Haarlemsche Courant KEURINGEN Noordoostkust van schiereiland Cotentin gezuiverd. Overzicht van het strijdtooneel. 289e Jaargang No. 137 Bureaux:, Groote Houtstraat 93. Tel. Advert. 10724, Redactie 1MW Postgiro 131958 Haarlemsche ct, Haarlem Bijkantoor, Soeodaplein 37. Tel. 1*230 Hoofdredacteur: F. C. Berks Nieutvsblad voor Noord-Holland Woensdag 14 Juni 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. E. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor IJmuiden: Rembrandtlaaa 55, Irfmuiden-Oost Ultg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem K 1297 Bruggehoofd practisch niet uitgebreid; in undere sectoren penetraties afgegrendeld. M'assa-begrafenissen aan Geallieer de zijde; ook zware verliezen aan tanks. Doeltreffend optreden der Duitsche marine. Na hevige voorbereidende bomaanvallen oefenden de invasietroepen op 12 Juni in Zuidelijke richting dfuk op de Duitsche stel lingen uit, vooral tusschen .Orne en Vire. Ook Oostelijk van de Orne. waar de vijand een smalle wig in de richting van het Bois de Bavant heeft gevormd, kwam het tot zware gevechten. De Engelschen maakten weliswaar in Zuidelijke richting eenige ge ringe vorderingen, doch de uit Noordelijke richting ondernomen Duitsche aanval dringt diep in de vijandelijke stellingen. Aan den Westelijken oever van de Orne zijn de gereedgehouden vijandelijke strijd- krachten nog niet tot den aanval op Caen overgedaan. In plaats daarvan ging de vij and tusschen Caen en Tilly-sur-Seuiles tot den aanval over. Al deze aanvallen, die alleen ten Oosten van Tilly tot een kleine, onverwijld afge'grendelde, penetratie leid den, werden afgeslagen, waarbij 18 Britsche tanks werden stukgeschoten. Tusschen Tilly en het bronnengebied van de Ellebeek drongen vrij zwakke vijandelijke strijdkrachten naar het Zuiden op. Duitsche beveiligingsstrijdkrachten grepen in en gren delden de linie af. Aan dè beek zelf mis lukten wederom aanvallen der 'Amerikanen, die alleen in het mondingsgebied tusschen Elie en Vire voordeelen konden behalen. Bij Carentan leidde een Duitsche tegen aanval, door de luchtmacht gesteund, deels tot gevechten met de blanke wa- peneA, waarbij de aan den rand der stad staande Amerikanen aanzienlijke -verlie zen leden De zuivering van de Noordoostkust van het Normandische schiereiland van vijan delijke strijdkrachten, uit de lucht en over zee geland, werd tot een einde ge bracht. Deze strijdkrachten waren onder de bescherming van zwaar scheepsge schut op twee plaatsen aan land gegaan, tusschen St. Vaast en Cosqueville, dus aan weerskanten van Barfleur. Hoewel de Engelschen en Amerikanen de Duitsche kustverdedigingswerken met zware granaten bestoken en duizenden infanteris ten en pioniers worden opgeofferd, zijn ze er tot dusver niet in geslaagd alle steun punten in hun bruggehoofd tot zwijgen te brengen. Behalve de dappere bezetting va" Douvres, die nog in den nacht van 12 op 13 Juni onophoudelijk vuurde, strijden nog een groot aantal andere batterijen en steunpun ten. Bijzonder opmerkelijk is, dat de tnarine- kustbatterijen van Marcouf opnieuw aan de artilleristische duels aan de Oostelijke kust van het schiereiland Cotentin deelnemen. Het zwaarste scheepsgeschut, dat der slag schepen. heeft een reikwijdte van omstreeks 40 K.M. het feit, dat het front zeer kron kelig en door het heen en weer golven van den strijd een voortdurend wisselend ver loop heeft, alsmede de omstandigheid, dat zich vaak gevechten van man tegen man af spelen. verzwaren de taak van het scheeps geschut. Het gebied biedt den verdediger alle voor deelen. Het wordt door talrijke slooten door sneden en uitgestrekte gebieden hebben de Duitsehers. onder water kunnen zetten. De door de Amerikanen veroverde stad Carentan b.v. lag als een eiland te midden van onder- geloopen land. Verder en dit geldt voor het schiereiland Cotentin, is het land in ontel bare kleine perceelen verdeeld, die alle door heggen en wallen omringd zijn. Het vele struikgewas en geboomte beneemt hem het zicht. Voegt men bij deze natuurlijke hinder nissen de in dit gebied ook zeer talrijke en sterke Duitsche kunstmatige verdedigings werken. dan moet men constateeren, dat de Geallieerden voor hun eerste landing een der sterkste sectoren van de kust hebben uitgezocht. Het Geallieerde opperbevel rekent dat de Duitsehers binnen een week ten minste 25 divisies voor den tegenanval zullen hebben geconcentreerd, en Eisenhower moet hiervoor een tegenwicht hebben. Hiervoor is volgens een Engelsch blad, een wekelijksche aan voer van 4 tot 5 millioen ton materiaal noodig. Verscheidene batteryen van Duitsch ver dragend geschut aan het Kanaal hebben in de eerste uren van 13 Juni Folkestone en Maistone beschoten Zij verhinderden daar door het uitloopen van schepen en vernie tigden door een reeks zware treffers aan zienlijke hoeveelheden van aanvullende goe deren voor' de invasietroepen. Zware verliezen. Reeds de jongste groote pantsergevechten die Maandag bij Bretteville en Audrieu ge leverd zijn, hebben duidelijk bewezen, dat de gevechtskracht, waarover het Geallieerde op perbevel beschikt niet voldoende is om den Duitschen tegenstand te breken. De buitengewoon hooge verliezen aan pant serwagens van Bretteville en Audrieu spreken een zoo nuchtere taal, dat Montgomery ge- Naar schatting 85.000 man gesneuveld. Aan het verslag van den oorlogscorrespon dent van het D.N.B. Schmalfuss over zijn be zoek aan de hoofdgevechtsstelling van Von Rundstedt wordt het volgende ontleend: In de eerste invasieweek zijn 300 vijandelijke tanks buiten gevecht gesteld. De verliezen aan menschen kunnen slechts geschat, worden; 85.000 man is waarschijnlijk eerder te laag dan. te hoog geschat. Van Duitsche zijde worden voortdurend re serves aangevoerd. Daar wei als bewezen mag worden aangenomen, dat de vijand reeds ruim een derde van zijn invasiepotentieel en voor wat de luchtlandingsdivisies aangaat, reeds de helft verbruikt heeft, ziet men in de hoofdgevechtsstelling van Von Rundstedt de komende gebeurtenissen met kalmte tege moet noodzaakt was Dinsdag praktisch van eiken aanval af te zien. Volgens eensluidende verklaringen van ge vangenen hebben de zesde Britsche alsmede de 82ste en 101ste Amerikaansche luchtlan dingsdivisie meer dan de helft van haar man schappen verloren. Om deze verliezen aan te zuiveren heeft Montgomery nu ook de eerste Britsche luchtlandingsdivisie in den strijd ge worpen. Tijdens een verrassenden Duitschen pantser- aanval geraakte een Britsche staf met alle officieren en schrijvers in gevangenschap. On der de papieren vond men ook een bevel, dat in geen geval aan de bloedverwanten mede- deeling mocht worden gedaan van de massa begrafenissen, die door niet verwachte groote verliezen noodzakelijk gew.orden zijn. Een Reutereorrespondent meldt: ,,Bij de landing kwamen 'honderden Amerikaansche infanteristen om het leven, pen stafarts, die met de begrafenis belast was, verklaarde, dat men op het zandige strand ongeveer 750 lijken had geborgen, terwijl er waarschijnlijk even veel door den vloed waren weggespoeld". De sergeant Harry Dunnit, die bij de ver nietiging van het regiment Engeische val schermjagers tén Zuidoosten van Breville in gevangenschap geraakte, heeft o.a. verklaard: ïk geloof, dat van de beide regimenten val schermtroepen die hier zijn neergelaten, op een kleine honderd gevangenen na. alle an deren gesneuveld zijn. Het ergste was het neergeschoten worden tijdens de daling, waar aan men zoo weerloos was overgeleverd. Dat waren vreeselijke seconden. De Anglo-Amerikanen hebben ook gebruik gemaakt van groote groepen roodhuiden, die als valschermtroepen dienst deden. Naar "een Duitsche oorlogscorrespondent' meldt, zijn deze groepen zoo goed als geheel vernietigd. Slechts een afdeeling Irokeezen kon er het leven afbrengen en is in krijgsgevangenschap geraakt. Duitsche marine. Het totdusver grootste succes in den strijd tegen de Anglo-Amerikaansche invasievloot heeft een formatie Duitsche motortorpedoboo- ten, bestaande uit vijf booten, behaald, die tijdens één enkele operatie een kruiser en twee torpedojagers in den grond boorde. De Führer heeft den leider der motortorpe- dobooten, kapitein ter zee Rudolf Petersen, het Eikenloof behoorende bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend. Duitsche gevechstvliegtuigen hebben twee geladen transportschepen der Geallieerden (10.000 brt.) en een torpedojager in den grond geboord. VERWILDERING, D. Verleden week heeft te Heemstede een moordaanslag plaats gehad® op een N.S.B.'er. De man begaf zich in den voor avond goedsmoeds van zijn bedrijf te Haar lem naar zijn woning te Heemstede, werd daar overvallen door een jongeman en een jong meisje, die beiden revolverschoten op hem losten met het gevolg, dat hij in hoogst ernstigen toestand door toegeschoten plaats- genooten werd aangetroffen en vannacht is gestorven aan de bekomen verwondingen. De rij der slachtoffers is dus weer met één vermeerderd. Men moge de lafhartig heid van den moord op een weerloos mensch in het licht stellen en gruwen bij de gedachte, dat het hier eeri vrouw is, die zich vergrijpt aan het leven, het leven, .tot de voortbrenging waarvan God de vrouw roept, het geval is reeds lang een algemeen heid geworden, een enkelvoud in de veel heid der wederrechterlijke misdaden, waarmede onze generatie tot in lengte van dagen belast zal blijven. Is dit dus de vrucht van beschaving en moraal, van den adel des geest es, waarop ons volk eeuwen lang zoo fier is geweest? Het was, meen ik, Schiller, die gezegd heeft, dat de mensch half dier, half engel is. Wij hebben, Goddank, allen engelen in men- schengedaante gekend. Deze tijd brengt ons het droeve besef, hoe weinig er maar noodig is, om in den mensch het dier te doen ont waken. Hoe weinig? Een beetje versch'il van mee ning, een beetje afwijkend inzicht. .Een beetje misverstand en een beetje onver stand. Dat is er altijd geweest en daar heeft men altijd, althans de laatste paar honderd jaar hier te lande in berust. Ik ken genoeg Protestanten, die de opvattingen hunner Roomsche volksgenooten verderfelijk vin den en genoeg Roomschen, die het Protes tantisme een betreurenswaardige dwaling achten. Ik ken genoeg Anti-revolutionairen, Volgens de voorloopige berichten werden in totaal vier transportschepen (20.000 brt.) en twee torpedojagers vernield. Voorts werden verscheidene groote transportschepen door bommen en torpedo's zwaar beschadigd. Drie van deze vaartuigen bleven met slagzij bran dend liggen. De Duitsche formaties leden slechts, geringe verliezen. Van officieele Duitsche zijde wordt gemeld, dat in de morgenuren van den achtsten inva siedag boven de strijdgebieden van het Wes ten 43 Geallieerde vliegtuigen zijn neerge schoten. De bevolking. De psycholo'gische misrekening van de aan vallers, met betrekking tot de houding van de Fransehe burgerbevolking, is een van de meest verrassende verschijnselen in dezen oorlog. Gedurende bijna vier jaren hebben de Engelschen en later ook de Amerikanen er naar gestreefd het ondergrondsche leger in Frankrijk op het uur van de invasie voor te bereiden. De bevolking moest nauwkeurig be paalde taken op zich nemen om, de trefkracht van het Duitsche leger te verkleinen. Als ge volg van de wreede oorlogvoering in de lucht in de afgeloopen maanden, is evenwel een ommekeer in de stemming ingetreden, die hier en daar een dergelijken graad heeft bereikt, dat men van een uitgesproken pro-Duitsche houding kan spreken. In de hevig omstreden gebieden van Bayeux en Caen hebben de Franschen vrijwillig hun diensten aan de Duitsche weermacht aangeboden. Zij geeft van haar houding blijk door telkens nieuwe mededeelingen omtrent plaats en tijd van lan ding van Anglo-Amerikaansche valscherm- of luchtlandingstroepen, en van schuilplaatsen en plekken waar zij zich verzamelen. Boven dien hebben de burgers de Duitsche soldaten vaak van sigaretten, dranken of fruit voor zien. Daartegen toonde zij den Amerikaan- schen gevangenen haar afkeer, die soms den vorm van openlijken haat aannam. In het departement Seine-et-Ooise gelegen gemeenten zijn in den loop van Maandag en tijdens Maandagnacht door Geallieerde for maties bommenwerpers aangevallen. Weer vielen er slachtoffers onder de Fran sehe bevolking. Van bevoegde zijde wordt er op gewezen, dat sedert de invasie in Norman- dië is begonnen de omgeving van Parijs meer dan ooit wordt aangevallen. die het socialisme veroordeelen en genoeg liberalen, die de staatkunde hunner poli tieke tegenstanders verwerpen. Men heeft dit altijd aanvaard, glimlachend beto.ogend, dat het een saaie wereld zou zijn, waarin alle menschen hetzelfde dachten, men heeft in ieder geval minstens tien geslachten lang er niet meer aan gedacht, iemand om een afwijkende meening te dooden en men heeft minstens twintig geslachten lang den sluip moord op een andersdenkende als een mis daad tegen God en de menschen veroor deeld, welke nieuwe levensbeschouwing zich ook aandiende. Totdat het nationaal socialisme kwam. Het nationaal socialisme erkent de roeping der natie en erkent in den medemensch een lotsverbonden kameraad. Het wil bijdragen tot de komst van een wereld, waarin broe derschap en naastenliefde geen leege be grippen maar wanne werkelijkheid zijn en heeft de menschheid geroepen tot den strijd voor deze nieuwe beleving. Dit heeft verzet gewekt, verzet van kan ten, die niet gediend zijn van broederschap en naastenliefde omdat grondhonger en gouddorst zich daar niet mede verstaan en het is dit verzet, datr zich bedient van de dierlijke instincten in den mensch, om een hem onwelgevallige stem het zwijgen op te leggen. Hoezeer kapitalisme, marxisme en joden dom daarin geslaagd zijn toont het terreur- wezen. dat over ons land woedt. Terwijl ik dit stukje aan een dooden kameraad wijd bereikt mij het bericht, dat gisteren in een der aangrenzende gemeenten een politie agent, .met een paar revolverschoten is af gemaakt. wie zal de hartstochten en reacties beteugelen, die door dit alles wor den opgewekt? Hoor goed: er is een recht, er moet een recht zijn van vrije meening en van uiting van eigen opvatting. Maar nimmer zal de lage dierlijkheid, die als een roofdier in den nacht haar slachtoffer be springt en vermoordt met een glimp van recht bekleed kunnen worden. En zoo de daad zelf ten hemel schreit en de droefheid wekt van hen, die overigens alle geweld schuwen, men moge daarnaast bedenken, dat al wat in onze dagen bijdraagt om den haat in ons volk te verbreiden middellijk en onmiddellijk deze daden in de hand werken. Is ons volk zijn bezinning zoozeer kwijt geraakt in de onrust dezer tijden, dat zij tot deze verwildering vervallen moest? Moet het op zichzelf toch volmaakt menschelijk verschijnsel van ulteenloopende waarde'e- ring inderdaad leiden tot een haat, die ik heb het de laatste weken moeten bemer ken tot over het graf reikt? Is het streven naar een ideaal, is het verlangen naar een nieuwe wereld dan een misdaad, die den dood verdient en hangt voortaan het leven van een eerlijk man aan den revolverloop van den eersten den besten dwaas? Het is een vruchtbare tijd voor den haat en den leugen. Zij doen vélen onzer verge ten, dat de tijd zeer aanstaande zou kunnen zijn. dat in gemeenschaopelijken doodsnood N.S.B.'ei'.-? en niet-N.S.B.'ers op elkanders bijstand zouden zijn aangewezen. Dan zal, ik weet dit zeker, de N.S.B.'er de vervolgingen, hem aangedaan, vergeten en slechts be- denken^ dat zijn hulp wordt gevraagd. Dat zou hij, dien wij straks' zullen begraven onder het zwart-rood van de vlag. die zoo dikwijls uit zijn woning wapperde, zeker hebben gedaan en zoo is er bij al den wee moed, die ook deze dag ons brengt het ver trouwen, dat de kogel van den desperado misschien den mensch, nooit het ideaal zal treffen. Franco ontvangt Samuel Hoare. Generaal Franco heeft den Britschen am bassadeur te Madrid, Sir Samuel Hoare, in audiëntie ontvangen twee weken nadat deze uit Londen was teruggekeerd. Tusschen Franco en Hoare is een zeer lang gesprek gevoerd, waarover echter nog geen details zijn bekend gemaakt. RADIOPRAATJE MAX BLOKZIJL. Max Blokzijl spreekt in de serie brandende kwesties, te zenden op Donderdag 15 Juni over Hilversum I om 18.45 uur. De titel van dit praatje is: „Post uit het vaderland is net zoo gewichtig als eten." KORT NIEUWS. Het Ameri kaansche ministe rie van marine meldt dat een duikbootjager in de Middellandsche Zee door den vijand tot zinken is'gebracht. De Henge- losche recherche heeft een bende veedieven gear resteerd, die er haar werk van maakte des nachts vee te stelen, het direct in de weide te slachten en het vleesch in den sluikhandel te brengen. Tiental len diefstallen van runderen, schapen varkens, pluimvee en konijnen in verschillende ge meenten in Twen te konden tot klaarheid worden gebracht. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-Wacht- batailloii in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Ger- niaansche SS in Nederland. Personen tusschen 19 en 35 jaar, die aanmd- dingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmel den en worden gedurende de verbintenis van dè tewerkstelling vrygesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste één jaar diensttijd geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zyn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijips gedrag, karakter, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmidde len etc. Eveneens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS, Amster dam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Gronin gen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeïoschestraat 30; en het -SS-Ersatz konimando, Den Haag, Korte Vyverberg 5. OOK VOOR DE GEMOTORISEERDE COMPAGNIE BIJ HET SS-WACHT- BATAÏLLON TE AMERSFOORT. WELKE DIENST IN NEDERLAND DOET, KAN MEN ZICH iii1 BOVENSTAANDE KEURINGEN MELDEN. 15-6-44 8—12.00 uur, Den Bosch, Hotel Noord-Brabant. Markt 45. 15—18.00 uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 16-6-44 8—12.00 uur, Arnhem, Café Royal. Bij onze Vrijwilligers. Nauwkeurig wor- 19-6-44 s-13.00 uur, Amsterdam, Dam 4. den de bewegingen van den vijand vast- 39-6-44 s—13.00 uur, utrecht, n.v. Huis, oudegracht 245. gesteld. {öS PK (Kristoferitsch-O-H P. 15—17.00 uur, Amersfoort, Po!» Qurchangslager, Leusder weg.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1