Een opera van Henk Badings. De Nachtwacht. Verleden jaar werd het bericht gelanceerd, dat de componist Henk Badings bezig was een werk te schrijven voor de Kamer-opera. Deze compositie is nu klaar gekomen; maar ze werd anders, meer uitgebreid en groot- scher van allure dan in den aanvang voor zien werd Het idee Kamer-ope^a werd los gelaten en er ontstond een werk dat alleen voor het groote opera-tooneel dienstig kon zijn. Dezer dagen verscheen het libretto, dat geschreven werd door Tom Bouws. Het be handelt een episode uit het leven van Rem brandt en is getiteld: ,,De Nachtwacht'* De beide auteurs hebben in het fraai geïllus treerde tekstboek het ontstaan en den groei van het werk uitvoerig toegelicht en hun inzichten uiteen gezet. Ondertusschen kon ook reeds worden aan gekondigd. dat de opera in druk zal ver schijnen bij de Universal Edition te Ween en. Tevens vernamen wij. dat „de Nachtwacht'" in September haar première zal beleven in Königsberg en ook dat het werk in den origineelen tekst zal gegeven worden door het Amsterdamsche Gem. Operabedrijf en door de Vlaamsche Opera te Antwerpen. Met belangstelling hebben wij kennis ge nomen van den operatekst van Tom Bouws en ook van de commentaren van de beide auteurs; alleen vind ik dat zij meer over de genesis van hun werk vertellen dan het publiek daarvan hoeft te weten. Het eind resultaat is ten slotte voor het publiek alles; de barensweeën hebben voor den buiten staander geen belang. De uiterlijke aanleiding voor het spel is de opdracht van het vendel van Banning Cocq tot het schilderen van het fameuze schuttersstuk, en het gemis aan begrip vöor de kunstwaarde van De Nachtwacht dat dc opdrachtgevers loonden. Van meer beteeke- nis dan dit tastbare gegeven is echter de geestelijke inhoud, n.l. de evolutie van den kunstenaar, die van uiterlijke schittering tot uiterste versobering en verinniging dei- dingen komt. In het eerste bedrijf zien we den stralen- den Rembrandt, die leeft als een vorst, die zijn Saskia met de kostbaarste juweelen tooit, die geëerd wordt en om wiens werk de kunstkoopers vechten. Het tweede bedrijf spitst zich toe naar de tragiek van dat geweldige kunstenaarsleven. Twijfel drukt Rembrandt en verzet stuwt hem naar donkere onbestemdheid. Kunst koopers, schutters en kleinzielige familie leden van Saskia kunnen nu driester op treden. Dat alles weegt te zwaar op de dood zieke Saskia, die dan ook in Rembrandt's armen sterft. In het derde bedrijf heeft de kunstenaar den hoon en de dolle woede van het schut tersvendel te verduren. Maar in een visioen wordt hem zijn werkelijke taak geopenbaard. Of dit laatste een bevredigende oplossing van het vrij realistisch opgezette drama is, zal de opvoering moeten bewijzen. De mu ziek. die hier mooie kansen krijgt, kan ten slotte ook wonderen doen. Maar scenisch lijkt mij de conclusie van II het hoogtepunt. De eerste twee bedrijven worden prachtig gediend door contrasteerende groepen; de familie van Saskia, de kunstkoopers en de schutters. Daar zit stof in voor rake muzi kale karakteristiek. Veel effect is te ver wachten van het optreden van het vendel van Banning Cocq, ook in het laatste bedrijf En de noodige lyrische gegevens zijn toe bedeeld aan de hoofdfiguren Rembrandt en Saskia. Een paar oude volksliederen en even veel nieuwe liedteksten kunnen de sfeer van het werk gunstig beïnvloeden. Over het geheel heeft de librettist een rhvthmisch proza geschreven van rake directheid. En nu is het wachten op de verklanking van Badings' partituut en de verwerkelijking van hetgeen beide auteurs voor den geest gezweefd heeft. Veel is er bij het lezen van het libretto.dat de verwachting hoog doet gespannen zijn. Maar definitief weet men bij voorbaat nooit iets over het lot van een dergeïiik theaterwerk. Dit lot wordt uit einde-ijk beslist door hel oubliek. ..Ie sou- verain maPre de nos destinées", zooals de tooneelschrijver Jules Claretie het eens noemde: en hii kon het weten. Het tekstboek van De Nachtwacht is mooi verzorgd, uitgegeven door de N.V. Ned. Uit geverij ..Opbouw"' in haar ..Theater-Reek^". Benevens reproducties van De Nachtwacht, van Rembrandt en Saskia. alsmede van be kerde schuttersstukken, is' de brochure op prachtige wijze verlucht door penteekenin- gen van Karei Thole en vindt men er de bijzonderste muzikale thema's van Badings' Qprhposjtie in afgedrukt. JOS. DE KLERK. COÖP VFJRBRt IKSVER. DE EENDRACHT ln ae Dinsdagavond gehouden algemeene ledenvergadering der Coöperatieve Ver- bruiksvereenigfng ,.De Eendracht" U.A. me moreerde de voorzitter, de heer J. H. J. Hulsman, de herdenking van het 40-jarig bestaan der vereeniging. De jaarrekening werd vastgesteld en het dividend over het verbruik aan kruidenierswaren bepaald op 2 pet. Herkozen werden als voorzitter de heer J. H. J. Hulsman, als leden van het be stuur de heeren L. J. Raadersma en A. Koo- men en als commissaris de heer J. Betzema. De voorzitter wijdde waardeerende woor den aan de nagedachtenis van de overleden leden der commissie van advies, de heeren G. Jurris, Th. J. G. v. d. Kort en E. H. Krelage. Als leden der commissie werden vervolgens herkozen de heeren J. A. van Deenen, P. H. Martin, H. G. Teunisse en Z. Schutte. Als nieuwe leden werden gekozen de heeren J. Lammers,. J. Luiten en E. van der Wal. Bij de rondvraag werd hulde ge bracht aan de leden van het bestuur en den bedrijfsleider, den heer Waalewijn, voor de wijze waarop zij de belangen der vereeniging behartigden. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad* A. Overmeer, H'stede. Buiten land: J. C. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Verantwoordelijk voor de advertentie-rubriek: W. van Ommen, H'stede. Chef der Fransche militie neemt binnenlandsche zaken over. Laval heeft Maandag een langdurig onder houd mei Pétain gehad op een in <*e nabijheid van Vichy gelegen verblijf van den Franschen maarschalk. Joseph Darnand. #ot nu toe secretaris-gene raal voor de handhaving der orde en chef van de Fransche militie, is benoemd tot staats secretaris van het ministerie van binnenland sche zaken. In de desbetreffende mededeeling wordt gezegd, dat de zware lasten die op den secretaris-generaal voor de handhaving van ae orde rusten, /Jen chef der /egeering ertoe hebben geleid Darnand tot staatssecretaris te benoemen. Als zoodanig zal hij "zijn vroegere functies blijven vervullen en deelnemen aan de beraadslagingen der regeering. Het ontslag' van Lemoine, die tot dusver staatssecretaris van het ministerie van bin nenlandsche zaken was, werd aanvaard. De Duitsche minister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, heeft den Franschen staatssecretaris voor voorlichting en propa ganda. Philippe Henriot, ontvangen. Henriot-is inmiddels weer te Parijs teruggekeerd. Finland vol vertrouwen. De Finsehe bladen behandelen het bolsjewis tisehe offensief in Karelië, dat naar zij eon- statecren direct of indirect, ongetwijfeld verband houdt met de invasie in West-Europa. ..Hufvudstadsbladet" schrijft, dat het strate gische en politieke doel van dit offensief niet in de laatste plaats het binnendringen in de Finsehe Golf is, nadat men in den afgeloopen winter Leningrad uit de omsingeling heeft bevrijd. Het Finsehe volk moet vanzelfspre kend in de tegenwoordige, en waarschijnlijk beslissende faze van zijn verdedigingsstrijd, de in de laatste jaren getoonde gelatenheid vaar wel zeggen. ..Karjala" merkt op: Hoewel het voor de be volking van Karelië, die na de herovering van haar geboortegrond, onmiddellijk weer den wederopbouw ter hand heeft genomen, smar telijk is de ploeg van den vreedzamen arbeid wederom te moeten verlaten, zoo weet zij toch dat het om het geheel gaat. Zweedsche correspondenten schrijven, dat in geheel Finland de stemming ernstig maar vol vertrouwen is. De correspondent van Svenska Dagbladet merkt op: ,,De oude oorlogsstemming uit de dagen van den winterveldtocht komt weer boven." Franco ontvangt Samuel Hoare. Generaal Franco heeft den Britschen am bassadeur te Madrid, Sir Samuel Hoare, in audiëntie ontvangen twee weken nadat deze uit Londen was teruggekeerd. Tusschen Franco en Hoare is een zeer lang gesprek gevoerd, waarover echter nog geen details zijn bekend gemaakt. Grieksche brigade muit opnieuw. De eerste Grieksche' brigade heeft bij El Alamein opnieuw gemuit en daarbij de Brit- sche officieren een pak slaag toegediend. De' Engelsehen zagen zich genoodzaakt, sterkere strijdkrachten en pantserafdeelingen te ont bieden en konden slechts op deze wijze er in slagen, de Grieksche soldaten te ontwapenen. Sjigemitsoe brengt verslag uit over de invasie. De Japansehe minister van buitenlandsche zaken, Sjigemistoe, heeft den leden der Ja- pansche regeering een uitvoerig verslag uitge bracht over den oorlogstoestand, in het bij zonder met het oog op de invasiegevechten in Europa. Terreuraanval op München. Formaties Amerikaansche bommenwerpers, die in de ochtenduren van 13 Juni een terreur aanval ondernamen op plaatsen in Beieren, vooral op München, zijn zeer fel bestreden. Hevige luchtgevechten ontstonden. Door Duit- sche lucht verdedigingsstrijdkrachten^ zijn ten minste 28 vliegtuigen neergeschoten, waar onder 24 viermotorige bommenwerpers. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is 't morgen Donderdag de beurt aan 't restant van de letter B vanaf Bram en Ca t/rn. Co. Nieuwe Distributiestajnkaart met inlegvel en oude stamkaart medebrengen. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Armband, Mach iel se, Westergracht 33 rd.; bril, Kramer, Papentorenvest 48: ketting met hanger, Jacobi, Kruisstraat 10; handschoen, Devïlè, Kin derhuissingel 14; handschoenen. Kiaassen, Adr. Loosjesstraat 38; jas, Uitendaal, Harmenjansstraat 83; portemonnale met inh., v. d. Broek, Rolland- straat 84; rijwieltasch, Nobel, Wouwennanstraat 96, zak, Eggink. Gasthuissingel 30; zak met inh., Bureau van Politie, Smedestraat 9; boek, Bureau, van Politie, Smedestraat 9; beursje met inh., Bureau van Politie, Smedestraat 9; barkruk. Bu reau van Politie. Smedestraat 9; hoofddoek, v. Asch, Ra am singel 50 rd.; étui met inh.. Sport paleis, Koningstraat 54; horloge, de Rooij, Een- drachtstraat 12; handschoen, Besteman, Marnix- straat 99 zw.hondje, Prent, 2e Zuid Polderstraat 8; handschoen, R ij-kam, Bisschop Callierstraat 26; laarsje, Bureau van Politie, Smedestraat 9; por- temonnaie, Bouman, Brandstraat 25; portemon- naie met inh., v. Dijk, Vredenrijkstraat 22; por- temonnaie met inh., Rentenaar, Recifelaan 24, O verveen; portemonnaie met inh.. Lorentzkade 410; portefeuille met inh., Umans, Brouwerstr. 25. REICHSSCHULE VALKENBURG. Meent ge, dat er wat bijzonders steekt in uw jongen? Stuur hem dan naar de Reiphsschule in Valkenburg. Daar is plaats voor jongens van 10 tot 14 jaar, die de gaven hebben om later op belangrijke posten te staan. Uw jon gen leert er alles wat hij noodig heeft om aan een hoogeschool te studeeren. En er wordt voor gezorgd, dat geldgebrek dan geen be zwaar behoeft te zijn. Maar de beroepskeuze is vrij. De jongen van de Reichsschule kan ingenieur worden of boer, alles wat hij wil. Inlichtingen geeft de Reichsschule te Val kenburg. Huurprijzen van nieuwbouw. In art. 8 eerste lid van het Huurprijsbe- sluit. 1940 is vastgelegd, dat de overhead ten aanzien van nieuwbouw, tot stand geko men na het inwerking treden van bovenge noemd besluit (d.w.z. na 27 Dec. 1940), een nadere regeling kan scheppen. Eerst kort geleden, n.l. op 26 Jan 1944, is aan bo vengenoemd art. 8, le lid uitvoering gege ven in den vorm van het z.g. „Huurprijs- besluit Nieuwbouw 1944. Dat wil niet zeg gen, dat de huren van na 27 Dec. '40 vol tooiden nieuwbouw „vrij" waren, zooals door velen werd gemeend. In afwachting' van de thans in werking getreden regeling werden bedoelde huurprijzen n.l. beheerseht door de bepalingen van het Prijsvormings- bcsluit, Hetgeen beteekende, dat die huur prijzen niet hooger mochten worden gesteld dan overeenkwam met een redelijk rende ment van het in den bouw geïnvesteerde kapitaal. Een dergelijke aanduiding' is ech ter zeer vaag en bij de toepassing ontston den dan ook allerlei moeilijkheden op dit punt. Krachtens het nu geldende besluit moe ten de vei-zoeken om vaststelling van de hoogst toelaatbare huur voor nieuwbouw, op een daai'toe beschikbaar gesteld formu lier, worden ingediend bij het Prijzenbu- reau voor Oni-oerende Zaken. Wat' den ter mijn betreft, waarbinnen bedoelde formu- liei-en moeten zijn ingeleverd, zij verwezen naar de offieieele publicatie dienaangaan de van den Gemachtigde voor de Prijzen, opgenomen in de Haarl. Crt. van 23 Maai't j.l. Op het foi'mulier moeten gegevens wor den ingevuld inzake de stichtingskosten (kosten aankoop grond, kosten bouwrijp maken, bouwkosten, enz.) of, als de ver huurder het object, niet zelf heeft gebouwd, doch het heeft, aangekocht, gegevens be treffende koopprijs, notai'iskosten en bij komende kosten. Vooi'ts moet opgave wor den gedaan van de wijze van financiering: welk bedrag aan eigen vermogen is gein- ve'steerd en voor zoover van vreemd ver mogen is gebruik gemaakt welk bedrag als eerste en welk bedrag eventueel als tweede hypotheek is opgenomen, met ver melding van de daarvoor geldende rente percentages. Ook moet de verhuurder een opsomming geven van de jaarlijks door hem te betalen exploitatiekosten. In dit verband sij opgemerkt, dat premie voor molestverzekering niet in de calculatie wordt opgenomen. De reden hiervan is, dat de verzekering tegen oorlogsmolest nog niet algemeen ingang heeft gevonden, zoo dat de mogelijkheid zich zou kunnen voor-, doen, dat voor twee gelijkwaardige objec ten verschillende huurprijzen werden vaèt- gesteld. Aan de hand van de verstrekte gegevens is het Prijzenbui-eau nu in staat den hoogst toelaatbaren huurprijs te berekenen. Drs. D. W. van Hout. ORGELBESPELING. In de Groote- of St. Bavo"Kerk wordt Donder dagmiddag van 34 uur door den stadsorganist George Robert een orgelbespeling gegeven. Programma; 1. Preludium en Fuga e kl. t., J. 5. Bach; 2. Toccata, G. Muffat; 3. Triptiek. Jac. Bonset: 4. Prélude, Fugue et Variation, Césai Franc-k; 5. Phantasie over Psalm 33, C. de Wolf; 6. Marcbe gothique, Th. Salomé. KORT NIEUWS Wegens oplichting van den. Ned. Volks- aienst tot een bedrag van 4170.heeft de Haagsche rechbtank den 41-jarigen kantoor bediende E. K. van S. veroordeeld tot een jaar en vier maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. De officier van justitie had twee jaar en zes maanden geëischt. De prijzenbeschikking binnenvaartuigen 1941 no. Ill is met ingang van 14 Juni 1944 ge wijzigd. Het aanvullende prijsvoorschri^'t,waar door de wijziging van kracht wordt, maakt melding van een groep kleine vaartuigen, die in de oude beschikking niet was genoemd. Ook hierop heeft het in de beschikking bepaalde dus thans betrekking. In de werkplaats van het schoenenmaga zijn H. van der Woude aan den Verlengden Heerenweg te Groningen, was de werkman H. Nieman. bezig was te smelten. Plotseling sloeg de vlam in de pan en toen hij trachtte het vuur te dooven. kreeg hij de brandende was over zijn kleeren. N. werd met brandwonden ovei-dekt naar een ziekenhuis overgebracht, waar hij eenige uren later is overleden. Ambten'aren van den C.C.D. hebben bij verschillende landbouwers in Laudermarke, gemeente Vlagtwedde groote partijen koren, en koolzaad, alsmede eenige varkens en scha pen in beslag genomen, die aan de voedsel-, voorziening waren ontti'okken. Uit een perceel aan den Kloveniersburg wal te Amsterdam ziin vijf schilderijen gesto len ter waarde van 9000.o.rrr. een schilde rijtje van C. Dusart, voorstellende een melk- vrouwtje, twee kerkinterieurs en twee schilde rijen van een Franschen schilder, voorstellen de landschappen met koeien. Tijdens afwezigheid der bewoners is, ver moedelijk door een defect in de electrische leiding, brand ontstaan in een winkelhuis aan den Hoogesteenweg te Den Bosch. Een politie man drong het huis binnen en wist een baby van vier maanden, die in een kamer op de bovenverdieping lag, langs de reeds fel bran dende trap in veiligheid te brengen.De brand weer slaagde er in den brand tot de woonver trekken te beperken. Voor de rechtbank te Maastricht hebben eenige spoorwegarbeiders terecht gestaan, die op groote schaal rijwielen hadden gestolen. Er werd drie jaar gevangenisstraf tegen hen ge- eischt. De persdienst van den Ned. Omroep deelt mede, dat Donderdag 15 Juni, van 20.15 20.30 uur over het distributienet Hilversum 2 een radiopxaatje over het N.S.K.K. (Nat.Soc. Kraftfahrer Korps) zal worden uitgezonden. Whist, minister zonder portefeuille, heeft de leiding gekregen over het Noorsche mini sterie van economische zaken. Het ministerie van zeevaart, dat in September 1940 was op gericht, zal bij economische zaken worden in gelijfd. Nieuwe regeling bij electrische treinen. Eerst laten uitstappen, daarna instappen. Op 15 Juni a.s. voeren de Nederlandsehe Spoorwegen een nieuw systeem in betref fende het in- en uitstappen bij de electii- sche treinen. Van dien datum af zal n.l. de regel gelden: eersislaten uitstappen, daar na instappen. Tot dusverre moesten de rei zigers instappen over het achterbalkon en uitstappen over het voorbalkon. Door de enorme toeneming van het reizigersverkeer is men de aan dit stelsel verbonden bezwa ren steeds sterker gaan voelen. Teneinde daaraan tegemoet te komen, brengen de spoorwegen een wijziging in de tot nu toe gevolgde- methode. Men hoopt daarmede te bereiken, dat opstoppingen, vertragingen en conflicten tusschen in- en uitstappende rei zigers tot het minimum beperkt worden. RADIOPRAATJE MAX BLOKZIJL. Max Blokzijl spreekt in de serie brandende kwesties, te zenden op Donderdag 15 Juni over Hilversum I om 18.45 uur. De titel van dit praatje is: ..Post uit het vaderland is net zoo gewichtig als eten." BEROEPINGSWER K Ned. Herv. Keik. Drietal te Maarssen J. J. v. d. Krilt te Renswoude. H. Harkema te Wijk bij Heusden en C. M. Lan geveld te Nieuw-Beyerland. Bedankt voor Berlikum (Fr.) J. J. v. Kuiken, te Amstelveen: voor Blauwkapel L. Vroegindeweij te Waddinx- veen. Geref. Kérken. Bedankt voor 's Gra- venhage-Loosduinen (3e pred. pl.) H. de Moor te Boskoop. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Uti-echt (2e pred. pl.) M. W. Nieuwenhuijze te Gravenbage-C. IN MEI VERDRONKEN 54 MENSCHEN; GERED 75 In de Meimaand is het aantal verdron kenen weer vrij hoog geweest, n.l. 54; in de gelijknamige maand 1943-40: April '44-42 dooden. Er verdronken 27 jongens beneden 16 jaren, 5 meisjes, idem, 19 mannen en 3 vrouwen, te zamen 54. Beneden den leeftijd van zes jaren is het aantal omgekomenen ook droevig groot. n.l. 16 jongens en 3 meisjes, is 19. Bij baden, zonder de zwem kunst machtig te zijn, gaan in te diep of in stroomend water, verdronken 5 jongens en 10 mannen, is 15. Bij kano-varen, zonder te kunnen zwemmen, verdronk één jongen en één man. Gered zijn 75 menschen. Mei 1943: 46; April '44-74. - - Verduisteren: van 22.00 tot 5.15 uur 15 Juni: zon op 5.16, onder 22.04 uur maan op 3.01, onder 15.37 uur 16 Juni: zon op 5.16, onder 22.05 uur maan op 3.24, onder 16.56 uur (Affiche van den Ned. Volksdienst) (C.N.F. Pax e) RADIO-PROGRAMMA DONDERDAG 15 Juni 3944. HILVERSUM T, 414.4 M. 6.45 Morgencooncert. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.15 Morgenconcert. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Frogr. overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Opgewekte klanken. (Van. 8.45—8.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Licht symphonisch ochtendcon cert. 9.45 Godsd. uitz. 10.00 Ork. Willy Kok en gra-ra.muz. 11.00 Voorbij het havenvuur, 11.35 Zang, viool en piano. 12.00 Almanak. 12.15 Mu- sette-orkest en soliste. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt13.05 Omroeporkest en gram. interm, 14.00 Oud-vaderlandsche folkloris ten XI. 14.15 Septet Jonny Ombach en solist. 15.00 Cello en piano. 15.30 En hier is de koffergramo- foon. 16.00 Solistenconcert. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Theo Uden Masman. 17.30 Nieuws in een notedop. 17.40 Musette-orkest. 18.00 BNO Pers overzicht. 18.05 Aria's en duetten uit Italiaansche opera's. 18.45 Brandende kwesties: 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Concertgebouwortc. en Co-rrie Bijster, zang (i. d. pauze: Uit de Edda's II). 21.30 Gram.muz. 22.00 BNO Nieuws- en cult, ber. Van 22.15 af alleen voor <ïe Radio-Centrales. 22.15 Gram.muz. 22.30 Lichte orkestmuziek en. pianosoli. 23.30—24.00 Serenadeconcert. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Het Calvetkwartet en gram.muz. 18.00 Danssuites. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Tien minuten schrammeln. 19.30 Amusementsorkest, soliste en de 10 vroolïjke meisjes. 20.35 Toespraak. 20.30 Nederlandsehe vol'ksklanken. 23.15 Orkest Boyd Bachman. 21.45 Avon-dwijding. 22.00 BONO Nieuws- en cult. ber. 22.15 Zie progr. H'simx I. 22.30 De stem van het RvK MOEDER MET VfiCRNTIE N ER LAN DSC NE VOLKS DIE NST

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2