Haarlemsche Courant Tankaanval bruggehoofd in het Zuiden van het in Normandië afgeslagen KEURINGEN Nieuivsblad. voor Noord-Holland Waar zal de volgende landing plaatsvinden Buitschers heroveren Montebourg 289e Jaargang No. 139 Bureaux; Groote Houtstraat S3. Tc!. Advert. 10724.'Redactie 10608 Postgiro 134958 Haarlemschc Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 1S2J0 Hoofdredacteur; F. C. uerks Vrijdag 16 Juni 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor iJmuiden: Rembrandtlaan SS, IJmuiden-Oost Uttg.: Graf. Bedrijven O am late, Haarlem K 1297 Naar schatting verloren de Geallieerden tot dusverre 200.000 man. Aan weerskanten jónge soldaten in den strijd. Felle aanvallen op de vloot. Parachutisten voor sabotage-doeleinden in Bretagne. Naar het D.N.B. verneemt, staan de Anglo- Amerikanen, die tien dagen geleden de inva sie begonnen thans bij Carentan vijf kilometer van de kust. Bij Caen hebben zij moeizaam en ten koste van duizenden dooden nauwelijks 1? kilometer kunnen oprukken. Zelfs op de plaats waar het landingshoofd het diepst is, bij Caumont, is de diepte van het invasiege- bied niet grooter dan de lengte van den Broad way te New-York. De op 14 Juni ondernomen Duitsche tegenaanval in het gebied ten Noordwes ten van Montebourg leidde tot een volledig succes. De Duitsche troepen sloegen den vijand, die in het Oostelijk deel der stad was binnengedrongen, treug en namen de wegen van Montebourg tot Quineville weer in bezit. Uit den sector Tilly-Caumont hebben zware Britsche pantserformaties de Duitsche gren delstellingen aangevallen met het doel in alge meen Zuidoostelijke richting goed door te stoo- ent, teneinde de sterke Duitsche positie ten Noorden van Caen te laten ineenstorten. In dezen tankslag hebben de Britten alleen 71 zware en superzware gevechtswagens ver loren. Tot een volledig afweersucces voor de Duit sche wapens zijn ook de gevechten ontwikkeld die aan weerszijden van den straatweg van BayeuxSt. Lo zijn gevoerd. Hier heeft een sterke door tanks gesteunde Amerikaansche gevechtsgroep ten Noorden en ten Zuiden van den weg naar St. Lo getracht door te breken, teneinde het belangrijke knooppunt van wegen in handen- te krijgen. De Amerikanen hebben daartoe zelfs een vrij sterke groep valscherm jagers achter de Duitsche linies neergelaten, •doch deze werd binnen zeer korten tijd door gereedstaande Duitsche reserveformaties ver nietigd, voordat zij in staat was in te grijpen in de gevechten. Van bevoegde Duitsche zijde doet men op merken, dat de plaatsjes Tilly en Troan waarvan de Engelsche berichtendienst heeft gezegd, „dat zij zich weer in Duitsche han dden zouden bevinden, nog niet in het bezit van de Geallieerden zijn geweest, zoodat zij ook niet door de Duitsche troepen behoefden te worden heroverd. De toestand is hier zoo, dat het plaatsje Tilly zich stevig in Duitsche handen bevindt,- terwijl in de plaats Caumont nog Britsche for maties zijn. Wijziging bevelvoering. De militaire correspondent van Exchange wijst erop, dat in de bevelvoering aan hët invasiefront een wijziging is gebracht. Terwijl generaal Bradley .als bevelhebber van een Amerikaansche legergroep totdusver in rang aan Montgomery gelijk was, is Montgomery thans benoemd tot bevelhebber van alle ver bonden veldtroepen in Frankrijk, waardoor Bradley onder Montgomery geplaatst is. In de Engelsche ochtendbladen van Donder dagmorgen zijn verslagen van oorlogscorres pondenten verschenen, waaruit blijkt dat de Duitsche gevechtskracht steeds toeneemt. De Manchester Guardian houdt zelfs rekening met een mogelijke „crisis" tegen het einde van deze week. De verkoop van dagbladen in Engeland is gedurende de laatste dagen aanmerkelijk ge daald, omdat het publiek teleurgesteld is daarin zoo weinig samenvattend nieuws over den toestand aan het invasiefront aan te treffen. De Amerikaansche minister van oorlog, Stimson, heeft verklaard, dat op grond van de thans over de eerste gevechten aan de Fran- sche kust ontvangen rapporten geconstateerd kan worden, dat de Atlantische wa! geen mythe en geen kaartenhuis is geweest. De b-correspondent van het A.N.P. te Bei'- lijn meldt: Vroeger verslapte de belangstelling van het groote publiek voor een veldtocht snel, vooral als er „niets bijzonders" gebeurde. Met de in vasie is het evenwei anders. Men kan niet zeggen, dat de laatste dagen veel opzienbaren de gebeurtenissen aan de Westelijke kusten van ons continent hebben gebracht.. Niette min verslapt dé belangstelling van het Ber- lijnsehe publiek voor de invasie geen oogen- blik. De publieke opinie in Duitschiand is vrij optimistisch. De toon der dagbladen is uiterst voorzichtig en gereserveerd. In de Duitsche pers heeft een rede van Montgomery de aandacht getrokken, waarin deze verklaar de .over het begin der invasie tevreden te zijn, doch nog groote moeilijkheden te verwachten: De Duitsche pers onderstreept deze verkla ring, doch wijst er tevens op, dat de Geal lieerden sterke strijdkrachten in Frankrijk verzameld hebben en ongetwijfeld alles op al les zullen zetten, zoodat ook de taak van de Duitsche soldaten in het Wasten zeer zwaar Kaming der verliezen De eerste samenvattende getallen over de Duitsche afweersuccessen in de eerste acht dagen van den grooten Geallieerden aanval op West-Europa geven een aanschouwelijk beeld van den omvang der verliezen. Alleen al door het leger werden' tot 14 Juni des avonds 451 De bekende Duitsche militaire correspondent generaal-admiraal b. d. Alfrad Saalwachterr schrijft: Ik ben -fan meening, dat voor nieuwe lan dingen die men kan verwachten, het meest in aanmerking komen: de kust van Noord-Frank- rjjk in het gebied van Calais, de Ncderlandsche kust tusschen Schelde en Den Helder, alsook de kust van Zuid-Frankrijk met de basis Cor sica. Dit standpunt wordt alleen bepaald in ver band met de zee- en luchtoorlogvoering, die zeer eng samenwerken; in hoeverre de opera tie te land of politieke overwegingen tot een andere keuze zullen dwingen, moet hier in het midden worden gelaten. De ervaringen, opgedaan bij de landingen in Normandië zullen bij de keuze van de beschik bare landingsruimten meespreken. Volgens deze zou het landingsgebied zoo dicht mogelijk bij het moederland moeten liggen, om de ver bindingslijnen zoo kort mogelijk te houden en om werkzaamheid van de bommenwerpers niet door al te lange afstanden te beperken. Het landingsgebied moet over goede haven plaatsen beschikken, die wanneer zij niet da delijk genomen kunnen worden, toch zoo spoe dig mogelijk door luchtlandingstroepen kunnen worden veroverd. Bovendien moeten deze ha vens door hun diepte het den vijand onmoge lijk maken van zijn onderzeebooten gebruik te maken, terwijl zij zoo mogelijk door alle typen van oorlogsbooten onder vuur genomen moe ten kunnen worden, om zoodoende de landing te kunnen dekken en de kustbatterijen het zwijgen op te leggen. Verder moet een strand aanwezig zijn waarvoor goede vaarmogelijk- heid is om troepen aan wal te zetten. Lang zal Eisenhower niet mogen "wachten, daar de zomer, die voor de landingsoperaties het beste geschikt is. dan voorbij is. Anglo-Amerikaansche*tanks vernield. Dit aan tal wordt vele malen grooter door.de aanzien lijke successen bij het tot zinken brengen van schepen, bereikt door lichte Duitsche vloot- strijdkraehten en de luchtmacht. Door het tot zinken brengen van transport vaartuigen kunnen de totdusver geleden ma teriaalverliezen van de Britten en Amerikanen bij hun amphibische operaties ten minste op het tienvoudige worden geschat. In gevangen schap geraakt zijn gedurende de eerste acht dagen van de invasie ruim 5000 Amerikanen Canadeezen en Britten. Het aantal Geallieerde soldaten, d'ie gesneuveld zijn in de gevechten aan land, wordt rhet 30.000 waarschijnlijk eer der te laag dan te hoog opgegeven. Daarmede is in overeenstemming' een aantal gewonden van 100.000 tot 200.000. Van deskundige zijde wordt medegedeeld, dat naar schatting nog 50.000 man verdronken bij het tot zinken bren gen van transport- en iandingsschepen. In to taal komt men dus tot een verlies totdusverre van ruim 200.000 man, waarbij niet meegeteld is het zeevarend personeel van de transport schepen en de inzittenden van de vliegtuigen, die de Geallieerden in de totdusver geleverde gevechten om het landingshoofd hebben ver loren. Volgens deze cijfers kan men aahnemen dat 10 divisies practisch niet meer bestaan en nog eenige divisie^ in hun gevechtswaarde zoo zeer zijn verminderd, dat zij sterk veizwakt geacht moeten worden. In totaal zou, volgens globale schatting, een half millioen man zijn ingezet. De Duitsche oorlogsverslaggever graaf Pode- wills schrijft te hebben waargenomen, dat er in den invasieslag,zoowel van Duitsche als van Engelsche zijde voornamelijk jonge elitetroe pen in den strijd zijn gebracht. Slechts van twee Geallieerde divisies staat vast, dat zij reeds over gevechtservaring van Noord-Afrika en uit Italië beschikken. In het bijzonder de Geallieerde parachutetroepen bestaan voor het grootste deel uit uitgezochte en goed getrain de jongens van 18, tot 20 jaren. „Wanneer wij zonder overdrijving kunnen zeggen, dat de jonge Duitsche troepen die hier in het vuur komen, overal blijken ten minste tegen den vijand opgewassen te zijn, dan be- teekent dit zeer veel. De gevechtswaarde en de persoonlijke moed van de Geallieerde para chutisten kunnen, zooals bij de gevechten wel is gebleken, nergens in twijfel worden getrok ken." Het „gat in de Seinebaai". In den nacht van 14 op 15 Juni is bij een grooten aanval.van Duitsche torpedovlieg tuigen, waardoor 14 vracht- en troepen transportschepen van tezamen meer dan 100.0000 brt. op vernietigende wijze getx-offen werden, ook een lichte kruiser van de Dido- klasse (5450 ton) door een torpedotreffer aanzienlijk beschadigd. Aan boord ontstond een hevige ontploffing. De kruiser bleef lig gen, doch daar hij zich intusschen dopr kunstmatigen nevel had omgeven, konden geen waarnemingen omtrent zijn verder lot gedaan worden. De gevolgen van het niet -beschikken over een groote haven,, blijken duidelijk uit de ontwikkeling van den strategischen toestand ter zee voor het landingsgebied. Donderdag ochtend nog werd een sterke landingsvloot door de Oostelijke batterijen der Seinebaai beschoten, waardoor groote verliezen ont stonden en de formatie verder naar het Westen moest uitwijken. Daar kwam zij binnen een g'ebie.d waarboven de Duitsche luchtmacht bijzonder actief' is, het „gat in de Seinebaai". De 'Seinebaai heeft in de richting Oost- V/est een breedte van 85 tot 90 K.M. Stelt men den schootsafstand van het Duitsche geschut aan beide flanken op 25 K.M., dan blijft er een gat ter breedte van 35 tot 40 K.M. over, waax-binnen de vijandelijke transportschepen voor anker kunnen gaan om hun lading menschén en materiaal over te geven aan de landingsvaartuigen. Als pen nen van een egêl liggen tijdens dit kwets baarste onderdeel dér landing kruisers en torpedojagers rond de groote schepen. Tevens ligt er een scherm boven van jachtvlieg tuigen, die een luchtaanval moeten opvangen of verijdelen. Wanneer de inscheping gelukt is moeten de landingsvaartuigen nog 5 tot 10 K.M. alleen afleggen, alvorens zij aan land zijn. Maakt de toestand versterking noodig op plaatsen, die door de Duitsche batterijen bestreken kunnen worden, dan vormt dit voor de zwak bewapende landingsvaartuigen het moeilijkste deel der onderneming. Gevan gen genomen Amerikanen en Engelschen vatten hun indrukken daaromtrent meest samen in het woord „hel". Parachutisten ixx Bretagne. Door generaal Eisenhower zijn in het on- ovex-zichtelijke heidelandschap vaxj Bretagne met zijn wijduiteenliggende dorpen para chutisten-agenten neergeworpen. Voor het grootste deel zijn zij reeds gevangen geno- Tijdens een groote bijeenkomst sprak de Fransche minister van Voorlichting Henriot, de Fransche arbeiders en arbeid sters, die in de meestuiteenloopende tak ken van industrie in de Rijkshoofdstad werkzaam zijn, toe. (Atlantic-Boesig-Holland Pax c) Bij onze Vrijwilligers. Een pantserwagen temidden van stuk geschoten vijandelijke pantsers dringt naar voren. (SS PK Raudies-O-H P. c> Het SS-EïsatzkommaüMlo deelt xnede: Iedere gezonde Nederlander kan zlclx aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-Wacfit- bataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarïne en de Ger- maansche SS in Nederland. Personen tusschen 19 en 35 jaar, die aanmet- dingsplichlig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmel den en worden gedurende de verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste één Jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet' doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: gedrag, karakter, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmidde len etc. Eveneens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS, Amster dam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 85; Gronin gen, Hecrenslraat 46; Enschedé, Hcngeloschestraat 38; en het -SS-Ersatz kommaulo, Den Haag, Korte Vijverberg s. OOK VOOH DE GEMOTORISEERDE COMPAGNIE BIJ HET SS-WACHT- BATAILLON TE AMERSFOORT WELKE DIENST IN NEDERLAND DOET, KAN MEN ZICH OP BOVENSTAANDE KEURINGEN MELDEN. 19-6-44 8—13.09 uur, Amsterdam, Dam 4. 20-6-44 8—12.00 uur.'Utrecht, N.V. Huis, Oudegrachf 845. Sir—17.00 uur, Amersfoort, Po!, DurchangsJager, L-susderweg, KORT NIEUWS. -Het commu nistische blad Li berie te Algiers heeft medegedeeld dat het thans da gelijks 100.000 nummers uitgeeft. Het is het vorige jaar met een op laag' van 25.000 exemplaren opge richt. De Economi sche politie te Eindhoven heeft een aantal perso nen aangehouden, die partijen suiker bleken te hebben gekocht op suiker coupures, die on geveer een jaar geleden op het distributiekantoor aldaar waren ont vreemd. De suiker was inmiddels reeds verder ver handeld. Bij deze gelegenheid ver dween een aantal coupures in totaal rechtgevende op den aankoop - van eenige tienduizen den kg' suiker. Tot nu toe zijn een tiental personen in arrest gesteld, ter wijl tegen een vijftigtal ar/5 ere tl proces-verbaal is opgemaakt. men. Het doel was, dat zij met behulp vaxt terroristen, hier sabotagedaden in den rug van het Duitsche Atlantische front zouden uitvoeren. Verscheidene anti-Britsch gezinde Franschen zijfi in Jiun woningen overvallen en met al hun familieleden met machine geweren neergeschoten. Verscheidene boerderijen van anti-Britsch gezinde boeren zijn overvallen. Het aantal gedoode Franschen bedraagt ver over de honderd. Intutsschen heeft de Duitsche weer macht ter ondersteuning van de Fransche veiligheidsorganisaties ingegrepen. Sterke jagdcommandos konden verscheidene ben den overrompelen en wapen- en munitie opslagplaatsen van Engelsch fabrikaat iti bezit nemen. Gevecht bij Borkum. In den ochtend van 15 Juni hebben Britsche torpedo- en bombardementsvliegtuigen een Duitsch convooi bij Borkum aangevallen met bommen, torpedo's en boordwapenen. Ver scheidene torpedo's misten haar doel; één trof een escortevaartuig, dat na korten tijd zonk. Eenige bommen vielen op eenigen afstand van de andere schepen, die geringe schade oplie pen. Tien dei' aanvallende vliegtuigen werden neergeschoten. Turksche minister van buitenlandsche zaken afgetreden. De Turksche minister van buitenland- sche zaken, Menemendzjogloe is, naar radio-Ankara meldt, afgetreden. De Turk sche ministerraad is bijeengekomen. De minister-president Saradzjogloe zal het ministerie van buitenlandsche zaken ad in terim waarnemen. Na de bijeenkomst van den ministerraad Is het volgende -officieelé communiqué uitgege ven: „Aangezien de ministerraad de buiten landsche politiek, die de laatste dagen door den minister van buitenlandsche zaken, Me nemendzjogloe wei'd gevoerd, niet heeft goed gekeurd, is Menemendzjogloe afgetreden." Drie doodvonnissen na r de Höhere SS- und Polizeifiilifer „Nordhvest" mededeelt, iieeft liet Poli- zeistaiidgei'ielit Amstex-dam den eige naar van een drukkerij, Franciskus Du- waer uit Amsterdam, geb. 1 Januari 1011, ter dood veroordeeld De veroordeelde had van de helft van 1943 af tot aan zijn arrestatie op 8 Jum 1944 in zijn drukkersbedrijf voor een weer- stan-dsgroep, die over verscheidene provin cies in Nederland verspreid was, formulie ren voor persoonsbewijzen, benevens zegel tjes en controlezegels voor persoonsbewij zen, in grooten omvang vervalscht. Het Pó- lizeistandgericht nam aan, dat de voortge zette actie van den veroordeelde in Staat is geweest de openbare orde in het bezette Ne- derlandsche gebied in gevaar te brengen en heeft hem overeenkomstig par. 1 van de verordening op de bescherming van de ord» als saboteur ter dood veroordeeld. Het von nis is na onderzoek van de gratiekwëstie voltrokken. Voorts lieeft het Polizeistandgex-ieht do volgende Nederlanders ter dood veroor deeld 1. tïcii fabrieksarbeider Albert lteuleii uit Roermond, geb. 12 Nov. 191ft. 2. den lasseher Jacobus Frenken uit Maasnieïde (Limburg) geb. 7 Nov. 1931. De veroordeelden hadden als leden van een terroristengroep deelgenomen aan de gewapende overvallen op het gemeentehuis Haelerx op 18 Februari 1944, op het gemeen tehuis in Venhuizen op 28 Maart 1944 en op het gemeentehuis in Heiloo op 12 Mei 1944. Daarbij werden levensmiddelenbonnen, geld, formulieren voor persoonsbewijzen en andere zaken in vrij grooten getale ge stolen. Bij den overval op het gemeentehuis in Venhuizen heeft een der daders den zich te weer stellenden Nederlandschen politie agent neergeschoten. Daarmede hebben de veroordeelden zich schuldig gemaakt aan deelneming aan een geheime organisatie, aan voortgezette sabotage en aan het on bevoegd bezit van vuurwapens. Het vonnis is na onderzoek van. de gratiekwestie vol trokken,

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1