DAT SMAAKT KAHREL Onzuiver Bloed - oorzaak van nameloos lijden en leed DE GAULLE. D. In Berlijn heeft men de positie van generaal Charles de Gaulle als volgt geka rakteriseerd: Hij wil naar Frankrijk, maar hij mag niet, hij moet naar Amerika maar hij wil niet en hij behoort in Algiers niaar hij kan niet. De figuür van De Gaulle verdient in deze dagen wel eenige aandacht. Niet alleen om dat zijn persoonlijkheid van gewicht is bij wat er thans in Frankrijk gebeurt, maar ook omdat weer eens aan den dag treedt, hoe bitter weinig een emigrantenregeering in Londen en Washington in tel is, zelfs op het oogenblik van een invasie in het be trokken land. De Gaulle, men weet het, behoort tot hen, die in 1940 na de ineenstorting van Frank rijk de? wijk«namen. Hij stelde zich aan het hoofd, van de gevluchte Franschen en ver wierf het vertrouwen van de Britsche regee ring, die hem de beschikking over een eigen budget toevertrouwde. Als tegenbeleefdheid stichtte hij in September 1941 met zijn aan hangers een Fransche tegenregeering te Londen en'-hield van Londen uit natuur lijk het oog gevestigd op de Fransche overzeesche bezittingen. Dat deed Amerika aok en het gevolg was, dat De Gaulle, kort nadat hij zijn emigran tenregeering had gesticht met Roosevelt aan het. consjSireeren sloeg over Amerikaansche steunpunten in Noord- en WestTAfrika, con cessies van Amerika .verwierf, maar daardoor.in Engeland een beetje uit de gra tie raakte. Sindsdien is De Gaulle een voor werp van voortdurende zorg voor beide lan den gebleven. In 1942 gelukte het den Geallieerden door het bekende verraad der Fransche bezet tingstroepen in Noord-Afrika zich daar te nestelen en De Gaulle werdin Algiers de groote man, die met behulp van den over- looper Darlan er van droomde, Frankrijk weer te vermeesteren. Darlan werd zeker niet tegen den zin van Engeland ver moord en Engeland, dat niet erg van groote mannen houdt, als die zich tegen het Brit sche patronaat verzetten, zag de kans schoon en wist via den in Algiers zetelenden „Raad van het Fransche Rijk" zich tegen over De Gaulle een tegenspeler te verzeke ren in den persoon van den eveneens ge- vluchten Franschen generaal Giraud als opvolger van Darlan. De bedoeling was dui delijk: de Britsch g'eorienteerde Giraud zou het opperbevel der Fransche troepen op zich moeten nemen en voor De Gaulle zou het diplomatieke werk blijven, natuurlijk onder leiding van Engeland. Nu bezit De G-aulle ongetwijfeld diploma tieke capaciteiten, doch van deze arb^ds- verdeeling moest hij niets hebben en zoo dateert van dien tijd een eindeloos gepluk- haar tusscben beide Fransche generaals, een orieenigheid, waaraan zelfs Roosevelt en Churchill bij gelegenheid van de con ferentie van Casablanca in Januari 1943, waar De Gaujje en Giraud op bet matje ge roepen werden, niets konden verhelpen. Zoo hoog lien de twist, dat in April van dit jaar De G ulle als voorzitter van den Raad van Verdediging van Frankrijk Giraud als op perbevelhebber der Fransche troepen bui ten Frankrijk ontsloeg, een daad, die Giraud natuurlijk tot kookhitte gebracht heeft. Intitsschen begreep De Gaulle in den loop van het vorig jaar mdar al te wel, dat zijn oude vriend Roosevelt zooveel mogelijk bui ten zijn twist met Giraud gn zijn verzet tegen Engeland zou wenschen te blijven en zocht als een braaf diplomaat naar nieuwe relaties, die hij, behoeft het nog gezegd, gereedelijk in Moskou vond, in Moskou, waar men een benauwende belangstelling voor de Middellandsche Zee aan den dag begon te leggen en zoo geschiedde het, dat in October van het vorig jaar bekend werd, dat Sovjet Rusland diplomatieke betrek kingen met de Fransche emigrantenregee ring had aangeknoopt. En -ziehier nu het gewezen-troetelkind van Engeland arm in arm met Stalin. De gevolgen hebben zich niet lang laten wach ten. Mc&kou heeft prompt niet alleen zijn diplomaten maar ook zijn politieke agenten naar Noor;-Afrika gezonden en De Gaulle, die een paar jaar gedobberd beeft tusschen de Amerikaansche vriendschap en het Brit sche misnoegen kan zich sirds een half jaar permitteeren. maling te hebben aan zijn Amerikaanschen vriend en zijn Engelschen meester in de wetenschap van, Russische rugdekking. Onder die omstandigheden kan hij van zich. afspreken en het heeft daaraan den laatsten tijd niet ontbroken. Onder die om standigheden is het ook duidelijk, dat hij op het chapitre van de invasie stem in het kapittel verlangt en naar Frankrijk wenscht te vertrekken, omdat generaalsbloed kruipt waar het niet gaan kan. Maar hiervan wil- Ilooldiedacteur: F. C, Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem Sport en Stad* A. Ovérmeer. H'steder Buiten land: J. C. van der Laag. H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E van Baarse], Santpoort. Verantwoordelijk voor de advertentie-rubriek: W. van Ommen. H'stede Vele landbouwers in den Gelderschen Achterhoek hebben het verbouwen en het bewerken van vlas weer ter hand ge nomen. Het „braken" 'van vlas met een meer dan twee eeuwen oude „brake". (C.N.F.-Hartgerink Pax c) len de Geallieerden niet weten, en zetten hem op deze wijze zijn overloopen naar Sovjet-Rusland (weliswaar een bondgenoot, maar waarmee ze in de Middéllandsche Zee al genoeg te stellen hebben om hem nu ook nog aan de Kanaalkust te verlangen) be taald. Maar De Gaulle -acht zich chef 'van de Fransche regeering en eischt medezeggen schap, o.m. op het punt van het vaische Fransche geld, dat de Geallieerden in het invasiegebied in omloop hebben gebracht en het is dan ook begrijpelijk, dat men in het Lagerhuis wel eens het fijne van de zaak heeft willen weten en Churchill om inlich tingen heeft verzocht. Maar deze voelt er blijkbaar niets voor, dit twistappeltjg aan te snijden en heeft den nieuwsgierigen vragers dus geantwoord, dat hij niets wenschte te antwoorden. Maar ook zonder opening van zaken is het duidelijk genoeg, dat de mee- ningsverschillen tusschen De Gaulle en de Geallieerden op leelijke verwikkelingen dreigen uit te loopen, zoodat de News Chro nicle al over een „Fransche kwestie" spreekt. En, als steeds, Moskou hoort, ziet toe en. wacht af De strijd in het hooge Noorden. In 't Finsche weermachtbericht van 15 Juni wordt o.a. gemeld: Op de Karelische landengte duren de vijan delijke aanvallen met volle hevigheid voort. Bij Kuuterselkae gelukte het den vijand onze stellingen binnen te dringen. Op de landengte van Aunus werden vijandelijke afdeelingen ter sterkte van een compagnie, op twee plaatsen teruggeslagen. Ongeveer 150 vijandelijke vlieg tuigen vielen Viipuri aan. De burgerbevolking leed verliezen en er ontstond materieele scha de. Vier waarnemingsbailons, 36 vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. Duitsche gevechts- en slagvliegtuigen heb ben verrassende aanvallen op den Moermansk- spoorweg ondernomen. Bovendien werden op het visschersschiereiland Sovjet-Russische ar tilleriestellingen zwaar gebombandeerd. Sovjet-Russische batterijen hebben op het Visscherifcchiereiland het vuur geopend op een Duitsch convooi. Duitsche batterijen beant woordden het vuur en gingen daarmede zoo lang voort tot het vijandelijke geschut zweeg. Vervolgens vielen 20 tot 30 bommenwerpers aan. Negen der aanvallende vliegtuigen wer den neergeschoten. Drie kwartier later liepen uit de haven Pumanki vier Sovjet-Russische motortorpedobooten uit. Het kwam echter niet tot een aanval en een der booten werd zwaar beschadigd. De vaartuigen hulden zich daarop in kunstmatigen nevel en keerden naar Pu manki terug. Het convooi zette de reis onge deerd voort. Een luchtaanval op üapan. Over een vijandelijken luchtaanval op het Noordelijk deel van Kioesjoe. het Zuidelijk ste groote eiland van het Japansche moe derland, deelt het Japansche hoofdkwartier het volgende mede: Zeven vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten, drie beschadigd. De Japan sche luchtstrijdkrachten en grondinstallaties liepen vrijwel geen schade op. De grond troepen leden eenige verliezen. De branden was men Vrijdagochtend alle meester. Domei noemt het officieele Amerikaan sche bericht, volgens hetwelk bommenwer pers van de 20ste Amerikaansche luchtvloot van steunpunten in Ohina, Burma en Britsch-Indië een zwaren aanval op Tokio hebben ondernomen en een groot aantal bommen op de stad hebben laten vallen, een „belachelijken propagandatruc". Het offi cieele Japansche bureau verklaart, dat er geen vijandelijke vliegtuigen boven Tokio zijn geweest, maar dat de vijand slechts een verrassenden aanval op kleine schaal, on geveer als een verkenningsvlucht, op het Noorden van Kioesjoe heeft gptracht te on dernemen. Domei meldt voorts, dat de vijandelijke vliegtuigen, die Vrijdagochtend hdt Noorden van Kioesjoe aanvielen, zijn opgestegen te Sian in de Chineesche provincie Sjensi. Te oordeelen naar het geringe aantal bommen en de weinig belangrijke schade was het de bedoeling van den vijand, het Japansche thuisfront te verontrusten en nieuw voedsel te zoeken voor de propaganda der anti- spilmogendheden. De verliezen aan men- schenlevens waren gering. Verduisteren: van 22.00 tot 5.15 uur 11 Juni: zon op 5.16, onder 22.05 uur maan op 3.47, onder 18.14 uur Het Duitsche weermachtbericht. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: f De slag in Normandië neemt van dag tot dag in hevigheid toe. Nadat het den vijand in de eerste dagen van de invasie er op was aangekomen aan' de kust vasten voet te krijgen, probeert hij thans zijn brugge- hoofd naar alle kanten uit te breiden. On der de salvo's van het zwaarste scheeps geschut, onder onafgebroken luchtaanval len en onder het optreden van versch aan gevoerde infanterie- en pantserstrijdkrach ten aan beide zijden gaat de slag zijn hoogtepunt tegemoet. Woensdag hebben zich vooral in het gebied om Tilly, Caumont en ten Zuidwesten van Balleroy hevige gevechten ontplooid, in wel ker verloop talrijke vijandelijke tanks werden stukgeschoten. De vijand leed bijzonder zware verliezen aan dooden en gewonden. Onze troe pen wisten overal hun stellingen te handha ven. Ten Oosten van Caumont hebben eigen pantserformaties verscheidene taai verdedigde plaatsen ingenomen. Vijandelijke valscherm jagers die ten Noordoosten van St. Lo achter ons front waren neergesprongen, werden ver nietigd. Alleen in het gebied ten Westen en ten Noorden van Ste Mère Eglise wist de vijand een geringe terreinwinst te behalen. Woensdagnacht werden door aanvallen van sterke formaties gevechtsvliegtuigen 14 tran sportschepen met een gezamenlijken inhoud van 101.000 brt. en 2 torpedojagers door bom men en torpedotreffers tot zinken gebracht of zwaar beschadigd. Hierbij heeft zich een af- deeling gevechtsvliegers onder majoor Thom- sen bijzonder onderscheiden. In het verloop van een fel nachtelijk ge vecht van ruimingsvaartuigen onzer marine met een formatie vijandelijke kruisers, die door 5 torpedojagers werd beschermd, ten Zuidwesten van het eiland Jersey, werd een torpedojager in brand geschoten. Een eigen boot ging daarbij verloren. Kustbatterijen van het leger beschoten voor den mond van de Orne een landingsformatie, die beschermd werd door een zwaren kruiser en torpedojagers en beschadigden den kruiser, alsmede een torpedojager. .De formatie werd uiteengedreven. Voor de Noordkust van het schiereiland Cherbourg plaatsten onze kust batterijen treffers op andere schepen. Groepen torpedojagers en torpedomotorbooten werden gedwongen den steven te'wenden. De felheid van de gevechten en de voorbeel dige houding onzer troepen van alle weer- machtsonderdeelen komt tot uiting in de cij fers van de tot dusver behaalde resultaten. In de eerste tien dagen van de vijandelijke invasie aanval hebben onze troepen meer dan 400 vijandelijke tanks en meer dan 1000 vliegtuigen vernietigd. Hierin zijn niet begrepen de talrijke tanks, kanonnen en zware wapenen van allerlei aard, die bij aanvallen van eenheden der Duitsche marine en der luchtmacht op de vijandelijke luchtvloot vergingen. In totaal hebben luchtmacht, marine, alsmede de kustbatterijen van het leger en de marine sinds het begin van de invasie tot zinken gebracht: 2 kruisers, 9 torpedo jagers, 2 torpedomotorbooten, 23 vracht en transportschepen met een gezamenlijken inhoud, van 131.400 brt., alsmede 12 lan dingsschepen voor tanks met een gezamen lijken inhoud van 18.300 brt. Bovendien werden door treffers van torpe do's, bommen en artillerie 2 zware kruisers, 3 andere kruisers, 16 torpedojagers, 8 torpedo motorbooten, 58 koopvaardij- en transportsche pen met een gezamenlijken inhoud van 235.000 brt.. 2 landingsvaartuigen met een inhoud van 4000 brt. en eenyschip van middelbare grootte zwaar beschadigd. Deze cijfers worden nog aanzienlijk verhoogd door de verliezen als gevolg van mijntreffers. De verliezen van den vijand aan dooden en gewonden, vooral wat betreft zijn elite-for maties, de luchtlandingstroepen, zijn vele ma len grooter dan die van ons zelf. Aan het Italiaansche front duurt de krach tige vijandelijke druk aan weerskanten van het meer van Bolsena onverminderd voort. Onze, een zwaren strijd leverende' troepen, boden den vijand ook Woensdag verbitterden tegenstand, doch konden ten slotte niett ver hinderen. dat de vijand naar het Noorden ter rein won. Nieuwe vijandelijke aanvallen ten Noorden en Noordwesten van het meer wer den afgeslagen. De gevechten duren voort. Uit het Oosten worden geen bijzondëre ge beurtenissen gemeld. In* het hooge Noorden werden in den sector van Louhi en van Kan- delaksja verscheidenee krachtige aanvallen van de bolsjewieken afgeslagen. Duikbooten hebben op de Zwarte Zee twee Sovjet-Russi sche kanonneerbooten en een zeesleepboot in den grond geboord. Formaties Amerikaansche bommenwerpers hebben Woensdag aanvallen gedaan op het stadsgebied van Boedapest. Door strijdkrach ten van de Hongaarsche en Duitsche lucht verdediging werden 18 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Enkele Britsche vliegtuigen hebben Woens dagnacht bommen geworpen op 't Rijnlandsch- Westfaalsche gebied. Duitsphe gevechtsvlieg tuigen vielen afzonderlijke doelen in Zuidoost- Engeland aan. Het front in Italië. Aan het Italiaansche front duurt de Geal lieerde druk op den uitersten Westelijken vleu gel roet onverminderde hevigheid voort. Aan Amerikaansche tanks en gemotoriseerde for maties gelukte het na een vrij langdurigen strijd, uit het gebied van Orbetello tot in de streek van Grosseto door te dringen. Ten Noorden van het meer van Bolsena werd de plaats Aquapendento in de avonduren ont ruimd, nadat verscheidene aanvallen in den loop van den middag met succes. waren afge slagen. In den aangrenzenden terreinsector drongen pantservoorhoeden der Geallieerden Orvieto binnen, nadat Duitsche achterhoede troepen ten Zuiden van de stad geruimen ijtd met succes weerstand hadden geboden, waar bij de Engelschen en Amerikanen 13 gevechts wagens verloren. De plaats werd eveneens in de avonduren volgens de plannen ontruimd, ten einde in jiarmonie met de andere operaties ook hier agfiterwaartsche stellingen kalm te kunnen innemen. KOFFIESURROGAAT VAN Beschieting van Boulogne. Concentratie voor (Jen Ornemond. Het Intern. Informationsbüro verneemt, dat het slechte weer in het gebied van het Kanaal aanhoudt en vooral in den afgeloopen nacht de operaties belemmerde. In den vroegen ochtend van heden wakkerde de wind bij laaghangc.' wolkendek en regenbuien bij vlagen tot een stormwind aan. Gisteravond tegen half elf ondernam He vijand een zwaren luchtaanval op stad en ha ven van Boulogne. Voor de Ornemonding nadert de vijand thans weer met groote schepen. Gistermiddag wer den daar een slagschip van het type Nelson, lichte kruisers, pantserlandingsschepen en een groot aantal transportschepen en escortevaar- tuigen waargenomen. Tegen den avond ver sterkte de vijand zijn vlootformaties tot min stens 4 slagschepen. Kustbatterijen namen deze scbeepsconcentratie onder vuur, voorzoover de schepen binnen haar bereik kwamen. Hier en daar kwam het tot hevige artilleriegevechten met zware vijandelijke schepen. Andere sche pen legden een rookgordijn en verwijderden zich. De hevigheid dezer gevechten tusschen Duit sche batterijen en vijandelijk scheepsgeschut bewijst de massale concentraties en aanvallen van den vijand, die b.v. met een slagschip, twee kruisers en een torpedojager een gecon centreerd vuur <Jp één enkele batterij opende. Soms werd de strijd van grooten afstand ge voerd. In weerwil van de hevige beschieting leed de batterij geen schade of verliezen. Koning Leopold van België. Een officieele mededeeling in de Belgische pers maakt bekend, dat er een verandering in de verblijfplaats van den Belgischen Koning heeft plaatsgevonden. In verband met het bom bardement van het Koninklijk slot te Laeken, waar de Koning-sedert de capitulatie verblijf houdt, heeft, aldus de officieele mededeeling, de Führer zich verplicht gevoeld, den Koning en zijn naaste verwanten in veiligheid te bren gen. Den Koning is een andere verblijfplaats aangewezen, die, naar de mededeeling verder gaat, zijn rang en positie waardig is. België is evenals Noord-Frankrijk geduren de de weken, welke aan de invasie zijn vooraf gegaan en ook gedurende de laatste dagen het tooneel van hevige bombardementen geweest. Uit de formuleering van het communiqué kan men opmaken, dat een ander slot thans de verblijfplaats van den Belgisehen Koning is. Welle slot dit is, wordt van officieele Duitsche zijde niet medegedeeld. Meldde jij je reeds aan? Nederlandsche jongens van,16-18 jaar, meldt je aan voor het volgende weersportkamp in een der mooiste streken van Duitschland. Een maand lang ben je temidden van je kameraden uit Duitschland, Noorwegen, Denemarken en Vlaanderen. Een maand lang kun je hun too- nen, dat een gchte Hollandsche jongen voor geen kleintje vervaard is en zijn mannetje- staat op het gebied van sport, schieten, berg beklimmen enz. enz. Woensdag 21 Juni van 914 uur, kun je je in Den Haag, gebouw Amieitia, Westeinde, aan melden en laten keuren. Reiskosten worden vergoed. Patroons en schoolhoofden moeten voor dit kamp vrijaf geven. Het loon moet wor den doorbetaald, terwijl deze tijd niet als vacantie mag worden aangerekend. Nadere in lichtingen verstrekt: Bureau Germaansche Weersportkampen, Koningslaan 9, Utrecht. Alleen jongens, die nog niet in een kamp waren, mogen zich aanmelden. AFLEVERING VAN MELK. Het is.'meermalen voorgekomen, dat slijters en melkbedrijven, die melk aan consumenten afleveren, op eigen gelegenheid „melklooze" dagen instelden. Het Bedrijfschap voor Zuivel heeft thans, blijkens een officieele mededee ling, voorgeschreven, dat "als regel aflevering van melk eiken dag aan alle afnemers dient te geschieden. Het Bedrijfschap kan echter slij ters en melkbedrijven ontheffing van deze ver plichting verleenen. Ook Rheumatiek ii daar een gevolg van. Rheumatiek is 'n sluipende, sloopende'kwaal, die ge onder de leden hebt, vóör U het weet. Dat doen kou o( tocht, maar ook vocht ol een kil huis. - De een krijgt deze be zoeking al jong, de ander op rijperen leeftijd, maar de oorsprong is altijd onzuiver bloed. Kruschen is door zijn samenstelling het bloedzuiverende versterkingsmiddel bij uit nemendheid. Bij Apoth. en Drog. 1.47, 0.76, 0.41, uitsluitend in de bekende gele verpakking, N.Y.' Rowntree, Amsterdam.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2