Ttotita, Sowjets concentreeren groote versterkingen. Het Duitsche weermachtbericht. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: In Normandië trachtte de vijand Maan dag met zeer krachtigen en voortdurenden steun van de luchtmacht op talrijke plaat sen zijn bruggehoofd naar het Zuiden en Zuidwesten uit te breiden. Bijzonder hevig waren daarbij de gevechten in het gebied ten Westen van Caen en ten Zuiden van Bayeux. Bij de geslaagde afweer der vijan delijke aanvallen werden talrijke tanks stukgeschoten. De vijand leed zware ver liezen aan dooden en gewonden. Gevechtsvliegtuigen plaatsten bij de opera ties tegen de vijandelijke landingsvloot bom- treffers op twee vrij groote vrachtschepen. Boven het invasiefront en het bezette Weste lijke gebied werden 76 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. De commandeerende generaal van een leger corps, generaal der artillerie Marcks, de dap pere verdediger van het schiereiland Cher bourg, heeft bij de zware gevechten in de voorste linie den heldendood gevonden. De kustartillerie van het leger en van de marine heeft zich bij de operaties tegen de vijandelijke landing voortreffelijk geweerd. Bijzonder onderscheiden hebben zich de kust- artillerie-afdeelingen van -het leger 1254, 1255 en 1261, alsmede de marinekustbatterij Mar- couf, La Pernelle en Longues. Aan het Italiaansche front viel de vija«d Maandag met geconcentreerde sterke infante rie- en pantserstrijdkrachten van de kust van de Tyrrheensehe Zee tot aan den Tiber aan. Terwijl hij ten Westen van het Bolsena-meer eenige intusschen afgegrendelde penetraties kon bewerken, werden Oostelijk van dit ipeer de vijfmaal herhaalde aanvallen na verbit terden strijd uiteengeslagen. In de centrale Apennijnen en de Abruzzen blijft de vijand onze distancieeringsbewegingen slechts aarze lend volgen. In het Oosten mislukten Noordwestelijk van Jassy en in het voorterrein der Karpathen ver scheidene Sovjet-aanvallen. In de zware aan- vals- en afweergevechten der laatste da'gen in het gebied van Jassy heeft zich de Hessisch- Nassausche 79ste divisie infanterie onder bevel van generaal-majoor Weïnknecht bijzonder onderscheiden. Ten Zuidwesten van Narwa vielen de bolsjewisten op verscheidene plaat sen tegelijkertijd aan. Zij werden overal met zware verliezen aan dooden en gewonden af geslagen. Formaties Britsche bommenwerpers lieten Maandagnacht bommen vallen op verscheidene plaatsen in het "Rijnlandsch-Westfaalsche ge bied. Vooral in Recklinghausen en Essen ont stond schade aan gebouwen en verliezen aan menschenlevens. Door nachtjagers werden 21 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Duit sche gevechtsvliegtuigen vielen Maandagnacht speciale doelen in Zuid-Oost-Engeland aan. De Duitsche luchtverkenning heeft waarge nomen, dat de bolsjewisten Maandag vooral aan den benedenloop van den Dnjèstr aan zienlijke versterkingen hebben geconcentreerd Ook het tusschen Brody en Tarnopol bijeenge brachte aanvalsleger is Maandag aanzienlijk versterkt en tenslotte komt in den centralen sector het spoorwegknooppunt Gomel duidelijk naar voren als centrum van bolsjewistische opmarschbewegingen op grootere schaal. Den voornaamsten stoot van het Sovjetzomeroffen- sief zal men nog altijd in het Zuiden moeten verwachten, waar, in weerwil van het uiteen slaan der bolsjewistische strijdkrachten ten Noorden van Jassy, nog talrijke pantser- en gemotoriseerde formaties staan, om over den beneden-Dnjestr in Zuidwestelijke richting en uit het gebied Brody-Tarnopol naar Lemberg aan te vallen. In ieder geval staat vast, dat het Duitsche Oostelijke front, in weerwil van de invasie in het Westen, de laatste weken aanzienlijk ver sterkt is door toevoer van nieuwe formaties en zware wapenen. Terreuraanval op Miinchen. Formaties Amerikaansche bommenwerpers, die in de ochtenduren van 13 Juni een terreur aanval ondernamen op plaatsen in Beieren, vooral op München, zijn zeer fel bestreden. Hevige luchtgevechten ontstonden. Door Duit sche luchtverdedigingsstrijdkrachten zijn ten minste 45 vliegtuigen neergeschoten, waar onder 24 viermptorige bommenwerpers. Ghetto's in Hongarije. Om te voorkomen dat de joden in Hongarije de weerstandskracht van het volk ondermij nen en zich aan zwarten handel te buiten gaan heeft de Hongaarsche regeering een verorde ning uitgevaardigd, waarbij alle in Hongarije wonende joden hun tegenwoordige woningen moeten verlaten en nieuwe in een aparte wijk gelegen huizen moeten betrekken. Deze zijn gekenmerkt door een gele 6ter. zei de groenteboer Tn alle vakken, in alle bedrijven boort men over Florita zeggen, s dat dit nu eindelijk een surrogaat i is, dat écht op thee lijkt. Zonder! suiker zoet genoeg! Tien FJorita- 1 tabletten kostein 12ct, THEETABLETTEN met den echten theesmaak RV. KOfflE HANDflMfL „MAIAfcMM" AMR In het Twentsche stadje Rijssen vindt men nog een stadsomroeper, .die met een zgn. panne, een rond koperen bol in den vorm van het deksel van een pan, waar tegen hij met een stok met ivoren knop slaat, door het plaatsje trekt, om de be volking zijn nieuws mede te deelen. (C.N.F.-Hartgerink Pax c) Zeegevecht voor Koek van Holland Duitsche beveiligingsstrijdkrachten, die het Nederlandsche zeegebied bewaken, hebben Maandagnacht geenerlei gevechtscontact ge had met vijandelijke zeestrijdkrachten. De vijand had talrijke jachtbommenwerpers de lucht ingestuurd, die d^ Duitsche booten her haaldelijk met bommen en boordwapens aan vielen. In twee gevallen ontstonden er, kort "oor 5 uur. Maandagochtend voor Hoek van Holland, afweergevechten met deze vliegtui gen. Daarbij werden vier machines neergescho ten en zag men twee toestellen in brand raken. Met lichte schade boven water en twee ge wonden aan boord keerden de Duitsche boo ten naar haar steunpunten terug. Finland vol vertrouwen. De Finsche bladen behandelen het bolsjfewis tische offensief in Karelië, dat naar zij con- stateeren direct of indirect, ongetwijfeld verband houdt met de invasie in West-Europa. ..Hufvudstadsbladet" schrijft, dat het strate gische en politieke doel van dit offensief niet in de laatste plaats het binnendringen in de Finsche Golf is, nadat men in den afgeloopen winter Leningrad uit de omsingeling heeft bevrijd. Het Finsche volk moet vanzelfspre kend in de tegenwoordige, en waarschijnlijk beslissende faze van zijn verdedigingsstrijd, de in de laatste jaren getoonde gelatenheid vaar wel zeggen. „Karjala" merkt op: Hoewel het voor de be volking van Karelië, die na de herovering van haar geboortegrond, onmiddellijk weer den wederopbouw ter hand heeft genomen, smar telijk is de ploeg van den vreedzamen arbeid wederom te moeten verlaten, zoo weet zij toch dat het om het geheel gaat. Zweedsche correspondenten schrijven, dat in geheel Finland de stemming ernstig maar vol vertrouwen is. De correspondent van Svenska Dagbladet merkt op: „De oude oorlogsstemming uit de dagen van den winterveldtocht komt weer boven." Grfeksche brigade muit opnieuw. De eerste Grieksche brigade heeft bij El Alamein opnieuw gemuit en daarbij de Brit sche officieren een pak slaag toegediend. De Engelschen zagen zich genoodzaakt, sterkere strijdkrachten en prfntserafdeelingen te ont bieden en konden slechts op deze wijze er in slagen, de Grieksche soldaten te ontwapenen. Sjigemitsoe brengt verslag uit over de invasie. De Japansdhe minister van buitenlandsche zaken, Sjigemitsoe, heeft den leden der Ja- pansche regeering een uitvoerig verslag uitge bracht over den oorlogstoestand, in het bij zonder met het oog op de invasiegevechten in Europa. Chef der Fransche militie neemit binnenlandsche zaken over. Laval heeft Maandag een langdurig onder houd met Pétain gehad op een in dé nabijheid van Vichy gelegen verblijf van den Franschen maarschalk. Joseph Darnand, tot nu toe secretaris-gene raal voor de handhaving der orde en chef van de Fransche militie, is benoemd tot staats secretaris van het ministerie van binnenland sche zaken. In de desbetreffende mededeeling wordt gezegd, dat de zware lasten die op den secretaris-generaal voor de handhaving van de orde rusten, den chef der regeering ertoe hebben geleid Darnand tot staatssecretaris te benoemen. Als zoodanig zal hij zijn vroegere functies blijven vervullen en deelnemen aan de beraadslagingen der regeering. Het ontslag van Lemoine, die tot dusver staatssecretaris van het ministerie van bin nenlandsche zaken was. werd aanvaard. De Duitsche minister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, heeft den Franschen staatssecretaris voor voorlichting en propa ganda, Philippe Henriot, ontvangen. Henriot is inmiddels weer te Parijs teruggekeerd. NIEUWE UITGAVEN. Wegenreglcment en wegenverordeningen voor Noord-Holland. Bij de N.V. Samson, Alphen aan den Rijn is van bovengenoemde uitgave een derde druk verschenen, bewerkt door mr C. Kooiman. De provinciale voorschriften in zake de wegen in Noord-Holland zijn sedert de verschijning van den tweeden druk in 1936 belangrijk gewijzigd. Deze wijzigingen zijn in den derden druk opgenomen. KORT NIEUWS Wegens oplichting van den Ned. Volks- dienst tot een bedrag van 4170.heeft de Haags'ché rechbtank den 41-jarigen kantoor bediende E. K. van S. veroordeeld tot een jaar en vier maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. De officier van justitie had t^zee jaar en zes maanden geëischt. De prijzenbeschikking binnenvaartuigen 1941 no. Ill is met ingang van 14 Juni 1944 ge wijzigd. Het aanvullende prijsvoorschrift,waar door de wijziging van kracht wordt, maakt melding ven een groep kleine vaartuigen, die in de oude beschikking niet was genoemd. Ook hierop heeft het in de beschikking bepaalde dus thans betrekking. In de werkplaats van het schoenenmaga zijn H. van der Woude aan den Verlengden Heerenweg te Groningen, was de werkman H. Nieman bezig was te smelten. Plotseling sloeg de vlam in de pan en toen hij trachtte het vuur te dooven, kreeg hij de brandëhde was over zijn kleeren. N. werd met brandwonden overdekt naar een ziekenhuis overgebracht, waar hij eenige uren later is overleden. Ambtenaren van den C.C.D. hebben bij verschillende landbouwers in Laudermarke, gemeente Vlagtwedde groote partijen koren, en koolzaad, alsmede eenige varkens en scha pen in beslag geijomen, die aan de voedsel voorziening waren onttrokken. Uit een perceel aan den Kloveniersburg wal te Amsterdam zijn vijf schilderijen gesto len ter waarde van 9000.o.m. een schilde rijtje van C. Dusart, voorstellende een melk- vrouwtje, twee kerkinterieurs en twee schilde rijen van een Franschen schilder, voorstellen de landschappen met koeien. Tijdens afwezigheid der bewoners is. ver moedelijk door een defect in de electrische leiding, brand ontstaan ift een winkelhuis aan den Hoogesteenweg te Den Bosch. Een politie man drong het huis binnen en wist een baby van vier maanden, die in een kamer op de bovenverdieping lag, langs de reeds fel bran dende trap in veiligheid te brengen. De brand weer slaagde er in den brand tot de woonver trekken te beperken. Voor de rechtbank te Maastricht hebben eenige spoorwegarbeiders terecht gestaan, die op groote schaal rijwielen hadden gestolen. Er werd drie jaar gevangenisstraf tegen hen ge- eischt. De persdienst van den Ned. Omroep deelt mede, dat Donderdag 15 Juni, van 20.15 20.30 uur over het distributienet Hilversum 2 een radiopraatje over het N.S.K.K. (Nat.Soc. Kraftfahrer Korps) zal worden uitgezonden. Whist, minister zonder portefeuille, heeft de leiding gekregen over het Noorsche mini sterie van economische zaken. Het ministerie van zeevaart, dat in September 1940 was op gericht, zal bij economische zaken worden in gelijfd. De Poglavnik heeft een algemeene am nestie afgekondigd voor een aantal delicten door leden van de Kroatische weermacht be gaan. 25-JARIG BESTAAN CHR. DREEFSCIIOOL Dezer dagen was het 25 jaar geleden dat de Statuten der ..Dreefschool" werden goed gekeurd. Dit feit werd herdacht in een samenkomst van bestuur en personeel der school.in een der bovenzalen van restaurant Brinkmann. De tijdsomstandigheden in het algemeen, en in het bijzonder het recente overlijden van den heer Ten Boom, die van de oprichting af voorzitter van het bestuur was geweest, maakten, dat deze herdenking een uiterst sober karakter droeg. REICHSSCHULE VALKENBURG. Meent ge, dat er wat bijzonders steekt in uw jongen? Stuur hem dan naar de Reichsschule 'in Valkenburg. Daar is plaats voor jongens van 10 tot 14 jaar, die de gaven hebben om later op belangrijke posten te staan. Uw jon gen leert er alles wat hij noodig heeft om aan een hoogeschool te studeeren. En er wordt voor gezorgd, dat geldgebrek dan geen be zwaar behoeft te zijn. Maar de beroepskeuze is vrij. De jongen van de Reichsschule kan ingenieur worden of boer, alles wat hij wil. Inlichtingen geeft de Reichsschule te Val kenburg. Onze voorouders wisten van degelijkheid. Oer- solide, maar toch voornaam en sierlijk waren hun meubel stukken. Tijd, geduld en waar achtig vakmanschap hebben de schrijnwerkers van voor heen in ruime mate bezeten. De bij ons ten toon gestelde kasten, kisten en fraaie klein- meubelen getuigen nog heden van de glorie van voorbije tij den. Antiek meubilair van groote artistieke waarde bij Kunsthandel „DE TORENVALK" (Het huis met de Lantaarn) WILSONSPLEIN 7 Voor kunst uit vroeger eeuw. Nieuwe regeling bij electrische treinen. Eerst laten uitstappen, daarna instappen. Op 15 Juni a.s. voeren de Nederlandsche Spoorwegen een nieuw systeem in betref fende het in- en uitstappen bij de electri sche treinen. Van dien datum af zal n.l. de regel gelden: eerst laten uitstappen, daar na instappen. Tot dusverre moesten de rei zigers instappen over het achterbalkon en uitstappen over het voorbalkon. Door de enorme toeneming van het reizigersverkeer is men de aan dit stelsel verbonden bezwa ren steeds sterker gaan voelen. Teneinde daaraan tegemoet te komen, brengen de spoorwegen een wijziging in de tot nu toe gevolgde methode. Men hoopt daarmede te bereiken, dat opstoppingen, vertragingen en conflicten tusschen in- en uitstappende rei zigers tot het minimum beperkt worden. ROOIEN VAN AARDAPPELEN, SUIKER EN VOEDERBIETEN. De Gemachtigde.voor den Arbeid heeft, blij kens de Staatscourant van 13 dezer, een be schikking uitgevaardigd, waarbij een regeling van tijd- en tariefloonen voor het rooien van aardappelen, suiker- en voederbieten voor het jaar 1944 is vastgesteld. Deze regeling is in groote trekken gelijk aan die welke voor het jaar 1943 gold. Echter mag niet uit het oog worden verloren, dat de in deze regeling ge noemde tarieven minimum- en maximum ta rieven zijn, bij de vaststelling waarvan uit drukkelijk werd rekening gehouden met aller lei invloeden, welke de werkzaamheden gun stig en ongunstig kunnen beïnvloeden. De er varing heeft intusschen geleerd, dat van de in de regeling genoemde tarieven voor bepaalde werkzaamheden door belanghebbenden steeds het hoogste tarief werd genomen als grondslag voor het eventueele acgoord. Een dergelijke handelwijze is oor,zaak van een veelvuldig overtreden van deze beschikking hetgeen ge makkelijk tot een verstoring van den arbeids- vrede kan leiden. De Gemachtigde voor den Arbeid zal aan ook, wanneer door zijn dienst wederom in breuken op de onderwerpelijke beschikking worden geconstateerd, niet nalaten te bevor deren. dat een strafvervolging wordt ingesteld. Gymnastiek BO ND SKETTRUIT VOERING. De bondskeur- uitvoering, die 16 Juli op het E.D.O.-terrein zou worden gehouden, gaat niet door. Ook eenzelfde uitvoering van 25 Juni in Nijmegen wordt met gehouden. Burgerlijke Stand. HAARLEM'14 Juni 1944. BEVALLEN: 12 Juni, M. C. SchoutenTimmer» d.; W. E. KuiperLieuwes z.; 13 Juni, E. C. Janssen—Knelange, z. O VERLEGDEN: 13 Juni, H. W. Labberte. 85 J., Lange Lakenstraat. Mevr. VEILDE VAN OG- TROP. Bloemend.weg 190, O'veen. zoekt 1 Aug. degelijk MEISJE, als Meisje-alleen, v.g.g.v. Gevraagd voor direct of per 1 Juli a.s. VROUWELIJKE KANTOORBEDIENDE. Br. met opgave van bijzonder heden en verlangd salaris aan CORN. JANUS Zn., Makelaars, Santpoort, Bloe- mendaalsche straatweg 36. JONGSTE BEDIENDE. Voor spoedigste indiensttr. jongste Bediende gevraagd voor een voudig kantoor- en maga- zijnwerk. Br. m. voll. inl. ofntr. opl., Godsdienst, verl. sal. enz aan ANIMEX, Hoog- landspark no 29. Ververij en Chefn. Was- sdherij Fa. J. LOTTGERING vraagtKANTOORBEDIENDE (vr.) en JONGSTE BE DIENDE (m. of vr.) Aanm.: Amsterdamschevaart 30. Vriendelijk Tehuis voor net flink zelfstandig MEISJE aangeboden. Goede verzor ging en goed loon. Genegen van den zomer buiten te wo nen op groot modern woon schip. Ligplaats Warmond. Aanmelden Mevrouw DEN HOLLANDER, Willebrordus- plein 9a, Rott.dam, TeLjl7250 Te huur gevr. d. jong eohtp., ETAGE, bestaande uit 2 k. met keuken of kamertje voor keuken in te richten. Br. no. 2540 Bur. vfffi dit blad. Op kantoor Alg. Vereeniging Bloembollencultuur wordt gevraagd JONGEN met Mulo (14-16 j.) als jongste Be kende. Schr. aanmelden: "-houwburgstraat no. 45. Handels Ond. vraagt voor onmiddellijke indiensttreding ADM. KRACHT geschikt om leiding te geven en met pu bliek om te gaan, en MAGA ZIJNBEDIENDE. Br. onder no. 2650 Bureau van dit blad. Costuumnaaister, b.b.h.h., zoekt ruime ongem. KAMER met eenige kookgel.h. Desn. met klein kamertje. Br. ond. no. 2628 Bur. van dit blad. N.V. VEREENIGD BEZIT VAN AANDEELEN N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD gevestigd te Haarlem Jaarlijiksche Algemeene Ver gadering v. Aandeelhouders op Vrijdag 30 Juni 1944, des namidd. 16.30 uur, in een dei- zalen van het gebouw aan de Nassaulaan no. 51 te Haarlerrt. De agenda ligt ten kantore der vennootschap, benevens in 't Kasteel van Amstel N.Z. Voorburgwal 65 73, Am sterdam, voor aandeelhouders ter inzage, Exempl. van het jaarverslag zijn voor aandeelhouders mede aan deze adressen ver krijgbaar. Houders van aandeelen, die deze vergadering wenschen bij te wonen, moeten hun aandeelen minstens 4 dagen te voren daponeeren ten kantore van de vennootschap (ingevolge art. 33 der statu ten). DE RAAD VAN BEHEER •Haarlem, 12 J-uni 1944. N.V. DE HAARLEM SCHE HYPOTHEEKBANK gevestigd te Haarlem Derde en laatste aankondi ging. De directie bericht, dat bij haar is ingekomen een ver zoek, tot afgifte van nieuwe aandeelen voor de in het on- gereede geraakte aandeelen nrs 773 (2de serie), 1830 (4de serie), 2412 (5de serie), 2710 (6de serie), 2792 d6de serie), 2934 (6de serie)' en 3310 (7de serie), alle voor zien van dividendbewijs nr. 53 e.v. en talon. Indien bin nen den bij artikel 16 der statuten voorgeschreven ter mijn geen verzet heeft plaats gehad, zal tot afgifte van nieuwe stukken, dragende dezelfde nummers, worden overgegaan. De Directie: Mr. A. E. C. DE GROOT VAN EMBDEN De Griffier van de Arron- dissements-Reohtb. te Haar lem roept oip: JAN POST, vroeger gewoond hebbende aan de Adriaan Loosjesstraat 22 te Haarlem, thans zonder bekende woon- of verblijf plaats in Nederland, om op Dinsdag den 27en Juni 1944 te 3,30 uur, te verschijnen ter terechtzitting van die Rcoht- bank aan de Jansstraat 81 ta Haarlem, teneinde gehoora te worden aangaande T dooi den Voogdijraad te Haarlem ingediend verzoek tot zijn ontzetting van de ouderlijke rnaoht over zijn minderjarige kinderen JOHANNES en MARIA MAGDALENA.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3