Haarlemsche Courant Operaties der Geallieerden in Normandië vertraagd. J De dynamiet-meteoren boven Londen Startplaats nog steeds onbekend. Aantal civiele slacht offers op 35000 geschat. GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN 289c Jaargang No. 142 x Bureaux*. Groo.te Houtstraat 93. Töl, Advertenties 10724, Redactie 10600. Poafcglxo 134958 Haarlemscshe Ct., Haarlem Bfjikantoor, Soendapleia Itt. 'IVled. iWêO IJtmxhtivn"Rcirtbr and Slaan TJ)muUie&*0. HoofdredacteurF. G. D-etfks, Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Dinsdag: 24) Juni 11)44 Verschijnt dageiiy'», behalve op Zoiw an Feestdagen. Uiig,. Graf. BedriJvjn Damlate, Haarlem Afbonnememen: p. week go ct, per mad, 145. per kwartaal 3.42, tr, per pos« 3,73. Loose 6 cent. k im 'Aanval op het hart der invasieTelefoon- en telegraaf' verbindingen beschadigd. Luchtdoelartillerie legt een vuur' gordijn om de Britsche hoofdstad. In Berlijnsche militaire kringen ver klaarde men dat Londen het zwaartepunt vormt van het gebruik der dynamiet- meteoren. Londen is het centrum, in zeke ren zin het hart van de invasie. Daar bevindt zich niet alleen het hoofd kwartier, daar komen ook alle draden voor het verkeer en den berichtendienst samen. In zooverre is Londen militair van het grootste belang. De tot dusver door den vijand gebruikte tegenmaatregelen bestaan enkel en alleen in het krachtigste gebruik van het luchtdoelge schut. Correspondenten van Zweedsche bladen te Londen melden, dat vele telefoon- en telegraaf verbindingen schade hebben geleden, zoodat op vele plaatsen de telefoon en de telegraaf niet werken. „Men hoort boven Londen *niet slechts het lugubere geklop van de vuurspui- tende projectielen, doch ook de koortsachtige activiteit van de luchtdoelartillerie, die tracht een gordijn van vuur om de hoofdstad te leg gen, teneinde de projectielen tot ontploffing te brengen. Het verontrustende is, aldus een Amerikaansch bericht, dat men de plaats van waar de robot-s s' arten, nog niet heeft kunnen vinden, zoodat men totdusverre nog geen en kele doeltreffende tegenmaatregel heeft kun nen nemen." De Daily Telegraph publiceert een bericht, dat door de Britsche censuur is goedgekeurd. Het Duitsche weermacfitbericht. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: Het storingsvuur op Londen en zijn buiten wijken heeft ook Zondag gedurende den gehee- len dag en Zondagnacht met afwisselende kracht aangehouden. Het zwaartepunt van de gevechten in Nor- mandië heeft Zondag gelegen in het gebied van St. Sauveur-le-Vicomte. Hier slaagde de vijand er in, met uiterst sterlc gebruik van zijn artillerie en luchtwapen, door onze bevei ligingen heen te stooten en de Westkust van het schiereiland Cherbourg te bereiken bij Barnevilie sur Mer. Het afgrendelingsfront onzer troepen is ten Zuiden en Noorden daar van gevormd. Het vijandelijke bruggehoofd ten Oosten van de Orne werd verder vernauwd. Vijandelijke tegenaanvallen met tanks mislukten. Ter weerszijden van Tilly heeft de vijand aange vallen op een breed front met vrij sterke strijdkrachten van infanterie en tanks. Alle vijandelijke aanvallen stortten zonder succes ineen. Ten Noordoosten van St. Lo is een penetratie van den vorigen dag in een tegen aanval opgeheven. Hier heeft zich de derde divisie valschermjagers onder commando van luit.-generaal Schimpf bijzonder onderschei den. Formaties gevechtsvliegers hebben voor het landingshoofd twee koopvaarders met een in houd van 18.0Q0 brt. en een torpedojager tot zinken gebracht. Vier andere koopvaarders met een inhoud van 29.000 brt. en drie torpedo jagers werden zwaar beschadigd. Marinekust- batterijen hebben ten Westen vasn het schier eiland Cherbourg eveneens een vijandelijken torpedojager beschadigd. Op het eliand Elba versterkt de vijand zich met nieuwe transporten. Het garnizoen van het eiland biedt heroiéken tegenstand onder bevel van den dapperen commandant gen.- majoor Gall en heeft den tegenstander zware verliezen~toegebradht. Tegenover een verre overmachtigen vijand hebben zich onze troe pen tenslotte moeten terugtrekken op het Noordoostelijke deel van het eiland. De ge vechten duren voort. Ten Oosten van het eiland Elba hebben tor pedobooten een Britsche torpedomotorboot in den grond geboord en twee andere zwaar be schadigd. In den sector van Grosseto tot Perugia was het Zondag een bijzonder' zware dag van strijd. Met geconcentreerde krachten viel de vijand den geheelen dag aan zonder dat het hem gelukte, vrij groote terreinwinst te be halen. Tot bijzonder hevige gevechten kwam het in het gebied ten Zuidwesten en Zuiden van Perugia, waar onze troepen verbeten weerstand bieden en herhaalde, door tanks gesteunde aanvallen, yoor het grootste deel in gevechten op korten afstand, uiteensloegen. In het Oosten zijn plaatselijke aanvallen der bolsjewieken in het voorterrein der Karpa- theri, aan de Berezina en ter weerszijden van Witebsk met zware verliezen voor den vijand mislukt. Zware Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Zondagnacht een geconcentreerden aanval on dernomen op het spoorwegknooppunt Sanny, waar groote branden en ontploffingen -werden veroorzaakt. Een formatie Amerikaansche bommenwer pers is naar Noordwest-Duitschland gevlogen en heeft terreur-aanvallen gedaan op verschei dene steden. Vooral in de woonwijken van Hamburg, Bremen, Hannover en Wesermünde ontstond schade en verliezen aan menschen- levens. Door afweergeschut van het lucht wapen en de marine werden 18 vijandelijke vliegtuigen vernietigd. Sedert den nacht van Donderdag op Vrijdag, zoo meldt het blad, zijn in geheel Zuid-Enge- land bergings- en opruimingstroepen aan het werk om bedolvenen te redden en opruiming onder de puinhoopen te houden. Een van de .dynamiet-vlieg'tuigen" is in de onmiddellijke nabijheid van een lange huizenrij gedaald en heeft door zijn explosie het grootste deel der hui^n doen instorten, de daken van apdere huizen afgerukt en op nog onbeschadigde hui zen geworpen. In de omliggende straten, waar zich vele winkels bevonden, is daarin een groote chaos aangericht. Een vliegtuig, dat op een belangrijk verkeersknooppunt terecht kwam, heeft ver in den omtrejr alles verwoest. In een ander geval is een groot gebouw door een voltreffer volkomen met den grond gelijk gemaakt. I-n hun in de tuinen aangelegde schuilkelders waren de menschen zelfs niet veilig meer. Het onbekende Duitsche vliegtuig heeft met een zoodanige snelheid over Enge land gevlogen, dat de Britsche luchtmacht haar jongste en snelste jagers liet opstijgen om het in te halen. Het nieuwe Duitsche wapen is geen psycho logisch terreurwapen, doch wordt door Duitsc.h land volgens zuiver militaire gezichtspunten in den strijd gebracht, zoo schrijft het Spaan sche blad „Informaciones". Ofschoon Londen de uitwerking van het nieuwe Duitsche wapen tracht te bagatelliseeren door te verklaren, dat de bevolking 's nachts het schouwspel als een vuurwerk wil bekijken, weet men. dat de uit werking van deze projectielen vernietigend is en dat de Britsche autoriteiten buitengewoon strenge maatregelen hebben getroffen. Uit alle Engelsehe berichten kan men merken, zoo zegt het blad verder, dat de aanvallen groote be- teekenis hebben, dat de Engelsche militairen verrast werden en nief in staat zijn het effect van het eerste der door Duitschland beloofde wapens te neutraliseeren. De Gaulle te Algiers terug. Naar Reuter meldt is De Gaulle Zaterdag uit Engeland te Algiers teruggekeerd. Beschuldiging aan het adres der Amerikaansche regeering. De Amerikaansch-e regeer!tig' is door een republikeansoh congreslid beschuldigd, den Sovjets de vrije hand te hebben gelaten om Finland binnen te vallen en een even gruwe- lijken en bar baars ch en als ongerecht vaardig den oorlog te voeren. Deze beschuldiging is geuit door het cogreslid IOiuston, nadat het departement van buitenilandsche zaken de passen aan de Finsche diplomaten had over handigd. Knuston zeide: .Roosevelt en zijn regeering mogen Finland aan de verachting prijsgeven, maar millioenen Amerikanen, die een beter geheugen hebben dan Roosevelt en Huil. voelen zich door de gemeene behande-i ling, die hun regeering het Finsche volk ten deel heeft laten vallen, vernederd. Het is nog niet zoo lang geleden, dat leden van *onze regeering op Finland wezen als een lichtend voorbeeld van rechtschapenheid en rede lijkheid". Finsche troepen teruggenomen. Het Finsche officieele persbureau heeft Zondagavond een speciaal communiqué ge» publiceerd, waaraan wij het volgende ont- leenien „Het zwaartepunt van de groote aanvallen op de Karelische landengte lag' van het be gin der gevechten af in het Westelijke* deel. Doordat de vijand gebruik heeft gemaakt van eenige „döorbraakdivisies", is hij er in geslaagd, .aldaar door de Finsche verdedi gingsstellingen heen te breken. De vijand heeft _op de plaats van de doorbraak sterke reserves in den strijd ge worpen, die een groot gevaar vormen voor de flanken en den rug der Finsche troepen op het midden- en het Oostelijk deel van de landengte. Om aan dit gevaar te ontkomen zijn de Finsche troepen in het Oostelijk deel der landengte op nieuwe stellingen terug genomen. Enorme versterking van Cherbourg aan zeeen landzijde, rol der ISormandische eilanden. Torpedovliegtuigen brengen in 40 minuten 2 torpedojagers en 5 andere schepen tot zinken. Ontplojfingen der dynamiet-meteoren in Z. Engeland hoorbaar in Normandië. De slag aan den Atlantischen Oceaan is door de ontwikkeling van de afgeloopen dagen over het algemeen genomen sta tionair geworden. Voor de beoordeeling' van den aigeheelen toestand in het In het verleden Ligt het heden, In 't na umt worden zal Bilderdijk. Willem Bloys van Treslong overleden in 1594. Vice-admiraal. Bevelhebber der Watergeuzen O/H P. m. Ook thans weer strijden Nederlan ders voor Europa's vrijheid ter zee, in trouwe verbondenheid met hun Duitsche kameraden. A/H P. m. Zet ook gij U derhalve in voor de toekomst van Uw Volk en 'meldt U als vrijwilliger bij de Kriegsmarine. Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 1745 jaar en kan ge schieden bij de Marineannahmestelle Wgst Zweig-stelle Niederlande te Utrecht, alle Hafen- en Ortskommandaturen en bij de Nebenstellen der Wa£- fen SS, alwaar alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt. Geallieerde bruggehoofd is nog steeds het feit kenmerkend. dat het het Angio- Amerikaansche opperbevel niet gelukt is het tijdrooster te handhaven, dat men bij het begin der invasie had opgesteld. Oorspronkelijk was geraamd, dat het ge- heele schiereiland Contentin met inbegrip van de vasting Cherbourg binnen de eerste vier dagen in handen der Anglo-Amerikanen zou vallen. Voorts wilde men in de Seine- baai een breede en voldoende diepe ruimte verkrijgen, die als basis moet dienen voor grootscheepsche operaties in het gebied van Parijs. Na veertien dagen van de zwaarste gevechten zijn de Amerikanen e^,nu welis waar in geslaagd de Westelijke kust van liet schiereiland Cotentin te veroveren en zoo doende het Noordelijke deel van het Nor mandische schiereiland met inbegrip van de vesting Cherbourg van de verbinding met het overige vasteland af te snijden, stad en haven van Cherbourg bevinden zich echter nog steeds in handen der Duitschers. Hier door blijft den Geallieerden nog steeds het beslissende operatieve succes van hun kost bare en vele verliezen kostende pogingen ontzegd, n.l. een groote zeehaven, die voor de snelle en onbelemmerde landing van nieuwe aanvalsdivisies onontbeerlijk is. .Ook de bruggehoofdstelling in de omgeving van de Seine zelf. dus het gevechtsgebied tus- schen Vire en Orne is nog steeds van egn zoo geringe waarde, dat een ontplooiing van groote aanvalsformaties van dit gebied uit ondanks den krachtigen steun van de zware sc.heepsartillerie niet mogelijk is. De resul taten ziin des te opmerkelijker daar zij be haald zijn ondanks een groote overmacht itt de lucht der Geallieerden Cherbourg. De Völkische Beobachter schrijft: Het Amerikaansche eerste leger heeft de land verbinding van Cherbourg met het Fransche binnenland verbroken. Het heeft daarmede een partieel succes behaald, dat niet gebaga telliseerd zal worden. Zij zullen er naar str*» ven den voorloopig nog zwak naar het Westen uitgestoken arm te versterken en een begin te maken met de eigenlijke belegering van Cherbourg. Zij zullen dan fortificaties ontmoeten, zooals zij ze in Italië noch in Normandië hebben leeren kennen. De haven van Cherbourg is volgens de beginselen van s de nieuwe Duitsche vestingbouwkunde ook naar de landzijde beschermd. Hier staan forten, zoo machtig en vuursterk, als de troepen der Westelijke mogendhe den nog nooit hebben ontmoet. De vesting heeft ook voorraden van allerlei aard. Het oprukken der Amerikanen in deze streek had ten doel de verovering van een haven. Ztj zullen spoedig merken, hoe ver zij daar nog van af zijn. Van Duitsche militaire zijde wordt gemeld, dat men er rekening mede houdt, dat de Geallieerden zullen trachten, aan de Noord zijde van het schiereiland Cherbourg vasten voet aan wal te krijgen. De Duitsche oorlogsverslaggever Schnell- kopf heeft er op gewezen, dat zich sedert eenige dagen Geallieerde scheepsconcentra- ties op zee bevinden, die klaarblijkelijk niet ten doel hebben, nieuw oorlogsmateriaal naar de reeds bestaande bruggehoofden te brengen. De Normandische eilanden» Het feit dat de Normandische eilanden zich in handen van de Duitsche troepén be vinden blijkt een zware belemmering te zijn. voor Eisenhowers plannen, om zich in het bezit van Cherbourg te stellen. Uit het Duit sche legerbericht blijkt, dat aan de Westkust van Cherbourg, dank zij den steun die de zware Duitsche batterijen op de Normandi sche eilanden aan Duitsche zeestrijdkrachten aanvallen: zij ontberen den zoo belangrijken kunnen varen. De zware Britsche eenheden (Vervolg op pag, 2)

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1