Haarlemsche Courant Strijd om Cherbourg begonnen. J Nieuwsblad voor Noord-Holland Aanval nog m stadium van voorbereiding. Zware aanval op Berlijn. GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN! Britsche staatshoofd en regeering verlaten Londen. 289e Jaargang- No. 144 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advertenties 10724, Redactie 10600. Postgiro 134958 Haarlemsche ct., Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 21. TeLef. 12230 Umutden: Rembi andUaan 56, IJmutden-G. Hoofdredacteur; F. C. Decks. Donderdag 22 Juni 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zotx* en Feestdagen. Uifcg.: Graf. Bedrijven Damiate. Haarlem. AJbon nemen ten: p. week 20 ct, per mnd. ljl'5, per kwartaal 3,42, trper post' 3,'73. I.osse nummers 6 cent. K im /Burgerbevolking reeds bij begin der invasie geëvacueerd. Vergeef, sche pogingen der Geallieerden om terteinwinst ten Z.W. van Carentan te behalen. Hergroepeering aan de Orne. De positie vari^Pt In den nacht van Maandag op Dinsdag begon voor Cherbourg i zware scheepsar- tillerie te' dreunen. De beschieting van uit zee van Cherbourg was daarmee be gonnen. Tevoren reeds waren verdedigingswerken van Le Havre, de andere totnutoe verder uit het bereik liggende exponent van het invasie- gebied, beschoten. En dit vuur,' dat thans wellicht tot een min of meer aanhoudend bombardement van Cherbourg zal leiden, duidt op een verandering in de Geallieerde krijgstactiek, welke onmiskenbaar door de feitfen is opgedrongen. In de eerste phase dei- gevechten immers hebben de Geallieerden de beide groote havens, die hun landings- hoofd flankeeren, duidelijk ontzien. Het ligt voor de' hand, dat zij er de voorkeur aan ga ven om de groote haveninstallaties onbe schadigd in handen te krijgen. Maar nu ge bleken is, dat zij noch Cherbourg noch Le Havre als surprise hebben kunnen incassee- ren hebben zij de loopen van hun scheeps geschut in stelling gebracht. Kennelijk is het de bedoeling om thans ook met het scheepsgeschut een „Cherbourg- offensief" te openen, teneinde zoodoende de haven zoowel van zee als van land uit te kunnen veroveren. Uit de uit de Noordelijke punt van hét schiereiland Cotentin ontvangen berichten blijkt, dat de voor den aanval op de vesting Cherbourg bestemde Amerikaansche infan terie- en pantserdivisies opgesteld worden of in aantocht zijn, zoodat in de eerstvolgende dagen in het eigenlijke vestinggebied nog geen groote krijgsoperaties te verwachten zijn. De van het Zuidoosten uit het gebied van Montebourg aanvallende formaties wa ren Dinsdagavond nog in gevechten gewik keld met sterke Duitsche beveiligingsstrijd krachten ten zuiden van Valognes. Sedert Dinsdagmiddag worden door Geal lieerde formaties bommenwerpers voortdu rend luchtaanvallen gedaan op stad- en ha vengebied van Cherbourg, alsmede op de Duitsche kustverdedigingswerken in het vestinggebied. Sterke Duitsche beveiligingen in het voorterrein hadden zoowel bij Ca- lognes als op de Westelijke zijde van het schiereiland contact met de Amerikaansche verkenningsafdeelingen, waarbij zij overal met succes konden standhouden Alle po gingen der Amerikanen om tot den vesting gordel zelf door te dringen, werden op bloe dige wijze afgeslagen. Het Duitsche militaire bestuur heeft de Fransche burgerbevolking van Cherbourg onmiddellijk na het begin der invasie ge- evacueerd om haar de verschrikkingen en de gevaren van zware gevechten te besparen. Het overige deel De Duitsche militaire woordvoerder heeft tegenover buitehiandsche persvertegenwoor digers verklaard, dat de gevechten aan de Westkust van het schiereiland Cotentin nog niet den eigenlijken grooten invasieslag vor men. „Men kan het invasiefront", aldus de Duit sche woordvoerder, „in het huidige stadium der operaties in drie sectoren verdeelen: het strijdgebied ten Oosten van de Orne. waar de Duitsche aanval ondanks de sterke verdediging der Geallieerden tot terreinwinst leidt en waar het bruggehoofd gedurig wordt verkleind. Het tweede gevechtsgebied ligt bij Caen en Carentan. waar de Engelschen met Amerikaansche hulp sedert eenige dagen trachten, dieper in het binnenland door te dringen. De Geallieerden kor,den hier on danks hooge verliezen geeh successen boeken. Op het schiereiland van Cherbourg hebben de Amerikaansche operaties ten doel, den smallen corridor aan de Westkust van Co- -tentin te verbreeden. Ten Oosten van de monding van de Orne leefde Dinsdag de gevechtsactiviteit weer in aanzienlijke mate op. Het Geallieerde opper bevel heeft hier in de laatste dagen zijn troepen gehergroepeerd en daarbij de zwakke overblijfselen van" de zesde Engelsche lucht landingsdivisie er. do 51ste Britsche infante riedivisie uit den strijd genomen. Hiervoor in de plaats kwamen Dinsdag voor het eerst de formaties van de derde Canadeesche in fanteriedivisie in vrij sterken omvang in den strijd. Gesteund door artillerie en verschei dene oorlogsschepen probeerden de Canadee- zen," de sterk ingedrukte bruggenhoofdpósi- ties doör talrijke aanvallen in Oostelijke en Noordoostelijke richting uit te breiden, om zoodoende ruimte te' krijgen voor grootere bewegingen. Al hun pogingen mislukten echter. Al het luchtdoelgeschut van een Duitsche kustbatterij in het gebied van den mond van de Orne was tijdelijk onbruikbaar geworden. Dit was den vijand bekend geworden, zoodat de artillerievlieger, die het vuren uit de lucht leidde, meende zich volkomen vrij boven het terrein van de batterij te kunnen bewegen. De Duitsche kanonniers sprongen midden in het vijandelijke vuur uit hun kazematten te voorschijn en beschoten het vliegtuig n karabijnen en pistolen, zoodat het een nood landing op het terrein van de batterij moest imaken, Dè bestuurder werd gevangen geno men. Ten Westen .van Carentan werden de reeds tfen vorigen dag waargenomen Amerikaansche anjs. De Fransche staatssecretaris voor de levens middelenvoorziening heeft een uitvoerig over zicht gegeven van de voedselpositie van Parijs. Voorioopig worden geen noodmaatregelen noodzakelijk geacht. Men acht het echter wenschelijk, dat ieder, die niet absoluut te Parijs verblijf behoeft te houden, de stad ver laat. Voorts worden nieuwe maatregelen uitge voerd om kunstwerken te beschermen tegen gevaren uit de lucht. Sinds eenige dagen is men bezig met het verwijderen v&n de allego rische figuren uit de Tuillerieën. Op de Place de la Concorde worden de gedenkteekens, die Fransche steden symbolisch weergeven, door beschermende mantels omhuld. De Fransche hoofdstad ligt nauwelijk 200 kilometer van het front in Normandië af. concentraties van pantserwagens nog meer versterkt. Aangenomen kan worden, dat de Amerikaansche aanval van Carentan uit in Zuidwestelijke richting zal beginnen. Ook in hét gebied Bretot kunnen nieuwe aanvallen worden verwacht. De eene Normandische stad na de andere verdwijnt onder de Anglo-Amerikaansche bommen, aldus de indruk van een bijzonderen correspondent van Ofi van het slagveld in Normandië. Fransche steden van groote his torische en cultureele beteekenis staan van de eerste dagen der landing af bloot aan een ononderbroken bommenregen der Anglo^ Amerikanen. Tegenwoordig is een uur vol doende om een stad, die in eeuwen werd ge bouwd, te veranderen in een apocalyptische chaos. Vaak zijn de straten niet meer te her kennen. Bijzonder tragisch is de toestand van de stad St. Lo, in de nabijheid waarvan de strijd nog woedt. De dooden moeten onder het puin blijven, daar de puinhoopen nog steeds gebom bardeerd worden. Het aantal slachtoffers kan zelfs niet bij benadering worden vastgesteld. Woensdagavond tegen half tien heeft vér- dragend geschut der marine van Pas de Ca lais uit een vijandelijk convooi beschoten, dat in de richting West-Oost onder de Engel sche kust voer. Waargenomen werd, dat de verschillende salvo's bij het doel insloegen. De vijandelijke formatie hulde zich onmiddel lijk in kunstmatigen nevel, zoodat verdere bij zonderheden van de uitwerking der beschie ting niet konden worden waargenomen. De kwestie-Finland in de politieke arena der V.%. De betrekkingen tusschen de V.S. en Fin land en vooral de uitwijzing van den Fin- sehen gezant Procope zijn thans een wapen in den binnenlandsch-politieken strijd in de Vereenigde Staten geworden. Waarschijnlijk zullen de republikeinen de Finsche aange legenheid, maken tot uitgangspunt voor bui- tenlandsch-politieke aanvallen op Roosevelt tijdens de verkiezingscampagne. Teil minste 30 vliegtuigen neergeschoten. In de'ochtenduren van 21 Juni hebben Ame rikaansche bommenwerpers een nieuwen ter- reuraanval ondernomen op de Duitsche hoofd stad. Talrijke bommenwerper^ vlogen bij een voor het grootste deel bedekten hemel boven het gebied van groot-Berlijn en wierpen tot zuiver terroristische doeleinden groote hoe veelheden brisant- en brandbommen lukraak op verscheidene deelen der stad neer. Opnieuw werden voornamelijk dicht bevolkte woon wijken getroffen, waarin schade en verliezen onder de bevolking ontstonden. Kerken, zie kenhuizen en cultuurmonumenten, alsmede historische bouwwerken behoorden opnieuw tot de doelen van dezen aanval. Jagers en luchtdoelartillene weerden de vijandelijke terreurvliegtuigen op vastberaden wijze af. Ook boven het stadsgebied zelf kon worden waargenomen, dat verscheidene toe stellen werden neergeschoten. De bevolking bestreed de branden en de ontstane schade met de beproefde gedisciplineerde paraatheid. De Amerikaansche formaties bommenwer pers, die evenals den vorigen dag via de Duit sche bocht binnen gevlogen waren, hadden zich ter hoogte van den mond van den Elbe in twee groepen verdeeld en poogden bovendien door sterke koerswijzigingen op groote hoogte, ten deele boven gesloten wolkenbanken, de Duitsche jagers tevergeefs te ontwijken. Alleen boven Berlijn werden verscheidene Amerikaansche bommenwerpers neergeschoten Een daarvan kwam ten Zuidwesten van de stad in een meer terecht. Ook op de retour vlucht werden de vijandelijke vliegtuigen voortdurend aangevallen. Kleinere deelen werden losgeslagen, zoodat zij het contact met de overige toestellen verloren en zich naar het Oosten wendden, waarschijnlijk in de hoop al dus met een grooten omweg ongestoord den terugtocht te kunnen maken. Volgens tot dusver gecontroleerde rappor ten zijn ten minste zeventig vliegtuigen, waar onder 58 viermotorige bommenwerpers, ver loren gegaan. Een deel der beschadigde vlieg tuigen zette koers naar het Noorden en tracht te neutraal gebied te bereiken. Naar van militaire zijde wordt medegedeeld, hebben in den loop van Woensdagochtend 12 Amerikaansche vliegtuigen een noodlanding in Zweden gemaakt. Anglo-Amerikaansche storingsvliegtuigen, die 22 Juni des nachts tusschen 1 en 2 uur wederom boven het stedelijk gebied van Ber lijn vlogen, stieten'op zeer hevig vuur der luchtdoelartillerie. Er zijn reeds rapporten ont vangen over het neerschieten van viermotorige Britsche bommenwerpers. Telegram van Tojo aan Hitler. De Japansche minister-president Tojo heeft den Führer in een telegram naar aanleiding van de eerste succesvolle slagen tegen de Anglo-Amerikaansche invasie in Europa op nieuw Japan's vastbeslotenheid tot uitdruk king gebracht om zijnerzijds alles in het werk te stellen om de gemeenschappelijke vijanden vernietigend te verslaan en de eindoverwinning te behalen. De Führer heeft den Japanschen premier telegrafisch zijn dank betuigd en zijn over tuiging te kennen gegeven, dat de definitieve overwinning zal worden behaald, alsmede zijn voldoening uitgesproken over het feit, dat Japan- in denzelfden geest vastbesloten is de vijanden van Duitschland en Japan tot de vernietiging te bestrijden. In 't verleden Ligt het heden, In het nu wat worden zal Bilderdijk, Lodewijk van Boisot Overleden op 28-9-1575 Admiraal van Zeeland O/HP.c. Oqk thans weer strijden Nederland- ders voor Europa's vrijheid ter zee, in trouwe verbondenheid met hun Duitsche kameraden. O/H P. c. Zet ook gij U derhalve in voor de toekomst van Uw Volk en meldt U als vrijwilliger bij de Kriegsmarine. Aanmelding staat open voor iede-renNederlander van 1745 jaar en kan ge schieden bij de Marineannahmestelle West Zwelgstelle Niederlande te. Utrecht, alle Hafen- en Ortskommandanturen en hij de Nebenstellen der Waf- fen SS, alwaar alle .gewenschte inlichtingen worden verstrekt. „Volk en Staat" meldt: De Koning van Engeland heeft Londen ver laten en zich begeven naar een niet genoemde stad in Midden-Engeland. Ook de regeering zal niet meer te Londen zetelen, maar eveneens in een niet genoemde stad in Midden-Engelaad Het Duitsche weermachtbericht Het Duitsche weermachtbericht luidt aLs volgt: In Normandië is het bruggehoofd van den vijand ten Oosten van de Orne verder ver nauwd. Vijandelijke aanvallen ten Zuidwesten van Tilly werden uiteengeslagen, 15 tanks wer den daarbij stukgeschoten. Aanvallen van den tegenstander ten Noor den van Valognes mislukten. De vijand heeft het Zuidelijke front van de vesting Cherbourg met vrij zwakke strijdkrachten, die afgeslagen werden, afgetast. Verscheidene gepantserde verkenningswagens werden in brand gescho ten. Bij de gevechten in het landingshoofd heeft de bemanning van een steunpunt der luehtbe- richtentroep onder haar commandant eerste luitenant Êgle zich onderscheiden door bij zondere dapperheid. Het ■storingsvuur tegen Londen wordt voort gezet. Gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht met bommen treffers geplaatst op vijandelijke scheepsconcentraties voor de Normandische kust. Sedert 6 Juni hebben het luchtwapen. de oorlogsmarine benevens de kust-batterijen "an leger en marine voor de Normandische kust en in het Kanaal, de vijandelijke verlie zen tengevolge van mijnen niet meegerekend, twee kruisers. 14 torpedobootjagers, 4 torpedo- motorboóten, 27 vracht- en transportschepen met een inhoud van 167.400 brt. en 12 landings-t schepen voor pantserwagens met een inhoud van 18.300 brt. in den grond geboord. Met bom men, torpedo's en artillerietreffers werden drie zware kruisers, drie andere kruisers, 21 topedobootjagers, 9 motortorpedobooten, 68 handels- en transportschepen,met een inhoud van 287.000 brt., .2 landingsvaartuigen met een inhoud van 400Ó brt. en veen schip van middel bare grootte beschadigd. Over een frontbreedte van ruim 140 K.M. heeft ook Dinsdag in midden Italië met on verminderde kracht de groote afweerslag ge woed." Steeds weer trachttd de tegenstander met scherpe concentratie van zijn strijdkrach ten ons front open te scheuren. Door den har den tegenstand van onze troepen mislukten alle doorbraakpogingen van den vijand. Na opheffing van plaatselijke penetraties was des gvonds de voornaamste gevechtslinie volledig in onze handen. Slechts in het gebied ten Noordwesten van Perugia waren de gevechten nog niet tot rust gekomen. De bloedige verlie zen van den vijand waren bijzonder zwaar. Tijdens het Dinsdag vermelde vervoer van onze troepen van het eiland Elba werden bij het afweren van aanvallen van zee en uit de lucht 2 vijandelijke torpedomotorbooten tot zinken gebracht, 2 andere zwaar beschadigd en nog 2 jachtkruisers stukgeschoten. Daarbij heb ben zich de onder bevel van den korvetten- kapitein Wehrmann staande militaire veerpon ten en de marinekustbatterij „Piombino" bij- ronder onderscheiden. In het Zuiden van het Oostelijke front, ten Zuiden van den autoweg van Smolensk en ten Zuidoosten van Witebsk zijn plaatselijke aan vallen van de bolsjewisten mislukt. Beveiligingsstrijdkrachten der marine heb ben op 19 en 20 Juni in de Finsche Golf in harde zee- en luchtgevechten 5 Sovjet-Russi sche torpedomotorbooten tot zinken gebracht en 6 andere, van wie een deel in brand vloog, beschadigd, en 9 vijandelijke vliegtuigen neer- eschoten. Een eigen vaartuig ging verloren. Sterke Amerikaansche formaties bommen werpers hebben Dinsdagochtend terreuraan- vallen ondernomen op de steden Hamburg. Hannover, Maagdenburg en Stettin. Er ont stond schade en verliezen aan menschenlevens. Luchtverdedigingsstrijdkrachten vernietig den 58 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 49 viermotorige bommenwerpers 23 andere vier motorige bommenwerpers moesten na aanval len van onze jagers en jachtkruisers op Zweedsch r,rv>ai;>r»fPng maken. Fattra-ke'ir'pei'»" Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring worden gehouden op Maandag 26 Juni te Den Haag van 8 tot 13 uur, in een der zalen» van het gebouw Amicitia, Westeinde 15 ei» Dinsdag 27"Juni in Amsterdam van 813 uur, Nebenstelle der Waffen-SS, Dam 4. wa3r iedere gezonde Nederlander zich kan aanmel den ten einde gekeurd te worden voor de Waf fen-SS, SS-Wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlichtin gen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, 'duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Officier in de Waffen-SS kan ieder worded», die na ten minste een jaar diensttijd zijn ge schiktheid voor de officiersopleiding heeft be wezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslag gevend. Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zijn verkrijgbaar bij de volgende Nebenstellen der Waffen-SS: Arnster dam. Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heer len, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraul 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30 en even eens bij het SS-Ersatzkommando. Korte Vijver berg 5, Den Haag. RADIOPRAATJE MAX BLOKZIJL Max Blokzijl spreekt hedenavond over Hilversum I om 18.45 uur. De titel vap dit praatje is: „Het recht van de kleine groep."»

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1