Haarlemsche Courant KEURINGEN Noordoostkust Cotentin van schiereiland gezuiverd. x x Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Brug gehoofd practisch niet uitgebreid; in andere lettoren penetraties afgegrendeld. Massa-begrafenissen aan Geallieer de zijde; ook zware verliezen aan tanks. Doeltreffend optreden der Duitsche marine. Overzicht van het strijdtooneel. 289e Jaargang No. 137 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendapiefn 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Derks Woensdag 14 Juni 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon* en" Feestdagen Drukkerij: Z. B. spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor IJmuiden: Rerabrandtlaan 55, IJmuiden-Oost UI tg.: Graf. Bedrit ven D ami ate, Haarlem - K 1297 Na hevige voorbereidende bomaanvallen oefenden de invasietroepen op 12 Juni in Zuidelijke richting druk op de Duitsche stel lingen uit, vooral tusschen Orne en Vire. Ook Oostelijk van de Orne, waar de vijand een smalle wig in de richting van het Bois de Bavant heeft gevormd, kwam het tot zware gevechten. De Engelschen maakten weliswaar in Zuidelijke richting eenige ge ringe vorderingen, doch de uit Noordelijke richting ondernomen Duitsche aanval dringt diep in de vijandelijke stellingen. Aan den Westelijken oever van de Orne zijn de gereedgehouden vijandelijke strijd krachten nog niet tot den aanval op Caen overgegaan, In plaats daarvan ging de vij and tusschen Caen en Tilly-sur-Seulles tot den aanval over. Al deze aanvallen, die alleen ten Oosten van Tilly tot een kleine, onverwijld afgegrendelde, penetratie leid den, werden afgeslagen, waarbij 18 Britsche tanks werden stukgeschoten. Tusschen Tilly en het bronnengebied van de Ellebeek drongen vrij zwakke vijandelijke strijdkrachten naar het Zuiden op. Duitsche beveiligingsstrijdkrachten grepen in en gren delden de linie af. Aan de beek zelf mis lukten wederom aanvallen der Amerikanen die alleen in hte mondingsgebied tusschen Elle en Vire voordeelen konden behalen. Bij Carentan leidde een Duitsche tegen aanval, door de luchtmacht gesteund, deels tot gevechten met de blanke wa penen, waarbij de aan deh rand der stad staande Amerikanen aanzienlijke verlie zen leden De zuivering van de Noordoostkust van het Normandische schiereiland van vijan delijke strijdkrachten, uit de lucht en over zee geland, werd tot een einde ge bracht. Deze strijdkrachten waren onder de bescherming van zwaar scheepsge schut op twee plaatsen aan land gegaan, tusschen St. Vaast en Cosqueville, dus aan weerskanten van Barfleur. Hoewel de Engelschen en Amerikanen de Duitsche kustverdedigingswerken met zware granaten bestoken en duizenden infanteris ten en pioniers worden opgeofferd, zijn* ze er tot dusver niet in geslaagd alle steun punten in hun bruggehoofd tot zwijgen te brengen. Behalve de dappere bezetting van Douvres, die nog in den nacht van 12 op 13 Juni, onophoudelijk vuurde, strijden nog een groot aantal andere batterijen en steunpun ten. Bijzonder opmerkelijk is, dat de marine- kiistbatterijen van Marcouf. opnieuw aan de artilleristische duels aan de Oostelijke kust van het schiereiland Cotentin deelnemen. Het zwaarste scheepsgeschut, dat der slag schepen, heeft een reikwijdte van omstreeks 40 K.M. het feit, dat het front zeer kron kelig en door het heen en weer golven van den strijd een voortdurend wisselend ver loop heeft, alsmede de omstandigheid, dat zich' vaak gevechten van man tegen man af spelen, verzwaren de taak van het scheeps geschut. Het gebied biedt den verdiger alle voor deelen. Het wordt door talrijke slooten door sneden en uitgestrekte- gebieden hebben de Duitschers onder water kunnen zetten. De door de Amerikanen veroverde stad Carentan b.v. lag als een eiland te midden van onder- geloopen land. Verder en dit geldt \#or het schiereiland Cotentin, is het land in ontel bare kleine perceelen verdeeld, die alle door heggen en wallen omring zijn. Het vele struikgewas en geboomte beneemt hem het zicht. Voegt men bij deze natuurlijke hinder nissen de in dit gebied ook zeer talrijke, en sterke Duitsche kunstmatige verdedigings werken. dan moet men constateeren. dat de Geallieerden voor hun eerste landing een der sterkste sectoren van de kust hebber uitgezocht. Het Geallieerde opperbevel rekent dat de Duitschers binnen een week ten minste 25 divisies voor den tegenanval zullen hebber geconcentreerd, en Eisenhower moet hiervooi een tpvcnwi^ht hebben Hiervoor is volgens een Engelsch blad. een wekelijksche aan voer van 4 tot 5 mlllioen ton materiaal noodig. Verscheidene batterijen van Duitsen ver dragend geschut aan het Kanaal hebben in de eerste uren van 13 Juni Folkestone en Maistone beschoten Zij verhinderden daar door het uitloopen van schepen en vernie tigden door een reeks zware treffers aan zienlijke hoeveelheden van aanvullende goe deren voor de invasietroep^n Zware verliezen. Reeds de jongste groote pantsergevechten die Maandag bij Bretteville en Audrieu ge leverd zijn, hebben duidelijk bewezen, dat de gevechtskracht, waarover het Geallieerde op perbevel beschikt niet voldoende is om den Duitschen tegenstand te breken. De buitengewoon hooge verliezen aan pant serwagens van Bretteville èn' Audrieu spreken «en zoo nuchtere taal, dat Montgomery ge noodzaakt was Dinsdag praktisch van eiken aanval af té zien. Volgens eensluidende verklaringen van ge vangenen hebben de zesde Britsche alsmede de 82ste en 101ste Amerikaansche luchtlan dingsdivisie meer dan de. helft van haar man schappen verloren. Om deze verliezen aan te zuiveren heeft Montgomery nu ook de eerste Britsche luchtlandingsdviisie in den strijd ge worpen. Tijdens een verrassenden Duitschen pantser- aanval geraakte een Britsche staf me talie officieren en schrijvers in gevangenschap. On der de papieren vond men ook 'een bevel, dat in geen geval aan de bloedverwanten mede- deeling mocht worden gedaan van de massa begrafenissen, die door niet verwachte groote verliezen noodzakelijk geworden zijn. Een Reutercorrespondent meldt: „Bij de landing kwamen honderden Amerikaansche infanteristen om het leven. Een stafarts, die met de begrafenis belast was, verklaarde, dat men op het zandige strand ongeveer 750 lijken had geborgen, terwijl er waarschijnlijk even veel door den vloed waren ^eggespoeld". De sergeant Harry Dunnif, die bij de ver nietiging van het regiment Engelsche val schermjagers ten Zuidoosten van Breville in gevangenschap geraakte, heeft o.-a. verklaard: Ik geloof, dat van de beide regimenten val schermtroepen die hier zijn neergelaten, op een kleine honderd gevangenen na, alle an deren gesneuveld zijn. Het ergste was het neergeschoten worden tijdens de daling, waar aan jnen zoo weerloos was overgeleverd. Dat waren vreeselijke seconden. "De Anglo-Amerikanen .hebben ook gebruik gemaakt van groote groepen roodhuiden, die als valschermtroepen dienst deden. Naar een Duitsche oorlogscorrespondent meldt, zijn deze groepen zoo goed als geheel vernietigd. Slechts een afdeeling Irokeezen kon er het leven afbrengen en is in krijgsgevangenschap geraakt. Duitsche marine. Het totdusver grootste succes in den strijd tegen de Anglo-Amerikaansche invasievloot heeft een formatie Duitsche motortorpedoboo- ten, bestaande uit vijf booten, behaald, die tijdens één enkele operatie een kruiser en twee torpedojagers in den grond boorde. De Führer heeft den leider der motortorpe- dobooten, kapitein ter zee Rudolf Pteersen, het Eikenloof behoorende bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben twee geladen transportschepen der Geallieerden (10.000 brt.) en een torpedojagers in den grond geboord. Volgens de voorloopige berichten werden in totaal vier transportschepen (20.000 brt.) en twee torpedojagers vernield. Voorts werden verscheidene groote transportschepen door bommen en torpedo's zwaar beschadigd. Drie van cfeze vaartuigen bleven met slagzij bran dend liggen. De - Duitsche formaties leden slechts geringe verliezen. Van officieele Duitsche zijde wordt ..gemeld, dat in de morgenuren van den achtsten inva siedag boven de strijdgebieden van het Wes ten 43- Geallieerde vliegtuigen zijn neerge schoten. De bevolking. De psychologische misrekening van de aan vallers mte betrekking tot de houding van de Fransche burgerbevolking, is een van de meest verrassende verschijnselen in dezen oorlog. Gedurende bijna vier jaren hebben de Engelschen en later ook de Amerikanen er naar gestreefd het ondergrondsche leger in Frankrijk op he tuur van de invasie voor te bereiden. De bevolking moest nauwkeurig be paalde taken op zich nemen om de trefkracht van het Duitsche leger te verkleinen. Als ge- In het Twentsche stadje Rijssen vindt men nog een stadsomroeper, die met een zgn. panne, een rond koperen bol in den vorm van het deksel van een pan, waar tegen hij met een stok met ivoren knop slaat, door het plaatsje trekt, om de be volking zijn nieuws mede te deelen. (C.N-F.-ilartgerink Pax c) volg van de wreede oorlogvoering in de lucht in de afgeloopen maanden, is evenwel een ommekeer in de stemming ingetreden, die hier en daar een dergelijken graad heeft bereikt, dat men van een uitgesproken pro-Duitsche houding kan spreken. In de hevig omstreden gebieden van Bayeux en Caen hebben de Franschen vrijwillig hun diensten aan de Duitsche weermacht aangeboden. Zij geeft van haar houding blijk door telkens nieuwe mededeelingen omtrent plaats en tijd van lan ding van Aglo-Amerikaansche valscherm- of luchtlandingstroepen, en van schuilplaatsen en plekken waar zij zich verzamelen. Boven dien hebben de burgers de Duitsche soldaten vaak van sigaretten, dranken of fruit voor zien. Daartegen toonde zij den Amerikaan- schén gevangenen haar afkeer, die soms den vOrm van openlijken haat aannam. In het departement Seine-et-Ooise gelegen gemeenten zijn in den loop van Maandag en tijdens Maandagnacht door Geallieerde for maties bommenwerpers aangevallen. Weer vielen er slachtoffers onder de Fran sche' bevolking. Van bevoegde zijde wordt er op gewezen, dat sedert de invasie in Norman- dië is begonnen de omgeving van Parijs meer dan ooit wordt aangevallen. Zeegevecht voor Hoek van Holland Duitsche beveiligingsstrijdkrachten, die het Nederlandsche zeegebied bewaken, hebben Maandagnacht geenerlei gevechtscontact ge had met vijandelijke zeestrijdkrachten. De vijand had talrijke jachtbommenwerpers de lucht ingestuurd, die de Duitsche booten her haaldelijk met bommen en boordwapens aan vielen. In twee gevallen ontstonden er, kort voor 5 uur, Maandagochtend voor Hoek van Holland, afweergevechten met deze vliegtui gen. Daarbij werden vier machines neergescho ten en zag men twee toestellen in brand raken. Met lhfhte schade boven water en twee ge wonden aan boord keerden de Duitsche boo ten naar haar steunpunten terug. Ghetto's in Hongarije. Om te voorkomen dat de joden in Hongarije de weerstandskracht van het volk ondermij nen en zich aan zwarten handel te buiten gaan heeft de Hongaarsche regeering een verorde ning uitgevaardigd, waarbij alle in Hongarije wonende joden hun tegenwoordige woningen moeten verlaten en nieuwe in een aparte wijk gelegen huizen moeten betrekken. Deze zijn gekenmerkt door een gele ster. Het Duitsche weermachtbericht. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: In Normandië trachtte de vijand Maan dag met zeer krachtigen en voortdurenden steun van de luchtmacht op talrijke plaat sen zijn bruggehoofd naar het Zuiden eil Zuidwesten uit te breiden. Bijzonder hevig waren daarbij de gevechten in het gebied ten Westen van Caen en ten Zuiden van Bayeux. Bij de geslaagde afweer der vijan delijke aanvallen werden talrijke tanks stukgeschoten. De vijand lead zware ver liezen aan dooden ,en gewonden. Gevechtsvliegtuigen plaatsten bij de opera ties tegen de vijandelijke landingsvloot bom- treffers op twee vrij groote vrachtschepen. Boven het invasiefront en het bezette Weste lijke gebied werden 76 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. De commandeerende generaal van een leger corps, generaal der artillerie Marcks, de dap pere verdediger van het schiereiland Cher bourg, heeft bij de zware gevechten* in de voorste linie den heldendood gevonden. De kustartillerie van het leger en van de marine heeft zich bij de operaties tegen de vijandelijke landing voortreffelijk geweerd. Bijzonder onderscheiden hebben zich de kust- artillerie-afdeelingen van het leger 1254. 1255 en 1261. 'alsmede de marinekustbatterij Mar couf, La Pernelle en Longues. Aan het Italiaansehe front viel de vijand Maandag met geconcentreerde sterke infante rie- en pantserstrijdkrachten van de kust van de Tyrrheensehe Zee tot aan den Tiber aan. Terwijl hij ten Westen van het Bolsena-meer eenige intusschen afgegrendelde penetraties kon bewerken, werden Oostelijk van dit meer de vijfmaal herhaalde aanvallen na verbit terden strijd uiteengeslagen. In de centrale Apennijnen en de Abruzzen blijft de vijand onze distancieéringsbewegingen slechts aarze lend volgen. In het Oosten mislukten Noordwestelijk van Jassy en in het voorterrein der Karpathen ver scheidene Sovjet-aanvallen. In de zware aan- vals- en afweergevechten der laatste dagen in het gebied van Jassy heeft zich de Hessisch- Nassausche 79ste divisie infanterie onder bevel van generaal-maioor Weinknecht biizonder onderscheiden. Ten Zuidwesten van Narwa vielen de bolsiewisten op verscheidene plaat sen tegelijkertijd aan. Zii werden overal met zware verliezen aan dooden en gewonden af geslagen. Formaties Britsche bommenwerpers lieten Maandagnacht bommen vallen op verscheidene plaatsen in het Rijnlandsch-Westfaalsche ge bied. Vooral in Recklinghausen en Essen ont stond schade aan gebouwen en verliezen aan menschenlevens- Door nachtjagers werden 21 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Duit sche gevechtsvliegtuigen vielen Maandagnacht speciale doelen in Zuid-Engeland aan. Sovjets concen tree ren groote versterkingen. De Duitsche luchtverkenning heeft waarge nomen. dat de bolsiewisten Maandag vooral aan den benedenloop van den Dniestr aan zienlijke versterkingen hebben geconcentreerd Ook het tusschen Brodv en Tarnopol bijeenge brachte aanvalsleger is Maandag aanzienlijk versterkt en tenslotte komt in den eentralen sector het spoorwegknooppunt Gomel duidelijk naar voren als centrum van bolsjewistische opmarschbewegingen op grootere schaal. Den voornaamsten stoot van het Sovietzom^-offenr sief zal men nog altijd in hét Zuiden moeten verwachten, waar, in weerwil van het uiteen slaan der bolsjewistische strijdkrachten ten Noorden van Jassy, nog talrijke oantser- en gemotoriseerde formaties staan om over den beneden-Dnjestr in Zuidwestelijke richting en uit het gebied Brody-Tarnopol naar Lemberè aan te vallen. In ieder geval staat vast, dat het Duitsche Oostelijke front, in weerwil van de invasie in. het Westen, de laatste weken aanzienlijk ver sterkt is door toevoer van nieuwe formaties en zware wapenen. KORT NIEUWS. De Poglavnik heeft een algemeene am nestie afgekondigd voor* een aantal delicten, door leden van de Kroatische weermacht "be gaan. KORT NIÉUWS. Het Ameri kaansche ministe rie van marine meldt dat een duikbootjager in de Middellandsche Zee door den vijand tot zinken is gebracht. De Henge- losche recherche heeft een, bende veedieven gear resteerd, die er haar werk van maakte des nachts vee te stelen, het direct in de weide te slachten en. het vleesch in den sluikhandel te brengen. Tiental len diefstallen van runderen, schapen varkens, pluimvee en konijnen in verschillende ge meenten in Twen te konden tot klaarheid worden gebracht. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS. SS-Wacht- bataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland. Kriegsmarine en de Ger- maansche SS in Nederland. Personen tu»sschen 19 en 35 jaar, die aanmel» dingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmel den en worden gedurende de verbintenis van £e tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste één jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zïja schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: gedrag, karakter, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmidde len etc. Eveneens* verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljettep voor de heen- en terugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS, Amster dam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Gronin gen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30; en het -SS-Ersatz kommando. Den Haag, Korte Vijverberg 5. OOK VOOR DE GEMOTORISEERDE COMPAGNIE BIJ HET SS-WACHT- BATAIU-ON TE AMERSFOORT WELKE DIENST IN NEDERLAND DOET, KAN MEN ZICH OP BOVENSTAANDE KEURINGEN MELDEN. 15-6-44 8—12.00 uur, Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 1518.60 uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 16-6-44 f—12.00 uür, Arnhem, Café Royal. Bij onze Vrijwilligers. Nauwkeurig wor- if-6-44 8—13.00 uur, Amsterdam, Dam 4. den de bewegingen van den vijand vast- 20-6-44 8—12.00 uur, utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. gesteld. (SS PK IK^istoferitSeh-O-H P. c) 13—17.00 uur» Amersfoort» Pol. Durchangslager, Leusderweg.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1