goede vorderingen. Vijandelijke tegenaanvallen tegen Touffreville zijn mislukt. In het gebied Caen-Bayeux duren zware pantsergevechten voort. Het is den vijand na verbitterden strijd gelukt om onze beveili gingslinies, waarachter onze reserves opmar- cheeren, terug te dringen. Op het schiereiland van Cherbourg wordt verbitterd gevochten. Onze "troepen leveren schitterend slag tegen sterke vijandelijke strijd krachten en tegen 'n overmachtig luchtwapen. Aan het geheele front handhaven zich vele door den vijand ingesloten weerstandsnesten en steunpunten in hardnekkige gevechten. Gedurende de eerste drie dagen zijn ruim 200 vijandelijke tanks vernield en verschei dene duizenden gevangenen binnengebracm.. Bovendien leed de vijand, vooral zijn lucht landingstroepen, uiterst zware verliezen aan dooden en gewonden. Duitsche zeestrijdkrachten en gevechtsvlie gers hebben ook Vrijdag de vijandelijke lan- dinsgvloot zware verliezen toegebracht. Aan den Westelijken uitgang van het Kanaal ont moetten lichte zeestrijdkrachten een over machtige formatie vijandelijke kruisers en tor pedojagers. In den loop van het vele uren durende harde gevecht werden een vijandelijke kruiser en een torpedojager door torpedotref fers zwaar beschadigd. Een eigen torpedoboot- jager ging verloren. Bij gevechten van onze beveiligingsstrijdkrachten met vijandelijke mo- tortorpedobooten voor de landingsplaatsen en op het Kanaal werden verscheidene vijande lijke booten beschadigd. Drie van onze pa- trouiilebooten gingen verloren. Sedert 6 Juni zijn door marine- en lucht wapen. benevens kuslbalerrijen van marine en leger 2 kruisers. 3 torpedojagers, 6 transport schepen met 38.090 brt., vijf landingsschepen voor pantserwagens met tezamen een inhoud van 15.700 brt. en 7 landingsbooten voor pant serwagens met een inhoud van 2600 brt. tot zinken gebracht. Door treffers van torpedo's, bommen en gra naten werden beschadigd: een zware kruiser, 3 andere kruisers, 6 torpedojagers, 5 motor- forpedobooten. 8 transportschepen met een in houd van 41.000 brt. en 14 speciale landings schepen. Bovendien werden talrijke kleinere landingsvaartuigen en stormbooten tot zinken gebracht of beschadigd. Vele vijandelijke oorlogs- en landingssche pen zijn op onze mijnversperringen geloopen. De hierdoor ontstane verliezen van den vijand bedragen minstens 20 vrij groote en middel- groote eenheden en daarbij komen talrijke kleine landingsvaartuigen. Italië. In Italië lag het zwaartepunt der gevechten ook Vrijdag weer in den frontsector ten Wes ten van den Tiber. De tegenstander viel hier onze achterhoedetroepen aan met sterke pant serstrijdkrachten en drong na feilen strijd Viterbo binnen. Ten Oosten van de Tiber voigt de vijand ook verder slechts dralend onze distancieeringsbewogingen in de Sabijnsche bergen en op de Zuidelijke hellingen van de, Gran Sasso, opgehouden door achterhoede- troepen en talrijke wegvernielingen. Bij de zware afweergevechten der laatste dagen hebben zich een gevechtsgroep van de Duitsche 4e divisie valschermjagers onder be vel van majoor Gericke, doeltreffend gesteund door stormpantsers van de stormpantserafdee- ling 216. benevens deelen van het Ilaliaansch- republikeinsch fascistische regiment valscherm jagers Folgore en ttaüaansche afweergesehut- troepen in Duitsche afweerbatterijen bijzonder onderscheiden. Zware gevechtsvliegtuigen heb ben in den nacht op 10 Juni scheepsconcen- Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland: S. K. Kuiper, Haarlem Sport en Stad: A. O vermeer, H'stede. Buiten land: J. c. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Verantwoordelijk voor de advertentie-rubriek: W, van Ommen, H'stede. traties voor Nettuno aangevallen en daarbij 6 vijandelijke schepen beschadigd. Oostelijk front. Uit het Oosten worden behalve plaatselijke gevechten in 't gebied ten Noorden van Jassy en in het voorterrein der Karpathen geen bij zondere gebeurtenissen gemeld. In het achterwaartsche gebied van den Noordelijken sector werd een actie tegen benden door beveiligingstroepen van het 'leger en Letlandsche politieformaties in gevechten die zeven dagen hebben geduurd onder moeilijke terreinomstandigheden met succes beëindigd. Sterke bendestrijd krachten werden uiteengeslagen en den vijand werden zware verliezen aan dooden en gewonden toegebracht. Bovendien ver loren de bolsjewieken 850 gevangenen en talrijke wapens van allerlei soort. Amerikaansche bomrrfenwerpers hebben in de ochtenduren van 9 Juni een terreuraanval ondernomen op de stad München. Luchtver dedigingsstrijdkrachten schoten 35 vijandelijke vliegtuigen neer. Vrijdagnacht hebben afzonderlijke Britsche vliegtuigen bommen geworpen op het stede lijke gebied van Berlijn. Het Duitsche weermachtbericht van Zondag. Het Duitsche weermachtbericht van Zondag luidt als volgt „In Normandië, tusschen de Orne en de Vire, waar de vijand voortdurend verster kingen aanvoert, duren de zware en ver bitterde gevechten voort. De pogingen van den vijand, in de diepte ruimte te winnen werden met zware verliezen verijdeld. Alleen naar het Westen, in de riqhting Isigny is den vijand in een smalle kust strook de vereeniging met de Amerikanen in het bruggehoofd ten Noorden van Carentan gelukt. Daar werden alle pogin gen van den vijand, naar Cherbourg op te rukken, verijdeld. Overal in het vijandelijke landingshoofd blijven talrijke van onze steunpunten en nesten van verzet in een taaien verbeten strijd ge wikkeld Opnieuw achter ons front neergela ten vijandelijke luchtlandingstroepen werden voor het grootste deel vernietigd. Bij de zware gevechten in het vijandelijke landingshoofd en bij de vernietiging der in het achterland neergelaten vijandelijke val scherm- en luchtlandingstroepen hebben zich het Rheinlanaseh-Westfaalsche regiment gre nadiers 736 onder bevel van kolonel Grug, de 352ste divisie infanterie onder bevel van luit.-generaal Kraiss en het valschermjagers regiment 6 onder bevel van majoor Von der Heydte bijzonder onderscheiden. .Strijd ter zee. Voor het invasiéfront nemen de nachtelijke gevechten van lichte Duitsche zeestrijdkrach ten met den sterk overmachtigen vijand aan hardheid toe. Onze torpedobooten vielen in de ochtenduren van 10 Juni in de Seine-baai een vijandelijke formatie torpedojagers aan. Na een fel artillerieduel stieten zij bovendien op torpedomot orbooten, waarvan 1 werd tot zinken gebracht en twee zwaar beschadigd. Ondanks zeer sterke vijandelijke bescherming brachten torpedomotorbooten van de aan- voersvloot van den vijand 9 volgelaten trans portschepen van een gezamenlijken inhoud van 23.000 brt. en 1 torpedojager tot zinken. Bovendien werden een landingsschip van 3000 brt., een schip van middelbare groote en een artillerieboot door ^torpedo's getroffen. Een duikboot bracht voor de Westkust van Bre- lagne uit een beveiligingsformatie een vijan delijke torpedojager tot zinken. Ook voor de Nederlandsche kust en in de Duitsche bocht ontstonden patrouillegevechten met Engelsche torpedomotorbooten, waarvan één in den grond werd geboord. Gevechts vliegtuigen vernietigden in den nacht van 9 op 10 Juni c-cn passagierschip van 9000 brt. en een vijandelijke torpedojager. Een ander trans portschip van 6000 brt. werd zwaar bescha digd. Kustbatterijen van het leger brachten voor de Oostkust van het schiereiland Cher bourg een vijandelijke torpedojager- tot zinken en beschadigde twee andere ernstig. Een sterke vijandelijke formatie mijnvegers werd in dezelfde wateren door goed gericht vuur tot zwenken genoodzaakt. De vijand heeft Zater dag boven het landingsgebied 68 vliegtuigen verloren. In Italië ondernam de vijand door pantser wagens ondersteunde aanvallen op onze nieu we stellingen die Oostelijk van het meer van Bolsera tot een penetratie leidden. Pogingen om den Tiber naar het Noordoosten over te steken werden bij Orte met verliezen voor den vijand afgeslagen. In een zeegevecht voor het eiland Elba werden twee vijandelijke torpedomotorbooten vernietigd. Aan het Oostelijk front vinden behalve de succesvolle afweer van plaatselijke vijande lijke aanvallen ten Noordwesten van Jassy en ten Zuidoosten van Witebsk geen gevechts handelingen van beteekenis plaats. Formatie: gevechtsvliegtuigen bestookten Zaterdagnacb' het bolsjewistische aanvoerverkeer met goed resultaat. Zware schade en groote branden ontstonden vooral op het belangrijke spoor wegknooppunt Smerinka. Enkele Britsche vliegtuigen lieten Zaterdag nacht bommen vallen in de gebieden van Berlijn en Wiener-Neustadt. Drie vliegtuigen werden neergeschoten." Aanslag op Umberto. Prins Umberto heelt tegenover een ver tegenwoordiger van de Times verklaard, dat het Italiaansche volk in de eerste plaats moet leeren loopen. Het zou niet geschikt zijn het Italiaansche volk de vrijheid van gedachte terug te geven. Een Geallieerde militaire regeering verdient in Italië de voorkeur boven een Italiaansche. Naar United Press uit Rome meldt, heeft bij een royalistische demonstratie een on bekend persoon eenige revolverschoten op Umberto gelost. De aanslag mislukte. Van den dader ontbreekt ieder spoor. PORTEFEUILLE MET 80.— GEROLD. Tijdens de bokswedstrijden in het Gem. Concertgebouw heeft iemand kans gezien van een bezoeker een portefeuille, inhoudend 80.en eenige papieren te rollen. Dit heeft een veertien jarige jongen gezien. De dader kon echter ontkomen. Mussert soldaat van de Duitsche weermacht. Bij een eventueele ihvasie in Nederland. Tn een openbare vergadering van de N. S. B., welke Zaterdagavond in het con certgebouw te Amsterdam is gehouden, heeft de Leider onder groot enthousiasme van de stampvolle zaal zijn houding be paald ingeval van een eventueele invasie van de Geallieerde legers in Nederland. „Kr zijn er," 7xx> zeide Mussert. ..die zicil zullen afvragen: en «aar zult gij. I/elder, zijn, wanneer de invasie hier in ons land kond? Maat uw auto al klaar? Ik kan liun zeggen: ik heb mijn besluit genomen. Als de invasie komt zal ik on der alle omstandigheden in Utrecht zijn. Vanochtend heb ik een nieuwe uni form gekregen, dat van vrijwillig soldaat bij de Duitsche weermacht. Dit uniform zal ik aantrekken, zoodra de invasie hier komt." In zijn rede bracht de Leider verder hulde aan de Nederlandsche treinmachinisten en stokers, die hij ..echte Hollandsche kerels" noemde, die zich door de moeilijke omstan digheden niet laten weerhouden hun plicht te doen. Verder dankte Mussert de Duitsche weermacht voor het feit, dat zij onze kust in staat van verdediging heeft gebracht. Had zij dit niet gedaan, dan zouden ongetwijfeld de legers reeds lang ons land tot ooriogs- tooneel hebben gemaakt. Ten slotte wees de Leider op de trouw van de Nederlandsche nationaai-socialisten in Mei 1944, toen de dreiging van alle kan ten toenam en er tweeduizend leden meer zijn bijgekomen dan afgegaan, waarmede de vastberadenheid der nationaai-socialisten in moeilijke öogenblikken duidelijk is ge- teekend. BONAANWIJZING BRANDSTOFFEN VOOR KOOKDOELEINDEN Abusievelijk is dezer dagen vernield dat bon 22 K.F. van de kookkaart U 405 van 1 Juni tot en met 1 Juli 1944 recht geeft op het koopen van één eenheid vaste brand stoffen, met uitzondering van fabrieksturf. Genoemde bon geeft recht op deze artikelen van 1 Juli tot en met 31 Juli a.s. 'FEESTCONCERT OP DEN 80STEN VERJAARDAG VAN RICHARD STRAUSS. In tegenwoordigheid van den Rijkscommis saris, Rijksminister dr. Seyss Inquart, heeft het Concertgebouworkest ter gelegenheid van den tachtigsten verjaardag van Richard Strauss, Zondagmiddag in het Concertgebouw te Amsterdam een feestconcert gegeven onder leiding van Eugen Jochum. Solist was de pia nist Cor de Groot, die met volmaakt meester schap de Burleske voor piano en orkest speel de. Jochum en De Groot werden stormachtig toegejuicht. Het orkest voerde verder uit: ..Till Eulenspiegel". ..Der Burger als Edel- mann" en „Don Juan", alle werken van Richard Strauss. IJMUIDEN EEN FRAAI SUCCES. Bij de Zondag door de Zaansche Watersport- vereeniging Stormvogels gehouden kanowed strijden om het kampioenschap van Nederland op de lange baan eindigde de TJmuidenaar A. Kooyman als no. 1 met een tijd van 42 min. 40 sec. over 7.5 K.M. TOESTAND SLACHTOFFERS ONGEVAL Naar bij informatie werd medegedeeld is de toestand van de slachtoffers, mej. de H. en haar nichtje, die Vrijdagmorgen bij het verkeersongeval ter hoogte van de halte Hoogovens ernstige verwondingen opliepen, naar omstandigheden tamelijk gunstig. BEVERWIJK V.V. Beverwijk vierde haar 5de Lustrum. De Voetbalvereehiging Beverwijk heeft Zondag in de ruime zaal van het Kennemer Theater haar 25-jarig bestaan op waardige wijze gevierd. Bij de receptie, welke 's middag plaats had, deelde het. jubileerende bestuur in een spontane bloemenhulde, waarbij niet min der dan veertien sprekers als vertegenwoor digers van diverse vereenigingen hun ge- Hikwenschen aanboden. Vooraf gaf de heer N. G. Grapendaal, voorzitter, een overzicht van het verleden der V.V. Beverwijk. Aanvankelijk werd op 19 Maart 1919 de R»K. Vereeniging S.D.O. opgericht, doch in Mei 1928 volgde de reor ganisatie. Spr. memdreerde de prestaties der achterliggende periode. De V.V. Beverwijk beschikt thans ovpr 348 werkende leden en een flinke suppor- tersvereeniging. Sinds 1941 wordt te honk- balsport met succes beoefend. Verder bracht de heer Grapendaal in herinnering, dat de dames zich voor de handbalsport interes seeren. Het ontstaan der nieuwe afdeeling kenmerkt de huidige bloei. Spr. hoopte ten slotte, dat de pioniers van „Beverwijk" ook in de toekomst met enthousiasme de be langen van hun vereeniging zullen behar tigen. Namens den N.V.B. sprak de heer G. Kruyver voorts waardeerende woorden tot het bestuur. Spr. merkte hierbij op, dat „Beverwijk" vruchtbaai' werk voor de voetbalsport verrichtte. Zijn cadeau bestond uit een presse-papier met inscriptie. Mr. A. Moens, voorzitter van V.V.V., zeide, dat de V.V. Beverwijk door het ge halte der sport haar bijdrage leverde om den naam der aardbeienstad boog te hou den. Als afgevaardigde van de Commissie van Supportersvereenigingen gal de heer B. Klaver, voorzitter van het Midden-Kenne- merland Tom-nooi, eveneens uiting aan zijn medeleven. De heer C, M. IJssenagger, ge meentelijk ambtenaar voor de sport in den Kennemer Sportkring, schetste de beteeke nis van „Beverwijk". Spr. wenschte, dat het bestuur zijn taak met toewijding zal kun nen voortzetten. De Krachtsportvereeniging D.O.K. was vertegenwoordigd door haar HUWELIJKSBEMIDDELING Waarom wendt U zich niet tót een werke lijk bona-fide bureau? U voorkomt dan door grondige, betrouwbare oriëntatie on- noodige teleurstellingen. Discretie is voor ons een persoonlijke eerezaak. All? ge- wensehte inlichtingen worden U geheel vrij blijvend toegezonden, in blanco couvert, door Bureau „SUCCOUR", Agathastraat 145, Den Haag. Tel. (2 lijnen): 770754—770713. Kantooruren 10—9 uur. voorzitter, den heer P. J. Schelvis, die een enveloppe met inhoud overhandigde. Dr. A. Demmers maakte namens Hoogovenstaten gewag van de prettige samenwerking. Even als zijn voorganger liet ook de heer C. W. Boot namens Kinheim zijn felicitatie verge zeld gaan van een bloemenmand. In een voud vertolkte de heer W. van Vlissingen de gevoelens der Supportersvereeniging Rood-Wit, waarbij bloemen en een finan cieel geschenk niet achterwege bleven. De heeren J. Maenhout, namens de Henge- laarsvereeniging 't Karpertje, de Honkbal- vereeniging en het Eerste elftal; C. Smit, namens de Klaverjasclub De Vriendschap; J. Engelhart, namens afdselingen jeugd en tooneel: A. v. Aart, namens de afdeeling Haarlem van den Nederl. Voetbalbond en T. Smit namens D.E.M., bewezen achter eenvolgens de populariteit van „Beverwijk". De heer M. Lindner, voorzitter der „Ken- nemers'-', sloot de lange reeks sprekers met een kernachtig woord. Spr. herinnerde aan den sportieven hechten vriendschapsband en bood naast eën fraaie bloemenhulde de afbeelding van den Wijkertoren aan. Nadat de heer Grapendaal allen had be dankt, kwam 's avonds het jubileumfeest aan de orde. Het uitgebreide bonte pro gramma werd uitsluitend door de leden verzorgd, waarbij C. Smit de leiding had. In een vlot tempo opende het jeugd- ensemble het feest en oogstte evenals zijn dirigent de heer C. Zonneveld, telkens een luid applaus. De nummers Rhythme Kwin tet met zang van Annie Palmer, hadden aller aandacht. De diverse revueschetsen, zooals Zingende Harten, de Bruine Boonen maaltijd en de Slaapwandelaarster, werden vlot weergegeven. Verder waren er nog de Jacohennie's; de Zingende Transvalers, het Hongaarsch accordeon-duo (mej. Kuilman en J. Rumping) en anderen, die allen aan het slagen van het jubileumfeest mede werkten. De heer J. Maenhout mag als con ferencier niet onvermeld blijven. Het bestuur van Beverwijk kan met vol doening op de viering van zijn 5de Lustrum terugzien. D.E.M.-ATHLETEN HADDEN RUST. D.E.M.'s athletiekafdeeling heeft van zijn voornemen, om Zondag j.l. voor de junio rencompetitie te Leideft uit te komen, moeten afzien. De wedstrijden tegen D.O. C.O.S. zijn tot nader order uitgesteld. Aan gezien ook de Nieuwelingendag te Haar lem niet doorging zijn dus alle D.E.M.- athleten Zondag op non-actief geweest. MOEÖEB MET V8C8NTi£ (Affiche van den Ned. Volksdienst) (C.N.F. Pax c) RADIO.PROGRAMMA DINSDAG 13 JUNI 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Ochtendi'hytihme. 7.00 BNO Nieuws. 7.40 Ochtendgymnastiek. 7.15 Oohtendrhythme. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr. oveTz. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Luchtige morgenklanken. (Van 8.458.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Ochtendconcert. .9.45 Godsd. uitz, 10.15 Vroolijke muziek van eigen bodem. 10.45 Septet Jonny Ombach. 11.15 „De storm", voordracht. 11.30 Aansluiting met het Passage- theater te Schiedam. 13.00 Almanak. 12.15 Pierre Palla, piano. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt13.05 Orkest Juan Tejada en Mu- sette-orkest. 14.00 Het Nibelungenlied en het beeld van den Germaanschen mensch. 14.15 Voor- jaarspotpourri. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Beet- hovenconcert. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 De lichte toets. 18.00 BNO Binnenlandsch gesproken overz. 18.05 Voorbespreking voor de opera ,.Zar und Zimmermann" van Lortzing. 18,45 Jeugdstorm uitzending. 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Bonte verscheiden heid. 22.00 BNÓ Nieuws- en cult, bel* Van 22.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 22.15 Gram- muz. 22.30 Dansmuziek. 23.1524.00 Alois Melichar dirigeert. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Moderne kamermuziek. 17.30 'Soldatenfunk ..,Nord-West". 18.30 Drie werelddeelendrie dan sen. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Friesche koorzang. 19.45 Eine ro mantische Suite Op. 125 van Reger. 20.15 Duit sche taalcursus. 20.40 Gram .muz. 20.45 Fragmen ten uit opera's van Wagner. 21.45 Avond wij dipg. 22.00 BNO Nieuws- en cult. -ber. 22.15 Zie progr, H'sum J. 22.30 De stem van het Rijk,

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2