html De zorg voor de Volkswelvaart De operaties in Normandië Verduisteren: van 22,00 tot 5.15 uur Practische nat.-socialistische politiek. Meer dan tien jaren heeft de strijd ge duurd, die de N. S. D. A. P. in Duitschland heeft moeten voeren, om het volk, dat na den onzaligen oorlog van 19141918, uit de diepte, waarin het door burgeroorlog en ver deeldheid was geraakt, op te heffen en hem het nationale zelfbewustzijn terug te geven. En die politiek is ook practisch in toepassing gebraebi. De resultaten daarvan kan men het beste bezichtigen in de Mutter- en Kin- derheimen van de N. S. V. Hier wordt de natiopaal-socialistische politiek practisch toe gepast. Het is alleen niet voldoende, wanneer men betoogt, dat het voor de toekomst van een sterk volk noodzakelijk is, dat er kinder rijke gezinnen zijn in dat volk. Het is dan ook noodzakelijk, dat aan de moeders van dat volk alle mogelijke zorg besteed wordt, opdat het nageslacht, dat zij voortbrengen, zoo krachtig en gezond mogelijk wordt. En dat nu juist wordt in de Mutterheimen' van de N. S. V. in toepassing gebracht Kosten noch moeiten worden gespaard om moeder en kind die zorg te geven, die zij noodig hebben. Dat hebben wij ook gezien in de „Hilffistellen", die men overal in de provin cie, tot zelfs in kleine plaatsen, ingericht heeft. Zeker, wij in Nederland, hebben ook onze consultatiebureaus en wij zouden zeer zeker tekort doen aan ons eigen land en ons eigen volk, wanneer wij in dit artikel niet den nadruk legden op het feit, dat Nederland het laagste sterftecijfer had onder de zuige lingen. Maar toch is de zorg, waarmee de Duitsche aanstaande moeder wordt omringd, veelzijdiger en daadwerkelijker dan voor de Nederlandsche zwangere vrouwen. Want in Nederland is niemand verplicht naar een consultatiebureau te gaan. De Nederlander houdt nu eenmaal niet van dwang en zit dik wijls nog te veel vastgeroest in verouderde niet meer gangbare begrippen. De Duitsche aanstaande moeder moet na een zekere periode geregeld zich laten' onderzoeken in zoo'n „Hilfsstelle", zoodat de dokter regel matig de vorderingen in het zwangerschaps proces kan volgen. Hij kan dan tijdig zijn maatregelen nemen, wanneer zich tijdens de graviditeit onregelmatigheden voordoen. Deze verplichting is immers alleen in het belang van de moeder en van het groeiende embryo. Niet de dokter, maar wel de ouders hebben er In de eerste plaats belang bij, dat te zijner tijd e»n gezond en voldragen kind ter wereld komt. JSn juist in dezen enerveerenden oorlogstijd is het van zoo groot belang, dat de graviditeit normaal ver loopt en er gezonde, sterke kinderen ge boren worden! De arbeid, die de vele Hilfs- stellen van jde N. S. V. dan ook voor de moeders vemcht, is van onschatbare betee- kenis in dezen tijd! Veel hebben wij gedurende deze 2 dagen in Limburg gezien. En veel hebben wij lee- ren waardeeren. Zoo bezochten wij o.m nog een „Schulerheim", kostschool, zouden wij het kunnen noemen. Hier zijn kinderen van 612 jaar bijeen, kinderen van- ouders, die elders in ons land werken, maar die nu naar het meer rustige Zuiden hun kinderen lieten vertrekken. Onder bekwame leiding krijgen deze kinderen hier van half negen tot half één schoolonderwijs, terwijl ze ge durende de overige uren zoo aangenaam mogelijk worden bezig gehouden. Wij be zochten dit Heim in de middaguren en een aantal kinderen was in .een der schoollokalen onder toezicht van een onderwijzer bezig met het schrijven van brieven naar de ouders. Andere kinderen waren in een ruime zaal gezamenlijk aan het spelen, eveneens onder toezicht. Men denke niet, dat hier een ka zernegeest heerscht, integendeel. Vrij en vroolijk, ongedwongen én prettig leven deze kinderen hier en elk lid van het personeel van dit Heim weet, dat het tot taak heeft deze jeugd met liefde te omringen. Onnoo- dig te zeggen, dat ook hier een arts van tijd tot tijd den gezondheidstoestand der kinderen controleert. Zoo hebben wij, in het kort helaas, de taak van de N. S. V. ten opzichte van moe der en kind en de aanstaande moeder, ten voeten uitgebeeld. Een taak, die in ons land de Nederlandsche Volksdienst vervuld ten Hoofdredacteur: F. C. Derkg, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper. Haarlem Sport en Stad' A, O vermeer, H'stede. Buiten land: J. C. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Verantwoordelijk voor «Se advertentie-rubriek: W van Ommen, H'stede m 18 cent f tegen inlevering ven een ledige S. Er dal doos «litKÏUSWSSiLEómsA* terwijl de N. V. D. hier te lande door den oorlogstoestand op veel gebied dikwijls zeer gehandicapt is. Maar wij twijfelen er niet aan, of de Nederlandsche Volksdienst zal te zijner tijd ook over meer routine, onder vinding en ervaring kunnen beschikken, zoo dat wij in dit opzicht de toekomst met het volste vertrouwen tegemoet kunnen zien. En dan ten slotte nog dit: Wie het eens is met de stelling, dat de basis voor een sterk volk tweeledig is, namelijk gezonde moeders en gezonde kinderen, die zal over de politieke tegenstellingen en bezwaren heen stappen en' waardeering hebben voor den prachtigen arbeid, dien de N. S. V. voor de Duitsche moeders en hun kinderen ver richt, en voor de taak die de Ned. Volks dienst voor de Nederlandsche moeders en kinderen zal hebben té vervullen. Dat was onze conclusie, na een tweedaagsche excursie langs de Mutter- und Kindheimen ip Lim burg. Een scène met Guus Hermus en Elise Hoomans uit Shakespeare's „Veel leven om niets", waarvan door het Amster- damsch Tooneel in den Stadsschouwburg- de eerste voorstelling- -werd gegeven. (.C.N.F.-Noske Pax c) Werken van Noord-Hollandsche schilders. Frans Halsmuseum. Ongeveer vijftig schilders uit onze provincie exposeeren hun werk in de beide groote zalen van het Frans Hals Museum. De tentoonstel ling die, zooals men weet, door de Nederland sche Kultuurkamer georganiseerd is, bevat bijna tachtig werkstukken. Het is een bonte verzameling, die wat karakter en qualiteit be treft, veel verscheidenheid biedt. De Amsterdamsche schilder Jan Ouwersloot die zich gespecialiseerd heeft in landschappen en volkstafereelen, maakte van het een met het ander op zijn visie van den bollendag een kleurige combinatie. De verdiensté van dit curieuze schilderij schuilt voorngm*lijk in de precieus geschilderde, duizendbloemige velden de ijle lichtblauwe lentelucht en het haast mi croscopisch behandelde verschiet. De figuren op den voorgrond. in 't bijzonder de jongen en het meisje zijn te popperig en actieloos om ze als levende menschenkinderen te kun nen accepteeren. Typisch is, dat men de geslaagde schilde rijen van deze expositie, niet onder de-groote doeken moet zoeken. Zoo is het naaktfiguur van L. de Winter, dat ongetwijfeld van durf en. ondernemingsgeest getuigt, te grof van be handeling, te onrustig van licht en ook anato misch niet voldoende verantwoord, om ten volle te kunnen waardeeren. H. F. Boot is met een bekwaam geschilderd portret van een boerenman en twee stillevens niet onfortuinlijk beweest. Van Hooy- berg's merkwaardige landschappen denkt men in 't bijzonder aan het schilderij met de don kere lucht en aan het fijn.e doekje met het huis aan de yaart. Op het schilderij met het poëtische witte huisje aan het bloeiende kool zaadveld, is de lucht wat te blauw. Szath- mary's stilleven met amarillisen treft door den kloeken toets en de mooie kleuren. Het delicate stilleven met de kreeft en de appels van H. Gerth is spontaan geschilderd. Henk de Vries gaf met frisschen toets een stilleven met delphiniums, waarvan de groene achfergrond echter wat te sterk spreekt. Pittig van schil dering zijn de stillevens met bloemen van R. Wildeboer en J. G. den Hengst. W. Fekken's gemberpot met verwelkte pioenen 'en het groote stilleven met gipskop van G. A. Goode zijn evenéèns met aandacht weergegeven. Een sierlijk decoratief stuk schilderde A. E. Hu- malda van Eysinga van een "Brahmahaan met kippen en mevr. B. Plekker-Müller is goed op dreef geweest in de gevoelige weergave van een bokje. Een knap staaltje stillevenkunst leverde J. F. J. Nagtegaal met het toebackje, de tinnen kan, het glaasjepn de speelkaarten. Het schilderij met den afscheidsbrief van A. S. Timmermans is van gedachte en van schil dering niet weinig sentimenteel. Het aandach tig geschilderde stuk met den uil verdient de voorkeur boven het minder origineele „Gol gotha". L. Boermeester's Christus in Gethsé- mane is te theatraal om werkelijk te boeien en het saaie zelfportret van F. Visser brengt ons evenmin in bewondering. W. Noordijk laat ons de .verlatenheid be leven van het besneeuwde land en in het dooi- landschap van D. den Exter wordt men getrot- fen door den gloed van het avondlicht. Het schilderij met de bloesems door J. Langereis is met .stevige hand geschilderd. Ten slotte dient de aandacht gevpetigd qp Vervolg van pag. 1 kunnen namelijk niet in den strijd ingrijpen zoolang deze eilanden zich in Duitsche han den b/Bvinden. Dit beteekent een groot ver schil voor de Geallieerde troepen die in het Westelijke deel van het schiereiland Cotentin aanvallen: zij ontberen de zoo belangrijke steun Wn het zware scheepsgeschut. Duitsche torpedovliegtuigen hebben nieuwe successen behaald: .Twee torpedojagers en twee troepentransportschepen met een geza- menlijken inhoud van 19.000 brt., twee tank schepen met een totalen inhpud van 17.000 brt. en een vrachtschip van 8.000 brt. zijn tot zinken gebracht. Door torpedotreffers werden twee torpedojagers en vier vrachtschepen met een gezamenlijken inhoud van 28.000 brt... waaronder een speciaal landingsschip voor infanterie van ongeveer 8.000 brt. zwaar be schadigd. Deze nieuwe slag van de Duitsche torpedo vliegtuigen tegen de invasievloot werd toege bracht op 18 Juni van 23.05 tot 23.45 uur. Drie Duitsche" vliegtuigen keerden van dezen zwa- ren aanval niet terug. Foptamfs Van welingelichte Duitsche zijde wordt ge meld. dat men in den loop der gevechten aan' het invasiefront heeft kunnen vaststellen, dat deGeallieerden vindingrijk zijn wat „ge vechtstrucs" betreft. Men' herinnert in dit verband aan de parachutes waaraan men strooien poppen had gehangen, teneinde op sommige plaatsen landingen van parachute troepen te fingeeren. Thans heeft men gebruik gemaakt van „fop- tanks", die van hout zijn vervaardigd. Deze hebben de Duitsche schutters echter slechts kort kunnen misleiden. Wanneer men name lijk ziet dat een „tank" door een granaat, die eenige meters terzijde neerkomt, letterlijk als een lucifersdoosje in elkaar zakt, weet men al hoe laat het is. In het algemeen echter stelt men vast dat de oorlogsvoering in groote lijn bij de Geallieerden nog een eenigszins conservatief karakter heeft behouden. Duitsche militairen melden voorts dat men aan het invasiefront op oogenblikken dat de strijd eenigszins luwde, de ontploffingen der der Duitsche dynamietmeteoren in Zuidoost Engeland kon hooren. In den avond was dui delijk een lichtschijn van daar woedende bran den zichtbaar. De Duitsche oorlogscorrespondent in Zuid- Frankrijk, Freckmann, schrijft dat de werk zaamheden ter versterkiftg van de Fransche Zuidkusj door de invasie niet in het minst zijn gestagneerd. Steeds ontstaan nieuwe bunkers en de „Goliaths", de grootste van hen. krij gen nog een bijzondere camouflage. Veie vier kante kilometers worden door duizenden rol len prikkeldraad voor luchtlandingstroepen en parachutisten onbegaanbaar gemaakt. „In tegendeel", aldus de oorlogsverslaggever, „se dert het begin van de invasie is men hier veel rustiger geworden. Men heeft nu overal de stellingen beirokken, men is paraat en reeds daardoor voelt men zich sterk". De bevolking Van officieele Fransche zijde wordt het aan tal slachtoffers dat als gevolg van de mili taire operaties in Normandië is gevallen, op vijf en dertig duizend geschat. De Fransche regeering heeft maatregelen genomen om op uitgebreide schaal aah de zwaar getroffen be volking van deze gebieden hulp te bieden. De departementen die aan Cotentin grenzen heb ben alle. maatregelen genomen om vluchte lingen op te nemen. het levendig geteekende erf van een boerderij door W. Fekken, gen verdienstelijke teekening van de Zandstraat te Amsterdam met den fraaien toren door J. G. den Hengst, het poë tische kijkje op het huis-in de sneeuw van E« Chr. Tuppe, het bekwaara geteekende portret van J. van der Linde Jr. en het gipsmodel voor het Sweelinck-monument door Frans Werner. Ofschoon deze regionale tentoonstelling die tot 5 Juli geopend is ongetwijfeld haar interessanten kant heeft, kan men de bezwa ren die haar aankleven, moeilijk over 't hoofd zien. Zoo bevinden zich onder de getoonde werkstukken, eenige doeken, die zooals trou wens reeds uit onze bespreking gebleken is, nog niet i-ijp zijn om geëxposeerd te worden. Men had de selectie strenger moeten doorvoe ren. Bovendien geven de bedragen die sommige schilders voor hun werken vragen-; den indruk dat bij hen op dit gebigd het hek van den dam is. Eenige sprekende voorbeelden liggen ge makkelijk voor 't grijpen: 1500 voor een doek als „Christus in Gethsémane", 1600 voor het groote naaktfiguur en liefst 2000 voor het schilderij „Golgotha", zijn prijzen, die het middelmatig karakter der genoem de werken in aanmerking genomen niet door den beugel kunnen. Gelukkig is het meerendeel der inzenders heel wat minder veeleischend, maar dit neemt geenszins weg.Miat zij die zeggenschap over de tentoonstelling hebben wat de prijzen be treft wel eens terdege een oog in 't zeil mogen houden 1 JAN D. VOSKUIL. Zuinig'met gas en electriciteit Dringende waarschuwing aan alle verbruikers. Van overheidswege wordt er met na druk op gewezen, dat bezuiniging op liet verbruik van gas en eTeclrieiteit zoowel voor liet huishonden als voor de indus trie meer dan ooit dringend noodzakelijk is. Indien liet publiek hiertoe niet vrij willig medewerkt door minder gas eu eleetrieitcit te gebruiken, zijn zeer in grijpende maatregelen te verwachten. GEEN SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Haarlem is ver- hinderd a.s. Vrijdag Spreekuur te houden» In het stataoii ie Amsterdam werden door de A.A.C. Zondag atletiek wedstrijden georganiseerd. De 100 meter werd gewonnen door J. Zwaan in 10.3 see. voor Chr. van Östa en J. de Vries. (C:N.F.-Noske Pax c) REGELING VAN DE BINNENLANDSCHE GELDMARKT. In het Verordeningenblad is een verorde ning gepubliceerd van den Rijkscommissaris, houdende een wijziging der verordening no. 178-1940 betreffende voorziening in kasbehoef- ten en*consolidatie van vlottende schuld. Hier bij wordt bepaald, dat aan 'het artikel 1 der betreffende verordening {in welk artikel wordt bepaald, dat de secretaris-generaal van het departement van Financiën gemachtigd wordt, ter voorziening, in kas behoef ten, tot het beloop daarvan, schatkistbiljetten of schatkistpromes sen uit te geven, schatkistbiljetten te belee- nen en leeningen op korten termijn te sluiten) een nieuw tweede lid wordt toegevoegd van den volgenden inhoud: de secretaris-generaal van het departement van Financiën wordt voorts gemachtigd, schatkistbiljetten uit te geven tot een telkens door hem te bepalen maximum bedrag, voor zoover de Nederland sche Bank een dergelijke uitgifte gewenscht acht voor de regeling van de geldmarkt. Deze verordening trad in werking op 17 Juni 1944. HET GESLOTEN SEIZOEN VOOR DE VER SCHILLENDE TAKKEN VAN SPORT. Hier onder volgt een volledig overzicht van de geslo ten seizoenen in de bepaalde takken van sport: Voetbal 15 Juni—15 Augustus, Rugby 1 Mei— 1 October. Tafeltennis 1 Juni1 September. Hockey 8 Juni25 Augustus. Biljarten 15 Juni— 15 Augustus. Boksen 15 Juni15 September, hand bal 15 Juni15 Augustus. Korfbal 15 Juni—15 Augustus. Krachtsport 1 Juli1 September. Cricket 1 October1 Mei. honkbal 1 October 15 April. Kaatsen 1 October1 M*ei. Kanovaren 1 October1 April. Roeien 15 October4 April. Tennis 15 October1 April. Zeil- en motorboot- sport 13 October15 April. Wielrennen 1 Novem ber—1 Maart. Athletiek 15 November15 Fe bruari. Zrieket OPNIEUW WON ROOD EN WIT VAN HAAR LEM. Ook den tweeden wedstrijd in dit seizoen tusschen de Haarlemsche eerste klassers heeft Rood en Wit gewonnen en wel met 11 run^ (vier wickets in handen) op de eerste innings. Haar lem trok het eerst naar de wickets na het win nen van den opgooi en scoorde 63 runs, waarvan Hub Boeree 18. P. C. Hagenaar nam 4—28, D. Bijleveld 218 en J. J. de la Mar 38. Vermeld zij een fraaie vang van P. C. van Zeeland. Rood en Wit maakte 74 runs voor het verlies van zes wickets, waarna gestopt werd. A. va# der Togt 21, P. C. van Zeeland 14 niet uit en P. Ligten- stéin 18. Voor Haarlem bowlde W. Peschar 221, O. Abendanon 124. Hub. Boeree 216 en Ham Boeree 18. In de lagere afdeeling won CVHW met 20 runs van Rood en Wit 2. De gasten batten eerst en maakten 52 runs, waarna CVHW het tot 72 runs bracht. Op het terrein aan de Spanjaards laan won Haarlem 3 van Rood en Wit 3 met 77 runs op de eerste innings. Rood en Wit 3 40 en 80 voor 6 en Haarlem 3 117 runs. Schaken ROCHADE. De Haarlemsche Schaakclub „De Rochade" organiseert in café .Suisse" zo merwedstrijden, welke Maandag 3 Juli beginnen en vervolgens iederen Maandag worden gehou den. RADIO-PROGRAMMA WOENSDAG 21 JUNI 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Morgenconcert. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Och tendgymnastiek. 7.15 Morgengroet. 7.40 Sport nieuws. 7.50 Progr. overzicht. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Op den morgen van dezen dag. 8.35 Gram.- muz. 8.45 Voor de huisvrouw. 8.50 Gram.muz. 9.00 Operettefragmenten. 9.45 Godsd. uitz. 10.00 Om roeporkest en zangintermezzo. 10.45 Moeder en kleuter II. 11.00 Musette-orkest. 11.30 Zang en piano. 12.00 Almanak. 12.15 Musetteorkest en soliste. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt...-. 13.10 Hongaarsch orkest Bandi Balogh. 13.45 Voor de jeugd. 14.00 Viool en piano. 14.40 Meisjes- en kinderkoor. 15.00 Godsd. uitz. 15.15 De koekoek roept in het boschen in de mu ziek. 16.00 Ziet hoe het vriendelijk zonlicht..., radiopotpourri. 16.35 Gram.muz. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Voor jonge menschen. 18.00 BNO Brabantsch praatje. 18.05 Septet Ombach en so liste. 18.45 Tien min. in de wereld van den ar beid. 18.55 Spiegel van den dag: 19.00 BNÖ Nieuws en act. besch. 19.15 Amsterdamseh Kamermuziek gezelschap. 19.45 Per trein door de taal. 20.15 De langste dag21.00 Frey's intocht, declamato- rium. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. Van 22.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 22.15 Gram. muz. 22.3024.00 Van de eene melodie in de andere. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Een half uurtje musette. 17.30 Soldaten- funk ..Nord-West". 18.30 Pianovoordr. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 instrumentaal operaprogramma. 20.15 Wat dunkt ervan? 20.30 Orkest Adalbert Lutter met diverse medewerkers. 21.15 Kwintet in Es gr. t. Op. 16 van Beethoven. 21.45 Avondwijding: 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. 22.15 Zie progr. H'sum I. 22.30 De stem van het Rijk. opzichte van de Nederlandsche vrouwen en kinderen. Natuurlijk is de organisatie van de N. V. D. nog lang niet zoo perfect als die van de N. S. V In de eerste plaats beschikt de N. S. V. over een veeljarige practische ervaring op dit gebied, terwijl de N. V. D. pas sedert een paar jaar haar taak vervult. In de tweede plaats is de N. S. V. in Duitsch land haar arbeid begonnen in vredestijd,

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2